Een Huisvlijttentoonstelling. Plaatselijk Nieuws Uit den Omtrek. Nieuwstijdingen De raad dezer gemeente vergaderdie gis termiddag 3 uur in voltallige zitting. De heer Snel, die nog niet aanwezig was, en op wien de voorzitter met de opening dei', vergadering wachtte werd tenslotte door demi heer Lek gehaald. :Na opening door den voorzitter met wel kom worden de notulen der vorige vergade ring gelezen. De heer Lek vindt dat de notulen het ge-' sprokene over 't gevaj-Barten wel wat be knopt weergeven. Deze hadden op dit punt1 wel wat uitvoeriger mogen zijn. De voorzitter antwoordt dat 't hem niet mo gelijk is, de besprekingen zoo uitvoerig te volgen. De beer Lek: Nu hier iemand aanwezig is, «1.1. Booij, zou deze kunnen denken, dat er weinig over gesproken was, en dit is toch niet zoo. Spr. wenscht er nu niet verder op in; te gaan, maar hoopt, dat er voortaan rekening1 hiermede zal gehouden worden. De notulen worden hierna goedgekeurd. Ingekomen* is het verslag van den toestand over 1925 van het Prov. Waterleidingbedrijf. Aanwezig is 't procesverbaal van de op 22 September gehouden kasopname, waaruit blijkt dat in kas was f 13811.02. I Bericht van de Bank van Ned. Gem. dat( de slotuitkeering van de plaatselijke Inkom-j stenbelasting, dienst 1925—1926 bedraagt f9265.29, welk bedrag, zoo zegt voorz. reeds; op giro van de gemeente is overgeschrevelnj Z. A. zegt dat dit bedrag meevalt. Echter wen-! schen B. en W. hieraan nog geen bestemming! te geven. Wel is 't bedrag opgevraagd, omdat* omdat het op de giro geen rente doet, etn( is geplaatst op een boekje van de Boerenleen bank. waardoor wel rente wordt verkregen, t Deze stukken en mededeelingen worden' voor kennisgeving aangenomen. De gemeentebegrooting, zooals die in de vorige vergadering is aangeboden en behan-i deld, wordt vastgesteld' op een bedrag van; ontvangst en uitgaaf van T33836.99V2, met een post ontvangsten groot f 576.01 voor den gewonen diénst en voor den kapitaaldienst op, f10200 in ontvangst en uitgaaf. De begrooting voor de Veenderij wordt; voor den gewonen dienst vastgesteld op f 6000.— in ontvangst en uitgaaf en op f 5000', voor den kapitaaldienst in ontvangst en uit gaaf. Aangeboden worden hierna de begrootingen! voor liet Gas- en Elektriciteitsbedrijf. i Eerst komt in behandeling die voor heti Gasbedrijf. i Hieruit blijkt, dat begroot wordt den pro-f ductie van 830.000 M3. Aan salarissen en loo- nen f 22610.17. De gewone dienst geeft aan' een bedrag in ontvangst en uitgaaf' vanf f 110725.90, met een post onvoorzien van f2516.91, terwijl de kapitaaldienst sluit ineen t- vangst en uitgaaf op f20.395. Naar aanleiding van de post salarissen en loonen, zegt de heer Snel, dat hem is mede-j gedeeld, dat de arbeiders bij het maken vani overuren daarvoor niet worden uitbetaald. Hier -heeft men soms tot 11 a 12 uur aan den( gashouder gewerkt, zonder dat daarvoor is betaald. En wanneer nu aan den Directeur van( de gasfabriek uit Alkmaar voor het komen kij ken een fooitje van f 200.— wordt gegeven; (tenminste als 't waar is) en de men schen' krijgen geen overwerk uitbetaald dan "is dati wel wat erg. Wanneer het is, zooals spreken is medegedeeld, zou hii toch wel 't ovterwerkl .willen vergoeden. 1 De voorz. antwoordt hier erg van op te hooren. De loonregeling hier is zeer gunstig tegenover de andere fabrieken. Het ploegen- stelsel is er ingevoqrd en daarbij werken de arbeiders de uren die zij moeten werken. Mij;. is zoo vervolgt spr. niet er van bekend dat de overuren niet worden uitbetaald. Het zou mij zeer verwonderen ,als dit niet ge beurde. Echter zal Z. A. een onderzoek in stellen. De heer Snel deelt mede het van zeer ha-; bij te hebben gehoord. Wat den Directeur van Alkmaar betreft, zoo licht voorzitter toe, deze is er eenige. malen geweest, toen er iets aan den gashouder haperde en onze eigen directeur met verlof was. Door hem zijn toen verschillende advie zen verstrekt en wer"d f 200. - door den di-; recteur gedeclareerd. De heer Snel vindt dit voor een paar maal' komen wel wat erg. De heer Van Kampen zegt dat de arbeiders zooveei uren werken. N.u komt 't zeker voor* dat in den nacht gewerkt moet wörden, waar voor voorheen werd betaald. Toen overal in den lande de loonen van ambtenaren met een zeker percentage naar beneden gingen, is dit aan de gasfabriek niet gedaan. Algemeen werd gezegd, ik zeg niet van door mij, dat de loo nen hier best waren en spr. veronderstelt dat de arbeiders er daarom geen geld meer- voor hebben gehad. En daarbij komt nog dat- er premievrij pensioen is, behalve voor Nrd.v Scharwoude. De heer Snel vraagt nog eens naar de loo nen van den len en 2 den fitter, waarop voor-^l zitter antwoordt dat de eerste fitter een salaris heeft van f1924 en de 2e fitter f 1248.— De heer Snel. Is het u misschien blekend,v dat ei een besluit is genomen om een len! en 2den fitter aan te stellen. De voorzitter: Mij is alleen bekend van den len fitter en een leerling-fitter. De heer Snel vindt het verschil van loon* wanneer door' de tweede fitter hetzelfde werk' moet worden gedaan, wel wat erg. Als hij! geschikt is voor zyn werk, moet men hemi ook een aanstelling geven als tweede fitter. De voorzitter antwoordt dat het bedrijf noo- dig heeft een len fitter en een hulp. D|e eer ste fitter is de verantwoordelijke persoon em de andere is alleen zijn hulp. Bréngt dezej' het echter zoover, dat hij zelfstandig kan op-, triéden, dan ligt het op zijn weg te solliciteeren; naar een andere betrekking. De fabriek heeft, noodig een len fitter en een hulp. Geen 2dien, ^volle kracht. De bier Duif: Wanneer er geen overuren worden uitbetaald, laat men zich daafvoor dan ter bevoegder plaatse vervoegen, maar niet bij iemand anders. De heer Lek: Maar Snel heeft toch zekert het recht om1 hierover te spreken, wanneer! hem zulks bekend is, en wanneer "hij ver andering wil aanbrengen, daartoe zijn voor stel te doen? De heer Van Kampen. Walnneer men "ets wil doen, omdat men vopr de menschen voelt, dan kon het wel eens anders loopen dan mén wenscht .Misschien worden de overuren wel toegegeven, omdat de loonetn niet zijn ver laagd. i Het onderzoek van den voorzitter zal wor den afgewacht. De begrooting wordt hierna goedgekeurd, zooals ze door de Gascommissie is opgemaakt} Dan komt in behandeling de begrooting voor het Electrisch Bedrijf. Deze is gebaseerd op een stroominkoop van 340.000 K.W.'U.. Als, leiddraad zijn genomen de prijzen van 30 cent per K.W.LL voor lichtstroom. 25 en 15 cent voor krachtstroom, 4x/2 cent voor groot- stroom verbruik en 3 cent per K.W.U. voor 't verbruik aiïn de gasfabriek. Van 't hier-i voren genoemd bedrag aan salarissen en loo nen, komt ten 'laste van 't electrisch bedrijf f7800.- De lijnwerker geniet een salaris van f 2080.— en de leerling-lijmwerkèr f 910.— De- zé'begrooting sluit in ontvangst en uitgaaf ivoor den gewonen dienst op f 632911.40 en voor: den kapitaaldienst op f 8170.— in ontvangst en uitgaaf. j Ook deze begrooting wordt op de aldus opgemaakte bedragen goedgekeurd. De voorzitter doet hierna mededeeling dat; mej. Lieuwen, assistente aan "3e O. L. School, benoemd is aan èem particuliere school te Hil7 versum en dientengevolge met ingang van he den (24 Sept.) eervol ontslag heeft gevraagd. Dit ontslag is haar door B. en W. verleend, waarna dit college in overleg is getreden met, het hoofd en een inspecteur van het L. O. ter verkrijging van een andere assistent(e); daarbij rekening houdende met den wensch van den Raad, dat mieh liever 2 mannelijke en 1 vrouwelijke leerkracht had. Door den| inspecteur werd sterk aanbevolen den heer Hoekstra van Hoorn, met wien men in rela ties is getreden. Deze is dan ook als zoo-, danig aangesteld op een salaris van f600.—.' De heer Kloosterboer vraagt of het niet wat onvoorzichtig was om met één persoon in zee te gaan. De voorzitter atwoordt dat over hem bui-i ten ge woon gunstige inlichtingen van den. inspecteur werden ontvangen. Practisch wor den assistenten door het hoofd benoemd, hoé- 1 wel B. en W. hier de zaak in handen hebben, gehouden. De benoemde gaat iederen dag uit en thuis .Hiervoor heeft hij een abonnement 'op den trein van flO— per maand, zooidat; j er f40 door hem wordt overgehouden. Door, den heer Hoekstra wordt les gegeven in dp klassen 1 en 2,' terwijl juffrouw Dalmeijer; i de klassen 3 en 4 voor haar rekening heeft/ j Mocht de heer Hoekstra volgend jaar 1 Mei nog aanwezig zijn, zoo zal deze volgorde wor- 1 den omgewisseld. Dan zegt voorzittetr, dat in de vorige ver-^ gadering aan B. en \V. 3e opdracht is ver- 1 strekt met Dr. Dbstrée te onderhandelen over het maken van een nieuwe regeling in ver-< band met de verloskundige practijk. Deze regeling is tot stand gekomen op de vol gende condities, welke regeling dan ook thans als voorstel van B. en W. den raad wordt aange boden. B. en W. wenschen geheel los te blijven, zoo dat de Dr. ook niet gebonden is. Deze regeling is dan ook voor los aangegaan, zoodat men van beide kanten geheel vrij is. Deze regeling zal ingaan 1 October a.s. Tot dusver was de regeling zoo, dat zij, die de hulp van den Dr. inriepen, f 15 betaaldfen en de gemeente f10.bijbetaalde. De nieuwe regeling luidt als volgt: bij een inkomen 'be neden f1000 betalen de menschen'f 8van f 1000—1500 f 12.van 1800—2000 f 16— en boven .f2000 is de Dr. vrij. Maar door de ge meente wordt den Dr. gegarandeerd een bedrag van f25 per verlossing. Dit zal de gemeente ko men te staan op een uitkeering van f400 'per jaar, gerekend naar het gemiddelde van 't aan tal geboorten over de laatste 5 jaren. De heer Snel vond het voorstel van den heer Muurling, in de vorige vergadering gedaan, niet wat jg noemt. Op de begrooting toch was niet meer dan f10 uitgetrokken. Muurling zei dit voorstel te doen ten bate van de arme menschen. Maar ik vond het jammer dat hij het bedrag met f5.wilde verhodgen, met de bedoeling om juf frouw Dekker uit de gemeente te houden. Hij deed het niet om de arme menschen, maar om juffr. D. Juffrouw D. is reeds gestraft geworden en nu gaat het niet aan om haar daardoor op nieuw te straffen. Dat moet men buiten den raad houden. De voorz. We hadden de regeling van f10. 'Aan *B.en W. werd de opdracht vérstrekt om een nieuwe regeling te maken met den Dr. Nu hebben we een nieuwe regeling, waar de Dr. op ingaat en krijgt hij precies hetzelfde wat hij had. In verband met den economisehen toestand en de wetenschap, dat velen van de ingezetenen er krap voor zitten is deze regeling gemaakt en is voor. de ingezetenen zeer" aanneembaar. Wij moeten voor de gemeente zorgen. J uffr. D. hebben we niet ia de gemeente en zij is geen gemeenfte-amb- tenaar meer. Dit kunnen wij dus geheel buiten beschouwing laten. De heer Snel. Wc moesten dit niet aannemen. De voorz. had, toen het voorstel werd gedaan, moeten zeggen, dat juffrouw Dekker had afge daan. Nu loopt de gemeente op de zaak vooruit en zegt „wij zullen jullie wel helpen." Nu moet men nietdenken dat ik voor juffr. D. pleit, maar ik pleit voor het recht. Juffr. D. moest weg'. De heer Muürling. Wie is er begonnen over juffr. D. Ik heb het voorstel in het belang van de gemeente gedaan. W,at de heer Snel zegt, daar ga ik niet op in, want 't is niet waar. Met mijn voorstel profiteert een ieder van de regeling. De heer Snel. Door Muurling is in de vorige vergadering gezegd: „wij moeten niet dien weg op, we moeten juffr. D. uit de gemeente houden." Er wordt veel gedaan om de menschen uit de gevangenis te houden, maar nu moeten wij niet beginnen te straffen. De beer Mqurling. Het is de heer Lek, die is begonnen ovei juffr. D. Er is reeds veel over haar ges-proken, en het hangt mij de keel uit. Dc voorz. Het gaat er thans niet om een pole miek te houden over juffr. D„ maar over de op dracht aan B. en W. verstrekt. Nu moet men juffr. D. er niet bij halen. Dat gaat geheel buiten de zaak om. Door Muurling is het voorstel inge diend in het belang van de ingezetenen. B. en W. hebben overleg gepleegd met den Dr. en ko men dan ooit nu met andere tarieven. Muurling heeft het voorstel gedaan met het oog op den eoonomischen toestand van de bevolking. De heer Lek. Door mij is gezegd, dat ik er geen belmefte aan had een andere regeling aan te gaan. Er was voldoende hulp voor de arme men schen in den omtrek. Laat de regeling blijven zooals ze was. Het is nu geen tijd om verder te gaan. We komen misschien nog Voor heel andere' dingen te staan. J uffr. D. dbet haar best om weg te komen. En ik geloof da.t B. en W. daarom los wenschen te blijven. Wanneer zij weg is, kan men een regeling maken, met Koedijk. Maar zij wordt door Koedijk voor Oudorp vastgehouden. De heer Van Kampen zegt dat door hem het voorstel is gedaan een nieuwe regeling te maken en juffr. D. staat geheel buiten het voorstel van. Muurling. De voorz. zegt dat een ieder het recht heeft om critiek uit te oefenen. Maar het gaat thans om de regeling, die ia opdracht aan B. en W. thans met den Dr. is aangegaan. Do heer Snel wenscht de vorige regeling te handhaven, omdat deze, ook volgens den Dr., prachtig werkte. We kunnen nog voor andere din gen komen. Er is toch zeker niemand bij u ge weest om toeslag. Alles moet betaald worden!* Dc voorz. leder heeft zijn inzichten, en de heer Muurling had andere ideeën daaromtrent. Dè heer Lek weet niet of het Vel in het be lang van de gemeente is. Die Dr. vlucht soms weg naar andere patiënten. Spr. steunt het voorstel SneL De heer Kloosterboer. Laten we voorzichtig zijn eu.goed weten wat we doen. De toekomst ziet er zeer donker uit. De crisis is thans verschrikke lijk .De bouwers ontvangen geen geld voor hun producten, 'tls zoo erg, dat een ieder wel vrij mocht zijn van betalen. Laat 't maar blijven zooals het is. De heer Snel. Wie moeten met de armenzorg niet vooruit loopen. Kcmen er menschen, dan kan men weer zien. Spr. wenscht de oude regeling te handhaven en f10 te geven aan de mensehen. De heer Lek wenscht zijn stem nog eens te motiveeren. Spr. houdt zich aan de bestaande regeling, omïTat er in den omtrek voldoende hulp is, die de gemeente niets kost. Het voorstel van B. én W. wordt hierna 'in stemming gebracht en wordt aangenomen met de heeren Duif, Slijker, Muurling en Van Kampen voor, de heerén .Kloosterboer, Snel en Lek tegein. De heer Lek. Goede steun voor rechts. De heer Van Kampen. D;at moet je overluid zeggen, dat de Pers het hooren kan. De heer Lek. .jij hebt het verstaan, niet! De heer Van Kampen. Maar de andere heeren niet. En wanneer ik voor "het voorstel heb ge stemd, meen ik mijn plicht te hebben gedaan.'Dat ik rechts zou stemmen, moet je nog maar aantoo- nen. De heer Muurling. Dat is laag. De heer Duif. Het gaat hier niet rechts tegen links. De voorz. We zullen de discussies hierover sluiten. De heer Slijker vindt het klein om- hier een partijzaak van te maken. Het gaat toch geheel in het belang van de gemeente. De voorz. De agenda is afgehandeld, en ik sluit de vergadering. De Vrouwenclub „Onder Ons" te Zuid- Scharwoude onderneemt op het oogenblik op haar terrein een uitnemend plan, n.l. heti hou den eener Huisvlijt-tentooinstelling in de maand! Maari van het komende jaar. Per advertentiei kondigt zij dit aan, waarnaar wij, om het niet té vergeten, verwijzen. Van harte moet dit streven worden toegejuicht. De winteravond den komen aan en, zoo heeft het Bestuur' gedacht, op welke wijze zijn deze avondemj het best te verkorten en om te brengen? Da ouderen voegen zich allicht, maar 'de jongeren, onze jongedochbers en meisjes, voor kinde ren van de 2e tot de hoogste klasse, staat tevens de gelegenheid open, is het houdieM eener tentoonstelling, als door haar bedoeld; een middel, we zouden haast zeggietn ,,het| middel" om de winteravonden gezellig, werk zaam en nuttig door te brengen. En wie zou/ in dezen de Vrouwenclub niet willen steunen? Het is ongetwijfeld een opwekkende arbeid, met lust ondernomen maar één steen maaltl geen meel. De volle medewerking moet wor den geschonken, te meer, waar de deelneming uitsluitend voor vrouwelijke inwoners van Zuid-Scharwoude ïs. Inzendingen tut andere, gemeenten worden gaarne, doch uitsluitend ter opluistering, aangenomen. Genoemde Vrouwenclub stelt zich voor een, tentoonstelling alleen1 van Nuttige en Fraaie;1 Handwerken te houden. Wat valt al niet op dit terrein te verrichten? Van' het eenvoudige? naaiwerk tot het lingeriewerk, breiwerk, wei zouden bijna beginnen bij de kóus, en tot aan! de meer ingewikkelde manteltjes, jurkjes, kap jes, baretjes, kussens en velerlei fantasicwerk,, om de vele voorwerpen in kunstbreiwerk niet te vergeten. Hetzelfde zouden we kuranian; zeggen van haakwerk, de verschillende bor duur- en filetwerkén en last not least dé kantklosarbeid Schabloneerwerk, teeken- en' schilderwerk mogen niet vergeten worden. Zie hier in weinig woorden een uitgestrekt arbeidsveld. Wij twijfelen er dan ook niet aan of de deelneemsters aan deze Huisvlijt-tentoon: stelling zullen toonen wat geduld, fansaisie en goede smaak volbrengen kunnen, terwijl ook; degelijk, practisch werk op prijs gesteld zal worden. Van het meest eenvoudige werk tot kunstarbeid wordt gaarne ingewacht. - OUDE NIEDORP» Voor den dienstplicht lichting 1927 zijn als gewoon dienstplichtigen aangewezenM. J. v. Baar, N. G. Hollander en H!. Waiboer, resp. lotingnummer 3, 1 en 4. - W AR MEN HUIZEN. Witte Kruis. Maandagavond vergaderde de afd. Warmen- huizen van de N. H. vereeniging „Het Witte Kruis". Aanwezig waren 7 bestuursleden en 5 leden. Na opening en voorlezing der notulen wor den verschillende ingekomen stukken behandeld, welke tot geen opmerking aanleiding geven. Ver der wordt medegedeeld, dat tot magazijnmeester van de afd .ïs benoemd N. Slot. Wat betreft de inrichting van het magazijn wordt besloten om hiervoor eene geldleening aan te gaan en zal het bestuur pogingen in het werk stellen om reriïe- looz eaandeelen te plaatsen ad f10.waarvan ieder jaar 10 aandeelen zullen uitloten. De agenda voor de algemeene vergadering van de'Hoofdver- eeniging wordt zonder op- of aanmerkingen be handeld, en worden tot afgevaardigden benoemd de heeren Ds. G. Hornstra en J. Swan. Uit het verhandelde in de Raadsvergadering is thans gebleken, dat 'door den- Raad mede naar aanleiding van een gezonden adres van de afdee- ling "heeft besloten om een gedeelte van een paar poelen in de kom der gemeente te dempen en te verbeteren. De vergadering wordt daarna gesloten. - WARMENHUIZEN. Veiling. Over Augustus is aan de veiling aangevoerd 486750 Kg. aardappelen, 142100 Kg. roode kool 72000 Kg. witte kool, 9400 Kg. gele kool, 69700 Kg. zilveruien, 11535 Kg. slaboonen, 24150 Kg. gele uien, 61.975 Kg. gele nep, "600 Kg. bieten en 64910 stuks bloemkool. De omzet bedroeg in Augustus 1926 f 39274.64 tegen f48.846.46 in 1925. Henry ter Hall. Aan den heer Ter Hall, die om gezondheids- redene nin Bad Nauheim (Duitschland) verblijft, is verlof verleend zijne benoeming tot „Officier de rinstruction Publique", welke onderscheiding hem, bij gelegenheid van zijn 60sten verjaardag door de Fransche Regeering werd toegekend, te aanvaarden. De onbewaakte overwegen. Te Hoeven, bij Oudenbésch, is de landbouwer J. R. aa neen groot gevaar ontsnapt. Met paard eu kar wilde hij den onbewaakten overweg aldaar oversteken, toen twee treinen in verschillende richting arriveerden. Toen de een voorbij was, zette hij zijn paard in beweging:: het dreigende gevaar bespeurende, sprong hij ijlings van. de kar en trok met c.en geweldige krachtsinspanning paard en voertuig over de rails. Een seconde later snorde 'de trein voorbij, nog juist het achterstel der kar rakende. Die trouw eener koe. De landbouwer Jansen te Wiestervoort kocht Dinsdag in Duiven een koe. Het dier zag kans uit de weide te ontsnappen en ging op wegj naar den vorigen eigenaar. O'p den rijksweg werd het echter door een auto overreden, zoodat het moest worden afgemaakt. „Tel." Een land/gepoot bestolen. Maandagmiddag, toen de trein Amsterdam- Parijs te Brussel was binnengeloopen, ontstond er een gedrang tusschen in,- en uitstappende rei zigers, van welke gelegenheid zakkenrollers ge bruik maakten van een reiziger uit Haarlem de portefeuille uit den binnenzak te halen, zonder dat de Hollander het merkte. Eerst een half uur later in zijn hotel bemerkte hij, dat hij bestolen was, zegt de „Msb." De portefeuille bevatte 1300 francs en f 80, alsmede eenige papieren. Bij de po litie en den stationschef werd toen aangifte ge daan. Dergelijke voorvallen moeten daar ongeveer dagelijks voorkomen. De 16-jarige A. v. d. V. te Hoensbroek, die nog met twee anderen kameraden was; gaan baden ,is in eiein plas op de Brunsummer- heide verdronken. Te Weurt is bet zoontje van den heer A. G. uit Rotterdam, dat tijdelijk in genoemd dorp vertoefde, al spelende te water geraakt. Toen hulp opdaagde bleek' het knaapje reeds verdronken. Een drie-jarig zoontje van den landbou wer J. Boe-refijn Ez. te Lange Ruige Weide,, bij Gouda, is op onbekende wijze in een naast, de wbning gelegen sloot geraakt en verdron ken. Te Zuuk, gem. Epe, is de 70-jajigé vrouw E., die met een kruiwagen een ohbe-j waakte overweg aldaar wou overstekan, door een motortrein gegrepen eln onmiddellijk ge dood. De vrouw was zeer doof. Onder Buitenveldert kreeg Dinsdagmor gen bij het inspannen van een paard de vee- houdersknecht G. de V. zulk een trap van. I liet beest, dat zijn rechterbeen brak en hij' I bovendien nog inwendige kneuzingen bekwam. Per auto werd hij naar het gasthuis vervoerd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 6