fixüwt geneesten vmfiaaitdeffiirid. Plaatselijk Nieuws - OUDKARSPEL. De collecte alhier gehouden voor de slacht offers der aardbeving op Sumatra heeft op gebracht f 76.— - BROEK OP LANGENDIJK. De heeren Gebrs. Stins alhier, behaalden bij die gehouden Landbouwtentoonstelling te Alkmaar een eervolle vermelding met hun in zending reuzen pompoenen1 en keur-collectie bloemzaden (ter opluistering). - BROEK OP LANGENDIJK. Aan het postkantoor te Broek op Langend'ijk en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand September 1926 inge legd f4292.33, terugbetaald f3270.47. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1003. WEGENBELASTING Onder voorzitterschap van den heer A. J. Ten Hope te Rotterdam, heeft gisteren de Bond va nlBedrijfsautohouders in het Jaar beursgebouw te Utrecht vergaderd. De voorzitter zette de bezwaren van den Bond tegen het ontwerp-Wegenbelasting uit een. Hij wees er op, dat de 100.000 motor rijders reeds aantoonen, dat het ten zeerste; noodig is, dat er iets gedaan wordt voor het1, wegen vraagstuk. Onjuist is, zeide spreker, deze heffing, zelfs al zou zij gehieen worden, van alle weggebruikers, zij is ongemotiveerd en een verhooging van de f 40 000.000 schade; die de weggebruikers thans reedds lijden. Uit dit nieuwe wetsontwerp, aldus spreker,' blijkt, dat men ons allerminst met con side- rati ebehandelt, niettegenstaande wij bereid/ zijn om voor het wegennet bij te dragen op' een bijzondere wijze. Spr. betoogde voorts, dat men weten moet wanneer de wegenplannert gereed zullen zijn en wammeer men ovpr de wegen zal kunnen rijden, want .indien het ontwerp wet wordt, gaat mieml 1 Mei 1927 reeds, betalen. Misschien zou een oplossing wezen! dat de belasting geleidelijk werd ingevoerd. Met cijfers trachtte spreker vervolgens aan te coonen, dat ae houders van motorrijtuigen als speciale lasten reeds 50 pet. betalen van "de totale kosten van alle wegen n.l. f 4.877.650. Aan de hand van een aantal gegevens be toogde spr. ,dat het belastingtarief zal moeten' worden verlaagd, wil het niet onherroepelijk' den dood van verschillende bedrijven 'betee ken en. De regeering rekent op een opbrengst 'van' f600.000 door de houders van motorrijtuigen, doch spr. bereikende dat dit bijna f 11.000.000^ zal zijn en over 12 jaar reeds f 20.000.000. Daardoor kan het tarief op een derde worden' teruggebracht, terwijl dit bedrag nog belang rijk verminderd kan worden, indien de levende tractie medebetaalt en de bijdragen van "de Gemeenten worden 'verhoogd. In overeenstemming met deze bezwaren, stelde spr. een 15-tal conclusies voor. De vergadering verklaarde zich niet uit te! snreken tegen elke autobelasting. De conclusies werden goedgekeurd. De Nederl. Bond van Autobus-dienstonder- nemars heeft te Amsterdam eene vergadering, gehouden over de voorgestelde wegenbelasting en autobussen. De heer H. van Emmerik, voorzitter van den Bond, heeft dit ontwerp ingeleid. Hij' stelde eerst in het licht, dat de aandrang om; te komen tot een wegenbelasting vooral uit) gaat van de Vereen iging Het Ned. Wegencon gres, die meent, dat, terwijl de overheid dia; taak heeft voor de wegen te zorgen, de lasten hiervan moeten drukken op de weggebruikers, nu de overheid niet in staat is, de daartoe; benoodigde geldmiddelen te vinden.. Ons standpunt is, aldus spr., dat dit in beginsel niet onjuist is; ons houdt thans bezig de vraag, of de nieuwe wet 'de autobus-onderne mers niet in verhouding te zwaar wil tref fen voor de gewone auto's f6.—voor de autobussen f 12.50 per 100 kg.). En dit is zeker het geval: de autobus betaalt voor het volle gewicht, en hiervoor is, meent spreker, in zekeren zin het recht gekocht, om zooveel meer schade toe te brengen aan den wieg, als er meer voor een autobus wordt betaald. Ook moiet .er voor reservéwagens evenveel be taald worden, als voor geregeld in bedrijf zijnde wagens, wat een onbillijkheid is te ach ten. De minister heeft zich erop beroepen, dat de controle op de reserve-auto's zoo moeilijk! en duur is, maar er is geen enkele grond, waar op de ondernemer dit moet betalen. Dit bezwaar ware op te heffen, bij invoering van een belastingkaart, waarop Eet aantal be drijf s dagen geregistreerd wordt, terwijl men alleen voor die dagen 3e belasting betaalt;' de controle wordt dan gemakkelijk genoeg. Overigens zal er ontzaglijk veel belasting moeten worden betaald, voordat we daarvoor alom goede wegen in het land zullen hebben, waar een tijdvak' van 30 jaar overheen zal gaan. Het komt spr. redelijk voor ,dat de] plannen van Rijk en Provincie eerst gemaakt worden, en de kosten woorden begroot, en' dat men eerst dan tot het heffen van de be lasting overgaat. De wegverbetering zal dan; tevens over een korter tijdsverloop plaats vin den. Ten slotte betoogde spr. dat de verterings belasting nier van toepassing behoort te zijn op de autobussen. De vergadering heeft een aantal conclusies aangenomen in den geest van het door den1 voorzitter gesprokene, welke nog met de vol gende zijn aangevuld. dat de autobussen, die het grondgebied eener gemeente niet overschrijden, vrijgesteld moeten worden van deze belasting; dat deze vrijstelling ook verleend moet worden aant hen, die wegens berijden, niet in het wegen-a plan opgenomen en dat de bijdragen in het wegenfonds slechts mogen dienen voor het; aanleggen van nieuwe of het ingrijpend ver beteren van bestaande wegen, tenzij alle weg gebruikers in het fonds bijdragen. Nieuwstijdingen In naam der Koningin. H. M. de Koningin-Moeder was dezer dagen opgeroepen als gedaagde in Hooger Beroep voor den Centralen Raad van Beroep. Het Bestuur der Rijksverz. Biank trad als eischer op. De kwestie, waarover dit rechts geding liep, was de volgende: De R. Vr Bank achtte den Arbeid, dien H. M. doet verrichten in Maar dienst in de gemeenten Baaru, Eemnes en Soest, als ze zijn een verzekeringsplichtig bedrijf, hetwello aangemerkt moest worden als een afzonder lijke onderneming. De Raad van Beroep te 's Gravenhage had ten deele den eisch van die R. V. Bank toegewezen. En de Clentra!en Raad besliste alsnu, dat ook het houden van< paarden moest worden aangemerkt als ver zekeringsplichtig. En alzoo is het geschied, dat de Centr. Raad van Ber. recht doende in! naam der Koningin, de Moeder der Koningini veroordeelde om de personen, die in Haar, dienst eenigen tak van arbeid verrichten als genoemd in de Landbouw-Ongevallenwet, te beschouwen als te vallen onder deze wet. Voorwaar een uitspraak waarin eenige hu mor zit, zegt de „Stand.", Uit den trein geworpen. De 25-jarige tuinman V. Kesteloot, werk zaam op een villa te Capeüenbosch, zat in eein wagen van den trein van Antwerpen naar Esschen, toiein daar ook een viertal Neder landers instapten, die blijkbaar met hun gul dens goeden zwier hadden gemaakt. 'De tuin man merkte hun op, 3at het toch wel pret tig was zooi gemakkelijk te kunnen leven, waarop het viertal hem een geduchte afranse ling gaf, hem zijn portefeuille ontnam en na dezen van 950 francs te hebben beroofd, weer leeg in zijn zak stopte. Toen openden de Ne derlanders het portier en wierpen de man uit weg terug gevonden en het mag een won den wagen. Vrijwel ongedeerd is hij op den; der heieten, aldus de 's Hert. Crt.", dat hij niet door een trein uit Nederland vermorzeld is. De gendarmerie van Capellen heeft een on derzoek geopend. Onweer. Tijdens een hevige onweersbui is te Hoe ven Woensdag de bliksem ingeslagen in de woning van den landbouwer A. van Noord, in den St. Maartenspolder. Wel werd in de' keuken een en ander vernield, als een rek, met keukengerei, en eenige borden, die op tafel stonden, doch overigens werd geen scha de aangericht en ontstond er ook geen brand. De beide aanwezige huigenooten kwamen met een hevigen schrik vrij. Bij het hevig onweer van Woensdagmor gen zijn bij de Slotbrug te Zuid-Schermer, drie koeien van den landbouwer Breeuwsma door den bliksem gedood. Te Bergen werd! een paard van den landbouwer J. Bakken eveneens door den blkisem gedood; te Eg- mond-Binnen een paard en twee koeien. Een wakkere hond. Gisternacht trof, naar het „Handelsbl." meldt, de met zijn politiehond surveilleerende politieagent Webster in het van Bergen IJzen- doompark te Gouda twee personerf aan, die zich op verdachte wijze aldaar ophielden. Ge noemde agent wilde tot arrestatie overgaan, om ziel* te overtuigen wie die personen waren. Een van hen zette het op een loopen. O pi het commando ging de politiehond den vluch teling na en bracht hem op den Bleekerssingel, tot staan; het dier wachtte rustig zijn meester af om den vluchteling over te nemen. Na over brenging op het politiebureau bleek, dat de arrestanten in het bezit waren van inbrekers werktuigen, dat zij bekend staan als beruchte inbrekers, die langjarige gevangenisstraf heb ben ondergaan en die door de politie elders zijn gezocht. Zij wonen in Den Haag en wa ren Dinsdagavond naar Gouda gekomen met het doel hun slag te slaan. Buitenland Aanslag in een trein. ,.Het Laatste Nieuws" van Antwerpen maakt melding van een brutalen aanslag op een Belgi schen tuinman, gepleegd door 4 Nederlanders. Een 25-jarige tuinman, in betrekking op fle villa Maerentak, te Kapellenbosch, was naar Ant werpen geweest en keerde met den middagtrein weer huiswaarts. De man zat alleen in een wagen, toen onderweg vier mannen bij hem kwamen zit ten. Het waren Nederlanders. Er ontstond een gesprek pet hen, en de tuinman zei, dat ze wel goed konden reizen daar hun gulden zoo hoog was gestegen. Op dit gezegde kreeg hij van een hunner een stomp, waarop de anderen hem vastgrepen, hem zijn portefeuille ontnamen, en al zijn geld, zijnde 950 frank, er uit haalden en de ledige portefeuille weer in zijn zak staken. Tpt zijn groote ontzet ting zag hij de kerels de deur van den trein openen. Zonder meer werd de tuinman opgeno- Wolkbreuk-Calastroplie. Geheel Zuid-Slavië is door wolkbreuken ge teisterd. Het gebied tusschen Laibach en Vel- des staat geheel onder water en vormt een reus achtig meer. Slechts de daken der huizen steken bozen water uit. Alle telefoon- en telegraafver bindingen zijn verbroken. Er zijn vele slachtof- efrs. Op één plaats verdronken zes personen. De voorsteden van Laibach zijn geheel overstroomd. Een orkaan boven Triest. De spoorwegverbindingen zijn nog verbroken tengevolge vau de qverstroomingen en de hagel stormen der laatste dagen. De straten in de lagere gedeelten der stad en de voorsteden kunnen nog niet voor het verkeer opengesteld worden. De bevolking der voorstad Rojano brengt den nacht in tenten door, daar de huizen dreigen in te storten. De oogsten hebben zeer veel geleden. De voorstad Barcola is geheel geïsoleerd en kan slechts van de zeezijde bereikt worden, men en uit den trein gesmeten. De ongeliikkige bleef bewusteloos op de rails liggen. Gelukkig is geen trein 'meer van uit te genovergestelde richting gekomen anders ware hij vermorzeld geworden. De Analphabeten. Ofschoon er in Portugal 16000 onderwijzers bij het lager onderwijs zijn verbonden, heeft een zoo juist gepubliceerde statistiek aange toond dat 80 pet. van het Portugeesche volk niet lezen of schrijven kan. Duizenden dor pen zijn nog niet in het bezit van een sdhool, en in tal van streken bestaan nog rondtrek kende schoolmeesters, die nu eens hier, dan' weer daar een paar uur les geven. Aardbeving te iWeenen. Dinsdagmiddag 4.40 uur werd een lichte aardbeving waargenomen te Weenen en vqpj Semmering tot Graz. In de fabrieksstad Neu- kirchien werd aanzienlijke schade aangericht. Noodweer. In verschillende streken aan 3e Adria- tische Zee is het weer buitengewoon slecht; In de vlakte van Brindisi heeft het water een hoogte van 2 meter bereikt. De hagel heeft aan wijngaarden en olij venkwoeke rijen ernstige schade toegebracht. In het dorp San' Pietro moest de bevolknig zich in veiligheid brengen door op de daken harer huisjes te' klimmen, welke schier geheel onder water stonden. Over 'Triest is een hevige orkaan losgebroJ ken. die de straten in bergstroomen verander de. Op het Verdiplein overstroomde het water de café's 'en de winkels. Land- en Tuinbouw .Wratziekte op aardappelen. De inspecteur, hoofd van den Plantenziekten- I kundigen Dienst te Wageningen, vestigt de aan- dacht van alle verbouwers van aardappelen op de wensclielijkheid, steeds meer aandacht te wijden I aan en over te gaan tot den verbouw van aard- I appelsoorten, die onvatbaar zijn voor de aardap- pelwratziekte. Uit de voorschriften, die thans vrijwel alle landen van Europa en zeer vele daarbuiten met betrekking tot den invoer, van aardappelen heb ben vastgesteld blijkt, dat geen aardappelziekte ernstiger gevolgen heeft voor onzen exporthandel dan de wratziektex. Het meest doeltreffende middel om deze gevol gen te ontgaan is de verbouw van voor wTatziek- te onvatbare soorten. Ook in andere landen wordt aan den verbouw van dergelijke aardappelsoorten meer aandacht gewijd, om de nadeel ige gevolgen van de wrat ziekte op den aardappclverbouw tegen te gaan. In ons land hebben wij echter niet alleen met de belangen van den aardappelverbouw, maar in niet minder mate met die van den aardappeluit- voer rekening te houden. Toeneming van den ver bouw van onvatbare soorten is daarom in de hoogste mate gewenscht. Met het aanhouden of aanschaffen van pootgoed met de onvatbaarheid der soorten voor wratziekte, moet veel meer dan tot nu toe rekening gehouden worden. Op dit oogenblik zijn van de hier te lande ver bouwde soorten in dit opzicht geschikt gebleken de navolgende: Julimuizen, Bloemgraafjes, Glad blaadjes, Berlikummergeeltjes, Lieuwe, Trenetria, Triumph, Fontein, Express, Bevelander, Staring, Alpha, Preferent, Commandant, Monoeraat, Ceres, Energie en Robijn, terwijl de Roode Star, hoewel niet volstrekt onvatbaar, toch zegr weinig aan de ziekte onderhevig is. Omtrent onvatbare soorten uit het buitenland zullen aan hen, die pootgóed willen importeeren, gaarne, voor zoover mogelijk, nadere inlichtingen worden verstrekt. Verhooging van het Belgische Douanetarief. De af deeling Handel en Nijverheid van'het Departement van Arbeid, Handel en Nijver heid deelt mede, dat blijken_s een miededeeling. in het Belgische Staatsblad" van 18 dezer de, coëfficiënten van vermenigvuldiging voor een groot aantal posten van het Belgische douane-, tarief zijn verhoogd, waardoor voor een gro'ót aantal artikelen de invoerrechten met ingang- van 20 dezer belangrijk zijn gewijzigd. Hieronder volgt een opgave van de be langrijkste artikelen waarvoor verhooging van invoerrechten heeft plaats gehad. Tusschen haakjes zijn achter de artikelen vermeld de oude coëfficiënten van vermenigvuldiging en de getallen, waarop deze coëfficiënten thans zijn gebracht Cichorei, koffie-surrogaten, enz. (van 3 op 5), zuivere glycerine (van 4 op 6); meubels/ (4 op 5 en 5 op 8); vuurvaste steenen (4 op 6); witte of halfwitte flesschen (6 op 8); ij ze-; ren buizen en ander gietijzerwierk (5 op 7) draad-, staaf-, band-, profiel- en plaatijzer (4 op 5.5); ijzerconstructies (6 op 8); gereed? schap 5 op 7); kettingen, geldkisten, onge? monteerd (6 op 8); koper, plaatwerk, staven enz. (4 op 5.5 en 5 op '7; ander koperwerki (6 op 8); diverse metaalwaren (5 op 7); kachel^ enz. (6 op 8), huishoudgerei (6 op 8); stoom ketels en diverse machines (5 op 7 en 5 op 8); weegwerktuigen (6 op 8); machinedeelen (6 op 8); electrische kabels (6 op 8); electro-j technisch eapparaten (6 op 8); rij en voertui gen (6 op 8). Nadere gegevens zijn desgewenscht bij af- deeling Handel en Nijverheid verkrijgbaar. Rechtzaken VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van Vrijdag 1 October. Caféhouder, waak ep let op uw zaak. Deze zaak is zeer lezenswaardig voor HJH. Caféhouders en wij vragen dus vöor een oogen blik hun zeer gewaardeerde aandacht. 1 Een caféhouder te Alkmaar, wonende bui ten de vestingmuren; moest zich heden voon den Kantonrechter als „verdachte" presentae- tesren, omdat hij in conflict was gekomen met de loterijwet. Voor ©enigen tijd waren twee!; heeren, in een auto gezeten bij hem geko men, die hem wisten te overreden om leen z.g. prikbord in depot te nemen. Voor een dub-j beitje mochten de bezoekers dan prikken naar de verschillend beschikbaar gestelde prijzen. De caféhouder vroeg of dit door de wet was toegestaan en hem «werd verzekerd dat hij! geen last zou krijgen, als hij het billetje, das bij het bord werd uitgereikt, maar in het open baar in zijn café ophing. Voorts zou hij 20 pet. genieten van dei door de prikkers opgebrachte geldden. Het opbrengen van het biljetje bleek echter een nuttelooze voorzorgsmaatregel daar te gen hem procesverbaal werd opgemaakt eni het prikbord met toebehooren in beslag ge nomen. De bedrogen caféhouder beriep ziqh he den op de hem door den depotgever beloofde! straffeloosheid, wat hem niet kon redden, maar er toch toe bijdroeg, dat hij slechts tot f5.— boete of 3 dagen werd veroordeeld. 1 Het paardje) dat Ide haver verdiende. Na den gezegden verlofhouder moest ook! ide geneale verzoeker, die den cafëhouden met zijn prikspelletje gelukkig maakte, zielf als overtreder van 3e loterijwet verantwoorden. Hij woont in Hélder, doch is niet verschenen. Niettemin schijnt hij voldoende bekend te zijn en juist niet al te gunstig ook', naar het schijnt. Deze verdachte werd dan ook met heel wat- minder consideratie behandeld, omdat men in hem die oorzaak van het loterij kwaad ziet. Zijn verweer schijnt elders te zijn, dat hief geen kans, doch een behendigheidsspel is, maar de proef, door den uitvinder voor het Kantongerecht te Hoorn genomen is zoo al- Lermiserabelst slecht uitgevallen, dat dit ver weer vrijwel kan worden uitgeschakeld. Hij werd veroordeeld tot f 60.boete of 30 dagen. Wij willen er ten slotte H.H. caféhouders) er nog op wijzen, dat deze twee zaken ©eqj ernstige waarschuwing moeten' zijn om zich met dit prik-puzzle-spel niet in te laten. Dei loterijwet verbiedt zulks nadrukkelijk. Wordt is- op de onbewaakte overwegen ook' zoo scherp geilet? Een te Castricum woonachtig timbïermans-j patroon heeft verzuimd verschillende in zijn werkplaats aanwezige werktuigen, o.a. een cir kel- en lintzaag', benevens ©en vlak- en dikte4 bank voldoende te beschermen, voor welke feiten hij thans terecht staat. Zijn verweer, dat; de arbeidsinspectie telkens verschillende voor schriften geeft, werd door den Kantonrechter} als niet ter zake doende, ter zijde geschovenj Veroordeeling tot drie geldboeten elk' van f12 te vervangen door drie maal zes da? gen hechtenis volgde. - -■ Dat kost hem e(ïn joetje. Een landbouwer te Uitgeest maakt zich zon der twijfel niet erg druk om de trekhonden t© beschermen. Hij heeft althans eenige voorge schreven maatregelen tot verzachting van dez© veel geplaagde dieren, lichtvaardig nagelaten. Noch een drinkbak, noch een steunapparaat waren op de kar aanwezig. Deze nonchelancei is oorzaak, dat hij wordt veroordeeld tot f3.— en f7.— boete, respectievelijk te vervangen! door 2 en 4 dagen hechtenis. Die kan nog goed worden. Een 21-jarige' dienstknecht der agravïers i« het binnenland der drie Egmond zou volgens dagvaarding dp 21 Mei in de gerennommeer4 de estaminet van den heer v. d. Moliefi ini dronkenschap de orde hebben verstoord, dooi* te willen vechten en de dansende paartjes té hinderen. De veldwachters Mine en Kramer hebben' van deze aanstellerij een leuk procesverbaal in elkaar gespijkerd, maar echter volgens dé,

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 4