De Tioonrede en de Tuinbouw De relletjes te Assen Nieuwstijdingen Buitenland Met belangstelling lazen we het hooge offici- cieeie staatsstuk, dat j.l. Dinsdag door H. M. de Koningin in de vereenigde zitting van de beide Kamers der Staten Generaal is1 voor gedragen. De belemmeringen in den afzet van onze; bodemproductie in 't buitenland zijn vermeld' niet alleen, maar er volgt onmiddellijk op. dat met kracht zal yvorden gestreefd dit euvel te keeren. Over den aard der middelen die de regee ring met kracht hoopt aan te wenden, wordt mets gemeld. In dat opzicht dieneln we dus1, af te wachten, maar dat het euvel rond en open wordt gedoemd, is bewijs dat onze re geering een open oog heeft voor het tuinbouw- belang. Voldoening zal mietn gevoeld hebben in de, kring van de leiders op tuinbouwgebied. Im mers het was alleen schier het orgaan van Centraal Bureau vaini de Veilingen, de Tuin derij, waarin op hiet noodzakelijke van meer krachtige verweermiddelen is aangedrongen. Waarlijk de groote pers liet de tuinbouw inj de misérie, denk maar aan de dure groenten van 't Handelsblad en de Nieuwe Rotterdam-, sche Courant zag alleen heil in eten verandering van cultuur, verstarde aanhangers als beide bladen zijin van die ondeugdelijk gebleken the- oriën van de oud-liberale school. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot ratificeering van de Nederl. Duitsche ta- riefovierenkomst is zeer duidelijk de invloed gezien van het adres, dat het Centraal Bureau liad ingezonden. Onder de gegeven' omstandigheden kon de tuinbouw-organisatie niet anders dan tot aan neming adviseeren. Maar natuurlijk onder voorbehoud van actie tot wegneming van knel lende banden. Het is verder een zaak van buitengewoon gewicht te achten dat de tuinbouw (we wezen er reeds eerder op) ook vertegenwoordigd is in de commissie voor de handelsverdragen. Dat daar een hartig woordje, in die com missie, gevallen zal zijn, over die belemmerin gen aan den uitvoer onzer producten in den weg gelegd, lijdt geen twijfel. En nu vinden we de weerklank van 't geen leeft onder de tuinders, wat gepubliceerd werd' in het Tuinbouworgaan, terug in de Troorede. Met voldoening constateeren we dit feit. Met belangstelling wachten we nu op de daad. De TuinbouwtelHng. In de troonrede geeft de regeering blijk open oog te hebben voor de belemmering aan den afzet onzer producten in ,'t buitenland in den weg gelegd. De Landelijke Tuinbouw Organissatie heeft zeer terecht ingezien', wil men iets bereiken, dat moet 't geen beweerd wondt, óók berus ten op juiste cijfers. De beteekenis van den tuinbouw voor de volkswelvaart -is groot, nog onlangs gaven we daarover een berekening, waaruit bleek, dat de Nederlandsche tuinbouw de mogelijkheid opent, ten eerste 't eigen land van aardappe len en groenten te voorzien, e|n ten tweede: dat voor de exportwaarde aan groenten 21/?' maal zooveel graan kan worden verkocht, als op de geheele oppervlakte tuingrond in Ne derland kan groeien. Deze becijfering, die we ontl-eemen aan 't tijdschrift ,,De Maatschap pij" is al van eenige jaren terug en is zeer globaal. Om de juiste positie van den tuinbouw te weten te komen 'is de telling gedacht. Uit 't voorgaande blijkt, hoe groote waarde aan de cijfers moet worden toegekend, met 't oog op die tie nemen maatregelen door de regeering. Wat ook tot voorbeeld strekt? Tegenwoordig is de strooming groot, die alles van vader Staat verlangt. Hier niets van dat alles, de tuinbouw draagt de kosten zelf, doet de arbeid ook zelf, al zal de Staat alle m-sdewerking verleenen. 't Zal nog wel een beetje goedkooper uitko men ook, scherp zou dit verschil in 't oog vallen, daarvan zijn we zeker. In het belang van den tuinbouw is het noodzakelijk dat de opgaven juist worden ge daan. Een opmerking aan onze tuinders, daar toe mede te werken, achten we eigenlijk over bodig; als goede en trouwe aanhangers van hun organisatie doe je dit vanzelf. Een kleine toelichting. Nog deze week1 zullen onze tuinders aan den Langen dijk en omgeving hun biljetten ter invulling thuis krijgen. Altijd zijn er menscheïi, die overal de fiscus speuren, d.w.z. dat de telling verband zou houden met belastingen. De georganiseerde tuinders weten wel beter. Men heeft ons verzocht op een schijnbare moeilijkheid te willen wijzen. Aan den kop van het biljet vult men de totale oppervlakte van het bedrijf in. Nu is er in onze omgeving heel wat grond, waarvan man meer dan eenmaal oogst. Hoe dan te handelen, want de nauwkeurige in vuller zou kunnen opmerken, 't resultaat zou worden, dat ik volgens mijn opgave meer land bebouw, dan ik heb, door tweemaal 't zelfde perceel op te geven. Dit is zoo en de bedoeling is, dat men van elk product de volle oppervlakte opgeeft. ,Wie b.v. als voor vrucht vroege aardappels bouwde, en daarna bloemkool, geeft van bei de producten de grootte van het perceel op. Men krijgt dus daardoor een; som van op pervlakten, die voor de soorten! is opgegeven, die groote r is dan de oppervlakte van het be- drjjf. Het gisteravond ii.ii ie Emmakazerne. ont stane relletje, dat dein dood van den sergeant L. G. Munnise uit Terapel tengevolge had» heeft de hoofdstad van Drenthe in opschud ding gebracht. Het opstootje wordt druk be sproken en ook bij de opperste militaire be velvoering was onmiddellijk de aandacht er, op gevestigd, want nog hedenmiddag arri veerde hier de commandant van het veldleger, luit .-generaal Muller Massis, die de groote 'e- geroefeningen in den omtrek van Amersfoort bijwoont. De brig.-commandant te Assen, kolonel E. van Bel, is onmiddellijk met het onderzoek óegonnen en zal de resultaten in een aan heil legerbestuur uit.te brengen rapport verwerken. Wat er gebeurde. Er zijn tal van manschappen V-oor herha lingsoefeningen onder de wapenen geroepen., Maandagmorgen omstreeks zeven uur zijn het 12e Regiment Infanterie, onder commando van den majoor Van der Reijden, en het 9e ondier bevel van den maj. Biestraten, met volle be pakking uitgerukt. Het twaalfde marcheerde naar hei Rollerveld. het 9de naar het Balloër- veld sa daar werden na. een marsch van on- gevee- negen kilometer, waarbij reeds een aantal manschappen uitvielen, door elk der regimenten op eigen terrein gevechtsoefenin gen gehouden. Inmiddels steeg de temperatuur, de hitte dtnfete -ais een loodem last op 'de manschappen, een groot deel kon slechts met moeite de bevelen opvolgen. Tegen één uur was elk windzuchtje verdwenen. Toen heeft majoor Biestraten van Tiet ne gende gelast dat de oefeningen moesten wor den beëindigd. De thuisreis moest worden aanvaard, door het herhaaldelijk geven van' rust wist deze majoor zijn troep vrij volledig in Assen terug te brengen. De militaire mu ziek, die aain de grens der gemelente, heü negende „opving" en het naar de kazerne ge leidde, maakte het den vermoeiden- gemakke-, lijkier. Het twaalfde zette de oefeningen voort en vrij lang nadat het negende den terugweg had; aanvaard, werd die door de manschappen van, majoor Van der Reijden ondernomen. Dat ging niet goed. Tientallen, die niet meer meekonden, ble ven achter. Tijdens den geheelen terugweg vielen er uit, ook te Assen, op weg naar da Emmakazerne, waar het twaalfde is onderge bracht, vielen er neer, overmand door da vermoeienissen van oefeningen en marsch on- d-=T zoo'n hitte. Het was ongeveer zes uur, toen het twaalfde terugkwam. Met auto's en brancards zijn de achtergeblevenen opgehaald. In totaal, naar schatting 150. Op het groote militaire terrein staan drie gebouwen, de Wilhelmina, de Hendrik- -en de Emmakazerne en. er zijn ondergebracht hei Twaalfde, het Negende, en het Eerste Regiment Infanterie. II-et Twaalfde, waarbij voor het meerendeel Friezeln zijn ingedeeld, zooals bij het Negende Groningers en het Eerste miliciens uit Drenthe, is gehuisvest in de Emmakazerne. Daar vooral heerschte over den afmattenden dienst van dien dag groote verbittering. Verschillende ge ruchten deden in de de stad dé ronde, welke geruchten tegen 8 uur Maandagochtend hon derden burgers voor de hekken van de kazerne te hoop deden looped. Het was er zeer ru moerig, doch de soldaten waren bijna allen in de kazernes. Tegen negenen liep een groote troep man schappen om de kazerne heen, socialistische liederen zingend. Naar schatting moeten dat wel 500 zijn geweest. Daarna hoorde men het gerinkel eerst van één ruit, toen van meer ruiten, die in de Henidrikkazerne werden ver brijzeld. Een wane ruïne is daarna in de cantine aan gericht, waar een aantal opgewonden soldaten de boel kort en klein sloegen. Nu werd het te bar, de gemeentepolitie ver scheen en de militaire politie; toen echter ook' het tactvol optreden van die zijlde de kalmte niet deed wederkeeren riep de reserve eërst- luitenant H. J. Visser de wacht aan de Em makazerne in 't geweer. De luitenant som meerde de te hoop geloopen militairen uiteen te gaain; hij sommeerde éénmaal, andermaal, onder toevoeging, dat anders geweld gebruikt zou worden. De kapitein Glasius, door de hoofdpoort binnengekomen, gelastte echter de luitenant de wacht te laten inrukken. De ka pitein meende door een gemoedelijk woord de manschappen tot rede te 'kunnen brengen. De wacht rukte in, de gemeentepolitie verliet eveneens het terrein, doch de balsturige mi litairen plokten weer saam en verlangden van den kapitein Glasius, dat hij' de militaire por' iitie zou wegsturen. Daaraan voldeed de kapitein Glasius, sn on der een luid hoera van de zijde der manschap pen werd volgens hun wensch gehandeld. Inmiddels waren nog andere officieren ge arriveerd. o.a. de overste Van den Brandhoff, die juist verscheen toen de herrie het grootst was Sommaties op zijn last tot de verzamel den gericht om naar de kazerne terug te k!ee- 1 ren werden met gejoel en het smijten met mod der en grint beantwoord.. Wederom werd de wacht van de Emmakazerne in het geweer ge roepen, er werd andermaal ^gesommeerdI zonder gevolg. Het eerste salvo werd gelost. Er werd geschoten met losse patronen. Daar na volgde een salvo in de lucht, met wacht- patronen. Nog bleven de weerbarstigen, blijk baar in de meening, dat niet met scherp werd geschoten, op de hoeken der Emmaka zerne staan. En nieuw scherp salvo is toen afgevuurd en daarbij is sergeant Munnike in het hoofd getroffen. Hij was onmiddellijk' dood. i Een ander toeschouwer is in het dijbeen gewond. Onder den indruk van dit salvo en het vreeselijk gevolg hebben de manschappen' zich verspreid en de kwartieren betrokken. Tegen elven was alles rustig. Die divisie-oefeningen, aanvankelijk op he den bepaald, zijn afgelast, het geheele TwaaLf- de Regiment heeft kwartierarrest. Morgen worden echter de divisie-manoeu- vi es vooptgezet. Wij vernemen -nog, dat de divisie-manoeu- vnes reeds op Woensdag verzet waren, dus voordat de relletjes zijn gebeurd. Van het verdwijnen van scherpe patronen dat -eenige dagen geleden zou zijn geschied, waarover geruchten hebben geloopen, is bij de militaire autoriteiten' niets bekend. Voor hedenavond waren uitgebreide maat regelen genomen oml herhaling van het ge beurde te voorkomen. Alles is echter rustig gebleven. Die hitte. De directeur der filiaalinrichting te Rotter dam van het Kon. Nei. Meteorol. Instituut -deelt mede, dat de hittegolf, -die wij -de beide vorige dagen beleefden, niet tot -de ongehoorde verschijn selen in een Septembermaand behoorten zeer zeker geen warmte-record heeft opgeleverd. De hoogste in de loopende maand afgelezen temperatuur was 28.6 gr. C., hetgeen natuur lijk voor September wel erg warm is. Maar men behoeft niet ver terug te gaan om dergelijke en voor een deel nog heel wat hoogere temperaturen te vinden voor dagen in September. In 1921 hadden wij in Sept. een dag met 28.4 gr. C. In 1919 werden op vier opeenvolgende Septem berdagen afgelezen; 23 gr. C„ 29.8, 30.2 en 28.4 graden Celsius, In 1911 was er zelfs een temperatuur op een Septemberdag van 30.6 gr C. Eindelijk hulp aan die zwakke Drentsdhe Vecnstiumpiertjes. Op Zaterdag 25 September worden ongeveer 80 zwakke Drent sche' veenkinderen opgenomen in het daarvoor door het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies be schikbaar gestelde' „Noorderhuis" in het Spaar- bankbosch te Hooge veen. Spoedig zullen ook groepen kinderen gezon den worden naar de huizen van de Katholieke en Christelijke Vereenigingen, die aan de Fusie van Steuneomité's medewerken. De komst van deze eerste groep krijgt een min of meer. plechtig karakter. Uitgenoodigd zijn provinciale en gemeentelijke autoriteiten en een aantal andere medewerkers en belanghebbende personen. Een beroep is gedaan op de Nederlandsche Pers om een vertegenwoordiger te zenden. Des morgens worden -de vertegenwoordigers van de pers in de gelegenheid gesteld om een der punten' te zien. waarvandaan o.m. de kinderen komen De ontvangst door den Voorzitter van de Fu sie der Steuncomité's zal zijn ten 10 ure in Hotel Homa.ii tegenover station Hoogeveen. Spanning in de Zen^ingskrinlg-en. Die is er en neemt m-et den dag toe. In de achter ons liggende maanden van dit jaar[wierd „de groote trom" de „noodklok" of hoe men dat noemen mag niet zoo vaak gehoord. Dat verblijdt omdat altijd-weer-vragen vermoeit. Er is bovendien eea stijging waar te nemen in de kleine bijdragen. -Maarmet de voor dit jaar benoodigde gel den zijn de Besturen er bij lange niet. Daarom werd in -deze dagen aan een aantal Zendingsvrien den een bijdrage gevraagd. Daarom zien de leiden de mannen met spanning uit hoe de Christelijke gemeenten zich in de a.s. Zendingsweek zullen houden. De inleidende circulaire is dezer dagen verspreid. Alle personen -die in kleinen of grooten kring leiding geven werden door het Zendings bureau te Oegstgeest gevraagd de voorbereiding tijdig ter hand te nemen. Aan wie behoeft met vele woorden duidelijk gemaakt te worden dat het voor de Zending van heel groote beteekenis is op welke wijze er aan dit verzoek voldaan wordt Zij er veel enthousiasme. Binnenland TWEEDE KAMER. Die heer Duymaer van Twist heeft dein mi nister van Justitie d-e volgende vragen gesteld; lo. Is het den minister bekend, dat op Zondag 19 September te 's Gravenhage eien betooging is gehouden voor ontwapening en medezeggenschap, welke b-etoogiinjg gepaard is gegaan m-et optocht-en met muziek door 'de gemeente? 2o. Heeft de minister kennis gekregen, dat de optochten met muziek voor vele ingezete nen een rustige viering van den Zondag, zoor als de Zondagswet van- 1 Maart 1815 voor schrijft, hebben onmogelijk' gemaakt? 3e. Kan de minister mededeelen, of de op tochten met muziek stoornis hebben gegeven in de godsdienstoefeningen, gehouden in ker ken waarlangs de optochten werden geleid? 4o. Zoo vraag 3 in dien geest wordt beant woord, dat inderdaad dez-e stoorms heeft plaats gehad, is het dan juist, dat, in- strijd met artikel 5 van genoemde Zondagswet, de plaat- selijke politie van 's Gravenhage geen zorg heeft gedragen om te voorkomen, of te doen. ophouden hinderlijke bewegingen en gerucht, in de nabijheid -der gebouwen, tot den open- 1 baren eer-edienst bestemd? 5o. Is d-e minister bereid een onderzoek' in tie stellen en mede te deelen, of ingevolge, 1 die toezegging, gedaan in de Memorie van Antwoord op het IVde hoofdstuk der Staats- biegrooting voor het loopeinde dienstjaar, er bij, hern -aanleiding bestaat tot het treffen van d-e noodig gebleken voorzieningen? De millioeinennota. D-e minister van financiën heeft 'de Staats- begrooting 1927 ingeldi-end met 'de gebruike lijke nota betreffende d-en toestand van 's lands financiën. Hieronder volgt eeini overzicht van de ra ming voor de verschillende hoofdstukken. i Hoofdstuk I (Hiiis der Koningin), totaal f 1.783.888.89; Hoofdstuk II (Hboge Colleges van Staat), f 1.998.762.— Hoofdstuk III (Buitenlandsch-e Zaken) f4.473.507; Hoofdstuk IV (Justitie) f28.0005.648.— Hoofdstuk V (Binnenlandsche Zaken en Landbouw f20.701.555.— Hoofdstuk Va (Onderwijs, Kunsten en We-, tenschappen) f144.915.307; Hoofdstuk VI (Marine) f40.982.965.— Hoofdstuk' Vila (Nationale schuld), f 111.810.623.80; Hoofdstuk Vllb (Financiën) f98.787.521.02; Hoofdstuk VIII (Oorlog) f 58.985.100—;j Hoofdstuk IX (Waterstaat) f58.306.708.— Hoofdstuk X (Arbeid) f 70.716.404.— Hoofdstuk XI (Koloniën) f 5.547.707; Hoofdstuk XII (onvoorziene uitgaven) f 50.000.— Totaal f646.966.696.71. Het total ebedrag in '26 was f691.369.912.16 l Het Huis der Koningin. Wc laten hier meer gespecificeerd volgen ,ee-ri opgaaf van- de kosten van het Kon. Huis: Inkom-en van de Koningin f 1.200.000.—. In komen van d-e Koningin-Weduwe f 300.000. Inkomen van Prins-es Juliana f 133.888.89. On derhoud der Koninklijke Paleizen f 100.000. Aandeel in- de kosten van den Rijksgebouwen dienst, voor zoover betreft de onlder leiding van di-aa dienst nader te verrichten werkzaam heden aan het Koninklijk Paleis op den Dam: te Amsterdam f 50.000. Tezamen'f 1.783.888.89 Waar H. K. H'. Prinses Juliana op 30 April 1927 den 'achttienjarigen leeftijd zal heb ben bereikt, is ingevolge artikel 28 der Grond wet over het tijdvak' 30 April—31 Dec. 1927 voor Haar inkomen f 133.888.89 uitgetrok ken. De ramp op Florida. Met zijn honderden lijken in het terugvloei ende water met zijn tienduizenden dakloozejn, met zijn over een afstand v,an mijlen verwoest land, zijl.r vernielden oogst en duizenden ver woeste huiz-en biedt de Oostkust talm Florida een beeld van ellende, dat alleen geëvenaard wordt door dien blik dien Tokio te zien gaf, teen het door een. aardbeving Verwoest werd. -In dein nacht van Vrijdag kwam eien storm' uit de richting der Bahama-eilandenop de slapende stad. De golven, die tot een reus achtige hoogte waren opgezweept, bedolven1 de weerloóze bevolking. Honderden verdron ken in hun bedd-ein, terwijl hun woningen als kaartenhuizen. ineenstortten. Tegelijkertijd werd alle telegrafische gemeenschap verbro ken, zoodat eerst uren later de buitenwereld eenig denkbeeld kreeg van "de ontzettende ramp, en op dit oogeinblik is dit nog niet te overzien, is het zeer moeilijk' verbinding te krijgen en het is zoowel voor gewone als wa tervliegtuigen bijna onmogelijk' over d-e ge teisterde streek te vliegen wegens de hevige wind-en en de stormachtige zee. Landingsplaatsen zijn er niet, daar de streek mijlen ver iax 't rond onder water staat. Del wegen van Wiest-Palmbeach dpen denken aan die van Frankrijk1 in 1914, oveirvuld als ze' zijn met eein door een panischen angst be vangen menigte, deels te voet, deels in auto's. Er is ernstig gebrek aan levensmiddelen. Men heeft den watervoorraad mo-eten rantsoe- neerein en er wordt dringend om kleleren ge vraagd. Reeds komen levensmiddelen en be- noodigdhedm uit alle plaatsen des lands zo-o snel ais de spoorwegen die kunnen vervoeren. Een ooggetuige van- de verwoesting te Moorhaven deelde mede, dat de dijken rond het m-eer Okeekhobee op drie 'plaatsen zijn -doorgebroken, waardoor het omringende land overstroomde e-n het water op sommige plaat sen twaalf v-oet hoog kwam te staan-. Zij die, nog in het leven zijn, hebben zich zwemmende gered of wisten zich vast te klampen aan wrak hout. Voorts konden diegenen, zich redden, die huizen van twee verdiepingen wisten te be reiken, welke huizeni nog zijn blijven staan. De meeste menschen waren zoo verschrikt en overstuur, dat ze niet hun schuilplaats durf den verlaten eh hiertoe de grootste aandrang noodig was. Men zag lijken van vrouwen en kind-enen ronddrijven, doch er werd geen po ging gedaan dez-e te bergen, daar eerst de levenden moesten worden gered. Van een huisgezin van zeven personen werd slechts nkind gered, van een ander van zes per sonen bleef slechts de vader in leven. Volgens de laatste telegrammen moet de schade 160 tot 200 millioen dollar bedragen. 'De opgave van het aantal dooden varieert van 800 tot 1500. - Van de slachtoffers die de tornado ge makt heeft zijn de meeste verdronken, maar ook is een aantal gedood door de steenen dtt huizen, die over groote afstanden door de kracht van den storm werden voortgejaagd. President Coolidge heeft per draadlooze te lefoon een oproep gedaan tot de natie, waar bij hij vraagt om inschrijving te openen tot steun dier geteisterde streken. Speciaal roode kruistrieinen zijn naar Florida gestuurd. De schade aan eigendommen aangebracht wordt geschat op 125 millioen dollar. Een typhoon. Op het eiland Oshima heeft een typhoon ge woed, welke groote verwoestingen- heeft aan gericht. Meer dan- duizend huizen werden ver woest. Acht en dertig persoenen werden „gedood' en een groot aantal, vermoedelijk e|en paar honderd personen werden gewepd

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 4