Jike Ireijer Zaterdag tO October 1926 35 e Jaargang Firma R. J. HOUWING TECHNISCH BUREAU D. SCHUITEMAKER Jr. Speciaal Corsgtten-Migazijn i erosie uze, NO. 129 INTERC.TELEPHOON 92 NIEUWE M LANGEDIJKER (ill MVT Dit nummer toestaat uit 3 bladen, EERSTE BLAD. KIEMT 1 - - IEL SM ALKMAAR Kachels en Haarden Revue van de Week BINNENLAND. 26 October. Minister de Geer heeft aan het eind van de parlementaire week, die afliep op Vrij dag 22 October j.l. zijn belastingonwerpen, wat de Tweede Kamer betreft, in veilige ha ven zien "Brengen Men weet 't zijn de wijzigingen van de Successiewet, de Personeele belasting, de Lee- ningwet 1914 en de herziening van de Ver dedigingsbelasting II. Over de Successiewet, die beduidend ver laagd wordt, moet nader „tweede lezing" wor den gehouden, maar de goedkeuring van dit ontwerp staat vast. De andere wetsvoorstellen hier bedoeld, zijn voor de Eerste Kamer rijp gemaakt. De groote „surprise" kwam bij den aan- vnag der zitting van Donderdag 21 dezer, toen president Ruys de "Beerenbrouck bij de rege ling van werkzaamheden in< overweging gaf, het^ tractaat met België voor openbare behan deling aan de orde te stellen op Vrijdag 29 October. De Kamer keurde dat presidiale voorstel goed zonder een woord van debat. In de „geheimenis der sectiën was de kwestie natuurlijk besproken. Slechts voor de „bui tenwacht", de oningewijde, bracht zij een verrassing. Wat zal er nu geschieden? Zal, inderdaad geboren worden eene voor minis ter Karnebeek onaannemelijke motie, herope ning van de onderhandelingen met België vra gend? Zal die motie gelijk sommigen dusver voorspellen worden aangenomen, zoo'dat mr. Van Karnebeek de portefeuille van Buitenl. Zaken neerlegt en de tractaat-k'westie wordt uitgesteld tot mr. van Karnebeek's opvolger van Brussel alsnog wijziging in de hier te lande 't sterkst bestreden bepalingen van het Verdrag heeft weten te verkrijgen? Dit is zeker, de vergaderingen van ons Lagerhuis, welke op 29 October 1926 aan vangen en die over de ratificatie van het Verdrag moeten beslissen, zullen behooren tot de gewichtigste, welke ooit in onze parlemen taire geschiedenis zijn voorgekomen. De Tweede Kamer heeft thans nog, voordat de Begrooting 1927 den 9en Oovem- ber aan de orde komt o.m. op haar agenda staan: de interpellatiën L. de Visser en K. ter Laan over de militaire relletjes. Zijn deze den 28en a.s. niet achter den rug, dan moeten zij m avondvergadering worden afgedaan. Men ziet: er ïs nu werk te over in den parlemen* tairen winkel. Voor de discussien over de belasting-ontwerpen de vorige week in de Ka mer gevoerd, verwijs ik naar de verslagen. Stip slechts aan, dat Minister de Geer de Weelde- en Hotelbelasting voorals nog niet wenscht in te trekken. Een Weelde-heffing, welke acht millioen zal, opbrengen, blijft in ,.reserve", als aequivalent wanneer dit noo- aqig mocht blijken. Exc. de Geer bleek be- mid ernstig te overwegen ingevoerde artike len, welke hier te lande niet gemaakt worden, extra te belasten. De vraag is, óf dat vol de in het Rijkslaadje zal brengen. Intusschen de Minister van Financiën is tot samenwerking met de Kamer volkomen bereid. Dat de Hotelbelasting zal worden gehand haafd, lijkt zeer onwaarschijnlijk. Van de vele ingediende amendementen was het belangrijkst dat van den heer Vlieger, strek kende om de successie-belasting te laten zoo ais die thans luidt. Het voorstel is verworpen met de stemmen van vrijz. en soc. dem. als steun. Op Dinsdag 26 "October was het eerst aan de orde: de Algemeene Beschouwingen over de Wegen-belasting. Uit Indië kwam de goede tijding dat het overschot van den In- dischen dienst 1925 sluit met een voordeelig 5saldo ad f 104.500.000.r-. Mag men „De Telegraaf' 'gelooven, dan zal de termijn tot opheffing van de oude Mulo- scholen worden verlengd tot 1 Januari 1930. ^adertje Staat is door de verlofsofficieren aangesproken" voor betaling der som van f558.923.45 voor te weinig, uitgekeerde trac- tementen. Uit de jongste personalia: Tot Burgemeester van Hoogezand is benoemd, de soc.-dem. D. dartels. Oud-minister Ir. van IJsselsteijn ver bekt eerlang naar de Oost ter behartiging der belangen van de mijnbouw-mij. „Billiton" Jhr. Mr. de Gijselaar treedt 1 Januari a.sj °m gezondheidsredenen af als burgemeester vain Leiden. Hij blijft lid van de Eerste Ka mer. Als zijn opvolger wordt- genoemd het Tweede Kamerlid Mr. Schokking. De heer Koosmale Nepven, gezantschapsraad te Parijs, is bestemd voor het ambt van gezant te Mar- drid. Joh. Braakensiek de vermaarde groe ne "-teckeoaar, werd ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum officier in de orde van Oranje-Nassau. De kapitein t.z. H. P. Prille- vitz heeft ontheffing gevraagd der functie van ondercommandant van de Marine en directeur va njhet Marine-etablissement te Amsterdam. maanden geleden en gehoopt kon worden. België heeft het eerst den eindstreep be reikt, de stabilisatie van den Belgischen frank is een feit geworden. Htet is den minister van financiën gelukt in Londen een leening opge nomen ue krijgen van 100 millioen dollar, ter wijl belangrijke credieten geopend zullen wor den voor de Belgische Bank. De frank wordt gestabiliseerd op 175 in het pond sterling, ter wijl een nieuwe munt geschapen zal worden n.l. de Belga of ducaat welke vijf oude fran Electro Radio Has - Waterleidingen - Closetinriclitingen Onderdeelen Laadstation v. Accumulatoren. Aanbevelend De heer P. zal eerlang dien zeedienst verlaten. Mr. Zimmermamn heeft ,op raad van zijn arts, He terugreis naar Nederland aanvaard. De avond van 26 October was bestemd voor de huldiging van Mevr. Manni-Boumweester in de residentie. Uit de criminalia: Een bankbediende te Amsterdam wist zich een bedrag van f3000.— uit de kas der bank toe te eigenen. Hij is m hechtenis gesteld. Te Zwammierdam is een geheime jenever-stokerij ontdekt. Te Roosendaal en in andere plaatsen oefende een aarts-geraffineerde oplichter zijn praktij ken uit, o.m. ten nadeele van divterse pensions, waar de pseudo-gentleman zich crediet wist te verschaffen. Eindelijk liep hij te Breda in den val. Bij een goudsmid aan den Coolsingel te. Rotterdam is een inbraak gepleegd. De roof buit bedraagt c.a. f 10.000.—Na afloop van de kermis te Gennep is iemand levensgevaarlijk gewond. Een villa-bewoner te Vlaardingen vond-bij rijn- thuiskomst zoowat alles in zijn woning stukgeslagen. Voor eenige duizenden aan waarde bleek gestolen te «jn. In de An dreas Bonnstraat te Amsterdam is bij een ia- braak voor niet minder dan f 20.000 waarde geroofd. Heeren inbrekers beginnen ziet men „in 't groot te werken". Uit de ongelukken-fabriek: Te Amersfoort zijn vier woningen en een pakhuis in de asch gelegd. Met den Eindhovonschi&n auto-brand- "spuitwagen had een ongeluk' plaats, waarbij de brand vt-er-commandant uit Breda gedood werd. Het gebouw van den R.K. Volksbond te Zaandam i; de or hét vuur verwoest. Te Roer mond is een kapitale boerderij afgebrand. De geheele oogst is vernield en er werd voor een ton schade berokkend. Te Rotterdam geraakte een' veertienjarige wielrijder onder een autobus, met doodelijken afloop. In de Kflfieslaan te Amsterdam geraakte een auto, v aarvan de bestuurder een agent had egt romen ter achtervolging van een fiet ser /lie een verkteers-overtreding had begaan, •n een sloot De agent is in de modder gestikt. Verschillende trein-ontsporingen hadden plaats, gelukkig zonder persoonlijke ongeluk ken. Het verschijnsel trekt intusschen stefk de aandacht. Over het lot van den logger VI. 25, die o.a. een groot aantal Scheveningers aan boord heeft de ï'eedier is eten Scheveninger maakt men zich met klimmende spanning on- geruso Bi; Beekbergen is in de afgeloopen ide eerste steen gelegd voor het te bouwen Troelstra-oord. De oud-leider van de S.D.A.P. wiens naam aan deze stichting als huldiging werd verbonden, 'kon door ongesteldheid de plechtigheid niet bijwonen. Al!arip; geruchten doken op over plannen van den o:-keizer om Doorn te verlaten en naar Duitschland terug te keeren. Vermoedelijk zal de gewezen monarch de veiligheid van zijn ballingschap blijven verkiezen boven het verblijf in Duitschland. r Te Rotterdam werd opgericht een Crediet- Veueniging voor Handel in Petrolieumpro- ducten met een gestort kapitaal van vier mil lioen. Het initatief in deze ging uit van de Rotterdamsche Bankvereeniging. Zaterdag j.l. kwam in Den Haag bijeen hef stamcongres van hei Alg. Nederl. Verbond. Uit de hoofdstad kwam de tijding, dat de Amsterdamsche Raad zijne goedkeuring heeft gehecht aan het voorstel tot stichting van aen nieuwe levensmiddelenmarkt met een groote markthal. Een en ander zal tien millioen gul den kosten. Dat Amsterdam in dezen tijd een dergelijk plaan aandurft is een blijk van fris- sche energie. Ondanks het Zondagsche dans- verboa zat de periode van burgemeseter De Vlugt's bestier bekend blijven als die van ver blijdend „revival" in de hoofdstad des Rijks BUITENLAND. Het economisch financieel herstel van de landen welke te leidien hadden van inflatie en koersdaling gaat thans sneller dan enkele 2 RHïent 17 - Tel. 526 ALKMAAR CORSETTEN. KINDERLIJFJES. BUIKBANDEN. BUSTEHOUDERS. RECHTHOUDERS. RECHTH. CORSETTEN. ELASTIEKEN KOUSEN. DAMESVERBAND. SOUSBRAS en ROKBESCHERMERS. ALL IC SOORTEN ELASTIEK Depót PALTHE Almelo. steeds nijpender wordt het kolengebrek in alle landen van het vasteland van Europa. Zullen tenslotte regeering en mijneigenaars water "ia hun wijn moeten doen. Of zal gebrek tenslotte, dwingen tot toegeven? Reeds meerdere malen meest geschikte oplossing van dezen titanen- hebben wij geschreven dat een compromis ie strijd zou zijn. En daarom is het temeer te betreuren dat het aanbod van Lord Derby- om te bemiddelen zoo weinig instemming heeft gevonden. Een der bekende liberale leiders in het ^Engelsche Lagerhuis, kapitein Kent worthy hreft. zich aangesloten bij de Arbei derspartij. Hierdoor wordt de fractie van La bour ten zeerste versterkt, terwijl de liberale fractie gedaald is tot slechts 36 leden. Zal tenslotte Lloyd George volgen en eveneens, coetreden tot de Arbeiderspartij. Of zal het nog gelukken de verdeelde liberale partij weer te vereenigen. De politieke ontwikkeling in Engeland dient met belangstelling afgewacht. De bankiers van vele landen hebben een manifest gepubliceerd waarin zji hun stem verheffen voor den vrijhandel. Dit manifest is verschillend beoordeeld. In Frankrijk was de ent vangst al zeer pessimistisch, terwijl b.v. in Amerika voor opheffing der beschermende I rechten in Europa, doch tegen opheffing in Amerika gesproken is. Voel resultaat zal dit manifest dan ook niet hebben. Doch in ieder j geval is het een gunstig teekfen dat bankiers van ettelijke naties de handen- ineen _geslagan i hebben om een zelfde daad te verrichten. De regeeringscrisis in Oostenrijk is opgelost. Monseigneur Seipel is weer premier gewor den, terwijl Kienbock minister van financiën, is geworden. 'in Denemarken dreigt een regeeringscrisis. De regeering heeft tal van cris'isontwerpen in gediend welke niet op den steun der radicale linkerzijde kunnen rekenen. Derhalve ligt het in het voornemen van1 de regeering om indien deze voorstellen verworpen worden nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Zekerheid om-, trent dit voornemen bestaat er echter niet. ken waard zal zijn. Voortaan zal de Belga genoteerd worden op de ófficieele beurslijsten. Men kan zich de vreugde voorstellen van de financieele en ïndustrieele wereld in België nu de fraink weer gestabiliseerd is. De be volking heeft thans niet meer in de vrees te leven dat morgen misschien nieuwe koersda ling si ingetreden en die prijzen der levensmid delen zijn gestegen. België gaat een meer sta biele toekomst tegemoet. Hulde aan de man nen, die dat hebben wieten te bereiken. Ondertusschen staat men in "Frankrijk niet stil met de pogingen om den Franschen frank te redden. En met geien gering succes. In eenige wkeen tijds is de Fransch frank snel gestegen. Dinsdag noteerde de frank op de Amsterdamsche beurs 7.75. Het schijnt, in de bedoeling der Fransche negeering te liggen den koers op 150 in het Pond te brengen. Het is wel zeker ,dat zulks gelukken zal. Dan kan ook Frankrijk de toekomst iets minder, donker inzien. Nog steeds- staan de mijnwerkers in Enge land tegenover de mijneigenaars in krachtigen. strijd Nog wieten. zij niet van toegeven en. Plaatselijk Nieuws ZÜICSCHARiWiOUDiE. De oudste ingezetene onzer gemeente, Mej. Trijntje do Geus, Wed. J. Boon, heeft 26 Oct. j.l. onder vele blijken van belangstelling haar 94steq verjaardag herdacht ZUIB£CHAR,WOUD|E. Het Burgerlijk Armbestuur besloot in beroep te gaan bij Ged. Staten van het besluit' van den raad, waarbij de Begrooting van dit B. A. niet werd goedgekeurd. ZUIDSCHARWOUDE. Op haar verzoek is de benoeming van mej. S. R. du Burck tot telefoniste te Den Haag in getrokken en is zij, eveneens op haar verzoek, aangesteld tot telefoniste te Amsterdam. ZUIDÉSCHARWOUBE. De heer Westra van Alkmaar heeft aangeno men om als leeraar op te treden voor de machine cursus van de Tuinbouwvereeniging. Uit den Omtrek. OUDE NIEEORP. De eerste bijeenkomst van „Nut en Genoegen" alhier werd gisteravond gehouden in het café van den heer P. Krouwel. De zaal was geheel bezet. D1 eheer A. Mijts opende als waarnemend voorzitter met een welkom de vergadering, waar na de Ed.Achtn. heer B. J. F. Meijer Optrad met de lezing, waarvoor hij had gekozen een fragment uit „De Max Havelaar van Multatuli" (Saidjah en Adinda). Deze lezing evenals de bijdragen en voordrachten door verschillende heeren ten beste gegeven (de dames beloofden een volgende keer op te treden) vielen zeer in den smaak bij de toehoorders. Tot Voorzitter werd gekozen, in plaats van den heer F. Woutman, vertrokken naar elders, do lieer I. J. Schroevers. Nadat nog werd besloten de eerstdvolgende vergadering te houden op 16 December a.s. in het café van, den heer A. Mijts, werd deze gezellige bijeen-- komst met woorden van dank door den Voorzitter gesloten. HEER HUGO WAARDi. Heeft de tamelijk vroege vorst van 1925 velen, onzer tuinbouwers verrast, vooral hen, die geen voldoende berging hadden voor de winterkool, zoodat een deel buiten mbest blijven liggen, thans zal een vrij wal grooter deel van den voorraad geborgen kunnen worden, aangezien een gtroot aantal schuren is bijgebouwd en nog eenige haar voltooiing nabij zijn. Nevens koolschuren is men ook hier bezig- met het bouwen van kassen en warenhuizen, hetgeen heenwijst naar verandering in .de tot nog toe vrij algemeen geldende cul tures. HEER HUGO WAARD. In de laatst gehouden vergadering der afd. van de Holl. Maatsch. van Landbouw werd be sloten tot het houden van een cursus in veekennis en veevoedering, voor de meestal gemengde be drijven een zaak van actueel belang zou men zoo zeggen. Hoewel het bestuur zich reeds met een bevoegde in contact gesteld had, zal deze cursus niet doorgaan uit gebrek aan belangstel ling. Slechts 6 personen hadden zich voor dezen cursus aangemeld. j 'Tl 't Is te hopen, dat de afdeeiing meer succes mag hebben met haar streven om te komen tot de stichting van een fokvereeniging. Dit schijnt wel het geval te zijn, aangezien de besturen van andere corporaties medewerking hebben toege zegd voor het houden eener gecombineerde verga dering, waarin deze zaak door een bevoegde zal worden besproken. STROEF, Gem. ST. MAARTEN. Het ontwikkelingsonderwijs in de Chr. School alhier, zal met ingang van 1 Nov, worden aan gevangen. Het wordt gevolgd door 15 leerlingfen, dit is voorwaar geen gering aantal, terwijl °h«t' onderwijs wordt gegeven door den heer, J M Nieuwenhuizen. H. der School, en door de hee ren J G J. Pronk en G. Troost, onderwijzers aan de school. Daar dit onderwijs gesubsidieerd wordt door de gemeente, zal er ook dankbaar gebruik van gemaakt worden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1