Medische rubriek De vergiftige deern De voornaamste vitaminen zijn de A. en B. vitaminen, zonder welke een 'kip niet gezond gedijen en dus nog minder behoorlijk pro- duceeren kan. Een tekort aan die vitaminen' leidt tot een slechteren gezondheidstoestand, verminderde productie en slechte bevruchting, der eieren een volstrekt gemis er van zal de productie geheel doen ophouden en den dood tengevolge hebben. Waar nu juist in groenvoer de meeste A., zoowel als B.-vitaminen voorkomen "bégrijpt men de noodzaak van behoorlijk groenvoeder voor hoenders, vooral van opgesloten hóen'- ders. En juist nu de wintertijd nadert m we gaarne dure wintereitjes zouden willen rapen, moeten we nog eens nadrukkelijk op dien eisch' van groen-voedering opmerkzaam maken, om dat de schaarschte van groenvoer in dit jaar-, getijde zoo gemakkelijk tot onthouding er van' leidt. Een uitstekend groenvoer voor kippen is boerenkool. Hebben we slechts een klein koppeltje hoenders, dan is het koopdn van zulke kool wel bij te houden; wie er ruimte voor in den tuin heeft, moet voor een behoor lijke teelt van die kool zorgen; ze kan win ters op het veld blijven overstaan, want ze' bevriest niet. Gekiemde haver is eveneens uitstekend. Men strooit de haver 4 h 5 cM. dik in platte; zinken bakken uit en plaatst deze in dein, kelder; de haver wordt afgedekt met jute zakken die steeds flink nat gehouden worden.; Na ruim een week is de haver gekiemd etn' plakt deze als een koek aaneen, zoodat mepi) er repen van snijden kan. Gras heeft als groenvoeder slechtds waarde als de hoenders het zelf kunnen afpikken of als zeer jong gras zeer kort gesneld en wordt; Gesneden of gemaaid g"*as is te lang en dej stugge vezels .vooral van wintergras, veroor zaken kropziekten. Hooi van zeer jonge klaver of lucerne kan' men in den winter wel gebruiken, al moet men niet vergeten, dat alle conserveer-mid- middelen het vitaminengehalte sterk doen slin ken. Klaver- en lucememeel, door het droog- voeder gemengd, vormen eveneens vrij nuttige, surrogaten. Dengenen echter, wien het onmogelijk is om in den winter behoorlijk groenvoer aan de dieren te verstrekken, kunnen we slechts éétV middel aan de hand doen, dat volstrekt af doende is en het groenvoer volkomen vervangt,J d.i. de voedering van gist en levertraan. Het vitaminen-gehaltee dezer stoffen 'is nog hoo- ger dan van gmroenvoer, doch waar in groen voer zoowel voldoende A.- als B.-vitamiinemj voorkomen, daar bevat levertraan uitsluitend A.- en gist alleen B.-vitaminen; gist en lever traan samen, ma^r dan ook uitsluitend te sas men, kan het groenvoer volkomen vervangen. Het moeilijke van de zaak is alleen, dat beide! Stoffen zich zoo moeilijk door het andere voer laten mengen. Wij kunnen echter gebruik maken van het door Dr. te Hemnepe van rlé Rijksseruminrichting gevonden preparaat Sa- piol, dat onder diens toezicht gefabriceerd en kt den handel gebracht wordt door de N.V. Chemische fabriek Noord-Holland te Bever wijk. Het preparaat bevat de juiste verhou.-) ding gist- en levertraan, tot poeder verwerkt,, dat tot een steerkte van 10 pet. door het ge-| wone meelvoer (ochtendvoer) vermengd kani worden. Telkens voegen we dus bij 9 maten! melvoer, 1 maat sapiol. Voor* Huis en Hof In den In in. Afgevallen bladeren moeten we geregeld bijeenhaxken, én terwille van de netheid, èn om- omdat ze ons zoo bijzonder ten nutte kunnerj zijn. Voorloopig brengt men ze tot een groote n, hoop bijeen, op een beschut plekje, waar weinig gevaar voor wegwaaien bestaat. Wie werken de bladeren er tot een compacten hoop bijeen en zetten die gedurende den zomer nog een paar maal om, 1ot de massa voldoende verteerd is voor het gebruik. Door toevoeging van meststoffen kunnen we de voedingswaarde van dien blad- grond nog aanmerkelijk verhoogen. Behalve dat deze bladaarde voor pótcultuur onmisbaar is, be wijst ze goede diensten, als we ze 'in het najaar (het volgende najaar dus) luchtig over het gazon strooien, om voor verschillende gewassen den bodem te verbeteren, zoodat hij voor hunne ont wikkeling geschikt wordt, enz. Wie dus daartoe in de gelegenheid is, gebruike het blad uit den tuin ten eigen bate en late het niet weghalen. De vangbanden, die in den boomgaard dienst gedaan hebben als lokplaats voor de rupsen van de wormstekige appelen, kunnen zoodra het kou der wordt, opgeruimd worden. Al is het niet direct noodig om te zien, wat er in die "schuil plaatsen zit, toch is het voor zeer veel menschen wel eens gewenscht zich goed te overtuigen, wat er al niet ouder kruipt. Men kan het aan zijn vrienden eens vertellen, die door het succes aan gemoedigd zullen worden om ook deze manier van ongedierte verdelging te helpen bevorderen door het. aanleggen van vangbanlden. Oude dekens, lakens e.d. kunnen zeer goed gebruikt worden in de bewaarplaatsen van het fruit. Zoodra de vruchten opgeborgen zijn en er zich, niettegenstaande het zorgvuldig sortee- ren, toch nog wormstekige tusschen bevinden, dan zullen al zeer spoedig de rupsen uit de ap pels kruipen en een plaatsje zoeken voor hun winterkwartier, waar ze ongestoord hun winter slaap ia poptoestand kunnen doorbrengen, en waarvoor ze in het bijzonder oude kleeden, wol len lappen of iets dergelijks zullen opzoeken. Deze dingen moeten dus eenige weken worden nagezien en het ongedierte wordt verbrand.. Honing. Honing is behalve genotmiddel ook een uit stekend voedingsmiddel. De zwakste magen kun nen het verdragen. Voor kinderen en jonge meis jes verdient honing, volgens Dir. Ehrhardt, voor keur boven staalpillen. Honing op het brood, Maakt de wangen rood! Tegenwoordig wordt een massa surrogaten on der fraaie namen, als Vijgenhoning, Druiven- koning enz. tot zeer hooge prijzen aangepre zen, waarvan de meeste, buiten den naam, niets met honing gemeen hebben. In voedingswaarde staan deze surrogaten bij zuivere bijenhoning ge woonlijk ver ten achter. Zuivere honing levert bovendien allerminst gevaar voor storingen in de spijsverteringsorganen, wat van bovengenoem de artikelen veelal niet gezegld kan worden. Men gebruikt de honing steeds bij niet te groo- te hoeveelheden, en wel op "het brood, in de melk of thee, en zoo al meer. Gebruikt men de honing zonde rdezer, dan moet men dit liefst met sui ker- of theelepeltjes hoeveelheden. Als de fijn ste wordt wel de raathoning geroemd; deze geeft ook de meeste waarborg voor echtheid. Men beware de honing op een droge, luchtige plaats. Een vochtige of dompige ruimte, is hier voor allerminst geschikt, daar honing spoedig vochtigheid aantrekt en dan licht zuur zou wor den. Evenmin mag de honing op een plaats staan, waar haring, tabak of zeep in de onmiddellijke nabijheid is, daar hij dan aan waarde zou Ver liezen. Voor het bewaren van honing gebruike men bij voorkeur glazen of aarden potten, welke met papier of een dierlijk vlies gesloten worden; na het gebruik wordt de pot aanstonds weer geslo ten. Men neme den honing er niet uit met een ijzer of stalen, maar liefst met een beenen of zilveren voorwerp. "V ersuikerde (gekristaliseerde) honing is niet minder goed dan vloeibare, vaak zelfs beter; te vens is het een bewijs, dat hij niet met vloeibaar blijvende mengsels verval^cht is. Wie bij het gebruik aan vloeibare honing voorkeur geeft, kan de flacon of het potje met versuikerde honing eenige minuten in flink warm water plaatsen; de honing blijft dan geruimen tijd vloeibaar. De kleur van den honing hangt geheel af van de bloemen, die door de bijen bevlogen warden. Zoo is b.v. klaver en lindenhoning licht van kleur, die van de boekweit e.a. daarentegen don ker, tot diepbruin. Bovendien is de kleur nog af hankelijk van den bodem, waarop de planter/ groeien en eveneens is het zomerweer van in vloed; grocte droogte geeft b.v. donkerder ho ning. Die gemengde honing, op verschillende, planten gewonnen, de z.g. Bloemenhoning wordt als de smakelijkste geroemd. Nat schoenwerk. Het drogen van nat schoenwerk achter de kachel heeft het nadeel, dat het leer hard wordt en spoedig barst, terwijl de schoenen bovendien' van binnen lang vochtig blijven. Om dat te ver mijden, doet men beter, de schoenen te vullen met gehakt stroo en ze dan op een matig warme plaats te zetten. Al het vocht in het haksel, dat' mèn er 's morgens uitschudt. Is er haast bij, dan kan men het stroo vooraf verwarmen. Het leer heeft op deze manier niets te lijden en men kan zijn schoenen zonder moeite weer aantrekken. Wit 23—18 35—30 26—21 22—17 25—20 20:40 Oplossing: Zwart Da m rubriek. Verzoeke, alles betreffende deze rubriek te zen den aan D. KLEEN te WINKED- Oplossing probleem no. 9 (le Bleu). Wit 45—40, 30—24, 40—34, 38—33, 33:4 en wint. Economisch probleem. No. 10 van G. DEFOY te Amiëns (Nova). WIT. Zwart 9 schijven op 6, 8, 9, 11, 14, 16, 19 23 en 39. Wit 9 schijven op 15, 21 41 en 43. Wit speelt: 34—30 30—24 32—27 25:2 2:10 en wint. Een verrassend stukje met weinig schijven. 27, 32, 34, 37, Zwart: 39:48 48:13 gedtv. 13:20 16:27 No. 11. Fantasie probleem van E. VAN EMBDEN 1785. 12:23 24:35 31:47 11:42 16:38 35:44 4.641 en wint door opsluiting in dan vorm van een pyramide. Schitterend! Ter oploséing: Probleem No. 12. Auteur. A. RENOOLJ te Hoogwoud. Eerste publicatie. ZWART. .WIT. Zwart 10 schijven op 3. 13, 14, 17, 18, 19. 22„ 23, '29 en 36. Wit '10 schijven op 15, 16, 27, 34, 35, 39 tot 43. Wit zet en wint. WIT. Zwart J schijven op 11, 12, 13, 24, 34, 36, 39 en zes dammen op 14, 20, 43, 48, 49, 50. Wit 11 schijven op 22, 23, 25, 26, 27, 32, 35, 37, 42, 45 en 46. DE VLOO. t Verschillende reden maken de vloo tot een minder gewenscht gezelschap voor den mensch. Verlaagt haar aanwezigheid het so ciale niveau van haar gastheer men is snel. geneigd zoo iemand slordig en vuil te noe-, men zij is bovendien zeer hinderlijk, niet alleen door haar pijnlijken steek, maar ook; doordat haar aanwezigheid een gevoel varii onbehagen geeft. Een derde en veel gewichti- bij de verspreiding van sommige ziekten, in de. ger rede is, dat de vloo een groote rol speelt) eerste en voornaamste plaats van de builenpest} waarbij zij de bacil van de rat op den mensch overbrengt en vervolgens voor verspreiding onder de menschen zorgt,Nicolle beschul digt haar ook den typhus over te brengen, ter wijl een Deensch geneeskundige onlangs ge tracht heeft aan te toonen, dat de vloo ook' verantwoordelijk was voor de verspreiding van de griep. In elk geval is de vloo verantwoor-i delijk voor icn dood van duizende menschen. Het is dus alleszins gewenscht tè trach ten, de voo uit te roeien, waarvoor men haar levenswijze dient te kennen, teneinde haar in haar zwakke punt aan te tasten. Gemakkelijk is dit niet, aangezien er een "drie honderd soorten vlooien bestaan, waarvan de meeste den mensch zelden aanvallen. Hoewel die ont wikkeling van de vloo een zeer ingewikkelde is, en deze eerst in vier wekjen haar volle was-; dom bereikt, hetgeen onder gunsfigen invloed vajn warmte en vocht tot 14 dagen geredu- :eerd kan worden, ziet de vloo toch kansi om in veir én twintig uur grootmoeder te wor-, den. Het vrouwtje ligt haar eieren in de roe ten van vloeren, muren en meubelen, terwijl de dieren zich ontwikkelen kunnen in het! stof der vloerkleeden, waar zij voldoende or ganische stoffen voor hun voeding vinden. Blauwzuur in gasvorm vernietigt onherroe pelijk de vloo en haar eieren, maar het ge bruik hiervan is zeer gevaarlijk. Zwaveldam pen zijn eveneens funest voor de volwassen vlooien, zwavelpoeder is echter onwerkzaam. Tegen onze gewone ontsmettingsmiddelen zooals tormaline, sublimaat en karbol, even als koolteer, is de vrouw bestand. Desondanks heeft de vloo haar zwakke punten: een een-> voudige oplossing van petroleum en groene zeep, desnoods met toevoeging van naftalinie is voldoende om haar te vernietigen. Kleeren en beddegoed kan men het beste door stoom- behandelmg ontsmetten. Methoden genoeg om; ons tegen vlooienplaag te behoeden; voorko-r men is toch steeds beter dan genezten en men' mij de dus woningen met houten beschotten, plinten en lofwerk, alle geliefkoosde- en vei lige schuilplaatsen voor 'de vloo, evenals niet gevernist behangeselpapier. Varia. „Verzoeke niet op Zondag te overlijden". Te Parijs mag op Zondag geen apotheek geopend zijn. Het spreekt wel vanzelf, dat verscheidene apotherkers in dringend© ge vallen zich niet aan het decreet wilden sto ren en toch hielpen. En dikwerf werden be keurd. Het record in dezen slaat, zoo ver telt „Da Matin", de apotheek Hocque, 'die! in anderhalf jaar 63 bekeuringen opliep, 10.000 frs. boete betaalde en zelfs twe© dagen in! het Huis van Bewaring zat. Eindelijk kreeg} de heer Hocque er genoeg van; al die be keuringen en op een Zondaqg hield hij zijn; apotheek gesloten. Maar niet zonder een klei-; ne manifestatie. Voor de deur stelde hij een kollosaal schil derij op, een graftombe met zerk voorstel-' lende. Op de feerk stond te lezen: „Hier rus-( ten de perkamenten' lijken mijner diploma's van dokter in de pharmacie en apother. 1ste' klasse, heden overleden na een langdurig en smartelijk lijden, dat ongeneeslijk werd ge maakt door den Raad van State en Hof van! Cassatie". En op de tombe: „Hier ligt dè vrijheid, tot het niet teruggekeerd". I Tenslotte waarschuwde een apart bordje eventuceie patiënten nog: „Verzoieke niet op j Zondag te overtijden: dat is een rustdag". 's Ochtends om 11 uur kwamen vertegen- I woordigers van de vijf apothekersbonden die Parijs telt, met deftige gezichten langs het „graf defileeren, waar zij kransen neerleg,- dein met opschriften als: „Aan de arme over- ledene. gestorven voor de vrijheid. f Nadruk verbodeni. die menschemnenigte, die zich op het drukke sta tion verdrong, een doorgang baande naar het meur, toen hij uit de taxi stapte en zich door loket. Don geheelen dag had er een scherpe dicht*, mist over de City gehangen en in de buurt van de rivier was het nog erger. De lange stroom van voertuigen was als het ware kruipend voort getrokken over de bruggen qp een ongeduldige vrachtwagen-chauffeur had op het kantje af een aanrijding met Jacksons taxi veroorzaakt. Hij had nu zijn kaartje genomen en wanideldie over het lange perron naar een ledige 'eerste klas coupé in den trein naar Adddstoke. Het fluit signaal voor het vertrek was reeds gegeven, toen de deur weder opengezwaaid 'Werd en een lange stevige gebruinde man van een jaar of dertig- binnenstapte. Hij viel neer^op een der plaatsen tegenover .Jackson. „Goeden middag, Mr. Jack son!" zeide hij. Jacksoi keek op van zijn „Finantieele Cou rier met een gebrom, knikte en begon weer te lpzen. „U hebt mij nooit eerder ontmoet," ging de ander voort. „Mijn naam is George Burston en ik ben er al dagen lang op uit u eens te spreken, te krijgen." „Waarom? beet Jackson hem toe met een tweede gebrom. „Dat zal ik u uitleggen. U bent een der groot ste mannen op finantieel gebied, hoor ik. Ik heb gehoord van uw zaak heb er alles van gehoord. Ik weet, hoe u die kocht en reorganiseer de en weer op pooteu hebt gezet. Men zegt, dat alle mogelijke zaakjes den heer Jackson welkom zijn ,als zij maar winst afwerpen." „Jawel. Maar waarom „Een oogenblik. De vorige week bracht ik toevallig een bezoek bij mijn advocaten. Ik vond bij mijn binnenkomen een dezer heeren, twee kler ken en een typiste bezig te trachten de levens geesten van een cliënte, die flauw gevallen was, wedier op te wekken-. Ik hielp hen, haar bij te brengen en bij wijze van belooning kreeg ik hare geschiedenis te hooren. Het bleek, dat zij dertig jaren lang gewerkt en geploeterd had, om een boekwinkel in de provincie in te richten en in stand te houden, en dat zij tenslotte, na onge looflijk zuinig te zijn geweest en zichzelf haast het noodige te hebben ontzegd, genoeg verdiend, had, om te kunnen denken aan het verkoopen der zaak en stil te gaan leven. Maar er was plot seling een brief gekomen zij liet hem zien van de Maatschappij tot het leveren van Kantoor- School -en Schrijfbehoeften, die al haar plannen onverwacht den bodem insloeg. Die Maatschappij had zich verzekerd van een optie op haar winkel en was van plan van die optie gebruik te maken. Haar huurtermijn, die nog slechts een paar ja ren duurde, zo uniet verlengd worden, hoewel zij indertijd de vaste toezegging had gekregen, dat zulk swel het geval zou zijn. Verder deelde men haar mede, dat, indien zij niet van plan was genoegen te nemen met het bod van 100 ponid voor winkel en inventaris en oogenblikkelijk zou vertrekken, de Maatschappij een paar huizen ver- de reen andere zaak zou openen en tegen zulke lage prijzen zou gaan verkoopen, dat zij in min der dan geen tsijd failliet zou zijn." „Allemaal heel erg mooi en pathetisch, onge twijfeld, maar het heele verhaal heeft niets met mij te maken." „Integendeel, het heeft een heele boel met u te maken. Want toen ik eens ging informeeren, bleek het, dat de Maatschappij' voor Schoolbe- boeften enz. een der geldmakerijen van den heer Jackson was. En de voorwaarden, die door die Maatschappij aan de arme vrouw gedaan werden komen overeen met roof en diefstal. Jackson frommelde de krant tot een prop in zijn hand! en smeet hem toen weg. „Jij bent nogal zeker van je beweringen!" „En ik heb redenen om er zeker Van te zijn. U en de vriend met wien u laat in den middag van gisteren een beetje erg copieus geluncht hebt, zaten, net als ik in Restaurant Torrinoni. Ik 'zat aan het tafeltje naast u. Ik was er op uit te trachten u te vangen, zoodat ik betere voor waarden voor die arme vrouW kon bedingen. Op uw kantoor werd mij gezegd, dat ik u hier in den trein zou kunnen vinden. Nadat ik gehoord had, wat ik gehoord heb, kwam het plan in mij op hierheen te komen en dapr ben ik nu." „Wat mij betreft, dat kan me allemaal niets schelen." „Niet te vlug, meneer." Burston verliet plot seling zijn plaats en ging vlak Daast Jackson zitten. „Beweeg u niet, of ik ben voor de gevolgen niet verantwoordelijk." „Wat meent u daarmee, voor den drommel?" „Luister. Hebt u ooit gehoord van de doornen van Piragua?" Zij worden gebruikt door de Iri- quoz Indianen als punten voor hun pijlen. Als zij slechts even de huid schrammen van een vijand, aJ. is het nog zoo'n lichte schram, dan veroorzakeu zij een snellen en buitengewoon pijn lijken dood zonder eenig teeken na te 'laten van de doodsoorzaak. Ik heb een van die doorns in mijn zak een lange en zoo scherp als een naalc'l Ik behoef maar een centimetertje dichter bij u te komen zitten en de groote Mr. Jackson zal nooit meer contracten voor de Mij. voor Sehool- behoeften opmaken." Met uitpuilende oogen staarde Jackson hem aan. „Wacht zeide hij en hield toen weer op. De trein matigde zijn vaart. Het eerste tussehen- station was bereikt. Een dubbele haag passa giers stonden te wachten om een plaatsje te krij-

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 9