Pluimveeteelt De Wintierproductie. Het vorige jaar werd in ons land een ge middelde eierenprijs gemaakt van ongeveer 7 cent. Zoo'n cijfer is het resultaat van bereke ningen gemaakt door besturen van eierveilin- gen; des winters is de aanvoer gering en die! prijzen hoog, des zomers is de aanvoer ruim, maar zijn de prijzen beduidend lager, zoo dat de gemiddelde prijs een cijfer is, dat tus- scben winter- en zomerprijzén instaat, maar, toch dichter bij de laatste, omdat de zomer- productie die van dein winter aanmerkelijk overtreft. De winisten in het pluimveebedrijf te be-^ halen zijn niet groot en vooral nu de prijzen een dalende tendenz vertoonen^ kan men zeg gen, dat het vraagstuk der rendabiliteit geheel afhankelijk van de winterproductie is. Een! klein berekeningetje kan dat duidelijk maken. Gesteld: een pluimveehouder heeft nu eeoi aantal kippen, die gedeeltelijk den eersten leg gaan aanvangen en gedeeltelijk den tweeden leg het aanhouden van oudere kippen is, niet aanbevelenswaardig. Een mooi resultaat zal het te noemen zijn, als zijn eerste-jaars^ dieren iin het komende jaar een gemiddelde} productie göwen van 150 eieren en de tweedie; jaars kippen aen gemiddelde van 120. Dé> voeder kosten per kip bedragen ongeveer 2 cent per dag. Per eerste-jaars-kip zal die hoenderhouder dan ontvangen 150 x 7 ceht is f 10.50 en uitgeven aan voedr ongeveer f7.—, zoodati hij overhoudt f3.50 per-kip. Echter, toen! het legjaar begon kostten de jonge kippen} hem, hetzij hij ze had aangekocht oS, zelf ge fokt, minstens f4.—, terwijl ze na het eerste legjaar nog maar een marktwaarde hebben van ongeveer t 1.50; de waardevermindering per kip bedraagt dus f 2.50 .en daarmee moet dei winst vain f 3.501 verminderd worden. Of er dus nog eetnige werkelijke winst overblijft is afhanekelijk van1 de vraag of er meer of min der uitgaven geweest zijn' voqt arbeid, huur; hokken enz. en tegenslag door sterfte. Die- resultaten met de kippen van den twee-' den leg, zijn niet beter. Wel is er geen note-; menswaardig verschil in marktwaarde tusschen een kip, die den' tweeden of den eersten leg achter den rug heeft, maar de gemiddelde' productie is zooveel minder en op niet meier dan 120 eieren te stellen. Die brengen f8.40 op en verminderd met de voederkosten betee- kent dat eeln bruto winst van f 1«40, welke nog sterk verminderd wordt of tot verlies om gezet, na aftrék der andere kosten, hierboven, genoemd. Men kan dan ook gerust zeggen, dat in eenig bedrijf met gemiddelde resultaten, geen of geen beteekenende winst wordt gemaakt. De manier om winst te behalen is dan ook' alleen te zorgen, dat van die gemiddelde pro ductie een behoorlijk percentage in den win ter wordt geraapt, daar de zelf verkregen ge middelde eierprijs daardoor belangrijk bovenj het algemeen gemiddelde kalm uitkomen. Het is duidelijk dat een productie van1 50 winter en 100 zomerieieren heel wat 'meer geld in het laadje brengt dam 10 winter- en 140 zo-: roereieren. Als het half Februari is, dan dalen de prij- zen al snei, maar om dien tijd reeds is het vast te stellen, of er in het loopende jaar (voor de pluimveeteelt 'van 1 October-30 Septem ber) winst gemaakt zal worden. De grootste winterproductie mag verwacht -worden Van 'dieren, die in haar eerstien leg zijn, maar daartoe behooren die aan twee eischen te voldoen.a. van goede afstamming te zijn, b. op tijd geboren. Van goede afstamming moeten ze zijn, om dat slechts* zeer goede legsters in staat zijn om ook in den winter, te produceeren én het goede leggen eerst een eigenschap kan wor den, als van*geslacht op geslacht slechts is voortgeteeld met dieren die een hooge pro ductie gaven. Bovendien is gebleken, dat de geneigdheid om in den winter te produceeren door een juiste teeltkeuze in een stam vast te leggen. Op tijd geboren moeten ze zijn, omdat elke kip van licht ras (Leghorn) op 5—6 maanden leeftijd en vaih middelbaar zwaar ras 'XBarne velders, Wynandottes, Reds) op 6—7 maanden leeftijd -wel legrijp is, maar toch de productie slechts zal aanvangen als zie dien leeftijd be-, reiken in een geschikt seizoen, d.i. Septem ber—October. Beginnen ze voor dien tijd den leg, dan vallen ze met andere kippen in den' ïiajaarsrui en staken ze dus weldra den leg en zijn ze te laat geboren dan vangen, ze eerst, in het voorjaar met haar nuttige bezigheid aan. Middelzware rassen moeten daarom in Maart- April, lichte rassen in April-Mei geboren zijn. Noch goede afstamming, noch een juiste foktijd waarborgen ons echter eene behoor lijke winterproductie, wanneer daarnaast de verzorging niet goed is. Hoe die zijn moet en hoe we door eenvoudige kunstmiddelen de winterproductie kunnen verhoogein, zullen we en een volgend artikel zien. Voop Huis en Hof Hoiif'fn,rassen. Hondenfokkers zijn vaak zeer enthousiaste scbcn.maar hun enthousiasme maakt ze wel eens een beetje bevooroordeeld. We lazen al een pro test van een fokker van Duitsche Herdershon den, die beweerde, dat ernstige fokkers efr wel tege ngewaakt hebben om de door ons aangedui de fouten in hun dieren te brengen. Wanneer die -fokkers naast hun ernst ook kennis van fok- leer e.d. bezaten, dan zullen zij inderdaad wel in het vermijden der bekende fouten geslaagd zijn. Tenslotte kunnen we in deze korte artikeltjes slecht.de 'fok-resultaten in het algemeen bespre ken en we zullen niet zoo dwaas zijn om te beweren, dat er onder de vele duizende fokkers van D. H.-honden geen lieden met voldoende verstandige inzichten gevonden zoude (je worden, die er een eigen.methode op na houden en gewei- "gerd hebben öm slaafs de aanwijzingen vah eenige „kymologische adviseurs", die maar steeds in eenzelfde bloedlijn willen 'zien door gefokt. Den langen bouw van Duitsche Her dershonden vindt bedoelde protesteerende fok ker zeer wel te verdedigen. Wij ook. We heb ben het tegendeel volstrekt niet beweerd. De D. H. hond is een gebruikshond, hij moet' lang ien gelijkmatig kunnen draven; welnu „de langs lijm" werkt immer schokbrekènd' en bevordert een gelijktnatigen gang. Zit maar eens in een kort- of langge bouwden auto. dan zult ge het verschil wel bemerken. Waar we; slechts bezwaar tegen 'hadden.1, is, dat ter ver krijging van de lange lijn en andere uiterlijk heden vai), bouw le veel van inteelt gebruik is gemaakt en het karakter van den hondi daarodor is geschaad. Bovendien heeft mien overdreven; men. ziet tegenwoordig tal van D. H. honden, die té lang van bouw zijn enj als gevolg daarvan veelal een doorgezaktcn rug hebben, wat afschuwelijk is en dan ook als .een groote fout wordt aangemerkt. We beloofden enkele groote fouten aan te duiden, op welke men bij aankoop te letten heeft. We moeten ter zake weer zeer alge meens aanduidingen geven, want er zijn vele herdershondenrassen Hollamdsche, Fran- sche, Duitsche, Belgische, w.o. b.v. Groene- daeliers, Mechelsche- en Ruwharige; Schotsche Hoingaarsche enz. die allen hun eigclm „stan daard' 'hebben en eigén typische fouten. Wie: zich voor een bepaald soort interesseert, doet dan ook het best om zich van de „standaard"- eischen op de hoogte te stellein. Een herdershond moet van middelmatige grootte $ijn, geen kolos, en geen type schoot hond; een goede hoogte is 5565 c.M. De hoogte wordt gemeten van den grond af tot, de aangedrukte vacht op de schouderbladen boven de voorpootew, als de hond iin opgerichte -houding staat. Het beste meet meln 'het dier door bet ongedwongen tegen een muur te plaatsen en een lat op de genoemde schouder bladen teleggen, waarna men de hoogte op den muur met een potloodstreepje aanteekent en uitmeet. De ooren vtah, Herdershonden moeten staan, behalve van enkele langharige uitheemsche soorten, als de Schotsche en, Hongaarsche, vani welker ooren de punten naar voren mogen, mogen overhangen. Overigens zijn niet-staande, ooren ernstige fouten die de honden sterk' min derwaardig maken uit een schoonheidsoogpunt; gezien tenminste; Een 'herdershond „zet" zijn. ooren op een leeftijd van 2—7 maanden; als ze dan nog niet staan, is er weinig hoop meer^ dat ze nog recht komen. Bevorderen Ran men fret stellen der ooren door ze aan 'de binneni zijde uit te scheren en ze dagelijks een paarj maal te masseeren met kamferspiritus. Menf legt de oorlap daartoe in de hand en bestrijkt met den duim de binnenzijde van het oor tel- neden naar de punt. De staart moet afhangend zijn en lichtelijk1 gebogen als een klewang (sabelstaart). Groots fouter, zijn als de staart in een krul boven dien' rug gedragen wordt of ,de onderzijde van de; staart met een klnik naar links of rechts af draait. Een spelende hond en in 't algemeen als het dier in actie is, draagt de staart wat hooger dan in rust, maar nooit mag ze in vertikalen stand omhoog gaan. Eien verkeerde staartdracht. is niet veranderen; men heeft wel' eens' „hoadienmeppers" die het dier een han gende staart bezorgen, maar dat wordt slechts verkregen door breken of kneuzen van dé staart wervels en is een ontoelaatbare praktijk. Keurmeesters kunnen zulke praktijken wel constateeren, "doordat de staart op de beleé- dgide plaats een verdikking vertoont en zulke dienein worden gediskwalificeerd, evenals de eigelnaars, wanneer die schuld aan het geval hebbed- Een ernstige fout is mede nog een doorge zakte rug; vanaf de punt der ooren tot "het einde vam de staart moet .een herdershond een- steeds verder afloopende lijn vertoonen. In het algemeen kunnen alle herdershon-' den-soorteln als waak-, verdedigings- of gelei-1 dehond wordein gebruikt of afgericht, maar de Schotsche Herdershond, de Colley, ach ten we daarvoor toch minder geschikt; hij is; nog al ©éas veel een allemansvPiend en loom in1 de biewieging; overigens een kalme hond bij' kinderen en een sieraad in de kamer. De lang- en krulharige groenendaeler, een der, Belgische soorten, is eveneens „mooi". Overigens zouden we, naar persoonlijke ap preciatie, in het algemeen een Duitsche Her dershond als begeleide-hond verkiezen op de wandeling of achter de fiets, een Hollandschq Herdershond als waak- en verdedigingshond, waarvoor ook de kortharige Mechelsche en de ruwharige Belgische herdershonden zeet; geschikt zijn. Verscheidenheid. Weldadigheid «bij het lev>Qn. Een viertal zeer rijke Amerikanen hebben sa men vergaderd en plannen besproken om een som gelds te verzamelen en 'deze nuttig te maken voor de gemeenschap. Zij hebben een groep van een veertiental millionairs gevormd, die tezamen een bedrag van 250.000.000 gulden bijeen hebben ge bracht. Deze heeren hebben besloten dat geld op verstandige wijze te gebruiken voor publieke doeleinden, weldadigheid, wetenschap en opvoe ding .Zij bestudeeren de Rockefeller stichtingen en die van andere groote kapitalisten en zij zijn van plan het geld zoo 'doeltreffend mogelijk aan te wenden. Het is voor den oppervlakkigen lezer een tame lijk eenvoudig berichtje. Zeker, het is heel mooi van die menschen, om al dat geld bijeen te bren gen en ten nutte van de maatschappij te beste den, doch voor .dergelijke puissant rijke Amerika nen is het, zoo redeneert hij, toch ook weer niet zoo ongewoon en die rijke lui zullen er wel niet veel van voelen, dat ze ieder een millioen of twintig moeten missen. Best mogelijk! Maar wij willen toch even opmerken, dat, wat deze heeren gedaan hebben, een loffelijke afwijking is van de vroeger gevolgde methode. Vroeger zouden derge lijke menschen een zelfzuchtig, egoistisch leven geleid hebben en zouden dan, ieder voor zich,, op het laatste nippertje, geld gegeven hebben om de Voorzienigheid om te koopen in de hoop de hel te ontloopen en het paradijs, te koopen. De beste wijze om een en ander te bereiken is: aan anderen aan medemenschen te geven! God immers, heeft geen geld noodig! E.n daarom doet het goed, als men dergelijke berichten leest. Het „bewijst, dat niet alles in de wereld op zelfzucht en eigenbaat gebaseerd is, als zou men het door de duizenden voorbeelden, die men van een der gelijke levensopvatting in het dagelijksch leven tegenkomt, haast gaan gëlooven. Gelukkig, dat er nog zijn, die er anders over denken, niet al leen, doch bovendien het goede voorbeejd geven. En in dit licht beschouwd is 250.000.000 gulden toch niet zoo'n erg klein peuleschille'tje T Wjj moeten Elkander beminnen. De eenige practische basis, waarop mensohe-, lijke wezens kunnen verwachten in vrede met elkander te leven is de Gouden Regel. Wij moeten elkander beminnen en aan anderen doen, wai wij zouden willen, dat aan ons gedaan werd. Dit is geen voorschrift van een ideale Zondags school, maar het is een regel, die tanden en klau wen heeft. Gehoorzamen wij er niet aan, dan moe ten wij lijden. En niet alleen de eene partij, doch allé partijen lijden mede. In den wereldoorlog is gebleken, dat. hij voor den overwinnaar haast even rampspoedig is, als voor den overwonnene. De overwinnende geallieerden, zooals Engeland, Frankrijk en Italië, zijn nu haast even slecht er aan toe als de overwonaen landen, Duitschlandi, Oostenrijk enz. De oorlog is niet slechts wreed' en doelloos, doch hij levert ook niet het minsrte succes op. Op den langen duur is het voor de menschen veel en veel beter samen te werken en niet tegen elkaar op te staan. Zooals Generaal Grant zeide, het is zeer te betwijfelen, of er om het een of ander wel ooit een oorlog gevoerd is, die niet veel beter op een andere wijze geregeld had kun nen worden. De groote verwekkers van oorlog zijn egoïsme, koppigheid, haat en vrees. Jezus heeft ons reeds lang geleden geleerd, dat de eenige wijze, waar op het den menschen goed zou gaan was op' de basis van liefde en wederzijdsch vertrouwen- Wij hebben nog steeds niet ingezien, dat Zijn leer be rustte op gezond verstand en geen onpractiseh voorschrift was. Duitschland gaat tegenwoordigweder in de richting van een reactionaire regeering; Italië eveneens. Engeland smacjit in de klauwen van ar beidsgeschillen. De ministeries ih Frankrijk hou den zich slechts met kunst en vliegwerk op de been. België maakt het niet veel beter. Overal, waar haat en vrees en naijver heerschen, daar I volgen uitbarstingen en rampspoeden. Dergelijke dingen kunnen niet genezen worden door een maehtsvergrooiing aan eene zijde, doch alleen door vermeerderde naastenliefde en den geest van overeenkomst. Het kost den menschen veel tijd, te leeren, hoe zij met elkander moeten omgaan. Het is dan ook veel gemakkelijker om op te staan en voor onze rechten te strijden, dan om geduldig een status quo te zoeken. Het voornaamste, wat het volk moet leeren is dit, dat er geen blijvende vrede kan bestaan, mits gegrondvest op rechtvaardigheid. In oude tijden zeide de Profeet, dat rechtvaar digheid en vrede elkander zouden omhetzen. Zoo lang dit niet is geschied, zal er geen blijvende harmonie of vooruitgang zijn. Hoofd omhogg! Weest vol vertrouwen! De we tenschap zorgt voor oqs, zoo goed als het maar kan. De mannen die de wetenschappelijke ver gaderingen bijwonen te Williamstown in Amerika bezitten de gelukkige gave der hoop. Zij zeggen, dat de chemie aan al onze zorgen een einde zal maken, voedselproblemen inclusief. De kracht, die zit in de electronen zal al onze machinerieën aan het draaien brengen; geen steenkool, olie of 'waterkracht meer noodig. Kunstmatige vervaar digde rubber, beter dan de natuurlijke, zal men irit petroleum vervaardigen. Kunstmatige steen zal de baksteen voor het bouwen van huizen vervangen. Het beste van alles is ten slotte dit, dat het waar is. De werkelijke rijkdom van het men- schelijk ras ligt niet in oceanen- in vruchtbaren bodem ol' zelfs in het zonlicht, doch voornamelijk in de hersenen der menschen zelf. Zondag j.l. bestudeerden 60.000 menschen de tentoongestelde zaken uit verschillende staten en landen der we reld op het gebied der laatste vindingen in ma chines, uitvindingen, ideeën om geluk en voor- spoed te bevorderen en de misere ondier de men- 1 schelijke wezens te doen verminderen, j En nu zijn er verschillende oprechte men- schen .mannén en vrouwen, die van meening zijn, I dat die 60000 menschen naar de hel moesten, of naar een plaats daar dicht in de buurt voor bet „schenden van den Zondag". Wat denken zij, dat er Zondags in den hemel gebeurt? Zwijgen da harpeu, worden de vreemde en interessante dieren, waarvan in de „Onthullingen" gespro ken wordt in hun kooien opgesloten, moeten de zaligen hun gezangen en de engelen 'het klap wieken hunner vleugelen staken tot Maandag morgen Hoe kan een mensch, zij het Christen of Mohammedaan, Shintoist of Boeddhist den Zon dag 'beter doorbrengen, dan met het bestudeeren van de combinatie van menschelijk werk en God delijke weldadigheid? Alle overdrijving is schade lijk! iW®l etain wonderkind, maar Na bezoeken, welke hij gebracht heeft aan de meeste landen van Europa, is de jonge, Krishnamurti uit Indië thans in de Vereenig- de Staten gearriveerd, waar hij de Amerikanen; zal verlossen van' het militarisme. Daar kan; hij werk aan hebben. Tenminste, een Ame- rikaansche krantenman zegt zelf: „Hij zal hier zoo welkom zijn als Hercules in de Au giasstal". Dat wil nog al wat zeggen. Over dezen Krishnamurti wordt den laatsten tijd zeer veel gesprokén. Het schijnt een soort wonderkind te zijn, want toen hij nog heel jong, was, werd hij in zijn slaap altijd opgenomen; dn ergens in een tent gedragen en als hij: droomde .zeggen zijn vrienden, dan verscheen, hem „de Meester" en gaf hem dad instructie's. Toen hij twaalf jaar oud was, schreef hij reeds, zijn boek: „Aan de voeten van den Meester". Behalve, dat hij aspiratie's heeft om een twee den Messias uit te beelden, is hij e|en uitste-, kend ruiter en sportsman. Natuurlijk worden, die droomen in zijn jeugd en het schrijven van, dat boek op twaalfjarigen leeftijd nogal opge schroefd en zeggen zijn bewonderaars en vol gelingen, dat hieruit wel degelijk „Goddelijke, j inspiratie blijkt. Maar dat is heusch niet nood- I zakelijk. Gaan wij eens b.v. het korte leven I na van Heiwricht Héjneken, die in 1725 te I Lübeck op 5-jarigen leeftijd overleed. Toen dat jongmensch tietni maanden was kon het I volkomen feilloos rédeneeren. Toen hij één, jaar kende hij de voornaamste stukken uit, den Pentateuch vani buiten. Toen hij 2 jaar I was kande hij de heele gewijde historie en nauwelijks drie jaar oud kende hij de geheele; j geschiedenis en aardrijkskunde, oude en nieu- I we, gewijde en gewone en sprak' vloeiend l Fransch en Latijn. f i I Hij wijdde zich in zijn vielrde jaar aan religieuse studie ien aan kerkelijke geschiedenis. En dit i is geein verhaaltje, maar 'het zijn historische, feiten. Massa's menschen kwamen naar Lü beck om dien jongen te zien en een jaar voor; i hij stierf nam meln hem mee naar Kopenha- gai om hem aan den Deenschen koning te laten zien. Het feit, dat hij stierf voor Rij vijf jaar was, moet die, Ouders er woor- waarschu-) 1 wen dat zij het ontwikkelingssysteem hunner, kinderen niet te ver doorvoeren. Om dus nog, evietti terug te komen op 'Krishnamurti, het is mogelijk, dat hij een wonderkind is, het is mo- 1 gelijk, dat hij op 12-jarigie|h leeftijd een boek schreef maar er zijn meer wonderkinderen geweest, die niet beweerden een tweeden Més-, sias te zijn. Levenswijsheid. Dikwijls eischt del beleefdheid, dat men zijn „beste" gezicht opzet bij zijn „slechtste" gevoelens.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 9