MOE BLAD ZATEBOAG 30 OCT. I9ZE Raad Noordscharwoude s ie HOEST ABDüsiroOP "i slapen belet. Nieuwstijdingen .Donderdagavond half acht vergaderde de Raad van bovengenoemde gemeente ten raad- huize, onder voorzitterschap van den Ediel achtbaren Heter Jhr. van Spengler, burge meester. Secretaris is de heer Reinders. Aanwezig alle Leden. De voorzitter opent de vergadering en ver zoekt den secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke onder dank zegging voor de samenstelling worden goedge keurd. De voorzitter deelt mede dat bij gehouden kasverificatie de ontvangsten bedroegen f93880.7551/2, de uitgaven f90835.37i/2 saldo f34.88. De voorzitter deelt mede dat onder de uit gaven begrepen is een saldo van f33.000.— bij de Boerenleenbank. Tevens is gebleken dat de administratie betreffende boeken, voor schriften is bijgewerkt. Door Ged. Staten is goedkeuring verleend op het besluit tot intrekking der politie-ver- ordeninen. Ontvangen is een uittreksel van "het Kon. besluit betreffende goedkeuring der nadere re geling van het schoolgeld^ Goedgekeurd is de wijziging der begroo- tnig 1926. Ingekomen is het verslag van de commissie tot bestrijding der malaria. B. en W. stellen voor bovenstaande stukken/ voor kennisgeving aan te nemjefi. Aldus wordt besloten. Ingekomen is een schrijven van het gemeen - bestuur te Zuid-Scharwoude inhoudende het verzoek te overwegen om de schoolgeldrege ling te herzien en te besluiten de bestaande regeling te Zuid-Scharwoude over te nemen. B. en W. stellen voor afwijzend 'te beschik ken gezien de hoogei kosten van het onder wijs. 'Bij eene eventueele herziening zou het schoolgeld wellicht verhoogd moeten worden om de hooge kosten te bestrijden. De heer Duyvis vindt het schoolgeld te hoog en geeft in overweging tegemoet te ko men aan het verzoek. D« voorzitter vraagt of de vorige spreker weieens een blifk geslagen heeft in de hooge kosten. Spreker billijkt het dat de beter gesi tueerden meer bijdragen dan' de minder ge- zegenden. Z. A. zegt dat het schoolgeld in deze gemeente laag is, daar bij een inkomen van f 1000.— f3.schoolgeld wordt betaald en van f4000.— f50— wordt geheven. Spr. wil den heer Duyvis er op wijzen dat een gezin met vijf schoolgaande kinderen, gere kend naar de hoogste aanslag een bedrag moet worden betaald van 5 x f55.— f275.—, dit is voor een inkomen: van. f4800.—Spreker Hesluit met te zeggen, dat de cijfers wel uit wijzen dat het schoolgeld laag is. De heer Duyvis wijst op de post der be grooting voor bijdrage der Nijverheidsindus- trie. De voorzitter zegt, dat door de tegenstanders dezer post steeds getracht wordt het geld ge heel terug te vorderen van die ouders, wier kinderen Gymnasia ,H.B.S. en "Nijverheids scholen bezoeken ,doch spreker acht dit te genstrijdig daar die kinderen geen gratis on derwijs ontvangen en de ouders evenzeer het schoolgeld moeten betalen. Z.A. acht het een inconsequentie het schoolgeld te laag te wil len houden en maakt den heer Duyvis opmerk zaam dat ojp» voorstel van B. en W. 3 jaar geleden, het schoolgeld aanmerkelijk verlaagd is. De heer Duyvis acht deze verlagïhg niet zoo groot. Eveneens zegt spr. niet de minder- eezegenden met deze verlaging te beoogen, doch de middenstanders met een inkomen van een paar duizend gulden daar de lasten voor hen toch al zwaar zijn De voorzitter zegt, dat de lasten Van het schoolgeld toch niet van dien aard zijn, daar voor een inkomen van f1800.f6.50 en van f1600.— f5.20 schoolgeld moet worden, het geen 10 cent per week beteekent. De heer Barten acht het schoolgeld abso luut niet te hoog en als, iemand kinderen heeft, moet hij er toch iets voor over hebben om ze te laten leeren. Spreker vindt 10 cent per week geen opoffering van beteekenis en acht het billijk dat personen met een hoog inko men meer bijdragen. D» heer Ootjers acht de regeling van thans zeer juist, vooral daar de buitengewone lage inkomens zoo goed als geheel ontheven zijn van schoolgeld betalen. De heer Duyvis merkt op, dat b.v. in de gemeente Winkel v<eel minder wordt betaald als in deze gemeente De voorzitter roeent zeker te kunnen zeggen, dat de gemeente "Winkel geen kosten te dragen heeft voor Bijzonder Onderwijs, buitendien zegt de wist dat de regeling der Lag. Scholen tevens geldt voor de Bijzondere Scholen, Z.A. meent echter, als de Raad van meening zou zijn dat het schoolgeld te hoog was, dan zou cr een aanleiding zijn voor herziening, doch ttu het een verzoekschrift betreft eener an dere gemeente ziet spreker geen gronïlen hiér- voor aanwezig. Spreker stelt voor het voorstel van B. en W. in stemming te brengen, hetgeen wordt aangenomen niet 5stemmen voor en 2 tegen, n-l- de heerein "J«s sa Duyvis. Ingekomen is iseiI verzoekschrift betreffende subsidie aanv.rage van: a. de commissie tier bestrijding der malaria; b. L. T. B. voor het houden eener alge meens tuinbouwcursus; c. R.K. Leesbibliotheek. B en W. stellen voor ifeze verzoekschriften te behandelen bij de gemeentebegrooting. Aldus wordt besloten. Van Ged. Staten is een schrijven ontvangen waarin in overweging wordt gegeven de Bouw verordening aan te vullen met de bepaling, een doelmatige gaasbescherming aan te bren gen voor minstens 1 raam in iedere kamer, deze bepaling geldt al Leen voor nieuw te bouwen woningen. Die voorzitter deelt mede dat B. en W eenigszins sceptisch hier tegenover staan, daar de practijk voldoende heeft bewezen dat de lij ders van malaria en personen, die genoegzaam op de hoogte zijn van het kwaad der muggen het gevaar trachten te keeren hetzij doe sluiting der ramen of gaasbescherming. Niettegenstaande dit stellen B. en W. voor deze bepaling in de verordening op te nemen Aldus wordt besloten. Vervolgens stellen B. en W. voor over te gaan tol aanleg van brandkranen. De voorzitter deelt mede ,dat over deze zaak reeds meerdere malen is gesproken, doch achten B. en W._ thans bij behandeling der begrooting den tijd gekomen een dusdanig voorstel te doen, en wel 26 brandkranen aan te schaffen en t,e pdaatsen op de bestaande spuit stukken .verdeeld als volgt- 5 kranen in de Spoorstraat; 18 kranen in de Dorpstraat en 3 kranen op de Handelskade. De kosten bedragen f 50.— per stuk er zullen bestreden worden uit de gewone mid delen. De aanleg in de Spoorstraat zal gedragen worden door de gemeenten Oudkarspel en Noordscharwoude, en wiel ieder voor de helft De jaarlijksche bijdrage voor het water zal f5 per kraan bedragen. De voorzitter deelt mede dat de meerder heid van B. en W. van meening was, de be staande brandspuit op te ruimen, terwijl de minderheid, met name de burgermeester, meende de brandspuit te moeten handhaven mits de onderhoudskosten niet te hoog bedra gen. Spreker wijst op het groote nut der kra, nen voor de gemeente bij eventueele branden. De heer Zut vraagt of op de eilanden even eens brandkranen zijn. De voorzitter antwoordt dat sommige wel en andere ze niet hebben, doch bij de laat sten worden de slangen daarheen geleid. De heer Zut meent dat de oude spuit gemak kelijk gemist kan worden, daar deze alleen dienst doet voor den Waardijk, hier toch wordt gebruik gemaakt van de motorspuit der Lichtbedrijven. De heer Kooy zegt dat de brandkranen van groot nut zijn voor 'de eilanden en van' groot belang voor de gemeente, doch meent dat de brandspuit nu opgeruimd kan worden. De voorzitter sprekt zijn genoegen uit, dat het voorstel zoo gunstig wordt ontvangen met het oog op de groote belangen der gemeente. Spreker meent evenwel, dat de kosten van de brandspuit in de laatste jaren niet zooi hoog zijn geweest, daar het hoofdzakelijk be trof de aankoop van materiaal, zooals slan gen etc., doch met het aanhouden van de brandspuit beoogde spreker het nut, indien een brand aan verschillende zijden bestre den moet worden. De heer De Geus zegt, dat de kosten der brandspuit genomen over de verschillende ja ren, nogal hoog zijn geweest en vindt het onnoodig de spuit te handhaven. De voorzitter stelt hierna voor over te gaan tot het plaatsen der 26 brandkranen en de oude spuit op te ruimen. De hoer De Geus stelt de vraag of het aan tal kranen uitgebreid zal worden, indien zulks noodig wordt geacht. De voorzitter antwoordt dat het voorstel van 26 stuks bedoeld is op hetzelfde aantal der bestaande spuitstukken welke destijds aan gebracht zijn in overleg met het Waterleiding bedrijf en den Raad. Indien echter in de practijk blijkt dat meerdere kranen noodzakelijk zijn, zullen B. en W. een dusdanig voorstel aan den Raad voorleggen. Conform het voorstel wordt met algemeene stemmen besloten. De voorzitter zegt niet te kunnen nalaten de gemeente te feliciteeren met het genomen besluit, daar dit van zeer groot belang voor. de gemeente is en zullen de voordeden bij een eventueelen brand hiervan doen blijken. Namens B. en W. deelt de voorzitter rnede, dat genoemd colLege bereids voorzien heeft door de tijdelijke aanstelling van leerkrachten voor het vervolgonderwijs. Als hoofd is tijdelijk benoemd het hoofd der school, de heer Mallekote, en voor het handwerkonderwijs Mej. Wouda. B. en W. stellen voor de tijdelijke lanstélr lingen te vervangen door vaste. Aldus wordt besloten. Aan de orde is die behandeling der ver schillende begrootingen, welke nagezien zijn, door een commissie, benoemd uit de Raads leden en wel de heeren Kooy, de Geus eïi| Duyvis. De voorzitter verzoekt den heer Duyvis als rapporteur dier commissie verslag uit te brengen omtrent de begrooting van het Burg, Armbestuur. De he;r Duyvis acht een beschouwing hier over onnoodig, daar alles in orde bevonden is en namens de commissie voorstelt de begroo ting goed te keuren1 welke sluit in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van f 2564-73, met een gemeentelijke subsidie van f1600.— B. en W. stellen voor tot vaststelling over te gaan. Aldus wordt besloten. Omtrent de begrooting der Lichtbedrijven zegt de heer Duyvis ,'dat enkele posten niet zeer duidelijk waren, doch na verkregen in lichtingen besloot de commissie den Raad voor te stellen deze goed te keuren. De cijfers luiden als volgt: Electrisch bedrijf gewone dienst, in ont vangsten en uitgaven op f63.291.40, den kapi- taaldienst op f 8170.- Gasbedrijf gewone dienst, in ontvangsten en uitgaven op f 110.725.90, den kapitaaldienst op f20.395.— B. en W. stellen voor tot goedkeuring over, te, gaan. Aldus wordt besloten. Over de gemeentebegrooting wenscht de commissie, volgens den rapporteur, eveneens geen beschouwing te houden, doch zal er wellicht bij voorlezing der posten enkele op merkingen gemaakt worden. a De voorzitter juicht deze wijze van be handeling ten zeerste toe, daar dit meer prac- tisch tot zijn recht komt. Bij de post jaarwedde van den gemeente-ont vanger acht de heer Duyvis deze wat te hoog, ofschoon spreker wel meent, dat hier weinig aan te doen is. De voorzitter antwoordt dat spreker het reeds zelf heeft gezegd, dat vermindering niet mogelijk is. In het algemeen staan de jaarwedden van gemeente-ontvangers bij de raadsleden in een slecht blaadje, vervolgt spreker, doch men moet niet vergeten, dat speciaal in deze gemeente voor het tractement van 'f 1260.— heel wat- arbeid gevraagd wordt. Spreker is voorstander om rekenplichtige ambtenaren steeds liooger te bezoldiger dan niet-rekenplichtige. Hierna wordt besloten de post te handhaven. Bij de post „Verzekering" stellen B. en W. voor een bedrag van f2.50 uit te trekken als premie voor inbraakverzekering ten opzichte van het kasgeld vaneen Gemeente-Ontvqnger, daar bij eventueele inbraak niet de gemeente ontvanger doch de gemeente zelf aansprakelijk is. De heer Duyvis stelt de vraag of het kas geld tegen brandschade verzekerd is. De voorzitter ontkent zulks, daar hiervoor do brandkast is. De heer Zut meent, dat het geld op een- polis verzekerd kan worden, zoowel tegen brand als diefstal. De heer Barten wil zich hiertegen niet ver zetten daar de 'premie een luttel bedrag is, doch spreker acht brandverzekering overtol lig daar een goede brandkast aanwezig is. Hierna wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. Betreffende het ingekomen verzoek van 't Witte Kruis ter bestrijding der malaria, stellen B. en W. voor een subsidie te verleenen van 1 cent per inwoner, conform het verzoek. Aldus wordt besloten. Vervolgens stellen B. en W. voor de Jaar wedde van den Gemeenteopzichter, den heer Oosterleie ,te verhoogen met f 100 en te stel len op f 300 daar genoemd college van oor deel is dat het vele werk van den opzichter niet voldoende beloond wordt, vooral daar door de uitbreiding der gemeente 3e werkzaam heden zijn vermeerderd. De bepaling, dat de opzichter 5 pet. geniet van posten boven f 1000— blijft gehandhaafd. Aldus wordt besloten. De voorzitter deelt mede, dat op de begroo ting een post van f 1000.— vermeld staat voor onderhoud der Spoorstraat, daar groote ver beteringen aan bestrating zeer noodzakelijk zijn, welke door den gemeente-opzichter ge raamd zijn op f 1700.—, waarvan de helft zal worden bijgedragen door de gemeente Oud karspel. De heer Duyvis meent, dat deze post f 800.bedraagt. De voorzitter zegt, dat de post voor onder houd van straten en pleinen geraamd is op f500.—, waaronder begrepen is f200— voor het niet-bestraatte gedeelte der Spoorstraat, welk bedrag niet gerekend mag worden bij dat voor de vernieuwing der Spoorstraat, daar de helft door Oudkarspel gedragen wordt en dus apart gehouden moet worden. De heer De Geus zegt, dat de Spoorstraat nogal wat stof heeft opgejaagd. Spreker heeft geruchten vernomen dat de straat in hellen de richting zal worden aangelegd, waardoor al het vuil zal komen aan den kant van Noord-Scharwoude, evenzoo is dit het geval met de rioleering, die uitmondt in deze ge meente .hetgeen spreker niet wenschelijk acht. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. de bestaande toestand nimmer gunstig hebben beoordeeld .ofschoon deze steeds gewijd wordt aan hen, doch gezien het hooge bedrag, het welk thans wordt uitgetrokken, wordt door B. en W. alle mogelijke moeite in het werk gesteld de toestand gunstiger te maken. Wat de kwestie der rioleering betreft, hierin kan en mag het college van B. en W. niet tre den, daar de sloot aan do zijde va|n 'Öudkar- spel op verzoek der bewoners is gedempt, ter wijl het Nut zou zorgdragen voor rioleering. Spreker zegt dat Noord-Scharwoude zeer gemakkelijk in de verleiding zou kunnen ko men om de helft der kosten hiervan te dragen, eveneens zou de gem. Oudkarspel zulks gaarne zien, doch is dit niet mogelijk, daar de weg eigendom is der Gemeente Noord-Scharwou de en Oudkarspel het onderhoud heeft. Het bedrag der geraamde post wordt met algmeene stemmen goedgekeurd. Vervolgens stellen B. en W. voor een jaar lijksche gratificatie van f50— toe te kennen aan de Wed. Erifcs. De heer Zut merkt op, dat op de begroo ting hiervoor f 100.— is geraamd. De voorzitter deelt mede, dat de begrooting in het bezit dier leden was vóór het overlijden van den heer Eriks, waardoor thans een wij ziging is ontstaan. Aldus wordt besloten. Bij de post groot f40.— voor de commissie tot wering van schoolverzuim stelt de heer de Geus voor, het salaris van den secretaris van genoemde commissie te verhoogen tot f' 1.50, daar spreker meent .dat dit hetzelfde is gebleven. De voorzitter zegt, dat het presentiegeld voor iedere vergadering bepaald is op fl.'lO, terwijl de secretaris nog een extra vergoe ding heeft van f 10.— De heer De Geus zegt, 'dit niet te hebben ge weten en gaat accoord met deze post. B. en W. stellen voor ,naar aanleiding van het ingekomen verzoek der R.K. Leesbiblio theek, een subsidie voor 1927 toe te staan van f 10.— Aldus wordt besloten. Evenzoo wordt voorgesteld aan den proef tuin van Kennemerland een subsidie toe te kennen van f 15. en aan den L.T.B. vooij het houden eener algemeene tuinbouwcursus een subsidie van f25.— Conform het voorstel wordt besloten. De voorzitter stelt namens B. en W. voor de begrooting vast te stellen, betreffende den gewonen dienst, sluitende in ontvangsten en uitgaven op f93.587.09, betreffende den ka- oitaaldienst en uitgaven op f265.87y2. Conform het voorstel wordt met algemeene -remmen besloten. De voorzitter uit woorden van dank aan de commissie voor hare werkzaamheden cn aan den heer Duyvis voor de uitgebrachte rappor ten. Da.ii geen oer leden gebruik maakt van de rondvraag sluit de voorzitter de vergade- ring, er op wijzende dat de genomen besluiten op deze vergadering van zeer groot belang voor de gemeente zullen zijn. doordat er ontsteking veroor zakende slijm op Uw borst zit, zorg dan, dat er naast Uw bed staat, om U een rustigen nacht te bezorgen. Akker's Abdijsiroop lost de slijm op en verdrijft den hoest- prikkel, beroemd en onge ëvenaard bij bronchitis, kink hoest, slijmhoest en asthma. Overal verkrijgt), in kokers a f 1.50, f 2.75,f4.50 Dc groote flacons zijn voordeeliger. Het verdag Nederland-België. Men hoort het de laatste clagen zoowat overal beweren: de neuzen zijn geteld; het- lot, dat het Nederïandsch-Belgisch verdrag in de Tweede Kamer wacht, is needs beslist. „Het Vad." heeft een poging gedaan om eenige bijzonderheden te weten te komen en: volgens inlichtingen, die het van verschillen-' de zijden verkreeg, heeft, men thans op heti Binnenhof d evolgende situatie: Voor het verdag zooals het thans is, heeft de minister tot nog toe geen meerderheid in de Kamer. Er zouden daartoe nog een paan stemmen moeten gewonnen worden. Zal dei overredingskracht van minister van Karne -. beek in de Kamer groot genoeg zijn om dij resultaat te bereiken? Onmogelijk is het niet,, gegeven de ervaring omtrent de invloed van zijn redevoeringen, maar men acht het in< parlementaire kringen niet waarschijnlijk. Intusschen is de zaak daarmede niet afge daan, want alhoewel de meerderheid der le den 'het verdrag, zooals het thans is, niet wenscht goed te keuren, is er volstrekt geen meerderheid om het zoo maar te verwerpen. Men zou door een motie mededeeling willen doen van een aantal desiderata en als het ware een voorwaardelijke ratificatie willen ge ven. Naar den staatsrechtelijken vorm, waarin dat geschieden kan, wordt nog gezocht, maar, men is er van overtuigd, dat die vorm zal ge vonden worden. Van groot belang is nu, dat de tegenstan ders het niet eens zijn met den inhoud van die motie. Voor sommigen is de politiek^ kwestie de belangrijkste; hun eisch is dan ook, dat alle mogelijke twijfel aan het onge repte voortbestaan van de Nederlandsche sou-, vereiniteit over de Westerschelde wordt weg genomen en dat de abitrage zooveel moge lijk aan de politieke invloeden wordt onttrok ken. Aanwijzing van den president der arbi tragecommissie zou naar hun meening, in ge val de reeds benoemde Leden der commissie het daarover niet eens worden, niet door do koningen van Spanje en Denemarkïen, maar. dooi het Permanente Hof van Internationale, Justitie moet geschieden. Daartegen staat dan een groep, die den na druk legt op de nadeelen van het Moerdijk, kanaal voor den Nederlandschen handel. Wanneer de inlichtingen van het blad juist zijn. dan zou Minister van Karnebeek er mis, scbien wel toe te bewegen zijn een motie be treffende sommige politieke bezwaren te aan vaarden en dus, langs een omweg, toch nog tegemoet komen aan den wensch van hen, die nadere onderhandelingen voorstelden. Een motie, waarin het Moerdijk-kanaal wordt afgewezen, zou voor den minister echter niet aannemelijk zijn. Zeer waarschijnlijk zal er voor zulk een motie e<?hter ook geen meerder heid zijn. Er wordt druk gewerkt in de Kamerkringen

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 3