Tuinbouwvereeniging „Samenwerking" Behandel huiduitslag altijd direct K lg osterhalsem Nieuwstijdingen soneel te verhoogen miet f 1748.—, in ver'6and met de aanstelling der vijfde leerkracht. i. Het verbaal der pensioenwet de bepalen op f649.12. t. De kosten inzake verzekering 'te bepa len op f916.08. k. Het verbaal inzake pensioenbijdrage te bepalen op f 10.95l/2- 1. de belooning der onderwijzers te be palen op f312.50, waardoor het uurloon voor den vervolgcursus wordt bepaald op fl.75' per lesuur. m. De post onvoorziene uitgaven vast te stellen op f 1772.631/2- Tevens stelt spreker voor de begrooting vast te stellen betreffende den gewoneji dienst in ontvangsten en uitgaven op f66942 9lV2 en den Kapitaaldienst op f15.000.— B. en W. nemen dit voorstel over en wordt den Raad voorgelegd. De heer v. d. Waude zegt niet te kunne!» instemmen met de gewijzigde begrooting be treffende 2 posten, n.l. die van de 5e leer kracht en de verhooging der vergoeding der lesuren van het vervolgonderwijs, n.l. van fl.5G op fl.75. Spreker meent dat met eenige opoffering en goeden wil van het personeel het onder wijs niet geschaadt zal worden zonder de 5e leerkracht, hetgeen een 'besparing oplevert voor de gemeente van f1420.— Wat de verhooging der vergoeding betreft, is spreker van meerling, dat thans eerder een verlaging moet worden ingevoerd. De voorzitter vraagt of spreker hiervan een voorstel wenscht te maken, hetgeen bevestigd wordt. De heeren Molenaar en Kramer sluiten zich1 bij den heer v. d. Woude aan. De heer De Geus wenscht op te merker^ dat de heer v. d. Woude terecht heeft ge zegd, dat het thans den tijd is om te verlaglan. doch de voorsteller der verhooging heeft hier mede de gedachte gehad het onderwijs *e ver beteren en Rekenen en Taal afzonderlijk te onderwijzen en de klasse in tweeën te split sen. Spreker voert aan dat het vervolgonderwijs wordt genoten door leerlingen van het 6e en 7e leerjaar, aan wie thans hetzelfde vervolg onderwijs wordt gegeven, hetgeen volgens spr. niet vruchtbaar is. Vroeger was dit anders daar het toen herhalingsonderwijs was. De voorzitter dankt den heer De Geus voor zijn toelichting en kan zich hiermede volkoi men vereenigen. De heer Visser wenscht in de notulen op genomen te hebben, dat hij niet accoord gaat met de verlaging van de post overzetveren, te vens zegt spr. tegen de verhooging te zi|n; van de vergoeding voor het vervolgonderwijs en wenscht hieromtrent een voorstel in te die nen De heer De Geus zegt ,dat de wethouders in zooverre veranderd zijn bij indiening der begrooting door het ingezonden verzoekschrift, waarvoor zij gezwicht zijn, hetgeen niet be-i teekent dat het geheel van de baan is. Spr. zegt ,dat het wellicht door sommigen als een' sociaal vraagstuk wordt beschouwd, doch dit is niet het geval. Spr. meende, dat bij deziej stand van zaken, 4 leerkrachten voldoende wa ren. De heer Hart had een drukke en warme ver gadering verwacht bij de behandeling der be- grooting door de commissie, doch spr. kwam tot Je overtuiging dat er een soort compromis bestond Spr. wordt thans door wethouder De Geus gedwongen te verklaren, dat, z.i., verslechte ring van het onderwijs wel degelijk een so ciaal vraagstuk is, en tevens een aanranding' beteekent van het schoolgaand kind. De heer De Geus zegt, dat de heer Hart gelijk heeft "de zaak geheel stil te houden en' alleen te stemmen voor of tegen, hetgeen de; heer v. d. Woude heeft gevraagd. Spreker zegt niet genoemd te hebben ..het sociale onderwijsvraagstuk" doch alleen „,het ver- vervolgonderwijsvraagstuk". De heer Mulder zegt zich niet te kunneln' D'grijpen dat de U.K. afgevaardigden hun stem geven om gelden te voteeren voor het vervolgonderwijs .zonder hierna onderzoek te hebben gedaan. De heer Molenaar noemt de 5e leerkracht overdaad en geen verslechtering. De "heer v. d. Woude: „Indien de heer Mo lenaar een onderzoek had ingesteld, had hij thans',zijn stem kunnen motiveeren, doch' geen enkele vergadering heeft hij bijgewoond, ook heeft hij zich niet gewend tot het noofd der school of anderszins." De voorzitter sluit de discussie's en brengt het voorstel van den heer v. d. Woude, inzake de jaarwedde van het onderwijzend personeel hetgeen verworpen wordt met 4 stemmen te gen, de heeren Molenaar, Kramer en v. d: Woude stemden voor. Het voorstel van den heer v. d. Woude om het uurloon te handhaven op fl.,50 wordt verworpen met 4 stemmen tegen, de heeren Visser, v. d. Woude en Molenaar stem'dlen voor. Hierna wordt besloten het voorstel der com missie aangenomen en de begrooting benevens de wijzigingen goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat thans het be sluit genomen moet worden Ged. Staten voor te stellen de presentiegelden der Raadsleden te bepalen op f3.— met ingang van 1 Ja nuari 1927. i De heer Molenaar wenscht aanteekening dat hij tegen de verlaging der presentiegelden is. Conform het voorstel wordt besloten. Niets meer aan 'de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. Harenkarspel. Doneerdagavond zeven uur hield bovenge-1 noemde vereeniging haar algemeene verga dering in het lokaal van den heer S. Stevers te Kal verdijk. Aanwezig een 30-tal leden. De voorzitter, d,e heer L. Doekes, heriU alle aanwezigen welkom en stelt het ten zeerste op prijs dat de verslaggever der Nieuwe Lan- ged'iiker Courant zich de moeite heeft getroost deze vergadering bij te wonen. Teveins deelt hij mede, dat de heer Homan, die uitgenoo- digd was als verslaggever, verhinderd is aan wezig te kunnen zijn. Ook de heer Stooo is „niet aanwezig. Wat de huidige toestanden betreft, hierover wil spreker niet veel zeggen, daar deze da«- gelijks besproken worden, doch spreker wil gaarne nog even memoreeren een artikeltje, waarin gewezen wordt, dat de tuinbouwer zij ne armoede niet op straat moet gnoien, daar hiermede het crediet in groot gevaar wordt gebracht. Allen weten dat de tuinders trachten met zuinigheid en vlijt door de nare dagen hfeeti te komen en dat lang niet alle tuinders ten gronde gaan, want al verkeert men "in nood dan bestaat nog het crediet. Hierna opent spreker de vergadering en verzoekt den heer P. Dekker, secretaris, de notulen der vorige vergadering voor te 'ezqn, welke onder dankzegging voor 'de samenstel ling zonder op- of aanmerking worden goedge keurd. Punt 2. Mededeelingen. a. Door het Bannebestuur "is besloten, naaf aanleiding van het verzoek borden te plaat sen on de gevraagde plaatsen om de motoren te verzoeken vaart te minderen. Mocht dit niet baten, zullen andere maatregelen genomen worden, zooals op den Langendijk, waar een maximum-snelheid is bepaald van 2 K.M. b. Door het bestuur van „Samenwerking" is besloten het dagloon met inbegrip van staan- loon te bepalen op fl— c. Het gebouw voor de dorschmachine is thans gereed. - d. In de vergadering van het Veilingsbe- stuur is besloten de bepaling omtrent het fooi enstelsel bij overtreding te straffen met f25.— goecl te keuren. e. De ratten verdelging is tot op heden niet ingevoerd.. t. Door het bestuur is geen werk gemaakt omtrent het geven van cursussen, gezien de resultaten van vorige jaren, waarbij de deel name te gering was. Punt 3. Vaststelling contributie. Het bestuur stelt voor 'de contributie der leden te bepalen op. 5 cent per snees, gezien de finanteele toestand der vereeniging. Aldus wordt besloten. Punt 4. Bespreking vernietiging minderwaardige kool (voorstel Vierbond). De voorzitter deelt mede ,dat het minder waardige product groote afbreuk doet aan den handel. Door den Vierbond is besloten elke vereeniging het voorstel te doen dat, indien uitschot niet meer opbrengt dan 60 cent, de veiliagsvereeniging het uitschot overneemt le gen een prijs van 30 cent. Blijkt de proef te zijn geslaagd, dan zal dit grootere verbeteringen brengdn en zeef, zeker voordeeLen afwerpen. Het voorstel wordt hierna met algemeene stemmen aangenomen. De heer Boon verzoekt meer toezicht bij het verladen der kool omtrent de kwaliteit, daar de bouwers hun best doen om' goede waar te verladen, terwijl de kooplui hiermede knoei en. De voorzitter zegt, dat zulks moeilijk te' controleeren is, vooral, wanneer de kool een maal verkocht is, waardoor men het recht op d ekool kwijt is. Zulks zou kunnen geschie den door een merk. Sprekler kan persoonlijk hierover geen oordeel vellen, doch meent dat het thans veel verbeterd is bij vroeger en de kooplui hier zelf voor zorgen. De heer Boon zegt, dat het nog wel ©eins gebeurt. Na besprekingen .waaruit blijkt, dat de algemeene opinie is, dat de kooplui zelf toe zien dat alleen het goede product wordt ver laden Conform het voorstel wordt besloten. Punt 5. 1 Rekening en verantwoording boekhouder. De ontvangsten bedragen f 2151.771/2, de uit gaven f 266,32, alzoo een batig saldo van' f1885.451/2. De heer Dekker deelt mede, dat het saldo verkregen is door de verhoogdie contributie- De exploitatie der dorschmachine van 1' Mei 1925 tot 30 April 1926 is als volgt: aan ontvangsten f 1201.05, aan uitgaven f 1220.07, alzoo een nadeelig sal do van f 19.02. De gecombineerde rekening van de ver eeniging en van 9e dorschmachine Vermeldt aan Ontvangsten f 3675.141/2, aan uitgaven f3626.87, alzoo op 1 Mei 1926 een batig saldo van f48.27i/2. De winst- en verliesrekening sluit in ont vangst en uitgaaf op f2588.65. Het totale winstcijfer bedraagt f 13.48. De balans vermeldt aan activa en passiva' een totaal van 'f 12.350.49. De voorzitter verzoekt den rapporteur der commissie van onderzoek verslag uit te bren gen. De heer Bakker deelt namens de commissie mede, dat alle. bescheiden in de beste órde zijn bevonden. De voorzitter dankt de commissie voor hare werkzaamheden. Hierna wordt de rekening goedgekeurd, onder dankzegging aan den heer P. Dekker voor zijn gehouden beheer. Punt 6. Rondvraag. De heer H. Boon vraagt of de heer Schoor! bedankt heeft als lid der vereeniging. De voorzitter bevestigd zulks en zegt dat het reglement zulks toestaat en dat het lidmaat schap per 31 December eindigt, doch de' aansprakelijkheid van het lid duurt tot 1 Ja nuari 1928. De heer Boekei vindt zulks niet juist en' zegt, dat zulk een lid zijn lidmaatschap pro portie moet 'bijdragen, daar de vereeniging een coöperatieve is. De voorzitter zegt, dal zulks wel zedelijk' verplicht is, doch wettelijk niet. Hierover ontstaat eene gedachtenwisseling waarbij stemmen uit de vergadering opgaan' om de statuten dusdanig te wijzigen. De voorzitter zegt, in een volgende verga dering de zaak nader te zullen 'oesprekefci. De heer Pronk zegt, een partij kool te heb ben verkocht op bon, waarvoor hij een half procent meer moest betalen, ondanks hij per missie tot verkoop had. De voorzitter wijst er op dat dit goed on-> derhandsch was verkocht, waarvoor ten alle' tijden een half procent meer betaald mcnef worden. De heer Pronk vraagt gelijkstelling van per centage, daar dit te N. Scharwoude 1,4 en' te Warmenhuizen 1.75 bedraagt. De voorzitter zegt, dat dit zeer moeilijk is, claar iedere vereeniging zijn eigen huishouden heeft. De heer Pronk dringt aan de veilingjen in den winter te doen aanvangen op het vastge steld euur en niet zooals in den regel ge'- schiedt ,een half uur later. De voorzitter zegt toe, den veilingleider' hierop attent te züllen maken. Hierna vraagt de heer Stevens .het woord en dankt het bestuur en de vereeln'iging voor het genomen besluit om de vergaderingen om beurten in de verschillende lokalen te hou den. De voorzitter dankt hierna de leden voor hun opkomst en medewerking en brengt een woord van dank aan den vertegenwoordiger van de N. L. Crt. die zich de moeite heeft getroost verslag te maken van deze ver ga dei- ring. Spreker hoopt dat uit de winterproductie een groot voordeel gehaald zal worden en sluit de vergadering. Eerst is Het een klein plekje maar snel wordt het grooter, omdat daarna de ziektestoffen de omringende huid besmetten voorkomt uitbreiding zuivert en geneest Slachtoffers der zee. Het 'Hoofdbestuur van het Nederl. Rood© Kruis zendt het volgende communiqué: De storm der laatste dagen heeft helaas' wed er zijn slachtoffers gevraagd,. de visschersvloot is door het ruwe élement liet zwaarst getroffen door het vergaan van vier harer schepen, waardoor 46 personen (12 man, 10 man, 11 man en 13 man) het leven hebben verloren. Wat dit bericht in werkelijk heid beteekent voor hen, die man, vader, kostwinner verloren hebben, behoeft niet na der te worden vermeld. Helaas worden wij' daar te dikwijls, aan herinnerd. Intusschen is he.t steeds een verblijdend ver-' schijnsel, dat velen zich gedrongien gevoelen te trachten het leted der nabestaanden op ©eni gerlei wijze te helpen lenigjfen en wiel op ma terieel gebied. Voor hen, die zulk e.en blijk van sympatlii© wenschen te geven, verklaart het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, Prin- cessegracht 27, 's Gravenhage (postgiro no; 22120) zich gaarne bereid gelden in ontvangst te nemen onder het motto „Ramp' Noordzee". Eien dolle kote. Toen P. K. met zijn vrouw door de Borro- straat te Zutphen wandelde zag hij, dat een koe in de aangrenzende weide wild was ge worden. Daar was de bejaarde V. uit ld© Gasthuiskamp aan het melken gegaan, verge-1 zeld van zijn zesjarig kleinzoontje. Het woes te beest viel. eerst op het jongetje aan en, wierp dat omver; toen de landbouwer schreeuw wend te hul pkwam, keerde de koe zich tegen hem, wierp hem op den grond en stootte hei» daarna herhaaldelijk. P. K. snelde te hulp, het dier veerde zich tegen hem, maar K. wierp het zijn jas, die1 hij al ha duitgetrokken, over den koop. Dit< gaf tijd om uit de wei te sleepen, terwijk de vrouw van K. het kind wegbracht. D© koe koeldeondertusschen haar woede op het kleedingstuk. V. was bebloed in het aangezicht, maan toen de ter hu (lp geroepen dokter hem had onderzocht, bleek alles nog al tamelijk goed af^eloopen. B»ehalvi0 een wond boven het cog, had V. een gekneusde rib. Hij Scorn naar huis gebracht worden. Het kind was ert goed afgekomen. Op verboden terrein. Een Amerikaansche „natuun-arts", Fakiij Yowi zou .blijkens een bericht in „Het Volk'v m een café in de Amstetsrraat re Amsierdairi het bewijs leveren dat men door wilskracht vijftig dagen zonder eenig voedsel kan blij ven. Daartoe zou hij gisteravond, n aeen voor-, dracht over dit experiment te hebben ge-, houden, notarieel in zij napartement verzie,c geld worden. Vergunning was voor dit experiment niet gevraagd. De directie van het betreffende ca fé, in het bezit van een doorloopende vergui^-; ning vooi openbare vermakelijkheden, meende,- dat zulks niet noodig was, De politie én de' burgemeester "dachten daar echter anders over en liten den exploitant weten, dat het optreden van den hongerkunstenaar, waarvoor sinds' jaren te Amsterdam geen vergunning meer wordt gegeven, niet gerekend kan worden te behooren tot een openbare vermakelijkheid^ Fakir sfowi zal te Amsterdam zijn hongerkunsti den volke niet mogen vertoonen. De gewezen keizer. In verband met geruchten nopens een eventu- eelen terugkeer van den ex-keizer naar D'uitsch- land heeft de minister van binnenlandsche zaken, mr. Kan, „de Tel." gemachtigd tot de mededee- ling, dat noch mondeling.noch schriftelijk de mogelijkheid van een terugkeer van den ex-keizer naar Duitschland ter sprake is gekomen. De ex-keizer is, voor zoover den minister be kend is, ook volstrekt niet voornemens terug te koeren. Na het ,,Jouraal des Débats", dat dezer da gen schreef, dat de Nederlandsche regeering den laatsten tijd van meening veranderd schijnt cn zich niet meer tegen een mogelijk vertrek van Wilhelm wil verzetten, brengt de „Temps" haar in verband met de bekende geruchten. Het blad meent, dat men in dit opzicht niet op de Neder landsche regecring kan rekenen, omdat ze altijd elke inmenging der geallieerde regeeringen tegen den ex-keizer heeft afgewezen. Dfe „Temps" om schrijft de houding van onze regeering jegens hem, als die jegens een buitenlan'dscli ingezetene, wien men in dit geval bijzondere oplettendheden bewijst ein die volkomen vrij blijft het land te verlaten als hij wil. Nederland zou bovendien blij zijn, dien lastigen gas taf te schudden, wiens veiligheid een bijzon dere bewaking eischt en wiens tegenwoordigheid' het Kabinet in den Haag soms in een netelig par ket bracht. Het blad betreurt, dat het afzien van 's keizers vervolging door de geallieerden niet is opgewogen door een verzekering, dat de ex-keizer zijn wijkplaats niet zou mogen verlaten. Dat hij zich als gewoon particulier in Duitschland zou vestigen, is volgens de „Temps" boerenbedrog. De geallieerden zouden den oorlog op Duitschen bódem overgedragen hebben, als de toenmalige regeering het keizerlijke bewind niet afgezwaren had. Nu moet. Duitschland kiezen tuseehen den man van Doorn en het vertrouwen der wereld. Een hooge gast. Per Hollaudsche Spoor is uit Vlissingen, waar hij voet aan wal had gezet, Emir Feisal, de tweede zoon van den koning van den Hedjaz te Den Haag aangekomen, ter voldoening, bin nen enkele dagen bij de Koningin, Van zijn op dracht, om ide Nederlandsche regeering den dank zijns vaders over te brengen voor de erkenning1 van dezen als koning van den Hedjaz. Op het perron werd emir Feisal opgewacht en gecomplimenteerd door jhr. mr. Eendorp, di recteur vaa het Protocol van het ministerie van Buitenlandsche Zaken. De aankomst bood een schitterenden aanblik, door de mooie Arabische costuums, welke door deu emir en meerdere leden van zijn gevolg ge dragen werden. De emir, een jeugdige, slanke verschijning, droeg over een kleurig gewaaid, een langen, brui nen bumcus, die tot den grond reikte; zijn hoofd deksel bestond uit een witte tulband, opgewerkt met zwart en goud; de minister van "Buitenland sche Zaken in den Hedjaz, de heer Damluji, had een zwart ambtsgewaad aan en 'droeg een schuit vormig aslrakan hoofddeksel; de secretaris van den minister, iemand van Engelsch-Indische af komst, droeg eeu dergelijk zwart ambtscostuum en had een gewonen Turkschen Fez, eveneens van astrakan op het hoofd. Dan volgden nog drie le den van hei gevolg in prachtige roode gewaden, waarover bruine, lange burnous en ook zij hadden witte tulbanden op het hoofd, eenigszins soberder versierd als die van den emir. Deze heeren droe gen in de hand Oostersche sabels in gouden sclieeden, die versierd waren met eidelgest&enten. Er zijn elf kamers voor hen in het hotel „des Indes" gereserveerd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 5