m Nieuwstijdingen Buitenland SPORT EN WEDSTRIJDEN Het juiste begrip ren. Het eenvoudige volk heeft vaak een blind vertrouwen in de waarde van zeer bekenjdei namen en denkt niet aan, dat de heer Duys hoe bekwaam hij als agitator en politicus ook zijn moge, noch de heer Colijn, die als land bouwkundige en ministers-broer buitengewone verdienste heeft, van een financieele zaak als een loterij-onderneming, geen grijntje meer. verstand behoeven te hebben als de argelooze gokkers. Politici mogen het gewicht van hun naam daarom niet laten gelden in zaken, die nier liggen in de lijn van hun maatschappelijke werkzaamheid. Met het Ned. Belgisch Verdrag is 't ook een gokje; vóór en tegenstanders zijn allen reeds meermalen aan het woord geweest; maar nóg kan niemand, op het oogenblik, dat we. dit overzicht schrijven, zeggen, hoe de uitslag zal zijn. Dat onzekere interesseert het groote publiek meer, dan de inhoud van het verdrag, welke uit den aard der zaak te ingewikkeld is voor pardon, charivarius 'aen doorsnee- Nederlander, die wel warm loopt voor ie ake lige nietigheidjes van binnenlandsche poli tiek. die onze tientallen partijen scheiden,' maar die van internationale verhoudingen en betamelijkheden niet veel idee heeft. Als dit overzicht onder de oogen opzer le zers komt, kan iets meer omtrent het resul taat der discussies bekend zijn, ofschoon het niet waarschijnlijk is, maar we zouden ons niet graag aan een voorspelling wagen. 't Komt ons voor, dat de motie tot schorsing der beraadslagingen om de onderhandelingen te heropenen eenige kans heeft. Wél heeft minister Van Karnebeek zich daar volstrekt tegen verklaard en zou het aanjnemen der motie vermoedelijk zijn aftreden tengevolge hebben, maar een evehtueele heropening der onderhandelingen zou ten slotte ook b.eter door een anderen minister geleid kunnen wor den omdat de heer Van Karnebeek te veel door zijn vroegere verklaringen en aanbiedin gen is gebonden. Wij, voor ons, zouden het overigens betreu ren, wanneer het ontwerp-verdrag werd afge wezen, waarmee ook een schorsing der ander handelingen vrijwel gelijk staat. Wij gelooven werkelijk, dat de betrekkingen met België er ernstig door zouden lijden en dat we ook Frankrijk en Engeland er minder vriendelijk door zouden stemmen. Toen België na den oorlog zijn annexio- nistische eischen stelde, heeft de Nederlamd- sche diplomatie de' Belgen geisoleerd, door Frankrijk en Engeland voor de afwijzing van gestelde eischen te winnen, maar 't is te be grijpen, dat dit diplomatiek succes met be reikt kon worden zonder aan die groote mo gendheden toezegging te doen omtrent "de wijze, waarop we het zwaar geteisterde België economisch zouden helpen. Die toezegging is thans ..duur' 'te noemen, rju de Belgen den besten tijd voor het incasseeren der aangebo den voordeden hebben laten passeeren, is o.i. krenterig en niet passend in het kpder van ruimhartige internationale pölitiek. Van de week hebben we iets moois eij tref fends beleefd. We waren in Vlissingen bij de aankomst van 'km oorlogsbodem, die prinses Astrid over zee naar haar nieuwe Vaderland en haar jeugdigen echtgenoot, den Belgischen kroon prins zou brengen. We wisten, dat achter ons, d.i. over de grenzen, honderdduizenden Bel gen klaar stonden, popelend van ongeduld, om 'deze werkelijk lieve en charmante prinses te verwelkomen. Nauwelijks had ze een voet aan wal gezet of daar schreed onze prinses Juliana op haar toé en de twee 'spontane ko ningskinderen vielen elkaar hartelijk om Jen hals. En onze koningin was er en de prins; 't Was eefi en al hartelijkheid en spontaniteit. Heerlijk vonden we "deze begroeting. Zulke spontaniteit, dachten we, zou veel meer voor de vriendschappelijke betrekkingen met onze zuiderburen doen dan alle papieren, door di plomaten in elkaar gedraaide verdragen en protocollen. Als de Belgen straks zouden ver nemen hoe de nieuwe kroonprinses in Vlis singen verwelkomd was, dan zouden die ,,kés- koppe" toch ongetwijfeld wel een graadje in hun achting stijgen. Maar.... we hebben dat alles slechts ge droomd. 't Was een schoone droom, die ech ter de werkelijkheid slechts te rauwer deed schijnen. Neen, wij Hollanders, kunnen niet spontaan zijn. We hebben de nieuwe kroon prinses up Nederlandsche bodem begroet met het zenden van een oorlogsschuit en door "de hoflijke buigingen van een admiraal en een paai bestuursambtenaren. O, er valt niets op te zeggen; alles is precies gegaan volgens het gebruik en de heilige étiquette. Toch jammer, dat 't maar een droom was van ons. BUITENLAND. De ondekte. samenzwering der Cataloniers houdt de pennen duchtig in beweging. De feiten zijn eenvoudig. Het aloude Catalonië met Barcelona als hoofdstad maakt reeds heel lang een deel van Spanje uit. De Catalaansche taal en zeden echter bleven door de bevolking zooeel mogelijk behouden en nimmer lieeft deze zich bijl 'de Spaajnsche overheersching neergelegd. Vroeger werden voortdurend da den van terrorisme gepleegd, maar de straf fe hand van den dictator, Primo de Rivera, maakte'daaraan een einde. Deze joeg de Ca taloniers tegen zich in het harnas door aller lei maatregelen te nemen tot uitroeiing van hun taal. De in het buitenland in het bijzonder in Frankrijk vertoevende uitgewekenen heb ben steeds voor het herstel der Catalaansche rechten geageerd en nu Primo de handen vol heeft om zijn bewind te handhaven, meende een groep het oogenblik geschikt om de zelf standigheid van Catalonië te heroveren. De opzet was echter vrij dilettantisch. Een twee honderd mannen werden primitief gewapend en naar de grens gezonden, vanwaar de oor log beginnen zou. 't Is begrijpelijk, dat dit ..complot" tijdig werd ontdekt en de deelne mers door de Fransche politie werden aange houden. Nu bleken er onder de deelnemers echter ook Italianen te zijn en een onderzoek wees uit dat zulks een gevolg was van de samen -■ werking der Cataloniërs met den Italiaanschen kolonel Garibaldi, die zich als een anti-facsist uitgaf en daarmee zijn verblijf in Frankrijk' rechtvaardigde, doch lie in werkelijkheid een spion voor de politieke Italiaansche politie bleek te zijn. Natuurlijk wenschen de Itali aansche fascisten geen omverwerping van het gezag van den Spaanschen dictator, maar heb ben ze door hun medewerking aan en bemoe diging van dit operette-achtig complot de be trekkingen tusschen Spanje en Frankrijk wil len verstoren; Italië zoekt steun tegen Frank rijk. De moord te Rotterdam. Omtrent den moord in de Asterstraat, waar bij de 22-jarige havenarbeider K. Reingoud Zaterdagmiddag door een onbekend gebleven r man met revolverschoten midden op straat is 'gedood, heeft de politie nagenoeg geen nieuwe aanwijzingen kunnen krijgen. De vermoordde leidde, zooals wij reeds meldden, een. zeer slecht leven en was 'in de buurt ten zeerste gehaat. Door de omstandigheden, dat Ie moor denaar kalm is kunnen wegloopen, en de signalementen, welke de getuigen opgaven, zeer verschillend waren, werd het aan de po litie reeds zeer moeilijk gemaakt naspeurin gen te dóen; doordat verscheidene personen zich niet vrijwillig aanmeldden, werd het on derzoek nog meer bemoeilijkt, "doch het meest van alles wordt het vinden van den dader belemmerd door de publieke opinie omtrent den vermoorde. Velen, die wellicht meer van fle zaak af- w.etzn. houden hun 'mond. omdat zij het als een verlossing voelen, dat dit element uit hun samenleving is verwijderd en het nu niet noodig achten, dat de man, die hiervoor zorg droeg, de gevangenis ingaat. Niettemin heeft men in alle mogelijke rich tingen gezocht en alles getracht om fneer klaarheid in deze zaak te krijgen!. De vermoorde schijnt geweten te hebben, zegt de ,,Msb." dat men op hem loerde. Hij heeft zich enkele dagen voor zijn dood tegen over verschillende personen in uien zin uit gelaten, en bleef den laatsten tijd, tegen zijnf gewoonte in, veel thuis. Intusschen heeft de politie hier een bui tengewoon zware ta.ak. Bijna geen enkele betrouwbare aanwijzing, terwijl van den kant van het publiek eerder wordt tegengewerkt dan meegewerkt. Een man te vinden, van wien geen deugdelijk signalement bestaat, is een nagenoeg niet op te "lossen probleem. Berooving. Dinsdagavond heeft in de Herderinnestraat te Rotterdam een brutale berooving plaats ge had.. waarbij de daider door het krachtig op treden van eenige burgers kon worden gear resteerd. De 49-jarige Engelsche zeeman A. M. v. D. van het stoomschip „Cape St. Agnes", die eenige pakken met kruidenierswaren droeg, liep van de Zwijnenstraat naar de Herderinnestraat. Achter hem aan sloop een man, die zooals later gebleken is, de 30-jarige varensgezel H. de W. was, verblijf houdende in het logement van het Leger des Heils aan den Oppert. Enige burgers zagen hem en vonden de wijze, waarop hij achter den Engelschman aan liep,. verdacht. In de Herderinnestraat liep de W. plotseling snel op zijn slachtoffer toe, gaf hem met een zwaar voorwerp een hevi- gen slag op het achterhoofd, greep toen de pakken en wilde zich uit de voeten maken. De Engelschman zakte bewusteloos ineen. De menschen, die het voorval hadden ge zien, beletten den aanrander toen weg te loo- pen. Spoedig' verscheen een politieman, die de W. arresteerde en 'in verzekerde bewaring stelde. De Engelsche zeeman kon spoedig worden bijgebracht. Cnsevallefl. De 26-jarige ongehuwde hulpbesteller der posterijen, Jan Wold, te Hooghalen,, is Dins dagavond tijdens het verrichten van de avond- bestelling in het Oranjekanaal geraakt en ver dronken. De jongeman schijnt per fiets over het paadje in den onderwal te zijn gereden. Hij is daarbij blijkbaar geslipt en zoodoende te water geraakt. Bij het lossen van een schip, geladen met gunt, in de stadsgracht te Zwolle, brak de lier. tengevolge waarvan een mand met 25' K.G. grint terecht kwam op het hoofd van 64-jarigen arbeider W. Veldkamp. Deze sloeg achterover op het dek en daarna in het wa ter; hij werd er uit gehaald, maar overleed eenige oogenblikken later aan de bekomen verwondingen. Een jongetje, dat naar het lossen had staan kijken, raakte met zijn hand tusschen lier en schip, waardoor hem twee vingers werden afgeknepen. Te Emmerjk heeft gisteren, naar de ..Tel." meldt, een tramwagen vier Nederlan-. ders aangereden; een' van hen is gedood en twee anderen levensgevaarlijk gewond. De bestuurder is gearresteerd. - Gistermiddag reed een met twee paar den bespannen petroleumwagen van de Mij. ..De Automaat" over den onbewaakten over weg te Melderslo, gemeente Horst, juist toen een trein passeerde. De wagen werd ahngerè- cien en totaal versplinterd. Voerman en paard Dieven wonaer our-en wonaer ongedeerd. Het 3-jarig dochtertje van R.. uit de Steenstraat te Nijmegen dronk Dinsdag uit een flesch met lysol. Het kind kreeg ernstige inwendige brandwonden. Men vreest voor haar leven. Een der inzittenden van de autobus, lie te Winkel van den Westfrieschen dijk is ge reden, is aan de "bekomen verwondingen over leden. Een vulkanische uitbarsting. Een stroom gesmolten lava ter breedte van bijna vierhonderd meter is van den vulkaan Izal- co in hel district Matazana gestroomd en heeft zich over een groote uitgestrektheid verspreid. Zevenenvijftig personen zijn omgekomen. De in woners van de naburige dorpen nemen de vlucht uit vrees voor een herhaling van de eruptie. Cc terugkeer van den ex-keizer. In den Duitschen Rijksdag heeft Dinsdag de soc. afgevaardigde Sanger het soc. voorstel toe gelicht tot verbod aan de vroegere vorsten om in Duitsehland te vertoeven. Hij betoogde o.a., dat. Wilhelm II, die alles heette te weten en te kennen, één ding niet heeft gekend; hij kon n.'l. niet vechteu en niet sterven voor 3e eer van zijn volk en zijn huis. Roemloczer en on-koninklijker, aldus de spr.. dan ;lc familie HohenzoMem is nog nooit een dynastie gezonken (foc-i-geroep door de D. natio- nalen). Heden voor acht ja'ar hebben de Duitsche arbeiders den staat gered (gelach bij de D.-na- tionakn). „Zeker, de arbeiders hebben op 9 Nov '18 den Duitschen staat gered, en jullie (tot de D'.-nationalen) waren nergens te vinden. Het Duitsehe volk moet eindelijk gericht Houden en verklarco: Z.M. krijgt bevel buiten het land te blijven en dit bevel geeft de Duitsche republiek, (bijval bij de soc. gelach bij1 de D'.-nationalen en völkischen).' Programma voor Zondag 14 November. Tweede KlasseB: N.-Niedorp 1—Zeevogels 1 Vrone 1—Heilo l West-Frisia 3- D.T.S. 1, 12 u. Derde klasse B: D. T.' S. 2-S. O. V. V. 1 Schoorl 1—G. Schermer 1 Alc. Vitrix 4—Hoogkarspel 1 Vierde klasse C: Zeevogels 2—D.T.S. 3 Bergen 2—Vrome 2 Heiloo2—Alkmaar 2 Hoogkarspel 2—N. Niedorp 2 Indien geen tijd vermeld, wedstrijden om 2 uur. H. .Polak Meerman G. Bakker P. Hartog cle Koning Gotz Melling Snijders de Grunt 2 "Buis beginnen alle De wedstrijden voor Zondag. Indien het weer medewerkt en alle wed strijden doorgaan; dan zal morgen een be langrijk programma worden afgewerkt. In dé allereerste plaats ontvangt N. Niedorp, die het vorige het zoo leelijk liet zitten, het nog ge at enkele wedstrijd verloren hebbende Zee-' vogels. Dat het hier zal spannen, staat wel vast en de gasten kunnen dan. ook op een! warme ontvangst rekenen. Dat O. Oied'orp na West-Frisia over een uitstekend elftal be schikt. De Enkhuizers hebben tot nu toe weliswaar nog geen enkele wedstrijd gewon - nen. maar dat zegt niets, erkent dient dalai ook te worden, dat vrouwe Fortuna haar tot *u toe nog steeds den rug "heeft toegekeerd. Laten de gasten er dan ook om denken dat jij op een geduchten 'fegenstand kunnen re kenen, daar de gastheeren natuurlijk wel eens met de oude gewoonte willen breken. Wil' D.T.S. de plaats, die zij op het oogenblik' op 't ranglijstje inneemt, blijven behouden, dan dienen zij morgen noodzakelijk te win ner. Wij hebben West-Frisia 't laatst aan A werk gezien tegen Vrone en werkelijk de pioeg beschikt over uitstekende krachten. De gasten mogen dus wel terdege oppassen. „Wat was er het eerst; het ei of de kip?" Ge zult glimlachen, als ge dit oude raadseltje onder de oogen krijgt. Natuurlijk ook, het is zoo logisch en iedereen begrijpt onmiddellijk, wat er bedoeld wordt. En toch niet altijd. Luister maar; hier is nog zoo n raadseltje: „'Wat komt het eerst: d ezaken of de winst?" of„ zooals gij dit liever leest: „het werk "öf de verdiensten". Iedereen, die even nadenkt, zegt natuurlijk „de zaken" of „het werk", maar toch zijn e rin onze samenleving duizenden en duizen den,, die dit niet inzien en dit zijn de menschen, die eenvoudig niet kunnen begrijpen, dat er eerst gewerkt moet vvotden, wil er van verdiensten sprake zijn. De man, die al zijn winst al verteren wil, al vorens hij eigenlijk zaken doet-, en de man, die ziji duiventil schoonmaakt op het oogenblik, dat hij de luikjes dicht moest houden, zijn pre cies dezelfde en op een goeden dag zal de een geen winst meer hebben en de ander zijn duiven kwijt zijn. De werkman, die over zijn loon denkt op het oogenblik, dat hij werken moet, zal spoedig niets meer hebben, om over te denken. Hier ;s liet voorbeeld van een onzer grootste schrijvers, die naast zijn gewone bezigheden ook geregeld lezingen hield. Op een avond kwam hij in een groote zaal tegenover een publiek te staan ,dat nauwelijks uit veertig personen "be stond en dat, terwijl hij er wel een vijftienhonderd verwacht had. Een oogenblik slechts voelde hij zich verslagen, maar gelukkig had hij spoedig zijn verstand weer bijeen. Hij' beloofde in zijn openingswoord het weinig talrijke publiek, dat hij zijn Jezing zou houden en niets minder geven, dan hij gewend was. En zoo deed hij ook, met het gevolg, dat op de beide volgende avonden de zaal telkens tot aan den nok gevuld was. Hij had hier niets van een belooning gemerkt den eersten avond, integendeel, aan zaalhuur en reisgeld moest hij zelfs nog heel wat bijpassen, maar hij deed toch zijn uiterste best en spande zich ook voor een klein gehoor ten zeerste in; zijn winst kwam later. „Winst," zegt Henry Ford en die "kan het weten „winst is e;n resultaat, maar nooit een basis van werk!" Als uw polsslag niet deugt, dan is het met uw hart ook niet in orde. De pols geeft hier met stelligheid iets aan. Als uw verdienste óf uw winst, niet voldoende zijn, let dan eens óp uw werk waarschijnlijk is dit dan ook niet zooals het zijn kon. Men kan niet meer lucht halen uit een pomp door- te mopperen; men moet eenvoudig harder pompen. Het. gaat hier om het juiste begrip; men kan alleen maar zien met de oogen. Het is helaas zoo jammer, dat er zoovele menschen zijn, die nimmer moeite doen om zich van de zaken uit het dagelijksche leven een helder denkbeeld te vor men en die zonder te weten, wa.t zij doen, de winst voor de zaken stellen. Aan die menschen moet men vragen; „Wat komt het eerst; het ei of de kip?" Da mru briek. Verzoeke, alles betreffende deze rubriek te zen den aan D. KLEEN te WINKEL, haar vernederende nederlaag tegen Oudorp, N Oplossing problem no. 18 wel alles zal nrnheeren He „„„Wee te Ke N 'Wlt o4~29, 33—28, 47:36, 29- 24, 2o:5 en wint. Een aardig stukje met weinig schijven. wel alles zal probeeren om de puntjes te be machtigen is wel zeker. Maar of het haar gelukken zal trekken wij in twijfel. N. Niedorp toch, blijft altijd eenigszins wis pelturig. De eenem keer zijn ze geweldig in vorm en reilt en zeilt alles, terwijl eeti andere' maal het elftal als een kaartenhuis in elkaar stort. Maar, de gasten zullen toch terdege moe ten opletten, want, als de gastheeren efens in vorm mochten zijin, konden zij wel eens met leege handen thuis komen. Dus, een gewaar schuwd man geldt voor twee. Vrone ontvangt bezoek van de Heiloo-ers, wat voor de gastheeren een zwar ékluif zal zijn. Heiloo is op 't oogenblik op 't goede pad en zij zullen, na hun gelijk spel tegen Zeevogels, wel weer alles probeeren om weer een overwinnig te kunnen bemachtigen. Maar toch zullen zij terdege rhoeten oppassen, want zij staan hier tegenover een tegenstander die op eigen terrein lang niet is te onderschatten. Vrone "heeft tot nu toe nog maar één wedstrijd verloren en staat er momenteel niet ongunstig voor. Zij zullen er dan ook wel alles opzet ten om zich in deze positie te'handhaven. Wie hier als overwinnaar uit den strijd' - - die ongetwijfeld wel spannend zal zijn zal komen, valt natuurlijk moeilijk te zeggen. Wij zullen dan ook jtoo verstandig zijn om den uitslag eens af te wachten. D.T.S. speelt haar versten uit-wedstrijd en wel tegen West-Frisia 3, te Rnkhuizsn. Dit is voor de gasten weer een zware partij, daar Eindspel No. 19. van Mr. O. BLANKENAAR. te Rotterdam. ZWART. WIT. Zwart l «>chijf op 8 en twee dammen op 29 en 42. Wit 2 schijven op 37 en 46 en twee dammen op 25 en 48. 'In tegenstelling met andere eindspelen van Mr. Blankenaar, waar de winst na moeilijke en diepe studie te vinden is, zoo is deze stand te winnen in een paar geestige zetten. Wit 2534, zwart gedwongen 29:40 of 45- Wit 4834, zwart 4045, <wit 46:48 en wint op tempo.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 4