Dinsdag '/8 September 1926 35e Jaargang Uit ons Parlement Wethouderspensioenen Nieuwstijdingen No. 115 IMTERC.TELEPHOOM 52 NIEUWE LAEEDIJKER COIIRAIT Dti nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. De opening van de nieuwe zitting der Sta ten-Generaal en de Troon rede. Voordrachten. Vragen in de Tweede Kamer. Het adres ,van antwoord in de Eerste Kamer. Met het gewone ceremonïëel, fanfares en het gekletter van paardenhoeven, is onder de belang stelling der menigte, de nieuwe zitting der Sta- ten-Generaal door de Koningin, in tegenwoordig heid van den Prins, geopend. Gezeten op den; troon heeft Hare Majesteit in de Troonrede het program der regeering voor het eerstvolgend jaar voorgelezen. Aan den slechten maar toch gelei delijk zich herstellenden oeconomisohen toestand eu aan de belemmeringen van land- en tuinbouw in den afzet van hun producten, is herinnerd en op de noodzakelijkheid vau verlichting der lasten, op de bevolking gelegd, gewezen. De nieuwe planneu betreffende voorzieningen op het gebied da rjustitieële wetgeving, wijziging van de Pro vinciale wet, partiëele herziening van de wette lijke bepalingen op de forensen, wettelijkerege ling van het handelsonderwijs, invoering van de Ziektewet, het behoud van ons natuurschoon, be lastingheffing van buiten het rijk wonende Ne derlanders, enz. Na afloop der vereenigde zitting zijn in beide Kamers de voordracht opgemaakt voor voorzit ter, die weer dezelfde heercn van het vorig jaar op den voorzitterstoel bracht. In de Tweede Ka mer is bovendien de voordracht opgemaakt voor een nieuw lid van den Hoogén Eaadi. Dear heeft ook de heer De Visser den minister van oorlog vragen gesteld over de vermindering der cavale rie met 200' paarden, waarop de minister uitleg de, dat bezuiniging deze vermindering gebood en de paraatheid der cavalerie met het oog op 'de mobilisatie er niet minder door werdi Op de vraag van den heer Van Dijk, of de minister geen veran dering wilde brengen in de legerleiding zonder de Kamer gehoord te hebben, heeft deze te kennen gegeven geen bezwaar daartegen te hebben en tevens als zijn overtuiging meegedeeld, dat er in vredestijd bezwaar verbonden is aan het onderge schikt maken van den chef van den generalen staf aan den fcommandant van het veldleger. In de Eerste Kamer heeft de heer Van Emb- deu gevraagd het adres van antwoord, zooals dat vroeger gewoonte was, geheel neutraal te houden, en er dus niet als verleden jaar er in op te nemein, dat van de passage over de christelijke grondsla gen van ons volksleven met instemming is kennis genomen. En de Kamer heeft zich overeenkom stig dit verzoek gedragen. Voor de Ouden Een va'kveneeniging heeft den Minister van Arbeid verzocht, het mogelijk te maken, dat de leden van de vereetniging, die in verband! met hunnein leeftijd .geen betrekking kunnen vinden, een voorschot van het rijk ontvangen, om een eigen „nering" op te zetten. De Minister heeft op dit verzoek geantwoord dat de Regeering tot een dergelijke subsidie politiek niet kan overgaan, en Z.E. argumen teerde zijn beslissing o.m. met 'de bemering, dat werd de verzoekende vereeniging finan cieel gesteund, ook andere vakvereenigingianj bij de regeering zouden aankloppen om sub sidie voor haar ouden van dagen. Het-verzoek van de hierboven bedoelde ver eeniging is begrijpelijk. Wie in nood verkeert, Poogt zijn leven te redden en ziet daarbij met uit, of hij wellicht gras plattrapt, een bloembed beschadigt, of op eenigerlei andere wijz>e verboden handelingen verricht. De ouden van dagen" voor wie in dezen econo- mischen crisistijd he,t leven steeds moeilijker wordt, ja, onder wie er zijn, die wellicht niet meer in de gelegenheid zullen geraken ooit hun verloren gegalae positie te heroveren, grij- Pen naar elk middel, waarvan zij verwachten, out het dienstig is bij hun streven. Het antwoord van den Minister is eveneens: begrijpelijk, maar daarenboven rechtvaardig, immers, het ligt niet op den weg van de Re dering, de economische zelfverantwoordelijk heid van den burger zoo ver in te -perken! 5at ieder, wiens eigen krachten te kort schie-4 t2u om zich te hajndhaven iim een positie ge-* lijk die, welke zij veroverden iln andere tijden) en onder andere omstandigheden,, aan de geldelijke middelen wordt geholpen, om eeni nering te beginnenZeker niet in onze da gen nu, getuige de besprekingen bij gelegen-) heid van het jongste Middenstanderscongres, blijkt in welke mate onze winkelstand „over bezet" is. Kunstmatige uitzetting van het mid- denstandsbedrijf zou thans, uit een oogpunt van volkswelvaart, tot rampzalige gevolgen lei denden. De Minister van Arbeid, die op het ver zoek vdn de subsidie-vragende vereeniging af-? wijzend beschikte, haindelde zooals van een] regeeringsleider geëischt mag worden. Moeten dan de „ouden van dagen" aan hun lot worden oyergelaten? Neen. Maar het is niet de regéering, doch de volksgemeenschap, die handelend moet optreden. De arbeid van maatschappelijk herstel, die thans door elk volk aangevat is, zal er toe moeten leiden, dat lichamelijk tot arbeid geschikte personen arbeid kunnen vinden, terwijl dé „ouden van .lagen" die voor den arbeid niet meer geschikt zijn. hun bestaansmiddelen) trekken uit het fonds van middelen door de arbeidende leden van de gemeenschap gevormd, en dat toerei kend moet zijn om het onvrijwillig miet-arbei- dende deel te ondeirhoud-en. Houden wij toch goed voor oogen, dat wij allen onze bestaans middelen moiten putten uit het door arbeid ver- kiegen fonds, maar 'dat het niet op "den wegf van de Reigeering ligt om de verdeeling vani dit maatschappelijk arbeidsproduct op zich te .nemen. Öns maatschappelijk leven is gegrond vest op het beginsel van vrijheid van voort-i brengmg en vrijheid van verbruik. Die vrij heid is beperkt, maar haar te ver te beperken, of haar opheffen, zou tot gevolg hebben: in eenstorting van geheel ons maatschappelijk bouwwerk. Daarom, het kan niet te dikwijls, herhaald worden: zij, die in dezen tijd arbeid vinden en daarmede werken aan de vorming van het b-eistaansmiddelenfonds, moeten al hunne krachten inspannen, opdat elk prö- ling en grondstof gebruik voortgebracht wordt.- Inig en grondstof gebruik voortgebracht wordt. De arbeid goedkooper, de producten grootef in aantal. Hierdoor schept men welvaart en werkgelegenheid voor lichamelijk tot werken nog geschikte „ouden van dagen". Elk ander middel zal bij zijn toepassing lapwerk geven. Het verzoek van de voor hunne „ouden van dagen" opkomende leden, kan toch zijn nut hebben, m.l. wanneer de bevoorrechten onder ons, zij, die kunnen arbeiden, zorgen, dat er door hun arbeid warkelegehheid komt .voor aflen, die thans buiten werkplaats ein kantoor1 worden gehouden, omdat er niets te verdienen is. „Courage, 't zal waarachtig wel gaan", zoo.' sprak Tromp, als leider tot hen, die onder hem en met hem streden voor de zaak van het vaderland. „Courage, 't zal waarachtig wel gaan". Latten wij dit ook onze ouden van da gen toeroepen, maardan ook als Tromp zorgen dat het gaat. Voor hen, die buiten het terrein van den arbeid worden gehouden, worden de voor waarden tot toelating opengesteld, door hen die binnen zijn. Bij den Alkmaarschen gemeenteraad zal aan hangig worden gemaakt een voorstel om aan de wethouders het recht op pensioen te geven, zoo als dit reeds in de grootere gemeenten is vastge steld. In het „Tijdschrift der Ned. Maatsch. voor Nijv. en Handel" schrijft de Centr. Bezuinigings commissie vanwege deze Maatschappij: Hoezeer besparing in uitgaven door ons wordt toegejuicht, meenen wij echter,dat de gemeente raad van Alkmaar niet ëen beslissing moet nemen uitsluitend op financiëele overwegingen, doch dat hij wel degelijk het recht op schadeloosstelling1 moet erkennen. Echter niet op de wijze zooals tot nu toe veelal gebruikelijk is, namelijk door het toekennen van een pensioen direct ingaande j en levenslang, doch door een pensioen toe te ken nen eerst ingaande op 60- of 65-jarigen leeftijd en door daarnaast tè geven een wachtgeld, ver vallende zoodra de aftredende een andere betrek- king heeft aanvaard. Mocht de gemeente A Ikmaar in die richting een besluit willen nemen, dan zou dit kunnenstrek ken tot een voorbeeld voor talrijke gemeènten en provinciën en ook voor den Staat, en zou wellicht een einde kunnen komen aan den misstand, dat nog in de volle kracht van het leven zijnde perso nen niet onbelangrijke salarissen genieten krach tens eeu of andere ambtelijke of particuliere functie, terwijl zij tevens vol pensioen trekken van gemeente, provincie of staat. (Inlusschep is een door eenige raadsleden op de agenda geplaatst voorstel om pensioen toe te kennen op 65-jarigen leeftijd van wachtgeld weafd niet gesproken weder van de agenda af gevoerd,. op grond dat de' financieele toestand van de gemeente het toekennen van pensioen niet Veroorlooft.)» Vergadering van het Bestuur der Langendij- ker Groentenveiling, gehouden Vrijdag 24 Sep tember 1926. De voorzitter, burgemeester Slot, opent de fergadering met een welkom aan de leden; en geeft het woord aan den Secretaris. Deze; leest een telegram voor van den-heer Valstar, voorzitter van het Gentaal Bureau, waarin hij de L. G. C. geluk wenscht met de Koninklijke onderscheiding vain haren voorzitter! Verdei; zegt de secretaris dat het een groote eer is voor deze streek' en voornamelijk voor onze vereeniging, dat onze voorzitter als zoodanig, is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Wij hebben dan ook gemeend in den ge set van onze vereeniging te'handelen, door; den voorzitter eea bloemstuk aan te bieden. Maar wij zijn nog verder gegaan en, hopen* en vertrouwen dat ook zulks de goedkeuring1 van bet bestuur kali wegdragen. Aan het Rid der zijn is n.l. een officieel eereteföken verboni den en dit eere-teeken weinschien wij met uwe, goedkeuring onzen voorzitter aan te bieden. Daar dit algemeen wordt goedgevonden zegt. de Secretaris de navolgende woorden: Mijnheer de Voorzitter. 'Het is voor ons een, groote eer bij uwe Koninklijke onderscheiding het officieele eereteéken aan te bieden, het is niet omdat het een beleefdheidsvorm is, maar het is voor ons een uiting onzer gevoelens van; hoogachting en waardeering. Daarom bied ik u narPems de vereeniging het officieele eere- teeken aan. Uw Ridder zijn staat thans in het teeken om het in 't zilver te dragen, maar wij hopen, dat door uw werken de aandacht; van de regeering op u gevestigd blijft, zoodat gij het moogt beleven dat gij dit teekep in het; goud moogt dragen. Verder is het onzen har- telijken wensch ,dat u nog lange jaren het Ridderte-eken moogt "dragein. De voorzitter zegt hartelijk dank aam het bestuur voor deze groote, waardeering. Ik heb gemeend, aldus spr., vainaf 1916 meer voor aan staande in het tuiinbouw-vereenigingsle- ven, er mijn beste krachten aaji gegeven te hebben en nu dit blijk van u geeft mij de over tuiging dat het gewaardeerd wordt, Het is mij ook eer* groot genoegen dat het bestuur, in mijn Koninklijke onderscheiding een ver eering ziet voor deze streek en 't bijzondei; voor onze vereeniging. De waardeering en, hoogachting welke mij thans door u zijn ge toond, geven mij kracht*bm de jaren die mij? door God geschonken zullen worden, te wij den aan den tuinbouw in het algemeen, doch in het bijzonder aan onze vereeniging. Een hartelijk applaus bewees de instemming der vergadering. 1 Hierna kwam het verzoek uit de vergadering of de voorzitter het officieele stuk tijdens de vergadering zou willen dragen, waaraan deze met genoegen voldeed. De Secretaris leest hierna de notulen der, vorige vergadering welke zonder op- óf aan merkingen worden goedgekeurd en vastge-' stel-d. Aanwezig waren 25 personen. Afwezig één, lid van Koophandel en de afgevaardigde van; de Rijp en O. Op de Keurlijst, welke 21 keu ringen bevatte, worden geen1 op- of aanmer kingen gemaakt. Bij het rapport over het be- kantoor wordt medegedeeld dat alles in goede orde is bevonden en dat er in de maand Aug. geveild is voor een bedrag van f 193.1)49.30, waarvan voor Broek op La|ngendijk f 34.894.58, St. Pancras f 46.925.95, St. Pancras R. K. f 5.110.62, Heer 'Hugowaard f 12.279,33, Heer- Hugowaard R. K. f 16.013.70, Rterleeb f 1.221.63, De Schermer f 10.893.26, Scher- merhorn f 2.502.05, - Koedijk f28.506.41, Zd* Scharwoude f 15.864.32, Zd. Scharwoude R.K. f593.37, Ursum f 3.790.66, 'Hensbroek f 7.948.50, de Rijp L. T. B. f2.537.63, de Rijp en O. f 1.455.94, Diversen f2.611.35. Ingekomen een schrijven van Koophandel over het fooienstelsel, waarin wordt verzocht een tuinder, welke zich schuldig maakt aan het geven van fooien, te straffen. i Wordt voor kennisgeving aangegeven, waar dit reeds in vorige vergadering geregeld was. Toch kwam nog naar voren, dat er ook kooplieden zijn 'die soms de transport-arbei ders fooien geven. Aan de vereeniging Koop handel zal een verzoek gericht worden, of: zij oqk hare leden wil beboeten in die gevallen; Een dankbetuiging ingekomen van den keur meester voor zijn vergoeding als controleur* Verder een overzicht der export van nieuwe aardappelen vanaf 1 Juni tot en met 31 Aug. Controle is uitgevoerd over totaal 199361 balen, waarvan naar Denemarken 932, Engelandi 30375, Duitschland 167854 en Frankrijk 200 balen k 50 kg. Van deze 199361 balen zijn 177293 met het U.C.B. merk verzonden. Dö zendingen naar Zwitserland werden gecontro leerd door den P. Z. K. Aan de orde werd gesteld het voorstel van den vierbond: vernietigen van uitschotkool bij; een te lagen opbrengst. Het voorstel luidt dan, de minimumprijs voor uitschotkool moet zijn 60 cent per 100 kg., wanneer het dien prijs niet kan opbrengen wordt het door de veiling vernietigd en ontvangt de betrokken tuinder van de veiling 30 cent per 100 kg.. Dit punt werd in den breede besproken* wat tot resultaat had, dat ieder /iet nut er van inzag. Aan de betrokken vereenigingen zal gevraagd worden dat punt met hare le den te bespreken voor 10 October a.s. Tevens i? op de Vierbond-vergadering den wensch geuit om ook op de e.k. vergadering het bon nenstelsel te bespreken, daar de L.G.C. op hare algemeene vergadering daarin- een de finitief besluit heeft genomen^ verwacht men daar fifet vëel resultaat' van. De afgevaardigde van Koophandel vraagt, dat, wanneer het bonnenstelsel besproken, wordt, de Koophandel er bij tegenwoordig mag, zijn. Wordt goedgevonden en zal aan den, Vierbond hekend gemaakt worden. Nog wordt medegedeeld dat -de Vierbond den 16en October a.s. weer wenscht te ver gaderen met de volle besturen van de be trokken veilingen. Wanneer daar het besluit inzake uitschotkool genomen kan worden, zaj de medewerking van Koophandel gevraagd worden. i Het voorstel Muller inzake vertegenwoordi ging van dan tuinbouw op de vergaderingen van Koophandel, zal van den Vierbond uit gaan. Bi; de rondvraag deelt de heer Wagenaai; (Koophandel) mede, dat het artikel in de loonregeling, dat ni-et-l-eden van Koophandel 50 pet. meer inlaadkosten moeten betalen, voor loopig niet van kracht is. Verder meent hij, dat als de Vierbond een besluit nieemt, er op gewezen wordt dat iedere veiling zulks uitvoert. Daar niemand meer het word verlaagt wordt de vergadering onder dankzegging door deq voorzitter gesloten. Een auto iin brand gevlogen. Op den weg Zaltbommel-Hedel is door het vuur vatten van den benzinetank' een groote reisauto van den heer W. C. Klouth die des nachts onderweg was van 's Gravenhage naar 's Hertogenbosch in brand gevlogen, meldt de 's Hert. Crt." Behalve de eigenaar, zateini in den wagen drie dames en dr. Feltzer uit Amsterdam. Ondanks het feit, dat de auto slechts aan één zijde verlaten kon worden, hebben allen het voertuig kunnen- verlaten, nadat de be stuurder den wagen tot stilstand had ge bracht, waarbij hij op een hoop steenen terecht kwam. Bij het verlaten van d€n wagen, kwamen de passagiers op de steenhoop terecht, waar bij dokter Felt-er een voet brak en een der; dames, wier kleeren ook reeds hadden vlam; gevat, ernstig aan haar been gekneusd werd., Van den inhoud van de auto kon slechts: een koffer met waa'rdelooze papieren worden gered. Al het andere, waaronder een tasch con tanten, welke later ineengesmolten uit het wrak te voorschijn werden gehaald, werd een prooi van het vuur. Een passeerende luxe auto. heeft de passa giers meegenomen naar Zaltbommel, vanwaar zij later per auto naar 's Hertogenbosch zijn gegaan.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1