Hike Breijer No. 128 ihtebc.telephoom 52 Zaterdag 16 October 1626 36 e Jaargang Firma ft. J. HOUWING Revue van de Week NIEMEIJER'S I TECHNISCH BUREAU 0. SCHUITEMAKER Jr. Speciaal Corsetten-Magazijn NIEMEIJER'S Uit den Omtrek WE LAMDIJKER 11)1 111 VI Dit nummer bestaat uit 3 bladen. EERSTE RLA Dl MIENT 7 TEL. E44 - ALKMAAR KacheSs en üaar>dera BINNENLAND. We staan aan den vooravond nog slechts; twee dagen scheiden ons van het begin van de zware Binnenhof-campagne voor herfst1 en winter van 1926. Uit de algemeene beschou wingen over de nieuwe Staatsbegroting, heb z.g. groot-politiek debat, zooals die in de af-: deelingen va nons Lagerhuis- zijn gevoerd, is; uitgelekt, dat van herstel der Coalitie voors hands geen sprake is. Die „antithese" tusschen} Katholieken en Chr. Historischen schijnt eer, venscherpt ,dan verzwakt. De gewezen lei der der Chr. Hist. Fractie in de Tweede Ka mer, Mr. Schokking, heeft in eene "door hem; te Leiden gehouden rede veer duidelijk on derstreept, dat men in de gelederen van zijn; partij volstrekt niet gesteld is op spoedige herleving der Coalitie terwijl het z.i. in; geen geval op dien weg zijner partij ligt om» „die richting uit te sturen" zooals de heer Schokking 't uitdrukte. Er bestaat dus voor het Kabinet De Geer» geenerlei aanleiding om het veld te ruimen voor een politieke „working majority", die) in het Parlement wederom is opgeleefd. Tot de1 groote vragen van 'het moment behooren nju1 deze, of het Ministerie zijn leden van Buitenl. Zaken, en van Arbeid, N. en H. zal behou den. De positie van minister Slotemaker do Bruine lijkt uitermate zwak; zelfs uit het kamp zijner naaste vrienden schijnt slechts, zeer flauw hulp te komen voor dezen be.-' windsman. Minister Van Karnebeek's positie hangt voor 't oogenblik wêet men ter; nauwste samen met het Belgische Verdrag A Voorspeld is, dat de ratificatie ér in de Twee-j de Kamer met kleine meerderheid zal komend o.a. met den steun van alle sociaal,-democra ten. Terwijl 't in de Eerste "Kamer 'n „dub,,, beitje op z'n kant zou worden". De waarheid schijnt te wezen, dat ook in het Lagerhuis' de kans, dat het tractaat duikelt verre van1 gering is, En uit zeer goede bron kwam de verzekering, dat hoe 't ook' loopt, ministe- Van Karnebeek', de portefeuille van Buiten-, landsche Zaken, welke Z.Exc. nu acht jaar achtereen in handen had weldra zal neer leggen. De Tweede Kamer begint vermoedelijk met' enkele aanhangige interpellatiën, vervolgens zullen de belastingontwerpen, die op het lijst je zijn gebleven aan de orde komen, terwijl) dan begin November het Belgisch tractaat zat worden „aangesneden", waarna het po-' lifiek debat. Nogmaals: op en na 14 October, a.s. is er werk te over in den parlementairen winkel. In de afgeloopen week had plaats de ope ning en inwijding van het prachtige gebouw; van de Ned. Handel Mij. aan de Vijzelstraat} te Amsterdam. Op Zaterdag 9 dezer had de, officieels opening van het Koloniaal Insti tuut plaats door H. M. de Koningin die op deze dag naar de, hoofdstad kwam ook voor' hec brengen van een bezoek aan de Fransche» tentoonstelling in het Rijksmuseum. Minister blotemaker de Bruine heeft van den Mid den stand sraaxl gegevens verzocht met betrek king tot de valuta-concurrentie,. Voor dit zeer zeker actueel en urgent vraagstuk zal ver moedelijk een commissie worden benoemd. Moge zij geen „kapstok" blijken te wezen. Het Katholieke kamerlid Engels trad als be middelaar op in het Heemaf conflict. Aanvan kelijk scheen zijn optreden als zoodanig wel éenig succes te bereiken. Daarentegen kwamen zeer ernstige tijdingen Uit de Zuid-Limburgsche mijnstreek. De strijd orn den zes-urigen Zaterdag door die mijnwer kers aangevraagd, bleek onvermijdelijk tot 'n conflict; tot een generale staking te moeten leiden. Uit de Regeerings-cuisine kwam het be^ richt dat een ontwerp tot opheffing van het nouvvfonds voor Binnenlandsche Zaken en Onderwijs op weg-naar'het Parlement is, als ook dar van i6 October a.s. af het Rijks paspoortenkantoor tot het verleden zal be hooren Uit d;e jongste personalia. Op 6 October j.l. is mevrouw Theo,-Mann Bouwmeester te Amsterdam, waar zij de reeks van haar af- scheids-tourne-e's in Plankenland begon, op waarlijk schitterende wijze gehuldigd. Den dag erna ontving onze groote tooneelspeelsters, die men zoo noode van de planken ziet ver dwijnen, tallooze bjijken van bewondering te Utrecht. De gemeenteontvanger van Rotter- kig zuilen er door hulp van de „Centrale"; in dit débacle geval geen slachtoffers zijn, die hun spaarpenningen er bij inschieten. r Tenslotte: iets schier ongelooflijks toch au- 1 thentiek waar. De Beverwijksche vroeden lieb-i 1 ben t Ao. Di. 1926 aangedurfd, in hun ge- meente jazz-band uitvoeringen te verbieden, j En de Beverwijkers raakten desondanks niet, iö öprosr. j I Electro - Radio - Gas - Waterleidingen - Closetinrichtingen - Onderdeelen I Laadstation v. Accumulatoren. Aanbevelend. •nlam. den heer Lamaison van Heen vliet, zal op 1 Januari a.s. aftreden. Tot secretaris van de Ned. Herv. Synode is (in de vacature Bakhuizen—v<» d. Brink ge kozen Ds. Den Breems, emer. predikant te Scheveningen. Uit de doodenlijst. Otto Eerelman, de ver maarde,; kunstschilder. op 87-jarigen leeftijd te Groningen. G. Oosterbaan, arts, oud-hooifdin- spécteur van de volksgezondheid, 62 jaar, Den Haag. Mr. J. J. C. Eschauzier, rechter te Amsterdam. Aan de criminalia van de afgeloopen week' ontleen ik, dat de fraudes door een belas tingdeurwaarder-te "Bittard gepleegd vermoe delijk pl.m. f5000.— omvatten. Te Schiedam 'is men een zwendel op groote schaal op hiet spoor gekomen onder den naam van „Express- Bank" met P.N.E.-coupons. Hierbij is voor de zooveeiste maal gebleken hoe gemakkelijk Jan Publiek zich bij den neus laat nemen. Een aanklacht wegens schriftvervalsching is aanhangig gemaakt tegen den burgemeester van Katlendijke, die eigenmachtig den be lastingfactor zou hebben verhoogd. De Rotterdamsche Rechtbank' heeft den man. die gelden voor de bewoners der'Drent - sche venen bestemd, verduisterde, veroor deeld tot een jaar. De eisch was "drie jaar Te Amsterdam is een man in arrest ge steld, die wilde ..handel drijven" in val sche machinisten-diploma's voor de groote vaart. Bij een tandtechmiviis te Rotterdam werd in gebroken, en ee£. vette buit aan geld cfi waardevolle -voorwerpen vermeesterd. Er is 'n zeer eigenaardig, das voorals nog duistere his torie gaande over de verwisseling van kost bare schilderijen, die "bij de Haagsche Bank van Leening ondergebracht. Over deze zaak zal in den Raad der Hof stad worden geïnterpelleerd. Uit de ongelukken-serie. Bij een brand in een hotel te Roermond zijn twee "knapen een van acht en een van zes jaar jam merlijk omgekomen. Te Tiel reed een auto1, van de rïvierpont. Dé directeur van ,)D;e: Veidpost" te Wageriingen, zijn gade en zijn. 76-jarige moeder verloren bij dit ongeval hun; leven. Op de spoorlijn bij Delft is èen ploegbaas-' overreden, met doodelijk' gevolg. Te Waspik botste een auto, tegen een lantaarnpaal, wat. menschenleven kostte. Te Rotterdam is een. groote fourage-loods in de asch gelegd. Men vermoedt, dat een geheimzinnige brandstich ter te Rotterdam in den- laatsten tijd „aan het werk" is. Bij Halfweg is een spoorwegarbeider door, een trein vermorzeld. Te Geldrop raakte een 24-jarige maan onder de stoomtram, mat nood lottige afloop. Al deze en soortgelijke gevallen', beletten de spoorwegdirectie 'niet de bewa-i kmg der overwegen nog meer in te Jcrim-' pen. Nu is de overweg aan den Gemeeneiwegj (Voerden—Leiden, een uiterst gevaarlijke) aan de beurt. Wanneer zal de Regeering ten leste, haar „tot hiertoe en niet verder' 'doen hooren.: De tijdingen over het typhusgevaar in Bra bant luiden nog verre van geruststellend. Dat met het oog op het heerschen der ziekte, dc Octoberkermis is afgelast te Breda, mag- ook een „mislijck teecken" worden genoemd; 1 zou Vondel zeggen. De oppositie tegen burgemeester De Vlugt's dansverbod te Amsterdam houdt aan. Dat de burgervader zich tenslotte zal laten vermur-. wen is uitgesloten. In zeer ernstige moeilijkheden bleek 4e Bo- £tf-Bank te Utrecht te verkeeren, zoodat tot, j likwidatie moest worden over gegaan. Geluk- BUITENLAND. Men moet bewondering hebben voor het buitengewone uithoudingsvermogen der sta kende Britsche mijnwerkers. Reeds maanden, achtereen ligt het werk stil en voeren de mijin-.y werkers met hun gezinnen een titanenstrijd," ojn het behoud hunner loonen. Honger zal hen den strijd wel doen verliezen, reelds brok-, kelt het aaneengesloten' fropt van de mijn- werkersfrederatie af. Doch ondanks de ge stadige werkhervatting hebben slechts 40000 arbeiders gestemd voor de regieerings-voor dellen terwijl niet minder dan 750,.000 mijn werkers zich er tegen verklaarden. Men kan! nu wel zeggen, dat de comhiunisten zicty meester hebben gemaackt van den mijnwer- kersbond, erkend dient te worden dat een; Ongelijke overweldigende meerderheid veel zeggend is. Betreurenswaardig is het figuur, dat de regeering in dit conflict heeft gesla gen. Bijna niets heeft zij gedaan om de par tijen tot elkaar te brengen, eerder heeft zij', de partij getrokkejn voor de mijneigenaars. Tenslotte zullen de arbeiders het werk wel moeten hervatten omdat hun gezinnen d pel lende niet langer kunnen uithouden. Doch is Mient 17 - Tel. 526 ALKMAAR u CORSETTEN. KINDERLIJFJES- BUIKBANDEN. BUSTEHOUDERS. RECHTHOUDERS. RECHTH. CORSETTEN. ELASTIEKEN KOUSEN. DAMESVERBAND. SOUSBRAS en' ROKBESCHERMERS. ALLÉ SOORTEN ELASTIEK Depót PALTHJL Almelo. het wel raadzaam dat een der partijen een, beslissende overwinning behaalt? Reeds mee-- dere malen schreven wij dat een compromis het meest gewenschte zou zijn. Hjet schijnt thans dien kant niet meer uit te kunnen. Een. nederlaag der arbeiders zal de kiem van nieu- we'groot er eindustrieele conflicten bevatten. Ondertusschen is het Congres van de Ar- Leiders Da pii büeisn gekomen. Met meer dan 2/o milhoen tegen enkele honderdduizenden, stemmen heeft zij alle samenwerking met de communisten van de hand gewezen. Hieruit; blijkt wei dat van een communistische lei ding nog niet gesproken mag worden. In België hebben in het geheele land ge meenteraadsverkiezingen plaats gehad. Over het algemeen spelen hierbij plaatselijke in vloeden een groote rol. Doch men kali toch.' wel nagaan hoe het volk' thans denkt over den; politieken toestand. De liberalenhebben zich eenigszins kunnen herstellen, de katholieken bleven op hetzelfde punt staan, terwijl de so ciaal-democraten eienig terrein verloren. Het laatste is geen wonder, de ontevredenheid cn- der de arbeiders was zeer groot over de so cialistische deelname aan een Burgerlijke re geering. Van een sociaal-democratische neder laag kan echter niet gesproken wor&en, het; aantal stemmen dat voor de socialisten verlo-'. ten ging is niet buitensporig hoog. "O,ver het algemeen is de toestand stationnair gebleven, hetgeen wel bevorderlijk' is voor de stabili seering van den franc. In Duitschland hebben op politiek gebied twee belangrijke gebeurtenissen plaats gehad. In de eerste plaats het aftreden van 'Secexing, den bekwamen dienaar *van den Republiek. Hij io als minister van binnenlandsche za ken vervangen door den politie-president van Berlijn, eveneens een vurig republikein en so ciaal-democraat. In de tweedie plaats werd het aftreden gier. meld van Von Seckt, den bevelhebber van, de Rijksweer. Zijin aftreden heeft verband met het deelnemen van! den ex,-kroonprins aan, de manoeuvres van de Rijksweertroepen zon der voorkennis van de regeering. De Rijks-' weerminister 'Gessier 'kón den generaal niet verdedigen tegen de aanvallen van Links. Hij is thans afgetreden en vervangen door een bekend republikein. Dit laatste heeft de in stemming verworven van de Fransche pers.' Hetgeen wel bevorderlijk is voor de Fransch- Duitsche toenadering. Niet alleen met Frank rijk schijnt Duitschland een economische toe nadering te zoeken. Dezr dagen "heeft te Londen een belangrijke conferentie plaats ge had tusschen elf Britsche industrieelen en elf' Duitsche industrieelen. De economische vraag stukken werden Besproken. In een gemeen schappelijk communiqué wordt gezegd dat de-, ze conferentie een geschikte basis is gierweest voor de economische toenadering tusschen Duitschland en Engeland. In Denemarken heeft de minsiter van oor log de ontwapeningswet in den. Senaat inge diend. De senaat heeft geen democratische meerderheid, zoodat verwerping waarschijn lijk is. De sociaal-democratische-regeering zal m d:t geval een beroep doen op de bevolking. Het stormweer in de laatste dagen heeft ook m het buitenland vela. slachtoffers geëischt, V ele schepen zijn vergaan talrijke vissch-ers hebben evenals bij ons het leven verloren. In Zuid-Afrika heeft een groote mijnramp meer dan 100 slachtoffers geëischt, terwijl' ook in Dutischlamd een mijninstorting weer dooden eischte - OUDE NIEDORP. Door den heer Commissaris der Koningin dezer provincie zijn tot zetters der Directe Belastingen benoemd de heeren J. Strijbis en Ligihart. - OUDE NIEDORP. De in deze gemeente gehouden geldinzame ling vjyr een ge denk tee leen voor Juliana van- Stolberg heeft opgebracht te Zijdewind 't Veld f26.85 en te Oude Niedorp, 't Verlaat en de Leijen f 13.75. - OUDE NIEDORP. Bij de Woensdag gehouden stemming werd tot lid van het dagelijksch bestuur voor dé ba mie alhier benoemd d e heer D. Wijnkar en1 tot hoofdingeland in die banne de heer Tb Rootjes, vacature G. Liefhebber.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1