Die heer Hoogland zegt dat er aan gedaan is wat er aan gedaan kon worden. Het blijft noodig dat er het volgend jaar een radicale verbetering komt. De heer Wagenaar zegt dat er nog heel slechte gedeelten zijn, zoodat men niet al te hard moet juichen. Er zal nog eens aan de banne Oudorp worden i geschreven. j 4. RappdVt van de heeren Lakeman en Mes- selaar omtrent de bijwoning van het congres vajn den Bond van Bledrijfsautohouders in Ne derland. d.d. 29 October 1926. De heer Messelaar leest een uitgebreid rap port voor. Hiervoor verwijzen wij naar de in de Pers ver schenen verslagen. De rapporteur ontvangt een woord van dank van den voorzitter. 5. Aanwijzing van 4een afgevaardigde voor het congres van de Int. Kamer te houden van. 27 Juni tot 2 Juli 1927 te Stockholm. Hierop wordt uiet ingegaan. 5a. Rapport van den heer Sehmalz over het cadeaustelsel, besproken op het Middenstandscon gres. Een groot aantal afgevaardigden van verschil lende vereenigingen was afwezig. De tegenstand tegen het caudeaustelsel was zeer groot. Een der grootste argumenten tegen het cadeau stelsel is wel, dat de te verkoopen artikelen daar onder leiden. Het leidt tot oneerlijke concurren tie en beunhazerij. Die bestrijding moet aanvangen bij die fabrikan ten, die den oorsprong vormen van het cadeau stelsel. D© heer Sehmalz ontvangt eemwoord van dank van den voorz. 6. Uitgegane stukken: a. Schrijven aan den heer Inspecteur van Vervoer van de Ned. Spoorwegen inzake den sluitingstijd van den overweg op den Berger- vCég. b. Schrijven aan den Minister van Manmie inhoudende een verzoek om tie bevorderen, dal de buitenlandsche oorlogsbodems niet uitslui tend in de groote havenplaatsen van Nederland ligplaats zullen kiezen, doch dat voortaan ook[ aan kleinere plaatsen, b.v. de havenplaats Hel-, der, dat voorrecht ten deel zal mogen valletn. 7. Rondvraag. De heer Grunwald bespreekt het verdrag met België en zegt dat alles aan België wordt gege ven, ten koste van millioenen van Nederland. [Wordt. het verdrag aangenomen, dan zal België ook aankomen met de Wielingenkwestie. Dit laat ste is niet alleen een lands-, maar tevens een eere- belang. Het is een schande voor ons land wanneer dit verdrag wordt aangenomen. Spr. zou de actie op verwerping met alle kracht willen steunen- Eenige discussie ontstaat hierover. De heer De Raat zegt dat de Commissie van Verordeningen heeft gemeend deze kwestie over te laten aan de Kamers van Amsterdam en Rot terdam. De 'heeren Hoogland en Grondsma meenen, dat men zich buiten deze zaak moet houden. De heer Grunwald zegt dat men zich ook uit handelsbelang tegen aanneming moet verzetten. Het gaat hier om een handelsbelang. De heer Van Karnebeek heeft hierin een groote fout be gaan. Te iaat zal worden ingezien dat het een ramp voor ons laad is wanneer dit tractaat wordt aangenomen. Als Kamer van Koophandel moeten wij ons krachtig tegen dit verdrag verzetten. Hoe grooter de drang tegen aanneming, hoe eerder de Kamer er niet toe over zal gaan om den Min. hierin te volgen. Het pro- en contra wordt door verschillende heeren nog in den breede besproken. Het voorstel van den heer Grunwald om ad- haesie aan de adressen van Rotterdam en Amster dam te betuigen, wordt niet gesteund. De heer Messelaar zou nog eens willen a andro gen hij de Spoorweg-Mij. dat er teekenen en sig nalen worden gegeven bij onbewaakte overwegen, vooral bij mist. Dit adres zal worden verzonden. Hierna sluiting. vastgesteld, welke nummers ingehouden moesten boter,dn Rusland ruim 5 uur, in Zwitserland worden om elke gunstige combinatie onmogelijk ruim 3 uur. In de meeste fabrieken is accoord- te maken en daardoor te werken zonder het risi- arbeid] iugevoerd. Van het schamele loon van co der mtkeering van groote prijzen. Onidertus j den Eussischen arbeider wordt, slechts 30 pet, schen kochten de mensdhen maar steeds weer nieu- j uitgekeerd bij werkloosheid. Wat heeft de arbeider aan een hoofd vol ver- I vulde Ipachtsiedalen, als zijn maag leeg blijft en hót lichaam in lompen gehuld'? Na eeuwen van onderdrukking door het Cza- risme heeft de Russische arbeider eindelijk de kwellende bandek gebroken, maar zijn „kame- I raden" stonden klaar om hem in nieuwe boeien I te slaan. Indien hij die na enkele jaren reeds weet af 'te werpen, dan blijkt hij toch vooruitgegaan we coupons voor, wie weet op wat, overgespaar de kwartjes, in de lioop to'fh maar eens tot een gelukkige combinatie te geraken- Er zijn lieden, die op deze wijze 80100 gulden verspilden, 't Schijnt, dat er ongeveer 200:000 coupons ge plaatst zijn, maar nu hoeft de politie er een einde aan gemaakt. Waarom zulks niet dadelijk ge? beuren kan, begrijpen we niet. Bijna alle slachtoffers zijn weer arbeiders. „Stom, 't is d'r eigen schuld", wordt er nu natuurlijk weer door velen gezegd, wier levens omstandigheden zóó zijn, dat ze geen loterijtje noodig hebben of die in staat zijn om op méér chique wijze op de beurs te gokken. Zoo'n beetje goklust kunnen we, zooal niet rechtvaardigen, ons toch best verklaren. De practijk van het leven is nu eenmaal, dat de grootste groep onzer mede- menschen gedoemd is om tot het einde hunner da gen in de tredmolen van het leven rond te stap pen: werken, weekloon, werken, weekloonVoor hen allen blijft er, als voor ieder ander, nog zoo veel te wenschen in het leven. MaarMe arbeiders behoeven niet te rekenen op het buitenkansje van een erfenis, de onverwachte stijging van hun effecten, meegevallen dividenden of tantièmes, waaruit iets extra's bekostigd kan worden. Voor hen is de eenige mogelijkheid; n gokje in de loterij. Nu schijnt 't. dat er menschen zijn, die dat slecht en immoreel vinden, en terwille van die groe pzijn we gelukkig gemaakt met de Loterij- wet, die het aan particulieren Verbiedt om een immoreeele zaak als een loterij te exploiteeren efl zulks*alleen aan den staat zeiven nog permitteert. Nochtans is geen wet in staat om iets te onder drukken, wat in zoo breede Volkslagen begeerd wordt ,met het gevolg, dat telkens en overal on dernemingen opduiken, die een poosje tusschen de mazen der wet weten door te kruipen, totdat |ze verward raken. Het publiek is dan haar aan zwendelaars kwijt geraakt en nieuwe gel wolven slaan al weer loerende blikken op h prooi. I In wezen heeft de loterijwet heel weinig te: gen het loterijwezen uitgericht; het eenige volg is nu, dat politie en justitie de gecamouf Wat er om ons heen gebeurde. BINNENLANDS In dezen zomer had een handig stelletje lote rij-zwendelaars in Schiedam een kantoortje ge sticht, van waaruit een nieuw gok-systeem geëx ploiteerd zou worden. Er werden agenten aangesteld, maar reclame werd er niet gemaakt, we hebben er althans nooit iets van bemerkt. De werkzaamheid der Expresse-bank, zoo hadden de heeren hun onder neming gedoopt, viel ons op, doordat we in enkele steden steeds grooter groepen gokkers Voor aller lei winkels de lijsten met uitgebreide nummer- ritsen zagen oontroleeren. Daaruit begrepen we met een nieuwe loterij te doen te hebben, maar nóch die lijsten, noch eenig ander raambiljet lichtten ons verder over deze onderneming in. 'tls eigenaardig, hoe ontvankelijk de meeste men schen zijn voor een gokje; wie zoo'n zaakje een beetje handig in elkaar zet, behoeft bijna geen reclame te maken, want 't gokkers-instinct schijnt de „kans" al te ruiken vóór de zaa.k goed en we] in elkaar zit. Toch Weet het publiek, dat de kans in een loterij maar zeer klein is en dat zulk kans je nog aanmerkelijk gereduceerd wordt door liet feit, dat ia oas land van de tien opgezette lote rijen er achteraf minstens negen zwendel-affaires blijken te zijn. Tóch speelt het publiek, want een kleine mogelijkheid blijft bestaan,.dat de onder nemers eerlijk zijn... De affaire was dezen keer op een zeer bijzon dere leest geschoeid. De bank gaf, voor het ci viel eprijsje van een kwartje, coupons uit, die genummerd waren. [Wie door combinatie van drie nummers tot een bepaald getal kon komen, kreeg den prijs, daarop gesteld. Op vernuftige wijze wijze echter hadden de leiders der onderneming officieel niet erkend worden en degenen, die het publiek willen afzetten, daardoor een tijd lang vrij spel krijgen. Een wet, die de loterijen niet verbiedt, maar ze reglementeert en aan overheids-toezicht on derwerpt, zou de publieke moraliteit heel heel wat meer ten gloed© komen, dan het huide verbod- Een ongeluk aan den spoorweg-overgang bij Kethèl: 1 doode, 1 levensgevaarlijk gewonde; verkeersongeluk bij Delft: 1 doode, 2 zwaar ge wonden; hotelbrand Roermond: 2 dooden; autobus ongeluk Heerlerheide: 1 doode, 2 gewonden- Dat zijn zoo de berichtjes, die men in z'n. Maandagkrant te lezen krijgt, en 'n mensch doet afvragen, of die typhus-epidemie nu wel zoo erg is, daar we, dank zij vooruitgang van weten schap, techniek ea vooral door den „vooruitgang1" van het verkeer toch wel gauw aan ons levens einde zullen komen. - fir kan geen epidemie meer ontstaan of... „uit gevonden" worden, of de verkeersongevallen-epi demie behoudt haar record. Toch dreigt ons nog een groot gevaar. In Gouda n.I. is iemand aan een vreemde ziekte gestorven, die ook wel eens epide misch heerscht en als het daartoe in ons lanid komt, dan is de feilende voor ons nageslacht niet te overzien. De zipkte heet n.I. Spirochaetosis ictero-hemorrhagica., Als ze onzen kinderen later terwill «er statistik zullen vragen, waaraan hun vade rgestorven is, dan zal 't hun niet moeilijk vallen- te zeggendie is cjverreden of door den trein vermorzeld, of uit een vliegmachine ge vallen... Maar als ze moeten antwoorden: die is overleden aan... (zie boven), 'dan zijn ze toch wel erg te beklagen. Het heet. dat de ziekte door Entten verspreid wordt. Alleen om den menschen ihet uitspreken van dien onmogelijken ziektenaam tebesparen, verdienen al die dieren uitgeroeid te worden- Nóg te zijn en mogen we vertrouwen, dat hij eens zich zeiven zal worden; een vrije burger in een democratischen staat. Het wordt aan Briand en Stresemann niet ge makkelijk gemaakt om hun verzoeningspogingen met kans op succes voort te zetten; de „inciden ten" immers, die in de laatste weken in het be zette gebied voorvielen, zijn wel' in staat om weer te scheiden, wat hereenigtd leek. In sommige be richten, die uit Parijs stammen n.I., wordt den D'uitschen burgers de schuld gegeven en in an dere berichten, uit Berlijn, is het juist omge keerd. De waarheid zal wel in het midden lig- gen. Juist die toenadering tusschen de Franschle en Duitsche politici zal de Duitse.he nationalis ten, de on verzoen lij ken, tot de Fransche mili taire machtsbelusten gedreven hebben- Hun bei der ijveren moet er op gericht zijn om de tegen stelling te verscherpen. Over en weer zullen ge legenheden tot het scheppen van incidenten ge bodten en dankbaar aanvaard zijn. Intusschen, als de politici de zaak eveneens zóó bezien en begrijpen, dat het hier slechts de actie van onverzoenlijken en extremisten geldt, die op sabotage gericht is, en slechts door kleine minderheden gevoerd wordt, dan behoeven deze incidenten 'het vredeswerk niet te vertragen. Engeland ma,akt moeilijke tijden door. De mijn- nijverheid ligt nu al een half jaar tengevolge van de staking stil en juist nu het einde in 't zicht kwam, Viel een nieuw besluit der stakers om den strijd voort te zetten en feller te voeren nog dan voorheen; uit meerdere mijnen wedden de veilig- heidsploegen teruggenomen. Slaagt de opzet, dan zullen de mijnen dus onder water komen te staan en zal 't ook na beëindiging van den strijd' nog ten minste een half jaar duren eer het vernielings- leerde gek-zaakjes niet controleeren, omdat ze* Iwerk hersteld is en nieuwe arbeid mogelijk ge- rr.aakl. Naast deze belangrijke economische moeilijk heden heefl de regecring ernstige politieke zor gen. Dezer dagen wordt, de rijksconferentie ge houden, d.i. een bijeenkomst van vertegenwoordi ger? der dominions met de Engelsche regeering. Hertzog, de vertegenwoordiger van Zuid-Afrika, zal er vooral ijveren voor een volstrekte onal- liankelijkheid^det qverzeesche deelen van het Brit- sche empirium, /at indien de opzet slaagt -- voortaan dus; nog slechts een unie van onafhan kelijke landen zou zijn, een soort Britsche Staten bond, die onderling zelfs niet de verplichting zouden hebben elkaar in strijd bij te staan. Het spreekt, dat de beteekenis van het Britschie em porium door dezen status zeer geschaad zou wor den, maar nu of \iunen afzienbaxen tijd krijgen Hertzog c.s. toch hun zin. Plaatselijk Nieuws - NOORD SCHARWOUDE. De heer Ds. O. J. Staal werd in de laatd gehoudeifjalgemeene vergadering van de Nrd. Hollandaghe Vereeniging „Het Witte Kruis" tot lid van het Hoofdbestuur gekozen. - NOORD SCHARWOUDE. De móedercursus vanwege de afdeeling van het) „Witte Kruis" is Woensdagmiddag be-i gorfiien met 10 leerlingen. NOORD SCHARWOUDE. Uitslag der aanbesteding van den Noorder- marktbond voor vergrooting der paardenstal- li ng met bijkomende werken. Ingekomen 8i bili'ëtten. P.lBot, Heer HHigowaard f2.244.— W. Giltjei te Br. öp Langendijk -1.935—, K,j®ruin, Oudkarspel -1.929 C. Klinkert, Oudkarspel -1.837.50 H. en T. v. d. Plas, Broek' o. Langed. -1.810.— verdienen ai :ne aiereu uivgerwiu re woraSTW% u Zuidsrh.erwoud z. Scharwoude -1.760.- eenvoudiger lijkt het ons de medische ^eten- Heitsma> N. Scharwoude -1.668.- S. Kuitwaarts, Br. op. Langedijk - 1.573. - Gegund aan den laagsten inscherijver Het werk was door den heer Tauber be groot op f 1914.— - BROEK OP LANGENDIJK. Gedurende de afgeloopen maand werd op 22 dagen neerslag in den meter gevonden, tot een gezamenlijke hoogte van 75 m.M., ter wijl de gemiddelde regenval der maand 64, m.Mbedraagt. Elf dagen gaven minder dan: 1 m.M. en even zooveel dagen meer dainj 1 m.M.. De regenrijkste dag der maand waj 26 September toen 'er 23.3 m.M. viel. In 't geheel is dit jaar nu 497 m.M. neer/ slag gevallen tegen 493 m.M. gem. De ge(J middelde jaarlijksche regenval bedraagt 691 m.M. schap te bewegen om een beetje meer ©envouh te betrachten in de betiteling van nieuwé-Vinldin-f gen. Dat is trouwens een levensbelang der dok-| ters, want i zal heel moeilijk zijn om Spirochae tosis ictero-haemorrliagica even populair te mik ken als b.v. de... Spaansche Griep, wa&paan elk behoorlijk mensch, die met zijn tijd meegafeófls per jaar lijdende meeat te ziju. BUITENLAND. In Rusland gebeurt iets geweldigs. Diaar zijn enkele communisten opgestaan, die het gewaagd hebben om in het publiek te zeggen, dat ze het niet in alles eens zijn met andere communisten, die op het oógenblik de leiding hebbeu. Het feit, d'ut zulk een geweldige gebeurtenis wordt aange merkt spreekt boekdoelen, zegt alles omtrent de tyranriieke vrijheidsbeperking, waaronder het Russische volk gebukt gaat. Zal dit optreden van dé oppositie het begin zijn van een democratisee ring van het openbare leven in Rusland'? Het moet slechts aan den slaafschen geest vau het onderdrukte volk geweten worden, dat de ty rannic zoo lang verdragen is. Op geen enkel ge bied is de dictatuur ten zegen geweest. Sc" der, de afgevaardigde der Zwitserse^ vj vak\ eenigingeu uit de transport- en levensmiddelen branche heeft na zijn bezoek aan Rusland zijn bevndligiien op papier gesteld en dezer dagen zijn z ein boekvorm verschenen. Hij beklaagt den lezer niet met mededeeling van 'loonen, die een onjuist beeld geven van de welvaart, omdat alles er tenslotte op neerkomt, wat men voor zijn loon kan koopen. Volgens mededeeling ech ter van dezen onverdachten getuige moet de ar- Uit den Omtrek. - HEER-HUGOWAARD. De lessen vpor het tweede winterhalfjaar vain de tuinbouwcursus gegeven door de tuin bouwvereeniging „Nieuw Leven' 'en de af- ling Heer-H'ugowaard van den L.T.B., zijb aangevangen met 12 cursisten. De lessen wopÜen opnieuw gegeven door de heeren P. A'. van Schaick en P. Band. - HEER HUGOWAARD. 'Door het bestuur der Vrijz. Dem. Kiesver. „[Burgerplicht" werden tot afgevaardigden naa rd:- Federatie-vergadering der Kieskring, I leider, welke Zondag a.s. te 'Alkmaar zal bij voortduring te kört schiet om te voldoen aan haar finantieele verplichtingen tegenover den) Bond, zullen de bestuursleden bij persoonlijk, bezoek aan de leden eenige contributie-ver heuging bepleiten. Besloten werd nog de heer, D. Kooijman uit te noodigen een spreekbeurt te vervullen met het oog op de State|nver- kieving in 1927. St. PANCRAS. Ten overstaan van notaris P. J. C. van Toornemburg wérd in café Gerritsen verkocht voor rekening van den heer D. Schuit een huis, koolboet en erf aan den Bienedenw-eg en een akker bouwland op de Geest, groot. 19 Aren en 30 c.A., geveild in vier percgelenj Huis, boet en erf f5175.— Kooper P. Schuit, Perc. Ila. f380.kooper K. Duif. Tere. lib. f400.— kooper M. Duif. a. en b. f 785 kooper W. Keizer. Perc. IIc. f600.—, kooper J. Koster. Perc. lid. f 440.—, kooepr D. Schuit. Nieuwstijdingen beider in Rusland voor een paar schoenen 57 -\vorden gehouden, aangewezen de heeren Pi uu rwerken, in Zwitserland 18 uur| voor een kilo Kostelijk en D. de Jong. Aangezien de kas Onze wegen. Er wordt veel geklaagd over den slechtemi toestand van verschillende rijks- en prov. we-i gen en vooral over de langzame vorfleringanl der verbetering. Voor ongerustheid scheen op "dit oogenblik', te mee raanleiding, omdat met het oog op( de tot stand koming van 'het wegenfonds ,op| de begrooting van 1927 geen gelden'zijn uit* getrokken voor wegenverbetering. In verband hiermede heeft het „Hbld." den minister vajn Waterstaat ,mr. H. van den Vegte, gevraagd zijn meening over het wegen^ vraagstuk te willen geven. De minister voldeed daaraan gaarne. v „Alles is mogelijk", verklaarde hij met na-, druk, „behalve dat er, zooals sommigen schij nen te vreezen, niets zal gebeuren. Zonder in een bespreking van detailpunten te verval-, len, kan ik wel zeggen, dat ik vast overtuigd ben ,dat de geldmiddelen zullen worden ge vonden. om met de werkzaamheden aan dei nieuwe wegen, die onderhanden zijn, in 1927 met kracht te kunnen doorwerken. Ik ben) evenzeer overtuigd, dat ook voor het ter hand) nemen van de verdere wegen Re geldmidde len zullen worden gevonden. Als zij taiet au het Wegenfonds komen, dan zullen ze er gens anders worden gevonden. „Ik meen wel te mogen verwachten, dat) ook de provinciën, op het voorbeeld van het rijk, zich in edelen wedijver aan de verbeten ring der prov. wegen zullen wijden, waartoe ze zooveel te gemakkelijker in 'staat zullen zijn door de bijdragen, die ze kunfWetn venrj. wachten uit het Wegenfonds". De treinramp te Leiden. Naar de „Tel." verneemt heeft de door de directie der Spoorwegen ingestelde deskundige» commissie tot onderzoek naar de oorzaken t van het spoorwegongeluk bij „De Vink" Maan-, dag haai' rapport vastgesteld. De commissie is, hoewel zij verschillende mogelijkheden onder de oogen heeft gezien tot geen definitieve conclusie gekomen ten' aanzien van de oorzaak' van het ongeluk. Kerkdiëïs tallen. De laatste maanden werden herhaaldelijk in de R.K. kerken in het westen van Rotterdam diefstallen gepleegd. Ten1 nadeele van kerk? lingers meestal vrouwen werden tasch- jes en beurzen gestolen. Gisteren is het gelukt, een vrouw, die bezig was zich uit een taschje van een kerkgan'ge." geld toe te eigenen, op heéterdaad te betrapt pen. Het was de politie opgevallen, dat de dief stallen vooral gepleegd werden in een bepaal de kapel en men besloot daar een scherp roezicht te gaan uitoefenen. Een met het onderzoek belaste rechercheur stelde zich in de kapel op, terwijl een juffrouw, die door de; politie op de hoogte gebracht was en die spef ciaal voor die gelegenheid gemerkt geld bij! zich in haar taschje had, plaats nam naast dis vrouw, die al langen tijd van die diefstallen verdacht werd, maar die men tot nu toe nietl had kunnen vangen. De rechercheur zag weldra ,dat de verdach te het taschje van den kerkgangster, toen deze geknield lag te bidden, open maakte ein er ernig geld uitnam. Toen de vrouw zich korll Aaarop verwijderde .volgde hij haar en hield haar op straat aan. Ontkennen batte niet, omdat het gemerkte geld op haar gevonden werd. Op het politiebureau bleek, dat men te maken had met de 30-jarige juffrouw M. T. A. O. uit de Beverstraat. Zij is opgesloten, en ter beschikking van den officier van jus titie gesteld. De politie hoopt met haar, de dl- deres van alle, den laatsten tijd hier gepleegde kerkdiefstallen in handen' te hebben. Diej feiestan te Leiden. Maandagavond hebben tijdens de feesten te Leidden ter herdenking, van haar ontzet vet'. schillende personen brandwonden aan handen en ^gelaat opgeloöpen door neervallend vuur werk Verschillende personen hebben bij de po litie aangifte gedaan dat zij het slachtoffer zijn geworden van zakkenrollen. Zekere K uit den Haag werd op heeterdaad betrapt en is door de politie in verzekerde bewaring steld. Eein brandstichter. Sinds eenigen tijd loopt in Rotterdam een man rond, die zich schuldig maakt aan brand-' stichtingen, voornamelijk in pakhuizen, waar emballage geborgen wordt. In verschillende deelen der stad heeft vermoedelijk' een en dezelfde persooin door het naar binnen gooieU van brandende lucifers en in petroleum ge drenkte stukken papier brand gesticht W pakhuizen, wat deze plaatsen betreft, gelukr kig zonder ernstige gevolgen, daar mtetn er,

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 2