"^J17;50 Haarden en Kachels Mm lesten Speciale ïuinhouw- cursus in Glascultuur. Groote Houtverkooping éi i oMi mm Zenuwzwakte en Bouwerswoning;, T. IB - Tel. 738 IJl! 20 - ill Vrijdag 22 October op Vrijdag 11 Oct. 10 nar De Tuinbouwvereeniging Heerhugowaard, Alkiuaarsch Modemagazijn vl SUZE KUI1PER Co. LAKTRAAT 4 Ehiv mttn - He alee Prei tos is Flusieel. Vilt- on VeloureMen 91. A. BE MAN, Musgracht 13, Alkmaar Be Vierbond Aan allen, die liun belangstelling betoonden bij ons 25-jarig Huwelijk, betuigen wij langs dezen weg onzen hartelijken dank. Familie Wagenaak. Familie van 'tRiet. Heerhugowaard, 0ctober ,026 Broek, op Langendkij, uct0Der K,ZD Abr. DE GEUS en Gr. DE GEUS—Kuijt, zeggen namens wederzijdsche Ouders dank voor de vele blijken van be langstelling bij hun Huwelijk onder vonden Noordscharwoude, 14 Oct. 1926. TE KOOP: een flinke met Koolberging en gelegen aan ruim vaarwater. Prijs f5000.— Brieven onder No. 10, bureau van dit blad. TE KOOP onyav. 80 snees prima R090£ BEWAARKQQL staande nabij Groot N.H. Kanaal. JAN KREIJPER, Kleine Sluis, Anna Paulowna. Degenen, welke dezen CURSUS willen volgen, kunnen zich opgeven tot bij ondergeteekende. Leeftijd boven 20 jaar. JAC. WAGENAAR. Secr. van „G r o e n t e c u 11 u u r". Broek op Langendijk. Bij de bakkerij van WEDER van een partij deelen, riekels, deuren, kozijnen enz. enz. geeft GRATIS een CURSUS in GLASCULTUUR. Zij, die wenseiien deel te nemen, kunnen zich opgeven vóór 25 Oct. 1926. Aanvang December. 10 Lessen. Namens het Bestuur, A. VOLKERS Azn. Secretaris Heerhugowaard (Zuid). De in uitmuntenden staat van on derhoud verkeerende Huismanswoning, met groote veestalling en berging, geheel voorzien van gas- en water leiding, me! arbeiderswoning, boet, erf, bouw terrein, boomgaarden, tuinen, (o.a. beplant met ongeveer 2700 bes- senboomen en 250 andere vruchtboo- men) benevens eenige perceelen uit muntend WEI- en BOUWLAND uitermate geschikt voor groenten- en bloembollencultuur, tezamen ter groote van 7.51.48 H.4. gelegen aan de Dorpsstraat te Win kel onmiddellijk bij vaarwater, afslag- markt en tramstation, behoorende aan den heer K. ZEEMAN, Sz. aldaar zijn ingezet op f 33428.34 De afslag, oombinatiën en eindtoe- wijzing blijft bepaald op Vrijdag 22 October a.s., des middags 1 uur iu het café van IL LAAN te WINKEL. Notaris v. L EERGUM te WINKEL. o Speciaal adres voor SANGU1NOSE is zuiver plantaardig. Er zijn hoe genaamd geene chemiealën in. Omdat het zuiver plantaar dig is, wordt het ook door zwakke magen zoo goed var- dragen. Het wektden eetlnst op versterkt ae ingewandenbe- stijdt en overwint de bloedar moede, die de oorzaak van zoo veel kwalen is Zij kost f2 per flacon. 6 11. f 11 12 fl. f21.—. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. WACHT U VOOR NAMAAK. VAN DAM Co., De Riemerstraat 2/ci Den Haag. Nergens voordeeiiger Nergens zoo mooi Nergens groote keuzo als in Pill IIUH 11. 2.90 Ziet onze Etalages Ziet onze Etalages Boekhoudingen en Belastingzaken. Jarigen 2 Zoekt U in „Het Led er huis" een geschikt cadeautje, Actentasschen vanaf f3.509.25 Portefeuilles v f 1.90 tot f '5.90 Sigarenkokers vanaff3.50 f7.50 Portemonnaies, Damestasschen injgoedkoope en duurdere genres, Kindertaschjes, Schooltasscben Panlop 9, ALKMAAR. B.J.SCHUMFF IS Speciaal adres voor fijne Lederwaren Vakkundige bediening een pracht van een Gramafoon met 10 nummers. Eerste Alkm*. Naaimachinehandel A. HILDER1NG, Zaadmarkt 66, Alkmaar Tel. 236. Speciale inrichting voor reparaties. ösis sis&ces 5s vakkundige bediening Hd Huis met de lichtpijlen. Ia het „Land bouwhuis" te Alkmaar verga derden de v olledige besturen der veilingsvereeni- gingen, welke tezamen den Vierbond vormen. De uitnoodiging was uitgegaan van het bestuur van Warmenhuizen. Zoodat de voorz. dier ver- eeniging, de heer Slot, de leiding had. In zijn openingswoord wijst spr. er op, dat in deze ver gadering een paar zeer -belangrijke zaken aan de orde worden gesteld, welke naar hij verwacht met ernst besproken zullen worden. Spr. hoopt niettemin op een vriendschappelijke bespreking. Ten aanzien vau het eerste punt, het stellen van een minimumprijs voor kooluitschot, ver heugt spr. er zich over, dat het desbetreffende voorstel, naar uit de vergaderingsvei slagen mocht blijken, vrijwel overal een goed© ontvangst had. Over punt 2 is ai vrijwat gesproken en geschre ven en spr. vermoedt, dat ook dezen middag hier over nog wel niet het laatste woord gesproken zal worden. Na de opening der vergadering leest de heer Klant de notulen der voorgaande, welke goedge keurd worden. Voorz. stelt daarna punt één aan de orde, waar bij dan wordt voorgesteld uitschot van kool ter veiling niet te verkoopen, indien dit niet meer kan opbrengen dan 60 et. per 100 K.G., terwijl dan dit product wordt overgenomen door het veiiingsbestuur tegeu vergoeding van 30 ets. per 100 K.G. eu aan de consumptie wordt onttrokken. Door den heer P. Slot wordt namens de L. G. 'C. verklaard, dat deze vereeniging met het voorstel aecoord gaat, welke verklaring mede gegeven wordt door den heer Brugman nameus de a N.M.B. Door dea heer Bakker wordt namens de ver eeniging Obdam meegedeeld, dat ook daar het beginsel is aanvaard, doch dat men niet aecoord gaat met het voorstel om het product dan voor den Kalven prijs door het marktbestuur te doen overnemen. De voorz. oordeelt, dat ten aanzien daarvan aan de veilingsbesturen wel vrijheid van handelen kan worden gelaten, doch de heer S. de Boer kan zich daarmee volstrekt niet vereenigen. Deze meent, dat er groot gevaar bestaat voor "het plegen" vat^ fraude, wanneer dit aan den aanvoerder wordt gelaten. Dit geeft aanleiding tot een tamelijk breedvoerige discussie, waarbij verschillende mee ningen naar voren wordefl geibracht. Over het algemeen maakt men zich over het gevaar van fraude niet al te ongerust, gezien de goede ont vangst van het voorstel in de vergaderingen der aangesloten vereenigingen, terwijl tenslotte ook nog de opmerking wordt gemaakt, dat het nog meer onderhands verkoopen aan z.g. pïkeniers volgens do Statuten strafbaar zou zijn. De voorzitter meent ten slotte té mogen vast stellen, dat het voorstel algemeen wordt aan vaard, terwijl het in de bedoeling ligt, dat be treffende partijen niet meer van de hand Worden gedaan voor consumptie. Het besluit zal in werking treden met ingang van 25 Oct. a.s. De heer Jac. Groen, N.M.B., vraagt nog of door bemiddeling van de Prov. Comm. ook niet andere veilingen tot dit besluit gebracht zouden kunnen worden, waarop de voorz. der Prov. Comm. antwoordt, dat het wat laat zou worden hiermee te wachten tot de najaarsverg. Spr. wijst er echter op, dat om de Oost een kring van vei lingsbesturen is gevormd, vrijwel overeenkomend met onzen Vierbond, en stelt voor, die tot het houden eener verg. uit te nocldigen in den loop der komende week, wat. aigemeene instemming er langt. Nog wordt besloten om met betrekking tot deze zaak de volle medewerking te vragen van Koop handel". Met genoegen constateert nu do voorz., dat dit voorstel is afgehandeld met als resultaat een gunstige beschikking, terwijl hij hoopt, dat hot besluit zal blijken te zijn een stap in de goede richting. Vervolgens wordt punt 2: Het bonnenstelsei aan de orde gesteld. Waar dit punt namens den N.M.B. op de agenda is geplaatst, geeft Spr. hier over het woerd aan den voorz. dier vereeniging. Deze wijst er op, dat na de invoering van het verplicht veilen van winterproducten, men is ge komen tot de invoering van het bonnenstelsei om op deze wijze door onderhandschen aankoop den handelaar op eeu bepaald moment iu de gelegen heid' te stellen .eeu order op korten termijn te kunnen uitvoeren. Nu is evenwel naar het oor deel van den N-M-B. meer eu meer van dit begin sel afgeweken, zoodat de bonnen in veel te ruime mate worden verstrekt, wat afbreuk doet aan de veiling. Naar spr. ter oore is gebracht, zou b.v. over eeu bepaald tijdperk bij de L.G.C. niet minder dan 20 pet. op bonnen zijn verhandeld, terwijl 'het meer voorkomt, dat op bonnen door de eene veiling verstrekt, wordt gekocht hij Ie den van een andere veiling. Vandaar dat in den N.M.B. wordt aangedrongen om ten aanzien van het bonnenstelsel tot beperking te komen. Door den voorz. van de L.G.C. wordt gevraagd of de N.M.B. in dezen een bepaald voorstel heeft, waarop Wordt geantwoord, dat dit niet het geval is, doch dat wordt gehoopt door onderlinge ge- l dachten wisseling te komen tot eenheid van bande- len. Die heer Kliffen wil gaarne op deze zaak nog wat dieper ingaan, en constateert, dat vrijwel alle eenheid ontbreekt, niet alleen van handelen, doch ook van inzicht, niet alloen bij de veilings besturen, doch ook iu de vereenigingen. Het is spr. een groote ergernis steeds menschep ter vei ling aanwezig le zien, die, hoewel ze wel willen verkoopen, toch niet aanvoeren, doch als 't ware staan te hunkeren of wellicht een handelaar met een bon hij hen komt. Mede komt het Spr. voor, dat sommige handelaars zich ter veiling niet zoo druk maken, daar ze iu eeu eventueol te kort zich wel door koopop bonnen kunnen voor 1 zien. De verkoop op bon acht spr. feitelijk een misdaad van Jicht hij de veiling wonenden tegen, over de ver af wonenden; naar spr.'s overtuiging wordt de idee van alles veilen zeer verzwak' door het bonenstelsel en dit acht spr. een gaan in verkeerde richting. Naar het oordeel van den voorz. zien beide vorige sprekers de zaak toch wel wat donker in; naar zijne meening moet bij niet of onvoldoen den aanvoer de handelaar zich toch kunnen voor zien, opdat de orders uitgevoerd kunneu worden en hiervoor acht spr. het bonnenstelsel noodzake lijk. Spr. meeut, dat juist door het bonnenstel sei de uitvoer op Amerika het vorig© seizoen zoo'n hooge vlucht heeft kunnen nemen. Door den heer S. de Boer wordt opgemerkt, dat de cijfers -door den heer Brugman genoemd, evenals met meerdere geruchten vaak het geval is, zeer overdréven zijn; het gemiddelde, dat op bonnen is verhandeld bedroeg voor de L.G.C. 9Va pet., hc> hoogste percentage voor een be paalden maaud is 181/s geweest. Waar het ge middelde percentage voor den N.M.B. ongeveer 2 pet, bedroeg, achten de hoeren Brugman en Klif fen de genoemde cijfers veel te hoog eu doodend voor de veiling. Hiertegen wordt weer aange voerd dat het toch van groot belang geacht moet worden, dat Je producten weggaan. De lieer 'Molenaar van Warmenhuizen haalt enkele voorbeelden aan, waaruit moet blijken, dat verschillende orders niet uitgevoerd zouden zijn, indien daarvoor geen bonnen waren verstrekt; ook deze spr. is van oordeel, dat het bonnenstel sel niet gemist kan worden, het is gegroeid met den aanwas van de aanwezige voorraden. Nog geruimen tijd wordt dit debat voortgezet, waarhij men elkaar echter niet blijkt te kunnen overtuigen. We meenen nog te moeten vermelden, dat, 'door den heer Wagenaar, vertegenwoordiger van Koophandel in het L.G.C.-bestuur, wordt verklaard, dat de handel in 't algemeen gesproken het liefst zich voorziet ter veiling, aangezien de 'handel zich heeft leenen aanpassen aan het vcilingssysteem, een groote fout der tuinders acht Spr. het echter, dat velen hunner zich niet aan het veilingssysteem hebben aangepast. Zoolang dit niet geschiedt, zal het bonnenstelsel niet ge mist kunnen worden. Nog woédt door den heer Gootjes van St. Pancras het idee aan de hand gedaan het bonnenstelsel door iets anders te ver- vangcu. Spr. itenkt zich dit zóó in. Is de veiling afgeloopen dan worden de rollen omgekeerd: de handelaar maakt hekend waaraan hij nog be- lioefte heeft, terwijl aan de bezitters (als we het goed hebben begrepen door middel van het afmijn-toe stel) laten aanwijzen, waarvoor ze het gevraagde product op dat moment willen leve ren. waarop door den heer Klant nog wordt op gemerkt, dat dit vrijwel reeds in toepassing wordt gebracht door het z.g. na veilen te Warmenhuizen. Deze merkt tevens nog op", dat verplicht veilen wellicht streng door te voeren is op groote vei lingen, doch onmogelijk is voor kleinere. Deze meening wordt door den voorz. gedeeld en deze stelt voor thans niet- verder op ,de zaak in te gaan, inch den hestaanden toestand te hand haven, zij list dan met het verstrekken van bon nen zich ie beperken tot het noodzakelijke. Hierna sluiting. Nieuwstijdingen Een ernstige beschuldiging. Men meldt uit Weesp. In aansluiting met het bericht betreffende} het nachtelijk rumoer alhier en 'het verzet, door een antai jongelui, gepleegd tegen een: tweetal politieagenten, vernemen wij nader, het volgende, hetgeen het voorgevallene ze ker in een nog ernstiger licht stelt: Door een de verdachten, tegen wien proces verbaal we- d opgemaakt, is bij het verhoor door de politie -- hetwelk eenige dagen na het gebeurde, toen de gemoederen wat tot rust waren gekomen op het politiebureau plaats had verklaard, dat het gevecht met de po litie en wel met name de Vèchtpartij met den agent R., meer te betaekenen zou heb-, ben. dan een botsing, als gevolg van ontevre denheid over het ontruimen van de zaal, waartoe de geverbaliseerden door de politie gedwongen werden. Indien de verklaring van bedoelden verdachte op waarheid berust, dan zou hier sprake zijn van een te voren beraamd; plan om den agent R. bij de een of andera gelegenheid een goed pak slaag te geven. De ze agent staat n.l. bij een deel der burgterijj niet in een al te goed blaadje. In hoeverre een minder tactisch optreden bij verschillend^ gelegenheden (o.a. bij de onlangs plaats ge had hebbende drankinbeslagname, toen doot; denzelfden agent volgens sommigen wel wat; te haastig en zonder vooraf gaande sommatie van den wapenstok gebruik gemaakt werd).' oogenblik buiten bespreking laten. De vorenbedoelde verklaring bij het verhoor door de politie wint aan waarschijnlijkheid door de omstandigheid, dat de beide politie agenten in den nacht van het tumult reeds eerder in de zaal, waar later de vechtpartij plaats had, aanwezig waren, daar de zaaleige- naar assistentie verzocht had, aangezien een dei bezoekers, een zekiere K., opzettelijk bier glazen tegen den grond zat te werpen, met de kennelijke bedoeling ze stuk te gooien. Toen; nu de beide agenten v. D. en R. zich in verband daarmede, in de zaal bevonden eri het bestuur der vereeniging, welke de soiréd had georganiseerd, met het oog op de luid ruchtige stemming van sommjgc(hr der be zoekers, besloot, de zaal maar te doen ont ruimen, plaatste een tweetal der geverbkliï seerden zicht achter den agent R., hielden deze een parasolletje boven het hoofd en maak ten spottende opmerkingen met betrekking tot den z.g. stormband, waarmede de uniformpet op R.'s hoofd bevestigd was. Dezelfde jonge lui weigerden van een tafeltje op te Staan,! toen later de politie ook dat zaalgedeelt# ont ruimde. Terwijl de verdachte B. een glas naar den mond wilde brengen, werd dit glad door den agent R. vast gegrepen; volgens oog getuigen moet dit incident de directe aan leiding geweest zijn tot de ernstige vechtpar tij. welke onmiddellijk' volgde, doch welke dan, oo'f. indien men mag afgaan op de bovehbe- bedoelde verklaringen, feitelijk' van de zijde der bezoe|cers geprovoceerd zou zijn. Van de gevoelens van wrok, welke tegen den bedoelden agent gekoesterd worden, ge tuigt ook de uitlating van een der ge-verbali-! seerden, tegen dien agent (in den nacht van; het rumoer): „Als ik er door jou 5 maanden indraai, dan heb ik' voor jou ook nog 10 jaar over", welke woorden niet in dronkenb schap gebezigd, ongetwijfeld een ernstige be dreiging inhielden. Het feit ,dat bovenvermeld everklaring wat betreft het vooropgezette plan afga- legd werd door een der geverbaliseerden, die zelf een werkzaam aandeel in de ftech'partij tnet de politie gehad heieft, doet laatstgenoem de vermoeden, dat hier sprake Is van een po ging om, 4'Oor de politie een draad in hand eli te geven, de zelf-verdiende straf wat vermin derd te krijgen. Tot nu toe is door de politie tegen 5 per{ sonen procesverbaal opgemaakt. Eene dievegge. Een der winkeljuffrouwen in een bontzaak ia de Veenestraat te Den Haag, bemerkte dat een der bezoeksters een bont stal en daarmede den winkel wilde verlaten. Zij liep de dieveggge na en op haar aanwijzing werd deze -door een agent van politie gearresteerd- Bij het onderzoek bleek, dat de aangehoudene was de 37-jarige juffr. S. uit Frankrijk afkomstig en in een hotel in de residentie verblijf houdende. Bij een ingesteld onderzoek in haar kamer bleek, dat een koffer bevatte een nieuwe sprei- een groot aantal nieuwe dajmes-toilétten en een aanzienlijke, partij dessertzilver. Men vermoedt ,dat deze voorwerpen alle van diefstal afkomstig zijn.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 4