NIEUWE BEDENKT Hiks reijer ROOKT EN OENIET Zaterdag *8 October 1926 J85e Jaargang Firma R. J. HOUWING MIEHT 7 - IEL 644 ALKMAAR Kachels en Haarden Revue van de Week S ALKMAAR zijn Lase prijzen, g Plaatselijk Nieuws NO. 126 INTERC.TELEPHOON 52 LMGEDIJKER COURANT Dit nummer bestaat uit 3 bladen. EERSTE BLAD. 19 October. De eerste dag, waarop den 14en jl. - de Twe->de Kamer wederom in publieke vergadering bijeenkwam, na het korte October-reoesje, bracht twee „surprises". De eerste was, dat de behande- nog niet op de agenda werd geplaatst. De Kamer besloot, op 19 October te beginnen met de be- handeliug van Minister De Geer's belasting-ont werpen. Vervolgens zullen aan de orde komen de inter pellatie n K. ter Laan en Louis de Visser over de militaire relletjes te Assen en Ede, waarover minister Lambooy reeds als zijne meening heeft doen kennen, dat de maatregelen, die de autori teiten troffen, tegen het tekort' aan tuch, volko men gemotiveerd zijn, terwijl er voor het tumult, door wat radlraaiers berokkend, Volstrekt geen reden of toelaatbare aanleiding bestond. De Twee de Kamer zal den 9en November het „groot poli tiek debat", zijnde het „praelidium" der 'behan deling van de Staatsbegrooting -,27 aanvatten, 'tls dus zeer onwaarschijnlijk, dat het Belgische traktaat vóór Nieuwjaar op 't parlementaire ta pijt zal komen. Of dit uitstel voor minister Van Karnebeek gunstig is, moet men afwachten. De oppositie tegen het Verdrag wordt er allerminst zwawkker op!... Het Nationaal Comité van actie heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend waarin met alle kracht op Verwerping wordt aangedrongen. In de soc.-democratische sefer schijnt de groep der voorstanders ongeveer ongeveer gelijk aan die van de tegenstanders, 't,Blijft voorshandsdubbeltje op z'n leant! De .tweede verrassing, welke de Lagerhuis zitting van 14 dezer bracht, was het voortreffe lijk ebesluit, op president Buys' verstandig ad vies geaomen om ook bij interpellatiën tijd-ranit- soeneering voortaan toe te passen, alsook: geen interpellatiën meer in Begrootingen te lasschen. Gelukkig wordt nu de kamp tegen de verkwisting van „nationaleu tijd" op stevige wijze aangevat. De Kamer-vergadering van 14 October was bijpa gfeheel gewijd aan de interpellatie-Ir. Cra mer over de houding der Indische Begeering t.o. der bekende plannen van den Politiek-Economi- schen Bond om met steun van den Java-Suiker- Werkge vers bond eene A nti-Communistische actie te ontvouwen. Ik zal er mee volstaan te vermel den, (dat eene motie-Cramer, waarbij de Kamer als haar oordeel zou uitspreken, dat het ongeoor loofd is als de Indsiche Begeering of eene van hare organen steun zou verleenen aan eenige politieke partij en den Minister zou verzoeken, aan de Indische Begeering in voorkomende ge vallen aanwijzing te geven, dat zij zich daarvan heeft te onthouden, Vrijdagmiddag verworpen is met 51 tegen 29 stemmen, die van de vrijz. en sociaal-democraten en mr. Arts, van de Katho lieke Volkspartij. Minister Koningsberger had de motie overbodig verklaard en er bij gevoegd, dat aanneming er van in Indië een ongunstigen in druk zou maken. In de vergadering van 15 October heeft 'de Kamer behandeld en goedgekeurd het wetje be treffende de tand-prothese. Allen, die krachtens de wet van Juni 1925 bevoegdheid tot tandpro these hebben gekregen, moeten hun stukken dus aan een nieuw onderzoek onderwerpen. Zij, die ten onrechte de bevoegdheid kregen, zullen deze verliezen. Minister Slotemaker de Bruine heeft gelijk de heer Duijs in eene sympathieke rede erkende op "de meest loyale wijze de verant woordelijkheid op zich genomen, voorde verkeerde wijze, waarop ook vóór zijn optreden de wet van Juni '25 werd toegepast. Voor het amendement Merchant, dat (gelijk mr. Van, Sasse zei) fei telijk een soort van votum van wantrouwen was, bestond dus geenerlei reden. D|e Kamer 'heeft dat dan ook verworpen met 69 tegen 6 stemmen! He titel „tandheelkundigen" voor de tot tand prothese bevoegden is gehandhaafd. Een amen dement om dien naam te veranderen in tand meester", duikelde met 5619. He Rijksmiddelen over September 1926 brach ten circa 4 millioen meer op dan in September '25. Een „meevaller", die straks "bij het finan cieel Kamerdebat nog wel zal worden aangp- roer. Uit den Ministerraad is „uitgelekt", dat slechts Exc. SLotemaker de Bruine tegen de verplaatsing der R. V. B. van Amsterdam naar Delft is. De zaak wordt nader onderzocht, maar Delft's kansen zijn stijgende. Volgens de „Tel." zal de Zuidierzeesteunwet van 19 Juni 1925 zeer spoedig in werking treden. He achter ons liggende week zal met „zwarte kool" blijven aangeteekend, zooals de Romeinen 't uitdrukten. De wreede reus, genaamd Zuidwies- terstorm heef rouw en ellende gebracht in veie, vele huizen van visschers. De storm bereikte zijn hoogtepunt, met een staat van Gz. K.M. per M2.!.De scheepsrampen op de Noordzee, die aan ruim veertig mannen het leven kostten, hebben het Roode Kruis tot tweemaal toe een Te Londen is de Imperiale Conferentie geopend. De minister-presidenten en tal van ministers van de dominions, de kolonieën en Ierland nemen aan dez econfereutie deel. Baldwin heeft een rede uitgesproken, waarin hij wees op de groote be- langrijkheid van samenwerking tusschen de ver- optoep om steun doen richtp tot het Nederland- 'schillende deelen Van het groote Britsche Rijk. sche volk. Katwijk Scheveningen en Vlaardingen Inderdaad is deze samenwerking voor het moeder- werden in rouw gedompeld. Voor de soms diep I land van het grootste belang. In de verschillendte schokkende bijzonderheden van de scheepsrampen dominions echter ontwikkelt zich een machti- verwijs ik naar de bladen. Moge de terecht ver- ge beweging voor meerdere onafhankelijkheid, maarde nationale offervaardigheid zich hier in Wij denken slechts aan Zuid-Afrika en aan Ca- al haar mildheid ontplooien! Uit de Bild werd gemeld, Mat aldaar een sterke manetische storm werd geregistreerd. Ook zijn vele zonnevlekken waargenomen tusschen welk verschijnsel hevige storingen in de atmos feer zooals men weet ook wel verband wordt gezocht. Het stormweer heeft ook in tal -van groote en kleinere plaatsen van ons landdier» en daar zeer ernstige schade berokkend. Uit de jongste personalia: De huldiging vhn mevr. Theo MannBouwmeester bij haar af scheid van het tooneel wordt met onverflauwdie geestdrift voortgezet. Prins Hendrik is bescherm heer van het eere-comité, dat de groote tooneel- speelster op 26 October in Den Haag zal hul digen. Tot adj unct-directeur der Telegrafie is be noemd de heer P. I. H. Sassen, hoofdcommies P. en T. Dr. A. J. Swaving, inspecteur van het zuivel- wezen; tevens Rijksziiivelinspecteur, is ter ge legenheid van zijn veertigjarig jubileum oomman- deur geworden van de Oranje Nassau-orde. Uit de doodenlijst: Louis Wolff, de vermaarde Nederlandsche violist, op 61-jarigen leeftijd, De Minneapolis (V.S.) J. Edelman, oud-directeur der Rijkszuivel-distributie 52. jaar, Den Haag. Gep. luit. generaal van het Indische leger Di. la Fe- ber, 74 jaar, Den Haag, Brakensiek werd ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum officier in de orde van Oranje Nassau. Uit de jongste criminalia: Bij een inbraak aan de Zwaanhals te Rotterdam is een aarts-beruchte langgezoehte inbreker gesnapt. Op den laatsteu kermis-dag te Nijmegen heeft een dronken feestvierder een 24-jarigen winke lier vermoord. Bij Eygelshoven werd een incas- oeerder bewusteloos geslagen en van f 2800 te- roof d. Een landbouwer uit de Meer is door „vrienden" van f1950 ontlast. De daders werden gepakt en het gestolen geld is integraal gevon den. Te Parijs is een clubje van vier, onder wie een landgenoot, in arrest gesteld, onder verden king van de futiliteit van twaalf millioen Chi- neesche schatkistbons te hebben gestolen. Uit de ongelukken rubriek: Bij de "halte Wes terbroek (Gron.) is een 35-jarige 'man uit een trein gevallen. Het hoofd werd hem afgereden. Een sleepboot op de Maas bij Rottendam is over varen. Vier personen kwamen om het leven. Op de spoorbaan bij Kethel zijn vier mannen van hun werk komend, door den nacht-posttrein Rot terdam-Amsterdam gegrepen en vermorseld. Ter afwisseling van al deze somber- en narig heden nog: Te Breugel werd de nagedachtenis van den vermaarden schilder Pieter Breughel op enthou siaste wijze geëerd. De tweede zoon van den Koning der Hedjaz# Emir Feisal, kwam binnen onze grenzen om H. ling der ratificatie van het traktaat met België M. de Koningin die den Prins op het Loo ont ving, dank te brengen voor de erkenning zijns vaders als Koning. Den 16en bood de Regeering emir Feisal een noenmaal aan. Hij heeft twee fraaie oostersche tapijten voor het Vredespaleis geschonken. De A.N.W.B. zal met de K.N.JA.C plaatsnaam borden bij den ingang der kom van de gemeen ten doen zetten. Een voortreffelijke „trouvaille', waai' heel wat toeristen dankbaar voor zullen zijn. f i De Haarlem sche burgervader heeft beslist, dat geen personen beneden 18 jaar, ook wanneer zij onder behoorlijk geleide zijn in dansgelegenheden zullen worden toegelaten. Decisie welke in de sfeer van het zeer jonge geslacht in de Spaarne- stad heel wat Verzuchtingen en wellicht nog andere „cris de coeur" zal doen opgaan! Er wordt, wel eens beweerd, dat de lust om in het huweV lijksbootje te stappen, afneemt. De 82-jarige man en 66-jarige vrouw uit een stichting te Zwarte- wege, die in de afgeloopen week ondertrouwd zijn, behooren zeer stellig niet tot de van Hy men afkeerigen BUITENLAND. De Noorsche bevolking heeft dezer dagen ge stemd over de vraag of het drankverbod gehand haafd diende te blijven. Met groote meerderhfcid nada. In verband hiermede zal Engeland wej 'concessies doen moeten teneinde de band te kun nen handhaven welke deze gebieden nog met het, moederland verbindt. Doch van een naderende ineenstorting van het Britsche Rijk is geen spra ke. Daarvoor is de Britsche politiek te voorzich>- tig en te handig! Ondertusschen Ooeren de mijnwerkers nog steeds een verbitterden strijd. Zij hebben een oeatralen oorlogsraad ingesteld welke de staking dient voort te zetten. Hoop dat de mijnwerkers |het nog tot een overwinning kunnen brengen bestaat er al lang niet meer. Hoogstens zullen zij de voorwaarden waarop zij het werk zullen kunnen hervatten eenigszins kunnen verzachten. Het Fransche Radicale congres "te Bordeaux is geëindigd en de beste vriend van 'Poincaré, Sar- raut is tot leider der partij benoemd. Men kan daarin zien een overwinning van meer rechts gezinde radicalen. Aan den anderen kant moet de aandacht gevestigd worden op de resolutie welke aangenomen is en waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken van een spoedige herleving van het kartel. Aan beide kanten heeft het con gres wat willen geven. Het boog zich naar rechts doo reen minder radicalen voorzitter te kiezen, het boog zich opnieuw naar de socialisten door uit te spreken dat het kartel herleven moet. De radicalen blijven steeds een gevaar in het parle ment voor het bestaan van het kabinet-Poincaré. Zoodra de socialisten zich bereid verklaren sa men een regeering te vormen met de radicalen', gullen de laatsten Poincaré in den steek laten. Hetgeen niét bevoi'Jerlijk is voor 'de stabilisatie plannen. Tel. 526 2 Mient 17 O T, T, C 2 CORSETTEN. KINDERLIJFJES. BUIKBANDEN. BUSTEHOUDERS. RECHTHOUDERS. RECHTH. CORSETTEN. ELASTIEKEN KOUSEN. DAMESVERBAND. SOUSBRAS en ROKBESCHERMERS. ALLE SOORTEN ELASTIEK Depót PALTHE Almelo. Wat de stabilisatie betreft moet erkend Wor den dat deze tot dusverre goed gelukt is. Die frank is de laatste dagen aanzienlijk verbeterd' en vkn een zekere stabiliteit kan wel gespro ken worden. Het ligt in de bedloeling om dé koers te bepalen op 150 in het Pond. België is er nog beter aan toe. Een leening is afgeslotea met de Engelsche Bank welke de sta bilisatie van den Belgischen frank tot een feit heeft gemaakt. In Oostenrijk en Hongarije zijn regeeringscri- sissen uitgebroken welke echter weer spoedig zijn opgelost. In Hongarije was het Graaf Bethlen die aftrad om zijn kabinet te reoonstrueeren. Men zegt thans dat spoedig in Hongarije nieuwe ver kiezingen zullen plaats hebben. In Ooslenrijk is Barnek niet tot overeenstem ming kunnen komen met de ambtenaren wes halve dit kabinet is afgetreden. Ook hier is deze crisis spoedig opgelost. De tekende kerkelijke politicus Monseigneur Seipel heeft een nieuw ka binet, gevormd met Dr. Kienbock welbekend uit den stabilisatietijd als minister van financiën. j -*■ Ook dit kabinet is een verkiezingskabinet. Im- heeft zij zich tegen dit verbod uitgesproken. En j mers binnen enkele maanden zullen in Oosten- dal hel qenot heh/v/elh Ge uil een pijp haall a/hanql van neJqeen Ge er in slopr. ROOKTABAK ROODESJER TMeOOOBUS NI ELM E IJ EL R. GRONINGEN ZUIDSCHAR.WOUDE. Door ouders vau kinderen uit deze gemeente, die de R. K. School te Noordscharwoude bezoe ken, is aan den gemeenteraad van Zuidischar- woude een adres gericht, waarin er op wordit gewezen, dat de schoolgelden, welke door hen worden betaald, geheven worden naar de regeling, zooals die door Noordscharwoude is vastgesteld eu deze regeling ongunstiger is dan te Zuidschar woude, weshalve adressanten daarin voor de ou ders, "die. hun kinderen naar de bijzondere school zenden, een groote ongelijkheid zien in de school gelden voor de burgers van Zuidsoharwoude. Zij vragen nu den gemeenteraad, óm aan de gemeente Noordscharwoude te verzoeken, dat van de ouders der kinderen uit Zuidseharwoude, die de school te Noordscharwoude bezoeken, het schoolgeld- worde gehevea volgens de regeling in Zuidsehar woude, of het meer betaalde in Noordscharwoude aan de ouders te restitueereu of door een andere regeling, door den raad te bepalen. („Sch. Crt.") - ZUID-SCHARWOUDE. Uitslag publieke verhuring gehouden door, Johann W. C. Kroon, notaris te'Zuid-Schar- woude, op Donderdag 21 October 1926, des avonds 6 uur in het café „De Roode Leeuw" alhier, ten verzoeke van den beer G. Kooij, voor den tijd van acht jaren: j Onder Zuid-Scharwoude: 1. Een akker bouwland aan den hal ven Winterweg (18) f 8.5CK 2. Een dito aan en ten zuiden vatn de Kardinaalsloot (6) - 6.80 Een dito ten westein van de vo rige (6) Een dito benoorden de Kardinaal- sloot (10) Een dito ten western van de vori ge (15). Een dito ten wies tem van de vori ge (7) Een dito ten wesfiejn van de vori ge (11) Een dito ten zuiden van de vorl e (15) Een dito ten wiesten van de vori ge (9) Een dito ten western van de vori ge (10) 11. Een dito ten noorden van de vo rige (147 Een dito ten zuiden van de Kar dinaalsloot (IO.V2) Een dito ten noordien der vori ge (10) Een dito ten noorden der vori ge (10) Een dito aan de Wijdesloot (20) -6. Een dito benoor'vn de vorige (24; -6.40, Een dito bewiesten 'de vorige ,Fik-, kegroet" (19) -6.1CX Een dito benoorden de vorige (10) -4.80 Een dito tusschen Kardinaal- .en, 5.80 3. 10 12. 14 ■7.70j -7.20 -7.10 7.—' -7 6.80 -7.90. •6.20 -7. -7. de Noorsche Regeering zal zich nu wel verplicht zien een wetsontwerp in te dienen tot afschaffing van het drankverbod. De tegenstanders van het drankverbod juichen thans luide, vooral zij die in Amerika behooren tot de anti-proh,ibtionnis- ten, scheppen nieuwe moed en het laat zich aan zien dat deze kwestie ook bij de aanstaande Ame- rikaansche presidentschapsverkiezingen een voor name rol spelen zal. 'ijk de parlementaire verkiezingen plaats heb ben. Uit Moskou is een verrassing gekomen. Trots- ky en zijn aanhangers hebben zich volkomen onderworpen aan de leiding der Communistische j Partij. Als berouwvolle zondaars zijn zij weer opgenomen in de rijen van het „welbewuste"' Russische proletariaat. Wellicht zullen wij er in de toekomst nog wel van hoonen! Schildersloot „Schulpgroet" (26) 20. Een dito bezuiden' de Kardinaal - sloot (12) -5.30 21. Een dito bewesten de vorige „Groe nepaal" (12). -5.70! 22. Een dito bewesten de vorige (8) -5.-- 23. Een dito bewesten de vorige (9) - 5.3-0 24. Een dito bewesten de vorige (9) -4.061 25. Een dit obewesten de vorige (16) - 5.—' 26. Een dito benoorden de Kardinaal sloot „Zoetekou" (10) 5.10 27. Een dito aan de Voorburggracht, benoorden de Kikkersloot (3) -7 20r 28. Een dito aan de Voorburggracht „Melkpad" (41/2) -8.6Ö

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1