NIEUWE Jiki Breijer Zaterdag September 1926 36 e Jaargang Firma R. J. HOUWING Revue van de Week Speciaal Corsetten-Magazijn [m DPijzon. Ned. Beetwertelsuikerindustrie NIEMEIJERS NIEMEIJERS No, 114 INTERC.TELEPHOON 52 LANGEDIJOR Dit nummer bestaat uit drie bladen. EERSTE BLADl MIENT 7 - - IEL. 644 ALKMAAR Kachels en Haarden BINNENLAND, De rede, waarmee Minister Kan op Zater dag 18 September de zitting der Sta ten-Gene raai namens H. M. de Koningin heeft geslo ten, was iets langer dan in de laatste jaren ge bruik bleef bij het redigeeran van dit staats-/ stuk. De inhoud-van de sluitingsrede was even onbeduidend als steeds. Herinnering aan de; stremming van zaken, door de Vaticaansche crisis berokkend vult haar nagenoeg geheel. Na de periode van c.c. drie dagen, waarin'Ne derland het feitelijk zoinider Staten-Generaal moest zien te stellen, brak wederom Prins jesdag aan - de vermaarde derde September -i Dinsdag, waarop het Hoofd der Staat zich pleegt te begeven in: majesteitelijkje optocht naar de oude Hiaagsche Ridderzaal om ei de nieuwe zitting van de Staten-Generaal te openen. De kans is groot geweest, dat de Ko ningin dtimaal niet zelve de Troonrede zou uitspreken zich dus door eert commissie uit den Ministerraad had laten vertegenwoordi gen en dat wel met het oog op het niet zeep steike stemgeluid, waarover zij beschikt als, gevolg van de jongste ongesteldheid, waaraan1 de Koningin heeft geleden. Tenslotte nam dé; Koningin het besluit toch zelve op 21 Septem ber naar de Ridderzaal te gaain. voor de ope- nings-plechtigheid Iets van de millioenen-nota, welke In den avond van 21 dezer wordt gepubliceerd, is' reeds uitgelekt. En wel: door het openbaar! worden van het verslag der Commissie var* Voorbereiding der belastingdntwerpen van mi nister de Geer met het antwoord van Z. Exc. De commissie heeft geadviseerd de 25 Op centen der Inkomstenbelasting te schrappen m dat bedrag te bestemmen tem bate vanj het Leéningsfonds. Mr. De Geer heeft ver klaard niet aan te dringen op behandeling', van de Wejeldeverteringsbelasting in het a.s. najaar. Vooral deze tijding wekte groote vreug de in b ree dan kring. Verder deelde Z. Exq mede, dat ©en ontwerp-comptabiliteitswet „in aantocht" is. De millioenennota van September 1926 zal voorts wereldkundig maken de blijde mare; dat de gewone dienst van Rijksmiddelen is beduidend verbeterd. Men ki'dja zeggen, dat de Nederlandsche: schatkist in ..bloeienden staat verkeert". Te midden van deze verheugende tijdingen kwam/ het bericht dat over Augustus j.l. ruim ltyf millioen gulden minder in de schatkist is ge vloeid dan over de achtste maand van 1925. Na vele ,vele maanden van accrès, thans dus weer decrès. Riedeh voor ongerustheid „behoeft deze tij delijke daling volstrekt niet te geven. Over de. eerste acht maanden van dit jaar stroomden ruim twintig millioen guldein meer in het rijks- laad je dan in 1925. i Het besluit van de S.D.A.P. om ditmaal wel deei te nemen aan de Vereenigde Verga dering der Staten-Generaal, waarin H. M. de Troonrede voorleest, gaf natuurlijk rijke stof tot velerlei commentaar. Evenals het bekend worden van de groote verdeeldheid in de so ciaal-democratische sfeer t.o. van het tractaat mat België, dat de Tweede Kamer begin Oc tober in openbare behandeling zou nemenJ ..Men zegt", dat de ratificatie iets later zat worden aangevat dan het oorspronkelijk voor nemen was. Uit de jongste personalia: Op de aanbeve ling voor raadsheer in den Hoogen Raad (va-j cature Hessie), de Tweede Kamer toegezonden, staat bovenaan: Dr. M. Polak, raadsheer in het Gerechtshof te 's GravenhageTer ge legenheid van het gouden feest der Landbouw school te Wageningeirii is aan Dr. Posthuma, net commandeurs-kruis der Orde van Oranje Nassau geschonken. Tot hoogleeraar in de ver loskunde te Utrecht (vacature Prof. Brouwer)! js benoemd de heer K. den Shop, arts, genees heer-directeur der Rijkskweekchool v. vroed vrouwen te Rotterdam. Baron van Voorts,, praesies van den Senaat is op zijn tach-, hgsten verjaardag met warmte gehuldigd en; werd begiftigd met het Grootkruis in de Orde, van den Ntederlandschen Leeuw. Nummiero een op de voordacht voor ge meentesecretaris te Amsterdam is de hear J. Roovers, directeur van Publieke Werken/, 'n de hoofdstad. De Tweede Kamerleden K. ter Laan, van 'Sasse, va|n IJsselt en Duymaeri van Twist vierden, hun zilveren- jubileum als Volksvertegenwoordiger. Uit de doodenlijst: Gep. Generaal-M ajoor v. het Indische Leger F. C. Baar van Slangen burg, 71 jaar, E»en Haag, F. Hl. L. Roessidgh van Iierson, gep. dir. officier van gezondheid le klasse bij de Zeemacht, 81 jaar, Den Haag; Henri Albers, de bekende opera-zanger te Parijs. Uit de criminaliteitsrubriek teekön ik aan, dat in Den Haag is aangehouden een tweede/ verdachte van de brandstichting in het Kom, Paleis te Amsterdam, evenals - de eerste een zwerver. Te Rotterdam heeft zich voorgedaan hetj vreeselijk gebeuren, dat een dertig-jarig man in waanzin zijn vader met een bijl heeft ver-/ moord. Voor de rechtbank' te Tiel diende dié klacht wegens beleedigimg in geschrifte, in gediend door de).* Commissaris van Politie Blokl te Culemborg. Geëischt werd na een zeer rumoerig erechtszitting tweemaal f 50.—/ boete ,subs. tweemaal tien dagen, wegens; smaad en eenvoudige beleediging. Onder Oud-Gastel is een dertien-jarig meis-i je door een veertien-jarige buurjongen ernstig mishandeld. Een veertien-jarige deern te Maas-; tricht is met een 28-jarigen knecht van haar ouders gevlucht, vermoedelijk naar Frankrijk, In Strijp (Br.) werd hevig gevochten. Drie vechtersbazen zijn zwaar gewond. 'In de Haag- sche- Laan va* N. 'O. Indië werd op tweè plaatsen, iigebroklen. Te Rotterdam heeft een veertigjarige man in vlaag van verstandsver bijstering zijn 29-jarige vrouw gedood. Eert boekhouder bij de Amsterdamsche Bank té Amsterdam is gearresteerd, verdacht van ver duistering eener som vlam f7000.—. z Mieni 17 - Tel. 526 ALKMAAR CORSETTEN. KINDERLIJFJES. BUIKBANDEN. BUSTEHOUDERS. RECHTHOUDERS. RECHTH. CORSETTEN. ELASTIEKEN KOUSEN. DAMESVERBAND. SOUSBRAS en ROKBESCHERMERS. ALLE SOORTEN ELASTIEK Depót PALTHE - Almelo. Uit de ats steeds lange serie van ongelukken: De juiste, oorzaak van het spoprwegongeval! bij Leiden is nog altijd niet gevonden. Diep treffend was de manifestatie van rouw bij die/ uitvaart van het echtpaar Lobo-Braakensiek, tiaar het crematie-terrein te Westerveld. Da gewonden zijn alle herstellende. De Koningin en Prins Hendrik bezochten hen in het Aca-t demisch Ziekenhuis te Leiden. Te Lutte, bij Oldenzaal, had een auto-onge val plaats waarbij eeh Haagsche dame ern stig is gewond. Bij een aahvaring in de Nieuwé Maas onder IJssélmonde, zonk een Belgische! sleepboot. De vrouw van den kapitein en haar twee-jarig zoontje zijn verdronken. Te Amsterdam en te Haarlem hadden ver schillende gevallen van vergiftiging plaats, door het gebruik van ondeugdelijke lever eri' schol in de hoofdstad, door het eten van "be-i dor ven garnalen te Haarlem. Hierbij is he-i laas een menschenleven te betreuren. Op de. schietbaan te Veendam is een dertig-jarig lid van de Burgerwacht door een kogel ge troffen, met doodelijk gevolg. Bij een motor ongeluk te Tilburg is een luitenant der hu zaren levensgevaarlijk gewond. De „roode liaan' 'heeft weer gespookt. Té Rotterdam woedde een felle brand op het: terrein der Haiadelsinrichtingen en Is een pa pierpakhuis in asch gelegd. Te Roermond zijn vier woningen door het vuur vernield. Bij de jongste herhalingsoefeningen te Amersfoort is een jammerlijk tekort- aan disci pline aan den dag gekomen. De commandant; van het Veldleger heeft naar aanleiding hier van een schrijven gericht aan de divisie-com-i commandanten, alsook aan commandanten van! troepen onderdeelen met betrekking tot die' dringende noodzakelijkheid tot handhaving van tucht in het leger. Eon andere, meer vreedzame kwestie die eer lang in de Tweede Kamér aan de orde zal komen, bij de behandeling -der wijziging van- de L. O. Wet, is het voorstel strékkende om; de Esperanto als facultatief leervak op de: school toe te laten. i t Was in de achter ons liggende week een vain midzomersch heerlijk weer dat Nederland te Gemève met 47 van de 49 stem men als iniet-parmanent lid van den Volken bondsraad is gekozen, voof den tijd van'twee jaar. Het Kon. Instituut van Ingenieurs hield zijne jaarvergadering te Eindhoven. De ver- eeniging „Het Nederlandsche Fabrikaat"" ver-, gaderde te Utrecht. D© S.D.A.P. en het N.V.V. hielden hun groote demonstratie voor ontwapening. Wat nog lang niet hetzelfde beteekènt eilacy —j als dat de, oorlog op aarde tot het verleden be hoort. BUITENLAND. De ministers v,an buitenlandsche zaken van Frankrijk an, Duitschland Briand en 'Strese- mann hebben in het dorpje Thiory aan dep* voet van dé* Jura een bespreking met elkaar gehad over een aantal belangrijke kwesties; die voortkomen uit de toetreding van Duitsch land, tot den. Volkenbond en het Verdrag vanj Locarno. De besprekingen werden niet ge stoord door de Volkenbondsjournalisten, die niet wisten waarheen de beide ministers zich begeven haddéa. Hoewel behalve een opti mistisch gesteld officieel communique niets van officieel© zijde is medegedeeld omtrent het tusschen beide ministers van buitenland sche zaken verhandelde, staat toch wel vast, dat behandeld werdén "de kwesties van een vervroegde ontruiming van het bezette ge-, bied, het overgeven van het Saargebied aan Duitschland en de opheffing der militaire con trole in Duitschland. Tegenover deze conses- sies van Frajische zijde zouden van Duitsché zijde de spoorweg- en Industrieel© obligaties, tot stand gekomen door de Dawesleening, .af gegeven worden, waardoor Frankrijk in staat, zou zijn tot een regeling van de intergealli- eerde schulden te komen. Deze zeer belang rijke onderwerpen hebben na den terugkeer van Briand te Pafijs ook reeds een punt van, behandeling uitgemaakt in ~Öen Franschein mi nisterraad. Toen Briand den ministerraad verliet, ver klaarde hij aam de buitenwachtende journa listen: Bij datgene, wat ik gedaan heb, behield' dc regeering haar volle vrijheid van handelen; zij heeft deze vrijheid in gunstig/en zin ge bruikt. Ook de overige ministers, zooals Poincaré en Marin, verklaarden aan de journalisten, dat er algeheele eenstemmigheid in het kabinet heerschte. Evenwel mag men wel als vast staande beschouwen, dat de kwestie nog niet geheel tot oplossing is gebracht. Daar er in het o'fficieele communique zelfs, op gewezen wordt dat de technische aange legenheden, welkte de eenigje aanleiding tot moeilijkheden kunlnen zijn, in de latere zit tingen besproken zullen worden, kan men aan nemen, dat men zich in de heden gehouden ministerraad slechts met algemeehe kwesties heeft bezig gehouden en dat de eigenlijke debatten eerst later zullen aanvangen. Vrijdag brengt dr. Stresemainn verslag uit in den Duitschen minsiterraad. Algemeen wordt verwacht, dat binnjen niet te Langen tijd nieuw© besprekingen tusschen Duitschland en Frank rijk zuilen plaats hebben. De vergadering vaxi den Volkenbond beeft besloten zoo spoedig mogelijk de economische wereldconferentie bij een te roepen. Vooral de Frajnsche gedele geerde Loucheur heeft hiervoor geijverd, waar bij hij steun vond bij; den Duitschen gedele geerde. In Florida (Vereenigde Staten) beeft een vreeselij'ke orkaan gewoed. Een .groot aantal steden: Miami, Miami Beach, Moorhaven, Hol lywood enz. zijn geheel of gedeeltelijk verwoest. Ongeveer 1500 personen kwamen om het le ven, zes duizend werden gewond en 38000 werden dakloos. In Paraquay is de stad En- carnasion door oen cycloon verwoest. Hiet conflict in de Britscbe mijnindustrie is nog niet geëindigd. De regeering heeft .nieu we voorstellen op den' grondslag van districts- overeienkomstetn gedaan, doch deze zijn door de mijnwerkers verworpen. De Belgische Kroonprins is verloofd met Prinses Astrid van Zweden. In de vergadering van de Hollandsche Mij. van Landbouw heeft de heer Jac. Welleman, uuigemeester van Krabbendijk, voorzitter van de coop, suikerfabriek' „Zeeland" een lezing gehouden over het onderwerp: „Noodzakelijk heid en mogelijkheid van beschermende maat regelen ten bate van de Ned. Beetwortelsub kerindustrie". Het onderwerp dat thans aan de orde is heeft ons leiders van coop, beetwortelsuikeri fabrieken, aldus zegt spreker, al maanden in spanning en zorg gekost. Lang heeft men over wogen alvorens besloten werd de cOnclusiess der besprekingen te publioeeren en een fyeroep; te doen op de regeering. i Het Kon. Ned. Landbouw-Comité heeft zich onomwonden uitgesproken voor het vrijhan delstelsel, zulks niet alleen uit nationaal maar ook uit landbouwoogpunt en spr. erkende dat in deze zaak dan ook slechts een belang magi gelden: het algemeen belang, de Nederland sche volkswelvaart in haar geheel. Het sterk ste argument voor den vrijhandel zag hij op economisch terrein, daar deze vrijhandel be vordert, dat de goederen 'daar worden voort gebracht waar dit het goedkoopst geschiedt; Echter, wat de suikternijverheid 'betreft, pro duceert men elders niet goedkooper dan hier spr. noemde dit het uitgangspunt van de actie der coop, fabrieken. Verder wees hij' op de vooraanstaande plaats die de suikerbietenbouw in ons land inneemt; jaarlijks wordt ongeveer 2000 millioen kg. bie ten verbouwd, aan arbeidslooneh worSt on geveer 12 millioen gulden uitbetaald. Zou men in plaats hiervan granen gaan verbouwen, dan zou dit bedrag slechts de helft bedragen en. het loon der fabrieksarbeiders (5.4 millioen); zou geheel en al komen te vervallen. Uit aeh Uoogpunt van algemeen belang mag men dus niet onverschillig staan tegenover dezen tak! van landbouw. De heer Welleman besprak' verder het werk ien de inrichting van "d© coop, suikerfabriekten! die ongeveer 65 pet. der suikerbieten verwer ken. Al deze fabrieken zijd van betrekkelijk jongen datum; voortdurend wordt er gewerkt om alles zoo up to date mogelijk te doen zijn. Ondanks dit alles', ondalnks de meest produc tive werkwijze, kan toch de bietencultuur niet loonend meer zijn, omdat 'de suikerprijzen te; laag zijn. Spr. trachtte dit aan te toonen door de prijzen te noemen zooals zij op de wereld markt worden besteed en hij berektende dat lage opbrengsten als 14.61 gld. per 1000 kg. bieten voor een ruwfabriek voor de komende/ campagne te verwachten zijn. Een loonend verbouwen van bieten zal volgens spr. spoe dig tot het verleden behooren, zoodat oo den duur cultuur en fabriekten moeten verdwijnen. De ongunstige positie in Nederland is slechts daaraan te wijten, dat 'door bescherming over de geheele wereld, de werteldprijs op de z.g; vriie markt beneden den w-erekl-kostprijs is gedaald. Deze concurrentie is onnatuurlijk, want elders wordt niet goedkooper geprodu ceerd. De heer Welleman^ behandelde de maat regelen die in verschillende lapden in en bui ten Europa gelden en hij verklaarde dat de; op goede basis gegrondveste Nederlandsche suikemij'verbeid, welke voor ons land van zoo'n groote economische beteekenis is, dient te worden beschermd tegen de economische aanvallen van de overige suiker produceerende landen In de eerste plaats dacht hij' aan een inter nationale regeling welke waarborgt dat geen; der landen op kunstmatige wijze zijn binnen- landsche nijverheid beschermt; een nieuwe „Brusselsche Conventie" dus, ditmaal naar spr. wenschte een „Haagsche Conventie". Hij bepleitte verder de wederinvoer van 'een pro ductie-premie als tijdelijke maatregel, hoezeer, hij bescherming over het algemeen uit den Die tijden zijn nu eenmaal voorbij, dat een; met de accijns verrekend kunnen worden. Na het beantwoorden van cTe opmerkingen door den inleider, werd de vergadering ge sloten. Een beslissing werd hiet genomen; de afdeelingen zullen de zaak nader besprekten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1