Geïllustreerd Bijvoegse Nieuwe Langedij m Verscheidenheid DE KUS VAN PHARAD. Dam rubriek. A AN PA SSI NG8 VE RJH OGEN Eenigen tijd geleden verschoen er een roman, waarin de hoofdrol gespeeld werd door een man. die zijn gehoor verloren heeft en vertelt van do vreemde, stille wereld, waarin de dooven leven. Naar aanleiding' van dat boek schreef een dame aan de uitgevers een brief, waarvan hieronder een gedeelte volgt: „Tengevolge van een operatie brak het trom melvlies van mijn beiip ooren. Het gehoor te verliezen, wanneer men volwassen is, be toe kent een geweldige innerlijke kracht tot aanpassings vermogen nootlig hebben. Inderdaad, de strijd is soms zoo zwaar, dat men zijn geloof in alles ver liezen zou. Toch, uw ongelukkig lot van de daken te ver kondigen, baat niets. Zelfmedelijden maakt het nog ontmoedigender, want als men zijn gedachten steeds op zich zelf blijft concentreeren, graaft men zich steeds verder ia den onderaardischlen gang. van ellendige afzondering. Daarom schijnt er maar een weg open te staan, trachten zich zelf aan te passen zich van zichzelf los te maken, als dat, menschelijkerwijze, mogelijk is." Er zijn duizenden dappere menschen zooals deze vrouw, die trachten nog zooveel mogelijk te maken van een leven, dat door het ongeluk verwrongen werd. Zij verhoogen het totaal van heldenmoed, dat er op de wereld bestaat. Voor zulke mensehen zijn er tijden, wanneer het zich losmaken van zichzelf een noodzakelijk ge deelte des levens wordt. Hoe het op de juiste wijze te doen, is het pro bleem. Eenige dagen geleden bezocht ik een jongen man, die reeds twee jaar ziek in bed gelegen had. Op zijn rug liggend, niet in staat een boek vast te houden, leerde hij zichzelf vergeten, door een landkaart boven zijn hoofd te laten hangen aan een koord. Hij leerde de namen van staten en landen, die hij vergeten had, weder van buiten, evenals hun ligging ten opzichte van elkander en maakte in gedachten reizen. Ook liet hij lijsten ophangen, waarop alle presidenten der V. Staten geschre ven waren, alle koningen van Engeland, presiden ten van Frankrijk enz., en "beweerde, dat hij binnen korten tijd de eenige man ter wereld zou zijn, die alle namen van alle vioe-presidenten en eerste ministers in de wereld van buiten kende. Hij had een der beste manieren ontdekt, om Den dig waarop Pharao s soldaten de onder- aardsche kamers onder den tempel van Karnak hadden ontruimd, waren Rah Neb en zijn he- scnermeliug ver in de woestijn getrokken, door len purperen mist, en de wind had bun voetstap pen uitgewischt op de zanderige paden, waardoor Akhnaton begon te vergeten, terwijl het volk in grimmige en onwillige stilte den god van de zon bleef aanbidden. De weinige priesters van Amon, die aan het loodenfeest van den koning waren ontsnapt, wer den nu gevangen gehouden en de tempel van Karnak raakte treurig in verval, terwijl binnen zijn muren het beeld van Amon het stempel der verwaarloozing droeg. Maar Rah Neb en de jongen waren steeds ver der en verder getogen, tot zij eindelijk kwamen bij een onderaardsche grot in de woestijn van Deir el Bahri, waar' zij een vreemde en geheim zinnige vrouw aantroffen, de gevreesde leidster der geestenbezweerders, die beroemd was in oud- Egypte door haar wonderbaarlijke macht om de toekomst te lezen, voorspellingen te doen langs magischen weg en geheimen te ontsluieren, wel ke zij zag in het kristal. Haar naam was Sampi, de toovervrouw, en zij was eenmaal de schrik geweest van, Pharao's gïoote oppermacht. Sampi was oud en leelijk. Heur dunne haar was geelachtig grijs en haar oogen hadden iets afkeerwekkeuds door de roede bloedlijntjes, welke, ven netwerk vormden over het wit. Haar huis was hier, in de smerige grot. Hier bad zij haar tempel en haa.r paleis van geheimen vereenigd en zij ontving den ouden hoogepriester met een bijua dierlijke verruktheid. Eu Rah Neb vertelde haar het geheim van de geboorte van den knaap, die aan zijn zorgen was toevertrouwd door een schcone vrouw. In haar hart had Sampi geen liefde voor den l'barao. Integendeel, eeu diepe haat had zich in haar gemoed geworteld tegen Akhnaton vvn haat, welke onrechtvaardig mocht zijn, of terecht. Sampi opende haar hart voor niemand anders, dan de onzichtbare geesten, met wie zij dag cn nacht schoen te spreken. oen zij haar zwarte kunst ging toepassen. voor Rah Neb, ontdekte zij groote gebeurtenissen 'n de toekomst van den jangen, die met den hooge- 'riester meegekomen was om heil te zoeken in aar grot. Zij voorspelde, evenals de oude Rah "eb gedaan had, den val van Pharao's troon. Dp zekeren dag vond de oude priester haar, terwijl zij zuchtend neerzat op haar bankje en met bloeddoorloopen oogen en stijf opeengeperste Dppen in matelooze ontzetting op den kristallen bal staarde die voor haar lag. >»W«t ziet gij, Sampi?" vroeg Rah Neb, ge- heffen door de geheimzinnige mtocht, welke de' oude vrouw scheen vast te houden. Sampi lachte raw en wees met haar vinger Itear het kristal. !>tk 2ie de figuur van Akhnaton," slootte zij zichzelf van zichzelf los te maken. Methoden, die iemands geest verrijken en die, waarvan de werkzaamheid nut kan hebben voor anderen, zijn de hesten. Want op deze wijze, houdt gij uzelf niet alleen bezig, doch hebt bovendien het bewustzijn, dat gij iels nuttigs met mv leven doet. De afwikkeling is: Verzoeke alles betreffende deze rubriek te zen- 1 den aan D>. KLFEN, te Winkel. Oplossing. Wedstrijd probleem no. 45 H-euiwiy U 'V Wit 28—-23, 38.82, 2023; 2d: 12. 16:21». 33: 2 en wint. De eerste goede oplosser was de heer P. Bakke»' Czn. te Broek op Langen.tijk aan wie de uiige- loofde prijs is toegezonden. Oplossing probleem no. 48 (Roisslnof Wit 37- 31, 38—32, 39—33, 35:2, 29—24. 2 35 en wint. No. 49. Coup Pratique. Onderstaande stand is een der schitterendste slagzetten uit de opening. ZWART. Wit 27-21 32:21 37: 28 4132 28:23 42:31 30:19 38:32 33:4 Zwart 16:27 23:32 26:37 17:26 19:37 26:37 13:24 37: 28 Stand iio. 50. van I.). KLEEN te Winkel. ZWART; 9 WIT. Zwart 9 schijven op 2, 4, 12, 1,'!. 14. 18, 24, 34, 43, dam op 19. 26, 27, 31. 37, 38j Wit 11 schijven op 22. 41. -12, 45. 46 en 49. Wit speelt Zwart 45—40 13:21 40:9 19: 38 26:8 L941 46:37 en hiermede is het V-motief ont- staan, zwart 2, 4. 13, en wit 2 schijven op 8 en 9. Wie zend hierop eens een bewerking liefst j zonder figure nte'n „Ah!" Rah Neb was vol aandacht. „E-n ziet) gij hem op den troop?" „Neeu, ik zie hem bijna aan den voet van zjju troon." „Aan den voet Hoezoo Ik begrijp u niet." Sampi keerde zich om en keek hem aan, haar vingers bewogen zich zenuwachtig, als speelde ?jj op een onzichtbare harp. „Ik zie onzea koning aan den voet van zijn troon," hield zij vol, met een klank van vreugde in haar stem. „Hoe ziet gij hem dau? Ziet gij hem zitten op de treden?" „Neen, hij ligt, Rah Neb! Hij ligt op de treden van zijn troon. Er is bloed... bloed bloed op zijn gezicht en Woel... bloed. bloed op zijn koninklijk gewaad en bloed." Zij barstte uit in een woest lachen en beef sic over haar geheele lichaam. „Dood!" schreeuwde zij, „Pharao is dood... ik zie het... het kristal liegt nooit.. Het is de toe komst,. de toekomst! Dood, ik zie hem en even koud, als het marmer, waarop hij ligt. dood! Zij stond op en strompelde naar buiten, de grot uit. „Dood... dood..." Haar stem verstierf langzaam toen zij ie grot uitkroop over het zand, verlicht door de gouden zon in het zwijgen der woestijn. „Dood... dood...." In de. schaduwen had de beschermeling van Rah Neb stil neergezeten met een trek van diepe, betoovering op zijn schoon gelaat. Deze jongen grooiie reeds stevig op tot een man. Zijn figuur was tliuk en sterk geworden en in ziju liar't was de vasle overtuiging, dat hij zooals Rah Neb had voorspeld eenmaal zou zitten op den troon van Akhnaton. Toen Sampi heenging, wendde hij zich tot ien hoogepriester met oen frons van verwondering op zijn voorhoofd. „Zij spreekt zeer vreemd, o vader!" Zijn stem klonk als muziek. „Ontvouwt de toekomst "zich voor haar oogeu werkelijk zoo, als zij zegt De oude man knikte langzaam, wendde zich om en legde zijn handen op 'de schouders van den jongeling. „Haar oogen zien ver, mijn zoon. De woorden van Sampi zijn de woorden der waarheid- Hebt gij ze gehoord?" De knaap knikte. „Dat- deed ik, vader- Gjj zult 'het mij verge ven, nietwaar?" Toen klonk plotseling de stem van Sampi, op een afstand, de stem, die kreet, als wilde zij de visioenen van het kristal bekrachtigen. „Dooi! Dood! Dood!" Het was vele dagen later, dat een ruiter uit de woestijn naar Thebes kwam en het -paleis binnentrad met zeer belangrijk nieuws voor den i Pharao. Hij werd spoedig tot den vorst gevoerd on met ten diepe buiging sprak hij: „O, Egypte, uw dienaar heeft uw opdracht volvoerd. Onze tocht is niet tevergeefsch ge weest. Negen dagen geloden zagen wij e©n rei ziger, wiens weg voerde langs cle grot, waarin Ter oplossiug: Probleem no. 51. Auteur: J. N. SINGER te Venhuizen. teerste publicatie.) ZWART. WIT. Zwart 9 schijven op 7, 9, 11. 12. 13, 1.5, 19, 39 en dam op 50. Wil 9 schijven op 20, 22, 26, 27, 28, 30 33, 44. Wit zet en wint. Sampi woont, de Toovervrouw en dienaresse der Zwarte Kunsl. Bij haar, o koning, houden twee vreemdelingen verblijf, wier herkomst u belang zal inboezemen. De één is Rah Neb u ,1e afn - der... is de jongen, dien de priesters hebben voor beschikt om plaats te nemen op uwen konink lijken troon. Uwe spionnen hebben goed gewerkt en uw knecht spoedde zich onmiddellijk naar hier om u dit verheugend nieuws te brengen! Sampi, zegt men, heeft geheime verbinding met anderen, die iiaar wenschen ten uitvoer brengen en tdeze trachten jie vernederde aanbidding van Amon weer in eer ete herstellen. „Wenscht gij, o heerscher, dat wij zonder verwijl zullen op trekken 'naar de grot, waar de Toovervrouw woont en de vluchtenden zullen brengen naar hier, opdat gij uwe wijze veroordeeling zult "kun nen doen nederdalen op hunne hoofden?" Pharao jubelde bij deze tijding, daar het Nood lot van Rati Neb cn den knaap, ondanks den hoogen prijs, welken hij op hunne hoofden had gesteld, toch steeds een mysterie was gebleven en een ongeriefelijke vrees nog steeds bestond in zijn hart. De koning vreesde nog, dat elders stil plannen tegen hem werden gesmeed te.ncinde hem eens to overwinnen, zijni ma,cht te ondier- mijnen en zijn troon te overmeesteren. Hij gelastte den boodschapper, zich naar Hiljah tc spoeden en dezen het nieuws mede te deelen, opdat ziju minister hem zou kunnen voorlichten. Teen begaf liij zich met een ge voel van opgewonden vreugde naar de kamers van zijn schoone gezellin en vertelde haai', wat- de spion zoo juist had aangezegd voor tea troon. HcroU vernam het nieuws en bleef uiterlijk kalm. Doch ie woorden, welke Akhnaton zoo verblijd en vol vertrouwen had uitgesproken, sneden haar als een vlijmscherp mes door do ziel cn toen de kouing haar cmhelsde, waren hare lippen koud als ijs. Pharao merkte nu ook, hoe bleek zij was en hij liet haar los. „Liefste," fluisterde hij. ,,w.at deert u? Doet do hitte van den dag u geen goed? Gjj gevoelt u toch niet krank... Met een laatste poging zichzelf te blijven, trok Herota deu koning naar zich toe en om helsde hem, wijl haar levenlooze lippen een kus drukten op zijn voorhoofd. „Neen," sprak zij zacht, „het is alleen de warmte. Ik gevoel mij een Weinig vermoeid, doch het is niets van belang. Laat mij een oogen- blik alleen. Vanavond zal uw echtgenoote uw hart verheugen en indien gij zulks verlangt, zal 1 ik voor u dansen, eer de zon onder gaat. Zal het 5 zoo zijn, koninklijke meester Volkomen gerustgesteld, glimlachte Akhnaton i haar toe en maakte zich gereed tot het ver- trek, terwijl hij "haar verheerlijkt kuste op de j wangen. „Hedenavond zal de wijn vloeien, zooals hij j nooit te voren neeft gevloeid, liefste! En op de j muziek van mijn hart, zult gij voor mij dansen. Inderdaad, met zulk nieuws, als ik thans ont- vangen neb, i; het een dag om te dansen! Ik j zal mij een uur bezig houden met mijn minis j ter, liefste. Rustiutusschen hier uit en laat VER,KEERSGEB ODEN. Houdt rechts! waar of gc u bevindt, Op straat of gracht of plein. Want doet ge 't niet, het zou voor u, Noodlottig kunnen zijn!! Voetgangers! mijdt den rijweg steeds, Beweeg u op 't trottoir! Dat is uw plaats en nimmer dreigt U daar 't verkeersgevaar! Wanneer ge plots'üng stoppen gaat Geeft 't door een „teeken" an: Bedenk, aat er vlak achter u, Nóg iemand rijnen kan! Wanneer ge in een drukke straat Soms oversteken moet, Doe dat niet „schuins", maax steeds loodrecht En doe 't vooral met spoed! de rozen uwer schoonheid ook uwe Wangen we- derdsteureRr--w zachte vra-ngen, die ik liefheb boven alles, Herota Hij boog en verliet de kamer door de donkere gang-en. Maar op hetzelfde oogenblik, dat d- zware gordijnen achter hem neervielen, verrees de koningin van haar zetel en wrong de han den in bovenmatigen angst, trachtend een mid del te verzinnen om Rah Neb en het kind te redden voor het lot, dat Pjharao hen thans be schoren had ,J0' kreet zij uit, „het ds teveel! Mijn in nig geliefd kind... Toet-Toet, dien ik liefheb, als had mijn lichaam hem het leven geschonken, hoe kan ik je reiden voor de wraak van Akh naton? Is de macht van God Amon verloren? Néén! Dat kan niet... lat mag niet.. Tk....i" Zij wachtte even en klapte in de handen "om een liarer slaven te wenken. Onmiddellijk trad een gedienstige binneu. „Gaat heen en zoek Rana, ulijn dochter. Het is voor een belangrijke zaak, dat ik haar spre ken wil!" En het was slechts enkele oogenblikken later, dat de gordijnen zijwaarts schoven en een meis je met de trekken en schoonheid harer moeder, op den drempel stond. Rana... zij was het derde en zeker het mooi ste kind van koningin Herota. Rank als een lelie en even sierlijk van vormen, tintelendfe oogen en zwarte, glanzende lokken. Zij was. schoon als Herota, haar moeder beminde haar het. meest, veel meer, dan de beide andere doch ters. In Het geheim 'hau zij deze echter opgevoed in den godsdienst van Amon en het meisje was even waarachtig aati den vroegeren god van Egypte verknocht als haar moeder- Rana be- minde haar moeder evenzeer, als deze haai', cn zij wist. van het geheim va.n Rah Neb en Toei- Toet. Met haar moeder samen verlangde zij naai den dag, waarop van grens 'tot grens van het land, de macht zou komen, die een vuur zou ontstekeo waarvoor ui te kwade invloeden van Akhnaton en zijii officieren zouden verschroeien en waardoor Egypte een nieuwen koning zou krijgen cn een nieuwe toekomst van geluk in 'de aanbidding en onder de heerschappij van god Amon.... „Wat wenscht gij, koninklijke moeder? Zijt gij niet wel? Uw lieve wangen zijn bleek en uw handen, o lieve, wat zijn aij koud." Maar Herota smeeüte haar dochter, daar ritet verder op te letten. „Het is niets, Rana. mijn kind. Ik voel mij zeer goed, ma-.tr luister. Uw vader 'is hier geweest enkele oogenblikken geleden met het nieuws, dat Rah Neb en de jongen zich verborgen hebben in de grot van Sampi, de toovervrouw. Eer dc zou ondergaat, hedenavond, zullen soldaten ver trokken zijn naar de grot in de Woestijn en als wij niet kunuen verhinderen, dat zij de grot be reiken, dan zullen zij, die rfns dierbaar zijn, het noodlot ondergaan van 'de priesters, die 3 jaar geleden werden gemarteld en geslacht "binnen "de murer van dit paled*,. v" '.Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 9