a Dinsdag it October 1926 86e Jaargang DE STORM Per ïelefe©*! Plaatselijk Wimm Nieuwstijdingen No. 121 IMTERC.TELEPHOOH 52 NIEUWE Mededeel ing van het Kan. Nad!. Meteor. Instituut. Omtrent den storm van Zaterdag! 9 op Zondag 10 October deelt de hier gevestigde Filiaulinrich- ting van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut ons het volgende mede: Tusscheo 11 uur voorm. en den middag van 9 October bereikte de Zuidzuidwestenwind de storm grens, groeide daarna regelmatig aan tot 3 uur namiddag ,en bleef uit dezelfde richting waai en. Daarna nam de windsnelheid af en ruimde de wind naar West en Westzuidwest, de snel heid bleef tot 10 uur namiddag even onder de stormgrens. Van dat uur af nam de snelheid weer toe tot eed vollen storm met kracht 9 Beaufort, welke kracht in de buien is overtroffen. De rich ting bleef tot middernacht W.Z.W., waarna de wind langzaam naar Westnoordwest ruimde en tegen 7 uur voormiddag afnam in kracht. De zwaarste windstoot 92 Kg. per M2. kwam voor te 4.20 v.m. 10 October. De over vijf minu ten gemiddelde snelheid was toen 18 M. per seconde. De hevige storm, die Zaterdagnacht te Gro ningen woedde, heeft onder meer een aantal bop- men, vooral jonge exemplaren, geveld. Een zware boom aan den Heereweg kwam terecht op een auto, waarin twee families, drie dames en drie heeren, van een familiepartijtje huiswaarts kee- rend, zaten. De auto werd ernstig beschadigd; de drie heeren werden niet ernstig gewond door glasscherven, een der dames kreeg een dijbeen breuk, terwijl een andere dame een lichte schedel breuk bekwam. Zij is naar het Academisch zie kenhuis vervoerd. De dame, die een hersenschudding opliep, me vrouw ToxopéusDuursma, is aan de gevolgen overleden. Verschillende te IJmuiden binnengekomen stoomtreilers rapporteeren min öf meer schade'' over dek te hebben beloopen. Van den terugkee renden treiler „Holland VI" was de schipper ter hoogte van het vuurschip Haaks door een overkomende zee over boord geraakt en verdron ken. Ter illustratie van de bijzondere kracht der zee tijdens den stormnacht van Zaterdag op Zon dag kunnen we nog melden, dat enkele basalt blokken van ongeveer 20Ó0 kilogram elk van de buitenzijde heen over de pieren hefn naar de bin- nenzijd ezijn geworpen. Zelfs is een dezer blokken op den Zuidpier geworpen en daarop blijven lig gen. Door den bijzonder hoogen waterstand liepen de kelders van de nieuwe sluis, waarin zich de motoren voor de schutbeweging bevinden, tot 2- maal toe gedeeltelijk onder water, waardoor het doorschutten evenwel geen vertraging van be- teekenis ondervond. Urk gedeeltelijk ander water. Het praamschip „De Twee Gebroeders", schip per Van der Post van Urk, dat met hooi geladen Zaterdag op weg was van Genemuiden naar Urk, is door den stort» bij Schokland achter zijn an ker weggeslagen en in de nabijheid van Blokzijl gestrand. De opvarenden zijn gered. Schip en lading zijn waarschijnlijk verloren. Niets is ver zekerd. Door den storm bereikte het zeewater he Urk een hoogte van 1.80 M. boven volzee. Het lage land op Urk is ondergeloopen. Het vee moest uit de weide gehaald worden. Aan de Rijkszeewering is belangrijke schade toegebracht. Veel hout is weggespoeld. Door den hevigen Z.W. storm zijn Zaterdag nacht bij Sliedrecht de uiterwaarden onderge loopen. i Tusscheu Naarden en Muiderberg kwam hét water Zondagmiddag over de Zomerkade van den Buitendijkschen Polder. Het vee kon bij tijds gered worden. Het zeewater staat 2 M. tegen dénvdijk op. Het buitendijksveld tusschen Lemmer en Kuin- re is door het zeewater overstroomd. De geheele oppervlakte' ter grootte van 700 a 800 H.A. is hierdoor voor dit seizoen als weiland ondeugde lijk geworden. Er staat ruim 1 M. water op deze landerijen. Het vee moest in veiligheid worden gebracht. Te Dordrecht stond het water Zondag 2.58 boven A.P. Verschillende laag gelegen stadswij ken stonden blank. Eep hoofdbuis der Waterlei ding brak door het wegspoelen van den grond. Onder Zwijndrecht liepen de polders vol. Marken ondergeloopen. Zondag steeg de waterstand tengevolge van den storm tot 1.8 M. boven A.P. Het eiland Mar ken is ondefgeloopen. Op de Zuiderzee. Zaterdag hebben de op zee verkeerende Lemster visschers het zwaar te verantwoorden gehad. De L.E-. 8 verloor een houten punter, welke volliep en zonk, terwijl de 20-jarige zoon van den visscher •J. Thijsseling, die een vlet zou uithoozen onder het zeilen over boord sloeg. Diirect werd gedraaid en kon men na veel moeite er in slagen den dren keling binnen te halen. Hcfc lichtschip Tcrschcllingcrbaitk verdreven. Het lichtschip Terschellingerbank is Zondag in den storm vau zijn ankers geslagen en verdreven. Het heeft averij bekomen en is Maandagmorgen naa rNieuwjediep gesleept. Te Heldter. De, storm bereikte te Helder een kracht van 32 M. per seconde, hetwelk het hoogste cijfer is, ooit daar opgeteekend. Van het fort Kaap hoofd werd een deel van den ringmuur weggeslagen, waardoor over een aanzienlijke lengte een gat in de schoeiing is geslagen. De dijk is niet zwaar beschadigd, maar de verwoesting was tengevolge van een groot aantal losgeraakte steenen, gewel dig. Groote gaten zijn er in geslagen, de banken die er op staan, zijn soms geheel losgespoeld en weggezakt eo een regen van steenen is over den kruin gedaald. In de stad zijn ettelijke boomen ontworteld en lantaarns omgewaaid, doch zoover bekend, kwamen geen ongelukken voor. Schoener verongelukt. Gistermorgen zijn de stoomtrawlers „IJ 18Q Holland IV" en „IJ 18 Azalea", te IJmuiden aan gekomen met tezamen negen opvarenden, vor mende de geheele bemanning van den Noorschen dric-mast-motorschoener „Guthorm Alsaker" uit Drammen, Deze schoener was op reis van Gefle met gezaagd hout naar Boulogne en sprong tijdens den orkaan lek. Op de gegeven 'noodseinen kwa men de beide stoomtrawlers ter hulp, maar zij konden door den storm geen scheepsbooten uit zetten. Daarom werden lijnen over den schoener geworpen, waaraan de opvorenden zich konden vastmaken, teneinde op deze wijze op de stoom trawlers te w or de min ge haal dDe redding leverde dus. wel.moeilijkheden op, maar men had het ge luk, de geheele bemanning te bergen. Bij het ver laten van hel schip lag het reeds met de ver schansing gelijk aan de waterlijn, zoodat men ver moedt dat bet inmiddels wel gezonken zal zijn. Een opvarende verdronken. Van den te IJmuiden binnengekomen zeillog- ger „Katwijk 137 Vriendschap" is een der op varenden, te Egmotnd a. Zee woonachtig, loor den storm over bpord geslagen en verdronken. Om Baarn. Dioor den storm is het water van de Eem zoo danig gestegen, dat vele weilanden om Baarn onder water zijn geloopen. De boeren konden hun vee nog bijtijds in veiligheid brengen. In de Baarnsche bosschen zijn verscheidene boomen door den storm omgewaaid. In het boseh van de koningin-moeder zijn o.m. enkele zeer z^yare beuken geveld. Nag een scheepsramp1. 12 opvarenden verdronken. Het Duitsche stoomschip „Grim" heeft te North chield's aangebracht den kapitein van een Neder- landschen haringlogger. De kapt. is ernstig ge wond in het hospitaal opgenomen. Zijn schip is in den storm vergaan, waarbij twaalf opvarenden verdronken zijn. De geredde heeft eenige uren met ben jongen, die aan booVd was, op den rug gezwommen, tot hij door het Duitsche stoomschip werd opgepikt. De jongen is in het hospitaal overleden. Nadere bijzonderheden ook omtrent den naam van het schip zijn nog niet bekend. Naar V. IJ. uit Londen seint, is de naam van den door het Duitsche stoomschip „Grimm" aan- gebrachten schipper Jacob van der Toorn van de nlogger „Theodoor" uit Vlaardingen. Het is dus thans zeker, dat ook deze tweede logger is vergaan. Nag een Nedierlaii(/lsehe logger vergaan. Tusschen Egmond en Petten zijn dskgoederen aangespoeld, vermoedelijk afkomstig van den Kat- wijkschen logger KW. 103. Men maakt zich te IJmuiden dan ook over het lot van dit vaartuig, schipper J. Keus, ernstig ongerust. Een Engelscli stoomschip is binnengekomen, dat rapporteert'na bij den brulbogi het wrak van een houten logger te henben gezien. De KW| 103, reederij Gebrs. Taat te Katwijk aan Zee, is een houten logger. Op strand gezet. Tengevolge van den storm is in den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. de Rotterdamscfie traw ler R.O. 2 nabij de Scheveningsche haven op het strand gezet moeten worden. Getracht was den Nieuwen Waterweg binnen te varen. Doordat echter een stuk van het trawlernet overboori sloeg en in de schroef verward raakte, lukte dit niet. Door den wind werd het vaartuig in de richting Scheveningen gedreven. Geprobeerd werd toen de haven binnen te loopen, hetgeen eveneens mislukte tengevolge van het wegslaan van hét schoot van het voorzeil. Ten slotte heeft men toen het vaartuig op het strand gezet. De beman ning kon zich in veiligheid stellen. Een zeil logger vergaan. Met man en muis verongelukt. Iu deu nacht van Zaterdag op Zondag werden vanuit IJmuiden in noordwestelijke richting vuur pijlen gezien als teeken, dat een schip in nood verkeerde doch het was door' den orkaanachtigen stórm niet -mogelijk sleepbooten of reddingbooten te doen uitvaren voor redding. Na eenige oogen- blikken hield het afsteken van vuurpijlen op, zoodat het schip óf zichzelf geklaard moest heb ben óf wel verongelukt moest zijn. De Zondagmorgen, bracht, al eenige ophejdering iii het geval. Een binnengekomen stoomschip rap porteerde in den nacht te voren een zeillogger in nood te hebben zien verkeeren tusschen de brulboei en de pieren, doch niet in de gelegen heid geweest te zijn om hulp te bieden. Aan het strand te Wijk aan Zee waren inmiddels reeds eenige jonen, dat zijn stokken met vlaggetjes, aangespoeld met het merk K.W. .152. Dit nummer behoort aan den te Katwijk aan Zee ingeschreven zeilh aringlogger .'.Agatha Maria" van de firma N. Haasnoot aldaar. Het vermoeden, dat deze logger een prooi der zee was geworden, waarbij de geheele bemanning i verongelukte, werd al spoedig werkelijkheid door het vinden van een lijk, hetwelk later herkend werd als te zijn van den schipper van bedoelden logger. Op het bericht, dat het schip nog zou rond drijven op niet te verren afstand van hier, is de sleepboot „Stentor" van Bureau Wijsmuller uit gevaren, doch zij trof het wrak op ongeveer 300 M. van de buitengaats liggende brulboei met al leen de toppen van de masten boven water. Het was dus niet doenlijk om het schip op sleeptouw te nemen teneinde het binnen te brengen. Do logger K.W. 152 „Agatha Maria" was thuiszeilende van de haringvisscherij en volgens rapport van andere aangekomen zeilloggers be laden met twintig last pekelharing. Alle dertien opvarenden omgekomen. 3 Aan boord bevonden zich behalve de schipper, een machinist, vijf matrozen en zes helpers. Het lijk- van den schipper Klem Plug is te IJmuiden aangespoeld," Ook tret "lijk van een der matrozen is daar aan tiet strand gevonden. Stuurman aan boord was W. van der Plas. Ook diens broeder G. v. d. Plas was aan boord. Beiden waren zoons van een weduwvrouw, wier man juist 23 jaar geleden eveneens bij de haringvangst om het leven is gekomen. Schipper Plug was gehuwd .en vader van zeven kinderen. De ramp heeft in Katwijk groote ontroering veroorzaakt. Behalve de genoemde personen waren aan boord de matrozen M. Ouwehand, A. v. d. Oever, J. Plokker en K. v. d. Boon en verder de helpers C. Plug, een broeder van den schipper, P. van Rijn, Alb. Sip, A. v. d. Bent, J. v. Diuyvenbode en L. Schaap. ►- Twee mainrt(en verdronken. On Terschelling is in den nacht van Zater dag op Zondag gestrand op de Jacobsruggen, het Poolsche stoomschip „Wisler", geladen met cokes, van Rotterdam naar Denemarkent bestemd. Zestien opvarenden werden gered door de motorreddingboot „Brandaris", De; tw<?ed estuurman en een matroos zijn echter, door een stortzee overboord geslagen en ver dronken. Het schip staat vol water. Bergings- contracl is gesloten met de firma Doeksen op, voel no cure no pay. De sleepboot „Noords- vaarder" heeft reeds verbinding gemaakt. DE LOGGER VL. 46 VERGAAN. 14 o-f 15 der opvarenden omgekomen. Hoek van 'Holland (V.D.), 12 October 1926. De logger VI. 47 reederij Tap, is he den mor-, geen te Hoek van Holland binnengevaren. De logger Vlaardingen 46, schipper D. Penning, is Zondag tijdens den zweren storm) nabij Doggersbank vergaan. De opvarenden; van de VI. 47 konden zeven leden van die bemanning der VI. 46 redden. Op den thuis-, rijs zijn er vier overleden. Volgens de monster^ rol bestond de bemanning uit 17 leden. Het is mogelijk dat een der opvarenden nog een) jongen heeft meegenomen, doch staat niet vast. Verdronken zijn: schipper D. Penning van Vlaardingen; stuurman J. Wijnhorst, Vlaar-, dingen; machinist B. v. d. Berg, Vlaardingen';- stoker W. Metaal, Vlaardingen; de matrozen L. de Jong, S. van Rhoon, beiden van Vlaak* dingen, P. Peereboom, H. Zeeman, C. Vis-*> ser en PI. Visser, allen van Marken; Manneken, Vlaardingen; J. de Groot Cz.; P. Visser Hz.' en de reepschieter C. Roos Cz. De VI. 47 had aan boord behalve de ge-, redden de lijken van De Jong, Peiereboom, C\ en P. de Visser. Fransch stoomschip in nood. Hoek van Holland (V.D.), 12 Oct. 1Ö26. Hedenmorgen is het Fransche stoomschip „Ome"' ,nab ijhet vuurschip „Maas" door dei sleepboot „Roode Zee" opgepikt. Het schip had machineschade en had de ankers ver loren. Bij het binnensleepen brakie|n 8e tros sen. Op een afstand van 1*000 M. van den; Hoek van Holland geraakte het schip los. Hiet was de sleepboot niet mogelijk opnieuw ver binding tot stand te "brengen. Hedenmorgen half tien werden door de „Orne" noodseinen) gegeven en vroeg direct om assistentie. „Hercules" en „Hygiea". Gisteravond hielden beide vereenigingen haar jaarvergadering ten lokale van den heer T. de Bakker. De belangstelling van de zijdie der leden was zeer grooï, waarop de heer Ai Oetjers. met blijdschap wees. De opening was in den waren zin 8es woo'rds een welkomst woord van goede strekking en kameraadschap-, pelijk voleen. De voorz. hoopte,' dat de bei-, sprekingen in het belang zouden zijn van beide vereenigingen, waaraan hij nie.4 twijfel dei.- Om geen secretariswerk uit den hand te ne-| men, zou hij het bij deze woorden van wel-, kom laten, Hierna opening en daarna komen de notulen waarop geen aanmerkingen-. Nu ;volgt voorlezing door den,heer Bakker van 't jaarverslag. Aangezien de heer 'Bakker een niet onaardig overzicht eaf van het beg'imi der oprichting af, meenen wij góed re doepx op deze ve'rgadering terug te komen. In ons» volgend nr. dus" daarover meer. Wel idee Lear wij mede, dat heden ,12 October, de vereeni ging, op den dag af juist vijf en twiintijg) jaren bestaat. De financiën waren aardig voor uit gegaan, er viel zelfs een batig saldo te no-, teeren. Toen kwamen de bestuursverkiezingen; de oude leden van „Hercules" en de commis sarissen werden herkozen, bij de dames ging het niet zoo vlot. Toen meer huishoudelijk; werk en daarna een kleine inleiding omtrent' de te houden bazar, in samenwerking met de „Harmonie", met medewerking van andere -vereenigingen, waarover vandaag een con ferentie zal worden gehouden. Maar een krachtige aansporing om deze "Bazar te doen slagen .ontbrak niet. Ook daarover in een vol gend nr. meer. Toen sluiting, waarbij het eerelid, den heer Keizer, dank werd gezegd, voor zijn tegenwoordigheid §n steeds ontvanK gen steun en medewerking. Ó'aarop bleef men," hopen en rekenen. De hamer. „SEMPRE CRESCENDO". Ia ons volgend nummer hopen we een meer breedvoerig verslag te geven van de uitvoering door de muziek vereeniging „Sempre Crescendo" op j.l. Zondagmiddag gegeven. Er is aanvulling van krachten noodig, en een woord van op wekking daartoe, nl. om werk-ènd lid te worden van de vereeniging, is ooi*, met het oog op de muzikale ontwikkeling der vereeniging zeer zeker dp zijn plaats. In een volgend nr. dus hopen wij ook het" concert van Zondagmiddag te bespraken. Pseudo-beroof die. Een 17-jarige loopknecht te Hilversum s avonds van zijn ronde bij zdjn baas terug met opengekrabt gelaat en gehavende Hoe ren. plus een avontuurlijk verhaal van een roof- aanval, die hij op den Taludweg zou hebben- doorstaan. Vijftig gulden had men hem ont stolen en hij had zich krachtig geweerd, ge tuige zijn bebloed aangezicht. De zaak werd in handen der politie- ge- steeld, die bij haar onderzoek ontdekte, dat het jonge mensch niet was aangevallen, doch I zich zelf had toegetakeld en het verhaal had) i bedacht om zich de vijftig guldien te kunnefn! toeëigenen. Met dit geld hoopte hij vroegere; gepleegde klein -ediefstallm te kunnen aa-nj- zuiveren. Een 14-iariöe Jongen doodgereden. Zaterdagavond ging een 14-jarige- jongen fiets" van Maartensdijk te. De' Bilt een bood'- schap doen. Bij de boerderij Larenstein van; den heer v. d. Grift gekomen kwam van te genover gestelde richting de veekóoper Van: •Soest met -een slinger-enden hittewagen aani-' rijden. Van S., die, naar het „U. D." meldt, iri( beschonken toestand verkeerde, had de ge heele breedte van'den weg noodig. Met den* boom van het wagentje werd de^ borstkas van) het jongetje ingedrukt, dat aan "den kant vaim den weg werd geslingerd en onmiddellijk dood, is geweest. Na even t ehebben gekekenis de veekooper direct doorgereiden, zonder zich verder om het slachtoffer te "bekommeren. j t Door den Dein ovïerreden. De ruim 30-jarige werkman Alberts van Veendam is Zaterdagavond bij de halte Wes terbroek (Fr.) door den trein overreden. De- man was onmiddellijk dood. Het hoofd was van den rom pgescheiden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1