Ons Koloniaal Bezit Uit ons Parlement Plaatselijk Nieuws Uit den Omtrek Belangrijke onderwerpen. Het verdrag met België, onze souvërei- niteitsrechten. Rotterdam en Antwerpen en België's vriend schap. De wegenbelasting, haar tarief, aanmerkingen én amende menten! Het zijn ongetwijfeld belangrijke onderwer pen geweest, die den laatsten tijd in onze Twee de Kamer zijn behandeld. Het eene, het ver drag met België, waarvan thans de goedkeu-, ring aan de volksvertegenwoordiging gevraagd! wordt,«houdt al zeer lang de publieke aandacht bezig en daarovver is al zooveel gesproken eni geschreven, dat de Kamerleden, die het woord voerden, er feitelijk weinig nieuws over kon den zeggen. Maar vrij algemeen bleek men van .oordeel, dat hier België ten koste vamv Nederland wordt bevoordeeld en dat het er feitelijk om gaat Rotterdam's natuurlijke voor sprong, die het door zijn waterverbinding met het Rijnland tegenover Antwerpen heeft, te niet Je doen en Antwerpen dat toch al de tweede plaats onder de havens op het vasteland heeft, nog meer te bdvoordeelen. De heen Brautigam wees daarbij op de toch al zwakke; positie van Rotterdam, dat geen industrie in zijn nabijheid heeft en weinig overzeesche han - del en meende, dat Antwerpen zich oyer de, resultaten van het thans heerschende regiem niet te "beklagen had en dus geen verbetering van noode. Hiet verjet richtte zich vooral tegarj het kanaal Antwerpen—Moerdijk en het nieu we Schelde-regiem, waarbij Nederland afstand zou doen van zijn souvereiniteitsrechten eb zijn recht over dragen aan een beheercomi-j missie. De vriendschap tusschert beide landani achtte men dan ook door een dergelijk eenzij-, dig België bevoordeelend tractaat niet te vestigen en allerminst waar België dat onder den invloed van de overwinning in den groo- ten oorlog ons als 't wane had trachten af te dwingen. Het tweede ontwerp ,,de wegenbelasting'! was zeker minder besproken en leverde dan: ook overvloedig stof voor allerlei bemerkingen, Men bleek over 't algemeen met een dergelijks wegenbelasting, waar zij dienen moest om een wegenfonds te scheppen, waaruit nieuwe we gen aangelegd en oude verbeterd konden wor den, wel ingenomen. Maar op -de uitwerking; van het plan had men toch wel wat aanmer kingen. De >een vond het tarief te hoog, de anj, der had inplaats van het gewicht der wagens liever het aantal kilometers als grondslag van de belasting gezien. Ook betreurde men het, dat er geen algemeenen regel was vastgesteld voor overdracht van den onderhoudsplicht der wegieh, dat geen Wégenraad was ingesteld, dat de paardentractie niet belast was en de land bouw boven de industrie "bevoordeeld, dat er voor de provinciale en buurtwegen zoo weinig zou overblijven, waardoor b.v. in t-Joord-Bra bant 2/3 van de wiegen niet van de belasting profiteeren zou en dat de autobussen te zwaar belast wanen. Een enkele noemde ook de be; lasting onbillijk en e'en nieuwe last op het bedrijfsleven. En de heer Hiemstra wenschte afschaffing van "de rijwielbelasting, en stelde dien overeenkomstig een motie voor, die ech ter verworpen wierd, terwijl een tweede mo tie om die belasting van f3 op fl.50 te brengen, werd ingetrokken, nadat de minister verklaard had, dat hiet plan was, die belasting fater tot f2.— te verlagen. Waar zooveel in het ontwerp werd afge keurd, kon het wel niet anders of er moestem calrijke amendementen worden ingediend om vvai men verkeerd achtte te verbeteren. Zoo; sstelde de heer Van der Waerden verhooging van de belasting op motorrijtuigen voor, want- neer die als trekkracht werden gebruikt, welk amendement werd overgenomen en afschaf fing van de provinciale rijwielbelasting, waar van de Kamer bleek niet te willen weten. s Heeren Knottebelt's amendement om de belasting tot 1/3 te vermitfKleren op wegen m é(ém g emeente gelegen, waarmee hij; vooral Rot - terdam's havenbelangen op het oog had, werd vei worpen. Eveneens het amendement van; den heer Ebels om de uitkeeriijg uit het We genfonds aan We provincie hooger te stellen én, dat van den heer Schaper om de uitkeering te doen plaats hebben tot een bij algemeenen, maatregel' van het bestuur te bepalen gedeelte, van de wegen en van de rijwielbelasting. Een, amendement van den heer Van Rijckevorsel' om krachtens provinciale verordeningen thansl geheven wordende rijwielbelasting te hand haven en twee amendementen van de comi- missie van voorbereiding, nadere bepalingen vaststellende omtrent motorrijtuigen van open bare lichamen, werden door den minister over genomen. Minister De Geer vertelde verder nog, dat de Staat aan "het Wegenfonds voor-, schotten zou deen, dus als zijn bankier op treden, en dat hij het tarief voor vrachtauto zou brengien van f 10.— op f6 en 'dat van autobussen van f 12.50 op f8.— r$ ffi m m f*® iw i/ r OUDjK ARSPEL. la de gisteravond, ten huize van den heer Vis gehouden vergadering vaat de IJsclub „Volhar ding" was de opkomst zeer gering. De voorz. spreekt hierover bij de opening zijn teleurstelling uit, maar hoopt niettemin dat.de besprekingen van a an ge namen aard en in het be lang der vereniging mogen zijn. Het winterverslag 19251926, hierna door den Secretaris voorgelezen, kan aller goedkeuring verwerven, en ontvangt de samensteller daar voor een woord van dank. De Penningmeester doet hierna rekening en verantwoording van zijn gehouden beheer. Begonnen werd met een saldo van f 199.49 W De totaal-ontvangsten hebben bedragen f 1033.75, de uitgaven daarentegen f808.651/2» zoodat de rekening sluit met een batig saldo van f 225.181/» Het elubgebouwfonds vormt met bijgeschre ven rente ec ubedrag van f 59.59. Door de IJsclub werd in het afgoloopen sei zoen aan arbeidsloon uitgekeerd een bedrag van f341.70. Wat het aantal leden betreft, hiervan werden er 7 afgeschreven, 6 door bedanken en 1 door vertrek, terwijl op nieuwe leden werden ingeschre ven 74. De Penningmeester ontvangt een hartelijk woord van dank voor zijn gehouden accuraat beheer. Tot leden van de Kas-Commissie worden hier na benoemd de heeren P. Heertjes en H. Bakker. Bestuursverkiezing aftredend de heeren C. J. de Wijn, J. Schrieken en C. Bakker. Met het oog op het geringe aantal opgekomenen acht de vergadering zich niet gerechtigd toti verkiezing over te gaan, en wordt besloten een nieuwe ledenvergadering uit te schrijven. Evenzoo geschiedt met de benoeming van een hoofd-Commissaris, aftredend de heer Jb. de Boer. Tot afgevaardigden naar de vergadering van den hoofdbond worden hierna gekozen de heeren C. J. de Wijn en C. Paarlberg met als plaats vervanger de heer J. Keizer. Waar de heer Paarlberg verhinderd is, wordt in diens plaats aangewezen de heer Keizer en als plaatsvervan ger de heer J. Schrieken. Hierna wordt behandeld de beschrijvingsbrief voor die alg. vergadering en wordt op verschil lende punten vrij mandaat gegeven. Dan komen de ingekomen stukken ter tafel, waarvan het eerste is, het bedanken als hoofd commissaris en commissaris van den heer H. Joman. De voorz. zegt da4 de heer Joman jaren hoofd commissaris en commissaris van de IJsclub is geweest. Op de hoofdcommissarissen rust een zware en koude taak, hebben zij zeker het on aangenaamste werk te verrichten. Spr. brengt den heer Joman.namens „Volharding" dank voor hetgeen door hem voor de vereeniging is gedaan. Outvangen is de nieuwe verordening op /Le Vermakelijkheidsbelasting in deze gemeente, en is men het algemeen eens over de onbillijke hef fing van deze belasting. In verband hiermede is van de V.V.V.V.V. een uitnoodiging ontvangen om deel te nemen aan een gecombineerde vergadering ter bespreking! van deze verordening. Als afgevaardigden worden naar deze verga dering aangewezen de heeren C. Paarlberg en Jb. de Boer. Nog worden als afgevaardigden naar de verga dering van den Ijsbond Holl. Noorderkwartier aangewezen de heeren'C. Paarlberg en S. Tim merman. Hiermede zijn de belangrijkste punten van de agenda afgehandeld en wordt de rondvraag ge houden die niets van belang oplevert. De voorz. gaat hierop tot sluiting over met een woord van -dank voor de aangename besprekin gen. BROEK OP LANGENIHJK. Vrijdagavond hield de Ziekenvereeniging „Steunt Elkander" hare halfjaarlijksche verga dering in het lokaal van den heer Vijzelaar. Alvorens de vergadering te openen, wijdde de voorzitter, de heer P. Stammes eenige waaridee- rende woorden aan d m overleden Secretaris, den heer J. Bakker, welke staande de vergadering werd aangehoord. Spr. herinnerde er voornamelijk aan, dat Bakker 15 jaren lang met hart en ziel als Secr. de belangen der vereeniging heeft be hartigd en wenschte hem tenslotte als tolk van de vereeniging een zalig© rust toe. Hierna riep hij de aanwezigen een hartelijk welkom toe op de ledenvergadering en hoopte dat de besprekingen kort en zakelijk mogen zijn. De waarn. secr. de heer Giltjes, kreeg hierna gelegenheid tot. het voorlezen der notulen. Door een der aanwezigen werd d© opmerking gemaakt dat er in do notulen staat van aanneming van nieuwe leden tot 35 jaar en in het nieuwe regle ment van den Boni tot 50 jaar. Gevraagd werd 01 deze leeftijdsgrens door de vereeniging ook overgenomen werd. Door den voorzitter werd medegedeeld dat men zich houdt aan de notulen, zijnde 35 jaar, daar men de gelegenheid lang genoeg heeft open gesteld, dat personen, welke lid wenschten te worden, hiervan gebruik hadden kunnen maken Uit het verslag van den Secretaris bleek dat er in de laatst gehouden vergadering, zijnde 2 Januari 1926, 9 bestuursvergaderingen zijn ge- 1 houden waarvan 1 buitengewone, staande in ver band met het overlijden van den secretaris Bak ker. Verder bleek dat het afgoloopen tijdperk niet ongunstig is geweest voor de vereeniging. Kleine moeilijkheden werden door het bestuur opgelost en gewichtige besluiten behoefden er niet genomen te worden. Uit het verslag van den Penningmeester bleek j dat er op de laatstgehouden ledenvergadering i een bedrag in kas was van f2804'.19. De ont- vaugsten bedroegen tot en met Sept. f 2589.301/2» de uitgaven f2167.70, voordeelig saldo f421.60, alzoo einde September in kas f2804.19 plus f 421.601/» is f 3225.791/2. Bij monde van den heer J. v. d. 'Welle, als Commissie van Rapporteurs werd medegedeeld dat de boeken en bescheiden in de beste orde werden bevonden. In plaats van den beer v. d- Welle, werd aan de Commissie toegevoegd den heer Jb. Pik,, plaatsvervanger den heer B. Kamp. 1 Bij de vaststelling der contributie, was nog al verschil van meening in deze, daar enkelen van meening waren dat deze door den Bond werd vastgesteld. Daar door den voorzitter opgemerkt werd, dat zulks niet- het geval was, maar dat hierover de algemeenc vergadering besliste, werd goedge vonden met de bestaande regeling door te gaan tot het eiade van het boekjaar en dan zal de boekhouding uitwijzen of zoo doorgegaan kan worden. Tot lid van het bestuur ter voorziening in de vacature Bakker werd als zoodanig gekozen den heer H. Vinke. Hierna bracht de heer Jn. Weder verslag uit van de Bondsvergadering, gehouden te Alkmaar, hetwelk onder dank werd aanvaard. Bij de rondvraag werd door P. J. de Boer naar voren gebracht, of de vereeniging ook bij ongevallen uitkeert. Hierop werd geantwoord dat de vereeniging bijbetaald tot 100 pet. van het loon, in het bedrijf. Buiten het bedrijf geschiedt de gewone uitkeering als bij ziekte, behalve bij gevallen door eigen schuld, dan zal geen uitkee ring volgen, maar wordt art. 26 der Statuten in practijk gebracht. Door denzelfden spr. werd alsnog gevraagd of bij opname in ziekenhuizen ook uitkeering volgt, waarop bevestigend werd geantwoord. De heer F. v. d. Molen vraagt of de wed. van den overleden secretaris Bakker nog lid is van de vereeniging en zoo ja, of deze dan niet vrijge steld kon worden van het betalen der contri butie, wegens de vele diensten welke Bakker voor de vereeniging tijdens zijn leven heeft verricht, werd aangehouden tot een volgende vergadering. Door den waarn. Secr. werd nog medegedeeld dat het Hoofdbestuurslid Zeeman, verhinderd was de vergadering bij te wonen. Hierna werd de vergadering onder dankzegging! voor de opkomst en betoonde belangstelling door den voorzitter gesloten. In de nagehouden bestuursvergadering werd de heer Vinke benoemd tot Secr. der v'ereeni- ging. - BROEK OP, LANGEDIJK. Aan het postkantoor te Broek op Langedijk en de daaronder ressorteerende hulppostkanj- toren werd gedurende de maand October 1926 ingelegd f3043-44, terugbetaald f7077 39. Het laatste door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nurtimer 1009. - OUDKARSPEL. De Reciteer- en Voordrachtwedstrijd uitge schreven door het Departement Oudkarspel der Mij. tot Nut van 't Algemeen, zal binnen, korten tijd worden gehoudienZooals reeds eerder was bekend gemaakt zal de eerste avond 16 November zijn. Het aantal deelnemers(sters) bedraagt thans 16 zoodat met voldoening dit feit kan wordieni vermeld, en met verwachting de wedstrijd kan worden tegemoet gezien. De deelnemers(sters) komen van Langedijk, uit de omgeving en van verre. Het Nutsbestuur besloot 2 avonden te hou den, zoo dat men aanstonds waarlijk genieten kan. In verband met plaatsbespreking en nadere oijzonderheden leze men de binnenkort ver schijnende advertentie. BROEK OP LANGENDJJK. De heer J. C. de Vries, stations-ambtenaar hier ter plaatse, is in gelijk ebetrekking overgeplaatst naar Borne (G.). BROEK OP LANGENDJJK. Gedurende de maand October werd op 26 da gen neerslag in den meter' gevonden tot een ge zamenlijk bedrag van 105 m.M.terwijl de ge middeld eval der maand 78 m.M. bedraagt op 11 dagen viel minder, op 15 dagen meer dan 1 m.M. De regenrijkste dag der maand was 9 Oct. met 19.5 m.M. In 't geheel is dit jaar al 602 m.M, regen afgetapt tegen 571 m.M. 'gemiddeld. Schrijnende Handen na de Wasch verzacht en geneest men spoedig met Doos 30-60-90 ct. PUROL - H. HUGOWAARD. ;Iin d ekom der gemeente, tegenover de R. Kath. Kerk, ontstond Zaterdagmorgen in dei vroegte brand in het woon- en winkelhuis v,ajn( den heer Min. naar men vermeldt doordien kleeren te dicht bij de kachel te drogen hin gen. De bewoners hebben zich bijtijds in vei ligheid kunnen brengen, doch overigens is van den inboedel en den winkelvoorraad krui denierswaren en galanteriën weinig gered kun)- nen worden. Door de spoedige aanwezigheid! van den brandweer en vooral ook' door de gun stige windrichting bleven de aangrenzende pan den, de manufacturenhandel van den heer P01- lard en de doorrijdstal van dien heer Webter, gespaard. Er is êen tijd geweest, dat we voelden on machtig te zijn, een onvoldoende weermacht) te hebben, om ons uitgebreid koloniaal beziti te kunnen verdedigen en dus te behouden het niet te kunnen verdedigen was synoniem met het te verliezen, want we wisten, dat vami vete zijden begeerige blikken op Insulinde ge worpen werden en dat we leefden in een tijd, dat het recht was aan "de zijdie van de sterk ste, leen recht trouwens, naar welker grond beginselen ook wij eens de overzeesche gewes ten tot de onze gemaakt hebben. Maar wat we vreesden, gebeurde niet. Dé sterken der wereld werden steeds machtiger, maar tenslotte durfde niemand toeslaan, omdat de leen den ander hét bezit misgunde van de gebieden, welker natuurlijke rijkdommen ïn staat waren een groot volk economisch te ver heffen en tot een gevaarlijke macht te maken. We behielden dus ons koloniaal bezit bij de gratie vande wangunst der groote mo gendheden. Elk dezer voor zich prefereerde het bezit der rijke gebieden in Indië te laten' in handen van een klein land, dan het te zien overgaan in het bezit van een grootmacht, die daardoor tot een al te welige ontwikkeling zou kunnen geraken. De „evenwichtspolitlek" echter ligt ook al weer achter ons en de wereld staat thans „in het teeken" van de Volkenbondsgedachte, een ideëel principe, dat de Volkereh verzoening beoogt door overleg en samenwerking. Het ideaal is mooi, zeer mooi zelfs. Men kan hopen op verwezenlijking, maar doet voorzichtig met voorloopig goed uit te zien om na te gaan of het mooie ideaal niet misbruikt wordt om tot hetzelfde doel te geraken, als waarvoor eertijds machtige legers en obscure diplomatie werden aangewend; de vergrooting van macht en uitbreiding van grondgebied door z.g. „lei dende mogendheden". Al wat imperialistische doeteinden nastreef de en eer- en heerschzucht trachtte te bevre digen met geweld van kruisers en kanonnen, heeft plotseling een schapenvachtje aangetrok ken en propageert de volkeren-gemeenschap. Als dat alles echt is, zijn wij, Hollanders, uit traditie en overtuiging verplicht om het ge stelde ideaal te helpen verwezenlijken, maan een weinig voorzichtigheid, en een kleine her innering aan het spreekwoord: „Als de vos de passie preekt, boer pas op 'je 'kippen", is niet misplaatst. Wie gelooven, dat deze tijd van geforceerde! samenwerking der volkeren gevaarlijker vooj-, het behouden van ons koloniaal bezit is, dan vroeger, toen men niet geschroomd zou heb ben onze kolonies met geweld in te palmen, als men niet weerhouden was door een macht neen niet van ons, maar van andere begee- rigen. Wie het oor te luisteren legt, hoort de vo- gelaai fluiten. Daar zijn twee groote rijken in Europa, die; een renaissance doormaken: Italië, fascistisch herboren, waar een te groote bevolking huis', aan hetwelk door het fascisme nieuwe energie is ingepompt en Duitschland,. lam gesla gen, zich oprichtende en herstellende, nu eersf goed het verlies gevoelende van de gebieden, vanwaar eat waarheen het vroeger brengen kon, en waar de geest van duizenden nijvere onder danen tot vruchtbare expansie leidde. Italië voelt thans de behoefte aan koloniaal bezit, dat het weleer nooit in beteekënde vorm heeft gekend; Duitschland streeft een herstel van de vroegere voorrechten na. De eenheid van het verlangen beeft deze vroegere vijanden tot elkaar gedreven. Engeland en Frankrijk heb ben een welwillend oor voor hun wenschen, want ze weten wel, dat een herlevend Italië en een hersteld Duitschland tot de economische wedergeboorte van Europa belangrijk kunnen medewerken, maar ze zijn toch ook weer ego- istisch genoeg om de hand op eigen zak te houden, denken er eenvoudig niet aan om de verlangens van Italië en Duitschland te be vredigen door het afstaan van een deel van eigen koloniaal bezit, maar achten de zaak er een, die ter regeling aan den Volkenbond moet worden toevertrouwd. En nu komt uit het land, dat laatstelijk tot dien bond is toegetreden, het liefelijk gefluit. Ja, zingt de vogelaar, er zijn landen met eeni uirgebreid koloniaal bezit, die voor een vrucht bare exploratie in 200 jaar niet konden doen, wat Duitschland in vijf jaar wist te 'biereiken/ En dan gaat het zoet gefluit voort; het twinkelt over volkerengemeenschap, lispelt over man daten »en jubelt over de internationale taaW om de rijke gebieden in verre gewesten ten bate der volkerengemeenschap te exploreenen. Let er op, het zal er van komen, dat mieln' Portugal en Nederland duidelijk maakt, dat ze een plicht van internationalen broedernrai te viervullen hebben door 'n deel der bezittin gen ter vreedzame exploratie aan een geplun derde grootmacht over te doen. En de plun deraars, zulten wel zop vriendelijk zijn om de geplunderde' in zijn „rechtmatige verlangens" te steunen. Wij zijn geen buitengewone bewonderaars van de wijze .waarop wij onze bezittingen ver kregen, welke wijze echter in het licht dec toenmalige tijden hebben te bezien, maar w? zouden er toch niets voor gevoelen om dat bezit op de boven aangeduide wijze in handen van anderen te zien overgaan. Eerstens niet om ons zélfs wil, betere rech ten dan wij kan tenslotte niemand laten, gelden, want onze rechten zijn geconstitueerd door df historie en de groote opofferingen, die staat en particulier zich voor de exploratie van In dië betoond hebben. Tweedons niet om 'Je wille der inlanders. Mleer en meer is ons volk zich haar cultureéle taak ten opzichte der inlan ders bewust geworden, we weten, dat we het Indische volk moeten opvoeden tot zelfstandig heid; dat onze meesterschap zal moeten over gaan in een broederschap; dat ons heerschen zal moeten worden een samenwerken met een volk. dat vrijt worden moet door en met ons» En of het Indische volk dat doel eerder berei ken zal, wanneer het door een Europeesche:

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 2