WE Polder Eeestmer-Ambacht Donderdag 21 October 1926 35 e Jaargang. Buitenlandse!) Overzicht Nieuwstijdingen NO. 125 INTERC.TELEPHOOII 52 LAAIÏEDIJKER COURANT Geruchten 'kunnen, ook als ze onjuist blij ken of .onjuist heeten, soms epn plotseling*, verrassend licht werpen op den wiereldtoestan.L Dezer dagen heette het, dat Turkije vier van de; negen legercorpsen, waarover het beschikt, had gemobiliseerd. Daar moest iemand, die zich 'voor de kennis, van zijn buitenlandsche politiek met de da!-, gelijksche berichten en telegrammen te vreden stelt, vreemd van opkijken. Alles Leek toch fair en vrede. En in het nabije. Oosten was geenf wolkje, zoo groot als een man's hand, dat, den politieker) hemel dreigde te verduisteren.', Het bericht der mobilisatie der vier Turk- sche legercorpsen bleek dan ook een vergis-* sing. Maar zoo heel groot was'die vergissing' toch niet. Dat wil zeggen, de mobilisatie hac^ heel goed kunnen plaats hebben en er was/ een zeer plausibele reden voor geweest. En hetj is inog niet zoo heel zeker, of de Turkschei regeering, wanneer wérkelijk! de mobilisatie niet heeft plaats gehad, wat ondanks de te') genspiaak nog niet zoo heelemaal vaststaat, het bericht van de mobilisatie niet opzettelijk beefti doen verspreiden, teneinde duidelijk te laten zien, dat ze die plausibele reden nog heel goed in het oog hield. Want ze vertrouwt Italië) niet ten opzicht evan klein-Azië. En Italië' is op dat punt niet te vertrouwen. Het beeft', een bevolkingsoverschot, waarmede hetgeen raad weet en waarvoor het nieuwe kolonisatie-. gebieden zoekt. En het heeft daarbij sterks imperialistische aspiraties en tracht in het Oosten der Middellandsche Zeie een overwe gende machtspositie te veroveren. Al lang loert het op een deel van die kust "van klein-Azië* En Turkije herinnert zich nog heel goed uit het Tripolitaansch avontuur van Italië, voor! hoe plotseling verrassingen dit land een ander, waarmee het zoogenaamd in vriendschap leeft kan plaatsen. Zijn mobilisatie of het gerucht' zijner mobilisatie zou dan ook niet anuers zijn dan een waarschuwing aan Italië dat de Turken zich geneed houden. Of dei waarschuwing helpen zal? Italië beseft onge twijfeld, dat het zoo ver van buis tegen het Turksche leger een harden strijd zou hebben te voeren. En al beschouwen de Italianen zich tegenwoordig onder de misleidende begooche ling van het facisme als een soort Uebermen-' schen, Mussolini en consorten weten heel goedj dat het Italiaansche leger tot nu toe zijn on overwinnelijkheid nog niet getoond heeft, en volstrekt niet zoo sterk in omvang èn geest isl als de fascisten brullen, dat daarentegen het\ Turksche leger, zeer bijzondere voorbeelden van taai ekracht en moed heeft gegeven en cfat Turkije in klein-Azië, dus in eigen land strij dende, reeds .daardoor sterk in het voordeel is tegenover Italië, dat alles ver over zee moet aanvoeren. Maar de fascistische drijverij heeft langza merhand het Italiaansche volk' tot een koorts van nationalisme opgevoerd. En dit nationa lisme zal eindelijk van Mussolini's regeeringi wellicht daden willen zien. Bovendien voelt, Italië zich den laatsten tijd sterk in de Ejn-: gelscbe vriendschap. Engeland zal waarschijnlijk een avontuur op de klein-Aziatische kust wel niet aanmoedigen,, omdat het met Turkije en zijn talrijke Moham-' medaansche onderdanen liever in vrede leeft. Maar wanneer Italië op eigen houtje tot den' aanval over gaat, zal Engeland de vriendschap' moeilijk kunnen verloochenen en allicht an dere mogendheden beletten zich met den strijd; te bemoeien. Een spoedige oorlog in dat deel der wereld behoort dus volstrekt niet tot de onwaarschijn-' lijkheden. En het gerucht van de mobilisatie der Turk sche legercorpsen heeft dat feit en den toe stand in dat deel der wereld en daarmee hef gevaarlijke in den toestand der' heele 'wers^ weer eens duidelijk onder de oogen van het publiek gebracht. We leven altijd pog op den rabd van oor logen, ook al heeft er tusschen Duitschland en Frankrijk toenadering plaats en maakt de in nerlijke tweespalt in de communistische par tijen daarmee in Sovjet-Rusland dit land voor- loopig als onruststoker minder gevaarlijk. In Engeland zijn ze ook een oorlog begon nen, maar van een anderen aard. Feitelijk is er al lang oorlog tusschen de mijneigenaars, en de mijnwerkiers. Maar deze oorlog had al tijd nog iets van een sportwedstrijd, naar be paalde regels gespeeld. Nu de mijnwerkers bed echter dreigen te verliezen, dreigt het bittere ernst te zullen worden. Het besluit is het vei ligheidspersoneel uit de mijnen terug te trekker; en <jus die mijnen onder te latten loopen. Emi al zal hel grootste deel van dat veiligheidsper soneel aan het bevel van staking wel niet ge-i hoorzamen ,een gedeeltelijke staking kan al ernstige gevolgen genoeg hebben. Het schijnt bovendien dat onder de vernieuwde actie voor de staking het aantal werkwilligen weer begint! af te nemen. Het mijnwerkiersverbond heeft eert kleinen oorlogsraad geformeerd. En alles wijst er op, dat men de'n strijd tot het bittere einde wil uitvechten. De strijd in België tusschen de politieke partijen is ook uitgevochten nu de gemeente1 raadsverkiezingen achter den rug zijn. Libera len en conservatieve katholieken blijken wat gewonnen, socialisten en democraten wat ver loren te hebben, de eersten vooral te/n voor- deele van de communisten. Ook in Frankrijk is een strijd gevoerd, maar, slechts binnen de grenzen der radicale partij. Het zitting nemen van Hlerriot, den voorzit ter der partij, in het ministerie Po in ca ré, had. het verzet van taWa» oartijgenooten uitgelokt., Maar Herriot's verdediging heeft de heeren wat gekalmeerd. En ten slotte is mist de ver kiezing van een nieuwen voorzitter, want Her- riot had bedankt, het standje gesust. Vergadering van Hoofd-Ingelandsn van den Polder Geestmer-Ambacht (Oosterdijk en Mo- lengeerzen.). i Dinsdag j .1des voorm. half twaalf,, ver gaderden de Hoofd-Ingelanden van bovenge noemden polder ten huize van den heer C. 'Vis te Oudkarspel. De voorz., de heer Jb. Swap Hz. opent, 'de vergadering met een woord van welkom. Hierna worden de notulen der vorige ver gadering voorgelezen en behoudens opmer kingen vastgesteld. De voorzitter zegt niet te hebben gezegd, tegen het zuidelijker plaatsen der sluis te zijn, doch juist voorstander hiervan te zijn De heer Swart acht het beter uit de no tulen weg te laten dat de peil verlaging vari 5 c.M. hinder zou kunnen veroorzaken voor de scheepvaart. De voorzitter antwoordt dat zulks niet mo gelijk is, daar bet bezwaar in de vergadering is geopperd en dus opname hiervan in de no tulen terecht op zijn plaats is. De voorzitter uit een woord van dank vootf de zeer uitgebreide samenstelling der notulen. Vervolgens deelt hij méde: a. dat het schoeiïngswerk is aanbesteed voor f 1.Ö27.de begrooting was f 1.125.— eveneens de verbeteringen aan den Oosterdijk en wel voor f985.—, welke begroot wanen op f 1.050— b. dat gegund is de levering van 50 M3.. grint en 25 M3. bazalt, doch dat de leveran tie nog steeds niet is geschied, ondanks her haaldelijk bericht gezonden is aan den Le verancier c. in verband met een sluisbouw der ka nalisatieplannen heeft spreker een onderhoud; gehad met den betrokken ingenieur, doch spr. werd niet in de gelegenheid gesteld de be langen van den Noordermarktbond betreffende; den sluisbouw naar voeren te .brengen, daar bedoelde ingenieur hierover niet wenschte te spreken. De heer P. Borst wenscht op de hoogtiej te worden gesteld waar de bekistingen bedoeld in mededeeling a. zullen komjen. De heer Tauber, opzichter .antwoordt dat de Verbeteringen zullen worden aangebracht van de Broekerhoek tot Noordscharwoude ien; de beschoeiingen vanaf de Roskambrug langs 't Waardje. Vervolgens deelt de heer Swan mede, dat. den ingenieur van Waterstaat gewezen is op den slechten toestand van de waterk'eering. van de Westbeverkoog. Door spr. is een on derzoek ingesteld en hebben boringen tot op de veenlaag plaats gehad, doch is rtiets bijt zonders ontdekt. De heer J. Blom merkt op, dat, niettegenl staande het hoogte water dat verleden jaar, vanwege de Westbeverkoog veroorzaakt werd, de toestand ter plaatse geen gevaar oplevert.', De voorzitter is 'dezelfde meening toegedaan en deelt thans mede dat aan den ingenieur de bevindingen van het onderzoek zijn toe gezonden. j Punt 1 der agenda. Onderzoek der geloofsbrieven van de hee ren P. Sevenhuizen Hzn. en P. Borst Az.ii Daar de geloofsbrieven in orde zijn bevon den feliciteert de voorzitter de herbenoemdiemj en spreekt den wênsch uit, dat zij nog vfcle jaren aangenaam mogen samenwerk/en als Hoof d - Ingelanden Punt 2. Benoeming Motenmeester. Aftredepde de. heer G. Schoorl. Bij gehouden stemming is de heer Schoorl met algemeene stemmen herkozen. De heer Schoorl neemt zijne benoeming als zoodanig aan en dankt voor het in hem ge stelde vertrouwen. Punt 3. Aflossing leening No. 46, 47, 48 en 49, groot f 1000. I Aldus wordt besloten Punt 4. Bonoemingcommissie onderzoek rekening. Voorgesteld worden de heeren J. Blom, G. Slotemaker en'P. Borst, die hunne benoeming aanvaarden. Punt 5. Ingekomen stukken. a. De a'ssurrantiepremie der gebouwen, mo lens enz. is belangrijk verlaagd, tengevolge der bemoeiingen van de Veneeniging van Water schappen, en wel niet het bedrag van onge veer f300.—. Punt 6. Voorstel van het bestuur over de molenaars. De voorzitter deelt mede, dat de molenaars thans al ruim 2 jaar vol salaris genieten, terwijl zjij hiervoor weinig hebben te doen. Om aan dezen toestand een einde te maken stelt het Dag. Bestuur voor ben, tot wederop zegging, vrij wonen toe te staan met een wachtgeld van f 100.en hen definitief te, ontslaan op 1 Januari 1927, met bepaling de molens te bedienen wanneer zulks noodig blijkt. Tevens deelt spr. mede, dat de pensioenwet ^verplicht wachtgeld te geven, desondanks was door het bestuur, hetwelk hiermede niet be kend was, de bepaalde regeling voorgesteld.' Op een vraag <van öen heer P. Borst hoe hoog het salaris der molenaars bedroeg, ant woordt de voorzitter dat dit gesteld was op f200.— benevens 'enkele erpolumenten, welke nu moeten worden afgeschaft. De heer Swart vraagt of de pensioenwet het wachtgeld bepaalt. De voorzitter zegt, dat zulks niet het geval is. Tevens zegt spr. dat het voortbestaan der molens eenige geruststelling geeft voor die leden, die de mogelijkheid achten ,dat de mo lens nog weieens noodig kunnen zijn. De heer Ootjers gaat volkomen accoord met de regeling van het wachtgeld, doch stelt de vraag of het wachtgeld naar willekeur kan- worden vastegesteld. De .voorzitter antwoordt dat indien de mo lenaars niet accoord gaan met de regeling zij hierover in beroep kunnen gaan bij den pensioenraad. De heer Se venhui zien vraagt of de wed. Mulder het recht behoudt van vrij wonen. De voorzitter antwoordt bevestigend en zegt dat hiermede een uitzondering is gemaakt. Hierna wordt het voorstel bij acclamatie aangenomen. Punt 7. Varia, De voorzitter zegt, dat eenie hoogst belang rijke mededeeling te hebben, welke niet op de agenda vermeld staat, n.I. dat de geachte; secretaris gemeend heèft zijn ontslag te moe ten aanvragen tegen 1 Januari e.k. Door het bestuur wordt voorgesteld dit ont slag hoogst eervol te verleenen. De voorzitter voegt hier aan toe dat de heer Kroon gedurende 58 jaar deze functie uiterst plichtsgetrouw en steeds vol ij vier heeft vervuld, om welker jieden het bestuur besloot het ontslag op de ftieest eervolle wijze te ver leenen. 'Bij acclamatie wordt het voorstel aangeno men. De voorzitter twenscht, dat de scheidende secretaris nog vele jaren een welverdiende rust moge genieten. De heer Kroon wenscht nu nog eenige woorden te zeggen op grond dat eenige hee ren niet aan den gemeenschappelijken maal tijd kunnen deelnemen. #Spreker brengt har- telijken dank voor de steeds zoo aangenaam wijze waarop de vergaderingen hebben plaats gehad die spr. steeds heieft bijgewoond met ae aanwezigen en "hunne voorvaderen. Spre ker beveelt zich warm aan voor aller vriend schappen hoopt dat de leden alle betrekkingen die zij bekleeden, mogen vervullen met den - zelfden ijver en ernst, zooals zij dit steeds hier doen. Spreker roept allen een vaarwel toe, den wensch uitende, dat het allen bij zonder goed mog egaan. De voorzitter stelt voor, zoolang de heer Kroon er lust.toe heeft, hem uit 6e noodigen ais gast op de vergaderingen van den poldier Geestmerambacht, hetgeen bij acclamatie wérd aangenomen. De voorzitter deelt mede dat een Qproeping aal plaats hebben voor sollicitanten en dat het salaris gesteld wordt op f500—, hetwelk voldoende wor^t geacht voor. de te verrich ten werkzaamheden. Spreker twijfelt niet of vele liefhebbers zullen zich aanmelden. De heer P. Borst kan zich zeer goed ver eenigen met het voorstel. De heer Ootjers zegt zich te kunnen ver eenigen met het voorstel, afgaande op 'de me dedeeling dat het salaris voldoende is voor de werkzaamheden, daar zulks door het be stuur het beste beoordeeld kan worden. De -voorztiter zegt, dat het hij het bestuur niet voorzit, gezien de vellen, die de functie zullen willen bekleeden, om een te laag salaris vast te stellen, doch bet bestuur is overtuigd dat de toelage ruim voldoende is. Aldus wordt besloten. De heer P. Slot vraagt of een oproieping ge plaatst zal worden in de plaatselijke bladen De voorzitter bevestigt zulks en zal na de sollicitatie een voordracht opgemaakt worden, waarna een buitengewone vergadering zal worden uitgeschreven, waarop de verkiezing zal plaats hebben. De heer J. Blom verzoekt om verbetering van de kaai aan de Halvemaaïisbrug, vatnwege een groot gat daar ter plaatse. De voorzatter zegt, dat zulks 'reeds aan djan opzichter bekend is en zal hiervoor worden gezorgd. De heer Sevenhuizen dringt aan op spoe dige levering van het grint en "bazalt. De voorzitter zegt, dat de betrokken leve rancier reeds meerdletla paaien aangeschreven is, doch tot heden zonder resultaat. Bij een volgende aanbesteding zal spreker een bepaling vast stellen omtrient datum van levering. De heer Swart merkt op, dat het bestuur, van den Ringpolder plannen heeft betreffende het opruimen van den molen daar ter plaatse, vanwege de gevaarlijke plaats-waar de molan zich b evindt, en indien de andere 'molens blij ven bestaan, zal dit gevaar opleveren voor den Ringpolder bij eventueele bemaling. De voorzitter meent, dat er'.geen gevaar be staat, doch zegt toe in overleg te 'tneden met; het bestuur van den Ringpolder om een rege ling te treffen die voor beidie partijen bevre digend zullen zijn. De opzichter vraagt hoe het in de toekomst zal gaan met de peilbemaling. De voorzitter zegt, dat dit zeer juist is op- gemerkt. De molenaars zullen worden aange-. schreven hiervoor te willen zorg dragen, het welk begrepen is onder de toegestane vergoe ding. De heef Slot Aegt, zich volkomen aan te sluiten bij de woorden vain den voorzitter aan den scheidenden secretaris," doch meent tevens dat dit heengaan eien buitengewone ge.- beurtenis is, gezien het groot aantal jarieln' dat deze functie is bekleed. Spreker kan zich zeer goed begrijpen dat het voor den heer Kroon een moeilijk oogenblik is te scheiden Al is spr. de jongste ,toch mieent hij uit naam van alle leden een woord van hartelijken dankl te moeten brengen aan dien heer Kroon dat hij thans zijn ontslag heeft gevraagd. Niet dak dit ontslag, zoo vervolgt spr., door de leden wordt toegejuicht, maar om reden dat de heer, Kroon zijn tijd begrijpt en wel in de eerste plaats omdat de heer Kroon door zijn hoogen 'ouderdom zijn arbeid' zoo moeilijk zal kun nen 'verrichten en ten tweede, dat door het besluit om den heer Kroon voor de vergade ringen als gast uit te noodigen, den nieuwen secretaris de gelegenheid openstaat om zich te verzekeren van de hulp van den heer Kroon. Spreker uit den wensch dat de heer Kroon nog een genoegelijkien buden dag mag beleven (applaus). De heer Kroon zegt, dat het'terecht opge merkt is, dat het voor hem een moeilijken dag is. Spr. haalt hierbij aan het spreekwoord: „Scheiden doet lijden", daar hij stqeds met genoegen de vergaderingen "heeft bijgewoond. Hij heeft met genoegen kennis genomen van het besluit en zal den nieuw blenoemden secre taris ten alle tijde ter zijde staan ..(applaus), .f Hierna sluit de voorzitter de vergadering onder dankzegging aan deleidjen voor de aan gename samenwerking. Aan het diner werd het woord gevoerd door de heeren Jb. Swan, voorz., J. Ootjers, C.< Brinkman en P. Slot AT.zn. die in welge kozen woorden dan heer Kroon huldigden voor het vele dat door hem in de afgeloopen 58 jaren werd gepresteerd. Diep onder den indruk werden deze spre-, kers door den heer Kroon beantwoord. l Afgifte van Jachtakten. Poor den Tinister van Binnenlandscjie Zaken en Landbouw is aan de burgemeesters een cir culaire gezonden, waarin wordt verzocht, in ver band met de moeilijkheden, welke zich hebben voorgedaan bij de invordering van het zegel recht eener niet afgehaalde Jachtakte, voortaan bij aanvragen ter bekoming. van jachtakten steeds de onderteekening te vorderen door dengene, te wiens name de akte moet worden afgegeven, of indien dit niet geschiedt overlegging te vragen van een schriftelijke volmacht, die aan de aan vrage kan worden vastgehecht, dan wel een ver klaring te verlangen van den onderteekenendisn persoon, die in dat geval tot handelen bevoegd moet zijn, dat hij zich aansprakelijk stelt voor alle uit de aanvraag voortspruitende verplich tingen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1