MODERNE FOTO' Hike Dreijer N I Cl Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Zateidag 6 November 1926 8ö e Jaargang Firma R. J. HOUWING MIEKT 7 - IEL G44 ALKMAAR Kachels en Haarden Revus vande Week TECHNISCH BUREAU D. SOHUITEMAKER Jr. Electro Radio - Gas - Waterleidingen - Closetinrichtingen - Onderdeelen ArpédMoldovén Tot St. Nieolaas atelier geopend Speciaal Corsetten-Magazijn ALKMAAR 6 A AT BOVEN NO. 1J2 IHTERC.TELEPHOOII 52 nieuwe m a LANGEDIJKER (IN RAIT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdagen Zaterdag Abonnementsprijs - per 3 maanden fl.lö. Btedact.-üity. J. fl. KEIZER. - Bureel Noordscharwoude Advertenliën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan denUitgever Dit mimmwr bastaat uit 3 bladen. EERSTE BLAD. 2 November. De eerste der „historische dagen" van de be handeling der ratificatie van het tractaat met België door de Tweede Kamer is Vrijdag j.l. 19 October doorleefd. Vier afgevaardigden dron gen alle met kracht en klem, met vuur en harts tocht, aan op verwerping van de ratificatie. Voor Minister van Karnebeek, die met zijn ambtge noot van Defensie en Minister van der Vegte de vergadering bijwoonde, - allerminst een „vroo- lijk begin". Memoreeren wij, eerst het gebeurde op de drie vergaderingen, in de afgeloopen week, aan die van het tractaat, deliberatiën over do wegenbelasting werd door niet minder dan dertien afgevaardigden bespiegeld. Zij kwamen aan de orde op 26 October, en al aanstoh® werd 't duidelijk, dat de Kamer het ontwerp „heffen van een belasting en treffen van verdere voorzieningen ten behoeve van openbare verkeers wegen te Tand" zou aanvaarden-, mits beduidend gewijzigd! Op dien 26 October werd een motie geboren, waarvan de soc.-democraat Hiemstra „eerste va der" was en waarin gevraagd werd afschaffing van de rijwiel-beJasling op korten termijn in plaats van in 1930. Op Woensdag 27 October kwam Minister de de Geer aan het woord. En Z. Exc. van Financiën kondigde aan, dat de wegen-belasting gewijzigd was wat het tarief betreft o.a. in dien zin, da,li voor autobussen f 8 in plaats van f 12.50 zal voo rautobussen f8 in plaats van f 12.50 zal moeten worden betaald, alles per 100 K.G. Als maatstaf is bij deze wet gekozen: het gewicht na zeer rijp beraad, waarbij erkend werd, dat ook voor het criterium „banden" veel te zeg gen valt. Minister van der Vagte, die ook bij deze gelegenheid een allergenoeglijkste rede hiléd.- verduidelijkte, dat bij toepassing van den maat staf bandeu, de controle uiterst moeilijk zou zijn. Afschaffing der tollen heeft 's ministers volle sympathie, maar zij moet z.i. worden verscho ven naar de welhaast in te dienen wegenwet. Ook zullen dan nieuwe onteigenings-be-palingen wor den vastgesteld. De fietsers zullen door deze wet kunnen profiteeren van hetere wegen door den aanleg van verharde en aparte rijwielpaden. De motie-Hiemslra werd den 27en verworpen, ter wijl vrijz.- en soc.-democraten, mr. Arts en' de heer Braat haar steunden. In de vergadering van Donderdag j.l. kwam het Lagerhuis door de we genbelasting heen. De eindstemming zal later worden gehouden, maar het goedkeuren van het ontwerp is volmaakt „safe". Een motie-Hiemstra tot verlaging van cle Rijwielbelasting van f3 tot op f 1.50 werd, na bestrijding door minister De Geer, ingetrokken. Ten slofte is nog bepaald (volgens een amende ment v. d. Waerden), dat geen provinciale we gen-belastingen naast de Rijksbelasting zullen kunnen geheven worden, noch voor motor-fietsen noch voor andere rijwielen- Alsook: volgens een voorstel „van Rijckevorsei, dat, in afwijking daar van,, provinciale heffing op rijwielen kan ge handhaafd blijven. Dit laatste doelt op de in Brabant sinds vele jareu bestaande heffing. Ik kom nog even terug, thans, op de vergade ring van Vrijdag j.l-, waarin het Verdrag met België eindelijk aan de orde kwam. De tribunes waren ei- en propvol. In de diplomatenloges zag men verschillende bekende figuren. Op de pu blieke tribunes was een tafeltje aangebracht in een ruimte, gereserveerd voor eenige buitenland- sche journalisten. De Vrijheidsbondei' mr. Knot tenbelt, de Chr. Historische leden dr. Lovink en Krijger, alsmede de soc.-dem. afgevaardigde Brautigam hebben de ratificatie, gelijk reeds op gemerkt hierboven, met alle kracht bestreden. Voor de door hen bijgebrachte argumenten ver wijs ik naar de verslagen. Na de vergadering van 29 October waren nt>g tien sprèkers ingeschre ven. Minister van Karnebeek zal 'dus stellig niet vóór a.s. Donderdag aan het woord kunnen ko men. Wanneer Z.Exc. van Buitenlandsche Za ken heeft gesproken, zal de behandeling der ra tificatie worden geschorst. Dan komen de inter- pellatiën over de militaire relletjes op het tapijt. Terwijl de Kamer zich kan beraden over het geen haar t.a. van het tractaat te doen staat. Gezinspeeld is reeds op de naderende motie, na dere besprekingen met België vragend en die voor minister Van Kifnebeak onaannemelijk is. Dat er voor de ratificatie in Ida Kamer eene meerderheid zal worden gevonden, lijkt absoluut uitgesloten Wel toova'llig is, dat juist in de afgeloopen week de Bcjgische gezant, prins Al- bert de Ligne, afscheid nam van zijn Haagsche vrienden. "Hij gaat zich in do Congo-streek ves tigen. Dat dit vertrek met „de politiek" niets Uit de jongste criminalia: Bij eene vechtpartij, als „staartje" van de jaarmarkt te Uden (Br.) zijn verschillende feestgangers deerlijk toegeta keld. In de Centrale Magazijnen van militaire kleeding en uitrusting te Woerden zijn malver satiën ontdekt. Twee personen werden gearres teerd. Er moet daar een gruwelijk wanbeheer zijn gevoerd. De Krijgsraad te Maastricht veroordeelde twee onrust-stokers lie de jongste relletjes hadden hel pen wekken, respectievelijk -tot zes en drie maan den. Drie Belgen, die een winkelier te Tilburg hadden opgelicht, hem waardeloos goedje als co- Laacistation v. Accumulatoren. Aanbevelend. heeft te maken, behoeft eigenlijk niet te worden verduidelijkt. Uit de regeerings-cuisine kwam het bericht, i dat de Regeering het gevóélen igevraagd heeft van de Ged. Staten over de vraag, of zij kunnen 1 steunen een wijziging van de Gemeente-Wet, waar- I door 't mogelijk zou worden één ontvanger voor verschillende kleine gemeenten te benoemen. Ingediend is een cn'twerp tot wijziging van de L. O.-wet, waardoor op de lagere school, in do vijfde en zesde klassen, wederom onderwijs in eene vreemde taal zal kunnen worden ge geven. Blijde, gelukkige tijding voor Mej. Wes terman, de dappere s'trijdster voor het Fransch op do lagere school!.... Vergrootingen en Reproducties naar elk portret FOTOGRAFISCH ATELIER Noordscharwoude Met liet oog op de Sint Nicoluasdrukte wordt men verzocht z'n bestellingen zoo spoedig mogelijk te doen om zeker te zijn van tijdige uitvoering des YVoensdags van 9 tot 7 uur. Zondags van 9 tot 12 uur. Bij donker weer en 's avonds bij electrisch licht Ingesteld is eene commissie tot onderzoek der mogelijkheid van belasting-vermindering voor landgoederen. Met vreugde mag worden vermeld, dat het ,,,Hoemaf"-conflict tot het verleden behoort. Personalia Oud-landvoogd Fock zou Vrijdag jl. in Den Haag zijn, teruggekeerd, indien verkoud heid hen niet genoopt had, nog wat te Keulen te vertoeven. Mevrouw Manu-Bouwmeester is in Den Haag op grandiose wijze gehuldigd. Minister Waszink kon de groote artiste aankondigen, dat zij door H. M. de Koningin is benoemd tot offi cier in de Orde van Oranje-Nassau. Schipper Klaassen, de meuschenradder te Scheveningen werd ter gelegenheid van zijn gouden bruiloft, van vele kanten hulde gebracht. Minister van de Vegte kwam Klaassen en gade gelukwenschen en deelde hem mede, dat de Koningin hem heeft benoemd 'tot broeder in de orde van den Neder 1. Leeuw. Dr. A. j Swaving, waarn. directeur-gene raal van Landbouw, vierde zijn 40-jarig jubi leum! Hij ontving tal van blijken van warme bewondering en waaxdeering. Tot commandant van het Nederl. Indische leger, is benoemd gen.- majoor H. L- de la Lau. Uit de doodenlijst: W. G. Umbgreve, gep. vice-admiraal te Hilversum, op 61-jarigen leef tijd. Mr. S. J. Hirsch, oud vice-president van het Hoog-Gerechtshof in Indië, 70 jaar, Den Haag. Morie Metz-Koning, schrijfster te Ascona (Zw.) op 64-jarigen leeftijd. Mient 17 - Tel. 526 CORSETTEN. Hl KINDERLIJFJES. 03 BUIKBANDEN. g BUSTEHOUDERS. RECHTHOUDERS. 25 RECHTH. CORSETTEN. z /ELASTIEKEN KOUSEN. DAMESVERBAND. SOUSBRAS en ROKBESCHERMERS. ALLE SOORTEN ELASTIEK Depót PALTHE Almelo. dat zóó tot riet hart der roohers spreeht als een lekhere pijp! De ondervinding leert, dal niets een geurige tabak die nooiT verveelt sreeas even lekker is en daarbij tot een lagen prijs verkrijgbaar Dit alles vindt 6e vereenlga in caïne aansmerend, zijn gepakt. Bleken aarts-be- ruchte gauwdieven te zijn. Te Beverwijk is een 16-jarige jongeling in arrest genomen, die al can heele „carrière" als geraffineerden flesschentrek- ker achter den rug heeft. In den trein Amsterdam-Brussel is een Neder- lander, gep. kolonel, door piek-pockets van zijn i portefeuille met waardevollen inhoud „ontlast". De loopknecht van eene Haagsche firma is met. - een som van f1900, zijn patroon toebehoorend, I op de vlucht gegaan. i In de ongelukken-rubriek moet allereerst wor den vermeld de vreeselijke zekerheid, welke men kreeg, dat ook de Katwijksche logger 148, met twaalf man aan boord, gedurende den jongsten storm is vergaan. Van het met man en muis te niet gaan der VL. 25 is thans offu-ieéle bekend making verschenen. Inderdaad zoorls wijlen Heijermans zei de visch wordt wel héél duur gekocht!.... Te AJkmaar kwamen drie menschen door gas- verstikking om het leven. Aanvankelijk meende i men, dat hier misdaad in het spel was, doch uit vermoeden bleek onjuist te zijn. Bij een ongeluk met een Zwecdsch vliegtuig bij Schellingwoude is de piloot dooielijk gewond. In de Gouwe zonk een tjalk. Een 24-jarige vrouw en haar kindje kwamen om het leven. Voor de als steeds lange reeks van docdelijke ongelukken door auto-over- rij-ding verwijs ik ditmaal naar de bladen. Er zijn verschillende jubilea te memoreeren. Het sanatorium Oranje-Nassauoord, te Renkum (zooals men weet, schenking van H. M. de Ko ningin-Moeder), bestaat eene kwart-eeuw. Bij de herdenking van dat zilveren jubileum heeft Ko ningin Emma in de stichting het woord gevoerd. Op 1 Nov. werd herdacht het 65-jarig bestaan van den Haagschen Dierentuin. Op Allerheili gen 1926 was het esn halve eeuw geleden, dat het Noordzee-kanaal werd ingewijd. iJmuiden vierde hot gouden feest van zijn bestaan. Het- grootsche plan is gevormd tot stichting- van eene tuinstad bij Overschie, aansluitend op den nieuwen weg Rotterdam-Den Haag. Men wil er ruimte geven voor minstens 500.000 menschen! Men ziet, Hofstad en tweede koopstad des Rijks, naderen elkaar al meer!.... In den Haag werd gehouden het Internationaal Antroposofisch Congres. Tenslotte: ook de Nederlandsche astronomen observeerden de planeet Mars, die de Aarde op betrekkelijk „korten" .afstand naderde. Een ont dekte ,'dat er op Mars veel veranderd schijnt. Tot „contact" via radiomacht tusséhen de twee planeten, kwam 't niet. Misschien een volgende maal?... De telescoop-geleerden geven de hoop allerminst op!.. BUITENLAND. Italië staat weer eens in de belangstelling van de geheele wereld. Dezer dagen hadden de feeste lijkheden plaats ter gelegenheid van den verjaar dag ,van den fascistischen opmarsch naar Rome. Te Bologna waar Mussolini een rede hield tot-het verzamelde volk werd een schot uit de menigte op hem gelost, dat zooals bij dezen dictator nu eenmaal gewoonte is geworden, geen doel trof. De menigte heeft hierop den vermoedelijken dader, den 15-jarigen Zam boni onmiddellijk gelyncht, En zooals men nu eenmaal in het land van Musso lini verwachten kan, werden direct tegenmaatre gelen genomen zooais het schorsen van de op positiebladen en het arresteeren van familieleden en bekenden. Een ontzettend gerucht doet thans de ronde. Men begint aan te nemén dat de ge lynchte Zambonia de dader niet is. Zijn broeder die in het leger dient heeft verklaard dat de jonge „dader" steeds fascistische gevoelens heeft gehad. En zijn familie vereerde Mussolini. Zou het mogelijk kunnen zijn dat de menigte den verkeerde gelyncht heeft? Vreeselijker kan het bijna niet en ftidien zulks het geval is kan het gedrag der opgehitste m.assa niet te veel gelaakt worden. Ondertusschen heeft men aan de Fransche grens bij Perpignan een groot aantal Spanjaarden ge arresteerd die vanuit Frankrijk een opstand wil den verwekken in Spanje. Ondanks alle gerust stellende berichten schijnt het Spaansche volk het toch nog niet al te zeer begrepen te heb ben op zijn dictator Primo de Rivera. Wij ge- loovo'i dat op zekeren dag ons het bericht zal bereiken dat deze alleenheerscher naar het voor beeld van zijn Haliaanschen oollega verjaagd of vermoord zal zijn. In Engeland doen vredesgeruchten de ronde. Zal dan eindelijk een einde gemaakt kunnen wor den aan het reeds meer dan een ha.lf jaar du rende kolencouflict. De bemiddelingscommissie van het Vakvereenigingseongres doet wanhopige pogingen óm eëu einde te maken" aan een con flict dat het Eng-elsche volk alleen verarmen kan. Donderdag zal de beslissing vallen. Dan zal de federatie der mijnwerkers moeten verklaren of zij bereid is opnieuw te onderhandelen. De gemeenteraadsverkiezingen welke in geheel Engeland en Wales zijn gehouden, behalve te Londen, hebben een groote overwinning voor de Arbeiderspartij gebracht. Niet minder dan 7^0 zetels werden door Labour veroverd terwijl de Conservatieven 80 eu de Liberalen 40 mandaten verloren. Zal dit een aanwijzing zijn voor de ko mende algemeene verkiezingen. Dan kan dë Ar beiderspartij zich reeds gaan voorbereiden op het in 'handen nemen der parlementaire macht.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1