Uit den Omtrek - Nieuwstijdingen i. KERKNIEUWS INGEZONDEN - ST. PANCRAS. Vrijdagavond vergaderde het ziekenfonds, „On derlinge Hulp" ten huiz evan den heer Gerritsen, onder leiding van den heer Schuur, welke ver gadering is belegd geworden naar aanleiding eenér gewenschte reglementswijziging', betreffen de art. 22 van het huishoudelijk reglement. Na een kort welkom aan de aanwezigen, wor den de notulen gelezen en vastgesteld, naar aan leiding waarvan de heer P. de Koning opmerkt, dat deze vergadering; feitelijk het verloopen voor-" jaar had moeten werden gehoudien, hetwelk be aamd .wordt; hierna, volgde goedkeuring. Aan de orde werd thans gesteld het voornaam ste punt van de agenda, n.m.l. wijziging art. 22, hetwelk bleek <een leemte te bevatten, betreffen de uitlevering aan loden, welke uitkeeringen zul len moeten ontvangen bij ongevallen, tijdiens sportoefeningen verkregen. Het vorige artikel gaf slechts aao, dat geen uitkeering zou worden ge daan indien men een ongeval bekwam bij het deelnemen aan oen wedstrijd. Het nieuwe, door het Bestuur aangeboden ar tikel, bevatte thans een clausule, luidende dat geen uitkeering zal worden gedaan, als een on geval wordt verkregen bij beoefening van sport, of deelname aan een wedstrijd. Eenigc discussie ontstaat hierop over zooge naamde grensgevallen; met name worden genoemd bijv. schaatsrijden, het gebruik maken van een rijwiel op Zondag en dergelijke. Uit deze bespre king komt de wensch naar voren, dat naast het bestuur een arbitragecommissie wordt benoemd, welke mede uitspraak doet in die gevallen, waar van het bestuur van oordeel is, geen uitkeering te moeten doen. In deze commissie werde nbenoemd de heeren: Jb. de Vries, P. Kliffen, Jb. Kloosterboer, G. Glas, J. Joman en J. Boskamp. Bij de rondvraag wijst de heer De 'Vries op de onbillijkheid, dat leden, bij verandering van woonplaats, in het federatief verband, waarin men thans verkeert, niet direct in dezelfde rech ten als de leden dier vereeniging. Hieruit ont stond een uitvoerige bespreking over overgang naar den N.-H. Bond van Ziekenfondsen, mede in verband met de uitvoering van de Ziektewet. Nog werd in overweging gegfeven het aantal proefdagen te bréngen van twee op vier, wat voor de volgende vergadering op de Wgenda zal geplaatst worden. Met een woord van dank voor de aangename besprekingen volgt sluiting. Malversatie» aan hel Centraal Magazijn van militaire kleeding en uitrusting te. Woerden. Te Woerden zijn twee personen op last van den officier van justitie te Utrecht in arrest gesteld, verdacht van frauduleuze handelingen ten na- deele van het Centraal Magazijn van- militaire kleeding en uitrustingen, dat te Woerden is ge vestigd. De controleur van die militaire admi nistratie te 's Graveuhage heeft onregelmatighe den ontdekt in het financieel beheer van het magazijn, en in verband hiermede werden tegen een hl-jarig aannemer en een 60jarig- bureel ambtenaar arrestatiebevelen uitgevaardigd. Bei den zijn naar het Huis van Bewaring te Utrechit overgebracht. Aan het ,,U. D." waaraan wij dit bericht ont- leenen, iezen wij nog de volgende bijzonderheden; De directe aanleiding vTan deze arrestatie is een fraude, outdekt in de houtleverantie. Na een voorloopig onderzoek is gebleken, dat er gelden zijn uitgegeven voor de levering van hout dat nimmmer geleverd is. Het hout werd door den aannemer steeds volgens een zeker bonnen stelsel geleverd. Vanwege het Magazijn werd een bon verstrekt, waarvoor de leverancier dan later het geld iéd=. Nu is aan het licht geko men door vergelijking van het aantal bonnen met het in de laatste jaren geleverde hout, dat er bonnen zijn geschreven en geld is uitgetrokken voo rhout, dat eenvoudig nergens te vinden is, omdat het nooit werd geleverd. Een half jaar geleden is den kapitein Eggink, uit 's Gravenhage opgedragen het Magazijn te reorganiseeren, en onder diens leiding zijn ver schillende malversaties ontdekt. De nieuwe leider stond voor een chaos, een warwinkel van finan cieel beheer. In die laatste zes maanden kon er plotseling dertigduizend gulden bezuinigd wor den. Dertigduizend gulden, die uitgetrokken ston den op de begrooting, bleken in het geheel niet noodig te zijn! Was er anders in één jaar voor houtleverantie f 25.000 noodig het laatste half jaar is gebleken dat f 300 ruim voldoende was Ook met de loonen van het personeel was vreemd omgesprongen; er werd betaald voor ,,over-uren" die de menschen in het geheel niet gemaakt hadden. Het personeel klaagde niet anders werd men eenvoudig ontslagen. Het spoorwegongeluk bij Leiden. Mej. C. van Schaick, te Leiden, die bij het spoorwegongeluk nabij de Vink ernstig ge- wijond werd, heeft aan de „N. R. Crt." verteld wat haar bij het ongeluk precies ervaren is. Alle goede voornemens ten spijt, aldus mej. van Schaick, is het niet mogelijk, bij eierii spoorwegongeluk zooals ik meemaakte, een zekere lichaamsbeweging, je knieën op te trekken .languit op de bank te gaan liggen, of iets dergelijks ten uitvoer te brengen. Ik hoorde een gekraak, een vallen van brekende glasruiten, een geschreeuw en meteen voelde ik, hoe ik door den vloer wegzakte en in het water terecht kwam. Een heef met een grijs pak aan (zijn naam is mij tot op heden nog' onbekend) trok mij uit het water en op het, weiland. Ik voelde in het geheel geen pijn en kon maar niet begrijpen dat die heer mij direct losliet en van mij wegvluchtte. Laten heb 'ik direct begrepen, ik moet er namelijk verschrikkelijk hebben uitgezien, vol bloed, en kroos uit de sloot. Van den ernst van rnljrt toestand was ik mij toch absoluut niet be wust. Ik zag duidelijk menschen over 'den sixjordijk loopen en ook eenigen langs den dijk liggen, maar verder drong slechts tot mij door dat ik goed op de tasch met zaken- papieren moest letten, daar ik die dien dag nog dringend noodig had en al mijn notities erin geborgen lagen. Plotseling hoorde ik het geronk van een auto vlak achter mij en ik voelde hoe 'ik, op heel zachte wijze in de auto werd gelegd. Nog hoorde ik iemand zeggen: je kunt beter' 7G dan 80 kilometer met haar rijden en toeni verloor ik het bewustzijn. Toen dacht ik dat ik ging sterven Onderweg en toen !k in het ziekenhuis aan kwam herkreeg ik mijn bewustzijn, vroeg direct of mijn tasch wel bij mij was en verzocht even t e ge ven. dat ik straks wel naar huis zou- naar huis te te'efoneeren om de boodschap komen. Bij mij zelf overdacht ik maar een tram metje te nemen, toen ik de operatiezaal werd( binnengebracht. Geregeld werden andere slachtoffers binnengebracht, het was ve schrik kelijk alles aan te hoorën. Hoe ik er zelf aan toe was, ontdekte ik eerst, toen ik mij even daarna Tin een spiegel zag. "Mijn hoofd was geheel verbonden' en ik zag dat ik bloedde. Het is nu ongeveer 6 weken geleden en nog is de wond niet geheeld, en heb ik nogt steeds last van hoofdpijnen; lust om op te> staan heb ik heelemaal niet. Zondags na 't ongeluk kwamen de Koningin en Prins Hen drik op bezoek. De Koningin was verbazend lief. Ze bracht, ook rozen voor mij mede. Die heb ik gedroogd, en ingelijst. Terwijl de Koningin de andere patiënten, bezocht, informeerde de Prins bij mij hoe het, mij gegaan was. Zeer uitvoerig heb ik hem toep, alles verteld, in het bizonder op de wijze, waarop ik zoo vlug en voorzichtig vervoerd; was en waaraan ik zeer zeker weet mijn le ven te danken te hebben. De Prins vroeg 'mij den naam van hem, die dit gedaan heeft. Ik vond het verbaziend jammer dien toen nog niet te weten, ik' had 'dezen den prins zoo gaarne gezegd. Toen mej. van Schaick aan die beterende hand was is haar verteld hote haar redding precies in zijn werk is gegaan. Toen het ongeluk gebeurde, stond de heer Keyzer uit Delft met een vriend in een auto voor de slagboomen. De vriend ging naar d"q Vink om naar Leiden te telefoneeren, dat en een ongeluk gebeurd was en hijzelf reed dU reet het land op. Op een wijze ,die door go- diplomeerde ziekenvervoedrers niet verbeterd zou kunnen worden, heeft hij mij naar het Ik heb dien heer later gesproken el dezei deelde mij mede tot 5 uur geregeld van het Ziekenhuis naar de plaats des onheils gegaan te zijn. Toen hij 's avonds thuis kwam con stateerde hij, dat door een en ander zijn auto. lichtelijk geleden had. Hij schatte zijn schade op ongeveer f 60, die hij bij de Nederlandschef Spoorwegen neclameerde, maar aldus mej. van Schaick hij kreeg tien antwoord, dat niemand hem opdracht had gegevlen zijn auto ter beschikking f© stellen, en dat da Maatschappij er niet aan dacht iets te ver goeden. Zelfs heeft mej. van Schaick ook nog niets van de Maatschappij vernomen. Zij weet hoegenaamd niet hoe de financieele zijde Ier zaak geregeld zal worden. De toestand der overige gewonden van het spoorwegongeluk bij' „De Vink" ,di enog in het Acad. Ziekenhuis worden verpleegd, gaat langzaam vooruit. De doctoren vertrouwen dat de meeste hun- nei geheel hersteld de inrichting zullen kun nen verlaten. Een bepaald tijdstip kan echter nog niet genoemd worden; voor enkelen zal het herstel zeker nog geruimen tijd duren. Die moeilijkheden van Petten. De fioanciëele moeilijkheden, waarin de ge meente Petten verbeert, hebben bij het provin ciaal bestuur sinds geruimen tijd de vraag doen overwegen of het vereenigen van deze gemeente met: Zijpe moet worden bevorderd. Petten is een gemeente van ongeveer duizend zielen, die niet sterk genoeg blijkt te zijn voor een zelfstandig bestaan. Het verlengen van dit bestaan zal op den duur slechts door subsidiee- ring mogelijk zijn. daar nit de belastingen wei nig meer gehaald zal kunnen worden. Met het oog daarop hebben Ged. Staten thans den weg ingeslagen door de gemeentewet voorge schreven en aan het dagelijksch bestuur van bei de gemeenten het oordeel ovèr een samenvoeging gevraagd. De opheffing van Petten als zelfstandige ge meente zou een belangrijke besparing aan be- stuursuitgaven beteekenen, doch Zijpe zal de wachtgelden moeten opbrengen, die aan de Pet- tehsche ambtenaren moeten worden betaald. Zoolang het oordeel vin beide gemeentebestu ren niet bekend is. zal dus omtrent den verderen gang van zaken nog niets kunnen worden ge zegd. Ongevallen. Een 51-jarige man is op De Ruijterkade te -Amsterdam bij het Oostelijk viaduct door een vrachtauto aangereden. Het ongeval is te wij ten aan het slippen van "de auto, waardoor deze ,na een lantaarnpaal te hebben vernield, het trottoir opreed. Het slachtoffer is in het Binnengasthuis overleden. Een 40-jarige man is doo rhet verschuiven, van ©enige luiken aan "boord van een stooml- schip, liggende aan de Ja va kade te Amster- ,in het ruim gevallen, waar hij nog did :1de luiken op het lichaam beeft gekre gen. Hij is aan die gevolgen overleden. I -- De 74-jarige J. G. van Valburg, die Vrij dag j.l. bij een auto-ongeval te Tiel kwamf te vallen en bewusteloos werd opgenomen, is aan de bekomen verwondingen in het zieken huis overlieden. Woensdagmorgen is op den Sloterweg in d" Haarlemmermeer een auto, doordat deze onverwachts moest uitwijken, in „het Genie- banaal te land gekomen. Als door een wonder konden de beide inzittenden zich redden, waarbij de een door een verbrijzelde rait van' de auto naar buiten' moest klimmfen en de ander door het openen van het portfer de autc* kon verlaten. Ze hadden slechts enkele kwet suren aan hoofd en banden bekomen. Met heel veel moeite is de groote auto later uit het water gehaald. Gistermiddag was een 11-jarig jongeije, van de familie Roseboom' te Deventer op, aanhangwagen geklommen ,behoorende bij een auto. geladen met meel. Het kind wilde e rafspringen, kwam met het hoofd onder een der achterwielen en was onmiddellijk dood. Het spaorwegongeluk bij' Leidien. Het dreggen in de sloot, waarin de bij de Vink ontspoorde spoorwagens zijn terecht ge komen. is thans geëindigd. Het groot9te gedeelte van de als verloren gegane opgegeven voorwer pen is teruggevonden. Onder de teruggevonden voorwerpen, die naar Utrecht zijn opgezonden, bevonden zich een beurs met een inhoud vau f85 (de vermiste beurs van mevrouw LoboBraaken- siek)? en een gouden ring. De oontroleur bij de Nederlandsehe Spoorwegen, de heer Marc hand, is belast met het onderzoek naar de zeer talrijke aanvragen om schadevergoe ding die bij de directie der spoorwegen binnen komen. Kleine schaderekeningen zijn na dit on derzoek reeds uitbetaald. Iemand uit Delft heeft f 47 ontvangen wegens schade, bij het vervoer van de gewonden aan zijn auto ontstaan, en iemand; uit Leiden, die zijn bril vermiste, heeft ook schadevergoeding hiervoor gekregen. Dat er ook getracht wordt schaderekeningen in te dienen, indien hiertoe geen aanleiding be staat, bewijst het volgende verhaal, zegt -de „N. Crt." Bij de directie der spoorwegen kwam een aan vraag om schade binnen van iemand uit Bonn. Een imponcercnd brievenhoofd moest aantoo.nen, dat men hier niet met den eerste den beste te doen had. Onder meer werd een adres vermeidi in Amsterdam met opgave van een telefoonnurm mer. Reclamant's zenuwen waren door het ongeluk; geschokt, om welke reden een verblijf te "Bonn tot herstel van gezondheid noodzakelijk was. Voor informatie werd verwezen naar een zenuw-spe cialiteit aldaar. De directie is op onderzoek uitgegaan met het volgend resultaat: Het te Amsterdam opgegeven adres bleek te zijn van een huis, dat reeds meer dan twee jaar leeg staat. Het telefoonnummer behoort aan iemand anders, die er ernstig over denkt een actie tegen reclamant in te stellen wegens misbruik van zijn telefoonnummer, terwijl het te Bonn ingestelde onderzoek uitwees, dat genoemde spe cialist aiets anders wist dan dat reclamant ge heel normaal is. Doch niet alleen op finaueiëele vergoeding, ook op de „eer" wordt misplaatste aanspraak ge maakt. Bij de redding der gewonden heeft onder ande ren ook iemand een rol gespeeld, die „lang en dik is." Een schrijven kwam bij de directie bin nen van iemand, die beweert die lange en dikke heer te zijn geweest. Tot staving zijner bewering geeft de schrijver drie personen als getuige op. Ook hiernaar werd een onderzoek ingesteld, dat tot resultaat opgeleverd heeft, dat niet de schrij ver van den brief, de redder, maar dat dit een der drie door hem genoemde getuigen was. De reden, waarom de ernstige gewonden nog niets vernomen hebben, zal gelegen zijn in het feit, dat alle twijfel daarbij is uitgesloten en eerst de twijfelachtige gevallen onderzocht zul len worden. Hoe lang dergelijke zaken kunnen loopen, wordt bewezen door het feit, dat binnenkort voor de rechtbank te Amsterdam een vordering aan hangig gomaakt zal worden voor een bedrag van f 100.000, door iemand, die beweert door het spoorwegongeluk bij Weesp een hartkwaal ge kregen te hebben. DE POSTBODE GAAT VOORBIJ. Hebt gij wel ecus aan het venster gestaan en gezien, dal de postbode voorbij ging? Misschien verwacht let ge een brief, een boodschap, die aan een twijfel een einde zou maken, of een korte mededeeling, die een knagende onrust zou heb ben doen verdwijnen. In zulke omstandigheden is het ellendig, als de postbode voorbij gaat. En er kunnen tijden zijn geweest, dat ge geen specialen brief wachtende waart, maar dat het leven een beetje eentonig leek, en een brif van een vriend u een nieuwe belangstelling en een beetje zonne'schijn zou hebben gebracht. „Neen, maar, dat is toch te erg!" roept gij uit. „Nie mand schrijft mij ook ooit!" „Niemand schrijft mij ooit." Denk eens een oongenblik na en vraag u eens af, of er geen j andere menschen zijn, die evenals: gij, den post- i bode voorbij zagen gaan, menschen, die een brief j verwachtten van u! Een geduldige moeder, in wier aan groote gebeurtenissen zoo arm leven een brief van een zoon of dochter tijdingen behielst, die de lange uren sneller doen vliegen en die herinneringen opwekken, welke de „rozen van December" zijn. Misschien is er iemand, ergens op een ver ver- wijderde plantage of buitenbezitting, hongerig van een verlangen naar nieuws van huis, iemandf, aan wie gij eens regelmatig echreeft, doch die nu schijnt vergeten te zijn, verloren in den ne vel van den verren afstand. Voor dezulken be- teekent de mail van huis zooveel, dat de post bode te paard die voorbijrijdt een tragedie wordt. „Als een koele dronk voor een dorstige ziel, zoo is goed nieuws vau een ver land." En hoe dikwijls blijft de dorst van den kolonist ongelescht! 1 „0,". zeo-t de onnadenkende, „maar ze weten, dat ik aan schrijven een broertje dooi heb." On zin! Een dergelijk excuus bedokt iets. dat vlak bij luiheid ligt, als het tenminste niet zuivere onnadenkendheid is. Gedurende den oorlog leerden 1 diergelijke menschen de kunst van schrijven ver- bazend snel, want toen bracht het schrijven van een brief ziele vrede en geestelijke rust; het was I een zwakke schakel, die ieder uur van den dag j overbodig geworden kon zijn. j Zij, die geen brieven schrijven kunnen eigen- j lijk ook niet verwachten, dat zij brieven krijgen. Als gij u ontstemd voelt wanneer uw kring van vrienden en kennissen en verwanten u niet schrijft, ga dan uw eigen prestaties maar eens na en onderzoekt maar eens of gij het belletje van den postbode wel verdient. En ga dan zitten en schrijf; dat zal uw gevoel van verongelijkt te zijn wel doen bedaren. In deze aangelegenheid, evenals in zoovele an dere, is het bet-er te geven, dan te ontvangen- De postbode gaat ook andere deuren, dan de uWe voorbij en het kan heel goed zijn, dat gij er de oorzaak van zijt, dat hij voorbij gaat. Nedlerl. Herv. Kerk. Aangenomen naar: Zuidlaren: "W. F. Dikboom te Wildervank. Bedankt voor: Wommels: H. Sierringa te Herwen. Geref. Kerken. Tweetal te: Enschede: C. van Meijenveldt te Vrouwepold. D. Ringnalda Jr. te Leimuiden. Beroepen te: Woerden: C. van Reenen te Bigelow (Amerika) Middelburg: IJ. v. d. Zee te Amsterdam. Bedankt voor: Zuilen: D. Hoogenbirk te Charlois. Dussen en Meeuwen. E. H. Woldering te Korn- horn. Apeldoorn: j. Wymenga te Charlois. Hoestende Kinderen geeft men de verzachtende, hoeststillende Nlijnhnrdt s Thijmstroop Bij Apothekers en Drogisten Flacon 75 ct. Naam Mijnhardt op verpakking. Let hierop Hiet Dnentschie Veen kind. Op 15 September j.l. warein in het mooie koloniehuis „Het Noorderhuis" te Ruinen bij Hoogeveen verschillende autoriteiten en be langstellende» bijeen om de eerste arme. zwakke kinderen der venen te ontvangen. Het was een móóie dag. Woorden van hoop en vertrouwen werden gesproken door der» heer Commissaris der Koningin van Drenthe en anderen. Er viel een lichtstraal over de ongeveer 300 stumpers, die daar ginds in de verarmde veenstreken wachten op hulp en te komen. Inmiddels zijn ook een aantal kin deren naar de huizen der Roomsch-Katho- lieke en Christelijke vereenigingen gezonden; zoo zijn er nu allen tezamen 160 in verpleging. Het leek alles zoo schoon; een Landelijk Co mité, dat vertrouwen inboezemt. Vakmenschem vooi de verpleging. Innige samenwerking tus- schen Neutrale Katholieke en Christelijke ver eenigingen voor kinderverpleging en van de onderwijzers van elke kleur en gezindte. Steun van provinciale autoriteiten er van de Inspectie voor de Volksgezondheid en ten slotte: de steun van de "Pers, die algemeen de fusie toejuicht. Kon het mooier als begin van een algemeene Nederlandse!:» beweging' Wat is de ui komst geweest? j Ontmoediging en teleurstelling. Er is wat ge'd ingekomen, met wat het on derwijzerscomité en het Centraal "Genootschap reeds verkreeg samen slechts genoeg voor enke'e weken verpleging. Met hangen twijfel vragen wij ons af: „Wat nu?". Mce'en straks na slechts enkele weken de kinderen weggestuurd, de huizen weer geslo ten worden? Moet het heerlijke werk weer gestaakt om 3000 Nederlandsehe kinderen de gezondheid weer te geven? Moet de eco nomische arbeid stopgezet om het land voor tallooze komendie non-valeurs te behouden? Dat mag niet, niet waar, dat kan niet. i Het Nederlandsehe volk kan en zal dit niet dulden. Laat het geld voor deze omvangrijke chro nische ellende nu eens toestroomen, zooals dat steeds geschiedt bij acute rampen. Wie direct hielpt, helpt dubbel, nu meer dan ooit. En laat het niet blijven bij giften van 1 era 10 en 25 gld„ doch laten zij ,die groote gifterj geven, het ook doen met spoed en niet wachten tot het laatst. Eerst dajr wordt het gevaar voor stopzetten atgeweno. Namens de Landelijke Vereeniging fusie van onderwijzers-corporaties en vereenigingen voor gezondheidsko lonies voor alle gezindten, De Propagandacommissie: Th. M. Ketelaar, van het Centraal genootschap, Voorzitter. Ds. H. C. Hogerzeil, van de Chr. Ge zondheids- en Vacantiekolonies in Nederland. Vice-Voorzitter. Mr. A. J. M. Leesberg, van He R. K- Vereen, voor Kindervacantiekolonies en Herstellingsoorden, Alkmaar, gi ro 44418, Penningmeester. A. C. Bos, Egmond aan Zee, Secr.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 2