Plaatselijk Nieuws Uw Hoofdhuid Uit den Omtrek Wonderlijke Redeneering Nieuwstijdingen Per Telefoon Burgerlijken Stand MIJNHAROT's OUDKARSPEL. Getroffen door de ontzettende ramp in Neder - laudsch Indië" (Sumatra) hebben burgemeester en -wethouders dezer gemeente, bijgestaan door het hoofd der school, besloten een buscqllecte te doen houden. Deze collecte zal gehouden worden gedeeltelijk Maandagmiddag en voorts den Dinsdag d.a.v., waarvoor een tiental meisjes zijn gevraagd. Het is de bedoeling deze buscollecte te houden langs de huizen der ingezetenen en op het kermis terrein aan het Noordeinde. Waar Indië, door tusschenkomst van het Sme- roefonds te Batavia, herhaaldelijk blijken heeft gegeven van groote offervaardigheid bij ram pen in liet moederland, bevelen burgemeester en wethouders deze collecte den ingezetenen met warmte aan. - ZUIDSCHARiWOUDE. „WITTE KRUIS". Dinsdag 20 September a.s. heeft ten lokale van den heer Kramer eene ledenvergadering plaats van de afd. Langendijk der N.-H. Vereen. „Het Witte Kruis". Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de agenda van de in dit nummer voorkomende advertentie. woidt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en glanzend als ge des morgens het haar inwrijft met een weinig Doos 30, Tube 80 ct. PUROL ST. PANCRAS. In een vergadering der Armvoogdij .der Gem. St. Pancras werd besloten aan 27 ouden van dagen ieder 500 turven thuis te bezorgen uit. Veenderij St. Pancras. Wie volgt Met groote belangstelling lazen we het ver slag van de vergadering van de Holl. Mij. van Landbouw, waarvan wc uitvoerig berichtten. Met groote kennis van zaken wordt de toestand geteekend, de beteekenis van de teelt in 't juiste licht gesteld voor den landbouwer, voor de ar beiders, voor de industrie. Met cijfers wordt aangegeven, dat de tegen woordige prijs van het product, de suiker, ge neden productieprijs is, er moet geld bij. Dit is geen gevolg van goedkoopere voortbren ging elders, maar van de bescherming in andere suikerproduceerende landen. Deze houden den in- landschen prijs op peil en loozen de overproduc tie op de steeds kleiner wordende Vrije markt waartoe Nederland 't genoegen heeft te behoo- ren en verkoopen daar zoo noodig benedien kostprijs. Deze luxe kunnen die andere landen zich permitteeren, wijl ze in eigen land een goe den prijs maken. Tegen die eoacurrentie kan onze landbouwer, ondanks zijn vakkennis niet op. Hij moet 't loodje leggen. Tot zoover gaan we volkomen met den referent mee. Maar nu de remedie, die hij aangeeft, 't Buitenland is de groote bewerker van het economisch ongerief, zijn concurrentie heet on natuurlijk. De vrije markt wordt steeds kleiner, wat meebrengt dat die markt steeds meer sur plus van andere landen zal ontvangen. Nu zoudt ge zeggen, weer dan dat onheilbrengend vreemd surplus van eigen erf. G lelijk de geneesheer de werking van ingeslopen gif in het lichaam met tegengif poogt te neutraliseeren, om zoodoende de gezondheid zijns patiënts te herstellen. Want we geven toe, onze land- en tuinbouw zijn ge baat met. vrije goederenruil. Om die te verkrij gen 't tegengif. Maar de spreker wil andere middelen. Laat vrij al dat surplus maar komen, want onze eeuwenoude, onfeilbare, oud-liberale han delspolitiek mogen we nooit loslaten. Petrouius moet tegen Nero gezegd hebben, ver brandt Rome, maar laat ons uwe stem behouden. Hier zou men kunnen zeggen, laat alles te gronde gaan, maar houdt de oud-liberale idee vast. Als op die steeds kleinere .vrije markt door groot surplus nog een lagere noteering intreedt? Maar men lette ook op de zoo onschuldige voorstelling van het aangeprezen reddingsmiddel. De minister van financiën wil de 'hooge sui- keraccijns verlagen, de schatkist kan dus met minder toe. Maar nu zegt de redenaar: Excellen tie, geef den bietenbouwers eeu productiepremie van zes a zeven millioen, dat is nog minder, dan ge meent te mogen veriagen. De eters zullen er niets van bemerken, de suiker blijft even duur óf goedkoop, al naar ge 't noemen wilt, en onze bie ten bouw is gered. We kunnen den redenaar den Lof niet onthou den, dat hij met een lumineus idee voor Hen dag komt. Ontdaan vkn franje komt 't hierop neer. De druk der belastingen, mede veroorzaakt door de accijns op suiker, die verminderd zou worden, blijft dan zooals die was. De productiepremie aau de bietenbouwers, noo dig geacht door protectionistische maatregelen in 't buitenland, wil men doen betalen uit de be last irigpenningen van het vrijbandelsgezinde Ne derland. Al te goed is buurmans gek, zouden we zeggen. Men spreekt wel eens van 'n „idee fixe" Daar heeft die vastgeroeste oud-liberale han delsidee veel van. A. T. geregeldheden, 'die Maandag 20 September j.l. in het garnizoen plaats hadden en in het bij zonder te onderzoeken: a. Hoe het kon gebeuren, dat ten aanzien van het 12e regiment infanterie oefeningen- werden gehouden, die in verband met de heerschende temperatuur blijkbaar te veel vergden van het uithoudingsvermogen van de troep; b. hoeveel invallers dit regiment op gie- noemden dag telde; c. ol en in hoeverre het optreden van de wacht en de militaire politie den eersten keer gewettigd was en waarom nadat deze inge rukt was, de wacht wederom in het geweer werd geroepen; d. hoe een man als sergeant van Munnike die ,naar het schijnt, buiten de relletjes stond, doodelijk kon worden getroffen? 2. Wil de minister aan de Kamer zoo spoe dig mogelijk de resultaten van dit onderzoek' mededeelen? De heer De Visser (c.p.) heeft gisteren in de Tweede Kamerzitting verzocht vragen te mogen richten tot de regeering inzake de in cidenten te Assen en Ede en over de instruc tie van de ncommandant van het veldleger, in zak ede handhaving van d etucht in 't leger. De heer K. ter Laan (s.d.) zeide hetzelfde voornemen te hebben gehad als de heer De Visser, doch daar sprekers interpellatie een wijder veld bestrijkt, vroeg hij eveneens verlof tot den minister van "Oorlog te mogen richten! over de incidenten te Assien en elders geduren de de herhalingsoefeningen in verband met den toestand va nhet leger. Over deze interpellatie verzoeken zal na der worden beslist. De soldatanrelletjes te Assen. De heer J. H. Schaper heeft aan de minis ter van oorlog de volgende schriftelijke vragen gesteld 1. Is de minister bereid ten spoedigste een: ernstig onderzoek in te stellen naar de on- Nedejlandsch-Belgisch tractaat. Volgens het „Centrum" is de nieuwe Me morie van Antwoord van minister Van Kar- nebeek omtrent het Nederlandsch-Belgisch tractaat de volgende week te verwachten. Die typhus te Breda en omstreken. In verband met de vele typhusgevallen die te Breda en omstreken voorkomen, zijn de kermissen te Princenhage, te Beek en Breda 'afgelast. Te Breda wordt overwogen een serum door de gemeente beschikbaar te stellen; de medici zegden hun medewerking toe. Er wordt een verbod tot visschen in de singels om Breda en in de rivier de Mark afgekondigd, terwijl ook het gebruik van dit water verboden zal zijn. Het roode kruis stelde bedden beschikbaar, de Kon. Mil. Acedemie heeft ledikanten .aan geboden. Ook te Ginneken, waar tot dusver geen ty phus voorkwam, zijn gisteren gevallen gecon stateerd. De typhus te Princenhage. De burgemeester van Princenhage deelt aan het V.D.-burea umede, dat in verband met de sterke uitbreiding van den typhus besloten is de kermis van Princenhage op 3 October en die van Beek op Zondag 26 Sept. a.s. af te lasten. Sinds gisteren zijn alleen in Princen-" hage acht nieuwe gevallen voorgekomen, zoo dat het aantal thans 19 bedraagt. Heden werd de nieuwe nood-barak voor de patiënten in gereedheid gebracht. Een auto tusschen de militairen. (Donderdagavond omstreekte 10 uur is op> de St. Annastraat te Nijmegen een bataillom van het 11e regiment infanterie, dat van maJ noeuvrés terugkeerde in de richting Nijmegen, door een personenauto, bestuurd door een heer uit Nijmegen, aangereden, waar-door elf militairen min of meer ernstig werden verwond.. Een militair werd een voet verbrijzeld en een1 ander lueeg een "hersenschudding. De auto is in beslag genomen en de verwonden zijn' overgebracht naar het militair hospitaal te Nij megen. i De zaak is in onderzoek genomen door da politie op vermoeden van schuld. De bestuur der beweerde eerst den troep te Ihebben op gemerkt, toen hij hem op twee meter was ge naderd. i Dood gevonden. Gisteravond is de kapitein der artillerie H. J. J. M. Koremans onder de gemeente de Lief naast zijn motorrijwiel dood op den weg ge-f vonden. Per ziekenauto is het lijk naar het ziekenhuis Bethel te Delft vervoerd. (Msb.)J bloemkool Ie' srt. 9.40—16—, 2e s. 1.10 Een ambtswoning voor dein burgemeester van Amsterdam. Het „Handelsblad meldt: Onze stadgenoot dr. C. J. K. van Aalst, pres. van de Nederlandsche Handel Maat-' schappij heeft het groote heerenhuis, Heeren gracht 502, thans door hem be wond, aan dé' gemeente ten geschenke aangeboden onder conditie, dat deze schenking zal worden aan vaard als ambtswoning van den burgemeester. In het bedoelde schrijven deelt de heer. Van Aalst mede, dat hij, „alhoewel hopende nog geruimen tijd in Amsterdam werkzaam!' te kunnen zijn ,toch voornemens is zijn hoofd verblijf eenige maanden naar elders te ver plaatsen. Daardoor zal zijn huis Heerengracht 502 vrijkomen. j „Ik heb het genoegen" aldus het desbe treffende scrijven „ik heb het genoegen; aan de gemeente Amsterdam een ambtswoH ning voor den burgemeester ten geschenke aan te bieden." In het College van B. en W. waarin deze' brief ter sprake kwam, is met groote waar- deering van deze daad van 'burgerzin en liefde tot Amsterdam kennis genomen. Bin-r nenkorl zal aan den Raad worden voorgesteld, het geschenk te aanvaarden. Burgemeester De Vlugt heeft zich, daarvan heeft dr. Van! Aalst zich tevoren overtuigd, bereid verklaart er te gaan wonen. t Een gedeelte van deze ambtswoning zal worden ingericht voor representatieve doel einden Om de kosten van de meubileering voor, deze vertrekken ,op f60.000 geschat, bijeen te brengen, zal zich een commissie vormenv van vooraanstaande Amsterdammers, waartoe de heer S. P. van Eeghen, oud-voorzitter vajn! de Kamer van Koophandel en Fabrieken, het initiatief heeft genomen; secretaris dezer commissie zal zijn de heer J. J. Roovers, dd nieuwbenoemde gemeente-secretaris". Wanneer de Raad, waaraan niet wordt ge twijfeld, deze schenking aanvaardt, zal Am sterdam de eerste zijn der groote gemeenten} in Nederland, die yoor zijn burgemeester over een ambtswoning beschikt. In het begin van het volgend jaar, zal, naaf wij vernemen, deze ambtswoning door den bur gemeester worden betrokken. Zooals tal van oude heerenhuizen vooral die uit de l&e eeuw is het huis Heerengracht( 502 uitstekend van indeeling en daardoor aangenaam ter bewoning; geen overtollige ruimten, maar ook geen benauwde donkere hoeken; alles is zoodanig gerangschikt, dal; het geheel practisch aan zijn doel beantwoordt. t)aardoor zijn de huizen van dit type intiem, rustig voornaam en bovendien zeer gezellig. Van de hoofdverdieping laten we hier een korte beschrijving volgen. Aan de grachtzijde: links bevindt zich het boudoir, groot 8.50 x 8.50 M. Daarnaast ligt de voorzaal (10.26 x 5.66), welke door breede deuren aansluit bij de daarachter liggende balzaal (11.88 x 5.66). Achtei het boudoir zijn de hoofdkap en de} vestibule (2.64 x 10.80), welke laatste loopt langs de binnenplaats en langs een dienver- trek met diensttrap en lift. Aan de achterzijdes naast de balzaal, bevindt zich de eetzaal (8.50' x 5.61). De eetzaal geeft met drie, de balzaal meti twee openslaande deuren toegang tot het bal- con dat zich over de geheele breedte van de; achtergevel uitstrekt en uitzicht geeft op del cour en den grooten tuin. Het acht£rbalcoi\' dat een bcfogvorm heeft, wordt gedragen door, vier zware zuilen. De tuin is modern aangelegd, in het midi den prijkt een antieke vaas. Het balcon aan de grachtzijde wordt be treden uit het boudoir. Buitenland Hiet krankzinnige boksen. De groote strijd tusschen Dempsey en Tuwniey in Philadelphia, Wij lezen in het „Hbl.": Tunney kwam met een vliegtuig van Strouds- berg. 's Middags half vier werden de boksers gewogen. Dempsey woog 190, Tunney 185V2' pond. De uitslag werd per radio bekend gemaakt. Ongeveer 130.000 personen o.w. veel vrouwen: woonden den strijd bij. Ook werden vooraan staande figuren opgemerkt uit de toomeel- po litieke- en muziekwereld. Dempsey kwam on geveer half adïit in het Stadion en verklaarde; dat hij zich in uitstekende conditie bevond. Ge-' meldt wordt dat de ontvangsten meer dan twee'' millioen dollars hebben bedragen. Aangaande het verloop van den strijd seint R. B. D.: Tunney heeft na een wilden strijd den we-! reldkampioen op punten geslagen. Reeds inj de eerste ronde had Dempsey het hard te ver antwoorden _§n slechts de gong kon hem red den. Het geweldige gevecht heeft op Tunney's gelaat zoo goed als geen sporen achter ge-, laten, terwijl beide oogen van den wereld-i kampioen Dempsey bijna „dichtgeslagen" wa ren. Dempsey zag er verschrikkelijk uit en ver-, plaatste zich nog slechts wankelend. Van het begin af slaagde Dempsey er niet in door de verdediging van Tunney heen te breken, zoodat hij tegen het eind totaal op was. Timney's mond bloedde in de 'derde ronde tengevolge van een uppercut, maar hij' nam hiervoor revanche door Dempsey krach tig tegen de touwen te werken. Tunney concentreerde zijn bracht op de' eerste vijf ronden en deed het daarna wat. kalmer aan, geheel vertrouwend op zijn krach ten om den strijd tot het laatst toe vol te houden. Dempsey miste herhaaldelijk swings en in de negende ronde spuwde hij bloed. Na de tiende ronde zat één oog van "Demp- sey geheel dicht. De wereldkampioen was op overtuigende wijze geslagen. De menigte drong den ring binnen, voordat de beslissing was aan gekondigd. Een sterke politiemacht dreef haar terug. Weder een aanslag op een spoorlijn. Door de oplettendheid van een wachtmeester der politie te Merseburg is andermaal een spoor wegongeluk op het laatste nippertje verhinderd, Een patroilleerend wachtmeester bemerkte, dat twee mannen op verdachte wijze bezig waren aan de rails van de spoorlijn nabij Sehopau, ongeveer terzelfder plaatse waar vijf jaa rgeleden een ernstig spoorwegongeluk plaats had, dat even eens door boos opzet was veroorzaakt. De dader werd destijds ter dood veroordeeld en terechtge steld .Toen de wachtmeester op de beide mannen afkwam, nainen zij de vlucht en losten eenige schoten op he$i. Het gelukte hun echter in de duisternis, te ontkomen. Het bleek, dat zij de rails hadden losgeschroefd. De directie van de rijksspoorwegmaatschappij heeft een belooning van 5000 mark uitgeloofd! voo raanwijzingen, welke tot arrestatie de rdaders leiden, Is de heer Landsberger te spreken? Onder dit voorwendsel verschafte zich den laat- sten tijd een zekere dr. Schendel te Berlijn toe gang in verschillende groote inrichtingen en on dernemingen. Hij gaf zich daarbij uit al naar gelang de omstandigheden voor arts, econoom enz. Daar de portier niet wist of tot het groote personeel van de inrichting een mijnheer Lands berger behoorde, werd de bezoeker verzocht zoo lang te wachten tot- de gezochte geroepen zou zijn. Dit zoeken duurde uit den aard der zaak heel lang ea van den tusschentijd maakte dan dr. Schendel met groote brutaliteit gebruik om vertrekken en zalen binnen te stappen en daar alles weg te nemen wat hem van zijn gading scheen: mikroskopen, parapluies, medische, instru menten, schilderijen enz. Na zijn vertrek bemerkte men dan, dat er verschillende zaken verdwenen! De man liep er in, toen hij voor de tweed* maal in teil zelfde fabriek zijn slag wilde slaan de portier herkende hem en waarschuwde ijlin» de politie. In zijn woning vond men een heel magazij van de meest uiteenloopende voorwwerpen, die H nog niet te gelde had kunnen maken. De bewaking der spoorlijnen. In verband met het voortduren van pogingt tot aanslagen op'treinen mag wel even vermei, worden, dat vólgens de Duitsehe bladen de 'diro,. teur-generaal van de „Reichsbahn" een aanschrjj ving heeft rondgestuurd tot verscherping de mobile controle op de lijnen. Overal moet dienst versterkt worden. Alle vakken moeten min stens eenmaal per nacht, zoo mogelijk met polit iehond, door lij neontroleurs geïnspecteerd worden. Deze moeten daarbij voorzien zijn val signaalfluiten, electrische zaklantaarns en knal signalen, teneinde in geval van gevaar- treinen tt kunnen laten stoppen. Tevens moeten deze lijn patroqilles op de hoogte gebracht worden va* het plaatselijk telefoonnet. In uniform gekleed, controle-beambten zullen zich langs de lijn moe ten vertooneu om lichtschuwe elementen, af schrikken en het reizend publiek oen gevoel va* veiligheid te geven. Alle lijncontroleurs zTil];>r, voortaan een armband dragen met het opschrift „Bahnpolizei". Maatregelen moeten getroffen woj den om de oontroledienst zoo mobiel mogelijk te maken door middel van rijwielen, motorfietsen met bijwagen enz. Alarmoefeningen moeten vaat worden gehouden. Eon aap stationsklerk. Toen Woensdagmorgen passagiers aan het loket van het viaduetstation Crystal Palace kwamen om oen spoorkaartje, vonden zij daar niet den gewoonlijk vriendelijk glimlachenden en hoffe- lijken klerk, maar een zwaarbehaarden, drimas- sen-trekkenden baviaan. Dit heerschap was er in geslaagd, om op weg naar het Crystal Palace, waar een kleine menagerie wordt gehouden, aan het station uit eeu kooi, waarvan hij den bodem had ingetrapt, te ontsnappen en was na oen zwerftocht in het kaartjeskantoor beland, waar de klerk niet wist hoe gauw hij weg moest komen, De baviaan trachtte de taak van zijn voorgan ger over te nemen door tickets aan de wachtende passagiers toe te werpen, natuurlijk zonder be. paald te letten op het traject dat zij wenschten. Maar inplaats van de verschuldigde vracht te ineasseeren, wierp beer aap ook nog de gelden, die zich netjes in rolletjes opgestapeld in de kas be vonden, aan de reizigers toe. Toen het heerschap daarvan genoeg had, ging hij genoegelijk op de spoorkaartjes zitten kluiven, waarvan hij er aantal zou hebben verorberd. De stationschef, die iets later op het tooneel verscheen, greep onmiddellijk in om eien ëind te maken aan de grap. Hij sloot het loket, zond de reizigers zonder kaartje naar hun treinen, waar zij de vracht voor dezen keer konden betalen en schelde het Crystal Palace op, dat onmiddellijk bewakers stuurde, die na twintig minuten op bet tooneel verschenen en den baviaan gevangen na meti. De klerk mocht daarna de spoorkaartjes en geldstukken bijeen zoeken en opnieuw sorteeren. BREDA. (V. D.) Door den secretaris van de Gezondheidscommissie werd ons hedenmorgen me degedeeld dat zich te Breda gisterenavond ei hedennacht- weer eenige typhusgevallen hebben voorgedaan. Het juiste aantal is nog niet bekend Ook te Princenhage breidt de ziekte zich uit. Het aantal is thans gestegen tot 21. Twee lijders zijn, naar we vernemen, ernstig ziek. De meest epatiënten komen uit Viscosewijt aau de Mark. Het water van deze rivier is besmet, Gemeente WARMENHUIZEN. Over de maand Augustus. Geboren: Quirinus, z. van K. Molenaar en K. Jonker. Petrus Nicolaas, z. van W. Molenaal en T. M. Schipper. Nicolaas Lourentius, z. van W. Mosch en M. Snijders. Johan Cornelia, z. van P. Rol en A. Bruin. Agatha Clasina, d. van P. Roozendaal en A. Goudsblom. Gehuwd, ondertrouwd en overleden: geene. Gemeente HEER HUGOWAARD. Geboren: Anthonius Adrianus, zoom van Bastiaan Overbeek en van Catharina Groen land Dirk, zoon van Herbert Hies en va|n Trijntje Ruig Gerrit, zoon van Hiendricus Bruin en van Aafje Stapel Anna, dochter van Egbert Groot en van Maria Kok Ba- tharina, dochter van Gerrit de Groot en van Dieuwertje Commandeur, Reindert, zooni v. Hendrik de Wit en van Antje Molenaar, Anna Wilhelmima dochter van Nicolaas Frede- rik Blijeadaal en van Anma Catharina Dekka1; Theodoras, zoon van Petras Buis en van; Catharina Cornelia de Jong Gerardus Hen- drikus zoon van Connelis van der Hurk en van Cornelia van den Berg, Willem, zoen van Willem Blokdijk en van Neeltje Hink, - Jannie Greta, dochter van Klaas Stammis en van Jennetje de Boer Adriaan Hendrik, zoon van Hendrik Arie Martinus Wuis ePj van Neeltje Wonder "Maria Cornelia, doch ter van Pieter van Langen eln van Geertruida Schaap Hendrik Jan, zoon van Cornells dé Jong en van Jannetje Brinkman Theodorus; Joha.ines, zoon van Gerardus Burger ën van Everarda Fakkeldij, Odulphus, zoon van The odorus Tamis en van Anna Catharina d1? Wit. Elizabeth Anna dochter van Cornelis Mantel ea van Elizabeth Klomp. Gehuwd: Johannes Comelis Vlaar van Spain broek en Dieuwertje Dekker, alhier. Overleden: Johannes Cornelis Meester, 9 maanden ,zoon van Theodorus Meester tent Aafje Wester Antje Blom ,oud 53 jaren -* Arie Hoogland, oud 23 jaar, echtgenoot van- Engeltje van Leijen, wonende te Broek op Langendijk. Hoofdpijn Tabletten 60 et. Laveer Tabletten 60 ct. Zennw-Tableticn 75 ct. Staal-Tabietten 90 et. Maag-Tabletten 75 et. Bij Apoth. en Drogist®11,

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 2