MEDE BUD ZATERDAG 2 OCT. 1926. Gemeenteraad Sint Maarten Uit den Omtrek Een nieuwe vliegtocht Nederland-lndië Nieuwstijdingen Vrydag tien 10 une vergaderde deRaad van bovengenoemde gemeente tien raadhuize onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer Klerk, burgemeester. Afwezig de heer Schermerhorn. De voorzitter opent de vergadering en deelt mede, dat door den heer Schermerhorn bericht van verhindering is gezonden. Ingekomen stukken 'en mededeelingen. a. Door Ged. Staten is de suppl. begroo ting 1926 goedgekeurd b. Een schrijveln van de besturen der Bij zonder Scholetn te Stroet en 't Rijpje, be helzende de mededeeling dat genoemde be sturen accoord gaan mett de vaststelling van het voorschot der Rijksvergaeding 1926. c. Door Ged. Stateln zijn de kosten der Wanenkieyringsdienst voor onze gemeente be paald op f 234.21. De voorzittieir deelt mede, dat het vorig jaar door de gemeente een bedrag van f 29.54 te, veel is betaald, zoodat de kosten voor dit jaar bedragen f 204.67. Uit de door B'. en W. gehouden Kasverifi- catie op 25 -September blijkt dat de ontvang sten bedragen f27.458.97, de uitgaven fi26.öl8.1411/2, zoodat in' kas aanwezig moest zijn en was f 1.440.82V2. Ingekomeln is het verzoek van de Tuinbouw- veraeniging te Valkoog om wederom over een schoollokaal te mogen beschikken voor den tuinbouwcursus, welke dezen winter weer wordt gehouden. Door B'. en W. wordt voorgesteld goedgun stig te beschikken. De voorzitter deelt mede dat de cursus op j.l. Maandag is aangevangen met 13 leerlin gen. Aldus wordt besloten- Ingekomen is het verslag van de Gasfa briek te Warmenhuizen. Hiervan wordt aan ieder Raadslid een exem plaar ter hand gesteld. Ingekomen is het verzoek der Openbare. Leeszaal te Alkmaar om een subsidie voor, 1927 tot instandhouding der Leeszaal. In dit schrijven wordt de aandacht geves tigd op het correspondentschap in deze ge meente, hetwelk thans een 30-tal leden telt., B'. en W'. stellen voor geen subsidie te ver- leenen. De voorzitter deelt mede Óat het vorig jaar een gelijkluidend verzoek' is ingekomen en be handeld in de vergadering van 26 October en- besloten werd afwijzend te beschikken en tie trachten een meer volledige bibliotheek in de gemeente.te verkrijgen, door heffing van contributie en vrijwillige bijdragen. Conform het voorstel wordt besloten. Van de Noord-Hollanddsche Vereeniging „Het Witte Kruis" is een verzoek ingekomen om léen subsidieverleening van 1 cent per in woner voor het in stand houden der ontsmet- tingsoven. B. .en W. stellen voor goedgunstig te be schikken. i De voorzitter deelt mede, dat de ontsmet tingsoven van zeer groot nut is, en dat door. B. en W. is besloten de subsidie als voorge steld te verkenen tot wederopzegging. Aldus wordt besloten. Aan de orde is de vaststelling der Gemeen- tebegrooting 1927. Op de vraag van den voorzitter of één der leden op- of aanmerkingen heeft, of inlichtin gen verlangt, verzoekt de heier Schoorl eenige inlichtingen omtrent de post Krankzinnigen verpleging. Door genoemd raadslid was- vernomen dat de verpleging in Gheel (België) f 220 k f 250.— per persoon bedraagt, terwijl deze in Meerenberg en Medemblik f950.— per per soon bedraagt. Door de verpleging in Gheel zou dit dus een voordeel zijn voor de gemeen-1 te van f 700— per persoon. De voorzitter deelt mede dat voor de ver pleging in Gheel wel wat te zeggen is, doch het is niet geschikt voor iederen krankzin nige, daar de verpleegden bij particulieren worden ondergebracht. Spreker zegt, dat er thans in Medemblik 1 krankzinnige uit de ge meente verpleegd wordt, die al ruim 70 jaar is, waardoor het niet wenschelijk is deze als nog naar België te vervoeren. De tweede verpleegde, een vrouwelijke, ver blijft thans te Rosmalen èn is voor deze een speciale behandeling noodzakelijk. De toestand der derde is echter een ander geval, daar spreker overtuigd is dat opslui ting in een gesticht niet noodzakelijk is en zou deze in Gheel verpleegd kunnen worden. Door den voorzitter zijn inlichtingen in-' gewonnen in andere gemeenten1 omtrent de ver- Plegingskosten en bedragen dezfe 3000 francs, betgeen gerekend tegen den huldigen koers, een bedrag is van f 240.—, waardoor een be sparing verkregen wordt voor de gemeente van: f 700.—. Spreker deelt tevens mede dat het rapport van de vereeniging van burgemees ters zieer gunstig luidt omtrent de verpleging. Het doet spr. genoegen "dat een der ledeni thans deze zaak naar voren brengt, waardoor. de voorzitte'r voorstelt een nader onderzoek in te stellen voor eventueele plaatsing. De heer Schoorl dankt de voorzitter voor de verstrekte gegevens, i Hierna wordt de begrooting vastegesteld op j d© volgende cijfers: I de gewone dienst sluitend op ontvangsten en uitgaven op f 43.756.52V2; I de Kapitaaldienst op eerie ontvangst van' f40.55; geene uitgaven. De Hoofdelijke Omslag is vastgesteld op f 19.377.50. De begrooting van het Burg. Armbestuur wordt vastegesteld in ontvangsten en uitga ven op f 13.643.— met een subsidie Van -f2400.— Daar de rondvraag niets oplevert sluit de voorzitter de vergadering. ALKMAAR, Op de landbouwtentoonstelling te Alkmaar was eene inzending van de firma H. H. E. Haytema, kunstmesthandel aldaar, die blijkbaar zeer de aandacht trok. Hieromtrent schreef men ons het volgende: Opvallend is de inzending van bovengenoem de firma, op 'het Hof te Alkmaar, waar wij naast de gebruikelijke kunstmeststoffen ook de nieuw ste 1 uchtstikslofmeststoffen aantroffen; de Ureum met 48 pet stikstof en de Kalksalpeter met 15i/a pet. stikstof en 28 pet. kalk. Beiden mooie wit- korrelige meststoffen, die zich stellig goed laten verdoelen. Hot meest interessante echter vonden wij de overzichtelijk voorgestelde uitkomsten der zwa velzure Ammoniak- en Ureumbemesting op wei land en hooiland. In het klein was een weiland- proef aanschouwelijk voorgesteld met kleine koe tjes. Een proef te Warnsveld genomen op een terrein groot 4l/4 H.A. Ofschoon de proef nog niet. was afgesloten, werd toch reeds door een vroege voorjaarsbemesting (200 K.g. zwavelzure ammoniak per H.A.) gevolgd door een zomerbe- mesting (100 Kg. Ureum per H.A.) een meer-op- brengst behaald van ruim 2100 L. melk in 123 weidedagen öp deze met stikstof bemeste helft. (Onder weidedag wordt verstaan 1 koe maal 1 dag). Een gevolg van deze extra stikstof bemes ting blijkt uit deze en andere beschreven proe ven te zijn; dat men het aantal koeien per H.A. berekend, aanmerkelijk kan opvoeren, wat de hoe veelheid melk en vet, die de veehouder van een H.A. kan halen, aanmerkelijk verhoogt. Deze groot opgezette, zoogenaamde bemestingsproeven, eenig nog in Nederland, geven veel belangrijk materiaal ter navolging. Ofschoon in hoofdzaak bij deze inzending van do firma Haytema de aandacht gevestigd worat op deze wei- en booilaadproeven, zoo verdienen nochthans vermelding de platen voorstellende de bestrijding van onkruiden met fijngemalen Kai- niet. De verschillende kalizouten, superfosfaat eu slakkenmeel waren naast bovengenoemde stik- stofmesistoffen aanwezig. De fabricage van deze laatsten uit de stikstof der lucht werd in overzichtelijke platen duide lijk gedemonstreerd, zooals dit geschiedt in de geweldige groote fabrieken der Badische Aniline en Sodafabriek tw Oppau en Merseburg, fabrie ken die samen per jaar 600.000 ton stikstof tot kunstmest in zijn verschillende vormen vastlegt, (tegenwoordig eigendom van de I. G. Farben- industrio). In deze tent, waar de land- en tuinbouwkun dige kwesties uitvoerig werden toegelicht, trof ons nog een inzending van gras, genomen van een hemestingsprosf door den heer J. Bruyn Hzn. te Stompetoren; een gedeelte extra bemest met 100 Kg. Ureum per H.A. een week of vijf geleden gegeven, en een gedeelte zonder dezé mast .Per H.A. kreeg genoemde veehouder 7000 Kg. gras meer om in te kuilen met deze 100 Kg. Ureum) Als hooilandbemesting noteerden wij nog deze inzending: Ureum op hooiland bjj den heer E. Go vers te Alkmaar: Geen Ureum bracht op per H.A. 5325 Kg. hooi. 100 Kg. Ureum per H.A. bracht op per H.A. 7200 Kg. hooi. 200 Kg. Ureum per H.A. bracht op per H.A. &850 K.G. hooi. Volgens de becijfering door deze stikstof een zuivere winst van 40 gulden en 71 gld. per H.A. Ureum op hooiland bij den heer N. Kaag te Groet: Geen Ureum bracht op per H.A. 3575 Kg. hooi. 100 Kg. Ureum per H.A. bracht op per H.A. 5500 Kg. hooi. 200 Kg. Ureum per H.A. bracht op per H.A. 8850 Kg. hooi. Volgens de becijfering door deze stikstof ecu zuivere winst van 42 gld. en 87 gld. per H.A. C)p 23 Augustus j.l. is in Indië aangekomen de marine-officier-vlieger M. F. Eikerbout,1 waar hij zal optreden als instructeur in het1 marine-vliegkamp te Soerabaja bij de behan-> deling van de pas ontvangen nieuwe marlme- sliegbooten (Dorniier Wal). Hij heeft aan1 ),,Aneta" het volgende medegedeeld over zijiï plannen om in het voorjaar van Nederland naar Indië te vliegen. - Inderdaad hoop ik dezen tocht te volbren- gen, en wel met een watervliegtuig. Ik kan' mij met de meening van verschillende auto riteiten op het vliieggebeide volkomen vereeni- gem, dat het watervliegtuig voor een vlucht naar Indie te verkiezen is bcnve|n landvlieg- tuigen en wel in de eerste plaats om de eepi voudigie reden, dat met het zoeken en in-: richten van een voldoend aantal landingster- 1 neinen te veel kapitaal gemoeid zou zijn. Het moet al heeil gek loopen, waarneer mep voor een noodlanding op het water geen gele genheid vindt. Op eenigien afstand van de kust, vindt men hier of daar wel een rivieif of een meertje, waar de landing met succes) kam worden volbracht. Deze landingsplaatsen hebben bovendien geen onderhoud noodig. De Dornier-Wal-vliegboot is wel het sum mum van volmaaktheid. Door; de ondervraging, na een maand vliegen in Italië (Pisa) opge daan, ben ik' tot deze overtuiging gekomen. De machines voor Indië bestemd, ontwik kelen een maximum: snelheid van 185 K.M. per uur, zijn voorzien van 2 motoren elk van 360 P.K. en hebben een afmeting van 1? bij 22 M. De verkeersvliegbooten van dezelfde) constructie bieden plaats "voor 10 personen^ Het aantal P.K. per motor zou tot 600 op te, voeren zijn. De vliegbooten zijn voldoende zee waardig, zelfs bij een golfhoogte van 1.50 Ml Zonder eigen aanschouwing zou ook mij dezei prestatie ongelooflijk toegeschenen hebben. De heier Eikerbout deelde verder made, dat hem voor zijn Neiderlanld-Indië vlucht door eenige fabrieken zeer gewaardeerde toe zeggingen gedaan. Lorraine Dietricht b.v. bood kosteloos 2 motoren aan, ieder van 450 P.K. met "koste- looze verstrekking van benzine en olie voor de geheele reis. Ook andere aanbiedingen van bekende fabrikanten zijn in overweging geno men. Dr. Dorniier, met wien ik mij in verbin ding stelde, aldus de heer Eikerbout, heeft mi| aangeboden een vliegboot tegen uitzondernigs- prijs te zullen leveren. Er is voor de geheele reis ongleveler i/jl ton noodig. Als dat bedrag bij elkaar is, zal de tocht ondernomen worden, met het doel om Indië te toornen, dat het land rijp is voort luchtverkeer met Europa, en wel met behulp van vliegbooten, niet te Verwarren met drij vervliegtuigen. Het is een nationaal belang. Het plan zal zijn om in 7 dagen van "Rot terdam naar Sabang te vliegen, een afstand van 13500 K.M. De Pimedo is momenteel bezig om een rondwereldvlucht van 80.000 K.M. voor te bereiden. De1 Spaansche vlieger Frankau vloog 23.000 K.Mt. ove$ zee. Waarom, wij dan niet?1 De drie langste etappes op het Nlederland-In-i dië plan zijn elk niet meer dan 1800 K.M. Deze afstanden vorderen een vliegtuig vap ongeveer 10 uren, voor Nederland een peule- scbilletje, en voor de K.L.M. b.v. dagelijksch werk. Wij, de marine-officier-vlieger P. S. Everts en ik, zullen elkaar aan het stuur aflossen, zoo- dat de tocht niet al te vermoeiend wordt. Bje- halve de mecanicien die met ons meegaat zali er nog plaats zijn voor een 4den persoon, ieen| filmoperateur bij voorbeeld. Het plan bestaat, om den eersten dag van Rotterdam door te vliegen naar Brindisi; 2e dag: Brindisi-Mes^ kene (Mesopotamië)3e dag: Mesken|e-Bus- hire; 4e dag: Bushire-Karachi5e dag Ka rachi-Bombay; 6e dag Bombay-Ceylon, waar geland zal worden te Trencomale (Britsche marinebasis); 7e dag naar Sabang, een af stand over den Oceaan van niet meer dart 1600 K.M. lengte. I)e totale afstand volgens dit plan van Ne derland naar Indië' is belangrijk korter dan het eerder afgelegde traject, omdat veel linea recta gevlogen wordt. I)e heer Eikerbout, die vroeger als stuur man bij de koopvaardij reeds menigmaal de reis naar Indië maakte,' koestert van zijn plan' de beste verwachtingen. Zoodra zijn detachee ring bij den marine-vliegdienst te Soerabaja,' zal zijn afgeloopen, tegen Januari a.s., zal hij1 zich voor Nederland inschepen om dan tegen1 Apiil a.s. den grboten vliegtocht te onderne men', indien althans alles goed gaat en de fi- nancieele kwestie geregeld is. April is volgens heni de beste maand gebleken voor zulk een' tocht, beter dan1 September en October, in; welke periode Van der Hoop naar Indië vloog. Diefstal in de groote club te Amsterdam. Een van de leden van d eGroote Club op den Dam miste (Woensdagavond, toen hij bij het naar huis gaan zijn overjas aantrok, een portefeuille met geld ,die hij in dat kleedingstuk had gebor gen. De politie werd van den diefstal in kennis gesteld en de portefeuille kwam te voorschijn uit de jas van een kelluer, die al jaren in deze sociëteit werkzaam is. Hij ontkende den diefstal te hebben gepleegd. Algemeen was men verwon derd dat deze bediende, die als zeer eerlijk be kend staat, inderdaad de portefeuille zou hebben gestolen. Het voortgezet onderzoek bracht inderdaad aan bet licht dat hij waarheid had gesproken; een piccolo werd tot de bekentenis gebracht, dat hij het misdrijf had begaan. Een wildie jacht In den nacht van Dinsdag bp Woensdag te ongeveer 12 uur achtervolgden twee marechaus sees uit Heerlen op de Schrieversheide een man, die op de vlucht was geslagen zoodra hij hen zag. (Hij wist echter te ontkomen met achterla ting van twee kostbare violen, die in Brunssem bleken gestolen te zijn. Om zes uur kwam uit een ander deel van Heerlen bij de gemeentepolitie bericht binneu, dat zich daar een verdacht per soon ophield. De politie trok er heen en de agen te nziende, ging de aangewezene op dd vlucht. Het werd een wilde jacht over weilanden, sloten en hagen, waarbij revolverschoten werden gelost. Tenslotte bleef d? man in het prikkeldraad han gen en werd hij door de politie gearresteerd. Hij bleek te zijn een Pool, verdacht van verschillende diefstallen met braak te hebben gepleegd. Aanranding. Drie' mannen vervoegden zich ten huize van den 60-jarigen heer Van der Vliet, die alleen woonde, achter de Paltz te Soest. Terwijl ©en van de drie een praatje met Van der Vliet aanknoopte, grepen de twee anderen hem vast, gooiden hem op den grond, bonden hem met touwen en wier pen hem vervolgens met een zak over het hoofd1 te bed. Daarop doorzochten zij het geheele huis van hoven tot beneden. De buit, die ze koniden' vinden was niet groot; met slechts 20 gulden en een revolver en jachtgeweer verdwenen de ongeronde gasten. Nauwelijks waren ze vertrokken, of Van der Vliet, die slechts enkele verwondingen in het gezicht had, sprong het bed uit en ging de buren waarschuwen, die op hun beurt de politie van deze brutale aanranding in kennis steldeh. Om elf uur hield de politie te Amersfoort drie per sonen aan, die door den heer Van der Vlist en nog eenige anderen als de daders werden herkend. De aangehoudenen blijven ontkennen. Motarrdler tegen ©en auto gereden. Een motorrijder reed in snelle vaart met zijn voertirig over den weg van Rotterdam naar Den Haag, tusschen Overschie en Delft. Hij reed; zóó snel, dat hij zelfs een auto, die 70 Km. ganjg had, voorbijsnelde. Nabij de brug over de Zwet, waar hij juist twee - auto's voorbijgereden was, reed hij tegen een auto aan, die van den anderen kant kwam. Een der pedalen van de motorfiets raakte de treeplank van de auto. Zoowel de mo torrijder als zijn duo-passagier kwamen te vallen. Dé eerste werd zwaargewond en overleed spoe dig. Hij werd geïdentificeerd als L. de (YVy- nand uit Den Haag. De duorijder, Neuksche ge- - heeten, eveueens uit Den Haag, kwam er met een heenbreuk af. Het lijk van den motorrijder is naar Delft overgebracht; de duorijder is naar het ziekenhuis te Delft vervoerd. De aangereden auto kreeg geen noemenswaardige scnade. De typhus in Breda en omstreken. Te Breda steeg het aantal gevallen van 37 op 41, te Prinoenhagc van 25 op 27, te Teteringen van 5 op 6. Behalve de reeds vermelde bestrijdingsmaat regelen zullen op last der Gezondheidscommissie pogingen worden aangewend om door snellen af- voo rvan liet liooger op in België opgezameld© water een tijdelijke zeer ruime doorstrooming der. rivier De Mark mogelijk te, maken. Dat is te verbiezen boven het kunstmatig ontsmetten van de Mark) omdat de daarvoor benoodigde zeer groote hoeveelheid chloor en kalkmelk zware kos ten meebrengt en daarbij slechts uiterst kort du- renden waarborg geeft. De barakken te Prioenhage zijn bezocht door dr. Piekema, inspecteur der Volksgezondheid, met de drie medici en den burgemeester van Prinsen- hage benevens den secretaris der Gezondheids- oommissie te Breda dr. Hohman. De indruk dier geneesheeren omtrent de verpleging is gunstig, in tegenstelling met de meening van den heer Bernsen, directeur der N. V. Hjollandsche Kunst zijde-Industrie te Prinsenhage, die aan den Mi nister van Arbeid en de ninspecteur der Volks gezondheid een rapport ingediend heeft omtrent den toestand der barakken te Prinsenhage. De meeste typhuslijders, daar opgenomen, hebben na melijk op de Hollandsche Kunstzijdefabriek ge werkt. Uit Prineenhage worden weer twee nieuwe gevallen gemeld, zoodat de stand met inbegrip van de vijf in observatie zijnde personen, m Breda eu omgeving 75 bedraagt. De gezondheidscommissie te Breda vergaderde (Woensdagavond, en besloot, wijl in de vorig© week nog voortdurend nieuwe gevallen van ty phus zijn bijgekomen,, in overleg met den direc teur van den gezondheidsdienst nogmaals bij den raad der gemeente Breda aan te dringen de kermis niet te doen doorgaan. De militaire dienst heeft reeds een aanvang ge maakt met het doeen van prophylactische inen ting en ook de gezondheidscommissie meent hier in niet achterwege te mogen blijven en heeft voor gesteld deze inenting gratis te doen verrichten voor on- en minvermogenden. Kinderverlamming. In een der buitenwijken van Apeldoorn heeft zich bij een tienjarig knaapje een geval van ver lammingsziekte voorgedaan. Des avonds gevoelde hij zich onwel en reeds den volgenden morgen trad gedeeltelijke verlamming in. Hiet verloren taschje. Een onbelangrijke ,maar toch niet alledaag- sche gebeurtenis speelde zich dezer dagen bijl het vertrekken van het Lloyd-stoomschip „Bre inen" te Bremerhaven af. Toien het schip de haven verliet, boog zich, eejn jongedame voorover om afscheid te wui ven jen liet daarbij haar handtaschje in het; water vallein. Het taschje' bevatte niet alleen' geld, maar ook haar passagiebiljet, haar pas; en andere belangrijke papieren. De ontsteltenis der jongedame was natuur lijk groot. Maar de wonderen zijn de wereld nog niet uit. Het taschje werd later in de visschersha- vep der stad door twee kinderen gevonden- die het onmidddellijk bij de politie deponeer den. De „Bremen" was reeds in volle zee en, niet meer in te halen. Ooch het taschje werd aan den kapitein van een ander zeeschip overhandigd, dat juist reisvaardig in die haven lag en die het naar. New-York medenam. Daar dit schip sneller vaart dan de „Bre men", zal het taschje eerder te New-York arriveeren dan de eigenares er van, die onmid dellijk per radio-telegram bericht heeft gekre gen, dat ze bij aankomst te New-York haar in Bremerbaven verloren „schat" ongerept terug- zal ontvangen. Ean zonderling verblijf. In de Pauluskerk te München is onder het altaar een bivak ontdekt van een 'dievegge, die de offerblokken placht te openen. Er war ren in het bivak o.m. alle benoodigdheden om; eten te koken en koffie te zetten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 3