Werkhanden Plaatselijk Nieuws Nieuwstijdingen PUROL I Uit den Omtrek (VER,VOLG). De heer Bekker verklaart dat de leden van, de Burgerwacht zelf bijdragen als lid. Het voorstel van den heer Groen wordt aangenomen met 6 tegen 1 stem, n.l. die van den heer Zeeman. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek van de Veneeniging Malariabestrijding stellen B. en W. voor dit verzoek in te willigen en) wel volgens de gevraagde subsidie van 1 cent} per inwoner, ten bedrage van f50.— De heer Du Buick vraagt óf er wel iets; gedaan wordt door de plaatselijke commissiek en of er al eens lysol verstrekt is. De voorzitter deelt mede, dat deze com-, afhankelijk is van de districts-commissie en van deze hoort men weinig. Lysol is nog niet verstrekt. Door de plaat selij'ke commissie wordt thans getracht de be volking te overtuigen, dat zij zelf de bestrij ding ter hand moet nemen. Aldus wordt besloten. B. en W. stellen voor de post jaarwedde van den gemeenteopzichter te verhoogen met f 100.dus te stellen op f300.—, tevens stelt het genoemd college voor den heer Butse een' gratificatie te verleen en over 1926 van f 150.—,' gezien de vele werkzaamheden. De heer Groen is hier tegen en vraagt o£ B. en W. overtuigd zijn dat deze jaarwedde niet voldoende is voor het te verrichten wérk. Spr. is het gehieel eens met den heer Zeemanr die reeds eerder opmerkte, dat het thans geen- tqd is verhoogingen te verleenen er kan toch' altijd nog een gratificatie worden toegestaan. De voorzitter deelt mede dat de functie van gemeenteopzichter meer een onderscheiding is, ofschoon hier veel -arbeid aan verbonden is en indien naar uurloon zou worden gerekend, zou dit verre het voorgestelde bedrag over schrijden. De opzichter moet toezicht op alle, gemeentegebouwen .straten, bruggen enz. "hou den. B. en W. meenen dat de thans geldend^ jaarwedde onvoldoende is, vooral daar de op: zichter geen enkel gemeentewerk mag uitvoe ren, waardoor hij ook schade lijdt. De heer Zeeman verklaart dat de ledemj der commissie zich op het standpunt stelden geen verhoogingen van salarissen toe te staan, doch de spreker heeft de persoon in kwestie! zelf gesproken die verklaarde dat de jaarwedde te laag is voor den arbeid aan de 'functie verbonden en wil dit niet in twijfel trekken* Doordien de opzichter tevens uitgesloten is van gemeentewerk, vindt spreker een grooter inkomen ten zeerste gerechtvaardigd en ver klaart zich voor het voorstel. Conform het voorstel wordt besloten. Het tweede voorstel van B. en W. voou de te verleenen gratificatie over 1926 wordt! met algemeene stemmen aangenomen. De heer Du Burck vraagt wat de oorzaak is dat de post Onderhoud huizen, torens en der gelijke op f 100.— is geraamd. De voorzitter deelt mede, dat -dit in verband staat met een herstelling van den toren eH dat deze post tevens geldt voor gebouwen) welke niet ondergebracht zijn in dit hoofd stuk. Bij de post Onderhoud paden 'en wegen deelt de heer Zeeman mede, dat hij iets nieuws vooi hem had vernomen, n.l. dat het pad langs Stuurman een gemeentepad is. Spreker kon zich zulks niet indenken daar dit pad in eear, zeer slechten toestand verkeerde. De voorzitter zegt toe, overleg te zullen ple gen en advies in te winnen van den opzich ter. Vervolgens meende de commissie dat de post schoolgelden f 300 te laag geraamd was. De voorzitter deelt mede ,dat het niet on mogelijk is, dat door den slechten economi schen toestand eventueele aanvragen om ont heffing zullen binnen komen. De heer Groen1 vindt zulk een beraming, wo slag in cLa lucht. De voorz. zegt we'derom de voorzichtige lijn te hebben gevolgd en wenschen B. eni W. in geen geval tegenvallers te hebben. De heer Du Burck' acht het gewenscht dit be drag te stellen op het bedrag wat ontvangemi is aan schoolgelden en stelt voor deze post te bepalen op f 500.—, hetwelk wordt aange nomen met 5 stemmejn voor, tegen de beide' wethouders. D fepost aanschaffing leerbehoeften wor'dt behoudens een enkele opmerking gehandhaafd. De post Schoolbibliotheek ten bedrage van f 15.wenscht de heer Du Burck te bepalen! 5op f50—, daar de toestand der bibliotheek niet van de beste is en gezien de mooiél kinderboekenwelke uitgegeven worden en graag door de kinderen gelezen worden, waar door uitbreiding van het boekental wensche- lijk is De voorzitter zegt zièh in verbinding te hebben gesteld met het hoofd der school, diej[ verklaarde dat die bibliotheek een schat van hoeken inhoudt, en zoolang genoem'd hoofd geen aanvulling vraagt "is het onnoodig een grooter bedrag hiervoor op de begroo-ting te Plaatsen. De kosten voor die plaatselijke commissie van toezicht op het onderwijs ad f25.— acht de heer Du Burck overbodig, daar hij meent, dat deze commissie nimmer onkosten maakt/ De voorz. zegt, dat de kosten wettelijk zijn vastgelegd en dat bij eene eventueele aan vrage tot f25.— moet worden uitgekeerd. Naar aanleiding van een ingekomen ver roek van de 'Tuinbouwvereeniging De Toe komst om een subsidie van f 105.— sjn vam( den L.T.B. om een subsidie van f25— slel-i B. en W. voor goedgunstig te beschikken* De heer Du Burck acht het beter om een' hpogere subsidie te verleenen aan L.T.B. ge zien dat er steeds gezocht wordt naar nieuwe, cultures en zou de L.T.B. door een hoogerei subsidie in de gelegenheid gesteld worden een excursie te houden. De voorz. verklaart lichtelijk verbaasd te zijn om een hoogere subsidie toe te staan' 1 dan gevraagd wordt. Spreker herhaalt wat eveneens door meerdere leden naar voren ge- 1 bracht is, dat de tijden te ongunstig zijn. D eheer Du Burck meent dat het hier een i groot belang geldt voor dien Tuinbouw. 1 D eheer Zeeman merkt ironisch op, dat h ijeen verhooging van subsidie 'in zijn tuinr bouwvereeniging wiel ter sprake wil brengen cn he, ter zijnet' tijd in den Raad zal steunen.' Conform het voorstel wordt besloten. De 'heer Groen stelt voor naar aanleiding van den post bijdragen in de kosten van schoolgaan de kinderen uit deze gemeente op de Middelbare Technische School te Haarlem, dat de ouders j dier kinderen de kosten aan de gemeente zullen i restitueeren. De voorz. zegt, dat deze bijdrage door de wet bepaald is en zelfs zoover strekt, dat indien een j inwone reen schenking zou doen aan de gemeente j met de mededeeling dat dit als vergoeding geldt j voor de bijdrage, de gemeente niet gewettigd is deze schenking te acoepteeren. Voorts deelt spr. mede, dat de Vereeniging van Nederl. Gemeen- ten al meermalen op wijziging van deze wettelijke bepaling heeft aangedrongen bij de Regeer i hg, doch het succes was steeds nihil. Aangaande het verzoek van de R.K. Leesbibli otheek voor een subsidie van f 10, stellen B. en ,\V. voor goedgunstig te beschikken, i De heer Zeeman zegt, er niet voor te zijn om j bibliotheken van bepaalde richtingen te steunen. Als de S.D.A.P. eens subsidie zou Vragen voor een bibliotheek, dau zou dit volgens spr., niet toegestaan worden. 3pr. wenscht alleen die te I steunen, die een zuiver netftraal karakter dra- gen. Door dit voorstel aan te nemen, zal, volgens spr., een precedent geschept worden. De voorz. zegt dat het hier de ontwikkeling j geldt en indien het Nut subsidie krijgt, dan heb- I ben de anderen er eveneens recht op. Dó heer Du Burck zegt ook voor te zullen i stemmen, als de S.D.A.P. een zelfde verzoek indient, daar het algemeen belang gediend is I met goede lectuur. D' eheer Groen is het ten deele eens met den I vorigen spreker, doch men mag niet uit hjet 1 oog' verliezen het verschil tusschen politieke 1 richtingen en godsdienstige bibliotheken. Spreker merkt op, dat de subsidie aan het Nut en R.K. j Bibliotheea toch al een verschil is van f 25, terwijl de rechten dezelfde zijn. De heer Dijkhuizen zegt mee te gaan met B. en W. daar spreker een bibliotheek van groot j nut acht. j De heer Zeem au merkt op dat de R.K. Biblo- (heek eveneens eene politieke richting aanduidt. Hierna wordt het voorstel van B. en W. aan genomen met 1 stem tegen, nml. de heer Zeeman. B. en W. stellen voor geene subsidie te verlee nen aan de Volksuniversiteit. De heer Du Burck vraagt welke motieven B. en W. naar voren brengen. De heer Bekker antwoordt, dat er een te weinig gebruik van gemaakt wordt en dat door vele der omliggende gemeenten geen subsidie is verleend. De heer Zeeman beoogt subsidieverleening voor zulk eene nuttige instelling. De heer Kroon zegt dat met het oog op de vele subsidies welke door deze gemeente gegeven worden, de bezuiniging is betracht en voorgesteld! wordt deze post af te voeren. De heer Du Burck zegt dat al die subsidies met groote winsten terug komen. Spr. dringt aan om de subsidie te verleenen. Het voorstel van B. eu W, wordt aangenomen met 4 stemmen voor. tegen stemden de hoeren Dtj Burck, Zoeman en Dijkhuizen. De voorz. deelt mede dat de post H. O. be paald is op f24000. en stelt de leden in de ge legenheid hun oordeel uit te spreken omtrent al- of niet verlaging. Did heer Du Burck meent te kunnen vermin deren door de diverse verlagingen, welke thans zijn aangenomen. De voorz. stelt voor de verminderde uitgaven toe te voegou aan den post onvoorzien en de Hoofd. Omslag niet te drukken, waardoor Voor komen wordt dat een geflatteerde inkomsten belasting verkregen wordt. De heer Groen beoogt, geen geflatteerde ink.- belasting, doch zegt dat het hier gaat om de belasting te verlagen, daar de burgerij op zware lasten zit. De voorz zegt dat ia alle gemeenten dezelfde politiek wordt gevoerd en wel die van de voor zichtige lijn. De heer Dot Burck staaft zijn bewering met cijfers, dat Zuidscharwouide een zeer hooge be lasting heeft. Spr. nejmt als voorbeeld Oudkar spel, die met zijn conservatieven raad het heel wat verder heeft weten te brengen als Z-uid- soharwoude. j De voorzitter zegt, dat de heer Du Ru rek/ vergelijkende cijfers heeft genoemd van het jaar 1923'24, toen 'juist in dat jaar het ver- menigvuldigingscijfer zoo hoog bepaald moest worden, doordat de halve bevolking van Zuid- scbarwoude zoo goed als geen inkomen had. Spreker Legt er den nadruk op, dat een ver laging van den H. O. een verderfelijk iets voor de gemeente is. De heer Dijkhuizen verklaart zich voor handhaving van de H. O. ofschoon spreker aanvankelijk van ander egedachte was, doch gezié inde posten, welke nog zullen komen kan! spreker meegaan met B. en W. - De voorzitter stelt voor de behandeling van de H. O. voort te zetten aan het einde der begrooting. Aldus wordt besloten: Gekomen aan het einde der begrooting stellen B. en W. voor de H. O. te bepalen* op f24.000— en de bedragen der verlaging gen toe te voegen aan de post onvoorzien. De heer Zeeman stelt voor de verlagingen) in mindering te brengen van de H. O. en de post onvoorzien' te handhaven. Spreker verwondert zich dat de voorzitter een voorstel doet namens B. en W. ondanks de wijzigingen eerst 'hedenavond zijn aangenomen. De voorzitter deelt mede, dat B. en W.- teat sterkste tegen de verlaging zijn hetgeen breedvoerig in de veigadering van B. en W. is besproken en' voldoetnde onder de oogen is gezien, dat het noodzakelijk is de H. O.' te handhaven. De heer Kramer verklaart 2ich voor hand having doch de verlagingen in mindering te brengen van di; post onvoorzien. Tenslotte zegt de heer Kramer dat het to- 1 tale bedrag der verlagingen f564— bedraagt 5en stelt voor f 500.— af te trekken van dq H.O. en f64.— in mindering ba brengen op de post onvoorzien. 1 Daar geen der bovengenoemde voorstellen de gewenschte meerderheid verkrijgt stelt de heer Du Burck voor het batig saldo in mim(:i dering te brengen der begrooting en wel dej de II p. te bepalen op 'f23000 en de post onvoorzien zal dan1 ruim f2000.— bedragen:, Aldus wordt besloten. Behoudens die wijzigingen wordt de be- grooting vastgesteld betreffende den gewonen dienst aan inkomsten en uitgaven op f55322.26; den kapitaaldfanst op f2431.50. Aldus wordt besloten. De voorzitter brengt een woord van dank aan de leden der commissie, inzonder aan den heer Du Burck afs rapporteur, voor hunnen» 1 arbeid. Gekomen aan de rondvraag verzocht de heer Du Burck of het mogelijk is om het meubilair van de Raadszaal hoofdzakelijk de zetels der, Raadsleden van een andere bekleeding te voor zien, daar deze niet zeer aangenaam is. De voorzitter zegt zulks toe. Geen der leden meer het woord verlangeni- de sluit de voorzitter de vergadering met een woord van dank voor de aangename samen werking. Het was reeds ver over het middenlichte lijk uur toen de vooriztter het einde aankon!- digde. ruw, rood of beschadigd worden weer spoedig gaaf en zacht met ZUID-SCHARWOUDE. Onder talrijke blijken van belangstelling' vierde onze gemeente-veldwachter, de heer F. Prins, zijn I2V2 jarig jubileum bij de politie. ZUIDSCHAR WOUDE. Bij 'de gister alhier gehouden groote landver huring ten behoeve van den heer G. Kooij en ten overstaan van notaris Kroon wierden prijzen be steed van f4.608.50 per snees. Trots de on gunstige financiëele uitkomsten van het tuin bouwbedrijf is er toch altijd groote animo voor het pachten van een akkertje. BROEK OP LANGEN LIJK. Ds. Jutema, pred. bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, heeft voor het beroep naar "Schalkwijk en Goor bedankt. Doos 30 ct. HARENKARSPEL. In de gehouden raadsvergadering dezer ge meente op Vrijdag 22 October, werd besloterj de opzichter-doodgraver P. de Vries eene ver- hooging van jaarwedde toe te kennen van f 50. Voorts werd besloten de subsidie oyer 1924 en '26 volgens een ingekomen verzoek van de Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken alsnog uit te keeren en koorts om in den vervolge gcene subsidie meer te verleenen. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten betreffende de jaarlijksche heffing Vap f144, welke volgens genoemd college de gren zen der billijkheid overschrijdt, werd besloten het heffingspercentage van 3 terug te brengen op 23/i en tevens om art. 4 aan te vullen met de bepaling, dat de verordening zal worden herzien en het heffingsperoentage verminderd, indien en zoodra de belastbare opbrengst als aangesloten perceelen door bijbouw met 5 pet. is verhoogd. Lang werd gediscussieerd naar aanleiding van een ingekomen schrijven der raadsleden A. Groen en A. Dekker, waarin wordt beweerd dat de rap- wrteu rder commissie tot het nazien der be grootingen., de heer Francis, zijne bevoegdheid: als zoodanig is te buiten gegaan en keuren adres santen het ten zeerste af het eigenmachtig en ongeoorloofd gedoe van genoemden rapporteur in samenwerking met het raadslid den heer De Vries. In ons volgend nummer verschijnt het volle dig verslag dezer raadszitting, hetwelk door overvloed van copie tot onzen spijt heden ach terwege moest blijven. - HEERHUGGOWAARD. Het Vervolgonderwijs wordt ,wat betreft het openbaar, 'alleen gegeven aan de school in de kom der gemeente. Het wordt gevolgd door 18 leerlingen .terwijl het onderwijs wordt gegeven door 'den heer Liefhebber, h. d. school te Ven huizen en mej. Wit, onderwijzeres) aan school No. 2. - HEERHUGGOWAARD. Die tuinbouwcursus tweede winterhalfjaar gegeven door de afd. L.T.B. Heerhugowaard- Zuid, wordt gevolgd door 24 leerlingen. De les sen worden, evenals in het vorige winterhalfjaar gegeven door de heeren Van Schaick alhier en Balk te Alkmaar. Nog zal, bij voldoende deelname een cursus in glascultuur worden gegeven door de neutrale tuin bouwvereeniging te Hugowaard-Zuid. De lessen zullen worden gegeven door don heer P. Glas te Broek op Langendijk. OUDE NIEDORP. 1 Gunning van het werk deze week aanbesteed in den W.O.L. polder. De te stichten gebouwen zijn gegund aan den laagsten inschrijver den heer J. Heidsma te Noordscharwoude boor f7734 en het grondwerk aan de heeren Th. de Waard te Alkmaar en A. Vrasdonk te Bergen voor f 12480 na overleg tus schen laatstgenoemde en M. Korver Co., zijn de een combinatie van grondwerkers alhier, tic mede deze werken zullen uitvoeren, zoodat ook een 'groot deel der burgers daardoor van werk is voorzien. OUDE NIEDORP. In de gehouden vergadering van Hoofdinge landen werd met 5 tegen 4 stemmen aangeno- me nhet voorstel der door de gemeente en banne ingestelde wegencommissie om aan 'de -gemeente Oude Niedorp in vollen vrijen eigendom, beheer en onderhoud over te dragen de 2 hoofdwegen n.l. den Ouden Niedorperweg en den Rijderweg, met de op die wegen staande boomen, en bijbe- hoorende grasbermen enz. OUDE NIEDORP. De eerste les van de te houden Landbouwcur- sus is gisteravond in een der lokalen van de O. L. School gegeven door den heer 'J. J. Schroevers Hoofd der School alhier. De les werd gevolgd door 15 personen. - ALKMAAR. Op de voordracht. De heer K. Dikstaal komt als no. 1 voor op de Voordracht voor hoofd van de Gemeenteschool No. 4 te Alkmaar. De bouw van het postkantoor te Amsterdam. Omtrent de moeilijkheden, welke gerezen zijn bij den verderen aanbouw van het postkantoor te Amsterdam vernemen wij, dat er een geschil tus schen den aannemer van het werk, den heer J. Petteu uit Hoorn, en den Staat is gerezen. In het bouwooutract staat de bepaling, die in elk ander contract voorkomt, dat ingeval de kosten van uitvoering van het werk 10 pet. bo ven het totaal geraamde bedrag uitkomen zoodat de aannemer meer dan 10 pet. meerwerk heeft geleverd, de prijs van het meer-werk in gezamenlijk overleg tusschen den aannemer ep den Staat moet worden vastgesteld. De aanuemer nu is van oordeel, dat hij die 10 pet. reeds heeft overschreden. De Staat meent echter, dat de aannemer die 10 pet. nog niet heeft bereikt. De aannemer heeft den Staat gesommeerd ove rhet me?r-werk tot overeenstemming te ko men en heeft in afwachting daarvan, het werk verlaten. De Staat heeft daarop bij deurwaarders-exploit de twee borgen gesommeerd om het werk voort te zetten. Indien de borgen niet aan deze som matie voldoen, zal de Staat het werk in eigen beheer doe u voortzetten voor rekening van den I Of de borgen aan de sommatie van den Staat zullen voldoen, is nog niet bekend. Naar het oordeel van den Staat heeft de oorspronkelijke aannemer voor de bereiking van de bovenbedoel- de 10 pet. allerlei onderdeelen van het werk mee- gerekead, di eniet meegerekend mochten worden. Een kranige vrouw, i In den nacht van Dinsdag op Woensdag te ongeveer kwart voor drie hoorde de 46-jarige mej. C. Bosch, wonendie in de Achtersloot te IJsselstijn ^eenig gerucht in haar kamer waardoor zij wakker werd. Zij keek op en zag; teri manspersoon voor haar ledikant staan, j Zonder zich te bedenken sprong zij op, greep een klomp, pakte den indringer beet, en wisti hem in minder dan geen tijd buiten de boer derij te brengen. De indringer was daardoor zoo uit het veld geslagen dat hij niet beter wist te doen dan haastig op zijn fiets te sprin- j gen en in d erichtimg IJsselstein te verdwijnen. I Mej. Bosch was hiermede nog niet tevre- j den, maar nam ook haar fiets en reed naar de politiewacht te IJsselstein om de politie te- waarschuwen. I Deze heeft de zaak nq in onderzoek, tot nog toe zonder resultaat. In de boerderij werd) niets vermist, hoewel de inbreker zich al meester had gemaakt van de jas van 'den va-'( der van mej. Bosch, maar moest deze in ziji^ erverhaaste vlucht laten liggen. Buitenland DE ORKAAN. Volgens een nader Reuter-bericht uit Havan na zijn er meer dan '650 personen gedood en is een j onbekend' aantal personen gewond, terwijl er 6500 personen dakloos zijn tengevolge van den or kaan, die over Cuba en de Antillen gewoed heeft Te Batabano zijn 300 personen gedood, te Be- jucal 30, te Gabriel 11 en te Havanna 200. Er zijn omstreeks tien dorp -u en steden geheel ver woest. De scha'Ir wordt op 100 millioen dollar geraamd. Er is voor een bedrag van meer dan 100.000 diollars ingegchr? ven tot steun aan de slachtof fers van den orkaan die Cub'a teisterde. Alle slachtoffers worden voorzien van voedsel, on derdak en medicijnen. Uit de haven zijn negen tien lijken opgcvischt. De waarde van de schepen, die in de haven gezonken zijn, wordt op verschei dene millioenen drtllars geschat. Twee groote sui kerfabrieken zijn olkomcn vernield, waarbij acht levens te Lcor gingen. De provincies Matanzas, Pinar del Rio en Santa Clara zijngeïsoleerd. Alle steden cn dorpen in Santa Clara zijn zwaar beschadigd; in vele gevallen zijn slechts een paar huizen blijven staan. Een aardbeving. Reuter seint dd. 22 Oct. uit San Francisco. Hedenmorgen werden drie hevige aardbevingen gevoeld, de eerste om even over half vijf, die vijf seconden duurde; de tweede om even over half zes, die vijftien minuten duurde; de derde om kwart vcor zeven, die ook verscheidene seconden aanhield. De materioele schade is groot. Venster ruiten braken, klokken bleven stilstaan, plafonds en muren spleten vaneen. Een Holla idfsche School te Wet,tien. Aan pleegouders van Oostenrijksche kinderen in Nederland, is door den voorzitter van het Cen traal Bureau voor Buitenlandsche Transporten een schrijven giericht, waarin hij mediedeeling doet van de sedert 15 dezer te "Weenem geopende inrichting, alwaar aan Oostenrijksche kinderen, welke destijds in Holland vertoefden en zich min of meer in de Hollandsche taal hebben geoefend, i gelegenheid wordt geboden zich daarin verder te bekwamen. Het ligt 'in de bedoeling om deze inrichting zoodanig uit te breiden, dat ook aan andere be langstellenden gelegenheid wordt gegeven om al daar Hollandsche boeken, tijdschriften, enz. enz. te kunnen lezen, terwijl het vanzelf spreekt, dat ook Hollanders,, tijdelijk in Weenen Vertoevende, van deze inrichting gebruik zullen kunnen ma ke nen daar als het ware hun eigen ,.Heim", hun „Hollaodhui^' zullen vinden-

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 3