Nieuwstijdingen Verscheidenheid Vrouwenrubriek. Wenken voor de Huisvrouw. Damrubriek. dag drinkwater om het water weer na korten; tijd weg te nemen. Is de vorst ernstig, dan moeten kam en kopversierselen der dieren om' de paar lagen met een weinig vaseline wondien! ingewreven om bevriezen te voorkómen. Van belang is de voeding in den winter. Elk levend wezen heeft voeding noddigl voor onderhoud van het lichaam. Een zéketf kwantum van het verstrekte voeder wordt dus in de eerste pluats ten behoeve van het li-t chaamsonderhou 1 gebezigd, eerst van wat er dan nog overblijft, kan geproduceerd wor den, kunnen eieren worden gevormd en ge legd. In den zomer, als de dagen lang zijd kan een kip makkelijk.dat meerdere voer totj zich nemen, maar in den winter, met de korte) dagen, gaat dat zeer moeilijk. De hoofdmaal tijd is die van den avond en dat is in iden| winter circa 4 uur en op hetgeen 'het died dkn tot zich neemt moet het teren tot 's mor gens 7 8 uur. 'Men begrijpt, dat vöor zoo'in langen tijd het opgenomen voer nauwelijks voldoende kan zijn om' het lichaam te onder houden en dus voor de eieren-formatie niets! overblijft." Wil men de winterproductie bevorderen dapi kan men als regel stellen om de dieren "*s mor gens zoo vroeg en 's avonds zoo laat moge lijk te voeren, maar beter is om ze er aan te wennen dat ze 's winters bij lamplicht eeini electrische lamp of een petroleum-stallamp worden gevoederd, hetzij alleen des avond» om 7 k 8 uur, of, wat beter is, des avonds om dien tijd en des morgens om circa 6 uur; Voor boeren en buitenmenschen, die toch vroeg op zijn, is dat niet zoo bezwaarlijk. Heeft men veel kippen, dan loont het de moeite omj in de hokken kunstlicht aan te "brengen etr} dat zoo gauw het gaat schemeren te ontsteken om het des avonds na de laatste voedering, verstrekt te hebben, om circa 8 uur, te "doo- ven. Het voordeel is dan, dat de dieren niet; alleen laat gevoederd worden, maar ook tot laat „bezig blijven". Des morgens om 5 h 6 uur kan het lichti weer ontstoken worden, tot 't daglicht 't over bodig maakt. Indien men electrisch licht lean) laten aanleggen, is de zaak al heel eenvoudig. Door een schakelaar binnenshuis kan het dan aan- of uitgedraadid worden. Het beste is een' tweeledig werkende schakelaar en verlichting te gebruiken, zoodat men des avonds eerst het groote licht kan uitdraaien en het kleinte lampje, dat de dieden gelegenheid moet bie den om de ruststokfcen op te zoeken, een half uurtje later; in omgekeerde volgorde moet het ontstoken worden. Indien men de üroogvoeder-methode toepast dan behoeft men 's morgens zelf het bed; niet uit om te gaan voederenmen 'heeft dajtï alleen Qp tijd even de schakelaar qm te zetten. Voor een "hok met 50 kippen is een 50-kaars' lam Ipivoldoiendedie verbrandt in een paap uur daags slechts enkele centen, welke uitgave! vele malen wordt terugbetaald door een ver-' hoogde eierenproductie. VRAGENBiUS. J. A. ten D. heeft een jonge kip (Ancona). van 5 maanden, ,die haar kop in alle rich tingen draait, voor- en achterover, links en rechts, en achteruit loopt met gespreide vleu gels tot ze ergens tegen aanbotst. Hij zou; gaarne weten, wat deze kip scheelt. Antwoord: Dat wijst op een aandoening in de hersenen, 't zij hersenvliesontsteking, doch' meer waarschijnlijk congestie, bloeduitstorting m de hersenen. "Kam en lellen zijn dan ge woonlijk stijver en dikker en de pupil van een' der oogen is meestal of sterk vergroot of sterk; vernauwd. Overige verschijnselen zijn, als hierboven genoemd. Oorzaken zijn stooteni met den kop bij het opvliegen tegen harde» voorwerpen, b.v. als de zitstokken te laag on der de zoiïlering bevestigd zijn of de kippen m het duister op willen vliegen, voorts op winding bij gevechten en te groote inspan ning, soms ook inwerking van heete zonne stralen. Zoowel bij ontsteking als bij congestie is de behandeling dezelfde, n.l. meermalen daags fe'n in ijskoud water gedoopte spons boven /dew .P,uitknijpen, of het water met een kannetje, uitgieten. Daarbij een purgeermiddel geven, b.v. een lepel wonderolie en de patiënte ge durende de behandeling in een half-donker, koel hok, plaatsein, karnemelk te drinken ge- ven, en als voeder: rijst of andere lichte 'kost,, alsmede groenvoer. Sommige bevelen het makien van een in snijding in den kam aan1, maar dat is noode- looze dierenkwelling. De door vragensteller genoemde verschijn selen worden ook wel eens., maar zeldzaam, waargenomen als de dieren' aan de z.g. M|b- btersche ziekte lijden, een aandoening van- "het; mnenoor, wélke ziekte vermoedelijk van een uesniettelijken aard is. Behandeling van zulke dieren baat niet. Ben inbreker doodgeschoten. m den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd - Pastoor van Racourt in het Noorden Ider, mvincie Luik door een gerucht wakker. Op gaande zag hij door het raam, in zijn tuin een! met een lantaarn een bijgebouwtje binnen waar de kerkschatten geborgen zijn. De, toor schoot naar hem met een revolver Iel i° h00bdhet schot was doo- j J. Er werd op den man geen indmtiteits-i gevonden, en men wieet niet wie de in- reker is. nr?" ,was reeds de vierde keer dat deze pas- le door dieven werd bezocht. Een gevaarlijke jongen. Donderdagmiddag kregen twee peuters vani 6 jaar .leerlingen uit de eerste klas der Lagere» school te Almelo, ruzie met elkaar. De een haalde daarbij een zakmes te voorschijn era gaf den ander daarmee een steek in de borst De daardoor ontstane verwonding is van dienj aard, dat overbrenging naar het R.K. Zieken huis noodzakelijk was. De dader ,de jonge K., kan niet als volko men normaal beschouwd worden. Gemeen. Te Amsterdam heeft een vrouw aangifte ge daan, da ttwee onbekende jongens haar 7-ja- rig zoontje in een vuurtje in de Obistraat ge worpen hebben, waardoor het kind over het geheele lichaam brandwonden gekregen heeft. Mislukte ontvluchting. Zaterdagmorgen om ongeveer tien uur werd een gedetineerde per arnestantenwagen aan 't Gerechtsgebouw te Zwolle gebracht. De man, bleek echter weinig te voelen voor het potje, dat men daar voor hem te vuur had staan, aldus de „Zw. Crt." .althans kort nadat hij; door den achteringang was binnengeleid, zag, men den man aa nde zijde van den Blijmarkt het gebouw uitrennen. De klompen, die hemj in zij nbewegingen belemmerden, vlogen ovier, de straat en in vollen draf ging de arrestaWj er van door, door de gang naast het GerechH gebouw langs de Potgieterssingel zijn weg kie zend. Weldra was echter een rijksveldwachter, den vluchteling op de hielen, terwijl een der ambtenaren van de griffie per fiets mede ter assistentie uitrukte, en zo oontstond er eein op- wmde jacht, die echter niet heel lang duurde, want halfweg de Walstraat werd de arrestant door den veldwachter ingehaald en gegrepen; Zijn arrestatie geschiedde zonder veel ver zet van zijn zijde; nu hij het met loopen af had; moeien leggen, was de man blijkbaar besloten zijn lot maar in gelatenheid te dragen. Voor, alle zekerheid werd de hardlooper echter ge boeid en onder groote belangstelling van het van alle kanten toegeloopen publiek werd dei arrestant weder naar het Gerechtsgebouw te rug gebracht. Berouw. Donderdagavond ,even voor het sluiten, kwam een man de manufacturenwinkel van v. Bi. in) de Weste Wagenstraat te Rotterdam binlnen- loopen. Hij liep op een toonbank toe, greep eiejn) cartonnetx doos,, waarin kouseln en handschoe nen waren en zeide tot de verbaasde winkel-t juffrouw: „mevrouw, dat ga ik naar de Paau- wensteeg brengen"., Meteen draaide hij zich omi tem nelnde met de doos den wirikfel uit.. De juffrouw liep de man eenige oogienblikkenl achterna, maar moest de verovlging spoedig opgeven. De man ging werkelijk niet verder dan die) Paauwensteeg en trad het politiebureau bin-- nen met 'de woorden: „alsjeblieft, mieneer, ik| wil naar de gevangenis". Een inspecteur trachtte den man zijn dwaas heid uit het hoofd te praten, maar er bleek) niets aan te doen, en na het dreigement: „al% u dil niet houdt, ga ik wat anders stélen", liet de inspecteur hem voor een nacht opslui ten. Den volgendein morgen: uitgeslapen; dikkjei tranen, opgestookt door vrienden na een glaas-j 'je te veel; tot alles bereid, mits niet naar diej gevangenis. De man is vrijgelaten. To en de Koningin les kreeg. Uif- een „sprekend portret" van prof. mr. J. de Louter in de „Haagsche Post"; „Ik gaf de Koningin les in de Indische Staatsinrichting, later in 't Ned. Staatsrecht. Alleen de Koningin-Moeder was bij het docee- ren tegenwoordig. Zij maakte zélf aanteéke- ningem. In de volgende les mocht ik me ver gewissen of de Koningin me begrepen had. Zij was buitengewoon vlug ein belangstellend; zeer geprononceerd in haar sympathieën. Ja, wat mag ik zeggen; Het was de tijd van detnj Trans vaal sc hen oorlog. Dé Koningin -voelde sterk mee". „Gaf uw „gehoor" nooit moeilijkheden?" „Die heeft Zij met gratie genegeerd. Eerst vlak vooi de inhuldiging werden de colleges) beëindigd. Ik ontvang ten afscheid dit bureau". In liefdevolle aandacht overschouwden dé oogen het monumentale meubelstuk. „Maar wat gebeurt? Ik wordt weef ontbo den: de Koningin wilde ook na de huldiging de lessen in het volkenrecht gaarne voortzet ten. Bij het laatste onderhoud gaf ze mij vlug bukt professor, heft een zwaar étui oaaii boven „dit portret". Ik1 lees: „in dankbare herinnering". Met een trilling in de stem: „Een bewijs; dat ik' niet al te veel onder mijn taak ben ge bleven". O verrieden en gedood. In de Hudsonstraat te Rotterdam is een' '14-jarig meisje, Maria Platje geheeten, dat juist de ouderlijke woning had verlaten, om een boodschap te doen, bij het oversteken van de straat door een auto overreden en ge dood. De auto had een matige gang. i Het meisje wilde echter op het laatste oogenblik nog oversteken. Geen kindjergehnil meer Een gelukkig nieuwtje kunnen wij melden voor vaders van groote (en kleine) gezinnen, die 's nachts wel eens wakker gehouden worden, door het meer of minder jolige krijten van den stam houder of een van zijn broertjes of zusjes. En het werd dan ook tijd, dat de 'uitvinding, die hieronder met een enkel woord beschreven wordt, gedaan werd, want allerwegen werden de klach ten der vaders en moeders! erger: zij misten te veel slaap, waren den volgenden och tend, na een doorgewaakten nacht, niet frisch van hoofd, ongeschikt voor hun werk en konden hun volle aandacht niet meer aan hnnen axbeid schenken. Nu dat zal waarsohijnlijk spoedig afgeloopen zijit. Het eenige, wat noodig is, is, den kleinen dwingeland in een andere kamer te leggen en de muren dier kamer te doen witten (eventueel onder het behang) met de nieuwe witkalk, die het geluid, zooals beweerd wordt, tienmaal meer dempt, dan wij tot nog toe gewend zijn. Nu, als het geschreeuw vau den kleuter tienmaal ver minderd wordt, dan kan het nogal, nietwaar? Ook voor ziekenhuizen en hospitalen zal deze uitvinding een geheele omwenteling beteekenen en zeer zeker ten goede komen aan de patiënten. Pflroele&ingaas. In de uitstalkasten der porceleiinwinkels ziet men in den laatsten tijd vaak beelden, die in sluiers van dezelfde stof zijn gehuld; in- por- celein ziet men daar de kleinste bijzonderheden van het weefsel zo ogetrouw terug gegeven, dat men zich afvraagt, hoe het mogelijk is deze stóf zóó be bewerken. f Men heeft hier te doen mtet een zeer een-1 voudige kunstgreep, Als de beeldten, nu nog- zonder omhulsel, gereed' zijn, wordt het ge waad uit tule of goedkoope kant 'vervaardigd- de deelen worden dan gedoopt in een tamelijk dun mengsel van poreeïeinaarde en watèr. ï)e Huitsche parcel-?fabrikanten noemen dit mengesle, dat dient om verschillende deelen' van een porceleinen figuur aan elkaar te be vestigen „Schliker". Deze fijne brei dringt tot diep in het weefsel door, op dezelfde ma-- nier als dit stijfsel doet in de gesteven doelen! van de fijne wasch. Dan wordt het gedroogd,- en opdat daarbij de droge „Schliker" niet verstuive, heeft men die te voren met wat stijfsel aangemengd. Het beeld wordt nu, met den zoo gedrenkten sluier omhangten, in den' oven gebracht en als gewoonlijk behandeld, waarbij wel het weefsel totaal verbrandt maar de brei, waarmee het gedrenkt- is geworden, aHe bijzonderheden van den vorm behoudt, en dien nu in porcelein weergeeft, evenals dq asch van een stuk papier dit doet van he{ papier zelf. Gaat men na, 'dat men in alle musea van kunstnijverheid modellen zien kan! die met deze porgeleinkant zijn gedecoreerd, dan moet deze techniek reeds 'zeer oud zijn. TWEE HERFST JURKEN. De Herfstmode is nu vrijwel definitief vast gesteld en voor jonger emeisjes blijft de rechte lijn voorloopig nog den hoofdschotel vormen, hoewel ^zoo nu eu dan eenige andere modeller} worden gesignaleerd. Het eerste japonnetje, afge beeld onder No. 1148, is meer speciaal voor par tijtjes bedoeld, daar het zonder mouwen gemaakt is en het wordt vervaardigd van bladgroen crêpe- de-chine. Het hangt vanaf de schouders recht af en wordt alleen lichtelijk opgenomen onder de ronde halslijn en de eenige versiering bestaat uit een borduursel langs den rok, welke gewerkt wordt in lathyruskleureu. Voor kinderen van "4 8 jaar is dit jurkje zeer geschikt. Knippatro nen zijn verkrijgbaar onder opgave van No. 1148. Kosten 55 cents. Het andere jurkje is gemaakt van bruin wol len marrocain en wordt afgewerkt met een kraag je en manchetjes van zij in een iets lichtere tint. Aan de voorzijde is een pand geplooid en afgezet met origineele vau knoopjes voorziene bandjes. Zeer geschikt voor meisjes van 610 jaar. Knip patronen verkrijgbaar onder opgave van No. 1143. Kosten 55 cents. Aluminium moet men nooit met soda schoon maken. ÏWasschen met warm water en zeep is volkomen voldoende. Macaroni moet men bewaren in ee nluchtdieht blik en voor mea ze gaat koken, eerst even in kokend water met zout dompelen. Haarborstels moet men schoonmaken met koud water, waaraan men een weinig ammoniak heeft toegevoegd. Nooit warm water daarvoor gebrui ken. Be Branders van een Ga.smachine moeten zeer schoon gehouden worden, daar schoone branders veel zuiniger in het gebruik zijn. Van tijd tot- tijd moet men ze schoonmaken met water, waarin men een handvol soda heeft opgelost. Verzoeke alles betreffende deze rubriek te den aan D, KLEEN te /Winkel. Opsluit-Probleem np. 1. van MANOüRY, Paris. ZWART. WIT. Zwart schijf op 17 en dam op 32. Wit 5 schijven op 26, 36, 41, 47, 48. Do auteursoplossing is: wit 41—37, zwart 32: 46, op 32:41 volgt direct 26—21, (17:26), 36 —31, (26:37 en 47:36), 26-21, zw. 17:26; wit 3631, zw. 26:37, wit 47—41 en zwart is ge dwongen tot 37—42 te spelen, wit 48:37 en Heeft zich zelf nu moeten opsluiten. Jammer dat 36 31, 2621, 4741 «eenvoudiger winst geeft. „Dit is een van die stukjes, die de schoonheid van het damspel door hun eenvoud zoo tref fend laten uitkomen!" Probleem No. 2 van D'. KLEEN te Winkel. ZWART- WIT, Zwart 10 schijven op 79, 12, 14, 17, 19, 21» 22 en 25. Wit 10 schijven op 23, 28, 30, 31, 33, 37,'40, 42—44. Wit wint hier op het bekende hielslag-systeem Wit 3732 Zwart 25:45 44—40 45:34 i 43—39 34:43 31—27 22:31 42—37 31:42 32—27 21:32 28:39 19:28' 33:4 en wint. Tets oplossing: Probleem no. 3 van A. BENOOY, Hoogwoud. (lste publicatie) ZWART. WIT, Zwart 10 schijven op 8, 13, 14, 1720, 22, 25 en 26. Wit 1(1 schijven op 16, 27, 30, 31, 32, 34, 38, 39) 42 en 44. In onze volgende rubriek geven wij van dit probleem de oplossing. Wit zet en wint. De probleemredactie houdt zich gaarne aan bevolen voor problemen en slagzetten, die bij gebleken geschiktheid worden geplaatst.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 9