NIEUWE Dinsdag 19 October 1926 35 e Jaargang, Uif ens FarSement STEMMIKGSB£ELO_ DIT BRBEHTENLNO Plaatselijk Nieuws Langedijker Groenfencenfrale Oif den Omtrek NO. 124 WTERC.TELEPHOOM 52 De Indische regeering en de poli tiek-oeconom'ische bond. Doel van de actie van den bond en onvoorzich tigheid der regeering. De wet tot uitoefening der tandprotexe en 'die tot goedkeuring der opium-overeen komst. Blijkbaar heeft dé Indische regeering, minister Koningsberger heeft het zelf erkend een beetje onvoorzichtig gehandeld. En die! heer Cramer heeft daarin aanleiding gevonden! tot een interpellatie eh het stellen van een» tiental vragen, 't Ging over de houding der Indische regeering ten' opzichte van de pd- litiek-oeconomischen bond, die met steun van den Java-suikerwerkgeversbond een anti-com munistische actie wilde ontplooien, wat vol gens den heer Cramer feitelijk bieteekende, dat hij vertegenwoordigers van den Bond in den Raad wilde brengen. Door het zenidejnj van circulaires aan de residenten als anders-} zins had de regeering deze actie gesteund. En! de heer Cramer was van meening, dat het niet op den weg van; een regeering lag een politieke partij te steunen. Minister Koningsberger erkende, dat het doel van den bond aan de regeering bekend was, maar niet, dat hij bevordering van par-» ticuliere belangen, incasu die van het groot kapitaal nastreefde, en eveneens, flat het van de regeering voorzichtiger was geweest zich, met deze actie niet in te laten, maar weer niet; dat zij de bedoeling had gehad -eenige poli tieke partij te steunen, ezonden circulaire bleek de minister echter niet te willen overleggen Het slot was een motie van den heer Kramjer, waarin d!e Kamer als haar oordeel zou uit spreken, dat het ongewenscht was, dat de In-i disch eregeering bijzonderen steun verleende! aan politieke partijen en den minister ver zocht werd er bij deze regeering op aan te dringen zich in het vervolg overeenkomstig dat beginsel te gedragen. Maar de Kamér- bleek tot dat oordeel en dat verzoek niet ge-» neigd en verwierp de motie De amendementen die op het ontwerp tot herziening van de wet van 29 Juni ingediend! werden, hadden al evenmin succes. Genoemde! wet regelde de toelating van tandtechnici tot! het uitoefenen van de tandprothese, een on derdeel der tandheelkunde, maar deed dat op zoodanige wijze, dat er met die toelatingen: door den minister allervreemdst is omgespron gen De heer Marchand wilde nu in het nieuwe ontwerp de wet wijzigingen, niet al leen de considerant veranderen, maar ook al de toelatingen verleend krachtens die wet van' 29 Juni maar eenvoudig ongeldig doen ver klaren. En de commissie van rappporteurs stelde voor de nieuwe bevoegden in plaats van tandheelkundige, tandmeesters te noe men. waartegen de heer Duys heftig in ver zet kwam. Maar de Kamer verwierp alle drie de amendementen ien nam het wetsontwerp aan evenals dat tot goedkeuring van de opium overeenkomst. Be tuinbouw vereenigingen in den omtrek ver gaderden en hebben, voor zoover bekend 't voor stel, om de nitschotkool te doen vernietigen, als de prijs beneden f 0.60 per 100 Kg. loopt, met groote eenstemmigheid aanvaard. Er is in de pers nog al wat over te doen ge weest. De he,eren correspondenten der groote dag bladen hadden blijkbaar voor de zoove-elste maal eens de klokken hooren luiden, wisten weer van de klepel uiet; ze hebben de indruk gegeven, als wilde men aan den Langendijk naar Ame rika,ansch ultra kapitalistisch mo'del, alle kool, beneden dien prijs vernietigen. In ons blad stonden reeds eenige staaltjes, hoe t publiek op eea dwaal^oor was geleid, en daar van olijk gaf. t Voorstel ging sommige belanghebbenden niét ver genoeg, er waren er toch, die radicaal d!e uitsehotkoo l, welke prijs die ook vermag op te brengen, niet meer verhandeld te zien. Zijn we wei ingelicht, (ook de verslagen gaven aanleiding tot dien indruk) dan is 't voorstel in zijn beperkenden vorm, als overgangsmaatregel bedoeld. Voorzichtigheid is een oud-Hollanclschë gelukkig nog veel beoefende deugd; 't lijkt me zeer goed gezien, het voorstel aldus in te kl-êe- den. Het zwaartepunt moet vallen op den slech ten invloed die de uitschotkool op den prijs cler goede kool uitoefent. Al verwachten we (weten doet niemand iets)» in 't komende winterseizoen geen abuormalen prijs, voor 't winterprodUct, 't zou zeer goed mogelijk kunnen zijn, dat de kool een hoogen prijs opbracht.en 't uitschot alsdan een begeerd handelsartikel zou zijn en een aardige cent epDracht. Wo zouden de gezichten der radi calen wel eens willen zien, als dan hun uitschot- hool ter vernietiging werd prijs gegjeven. De 60 ets. per 100 K.G. is een goede veiligheidsmaat- regel; men kan de uitwerking nu eens zien, zon der ©enig gevaar. Ook de kooplui zullen wel geen bezwaar ma ken, zij toch hebben 't vorig seizoen nog al wat gemopperd op de slecht, voorziene markten, met volop uitschot, wankleurig goed, kortom rommel. Een bestelling op prima goed kon dikwijls niet eens worden uitgevoerd. Men dieue van tuinderszijde er wel eens acht op te geven, dat toen 't verplichte veilen is uit gesteld, de kooplieden daar aanvankelijk niet zoo heel veel voor voelden. Ze vreesden toch, dat de aanvoeren zich niet spoedig genoeg naar de vraag zouden regelen. De handel heeft zich thans volkomen aan 't nieuwe systeem aangepast, de groote kooplui ver klaarden meermalen, niets liever te doen, dan het benoodigde ter veiling te koopen. De vraag is gewettigd, of de bouwers zich wel voldoende aan 't nieuwe systeem hebben aangepast als de kooplui deden. Tot heden is het met de aanvoer ter veiling vóór. Januari gewoonlijk niet best geweest. Zou liet geen aanbeveling verdienen, nu reeds de aandacht te vestigen op de wenschjelijkheid van esu systematische aanvoer over 't gehoede seizoen verdeeld? Nog te veel vertoont het tuinbouwbedrijf, voor al in den winter, een speculatief karakter. Van een dwingend voorschrijven is m.i. weinig an ders dan ellende te wachten, meer heil verwacht ik vau de methode Van overreding en overleg, De vorige week wezen we in een kort stukje op het dit jaar zoo veel zich vertoonend kwaad van 'rand in de witte kool. Een aantel witte-koolbouwers hebben een ver gadering belegd, en van deze vergadering 'gjal ons blad een uitvoerig verslag. Als er nu één ver slag is geweest, dat ik met verwondering las, dan was 'het dit. Wie nu toch maar een ietsje organi satie-bloed in zijn corpus heeft, moet zich heb ben afgevraagd, wat willen die witte-koolbou wers nu? Af gaan breken, wat met zooveel moei te, zorgen en kosten is opgebouwd? Prijsgeven 't mooie resultaat, na jarenlangen arbeid, 't werk van twee geslachten, te niet, doen? Werkelijk, mij indenkend in de plaats .van een warm organisatorisch voelend bouwer, kan ik niet anders schrijven. B-enk het; u maar eens even in, wat men wilde. Ik vertrouw natuurlijk, dat het verslag juist is, trouwens nimmer heb ik daarop afgaande, (ter oorzake van verkeerde verslagen), 'n bokje ge schoten. De witte kool is randig. Om 't dit jaar zeer veelvuldig voorkomend euvel te onderkennen, is den tuinbouwers in overweging gegeven (niet opgelegd) een vijftal kool-en- door te snijden. Of dit ook voor den Noorder-Marktbond gelat, is me onbekend, de Langedijker O. C. heeft in dezeu geen bindend voorschrift. Wie dus te Broek geen witte kool wil doorsnijden, behoeft zulks in 't geheel niet te doen; wenscbelijk is het ech ter wel, aangezien het begrip rand randje klein randje, al zeer rekbaar is. Veelal toch plaatst d-e bouwer, om geen „soeza" te hebben, maar wat op 't veilingsbordje erger als 't is, wordt 't niet genoemd, gewoonlijk1 is het 'n randje, wat op 't genoemd bordje prijkt. Om nu een beeld te geven, waarbij getracht wordt zoo getrouw mogelijk dit van de partij te doen om dep kooper te laten zien, hoe groot 't euvel is, worden dan een vijftal kooien als monster gesneden. Van de tien aanvoerders te Broek zijn er zeker negen, die de kool snijden, een bewijs van welwillende medewerking der bou wers en ik durf zeggen, algemeen aanvaardt men 't als eea ongeschreven recht, dat de koo per kan zien, wat hij koopt. De zuurkoolfabrikanten kunnen zwaar randi- ge kool nu eenmaal onmogelijk gebruiken. Hen, (zooals de witte koolbouwers willen) dwingen voetstoots te koopen, zonder dat ze weten wat ze koopen, is toch absurd;. 'tZelflde geldt ook voor de kooplieden, die wel niet zelf inmaken, maar toch voor inmakers koopen. Moeten de laatsten, de kooplui, dan maar aan huu afnemers berichten: ,,ja ik kan wel witte kool koopen, maar alleen voetstoots, het recht van keur op rand is vervallen Dus moogt gie er mij geen verwijt van maken, als ge straks totaal voor u onbruikbare kool ontvangt!" Trouwens zou ik gaarne eenS zien, als één van de heeren, die op de nu gevolgde metihoido zoo afgeven, (er deugt natuurlijk niets van) eens zuivere kool had. Zou hij er dan genoegen mee nemen, dat zijn product óók voetstoots verkocht werd? Bij invoering van 't geen «ij willen, treedt deze toestand in- Wat voetstoots wordt gepresenteerd-, wordt voor -dóór en dóór randig gehoifden, en brengt 'n schijntje op. Dit zal den houders van goede kool een prik kel zijn, hun produet voor goed te v-erkoopen. De keur blijft hoe ge 't keert of wendt toch be staan. Geen zuurkoolfabrikant of koopman, Hie witte kool moet hebben, die gaaf is, zal vrede nemen met koopen zonder keur. Of hij doet 't vóór aankoop, of daarna. Is het „daarna" uitgesloten, dan kan hij maar voor eenmaal genomen worden. In ernst, hij zal het gevoel hebben, genomen be zijn, en dat onder 'n schijn van recht. Tot hedea gold de goede regel voor alle kool veilingen, dat de afwijkingen bekend moeten zijn de koopers en de consumenten moesten op de veilingen aan kunnen. Daarvoor is dure propa ganda gemaakt, voor den goeden naam der vei lingen op dat gebied heeft men veel over gehad!. Nu -door natuurlijke oorzaken een euvel in 't gewas optreedt, zou men dat alles, voor twijfel achtig gewin, dit uitnemend beginsel verzaken? Zoo nu en dan nfoet men zich toch verwonderen, ats men de uitingen van bouwers eens vergelijkt. 'In de bonnenkwestic heette het op bon ver knopen drukt den veilingsprijs. fNu durft men n.b. vragen laat de witte kool h-eelemaal vrij. Drukt dit den veilingsprijs dfcn niet? De aanneming van het voorstel der witte- koolbouwers, het laten vallen van keur (daarop komt 't aan) en het vrij laten van het produet om twijfelachtig voordeel, (van 't tegen deel houd ik me overtuigd) schijnt me van orga nisatorisch standpunt, fataal te zijn. - BROEK OP LANGEND|IJK Vrijdagavond 15 October had alhier een verga dering plaats in het lokaal va.n den heer Vijze laar, welke onder leiding stond van den heer P. v. d. Moleo. 5pr. opende de vergadering met een hartelijk welkom aan de aanwezigen en zeide verder dat deze bijeenkomst tot do-el had, hier weder een Plaatselijk Nut te stichten Diaar de aanwezigen ter vergadering hiervoor zeer veel gevoelden, werd alzoo tot oprichting overgegaan. De ver- eeniging zal de zinspreuk dragen van „Plaat selijk Nut". Als bestuursleden werden gekozen de heeren P. v. -d. Molen, voorz. P. Sc'hager, secret., Jb. Dirkmaat Az. penningm., H. Kamp en C. Smit Jz. Verder werd besproken dat-het doel was, minstens 2 maal 's winters een ge- zelligen avond te organiseeren, waarvan de eer ste avond zal worden gehouden in December a.s. Verder werd besloten propaganda 'te maken._tot het winnen van nieuwe leden, welke zich op kunnen geven bij -den Sec.r. Personen beneden 21 jaar worden niet als lid opgenomen. De contributie werd. bepaald op f 2.50 per jaar, welke in 2 gedeejten zal worden geind. Ter sprake kwam nog dat men het betreurde geen grooterc lokaliteit hier te hebben, om der gelijke gezellige a vonden te organiseeren. Verders werden nog eenige besprekingen gehouden tot het vaststellen van een reglement waarna de voorz. de vergadering sloot, met den wensch dat alle leden medewerken om het Nut goed te door slagen. BROEK OP LANGENDIJK. Gied-urend ede eerste helft van de" maand Octo ber werd reeds 73.7 m.M. regen inv den meter 'ge vonden, zooidat de gemiddelde regenval der maand 73 m.M. reeds overschreden is. - BROEK OP LANGENDIJK. Mej. G. W. Kuijk, onderwijzeres aan de open bare School alhier, heeft tegen 1 Jan. a.s. eer vol ontslag aangevraagd, wegens huwelijk. - BROEK OP LANGENDIJK. Het avondschool-onderwijs aan de Openbare School alhier, is aangevangen met 9 leerlingen', 7 jongens en 2 meisjes. ZUIDSCHAPWOUÜE. Onlangs besloot de gemeenteraad om in het Reglement van Orde de bepaling op te nemen, dat voorstellen, die een uitgaaf van meer dan f 100 ten gevolge hebben en die niet op de op roepingsbrieven voor de vergaderingen van den Raad zijn vermeld, eerst in de volgende vergade ring kunnen worden behandeld. De Burgemeester, die dit besluit in strijd achtte met de Gemeente wet, heeft bij Ged. Staten voorziening gevraagd, welk college het besluit op grond van art. 42 hebben vernietigd. Art. 42 der Gemeentewet luidt n.l. „De oproepingsbriefjes worden, spoedeischen- de gevallen uitgezonderd, ten minste tweemaal vier en twintig uren vóór het houden der ver gadering, aan de leden van den Raad bezorgd. Zij vermelden, zooveel mogelijk, de zaken waar voor de vergadering is belegd. De Raad kan steeds, behoudens de slotbepaling van art. 49 over andere zaken beraadslagen èn besluiten." ZüIDiSCHARWOUDE. De prijs van de melk is alhier weder met 1 oent verhoogd, en geldt nu 14 cent per Liter. Vergadering van het bestuur der Langedij ker groenten veiling, gehouden Vrijdag 15 Oc tober, des namiddags 2 uur. De voorzitter, burgemeester Slot, opent de vergadering met een woord van welkom aan! de leden en geeft het woord aan dien secre-l taris, den heer S. de Boer, voor bet lezen' der notulen van de vorige vergadering. DezaC worden na lezing onveranderd vastgesteld en geteekend. Tegenwoordig waven 21 leden, waaronder een lid van Koophandel. De haer Kramer) (Koophandel) was met kennisgeving aïwezig I- 1 t «W 98) m fc; IE- B 'WWl'PI cn het eerelid Zeeman. Zonder kennisgeving1 de afgevaardigden van de Schermer, de Rijp; L. T. B. en de Rijp en Omstreken. De keurlijst, welke 20 keuringen bevatte; wordt nagezien zonder op- of aanmerkingen. Bii het uitbrengen van het rapport over het nazien der boeken van bet Kantoor, wordt medegedeeld, dat alles in goede orde is be vonden en dat er in de maand September geveild is voor een bedrag van f 129.829.39;'- waarvan voor Broek op Langendijk f42.750.17,' St. Pancras f26.415.40. Koedijk f 19.153,16, St. Pancras Zuid f 1.038.83. Zuid-Scharwoudei f6.638.53, idem R K. f 187.81, H. H. waard f 6.656.60, idem R.K. f8.511.36. Ursum f3179.28 Schermer f8.036.21, Schermerhom f292.53, Hensbroek f4.937.01, Oterleek f330.02. de Rijp L.T.B. f289.76, idem. omstr. f291.25, Di verse f322.96. Schrijven ingekomen van Z. Scharwoude, St. Pancras, de Schermer de Rijp en Omstr., de Rijp L.T.B. en Oterleek allen met bericht, dat het voorstel van de Vierbond inzake „ver nietigen van uitschotkool" op hunne ledenver gaderingen is aangenomen. De overige veree- inigingen brachten staande ter vergadering verslag uit van hunne leden-vergaderingen, waaruit bleek, dat allen voor het voorstel wa ren, behalve de vereeniging tie Hens broek; Alzoo hebben 13 van de 14 vereenigingen zich' voor het voorstel verklaart. Van de „Toekomst" te Zyid-Scharwoude was tevens nog het verzoek mgekomien om' ook het uitschot-bloemkool er bij te betrek j ken, wat in den Vierbond nog besproken moet worden. Schrijven ingekomen van de v-eilingsvereon. Warmenhuizen en omstreken met de uitnoo- diging voor het geheele marktbestuur om op 16 October a.s. te vergaderen. Punten van behandeling: Het vernietigen uït- schotkool en het afgeven van koopvergunnin- gon voor onderhandsche verkoop. Een schrijven ingekomen van den secre taris -de? Prov. Commissie dat voorstellen vooi; hun algemeene vergadering ingewacht wor den tot 5 November a.s.. Hiervan wordt geen gebruik' gemaakt. In bespreking werd gebracht het tweedia punt van de Vierbond-vergadering, n.l. het uitgeven van verkoopsverguinningen. Een de finitief voorstel aangaande dit punt is er niet; zoodat het op de Vierbond-vergaderipg enkel; in bespreking gebracht zal worden. Voorgesteld wordt om 'de gebouwen tegen stormschade te verzekeren. Een onderzoek is ingesteld bij de vereeniging van Nederlanidsche gemeenten, waaruit bleek dat de premie heel: waarschijnlijk zal bedragen 20 cent per f 1000 verzekerd kapitaal. Dit kan de goedkeuring dei vergadering wegdragen. Bij de rondvraag vraagt de heer Kloos-' terboer naar de wortelen-sorteering. Dg voor zitter deelt mede dat bet U.C.B. besloten; hééft dat voor het voeren van het merk da sorteering moet zijn: van een half ons tot een ons en van het ons tot het pond, zoodat; ook heele grove peen boven het pond apart, geveild moeten worden. Tevens zegt de voor zitter is er nog geen schrijven over gekomep, zoodat nog geen beslissing genomen kan wor den. i De secr. merkt op dat wanneer het nu, komt, het dezen winter vrij te geven en d-ap' b.v. in Maart er een definitief besluit over te', nemen. De heer Visser vraagt naar het doorsnij den der witte kool, of dat verplicht is. De! secretaris zegt, dat het vrijwillig is, doch dat. het haast door allen welke "hun belang be-- grijpen, gedaan wordt. De heer P. Smit vraagt: naar het fooien gevten, naar aanleiding van het verslag der Tuinbouwvereeniging te 'St. Pancras. De voorzitter-zegt, dat er'hier niets, van bekend is. De heer Gootjes stelt voor om uit de Vier-' bond een commissie te benoemen, welke een' onderzoek instelt naar den afzet op Amerika. De "voorzitter antwoordt hierop dat de han-, del op Amerika thans de- volle aandacht van[ het Hoofdbestuur heeft, doch dit niet alleen, zij is thans ook krachtig werkzaam met me-; de-werking van enkele vooraanstaande koop lieden om dien hand-el zooveel mogelijk te be vorderen, zoodat het voorstel Gootjes óverbó,- dig wordt geacht. Nog wordt medegedeeld dat in de maan den Juni, Juli en Augustus verzonden zijn; naar Zwitserland 5209 balen nieuwe aardap pelen. Hierna werd de vergadering onder dank zegging door den voorzitter gesloten. - OUDE NIEBiORP. Woensdag 27 October a.s. zal de eerste nut-s- avond van het onderling nut „Nut en Genoegen'1 in het café van den heer P. Krouwel worden ge houden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1