\TTPTT w p Jike Breijer Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Zaterdag 18 November 1926 36 e Jaargang Firma R. J. HOUWING Revue van de Week TECHNISCH BUREAU D. SCHUITEMAKER Jr. Epoofe Keuze. Ma. No. IJ 5 INTERC.TELEPHOOM 52 I.UI.IIII.IhlIl COURAWT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag enZaterdag Abonnementsprijs ■- per 3 maanden fl.lb. Hedad.-Uitg. J. H, KEIZER. - Bureel üToordscharwoude Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeksaan den Uitgever Dit nummer bestaat uit 3 bladen. EERSTE BLAD. MIENT 7 - - TEL 644 ALKMAAR Kachels en Haarden De 4de November 1926 is een „historischen dag" geworden in de analen van ons ^parle mentarisme in de geschiedenis van ons volk' mag men zeggen. Op dien dag heeft minister Van Kamebeek in de Tweede Kamer van één; tot half zes uur zijn rede gehouden, ter be-' pleiting der ratificatie van het tractaat met België, dat het verdag van 1839 moet vervan gen. Toen Z. Exc. van Buitenlandsche Za ken zijn rede voltooid had, werd hem vanf alle banken door stormachtig, enthousiast ap plaus hulde gebracht. Zelden of nooit heeft zich in ons Parlement bewondering voor eea betoog op zóó spontane en tegelijk warme wijze geuit. ..Omnicum Concensie", naar aller oordeel was de verdeding van het tractaat door de Regeering meesterlijk, ongedacht sterk •en overtuigend. Vóórdat minister van Karne beek Donderdag j.l. aan het woord kwam< was men in de Kamer tot de conclusie gekov men, dat 56 afgevaardigden tegen het ver drag waren. Zooals Mr. Marchant zei: 't hing af vaüi wat de minister zou bijbrengen in zijnj betoog, of sommigen, die niet bereid waren met het verdag mee te gaan, alsnog zouden' bekeerd" worden. Welnu 't staat vast, dat! de rede van Van Karnebeek den kans oft goedkeuring van de ratificatie heeft doen stij gen. In die mate, dat op Woensdag 10 Novem- aer als wanneer de beslissing wordt ver-j waoh' «le minister toch nog zou zegev'ié rein?Dat bleek twijfelachtig. Indien de: stemming Donderdag onmiddellijk na de minis- terieele rede ware gehouden, onder den ver-t schenen ïhdruk daarvan - gaf men algemeen,' toe zou de zege aan minister Van Kamebeek zijn geweest. Nu vond men gelegenheid del zaak nog eens rustig en van alle kanten te bekijkenIn het besef intusschen, dat Z. Exc. niet bereid zou worden bevonden mee! te werken aan de heropening van de behande ling met België. Verwerping, of een uitspraak) waarbij nadere onderhandeling met België zou worden gevraagd staat gelijk met het uitlok ken van aanvrage van ontslag door den ml-, nister van Buitenl. Zaken. In de vergadering van 2 November hadden de h.h. Tilanus en Kersten het verdag bestre den, de h.h. Nolens en 'Heemskerk 't verde digd laatstgenoemde met zeker voorbe houd. Woensdag j.l. trad de heer Vliegen in, het parlementaire krijt als kampioen voorliet verdrag mr. Kortenhorst bestreed het. In de avondvergadering van 3 November kwam eerst ds. Lingbeek tegen "de ratificatie óp, waarna ir. Alberda deed gevoelen dat het, Moerdijk-kanaal voor hem een zeer ernstig be-, zwaar vormt. Hij zinspeelde duidelijk op een© na flerende motie. Dr. de Visser verklaarde vooralsnog zijn steun niet aan het verdag te kunnen geven. Ook voor hem blijft het Moer- dijkkanaal beletsel. De communist L. de Vis ser moet niets van het tractaat hebben. Bepaald werd, dat in de vergadering van; Dinsdag 9 dezer de Behandeling van het Verdrag zou worden voortgezet. Natuurlijk krijgt men de repliekenreeks, vervolgens mr. Van Kamebeek's dupliek. Zooals reeds gezegd, vermoedelijk zal dus °P den lOen November de beslissing vallen. In de Tweede Kamer-zitting van Vrijdag; j-h kwamen aan 'de órde de interpellatie Lj de Visser en K. ter Laan over de militaire rel letjes te Assen en te Ede voorgekomen. Min. Lambooy verduidelijkte dat de uitbarstingen gevolg zijn van de anti-militaristische propa ganda waarvoor ook de S.D.A.P. verant woordelijk is. Voortdurend worden klachten uitgesponnen, welke bij ernstig-objectief ge leid onderzoek óf onwaar 'f schromelijk over dreven blijken. Het debat over deze interpellatiën wordt Dinsdagavond voortgezet en zal dan ''ermoe- uelijk nog niet afgeloopen zijn. In mijn ^vol- Send weekoverzicht kom ik hierop terug. Den 4en Juli bij den aanvang der zitting heeft de Kamer de wijziging der successie wet, alsook de wegen-belasting goedgekeurd. Er is dus voor den Sênac „werk aan den winkel". 't Is gebleken, dat de verlaging van het briefkaartenport enorme stijging van gebruik tengevolge had. Op een groot postkantoor, waar maandelijks c.a. 100.003 'briefkaarten werden gekocht; werden van 1 November j.l. af reeds 160.000 gevraagd. De vraag: is nu, land en Nederland. Wanneer deze internatio nale telefoon gemeenschap voor het publiek zal worden opengesteld, is nog niet oekend le Hupsel bij Groenlo werd een dikke laag helder wit zout aangeboord. Verschillende streken werden weer geteisterd door hoog wa ter. Gelukkig trad vrij spoedig weer val in. In de hoofdstad kwam het Woningcongres bijeen. Alsook is de tentoonstelling van de i.Horecaf" (het hotel- en cafébedrijf betref fend) geopend. Het brandstoffengebrek in Electro Radio - Gas - Waterleidingen - Closetinrichtingen - Onderdeelen Laadstation v. Accumulatoren. Aanbevelend. of het verbruik van 10 cents zegels niet aan merkelijk daalt. Uit Limburg kwam het verblijdend bericht, dat de vakbonden in het mijnwerkersbedrijf tot overeenstemming zijn gekomen t.o. van de voorstellen der directies. Van Regeeringswege wordt een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid van centra lisatie in het Middenstands-credietwezen. Blijkens de schriftelijke antwoorden der Re geering op de voorloopige Begrootingsversla- gen is voorloopig geen wijziging te verwach ten in het Bezoldigingsbesluit. Terwijl de be handeling van het ontwerp tot regeling vara den rechtstoestand der ambtenaren voorhands evenmin zal worden aangevat. Met het oog op de hooge kosten wordt ook nog niet ge dacht aan de wederinvoering van 'het ze vende leerjaar. Personalia: Op 3 October j.l. keerde de oud-landvoogd Mr. D. Fock te 's Gravenhage terug en werd met zijn gade, zeer hartelijk verwelkomd door een breede schare van vrien den en bewonderaars. Mevr. Esther de Boer van Rijk is ter gelegenheid van de duizendste opvoering van „Tropenadel" met alle warmte gehuldigd. Haar ook zoo geniale kunstzuster Mevr. Mann-Bouwmeester, de scheidende, ook te Bussum. Op 13 dezer zal het dertig jaar geleden zijn, dat dr. Nolens de bekende*Katho lieke staatsman, voor het eerst'Kamerlid werd. Uit de doodenlijst: L. H. Chrispijn Sr., de vennaarde tooneelspeler, op 72-jarigen leef tijd te Amsterdam. Ir. H. Enno van Gelder, oud-directeur van de Midcïelb. Techn. School te Amsterdam, op 72-jarigen leeftijd, te Lei den. 1 Uil de jongste criminalia: De boekhouder van eene groote Haagsche firma werd gearres teerd verdacht van aanzienlijke verduistering. Bij een brand in de Reguliërsdwarsstraat te Amsterdam zijn drie personen gevat, verdacht van brandstichting. Twee zeer beruchte Duit- sche individuen werden te Rotterdam aange houden met vele zilveren voorwerpen bij zich, afkomstig van een inbraak te Bloemendaal ge pleegd. In het Delftsche gemeente-museum in het oude Prinsenhof werd ingebroken; twee honderd kostbare oude munten zijn er geroofd. Een kassier te N. Pekela werd door een paar kerels overvallen. De roovers vonden slechts boeken, geen geld, Er blijken valsche vijf - gulden-zegels in omloop te zijn. Zegt 't voort. Uir de ongevallen-rubriek stip ik aan: Bij, een motorincident op den Sloter straatweg bij Amsterdam is een persoon gedood, terwijl een ander levensgevaarlijk werd gewond. In de Kethelstraat te Delft is een 86-jarige man "mi de vlammen omgékomen. Te Amsterdam aan de Heerengracht woedde een brand, die voor meer dan een kwart ton schade berokkende. De dikke mist. die bij Hoek van Holland heerschte veroorzaakte eenige scheepsongeval len, geen persoonlijke ongelukken. Bij Elle woutsdijk (Z.) kwam een autobus in botsing met een zandtrein. De bestuurder van de bus werd gedood. Een der passagiers zijn beide beenen afgereden. Zeven personen bekwamen lichte kwetsuren. Te Zoetermeer heeft een ge weldige brand gewoed, die twee boerderijen in de asch legde. De assurantie-maatschappijen moesten er toe overgaan verzekering te wei geren in plaatsen waar niet voor behoorlijke brandbluschmiddelen is zorg gedragen. In de afgeloopen week is „ambtelijk-tele fonisch" contact verkregen tusschen Zwitser- Engeland leidde tot aanvrage van turf, die uit de veenderijen naar Albion werd vervoerd, 't Betreft hier een zeer „tijdelijken" afnemer, maar voor mr. John 'Buil is te hopen Donderdagavond werd een groot gedeelte van het Haagje plots in het duister gehuld, door een storing bij de electrische centrale. Wat dit beteekent in de Hofstad, met haar geweldig straatverkeer, kan men zich voor stellen. 't Ergst waren er sommige kellnersi aan toe, die niet_ konden beletten, dat be zoekers met elastisch geweten van de du is- ternis en de opschudding gebruik maakten om 't hazenpad te kiezen^zonder hun con sumptie te hebben betaald. BUIfTEN LAiND. De algemeene verkiezingen welke in Grie kenland hebben plaats gehad hebben een over winning voor de republikeinen gebracht. De partij van den alouden Griekschen politicus Venizelos is zegevierend uit den stembusstrijd' gekomen en vermoedelijk zal deze partij al leen reeds over een meerderheid kunnen be schikken in het Parlement. De royalisten zijn in hun verwachtingen teleurgesteld, zij heb ben slechts povere resultaten weten te be reiken en de vroegere Koning kan rustig in; Engeland blijven om er zijn ouden dag door te brengen. Het Grieksche volk heeft zich overtuigend voor de republiek uitgesproken. De vermoedelijke gang van zaken is nu dat Kondylis, de huidige premier van Grieken land, zat aftreden en dat aan Kafandaris op dracht zal worden gegeven een nieuw kabi net samen te stellen. Venizelos zal dan minis ter van Buitenlandsche Zaken worden. Voor de hoeveelste keer verschijnt thans Venizelos op het Grieksche politieke tooneel? In ieder geval echter doet met 'dezen man een be-1, kwaam politiek persoon zijn wederintreden. Verkiezingen zullen in de komende weken! een groote rol gaan spelen. In de eerste plaats zijn wij verkiezingen te wachten in Denemarken waar de sociaal-democratische regeering welke eenige jaren onder leiding van den heer Stau- ning aan het bewind is geweest is verslagen doordat het parlement de crisiswetten verwor pen heeft. Thans zullen op 2 December nieu we verkiezingen plaats hebben in Denemarken en de socialisten hopen een voldoende meer derheid te verwerven om zonder een bur gerlijke medewerking hun wetten te "kunnen doorzetten. Met groote belangstelling moeten wij den uitslag dezer verkiezingen afwachten immers hij zal tevens van belang zijn voor uitvoering der ontwapening. In Hongarije zijn de verkiezingen bepaald op 16 December. Veel vertrouwen in de vrij heid welke Horthy den Hongaarschen burger zal geven bij de uitoefening hunner stemplicht hebben wij niet. Wij gelooven, dat de tegen woordige Hongaarsche regeering er alles zal opzetten om een overwinning der democrati sche oppositie te beletten. Terreur en "dwang! zullen hierbij wel een groote rol spelen. Maar och, het zal niet geheel voorkomen kunnen worden, dat duidelijk aan den dag zal treden dat het Hongaarsche volk in meerderheid ge kant is tegen de dictatuur van "Horthy etn consorten. De verkiezingen die in Amerika voor Con gres en Senaat hebben plaats gehad zijn ge ëindigd in een Democratische overwinning. De Democraten zullen voortaan den Senaat kun nen beheerschen weshalve zij de politiek van Coolidge en de Republikeinen kunnen "dwars- boomen. In het huis van Afgevaardigden is de Republikeinsche meerderheid ondanks ge duchte afbrokkeling gehandhaafd, doch de democraten zullen hieromtrent wel niet rou- wig zijn. Immers, nu moeten de Republikei nen aan het Staatsbewind blijven, hoewel zij in den Senaat steeds een struikelblok zullen vin den. Beter zou het den Democraten in ver band met de komende presidents-verkiezin gen niet te pas kunnen komen. Die aanslag die op Mussolini gepleegd is heeft een verschrikkelijke uitwerking gehad. De fascisten thans geheel vrij gelaten door Mussolini zelf hebben eenige wetten uitge vaardigd welke het Italiaansche volk met han den eh voeten bindt. Geen oppositie wordt' meer ge'duld, geen andersdenkende meenimgen mogen meer worden uitgesproken. Het Itali aansche volk staat 'voortaan onder een waar «mriKoewma. "Hoe lang zal dit kunnen duren# Dik is een vraag, die wij niet beantwoorden kunnen^ doch wel is het zeker dat deze on natuurlijke toestand biet eeuwig zal duren. De historische ontwikkeling heeft ons dit wel geleerd. Naijver waarschijnlijk op Italië dat op ge-' reede tijdstippen zijn opstanden en aanslagen heeft, kan Spanje thans eveneens op een sa menzwering bogen. In Perpignan is dezer "da gen een opstandige seperatistische beweging ontdekt gericht tegen het Spaansche gezag. En onmiddellijk publiceerde de 'Spaansche re geering een communique waarin verklaard werd dat zij weinig beteekenis hechtte aan deze Catalonische opstandige beweging. Doch de drukte die er over gemaakt werd bewijst wel anders. In Engeland werken thans 300.000 mijn werkers. De onderhandelingen zijn, dank zij de bemiddeling van fiet vakvereenfgingscon- gres, heropend en de mijnwerkers hebben be langrijke concessies gedaan. Men hoopt, dat de staking, die reeds meer dan 7 maanden duurt spoedig beëindigd zal worden. Het is te hopen dat dit enorme arbeidsconflict niet eindigen zal met een volkomen overwinning der mijneigenaars, hetgeen naar wij reeds eer der schreven de kiem in zich zou dragen van nieuwe conflicten. 2 Mient 17 - Tel. 526 ALKMAAR CORSETTEN. KINDERLIJFJES. BUIKBANDEN. BUSTEHOUDERS. RECHTHOUDERS. RECHTH. CORSETTEN. ELASTIEKEN KOUSEN. DAMESVERBAND. SOUSBRAS en ROKBESCHERMERS. ALLE SOORTEN ELASTIEK Depót PALTHE - Almelo. Uii den Omtrek - OUDE NIEDORP, Gisteravond gaf het fanfare-corps „Cres cendo" alhier een concert in het café van dem( heer A. Mijts, onder leiding van 'den heer J. M. Peeters, dat goed is geslaagd. Vooral een fagatsoio van genoemden heer Peeters was schitterend. Het geheel werd afgewisseld door ©en too- neelstukje getiteld „De Hand", dat zeer 'in de smaak viel, hierbij was het een onbedaar lijk gelach. Vervolgens kregen we nog enkele voordachten te 'hooren, die eveneens een lui den baval oogstten. Bal na.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1