FirmaZul Pnrol bij Ruwe en Schrijnende Handen M- en daler-Cursus Langedijker Groentenveiling. Herfst- en Winterseizoen VAN DER LIJN's HBerenmodemagazijii CURSUS Mode-Vakschool. Naaien, Teekenen en Knippen. te ACHT UUR. Modelhoeden, Velourshoeden en Vilthoeden Ziet de speciale Etalages LANGESTRAAT 4, ALKMAAR. bij A. SLAGT Slechts een klein bedrag JCeclen ontvangen de nieuwste modellen Vilthoeden vanaf f 2.75 Zaadmarkt 52 AUEMAAI Nieuwstijdingen Hinder dsor kerkgangers. Het Haagsche raadslid C. Vrolijk, had den burgemeester schriftelijke vragen gedaan over den hinder, door kerkgangers ondervonden, geduren de de betooging op Zondag voor een week, voor oniwapening en medezeggenschap. De burgemeester heeft hierop medegedeeld, dat inderdaad door de betooging vele kerkgangers in hun kerkgang belemmerd zijn. De toestem ming tot den optocht is tijdens 's burgemeestem afwezigheid verleend door een plaatsvervangend burgemeester, onder de voorwaarden, dip als re gel aan dergelijke optochten gesteld worden, en waartoe o.a. behóórt de voorwaarde, dat geen muziek zal worden gemaakt in de nabijheid van kerkgebouwen. Dat toch godsdienstoefeningen, speciaal in de iWestduinkerk, zijn gestoord, is een gevolg van het 'groote aantal deelnemers. Dit aantal was aanvankelijk op dertig duizend geschat, doch in werkelijkheid zijn er ongeveer tachtig duizend! geweest. Dientengevolge is de optocht eenige uren later voorbijgetrokken en is ook de godsdienst oefening in de "Westduinkerk gestoord' hoewel niet opzettelijk - door het rumoer dor voorbij- trekkenden. Er was een flinke politiemacht op de been, doordat alle verloven waren ingetrokken. Het gebeurde wordt Rbor den burgemeester en doo rde politie in hooge mate betreurd: De verzekering, dat in het vervolg geen vergunnin gen meer zullen worden verleend, kan de burge meester echter uiet geven. De Zondagswet ver biedt dit niet, en voor velen is d'e Zondag de eenige dag, waarop het hun mogelijk is, daaraan deel te nemen. Wel heeft de burgemeester met den hoofdcommissaris maatregelen besproken, waardoor storingen van godsdienstoefeningen in het vervolg kunnen worden voorkomen- Niet toerekenbaar? Zooals men zich waarschijnlijk herinneri. werd in den nacht van 16 op 17 Mei 1.1. ingebroken' op de boerderij van Gebr. W. en J. Hoogerbrugge- ernstig werd gewond. De dader, de 19-jarige arb. J. V., een gewezen knecht der Gebr. H., die onmiddellijk werd gearresteerd, had aanvanke lijk bekend. Hij is echter later op deze bekenfenis terug gekomen en gaf voor, niet alleen te zijn geweest. Een Duitscher zou de eigenlijke hoofddader van den aanslag zijn. Het is in verband met deze verklaringen, dat het vooronderzoek in deze zaak zoo lang heeft geduurd. De politie heeft o.a. te Emmerik naar dezen man laten zoeken. Volgens de verklaringen van V. zou de Dmit- sche rde schoten hebben gelost en hij zelf slechts op den uitkijk hebben gestaan. Mede door de reconstructie der 'feiten, is ech ter komen vast te staan, meldt de „Tel." dat deze mededader niet bestaat. Die Duitscher was onvindbaar en hij bleek op geen der door opgegeven adressen in Duitschland bekend te zijn. lntusschen heeft de rechtercommissaris het noodig geacht een onderzoek te gelasten naar dë geestvermogens van den verdachte. De behandeling der zaak wacht nu op het re- usltaat van het psychiatrisch onderzoek. Twist» Aan boord van het stoomschip „Reggestroom" «te Amsterdam, dat gecharterd is door de Holland- West-Afrikalijn, is tusschen twee Chineesche em ploye's van de maatschappij' een hevige twist ontstaan. Het schip voer onder de Afrikaanschc kust, toeVeen Chinees kwestie kreeg met een hofmeester en dezen met een mes bedreigde- Eeni ge dagen later werd deze zelfde Chinees het slachtoffer van een ruzie met een zijner landge noot/en. Het tweetal vervult aan boord de func tie van bediende in de messroom en bediende in den salon. De twist liep over fooien, waarvan den der Chineezen aanspraak maakte op de helft, zegt „de Tel." De ander weigerde dit. Het gevolg was, "dat de Chinees, die de ruzie begonnen was, een revolver te voorschijn haalde en zijn kame raad een schotwond in den rug toebracht. Deze werd ernstig gekwetst en moest naar land worden gebracht. Met een volgend schip begaf hij zich genezen naar Amsterdam. Doch aldaar wachtte de politie op hem, omdat een klacht was inge diend ter zake bedreiging van den hofmeester met een mes. Ook zijn aanrander de Chinees, die had ge schoten is in arrest gesteld, zoadat het arres- tantenverblijf op Kattenburg weer eens twee Chi neesche bezoekers telt. Typhns te Bredja en omgeving. Dinsdagmorgen ontdekte een ambtenaar van den warenkeurendienst te Breda op de groenten- en fruitmarkt den koopman Huybrechts uit Prin- cenhage, die groenten te koop bood, afkomstig uit met typhus besmette omgeving'. De vrouw van Huyberehts was Maandag als lijdende aan ty phus uit hare woniug naar de barak overgebracht. De groente is natuurlijk in beslag genomen en met, lysol overgoten. Ongeveer twaalfhonderd militairen, behooren- de tot het garnizoen Breda, worden tegen typhus ingeënl. De Gezondheidscommissie vergadert weer ter verdere bespreking va nde noodzakelijkheid van meer gelegenheid tot inenting. Da stand van den typhus is thans officieel Breda 37 gevallen, Prineenhage 24 waaronder 2 ernstig. Teteringen 5 waaronder 1 ernstig, totaal 66 gevallen. Ernstige mishandeling- Te Noordwijkcrhout is een 38-jarige orgel draaier in een koffiehuis door eenige bezoekers ernstig mishandeld. Toen hij zich naar buiten b be gaf, zakte hij iif elkaar en overleed' kort daar op. Door de justitie zijn in verband hiermede verschillende personen gearresteerd. Ongelukkige val. J. Vroon te Buurmalsen had het ongeluk uit eeu hooiberg te vallen, met het gevolg, dat hij, zonder bij kennis te zijn geweest, is overleden. Typhus in de omgeving van Rotterdam!. Uit eenige plaatsen uit de omgeving vaim Rotterdam werd de laatste weken melding I gemaakt van typhusgevallen. De directeur van den gemeentelijken ge(ne|eskuindigen dienst, van; de drinkwaterleiding en dé voorzitter der ge- I zondhei dscommissie hebben in verband hier mede besprekingen gevoerd. 1 In de stad zelve is tot dusver, in verge lijking met het vorige jaar, geen noemens waardige vermeerdering te constateenen. De genoemde autoriteiten, die bijzondere maat-, regelen n,og niet mioodig achten, blijven echter, waakzaam. 4 Autobus in earn sloot gereden. Gistermorgen te ongeveer half elf is in del, buurtschap Cabauw onder de' gemeente Lopik1 een autoBus van' dien diehst Utrecht-Schoo/n- hoven van den wieg afgereden en in een sloof, terecht gekomen. De vertien inzittenden1 en de chauffeur kon den zich in veiligheid brengeln door uit heg noodluik, dat in de zoldering der autobus was aangebracht, te ontsnappen. De 48-jarige, juffrouw Vroege uit Lopik' was evenwel onder» ed modddef geraakt, in bewustelooze toestand! werd zij een woning binnengedragen, waar zij weldra bijkwam. Vijf passagiers hadden lich te verwondingen gekregen, terwijl mej. v. d.l Burg uit Utrecht de linker-enkel verstuikte. Het ongeval is veroorzaakt door het ..drij-t ven' 'van de auto op den smallen weg, waarvan] de kanten door den gestadige*! regen zqerj glad geworden waneln. Diefstal van graan. Een graanfirma aan de Leuvehaveln te Rot terdam heeft bij de politie aangifte gedaan1 dat uit het schip „Twee gebroeders'.', gedu rende de reis vain Rottendam naar Raamsdoink- veer 1200 k'g. tarwe ontvreemd is. Ondier familie. 5 De politie heeft een "24-jarigen havenarbeider te Rotterdam in bewaring gesteld, die brand had willen stichten in de woning zijner oudersj in de Pretorialaan. Zopinlief wilde einder den: invloed van sterken drank verkeerende, een bezoek afleggen bij zijn ouders. 'Zijn vader hield echter de deur gesloten, waarop de zoon bran dende proppen papier in de brievenbus duw de. welke bezigheid, naar hij later gtemerk'ti heeft, door de politie als brandstichting wordt beschouwd. Een kwade dronk.... en de gevolgen. Een straatventer, die in beschonken toestand was, ontmoette bij; de Mosseltrap te Rotter dam een collega. Zonder de minste aanleiding stak hij dezen: met een mes in een zijner kuiten. Hiet bleek! zo ohevig te zijn aangekomen, dat een peesj doorgesneden was. De gestofoene, die naar het ziekenhuis vervoerd is, zal levenslang mankf lcopen. De politie heeft den dader in bewaring ge steld. Buitenland Du walef en brood-rechter. De 75-jarige rechter Bryant uit Hartingtoni in Nebraska, van wie wij vertelden, dat hijl zelf vijf dagen op water en brood was gaan) zitten om zelf over deze straf, door hem ge-» woon lijk aan drankwet-overtreders opgelegd, te 'kunnen, oordeelen, heeft zijn vrijwillige straf uitgezeten, zoo wordt draadloos gemeld. Hij; is tien pond afgevallen, en verklaarde dat hij de rest van zijn leven spaarzaam zou zijn met eten. Hij zal voortaan de straf van „op water, en brood"' progessüef toepassen af naar ge lang van den, ernst van Bet misdrijf. Post diefstal. Te Louden is een brutale postroof gepleegd. Een postauto, die aangeteckende stukken en diamanten en paarlen bevatte, alsook postwis sels en chèques ter waarde van 80.000 pnd. sterl is door den chauffeur die ze bestuurde, van aeze waardevolle inhoud beroofd. De postbeambte, die den chauffeur op dë auto begeleidde, was bezig met joostzendingen in te laden, toen do auto er plotseling vandoor ging. De chauffeur bleek een nabijgelegen straat in gereden te zijn, waar hij den buit in een andere auto, die te wachten stonld, overlaadde en de vlucht nam. De politie doet nasporingen. Moord; door een Fransrh soldaat. Zondagavond heeft een Pran'sch soldaat in po litiek te Germersheim een 21-jarigen Tluitsehen jongen man door een schot In het hoofd gedood en diens metgezel levensgevaarlijk verwond. Even te voren had hij nog een Duitscher door een schot in het hoofd gewond. Die dader en zijn vriend, ook een Fransch soldaat in politiek, heb ben zich dadelijk bij dë Eransche wacht ge. meld. Zij hadden met een van de drie Diuitsche jonge mannen een woordenwisseling gehad, die aanleiding tot de daad is geweest. Onder de lie. volking van de stad heerschte groote opwinding, Spoorwegongeluk. Uit Bethlehem (Pennsylvania) .wordt gemeld, dat er bij een kruispunt een trein op een sneltrein is gereden. Er zijn 9 doodën en vele gewonden. Kin cycloon. Een telegram uit Hongkong meldt, Volgens „de Tel.", dat die stad ternauwernood aan de ge volgen van een hevigen cycloon is ontkomen. Slechts enkele „uitloopers" van den storm 1*. reikten de stal. De windsnelheid was circa 100 mijl per uur. De schepen in de haven maakten eenige harde oogeablikken door. Een regeerings-' sleepboot redde 30 Chineezen, die in levensgevaar verkeerden .Een ingenieur, die naar gemeld wordt va,n Nederlandsche nationaliteit "is, en werkzaam- heden in de haven verrichtte, zou te water ge raakt en verdronken zijn. Uit Macao wordt gemeld, dat een storm over de stad losbrak en den geheelen 'dag woedde. De geheele vsiscliersvloot was reeds uitgeva ren, toen de storm begon, en is nog niet terugge keerd', zoodat gevreesd wordt, dat zij grooten- deels vergaan is en vele der opvarenden verdron ken. Aan wal werd betrekkelijk weinig schad« aangericht. Sneeuw. Er vallen moenteel groote hoeveelheden sneeuw in Zevenburgen. In de omgeving van Kroonstad zijn alle bergtoppen besneeuwd' en ook in de stad ligt een laagje sneeuw, j Op dë landwegen ligt de sneeuw een halven I meter hoog. Een orkaan te Vera- Cruz. Dë orkaan, die gewoed heeft, heeft niet alleen te Veracruz, doch ook in de naburige steden groote schade aangericht. De daken werden van de huizen gerukt. Eeu zeebeving noopte het in 1 do nabijheid van de kust wonende volk zijn huizen të verlaten. De oogsten in de omgevingi van Veracruz zijn vernield. Zware regenbuien veroorzaakten te' Jalapa overstroomingen, die groots schade aanrichtten. Twee personen kwa- men door verdrinking om het leven, j D'e te Veracruz aangeerichte schade beloopt 21/9 millioen dollar, i Een nader bericht meldt, dat de schade, die door den orkaan is aangericht, is, ofschoon groot, toch niet zoo ernstig als werd gevreesd. Tenge volge van de verbreking der verbindingen kon den nog geen juiste bizon-derheden worden me degedeeld. (Hdbld.) Noodlottige brand te Manchester. Te Manchester heeft een groote brand gewoed in de werkplaats van eeu oliefabriek. Vijftiei meisjes, werkzaam -in een lampenkappenfabriek, •waarvar* de uitgang over ;de brandende werk plaats liep, trachtten over het dak daarvan naar huiten te komen. Het dak stortte in en de meis jes kwamen terecht in de brandende werkplaats. Eén der meisjes verbrandde levend, acht werden zwaar gewond. Met dank aan God geven wij kennis van de voorspoedige geboorte van onzen Zoon Louis Ghrisfiaan. C. v. GALEN. C. J v. GALEN - v. d. Vliet Oudkarspel, 27 September 1926. Ondertrouwd Jb. GELDER en A. A. GOET. N. Poortlaan 13(5. De Huwelijksvoltrekking zal plaats hebben op 14 October '26 te Alkmaar. Den 13den September over leed te Detroit (U.S.A.) door een ongeluk, in den ouderdom van ruim 55 jaar, onze lieve Broeder; JAN PRANGER. Namens de familie. G. LANGEDIJK. Oudkarspel, Sept. 1926. Algemeene Kennisgeving. Heden overleed plotseling onze beste Vader,«Behuwd- en 'Grootvader; F. B0UWENS, in den ouderdom van 61 jaar. Bit aller naam W. VERKROOST. Oudkarspel, 29 Sept. 4926. voor 5 wagons, vlak bi| spoor en veiling. Te bevragen bureau van dit blad. gpggr Namens de Tuinbouw-Ver- eeniging van OUDKARSPEL, zal dezen winter een worden gehouden in het Grondig onderricht in het Inlichtingen en aangifte nieuwe leer lingen Maandags en Donderdags tus schen 79 uur. Mej. D. KUNNEN, (Gedipl. Leerares.) (Hotel ..Concordia" Noordschai woude. „WITTE KRUIS". Aangifte vóór 3 OKTOBER bij ondergeteekende. Ds. 0. I. STAAL, Sekretaris. Wilt U iets fijns, doet dan Uw bestellingen bij ons. per ons. Hamf 0.40 Vanaf MAANDAG 4 October begint het veilen Bloemkool gaat dan direct achter de kool. HET BESTUUR. opent het met een Prachtsopteerïng tegen scherp concurrerende prijzen. PAARDEDEKKEN f 3.- KETTEDEKKEN f 2.75 na bij de Achterweg. Een ideaal voor elke huisvrouw i> zoo'n Naaimachine van f 25 me afsluitkast. Door en door gegarandeerd Eerste Alkm. Naaimachinehandel. A. HILDERING, Alkmaar Zaadmarkt 66 en Lange- straat 44. Helder: Spoorstraat 7Ï Tel. 449. Rookvleesch Roustbeef, gebr. Hamspek Gerookte Rib Ontbijtspek. Tongenworst Boterhamworst 0.30 0.30 0.26 ,0.22 ,018 0.15 0,14 Deelname wordt opengesteld voor hen die in het bezit zijn van een diploma Tuinbouwcursus en die den leeftijd van 21 jaar bereikt hebben. Opgave voor of op 9 OCT. 1926, bij A. TIMMERMAN, Secretaris van „De Eendracht". Metworst 0.14 Bloedworst. ,0.10 Leverworst, fijn van smaak „0.10 Beleefd aanbevelend, J. SMIT, Tel. Ill, Zuidscharwoude. Langestraat 801 - Alkmaar Ook in PETTEN zijn wij het aangewezen adres. Draagt onze reclame Bolhoeden, gitzwart, f 2.90 Telefoon 66 x.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 4