NIE U W E Hel eieile vendee Zemeriiid. iterdiensf Hike Breijer k Zaterdag 2 October 1926 35 e Jaargang Revue van de Week Firma R. J. HOUWING MIENT 7 - TEL 644 ALKMAAR Kachels en Haanden Speciaal Corsetten-Magazijn ALKMAAR Lase DPiizen. NIEMEIJER'S ilke huisvrouw is van f 25 me oor gegarapdeen aimachinehandel IKING, kt 66 en Li NO. 117 INTERC.TELEPItOON 52 LANGEDIJKER (IIR iVI Dit nummer bestaat uit 3 bladen. EERSTE BLAJX Van Zaterdag op Zondagnacht om 3 uur, eindigt de z.g. Zomer tijd. Voor we den nacht ingaan dienen wij de klok dus een uur te laten stilstaan. De winterdienst op de Spoor wegen gaat morgen (Zondag) in. De winterdienst op den Auto busdienst Oudkarspel-Alkmaar a.s- Maandag. binnenland. Prinsesjesdag is onmiddellijk' voorafgegaan, en gevolg door dagen van stralentden zonnen schijn, blakerende midzomerwarmte, Op 21 September j.l. toen H.M. de Koningin dfe nieu-t we zitting der Staten Genraal opende in dia oude Haagsch© Riddderzaal, was het tries tig weer met grauwe luchten en telkens drei gende regen. Het traditiomaele oranje-zonnet je liet zich wachten. En volgens de voor spelling der meteorologen.' zijn we op die\ kentering van negende tot tiende maand 1 allengs gekomen in herfst-temperatuur, die» 's ochtends en 's avonds reeds doet verlangen naar het gekoesterd worden door de warmte uitstralend van kachel or haard. Over de Troonrede van den 21en Sept. en! over de millioenen-nota van minister De Qeer heeft men tal van bespiegelingfcn kunnen lie zen. Vrijwel unaniem waren de bladen 't hier over eens, dat de bijzonder groote ömvangi der Troonrede weinig in overeenstemming is met de waarde van den inhoud. De toon wasy „in mineur", ondanks de gunstigen staat van de rijksmiddelen blijft „bezuinigen" het parool der Regeering. i Men mag veiligaannemen, dat Exc. Del Geer's aankondiging, dat hij niet wil aandrin gen op de behandeling van de Weeldeverte ringsbelasting in dit najaar', van alle mede- deelingen het allermeest verheugenis bracht. Enkele dagen later is wereldkundig gemaakt, dat ook de hotelbelasting welke acht millioieia in het Rijkslaadj© moet brengen, eerst naj Nieuwjaar aan de orde zal komen. En in den| kring der belanghebbenden is ongetwijfeld zeer vurig de wensch ,dat hier van uitstel, afstel' moge komen. President Ruys de B'eenenbrouck is door het Lagerhuis met overgroote meerderheid ge handhaafd als nummero één der nominatie, natuurlijk volgde onverwijld het Kon. Be sluit, waarbij Mr. Ruys de Beerenbrouck werd, herbenoemd. 'Nummero twee en drie op die voordracht voor het presidium bleven: Dr.. de Visser en de heer Schaper. 'Niet zonde? grond voorwaar heeft de heer Ruys in dei vergadering van Donderdag 23 dezer erop gewezen, in de rede waarmfce hij de leidingi der Kamer wederom aanvaardde, dat de le den zich hebben voor te bereiden op een zit-, tingsjaar, dat zeer vfeel van hun uithoudings vermogen en zelfbeperking zal vorderen. Inderdaad we gaan een extra zware cam pagne op het Binnenhof tegemoet. Dien 5en' October begint hef afdeelingsonderzoek vam de ontwerpen Staatsbegrooting en nog een lange reeks wetsvoorstellen. Dien 14en October gaat die Tweede Kamer in openbare Verga-j delingen aan den slag. Er zullen tusschen dien) I4en en den dag voor Kerstmis heel zwoele; en zware uren in ons Lagerhuis worden door leefd. In de zitting van 23 dezer zijn twee in terpellatie's geboren een van den heer K.' t«r Laan en een van de communist de Vis- ser over de militaire incidenten te Ede en te Assen. Vooral deze laatste relletjes, waarbijl onder-officier, die met de relletjes niets t;- maken had door 's afgedwaalden kogel isi gedood - zullein vermoedelijk tot heftige disj cussie aanleiding geven. Ook in verband met het schrijven van generaal Muller Massis aanj de oommandeerende officieren over de noodza kelijkheid tot handhaving van 'de discipline in ons leger. Waarop de commandant vant ons veldleger nog eens zinspeelde in zijn mis sive over de herhalingsoefeningen van dit' jaar,* welkfe op 23 dezer gedurende een paar urenj door H. M. de Koningin werden bijgewoond* En die, wat de streek om en bij Breda be-i treft, moesten worden afgelast met het oog, op het in ernstige mate heerschen van typhus, in Brabant. De Kamerzitting van Donderdag j.l., was, vooral aan het einde, buitengewoon woelig. Dr. de Visser en oud-minister van Dijk vroej gen voor de zooveelste maal van minister, Lambooy ,dat deze zijn reorganisatie-plannen niet zou uitvoeren, zonder het oordeel der Volksvertegenwoordiging daarover te hebben gevraagd. Waarop Z. E. den beer van Dijk pven kwam herinneren, dat deze als minister, zeer belangrijke reorganisaties heeft doorge voerd, zonder het Parlement te „bennen" Tusschen anti-revolutionairen en sociaal-demo craten was de stemming allerminst vriend schappelijk. En 't werd in de Kamer een waar tumult toen de heer K. ter Laan er zich over beklahgde dat met het Eindverslag van het Optwapenings-ontwerp z.i. zoo schrikkelijk wordt getalmd. Deze tweede vergadering der Kamer in het pasgeopende zittingsjaar belooft weinig goeds. De vragen van generaal-majoor b.d. Duy- maer van Twist over het op Zondag te 's Gra- venhage toelaten van de betooging voor ont wapening en medezeggenschap zullen zeer waarschijnlijk ook wel tot ee|n interpellatie lei den. Het wachten is nu op Minister van Kame- beek's tweede Memorie van Antwoord inzake het Belgisch tractaat. President Ruys heeft; den heer Dresselhuys toegegeven, dat de le den minstens drie weken tijd moeten hebben om die memorie te bestudeeren. Of die rati ficatie aan de orde zal komen voor de behande ling der Staatsbegrooting, schijnt nog nieti zeker te zijn. j De Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren, heeft er nogmaals bij de 'Ned. Regleering op, aangedrongen, de Huurwetten op te "heffen. De Utrechtsche H uurcommissie is verdwenen. Dat de regeering eerlang een eind zal makte) aan dit instituut uit den crisistijd lijkt zeer, waarschijnlijk. 't Staat thans vast) dat de verlaagde Post- tarieven (mien weet, niet voor brieven geldend)! den Pen October a.s. van kracht wordt. Even als het verlaagde bestelgoederen-tarief der Ne der l. Spoorwegen én Van Gend Loos. Personalia: Tot conservator van 's Rijks Ethnologisch Museum te Leiden is benoemdj de heer J. B. Snellen, adj. tolk bij ons ge zantschap te Tokio. De heer J. J. Roovers is door den Amstendamschen Raad tot secre taris der hoofdstad benoemd. Uit de doodenlijst: Ds. H. van Dijk, pred.' directeur van bet Chr. Lyceum te Zeist. Mr.' j Merens, consul-generaal van 'Slowakye, deken, van het consuls-korps, op 70-jarigen leeftijd, te Bad-Nauheim. Uit1 de criminalia teeken ik aan- de arresta- tie van een arts te Holten verdacht van on-. j zedeiijke handelingen met patiënten. Te Zevenburgen is bij het faillissement van een kassiers-firma fraude aan 'den dag gSf-. komen, waarbij 400 spaarders zijn gedupeerd' voor ieen bedrag, dat op een paar ton wordt geschat. Te Maastricht heeft een dronkaard ia ddirium-woe'de den gruwel begaan zijn 3-jarig dochtertje met 't hoofd tegen een deur te slaan, zoodat het kind door schedelbreuk bezweek. Te Rotterdam zijn twee personen betrokken bij- de N.V. Neierl. Exploitatie van Sigaren magazijnen „Concordia", verdacht van filiaal houders opgelicht te hebben, od transnort naar Utrecht gesteld. Tegen Verschoor ,te Rotterdam, verdacht van groote sommen, voor de noodlijdenden in, de Drentsche venen geofferd, verduisterd te hebben, drie jaar gevangenisstraf geëischt. In het artilleriepark aan den Raamweg in Den Haag is brand ontdekt in de loodsen wat aan kwaadwilligheid wordt toegeschre ven. Een jachtopziener is op de jaarmarkt tel Odoorn door stroopers, die een wrok tegen) hem hadden, zeer ernstig mishandeld. Uit de ongelukken-serie: het onderzoek naar de oorzaak van de spoorwegramp bij Leiden; zal vermoedelijk niet tot een positief resultaat leiden. Gedurende drie dagen zijn niet min der dan 89 ppers. gehoord. Verder dan tot gis singen kwam men niet. De vleeschvergiftigingj te Amsterdam heeft een slachtoffer gekost, dat aan de gevolgen is overleden. Op de Boorlaan te 'sGravenhage is een 26- jarige medicus door een auto aangereden, met! doodelijk gevolg. Bij Nijmegen is een troep soldaten door een auto aangerden. Negen man werden gewond,- waarvan vier ernstig. In de Reestraat te Rot-i terdam raakte een wielrijder onder een auto| met noodlottigen afloop. Te Streefkerk raakte een met bouwmaterialen beladen wagen 'in een sloot. "Een 56-jarige man is in de moddder gej stikt. Te Coevorden sloeg een paard op hol., wat een 80-jartgen man het leven kostte. Ter afwisseling met deze somber-naargees tige lijdingen maak ik melding van de prach tige dahlia-tentoonstelling in den Haagscheni Dierentuin door Prins Hendrik bezocht. Z. K.H. heeft zich nervolgens naar het Loo be geven, waarheen Vrijdagmiddag H.M. en; Prinses Juliana waren vertrokken. Mogen; schoone Octoberdagen ertoe bijdragen om on ze Koningin weldra geheel te doen herstellen* De Koningin-Moeder heeft zich voor enkele! weken begeven naar het Kurhaus Waldlust, te Freudenstadt in het SchwarzwaFd. Tenslotte! zij met eere vermeld, een mooie daad van ech ten burgerzin. Dr. Van Aalst, de directeur) der Ned. Handel Mil, heeft zijn prachtig, oud- patricisch huis aan de Heerengracht te Am sterdam afgestaan 'aan de gemeente, tenieinde) bet te bestemmen voor ambtswoning van den; burgemeester. En eene commissie u.it de in gezetenen zal nu f 60.000.— bijeen brengen voor de inrichting van het huis, voor zooivetf het officieele recepties e.d. betreft. Uit zulke daden blijkt, dat het ras der kranige menschemi die wat voor "hun stad of hun land over heb ben .gelukkig nog niet is uitgestorven. Mient 17 - Tel. 526 CORSETTEN'. KINDERLIJFJES. BUIKBANDEN. BUSTEHOUDERS. RECHTHOUDERS. RECHTH. CORSETTEN. ELASTIEKEN KOUSEN. DAMESVERBAND. SOUSBRAS en ROKBESCHERMERS. ALLE SOORTEN ELASTIEK Depót PALTHE Almelo. BUITENLAND. Poincaré heeft het speeches afsteken nog niet verleerd. Men kan zich nog wel herinne ren dat de oude staatsman tijdens de eenste na-oorlogsjaren lederen Zondag een redevoe ring placht te houden, welke meestal tegen) al wat Duitsch is, was.gericht. De verkiezingen! in Frankrijk brachten toen zijn val en tevens: het einde der redevoeringen. Thans is Pokt- caré weer de man in de Fransche republiek. En onmiddellijk beeft hij zijn oude gewoonte weer opgenomen en is redevoeringten gaan) afsteken. De afgeloopen week bracht er niet minder dan twee. Er is evepwel een anderen toon te bespeuren, welke redelijk een belang rijke voortuitgang genoemd mag worden. Na tuurlijk Duitschland blijft de schuldige aaul den oorlog. Daarvan kan men Poincaré niet afbrengen. Maar die haatdragende toon is verdwenen, wel degelijk houdt Poincaré thans rekening met een belangrijke toenadering. Hij gaat nog wel niét zoo ver als zijn collega Briand, die niets liever zou zien dan een al-1 liantie tusschen de beide vijanden, doch voor uitgang is er te bespeuren/Hiervoor mag Eu-! ropa en ieder die den vrede mint, hem dank baar zijn. Poincaré verklaarde 'zich bereid! met Duitschland het sluiten van een verbancj! te bespreken, doch de verdragsbepalingen moesten gehandhaaft blijven. Hij doelde na tuurlijk op het verdrag van Versailles. I Ondertusschen heeft de Fransche regeering dan toch eenstemmig het beleid van de de legatie te Genève goedgekeurd. In groote meerderheid is het Fransche vólk voor dej verzoenings-politiek welke zoo krachtig door, Briand wordt voorgestaan, en welke in de (ós-' komst wellicht zal leiden tot een verbond tus schen Duitschland en Frankrijk van grootsch( en ongekend belang. Óok de Duitsch© regeering heeft het be leid der delegatie onder leiding van Str-esey mann eenstemmig goedgekeurd. Stresemannj moge een fout begaan hebben met zijn be ruchte rede waarin hij' de' schuldkwestie aan roerde, hij beeft zich een staatsman getoond van de eerste groote. Met hem als minister van) buitenlandsche zaken gaat Duitschland eenj vruchtbaar tijdperk tegemoet. t De Volkenbondszitting is thans uiteenge gaan, de Volkenbondsraad is gesloten. De" gedelegeerden zijn weer naar hunne resp., haardsteden terug'gegaan .overtuigd van het nut en het belang van deze groote instelling, welke .ondanks de kleine meeningsverschilleni en onaangenaamheden steeds meer in aanzie» groeit. i Politieke binnenlandsche gebeurtenissen hadden in verschillende landen plaats. In de eerste plaats noemen wij Polen waar de re geering moest aftreden, wijl het Parlement verscheidene ministers een votum van vertrou wen had onthouden. De heerscher der Po len, maarschalk' Pilsudski, confereerde met Bartel die daarop opnieuw met de Kabinets formatie belast werd. Hij veranderde zijn Ka binet niet en zal nfo binnen enkiele dagern met zijn oude regeering opnieuw voor de Ka mers treden. Een conflict is nu uitgebroken! tusschen regeering en parlement. Waarschijnlijk zal de Staatspresident onden druk van Pilsudski het Parlement ontbinden en nieuwe verkiezingen uitschrijven. In Griekenland schijnt Kondilis niet erg vast in het zadel te zitten. Althans er wordt gesproken over een nieuwe regeeringsvorm,' waarbij Venizelos een belangrijke rol te spelen) zou krijgen. Het is merkwaardig, doch steeds weer komt Venizelos op de proppen. Het schijnt dat deze vergrijsde staatsman niet ge tritst kan woraen. Afwachten is hier oe öood- schap. revoluties zijn immers gewoonje ge woonte geworden' in het warmbloedige Grie kenland. De groote mijnwerkersstaking in Engeland schijnt thans te verloopen. Meer dan 100.000T mijnwerkers hebben het werk hervat, steeds meerderen gaan naar de mijnen t'erug. Bevor derlijk voor een compromis is dit niet. Deze staking schijnt tenslotte "toch te eindigen in een nederlaag voor een der partijen. Dit op- bevredigend slot draagt de kiem in zich voor een nieuw conflict, dat in de toekomst on vermijdelijk moest uitbreken. Is het wonder dat Mac Donald in het Parlement zinspeelde op nieuwe verkiezingen. i 66 x.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1