Sollicitanten Winterkool. a a l n (II llil Gemeente-Ontvanger geen zitting. fl. 6.90. Fluweel, Vilt, lm. Velours Dames- en Kinderhoeden Prijzen beneden iedere concurrentie. Alkmaarsch Medemagazijn SUZE KUIJPER I Co. H. A. DE MAN, Metiusgracht 23, Alkmaar Hypotheken (Ie en 2e) Credieten Opticien-Specialist Effecten Coupons Prolongation D. ZEEMAN Co. HYPOTHEKE Advertentiën 14 November a.s. hopen mijn geliefde Zusteren Zwager P. C. BAKKER en M. BAKKER-Bakker buir 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Wed. M. VISSER- BAKKER en Kinderen. Alkmaar, Nov. 1926. D9" Onzen oprechten dank aan allen, voor de deelneming bij de ziekte en het overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Groot moeder ANTJE RIESZ. betoond. Inzonderheid danken wij de buren voor de hulp en steuD, Dr. Hoekstra voor zijn onvermoeide hulp, Dr. Kor- teweg en de Zusters van het Stads ziekenhuis te Alkmaar, voor de lief derijke behandeling tijdens hare ziekte betoond Uit aller naam, D. GOED. Zuidscharwoude, Nov. 1Ö26. Het is mij een behoefte langs dezen weg mijn hartelijken dank te betuigen aan Dr. HOEKSTRA voor de zorgvolle behandeling, aan Zuster METZ, voor haar liefdevolle verple ging, aan Ds. O. J. STAAL voor de troostvolle woorden tot mij gesproken en in het bijzonder aan de buren voor de hulp en bijstand, tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn Echtgenoot. Wed. C. VAN DIJK. Noordscharwoude, Nov. 1926. TE KOOP ongev.80 snees primaROODEBEWAARKOOL staande nabij Groot N.H. Kanaal. JAN KREIJGER, .Kleine Sluis, Anna Paulowna. Oudkarspel, houdt VRIJDAG a.s. Witte Stad. Bij alle bekende agenten wederom tot 7i briefjes verkrijgbaar. Hoofdvertegenwoordiger D. ZEEMAN, JE TIJDGEEST" ZUIDSCHARWOUDE. Wegens bedanken van den heer M. KROON Cz. te Oudkarspel als Secretaris van den Polder Geestmer Ambacht (Oosterdijk en Molengeersen) worden Prima Prima Prima Kwaliteit. Geweldige sorteering Langestraat 4. Boekhoudingen en Belastingzaken. tot ieder bedrag voor iedereen. Condities zeer billijk, Brieven met volledige gegevens en pöstz. voor antwoord aan Jhr. Mr. J. J. W. POMPE VAN MEERDERVOORT, Bruijnstr. 22 G, Rotterdam U doet het verstandigst voor de ge nezing of correctie van Uw ooggebrek een OOGARTS-SPECIALIST te raad plegen en voor het maken en leveren van Uw bril een Het conserveeren van Uw gezichts vermogen toch, vereischt de grootste zorgvuldigheid. Opticien-Specialist LAUWERS, Payglop DRIE - ALKMAAR Let vooral op het juiste adres No. 3. opgeroepen voorgenoemde betrekking. Verzoek chriftcn franco toe te zen den voor den 18 November 1926 aan den Voorzitter den Heer Jb. SWAN Hz. te Warmenhuizen Het tractement bedraagt f500.in het jaar. In functie te tredan den 1 Januari 1927. Op de enveloppen vermelden Solli citatie Secretaris. Oudkarspel, 26 October 1926. Het Bestuur van voorn. Polder, de Voorzitter, Jb. SWAN Hz. de Secretaris, M. KROON Cz. Verzekert Uw kool tegen brand bij het Eerste Langedijker Assurantie Kantoor f 0.70 per i 1000.- en per jaar. j Vraagt premie voor alle mogelijke soorten van verzekering op beurspolis. i Uiterst billijke voorwaarden, j Dit kantoor houdt alleen relaties met uiterst soliede Maatschappijen met groote reserves. Hoornsche Crediet en Effecten bank, ALKMAAR, HOORN, SCHAGEN, Oude Gracht 297 Dal 8 Marktplein 92 1 Bezorgt Verleent Grediefen voor Landbouw, Nijverheid en Handel. Safe Deposit Veilings-Weekoverzicht De aanvoer der diverse producten was ook in de afgeloopen week vrij gering. Wegens de drukite met het binnenhalen der bewaarkool is er niet veel tijd om te veilen. Desoindanks viel toch weer eenige achteruitgang in de' koolprijzen waar te nemen, waaruit valt af leiden dat de vraag nog niet groot is. De De willige stemming voor roode kool in dei vorige week was oorzaak dat hiervan nu het dubbele werd aangevoerd, n.l. 85 wagons aan, beide veilingen samen. Heel wat hiervan was echter afwijkende kwaliteit en deze bracht nu, heel wat minder op n.l. fl.— tot fl.80 per 100 kg. Maar ook de goede kool ging nu voor. minder en de laatste dagen was voor het kleine goed 3.80 de hoogste noteering; groo- tere naar verhouding. M|et een gering aanbod van een 25 wagons kon de prijs van gele kpol op fl tot f4.— gehandhaafd blijven, doch kon dit laatste aan het einde der week niet meer worden gemaakt. Van witte kool (Deenscche inbegrepen) liep de aanvoer terug naar 67 wagens in totaal. Bij1 deze soort bleek de vraag echter het aanbod iets te overtreffen en liep de prijs aardig om>- hoog, zoodat meestal minstens f200.— per wa gon werd betaald, sommige dagen tot f 240.— Deensche witte kool kwam er nog niet veel, ofschoon voor de grooten minstens f'2.50 kón worden gemaakt, terwijl f3.60 de hoogste no tering was voor kleinere. Goede kwaliteit bloemkool was peperduur. Van f 20.per 100 stuks liep de prijs steedss op, zoodat Zaterdag de prijs de f 30.— werd gepasseerd. Ook voor afwijkende kwaliteit en tweede soort werden mooie prijzen gemaakt. Als de bouwers van dit dune product ny maar iets te verkoopen hadden. Maar een totaal aan bod van nog geen 30.000 stuks (aan beide vei lingen samen) bewijst wel dat de kwanfums( gering zijn en vooral die van de beste kwa- j liteit. Van de overige producten kwam zeer wei- mg; wat kroten en rapen tegen stationtnaire 1 prijzen, ruim 6 wagons 'losse peen, 5 wagons uien. Deze laatsten werden tamelijk graag ge- kocht, als steeds waren de grove het duurst. Dezen noteerden tot f 4.50 en gewone iets bo ven de f4.— per 100 kg. Nep komt bijna niet meer en van de drielingen geringe partijtjes. Dit goed blijft in prijs nog steeds een heel stuk onder die der andere. Ook het geringe aanbod van peen werd graag opgenomen te gen bevredigende prijzen. Meêstal varieer den deze van f3.-- tot f3.50 per 100 kg. J Nieuwstijdingen Onze Sleenkolenvoorzir/ning. Op de vragen van het lid der Eerste Kamer, den heeer Wibaut, betreffende de steenkolen voor ziening en voorziening van huisbrand van ons land, antwoordde de Minister van Waterstaat: Dat voor een aantal industrieele bedrijven in Nederland de steenkolenvoorziening voor de eerst volgende maanden niet de waarborgen biedt voor een ongestoorde bedrijfsvoering, is den minister niet bekend en is hem uit ingewonnen inlichtin gen ook niet bekend geworden. In verband met de sterk gestegen productie der Limburgsche mijnen en de' scherpe concur rentie van buitenlandsche kolen op de Neder- landsche nfarkt is, zoowel voor wat de productie der Staatsmijnen als die der particuliere mijnen betreft, voor een grootere hoeveelheid dan in voorafgaande jaren afzet in het buitenland moe- ten worden gezocht. Deze afzet bestaat in hoofd zaak uit soorten, die grootendeels ook vroeger naar het buitenland gingen. De Limburgsche mijnen hebben aan industriëele bedrijven in Nederland gedurende het loopende jaar belangrijk grootere hoeveelheden gelevefd dan in voorafgaande jaren. Zij hebben geen en kele aanvraag afgewezen van bedrijven in Ne derland. die zich vopr hun behoefte aan steen kolen in 1926 tijdig hebben willen dekken. Van verkoop van een abnormaal percentage voor uit voer is dus geen, sprake. Maatregelen voor een voldoende steenkolenvoor ziening gedurende de eerstvolgende maanden be hoeven in verband met het boven medegedeelde niet te worden getroffen. Voor de desbetreffende bedrijven zijn blijkens verkregen inlichtingen geeen moeilijkheden te verwachten, mits zij niet zooals veelal geschiedt, een afwachtende hou ding. aannemen, doch tijdig in hun behoefte aan steenkolen voorzien. Voor een uitvoerverbod van steenkolen bestaat geen enkele reJeu. Ten opzichte van de voorziening van huisbrand kan de minister opmerken, dat de producïie aan huisbrandkolen van de Limburgsche mijnen voor het overgroote deel in Nederland blijft. De pro ductie van eierbriketten zal afhangen van den aanvoer van het daarvoor noodige pek in vol doende hoeveelheid. Daartegenover staat, dat de voor den a.s. winter beschikbare hoeveelheid an- thraciet. grooter zal zijn dan in voorafgaande jaren. Voor het treffen van. deze maatregelen van Regeeringswege "bestaat ook voor deze kolen- soorten geen enkele reden. Een gestierdie dobatavoml'. Tijdens een de bat vergadering te Amsterdam, in de Vrije Gemeente gehouden, op initiatief van de vredesgroep Amsterdam, waar het on derwerp: „Is dienstweigering gewetenseisch werd behandeld, kwam het tot een incident. De beide sprekers ds. H. C. Bartel (pro) en dV. P. H. Ritter uit Utrecht (contra) waren in on derling overleg overeengekomen, dat bij loting zou worden bepaald, wie het eerst zou spreken, en dientengevolge voerde dr. Hitter het eerst het woord. Aanvankelijk had de vergadering een rustig beloop, tot het oogeublik, dat spr. betoogde, dat de consequentie van dienstweigering zou- zijn, weigering om belasting te betalen. Hij voegde daa rie opmerking aan toe, dat hij persoonlijk graag zijn belasting betaalde, omdat een groot deel van het geld werd besteed voor den steun aan werkloozen. Dit had tengevolge, dat een aantal in de zaal aanwezige werkloozen hardop begon te lachen. Er. Ritter vatte hierop vlam en protesteerde met klem tegen het feit dal er een hoongelach} °P£'n&' als hij hier in dezen kring gietuiglde van zijn gemeenschapszin. Dit bleek echter olie op het vuur en de interrupties en protesten waren n„u niet meer van de lucht, waarop de spreker steeds heftiger reageerde. Tenslotte deed de kreet huichelaar den beker overloopen; met de verkla ring, dat hij niet langer wenschte te èpreken voor een gehoor, dat twijfelde aan zijn goede trouw, verliet hij de zaal. I Nadat de voorzitter stilte had verkregen, sprak hij zijn leedwezen uit over het gebeurde en he- kelde het scherp dat menschen, die zelf zeggen den vrede te willen, niet eens zelfbedwang ge- noeg hebben, om een tegenstander vreedzaam zijn t meening uit te laten spreken, er daarbij op wij zend, dat zij de zaak van den vrede den.slechts denkbaren dienst bewezen. Vervolgens voerde de tweede spr., ds. H. C. Bartel, nog het woord en had de vergadering ver- der eea volkomen rustig verloop. Een incident op oen kerkhof. Op de algemeene begraafplaats te Bleijerheide j (gem. Kerkrade) zou de teraardebestelling plaats hebben van het stoffelijk overschot van vrouw j P., van Duitsche nationaliteit te Kerkrade over- leden. De vrouw was Evangelisch, doch in jaar en dag niet in de kerk geweest. Ze leefde geschei den van haar man, die in Aken woonde. Op ver- zoeJt zou ds. V. bij de begrafenis tegenwoordig zijn- 'Het was reeds 11 uur, doch op of in de nabijheid van het kerkhof was niets tc zien wat op een begrafenisstoet geleek. De dominee, die reeds langer dan een uur in de koude had staan wachten, ging naar huis. Later kwam men hem nog verzoeken, om bij de begrafenis tegenwoor dig te zijn, -doch hij ging niet op die verzoeken in, te meer, waar hij vroeg in den middag in de nabijheid van Valkenburg moest zijn. Tever geefs beproefden de familieleden nog een anderen dominee, o.a. die van Terwinselen te krijgen; deze was niet thuis. Daarop werd den rector der pa ters Franciscanen te Bleijerheide verzocht, de begrafenisplechtigheden te verrichten. Onderwijl was het tusschen licht en donker geworden; de lijkkist stotid nog steeds bij de geopende groeve. Op last van den gewaarschuwden burgemeester werd het lijk overgebracht naar het lijkenhuisje, waar het den nacht verbleef. De dominee had naderhand laten weten, dat hij den volgenden morgen half 9 de teraardebestel ling zou verrichten. Toen hij v"r half 9 kwam, waren de familieleden reeds present. Nadat de kist in de groeve was gedaald, richtte hij woorden tot dc omstanders. Deze woorden schenen alles- behalve in goede aarde te vallen, want enkele familieleden begonnen te interrumpeeren, luider en heftiger. De dominee, die de begrafenis niet als een gelegenheid tot debat beschouwde, maak te een einde aan zijn toespraak, waarop hij met de vuisten van enkele familieleden kennis maak- I te en de parapluies als strijdknotsen dreigend werden gezwaaid. Het was tijd, dat ds. V. het j kerkhof verliet, want de menschen waren zeer 1 strijdlustig. Ze joelden hem na, uitten nog al lerlei lieflijkheden aan zijn adres. De herrie op het kerkhof had vele nieuwsgierigen van allen kant doen toestroomeu. Buitenland W aelige raadsvergadering en. In den Berlijnschen gemeenteraad is 't Don derdagavond zo ofwoelig geweest, dat de hulp van de politie moest worden ingeroepen om al de weerspannige raadsleden der uiterste linker zijde te verwijderen. Het kabaal begon al toen de communisten een motie indienden om de Pruisische Hohenzollern- wet ongeldig te verklaren, maar bereikte zijn lioogtepunt bij de verkiezing der nieuwe wet houders. De communist Letz las eerst een zeer heftige verklaring voor, die eindigde met de woorden: „weg met de groote coalitie in het Berlijnsehe stedelijk parlement." Onmiddellijk daarop begonnen de overige oommunisten ketel muziek te maken op allerlei voorwerpen, die zij hadden meegebracht. Een hunner veroverde de bel van den voorzitter, waarop deze de zitting schorste en het senioren-convent bijeenriep. Dit besloot de herriemakers eenvoudig door de poli tie buiten de deur te zetten. Aldus geschiedde. Enkele communisten pleegden verzet en de agen ten hadden heel wat moeite voor ze meester van het terrein waren. Het publiek ging ook ge weldig te keer en moest eveneens de zaal ver laten. Met de raadsleden, die dit lot ondergingen, zong het: publiek daarop eensgezind de interna tionale. Na anderhalf uur staakten de laatsten in de zaal aanwezige communisten den strijd en gingen vrijwillig heen. De voortzetting werd van dit oogenblik af niet meer gestoord. De communistische wethouder Gaebel, die zijn partijgenooten aangevuurd heeft, zal vermoedelijk worden geschorst. Het gemeentebestuur overweegt de mogelijkheid vau het indienen van een klacht wegens huisvredebreuk. Ook zullen enkele com munistische raadsleden zich wegens verzet te gen de politie te verantwoorden hebben. In de namidiagzitting van den .Weenschen gemeenteraad kwam het tiet heftige tooneel :i. Naar aanleiding van het soc. dem. voorstel, om de dakloozen onder te brengen in kloosterhuizen trachtten de ch^ist. socialen de behandeling van dit voorstel te verhinderen door gefluit en lawaai- Het kabaal duurde eeuige uren. Midden onder het lawaai liet de burgemeester de afgevaar digden stemmen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 4