Donderdag 80 September 1926 See Jaargang Buitenlandsch Overzicht Harmonie „EXCELSIOR" MATINÉE op Zondag 3 October 's Avonds 7 uur Bal NO. 116 mTERC.TELEPHOON 52 NIEUWE UNGEDIJKER COURANT Nadruk verboden. Hebben werkeliik de toetreding van Dtfitsch- land tot den' Volkenbond en de Framsch- Duitsche tosnaderirag, die er het gevolg van. was, tezamen met de verdragen va nLocanno, die door deze toetreding bevestigd werden, Frankrijk vain de vrees bevrijd, waarin hèt ina) den oorlog, schoon overwinnaar, gevangen zat?, Iiedereen in en buiten Frankrijk begreep; dat dit land een positie ininam en inneemt, did met zijn beteekenis en kracht niet in overeen-, stemming is dn dat deze positie alleen te hand haven bleef met de hulp van allerlei bondge nootschappen en zoolang Duitschlaind machte loos bleef. i Dit feit maakte het machtige Frankrijk af hankelijk. Het moet zijn bondgelnootschappeni kweeken dn veelal de gewonden bondgemootem naar de oogeu gezien. Maar het moest boven dien tein koste van alles den toestand trach ten te handhaven, die Duitschlalnd's krachte-j loosheid borgde. Vooral deze laatste noodzakelijkheid baarde* het groote en voortdurende zorg. Ben kunst matige toestand is op dein. duur niet te hand-' haven. Eia Frankrijk moest voortdurend de mo gelijkheid onder de oogen zien, dat een her steld Duitschland wraak ging netoietn niet zoo-, zeer alleen over de geledjein. nederlaag als veel meier over den druk, waaronider de overwin naars, en Frankrijk in die eerste plaats, het ge bukt hieldeti Deze mogelijk hield 't,.*waar het niet vol ledig op eigen kracht vertrouwen, durfde, in, voortdurende vrees. E» deze vrees uitte zich in het versterken van den op Duitschland ge oefende druk m in het paraat blijven voor den) oorlog. De jongste gebeurtenissen toornen dat deze vrees aan het luwen is. In de ontwape ningscommissie van dep Volkenbond heeft vooral Frankrijk voor eteint spoedig bijeenko men van de .ontwapening-s-conferentie ..gepleit. En wanneer daar een motie 'is aangenomen, dat deze conferentie voor de a.s. Volkenbonds vergadering moet bijeeni komen, dan is dat voor een groot deel Framjkrijk's werk. Men moet zich vain de gevolgen daarvan' geen al te groote voorstelling maken. Het vert drag van Versailles bepaalde, dat de hand having van den vrede de vermindering der na tionale wapeningen eischt tot het minimum, dat vereenigbaar is met nationale Veiligheid en met naleving van Üe internationale ver plichtingen, opgelegd door gemeenschappelijk optreden. Maar tot nu toe, dat is 8 jaar nadat liet verdrag tot stand kwam, heeft geeni der overwinnende staten er aan gedacht aan deze eisch voor den vrede gevolg te geven. Zii' hebbeh de overwonnene tot ontwapening ge dwongen, maar z'ijn zelf in volle wapenrusting; gebleven. Het bewijst zeker niet den ernst, van bet streVen naar ontwapening. Maar daarj tegenover kan men ook beweren, dat, wanneer men acht jaar lang deze uitspraak van het vredesverdrag een doods letter heeft, latein| blijven, het wel op een merkwaardige veran dering in, de toestande|n en de stemming wijst,, wanneer men thans met deze ontwapening! ernst ein haast gaat maken. Het blijft echten de groote vraag, wat men onder ontwapening zal verstaan. 'Niemand delnkt aan volledige ontwapening: Waarschijnlijk zal het al velel zijn, wanlneer toen1 öeinige vermindering van de tegenwoordige be wapeningen wil voorschrijven. En mogelijk' komt men niet veel verder dan een verbod van uitbreiding deir bewapeningen. Al mag Fran- rijk zich wat veiliger voelen door de ver dragen van Locarno ein Duitschland's toetre den tot den Volkenbond 'en de nieuwe Fransch- Duitsche verhouding, niemand in Europa voelt zich nog heieil zeker van den dag van mor gen. Vooral in MiddieÈi- en Oost-Europa blijft de toestand zeer gespannen. En het nieuws Russisch-Litthausch verdag is zeker weinig! geschikt aan deze spain(m'lng een einde te ma ken. Want het is duidelijk dat dit verdrag recht streeks tegen Polen' gericht is. Tusscben Po len m Litthauen bestaat hog altijd een toestand wan stille vijandschap. En wanneer Litthauen niet zoo machteloos' was zou- een ooflog nog ieder oogenblik te vree zen zijin,. Door het gesloten verdrag, waarbij het dooi' Polen veroverde Wilna nog hij Lit thauen wordt getekend, en de tegenwoordige! grenzen tusscben Polen en Litthauen niet worden erkend plaats Rusland zich nu open- »jk aan Litthauein's zijde en dus beslist tegen over Polen. Tot ©ai Russisch-Poolsche oor- '°g zal dit voorloppig wel niet leiden. Maar een dergelijke verhouding tusscben tolen iel "Rusland, dat feitelijk nog altijd Po ten s onafhankelijkheid niet geheel erkennen, wul, levert een blijvend gevaar bij alle conflic ten, die in Midden- en Oost-Europa kunnen ontstaan Polen's innerlijke toestajnd zelf maakt bo- vendicii een dergelijk ^gevaar nog meer ur-j jjent. De staatsgreep van Pilsudski heeft inder tijd de verhouding in Polen grondig gewijzigd; En sinds dien is de toestand nog niet in het juiste evenwicht terug kumheh keeren. t Dë kabinetscrisis van het oogenblik bewijst, dat feitelijk nog altijd Pilsudski de macht in handan. houdt en het parlement nog heel wei nig heeft in te brengen. Het verzet, dat tegen een dergelijke direc torial© macht levendig blijft, houdt het land) in onrust en kan ook gemakkelijker op de ver houding tot het buitenland influenceeren. Al leen wanneer het Pilsudski lukt zijn gezag ab soluut en stevig te vestigen, kan Polen's po sitie ev wellicht aan kracht bij winlnen. Maar, ook dan zal die winst wellicht slechts tijdelijk; zijn, omdat tenslotte een dictatuur moet ten onder gaan onder, het verzet, dat elk volk[ van nature tegen onderdrukking van zijn vrii- heid biedt. Noordscharwoude Aanvang half drie. in de zaal van den Heer J. DE BAKKER. Plaatselijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. Blijkens een in dit no. voorkomende adver tentie geeft ons Harmoniegezelschap „Excel sior" Zondag a.s. een. matinée. Voor de vele. muzieklief heb hgrs., dps weer een mid3ag van genót OUDKARSPEL. Door de duisternis misleid, geraakte de heer F. B. te water, en verdronk. - ZUID SCHARWOUDE. Gedurende de kermisdagen is gevonden: een zilveren speldje bezet miet diamantjes, vermoedelijk behoorende bij een stel bloedko ralen. Inlichtingen verstrekt de gemeentepolitie. - OU D|KARSPEL. Bij het echtpaar B. alhier, deden zich tamelijk ernstige verschijnseleu van vergiftiging voor. Hoewel beiden nog bedlegerig zijn, schijnt het gevaar geweken. De oorzaak schijnt te zijn het eten van scha- penvleesch, vermoedelijk gekookt in een niet gift- vrije pan. NOORD,SCHARWGUDiE. I-n 'de afd. verg. Langendijk van Volksonder wijs, welke door 12 leden bezocht tvas, werd; meegedeeld, dat de collecte te Zuidseharwoudiei f 59.50 en te Noordscharwoude- f 165.75 heeft opgebracht. Ter voorziening in de vacature Posthumus, werd als bestuurslid gekozen de, heer P. Heer tjes te Oud karspel. Als 2e secretaris werd gekozen de heer Jans- sonius en als afgevaardigde naar de algemeene., vergadering, 'de' heer Gorter. Die 'beschrijvingsbrief werd behandeld, waar voor de afgev. vrij mandaat kreeg. Bij de rondvraag werden besproken de ma lariafilm, de propaganda en het aantal kinderen per onderwijskracht teOudkarspel en Broek op Langendijk. („Alkm. Crt.") - OUDKARSPEL. Door d e tuinbouw vereen. .„De Eendracht" wordt een cursus ia het leven geroepen in tuinbouw-boekhoudein. Deze cursus is ech ter alleen toegankelijk voor hen, die ifi het bezit zijn van een diploma tuinbouwcursus en den leeftijd va'.n 21 jaar hebben bereikt. Men leze de lalninottice. ZUID SCHARWOUDE. Bij de gehouden Landbouwtentoonstelling te Alkmaar behaalde onze plaatsgenoot de heer) E. Vonkeman, den 2©n prijs met zijn inzending Plymouth Rocks in de afd. Hoetnders (2 kip pen met haan) NOORDHOLLANDSCHE VEREENIGING „HET WITTE KRUIS", AFDEELING LANGENDIJK. Dinsdagavond vergaderde bovengenoemde af-/ deeling, ten huize van den heer Kramer te Zuid:- scharwoude. j Aanwezig waren in clusief bestuur, 21 leden. De voorz. Dr. J. G. Vogelenzang opent de ver gadering met welkom en spreekt er zijn vreugde over uit, dat er, behalve het bestuur, zooveel anderen ter vergadering zijn gekomen. Door den Secretaris, Ds. O. J. Staal, worden' hierna de 'notulen van de vorige vergadering ge lezen, die onder dank aan den samensteller on veranderd worden goedgekeurd. Bericht is ingekomen van de Gascommissie, dat 'goedgunstig is beschikt op het verzoek van de afd. om een gedeelte van de oude gasfabriek af te staan voor het aldaar inrichten van een badgelegenheid. Deze vergunuing is verleend tot wederopzegging toe. Da voorz. brengt hierna in behandeling den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering, te houden Dinsdag 5 October te Amsterdam. Op de vergadering komt o.m. een voorstel in behandeling van het hoofdbestuur, om het' tekort groot f 10413.751/2 over 5 jaren te delgen. Van dit tekort komt voor rekening van de feesten ter gelegenheid van de herdenking van het 50-jarig bestaan een nadeelig saldo van f 8541.34. Op de rekening komt voor een ongespecificeerde post van ruim f6000. De voorz. kan zich niet begrijpen, dat derge lijke hooge kosten gemaakt worden 'door een ver- eeniging, die zelf collectes gaat houden. Men had de teering naar de nering moeten zetten. Door den heer Zaagman wordt de geste van het hoofdbestuur scherp bocritiseerd en zegt dat. men toch niet zoomaar gaat feestvieren, doch eerst een begrootin'g opgemaakt wordt. De Secretaris deelt mede dat op de algemeene vergadering door de afdeelingen aan het hoofd bestuur toestemming is verleend tot feestvieren; men verleende als 't ware vrij mandaat. Wat de tentoonstelling betreft, deze dekt zich met een tekort van f 500, en zeker zou hier een overschot zijn geweest, wanneer men niet zoo'n haast met de loten had gemaakt. De heer Zaagman is van oordeel dat men een overzicht had moeten geven van een ongespeci- fieerden post van ruim f 6000. Wij zullen er toch aan moeten meebetalen. De heer Berkhout antwoordt dat de afdeelingen hieraan niet betalen. Het is een bloote mededee- ling van het hoofdbestuur, iu wiens eigen kas dit tekort is ontstaan. De voorz. voegt hier aan toe, dat het hoofdbe stuur zijn eigen bronnen van inkomsten heeft. De voorz. leest hierna het rapport voor van de Commissie, belast met het onderzoek der re keningen- In de allereerste plaats wordt er hierin op gewézenvdat ef grenzen moeten worden gestéld aan feesten van philantropische instellingen, die zelf een beroep doen op den particulieren beurs en de overheid om steun. In dit geval is de grens verre overschreden. Het feest is sterk overdreven, waar soberheid betracht had moeten worden. Er zijn uitgaven gedaan, die den naam van „verkwis ting' 'zeer nabij komen. In het comité is een groot gebrek aan zuinigheid geweest. Waren alle uitgaven door kwitanties, gedekt, er waren zeer hooge bedragen bij, die ongespecificeerd op de rekeningen voorkwamen. Die wensch wordt ge uit dat bij eventueel in de toekomst voorkomende feesten, het hoofdbestuur meer de teugels in han den zal houden. Die voorz. meent dat hier een woord van pro test volkomen op zijn plaats is. In de vacatures (in het hoofdbestuur) Dr. v. ,d. Berg en Freesen is voorzien door de herbenoe ming van de beide aftredenden, terw'ijl in de va cature Dr. van Leeuwen 3 candidaten zijn gesteld, n.l. de heeren Bakker, v. Diam en Staal. In ver band met de laatste vacature, leest voorz. een aanbeveling voor van den Kring Alkmaar voor de eandidatuur-Staal. •Verkiezing van 2 afgevaardigden voor dfe alge meene vergadering. De heer Du Burck meeut dat het niet absoluut noodzakelijk is om 2 afgevaardigden te zenden. Laat men ook in deze zuinigheid betrachten, temeer, daar 1 van de 2 afgevaardigden dqor het hoofdbestuur- wordt vergoed. Anderen meenen dat het in het belang van, de algeme.ene zaak is om 2 af gé vaardigden te zenden, vooral in verband met de 1 candidatuur van Ds. Staal. De meening van den heer Du Burck wordt, niet ondersteund, waarna tot afgevaardigden wor den gekozen de heer D|s. O. J. Staal en J. Heman en tot plaatsvervanger de heer J. Keizer. Tot kasnazieners worden hierna aangewezen de heeren E. Zaagman en Chr. Olthioff. Bestuursverkiezing, aftr. de heeren Dr- J- G. Vogelenzang, Jac. Wagenaar en S. Wagenaar. De laatste' 2 zijn niet herkiesbaar. Ter vervulling van de 2 open gevallen plaatsen worden voor Broek op Langendijk genoemd de heeren C'. Slot Kz. en C. Oijevaar. De uitslag "van de hierna gehouden stemming is, dat dc voorz. en de aanbevolen heeren wor den her- en gekozen. De voorz. dankt de aftredenden voor hun tijd en moeite, gegeven in het belang van de afd-, en voor de dcor hen verstrekte adviezen. Spr. hoopt dat de afd. zrch in hun belangstelling mag blij ven verheugen. Salaris verhooging van den magazijnmeester. De voorz. memoreert, dat dit punt in de laatste algemeene en tevens in de laatste bestuursverga dering is besproken. Dioor het bestuur werd wel voor een verhooging gevoeld, maar op eeii andere wijze dan dat waarschijnlijk bedoeld werd. Het bestuur stelt nl. voor voor ieder nieuw lid een premie van fl.te geven, met dien verstande dat de magazijnmeester steeds kan rekenen Op een minimum van f50 per jaar vast. Zijn er geen nieuwe leden, ontvangt hij toch f 50, maar zijn er smaakt ah room 60 nieuwe leden, ontvangt hij f 60 en zoo ver volgens. Over het afgeloopen jaar zijn er 70 nieuwe leden bijgekomen en is het de bedoeling om over het afgeloopen jaar nog een toelage te geven van f 50. Dc heer Du Burck vindt dit niet de manier om tot verhooging over te gaan. Als de heer Koe man zijn plicht doet, dan moeten wij zijn salaris zoo verhoogen. Nu zie ik in het voorstel een aan wijzing Jat hij zijn plicht niet doet, en waar wij aller den heer Koeman kennen, die zich geheel aan Het Witte Kruis geeft, daar mag deze ge dachte niet door dit voorstel worden opgewekt. Laten wij zijn salaris met minstens f100 verhoo gen. Hij heeft thans een salaris van 'f 600. f300 toelage en vrij wonen, dus ongeveer f1100, maar van fUOO kan hij niet leven, dat mag in den tegenwoordigen tijd nog een hongerloon wor den genoemd. Laten wij desnoods allen wat meer contributie betalen. Op het laatste wordt geantwoord, dat' er velen aan den Langendijk zijn, die met een minder salaris boe moetèu en verhooging van contributie voor hen tot een van de onmogelijkheden be hoort. De zoon van den heer Koeman zegt dat zijn vader door het in het leven roepen van de aan brengpremie veel meer van huis zal zijn, terwijl hij zijn tijd thuis toch hard noodig heeft voor het in orde. houden van het magazijn. Dé Secretaris acht het een prikkel voor den j magazijnmeester om nieuwe leden aan te werven, hetgeen door hem gedaan kan worden bij het in- uen der kwitanties. De .heer,D'u Burck vraagtJjoeveelJejien. er zijp. De Secretaris antwoordt van ongeveer 1650; De heer Du Burek meent dat er dan nog weini gen iu aanmerking zullen, komen, die lid kun nen worden, en zal de magazijnmeester het moe ten hebben van inkomende personen en van hen die gaan trouwen. Geantwoord wordt dat hij toch gemiddeld kan rekenen op 60 a 70 gld. per jaar. De heer Bouman bepleit ook een zelfstandige j salarisverbooging van f 100. Door den heer Berkhout wordt hierna voor- J gesteld een vaste sal ar is verhooging van f-50. I en voor ieder nieuw lid een extra-premie van f 1.te geven, zoodat, wanneer er 60 nieuwe leden komen, de heer Koeman daarvoor f 60 ont- vangt, buiten zijn salarisverhooging, dus in totaal daarmede f 110. j De Secr. zegt persoonlijk voor het voorstel van den heer Berkhout te zijn. j De heer De Boer. Ik ook. j Die heer Hart. Het spijt mij dat de Secr. zoo weinig ruggegraat bezit en het voorstel van het bestuur loslaat. Ook andereu ziju -van oordeel dat dit niet ge/' zegd had moeten worden. I Nadat het bestuur zich een oogenblik verwii- derd 'had voor een kleine bespreking van dit voorstel, zegt voorz. bij terugkeer in de verga- dering ,dat het bestuur zijn voorstel laat vallen en 'dat van den heer Berkhout in stemming zal worden 'gebracht., Die uitslag van deze stemming is, dat het voorstel met bijna algemeene stemmen worcft aangenomen, terwijl tevens wordt besloten een uitkeering te doen van f 50 over het afgeloopen jaar. Namens de Commissie, bestaanide uit de heeren Mallekote en Hema.n, belast met het nazien dér rekening van de wijkverpleging, brengt de heer Mallekote verslag uit, eu rapporteert alles in orde te hebben bevonden, waardoor de rekening kan worden goedgekeurd. De ontvangsten hebben bedragen f 1670.aan contributie, in totaal f 2173.45. De uitgaven be liepen een bedrag van f 2321.66, zoddat het na deelig saldo, bedraagt f 148.21. Dit tekort is echter gedékt door de Comm. voor de Wijkverpleging uit „Het Witte Kruis", Wolke Comm. de helft geeft van de door de Lan- gedijker gemeenten verstrekte subsidie. Die rekening wordt goedgekeurd en ontvangt i de Penningm. een woord van dank voor zijn; gehouden beheer. I Rondvraag. j In verband met de te stichten badinrichting zegt de Seer. zich in verbinding te hebben gc- 1 steld met de fa. Stokvis voor de levering van 1 kuipbad en 4 douchebaden. welke aanleg vol gens verkregen opgave f850 zal kosten. Volgens den' gemeente-opzichter van Noordscharwoude, is de geheele inrichting gemakkelijk gereed voor een bedrag van f 2000. De heer Berkhout wenscht dat het- bestuur op de volgende vergadering met een afgerond plan komt en daarbij tevens begroeting en exploi tatierekening zal overleggen. De Secr. zou hu ook willen, doorgaan. Al zou

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1