DERDE BUD. ZATERDAG 2 OCTOBER 1926 Wat er om ons heen gebeurde. Omdat Holland op 't oogenblik nu eenmaal „in het teeken" ,van den dans staat, daarom wilden we er ook eens iets ove rschrijven. Vooraf heb ben we ernstig ons geweten onderzocht, daarbij onze gevoelens ten opzichte .van den dans pei lende, want een journalist moet objectief blijven en mag bewust, noch onbewust door middel van het openbaar pers-orgaan een persoonlijke mee- uing aan het publiek opdringen het openbaar belaft gmoet zijn richtsnoer zijn, ook al zou hij dé gevoeligheidjes van zijn eigen „ik" daarmee treffen. Maar al wat ons geweten ten opzichte van den dans verkondigde was van een gematigde on verschilligheid; zelve beoefenen we deze edele sport niet, maar gunnen de blijkbaar prettige ont spanning gaarne aan anderen. Het openbaar dan sen is, althans in ons land, nog maar van betrek kelijk jongen datum. Gedanst werd er vroeger binnenshuis bij familiefeestjes, op de avonden of middagen van speciale clubs en op soirée's, ge organiseerd door vereenigingen. In het openbaar werd er slechts in havensteden gedanst en die ge legenheden, de z.g. danshuizen stonden nu juist niet in een roep van deugd en beschaving. De „ouderwetsöhe" dansen waren over het algemeen rustig, hoofsch en kunstig; ze werden als regel beoefend in intiemen kring. Gelijk heel het openbare leven' veranderd is, gelijk de mensch onrustiger is geworden, gejaagd, haastig en... oppervlakkig, zoo is ook de dans ver anderd en geworden (of verworden?) tot on smaakvol gewring en gewrijf en 'geschuifel, ge heel aanpassend overigens aan den modernen geest, die geen tijd meer laat voor een studie tot iets ingewikkelds, te oppervlakkig is voor werke lijk hoofsche manieren en die in 'de tril-schuif- en schokbeweginkjes van den modernen dans ge heel aanpast aan de wervelende hol-der-de-bolder wijze, waarop de tegenwoordige jonkheid het leven doorgaat. .We hebben geen tijd meer voor het organisee- ren van bals en soirees, geen lust om een clubje bijeen te zoeken, familieleven bestaat niet meer en dus ook geen familiefeest, we hebben bezwaar tegen al die „gedwongenheid" en dus... zijn de openbare dancings een uitkomst. Men kan danseD als en met wie men wil. In de groote steden is .het tenminste 7.00. In Amsterdam nog maar siiids zeer kort, en alleen, door-de-week. De menschen, door tie jakkerende moderne levenswijze toch al tót hyper-nerveuzen verworden, zijn door het op windend ge-jazz en het prikkelende genot( van den modernen dans, echter in zoo'n voortd'urenden staat van overspanning geraakt, dat ze het li chaam niet één dag per week meer in rust 'kun nen houden en ook den Zondag voor den dans op- eischen, daarbij gesteund door een groot Amster- damsch blad, dat zich tot taak heeft gesteld om het dansen op den Zondag af te dwingen, door op allerlei wijze een voor ons land en onze hoofd stad smalende vergelijking te maken met het bui tenland. Öch, wat ons persoonlijk betreft: laat ze dan sen en wie van meaning zijn, dat ze hun lichaam zoo gauw mogelijk moeten slopen: laat die zeven dagen per week dansen. Maar laten die groote stadsbladen niet aan 'de provincie tasten. Er rij zen in die kranten plots jammerklachten uit aller lei provinciestadjes naar voren, waar Tiet open bare dansen geheel verboden zou zijn. Welnu, laat óns tenminste rft onze rust. In stad en pro vincie missen we veel, maar we hebben er iets, dat we niet missen willen, n.l. ons gezellig ver keer iu familiekring, in vriendenclub en intieme gezelschappen. En daar hebben we ons amuse ment en ook... den dans. Als men nu echter onze zonen en dochters uit huis zou gaan halen om hun avonden te slijten in dancings, waaraan we hier volstrekt geen behoefte hebben, dan ontneemt men den meesten het mooiste, wat het' leven in stadje of dorp biedt. En wat de groote steden betreftwaarom moe ten wte ten opzichte van de vrijheden voor het d'ansvermaak toch naar het buitenland zien? De Telegraaf heeft al haar buitenlandsche corres pondenten naar de autoriteiten in de vreemde landén gestuurd, om eerstens naar de daar gebrui kelijke dans-permissies te informeeren en twee- dens ons „achterlijk" standpunt bij die autori teiten belachelijk te maken. Dat is kortzichtig. In alle landen zijn van die bijzondere zeden en gewoonten ,die door volksaard en allerlei omstandigheden gegroeid zijn. Daarin dt niets belachelijks In Londen mag op Zon dag niet worden gevoetbald. Gaat de Telegraaf in ook voor een voetbalverbod op Zonldag in land ijveren? In New York wordt ook.op Zon dag gedanst, maar in heel Amerika kan men geen glas bier, wijn of alcohol krijgen. Moeten we nu' °ok ons land gaan droogleggen Hoe arm van geest om altijd naar „buurman" te kijken om te te sj ui ten wat men doen gaat! De eisch tegen den liefdadigheidsparasiet van de Drentsche venen is nog al raak, n.l. 3 jaar gevangenisstraf, al lijkt het ons zeer te bezien °i de rechtbank naast het overtuigend bewijs, Waarover geen twijfel bestaat, ook het wettig bewijs geleverd zal achten. Mocht de „heer" Ver smoor zijn drie jaar krijgen, dan mag het hem ee.n troost zijn, te weten, dat ze hem door heel het Nederlandsche volk van harte gegund zijn. Zulke wezens moeten het maar eens aan den lijve ondervinden, dat ons volk haar bekenden liefdadigheidszin niet ten bate van egoistische individuen wenscht te laten uitbuiten. Van de week heeft de politie een hoele familie, die aldus op de gemeenschap parasiteerde, gevan gen genomen. Ze beijverde zich om „zonnestraal tjes" te verkoopen ten bat© van ongelukkige iuberculose-slachtoffers, maar het monster van I haar egoïsme leverde den ziekeii slechts don- 1 kere schaduw. 1 Trouwens, de liefdadigheid is tegenwoordig zóó in bijzonderheden georganiseerd, dat de macht j van organis'aties een totale desorganisatie dreigt te wekken. Er wordt dagelijks en van alle kanten gevraagd, door bekenden en onbekenden. Men weet. niet meer waaraan en aan wie(n) het goed' of niet goed' is te geven. Een spoedige wetgevende regeling op charitatief gebied zou wel gewenscht 1 zijn, niet omdat er nu wtel eens een dubbeltje te veel of onnoodig uitgegeven zou kunnen worden, maar omdat de desorganisatie er toe leiden zal, dat het geld, waar het werkelijk noodig is, niet I binnenkomt. BUITENLAND'. Poincaré heeft een koud-waterstraal gestort over de hoofden, die. verhit waren van b lijdia opwinding over de Duitsch-Fransche toenadering in het onderhoud tusschen Stresemann en Bri- and té Thoiry tot uiting gekomen. Hij blijft de onverzoenlijke. Wel heeft hij Briand niet gedés- avoueerd, maar door wéér eens, voor de zooveelste maal in het openbaar Duitschland's schuld aan den oorlog en deszelfs verwoestingen vast te stel len, heeft hij onnoodig geprikkeld. Wat hij zei, moge waar zijn, 't is ontactisch om steeds do waarheid te herhalen. Als iemand gestolen heeft, doch zijn leven beterde, dan gaat men hem niet steeds, als men hem ontmoet, de hand drukken onder h$t uitspreken van den groet: „Goedjen morgen, dief". Maar waar beide landen elkaar noodig hebben, zal de verzoening toch tot stand komen, zelfs ondaftks Poincaré. Dempsey heeft 700.000 gulden verdiend en is kampioen-af; meneer, Tunney zit nu op de bo venste sport, 't Ging er erg verheffend toe. In de 7e ronde 't kan ook de achtste geweest zijn werd één oog dichtgeslagen; in de volgende ron de het tweede oog; voor de 10e ronde moesten ze hem naar het midden van den ring leiden, om dat de man niet meer zien kon en toen deukte zijn tegenstander hem den neus in, zoodat het bloed hem uit den mond liep. Dat is... sport. En alle bladen ter wereld huldigen Diempsey om zijn moedig gevecht en Tunney om rijn over winning. En als straks in Spanje weer stieren op elkaar losgelaten worden, dan wenden we ons vol ergernis af. men hebben een rusachtige afmeting bereikt, die niet vliegen kunjnen, kruipen langs "de zoodat zij aan de strengste eischen kunnen stammen van onze ooftboome», om aan 't De madeliefjes, verdienen meerdere! einde der takken tegen de knopjes de eitjes te leggen, waaruit a.s. voorjaar de rupsjes: Van alle kanten der wereld bereikten ons be richten over natuurrampen. Een paar dagen na de cyclonen in Florida werd de Braziliaansche stad I tam be door een orkaan verwoest, weer een paar dagen later verging door een typhoon heel de visschersvloot in de golf Macao; Italië werd eveneens door een stormramp geteisterd. Zouden die duizenden golfstroomen, die we met onze radiotoestellen dagelijks de wereld rondzenden, nu werkelijk géén schuld hebben aan deze atmosphe- rische storingen? De natuur laat zich zoo moeilijk d'wingeü! voldoen v/aar dee ring dan zij tot heden genieten, ook als' voorjaarsplant. Onder de vaste of vollegroinidsplanten is ook veel, dat voor ons doel geschikt is. Allereerst de bekende dubbelbloemige Aralis alpnia fl. pi, In het voorjaar is deze plant als met een laken overdekt, van de massa witte bloempjes, 'die haast geen blaadje vrij laten. De gfevuld- bloemige .variëteit heeft het groote -voordeel boven haar emkelbloemige zuc'cr, dat de bloei veel langer aanhoudt, zoodait zij de meeste aan beveling verdient. Dan hebben we de grasan jers (Dianthus plumarius) dn de z.g. pek-an- jer (Dianthus Viscaria), die* men niet zooveel fileer ziet. Toch is zij mooi, niettegenstaande: zij tot de oude planten gerekend kan wor- en. Dankbare planten zijn ook de verschil de Primula-soorten zooals Pr. veris. Som- ige zijn ia ons land ook inhdsmsch, maaft Verden door kweekers in cultuur genomen on verbeterd. De witte Scheefbloem (Iberis sem- pervnens) en het gele Schildzaad (Alyssum saxatile compactum) zijn in het voorjaar ook! mooi, als tallooz© bloemen de planten over dekken. Zeer aardig is een samenplanting van twee of meer gewassen op één perk of in éóln groep, vooral bolgewassen en-overblijvende of eenjari ge planten voldoen goed samen. Zoo verkrijgtl men een mooi kleureffect, door tusschen de blauwe vergeet-mij-nietjes witte ,roode, of gele tulpen te planten. Of de witte Arabis te ver-i mengen met rose, rood, of gele tulpen. Derge- geiijke combinaties zijn er te maken en voldoen m 't algemeen goed. ■We hebben nu keus genoeg en kunnen dus,, ook voor den voorjaarsbloei, in ónzen tuin de meest mogelijke afwisseling aanbrengen- 1 y In dien fruittuin. 1 Rechtzaken ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. Uitspraken. Hendrik G., Egmond a. d. H'oef, zeden misdrijf, 5 maanden gev. voorw.; Herman J., Alkmaar, schuldmisdrijf, f50.— boete of 50 dagen, H. 'H>. R., Anna Paulowna, mishanden ling, vrijgesproken, H. J. de J-, Alkmaar, schuldmisdrijf, f 20— boete of 20 dagen, P. de R., Helder oplichting, 1 jaar g;ev. met ge-1 vangeneming,. Jan K., Blóker, diefstal, vrij gesproken, G. J. L., Winkel, handelsbedrog/ f300 boete of 30 dagen. Willem K., Hel der, dienenmishandeling f 15— boete of 15 dagen, Okkle v. d. D., en Abbo H. mishan-* deling, ieder 2 maanden gev., Joh. Jan S,j Helder, hooger beroep zaak, f 60.— boete of 15 dagen. Voor Huis en Hof In dian Bloementuin. We gaan voort met het gereedmaken van onzen tuin m©t het oog op dein voorjaarsbloem Behalve, de bol- en knolgewassen zijn er nog vele planten, die ons vroeg in het voorjaar met hare bloemen verheugen en de komst der lente1 aankondigen. Het best bekend en het meest verspreid zijn de vergeet-mij-nietjes, met hare vele verschei denheden, waaronder met prachtig donker-i blauwe bloempjes. Inderdaad, 't zijn dank bare voorjaarsbloeisters en rij worden schien in eiken tuin aangetroffen. Muurbloemen behooren ook als vast nummer op het programma van den voorjaarstuin. Het zijn dankbare planten,. die met haar heerlijk! riekende bloemtrossen werkelijk een plaatsje verdienen. Bij het verschijnen) van dit nummer, ziet fnen in de couranten en op veilingen, alle! soorten wintervruchten al aangeboden en ver tegenwoordigd. Maar al moeten we ook ide' noodige voorzichtigheid aanraden, toch zijn wij met 't plukken vami ons wimterfruit, niet zoo gehaast. Hebben we nog wat mooi najaarsweer, dan zetten de vruchten nog flink uit en ook de smaak wint er bij. Duidelijk is bet verschil in smaak waar te nemen en wordt juist het fijnstej aroma in de laatste paar weken ge vormd Behalve deze eigenschap zullen'ook de vroeg geplukte vruchten veel spoediger rimpelen hetgeen wordt verergerd door ze op een war me plaats te leggen en wel daar waar veel ibchtverv^rsching is. Daarom dus de bewaar plaats donker gehouden, tevens gezorgd dat het er niet te warm is en maar slechts weinig luchtverversching. Tocht -is ook voor-vruchten! te ontraden. Waarschuwden wij, in een onzer vorige óp- stellen voor het plukken van nat fruit en voor het op groote hoeveelheden te bewaren, waar door het opdrogen en: uitdampen wordt tegen gehouden, thans willen wij even de z.g. vruch ten rekken aanbevelen. De mooiste vruchten, die als tafelfruit bewaard worden, moeten uit gelegd en deze op de vruchtenrekken uitge legd. Hoogsten 2 tot 3 lagen op elkaar. De hier be'doelde rekken zijn in den handel veri krijgbaar, doch men kam ze ook zeer goed; zelf maken. De latjes worden een paar centi meters van elkander gespijkerd, en aam weers zijden met een zwaardere lat bevestigd. Zoo wel onder als boven, spijkert men een lat, waar- men de ruimte verkrijgt tusschen de rekken, die noodig is voor 2 k 3 vruchten op elkander. Wenschelijk is het. geen latten te gebruikten, met scherpe koeken en dus eenigszins rond bij te schaven. Heeft men weinig vruchten, dan is 1 laag beter dam 2 of 3, waarom de vruchten dan met de steel naar beneden ge legd worden. Herhaaldelijk worden de vrucht ten geinspecteerd, de aangestokens verwijderd, doch de goede vruchten niet iedere keer in de hand genomen, want met Se grootste voor zichtigheid zullen zie toch nog beschadigd kun nen worden. Het keukenfruit kan in platte kisten worden' uitgelegd, nadat ze eerst op een droge plaats zijn uitgedampt. Nooit moet men. de vruch ten direct met lakelns of iets dergelijks dekken. Het verdampen wordt hierdoor tegen gegaan. De verrotting bespoedigd. Het opknappen van de fruittuin wordt nood zakelijk. De laatste dagen werd onze tijd door, het plukken in beslag genomen en het onkruid: is ons de baas geworden. Het is wel gfeten lastig onkruid, doch hakken o"f schoffelen is niet meer mogelijk, omdat men bet niet meer dood kan krijgen. De grond is vastgetrapt bij het plukken, voorat met dat natte weer, en. daarom is het nu tijd, hem om te spitten. Velen denken, dat dit alleen maar in het voor jaar moet gebeuren, doch hierin vergist men zich deerlijk. Het onkruid trekt veel voedsel uit den bodem, het biedt een schuilplaats voor. alle insecten, die wij gaarne zouden missen en daarom is het omspitten het beste middel. Die in elkander getrapte grond, wordt nu weer eens flink los, hij kan doorvriezen, waar door zijn porusheid wordt bevorderd en het. zal den boomen goed doen. De Ujmbanden, die wij in 't begin dezer maand om de stammen der boomen gelegd hebben, om de wijfjes van de wintervlinder te vangen, moeten geregeld worden nagezien of. Niet vergeten mogen we de grootbloemige' violen (viola tricolor) die gewoonlijk dóór het J publiek met den uitheemscben naam „pensées'\ er nog voldoende kleefstof (brumatalijm) op worden aangeduid. Prachtige kleuren treft men) zit om de vlindertjes te vangen, want nu ko- tegenwoordig onder ideze violen aan en de bloeë men ze uit hun poptoestand en de wijfjes,' komen, die het jonge blad en wat nog ergfer; is, de knoppen geheel»opvreten. De lijmbanden zijn tot dusverre nog ide beste hulpmiddelen om ze te vangen. De lijm, is bij lederen handelaar in tuinbouwartikelesn verkrijgbaar en moet als eigenschap bezitten lang kleverig te blijven. Zaailiitgian-Rqrziken. Vele menschen meeneh, dat. goede vrucht- boomen slechts laags den weg der veredeling, enten e.d., kunnen ontstaan en het zaai en van pitten wordt als onschuldig kinderwerk aangeduid. Toch worden uit het zaad uitste kende vruchtboomen gewonnen; al de be staande goede soorten zijn langs dien weg' verkregen. Nu duurt 't na 't zaaien van b.v. appel- of. perenpitten akelig veel jaren, eer men kan gaan oogsten, maar het zaaien van perzikpitten is een dankbaar werk. Men heeft dan vrij veel kans een boom te krijgen, die smakelijke vrucht-en voortbrengt en wat 't voornaamste is z; dragen reeds op 3 k 4-jarigen leeftijd. Hiet Aquarium. Eenige belangwekkende en gemakkelijk te kweeken waterplanten zijn: Vallisneria spiralis. Deze sierlijke, hoogst be langwekkende plant, dankt haar naam aan de vrouwelijke bloemstengels, welke meer eten een meter lang kunnen worden en zich na, den bloei spiraalvormig optrekken. De Val lisneria spiralis groeit in Zuid-Europa, voor namelijk in de Noord-Italiaanscbe meren, waar deze planten langs de oevers, waar het ondiep is, als 't ware geheele weiden onder water vormen. Alle waterplanten, maar vooral de Vallisne- ria's zijn nogal gevoelig voor hard water. Het duinwater bevat nogal veel kalk, om water planten op den duur te doen tieren. Ze groei en wel, maar men merkt aan alles, dat da planten het niet naar den zin hebben. Hiet beste is gezuiverd rivier- of regenwater em bij ontbreken daarvan bronwater, dat echter, weer niet te veel ijzer bevatten mag. Wat de Vallisneria vooral hoogst interes sant maakt is de bloeiwijze. Sinds zeer lan gen tijd heeft deze bloeiwijze de bewondering van vele natuuronderzoekers gewekt. Zelfs dichters hebben haar bezongen. De Vallisneria is tweehuizig, d.w.z. de soort is gescheiden in mannel. en vrouwel. planten. De vrouwelijke bloemknop bevindt zich eerst geheel onder water, dicht bij den wortelvoet. Wanneer de tijd van bloeien nadert, zoekt de knop de oppervlakte van het water om ein delijk daarop te drijven. Bij'de mannelijke plant üaaïentegen is de bloemstengel zeer kort. Deze stengel draagt vele mannelijke bloempjes, wel ke zeer klein zijn en omsloten door een door schijnend vlies. Bij het volgroeien der manne lijke bloempjes scheurt het vlies, de bloemp jes scheiden zich van den stengel en stijgen geheel gesloten 'naar de oppervlakte. Daar openen zij zich, en wanneer het geluk hen dient dicht bij em vrouwelijke bloem te dra ven, beeft de bestuivimig plaats. Na de bie- stuiving sluit de vrouwelijke bloem zich weder, de stengel rolt zich als een spriraal op en onder water heeft het rijpen der zaden plaats. Voorwaar hoogst merkwaardig. Alleen on der zeer gunstige omstandigheden hebben bo vengenoemde verschijnselen in een aquarium plaats. De voortplanting geschiedt overigens door worteluitloopers. Aan één uitlooper groeien soms 5 a 6 jonge planten. Walmeer men de planten van boven belicht, is het effect, dat deze plant maakt noogst verrassend; net reere lichte groen der bladeren schittert dan op die deeien, waar het licht valt,., in ongemeen en glans. Het is goed wat leem of klei en wat ouden, goed doorvroren koemest te geven; enkel vee|n of turfgrond is voor Vallisneria wat te schraal. De temperatuur van hgt water mag niet onder 10 graden Celsius dalen:. Sagittaria Natans. Deze waterplant behoort tot de familie, waartoe ook het sierlijke pijl kruid Sagittaria sagittifolia behoort. Het va derland van deze plant is echter N.-Amerika. In den vorm komt het veel met ons pijlkruid overeen, alleen met dit verschil, dat bladen en bloemstengels op het water drijven. De ondergedoken bladeren zijn evenals van Sagit taria sagittifolia fraai lintvormig, donker groeln, maar dikker dan van Vallisneria. Wanneer de plant het naar den zin heeft, dus bij flinken groei ontwikkelen zich spoedig bladeren, waar van het onderdeel lintvormig, het bovendeel breeder is ep iets toegevouwen. Nog later gevormde bladeren, breiden dit toegevouwen deel aan de oppervlakte van het water uit, en vormen dan donkergroene ovale, platdrij- veride bladeren. Door en over den bodem brei den zich worteluitloopers van de oude plant uit, die krachtige jonge planten voortbrengen; de bloemen zijn wit en liggen op het water, dus niet als bij het Pijlkruid, waar de bloe men in trossen boven het water uitsteken, even als de pijlvormige bladeren. Sagittaria nataas, is een uitmuntende plant voor het aquarium, veel sterker dan Vallis neria, enz. .minder eischend, bovendien schaadt een lage temperatuur van' het water haar niet. Het bloeien geschiedt eerder, en de helder witte bloemkroon is opvallend. Een volgende maal zullen we nog «enige waterplanten behandelen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 7