NIEUWE 1 Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Donderdag 18 November 1926 36 e Jaargang Arpéd Moldovén II NO. 1^7 INTERC.TELEPttOOM 52 LMGEDIJKER COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag enZaterdag Abonnementsprijs - per 3 maanden fl.15. Redact.-Uiig-. J. H, HKIZKB. - Rureel Hoord§charwoude Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever HET FOTOGRAFISCH ATELIER Noordscharwoude is voor Sint Nicolaas geopend 's Zondags van 9-12 uur, *S Woensdags van 9-8 uur, 's Zaterdags van 5-9 uur. Het is zeer gewenscht bestellingen voor SINT NICOLAAS VROEGTIJDIG te doen. Bij slecht weer en 's avonds bij electrisch licht. Rechtzaken VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 15 November 1926. Weer een huurkoop-verduistering. De persoon van Wilh. V. te Uitgeest stond heden als verdachte voor den politierechter wegens verduistering van een rijwiel ter waar de van f90—, betrokken van den rijwiel agent Vlottes. Verdachte Had f25 afbetaald; en scheen toen de meening toegedaan, dat het voldoende was. Althans verkocht hij de: fiets voor f25.te Wormerveer aan een ca féhouder, welk bedrag hij reeds 6 Augustus lot den laatsten cent had opgesoupeerd. Eisch 3 maanden gev. "Vonnis 2 djjo. Een eetservies met cadeau. Jan J., een grondwerker te Beverwijk, tijde lijk te Schagen in penion in een volkslogement, had van den hotelier een slaapdeken in bruik leen ontvangen. Hij sprong echter nogal vrij postig om met het geleende, daar hij de de-, 'ken cadeatu, gaf op eenig eetgerei dat hij FEUILLETON Van één stam 32). Huibert wist immers steeds raad. Was hij' niet begonnen te handele»? Had hij zelf niet het besluit genomen vier jaar te wachten-? Vier jaar, wat was dat niet een korte tjjd in het leven van zulke jonge menschen, en Wolf gang bleef dan buiten verdenking en mocht' zijn Hilde vragen. Ja, ja, hij moest Huib spre ken en zoo spoedig mogelijk. Daar was in de wijze, waaop hij opstond en weef voortliep, nu'in de richting van de stad; iets gejaagds en zenuwachtigs, want het slui merend gevoel, dat hij laf was, dat hij vluchtte' voor zijn onedele gedachten, verliet hem geen oogenblik. Hij liep voort, bijna ijlend, aan Huib denkend, als ware deze da eenige" lich tende starre in dien donkere» nacht. Een groote teleurstelling. Huib was piet meei thuis. Maar op tafel lag een slordig open gescheurd couvert en een eind verder een brief, als haastig weggeworpen en vergeten. Wolf gang greep er naar en zag naar de ouder- teekening: Jet tie Rentinga". Toe» begon hij zonder aarzelen te lezen, begrijpende, dat Huib's vertrek samen moest hangen met 'den. inhoud van dezen brief. Waarde Huib. Laat ik je eerst schrijven, dat ik dagen! la»g niet begrepen heb, waarom er toch .'zulki een ongewone somberheid was in het hui?: in het Bezuidenhout. Het scheen, dat de be trokken personen mij buiten alles wilden la ten. Eerst van ochtend vernam ik, dat jq waart afgewezen door papa. Ik sloeg een gat in de lucht, jij, jij, die altijd papa's lieveling was, nu onwaardig om zijn schoonzoon te wor de»? Hoor eens, mama en JLize zijn teganj dat vonnis, en terecht, ook ik verklaar* mij( op je hand. Wie had dat ooit kunnen denken, dat jij, ons aller Zondagskindje, nog eens dp twistappel zoudt worden in ons ouderlijk huis, Als het niet zoo treurig was, zou ik er om kun nen lachen. Maar intusschen heb ik' van1 ochtend ki het aan een Belgischen polderjongen verkocht had; De officier eischte 2 maanden gev. voorw. met 2 proefjaren, maar de man kwam er nog goed koop-er af met f15.— boete of 15 dagen. Die oogst valn den storm binnengehaald. Een landbouwer te Schoorl, Comelis K., trad op 22. Augustus voor het eerst op in zijn nieuws rol als strandjutter en sleepte een collectie aangespoeld - houtwerk in de wacht. Zoo hij zegt geheel ter goeder trouw, daar hij niet wist, dat dit liefhebberswerk verboden was. Hij is nu echter volkomen op de hoogte door. de hem opgelegde boete, f7.— subs. 7 dagen. Onvriendelijke woorden. Een inwoner te Helder, met name Jan R., liet zich 26 September op den Zeedijk niet zeer welwillend uit ten opzichte van zekeren, B., een voorman der gemeente, wien hij om- verschillende redenen niet bijzonder genegen schijnt te zijn. Het resultaat van rijn wel sprekendheid bestond in f 5 of 5 dagen, hem heden door den politierechter opgelegd. Onaangenaam misverstand. Een grondwerker uit Anna Paulowna, Jacob de J., had zich in gezelschap van meerderg vroolijfce vrienden per, auto naar AVie ringen, begeven om daar een uitslaande brand te kun nen bewonderen. Zij waren echter in een ver keerden weg geraakt en 'n ouden man. Willem Keizer, was voornemens hen dat méde te deelen, doch het nog al opgewonden gezel schap nam de inmenging van den vriendelij-, ken wegwijzer geheel verkeerd op en inplaats van een bedankje, ontving hij van Jacob de J. eenige opstoppers en weru hij gevoelig aan zijn baar.d getrokken. Voor deze feiten werdl bedoelde de J. heiden tot 'f30.— boete óf 30 dagen veroordeeld. Een al te krachtige botsing. Arie A., een bewoner van "Egm on d - B inn en maakte heden als verdachte kennis met den, politierechter omdat hij op 3 October, ter ge, koenheid van de kermis, in het café van den heer Plas, een hevige carambole had ^ge maakt met -een andere bezoeker, een man met een kunstbeen, die daardoor zoo lievig kwam' te vallen, dat hij zich leelijk bezeerde 'en zelfs nu nog niet hersteld was. Volgens geruchten, was de invalide destijds beschonken. Zijn ge tuigenis was echter noodzakelijk en dus werd' de zaak aangehouden tot 10 Januari 1927. Die muziek bracht hem geen kalmte. Tijdens een muziekuitvoering te Enkhuizen! gedroeg een der luisteraars, P. BI., genaamd^ zich nogal rumoerig, weshalve de aanwezige agent Ubbels hem tot orde riep. B. beunt,-'" woordde de terechtwijzing -door den agent Bezuidenhout den gespanne» toestand kunnen waarnemen. Wolfgang was er juist geweest, de hemel geve, dat hij ontspanning kome bren gen, want ik vond Sofie zoo diep ter neer ge slagen, dat ik mij in mij» drift een paar booze woorden tegen papa heb late»' ontvallen. Ik heb Sofie mee naar mijn huis genomen, maar ik weet niet wat met haar aan te vangen,, zoo bedroefd is zij. Weet je wat, Huib, kom; na half drie even hier. Ik moet wel uit met mijn map,, maar dat is niets, ik autoriseer je Sofie even op te monteren, want dat heeft, ze nóodig, dat arme kind. Ik wem me hier op als geneesheer en neem alle gevolgen, als daar zijn booze woorden van papa enz. voor mij» rekening. Adieu, kom gauw. JETTIE. Wolfgang begreep, dat Huib op het ont vangen van dien brief haastig naar de Ja- vastraat was geijld. Zij» eigen ongeduld maak te hem lijdzaam wachten onmogelijk. Hij zag, op de pendule: drie uur. Zoo hij zich haastte .kon hij misschien Huib nog bij de R-entiniga's opvangen, en .als hij niet ging, vreesde hij; hem aan het diner-uur te zullen misloopen. Zoolang kon hij niet wachten. Hij vergat zijn moeheid en begaf zich weer op weg. Toen hij aan het huis van de Renti-nga's in de Javastraat wilde aanschellen, opende, iuist de bonne met Jettie's tweelingen de deur Hij vroeg naar zijn broeder en het juffertje vertelde, dat hij hem in de achterkamer kon vinden. Zij bood aan een dienstmeisje te roe pen om hem den weg te wijzen, maar hij be dankte voor haar hulp en zeide zijn broeder; wel te zullen vinden. Hij liep de gang door, niemand ontmoetend, werkelijk vond hij achterin een deur die half ope» stond, en begreep, dat hier de achter kamer moest zijn. Een eigenaardig geluid klonk hem tegen uit die kamer, maar hij lette in zijn groote ont roering er slechts even op en liep driftig naar de kamer; met een 'paar groote stappen was hij het Japansch-e tochtscherm voorbij, dat voor de deur geschoven stond, en midden in het vertrek stond hij plotseling stil, verrast doof wat hij zag. Huib stond voor het raam, met ernstig, bedrukt gezicht. Vóór hem, op een o.m. toe te voegen: Jij bent ook 'n groote kwa jongen. Hij staat thans terecht wegens belee- diging van een ambtenaar en wordt tot f15.—» of 15 dagen veroordeeld. Te wieiinig aandacht geschonken aan dan' dianajar der wet. Een boerenarbeider uit Calantsoog, Jacob tie B., reed te Helder op het trottoir, waarop' de agent van Tol hem gelastte te stoppen. In- plaats daaraan gevolg te geven, reed de ino-1 toirijder met een versneld tempo door. We-' gens niet voldoen aan ambtelijk bevel moest de agrariërs bediende heden terecht staan, doch aangezien de verbalisant wegens ziekte] was verhinderd, werd de verdere behandeling! uitgesteld tot 10 Januari. Burenkrajteel in de Kerkstraat, Deze dramatische film speelt te Alkmaar in de Kerkstraat. In deze, niet bepaald luxu,- euse buurt woont een zekere Commandeur,: wiens huishoudster, mej. Antje Muis, op den bewusten dag waschgoed buiten "had te dro gen gehangen. Dit kon 'hiet de goedkeuring wegdragen van een 'bejaard buurman, Klaasi W. en deze geraakte met Antje aan .bet twis ten en bakkeliien, waarop de zoon 'van W. zich geroepen achtte aan 't debat deel te nemen en Antje 'volgens de regelen der kunst een! fameuze opstopper toe diende. Daarop moet Antje hem nog bekogeld hebben met ee» melkbeker. De heeren Klaas en 7an W. staan heden terecht ter zake mishandeling Van Antje; die zich zoo zit op te winden over het geval dat zij tenslotte door den deurwaarder de zaal wordt uitgeëxpediteerd. In aanmerking geno men het nog al lastige humeur van getuige, Antie bedraagt -Ie boete voor elk der ver dachten slechts f5.— subs. 5 dagen. Een strijdbaar criticus. Ij)e landbouwer Jan B. te Wi-eringerwaard, was zoo weinig voldaan over de praestaties van Simon Glim, den knecht van B!'s broe der, dat deze beoefenaar der practische aard- nikskunde geringschattend toevoegde: Jij ken d'r niks van, man. Simon, lichtelijk gekrenkt, legde zijn werk neer en kwam op Baf, die, hem eéhter ook' toen van repliek diende en hem een flinke opdoffer verkocht. Deze mis handeling van den man die er -niks van kende werd den meerkendige verdachte berekend! op f20 o* 20 dagen. Boontje komt om zijn loontje. Zekere mej. Aaltje S., huisvrouw van J. B. te Hoorn was ten zeerste gebelgd op den 15- jarigen Jacob Burger, die haar des morgens; van melk voorziet, omdat Jacob gedreigd had haar eenden dood te zullen gooien. Zij bracht Jagen armstoel, zat Sofie, het hoofd verbor gen in d-e berde handen. Haar hartstochtelijk snikken was het vreemde geluid, dat Wolfgang gehoord had. En Wolfgang begon te laat te begrijpen, dat hij niet zoo onverwacht had' mogen binnen komen, dat hier een strijd werd gestreden, waar geen derde getuige van mocht zijn. Eer die gedachte echter in hem kon rij pen, had Sofie het hoofd op. gejheven en, hem, ziende, stond ze driftig op. Een beweging, die ook Huib deed omkijken. Wolfgang, jij hier, kreet Sofie O, dat is goed, dat je gekomen bent. Wolf, jij die den meesten invloed hebt op Huib, MOET mij' helpen. Naar mij wil hij niet luisteren. Hoe smartelijk verwijtend klonken die laat ste woord-en. Met een pijnlijk gelaat schudde Huib het hoofd. Och, Sofie, zei hij .neer slachtig. luister toch naar rede, ik zou je im mers niet noodeloos kweflen. Ik vraag niets van haar, Wolf, dan eenige jaren op mij te wachten. Is dat dan jtoo moeilijk voor men schen, die elkander liefhebben en vertrouwen? En terwijl Wolfgang, bewegingloos, doods bleek getuige moest zijn van hun strijd, her vatte Sofie hartstochtelijk tegen Huib: O. Huib, natuurlijk wil ik op je wachten, al was het nog drie maal zoo lang. Ik heb je lief en ik zal je mij-n leven lang blijven liefb hebben. Maar och, Huib, toch is alles zoo vreeselijk hopeloos. Huib greep haar handen. Mijn lievelinge waarom ben je nu zoo moedeloos, je waart) eerst zoo dapper. Vier jaar is lang, maar...., ze gaan toch om. Zie zag hem hoofdschuddend aan. En dan.... dan moet ik, om je vrouw te worden, de hulp van 3e wet t£gen mijn vader inroepen 'Begrijp je dan niet, hoe dit vooruit zicht hopeloozer is dan al het wachten. Bfe- denk hoe er nooit een woord van disharmonie in ons huis is geweest en moeten jij, bijna eem k'nd des huizes, en ik, hun aller lieveling, moeten wij twist brengen in ons huis? Nu reeds, zijln harde en bittere woorden gevallen tus- schen papa en Van Werden, die openlijk hem tegensprakje hebt zooeven den uitval ge- J hoord van Jettie tegen papa's strengheid en: I mama's meegaandheid, hoe zal het dan later gaan, wanneer ik mij verzet? Moet ik mijn den jongen het ongepaste van dergelijke voor nemens aan het verstand met de krachtige, hulp van een stoffer en werd daarvoor wegens, mishandeling tot f7.— boete óf 7 dagen ver oordeeld. ARRONDISSEMENYTS-RECHTBANK. (Meervoudige Kamer). Zitting van 16 November. U itspraken Joh. T., huisvr. K. H'. B., Helder, diefstal nader onderzoek. Jan H., Midwoud, rijwielver duistering, 2 mnd. gev. Simon Joachim O., H. H. Waard, schuldmisdr... f 60.— of 60 dagen, t. P. R Texel. Kippendief stal. 1 «maand gev. A. W. B., Leeuwarden, Hooger beroepzaak, f25.— boete of 25 dagen, C. J. L., huisvrj J. J., Hoorn, niisdr. art. "250 "Wetb. v. Strfr. f50— boete of 50 dagen. Om zalig bij in te dutte». De waarnemende Rijksadvocaat, mr. J. T. Asser, was cleze week overgekomen om een collectie belastingziaakjes op te "ruimen. Het was een zoodje van labberdepoepie, maar er werden toch nog flinke prijzen gemaakt. Voor eerst kregen we een bezending oyertredersi van de rijwielbelasting. Gefietst zonder be lastingplaatje aan hun karretje. Van deze snuiters was alleen Franciscus St. uit Wer- vershoof present. Frans is nog een oude ken nis, die in zijn gulden jeugd nogal rumoerig was en dan wel eens bezijden de streep liep. Hij beweerde nu niet op de fiets te "hebben ge zeten maar er naast te hebben geloopen, daar een der banden lek was. Enfin, dat zal wor den onderzocht en dus is deze zhak aange houden tot het tijdstip dat Asser weer eerf nieuwe, uitverkoop komt houden. Intusschen werd '-tegen elk der 'overtreders f 5.—; boete of 5 dagen gevorderd, behalve tegen; Anth. K., uit Wognum, die smoesjes heeft verkocht en tegen wien de eisch f 10.— of lö dagen luidt. Tmonieel v e rapd er tnig. Na de rijwielplaatjes kregen we de speel kaarten. Gelukkig ligt het misselijke wetje nu öp het apengapen. Niettemin konden nog net een paar nego- cianten in het verboden artikel, ongestempel de speelkaarten, te grazen worden genomen. Tegen een zoo'n scharrelaar P. P. H., die te Alkmaar en te Akersloot zijn verdachte waar had gepresenteerd, werd gevorderd 2 maal f25.— boete of 2 maal 25 dagen. echtgenoots huis binnengaan, verstooten dAor, mijn vader? Kunnen we zóó gelukkig gijn? O Huib, begrijp je »u -hoie troosteloos hard onze toekomst is De groote moedeloosheid stond op Huib's gezicht te lezen. „Wat dan toch..:..? Ik weet geen anderen' uitweg", prevelde hij. Eenskiaps stond Sofie op en de aanwezig heid van Wolfgang vergetende, sloeg ze haar armen onstuimig om Huib's hals, en met haar mooi gloeiend gezidhtje vlak bij het zijne,'zei ze dringend: Zoo even heb je je laten ontval len, dat je het misverstand wel kunt, maar niet wil ophelderen. Waarom niet, Huib? Als ik het je smeek, alsals een bewijs van je liefde. Sofieneen.... dat mag je niet doen, dat zou niet goed van je zijn. Waarom niet? riep zij heftig Ik strijd: voor ons geluk. Je noemde me je grootsten- schat. Welnu, too'n dat je me liefhebt. Toej Huib, ik smeek het je, ik houd zooveel van ie, ik ka» niet zonder je. Toe, maak ons ge-, lukkig, het hangt immers geheel van jou af. Zeg het mij dan, aan mij Ze klemde zich aan hem vast en kuste hem; hartstochtelijk. Huib weerde haar af, hij snakte naar adem. Als een angstkreet klonk het van zijn lippen: Neen, neen het mag niet. Mijn eer is er mede gemoeid, meer dan dat, de eer ,van een ander. Sofie slaagde een vrgygdek re-et Dus Huib, toch..... een ander? Zeg nu ook van wien. Hii zag haar verschrikt aan en viel neen op een stoel: Ik' lieb al te veel gezegd, zei) hij somber en beslist; geen woord meer, er; kome van wat wil, ik mag niet spreken. Maar ik wel. Huibert, klonk W-»Igang'si heesche stem. Daar scheen eensklaps leven ge komen in dat steenen beeld., den zwijgende} getuige van hun strijd. De ridderlijke'stand vastigheid van zijn jongsten broeder, die een valsche beschuldiging, ter w'ille van hem, man moedig bleef dragen, had hem zijn plicht lee- ren begrijpen. Indien hier een offer geëischt werd, dan moest hij dat brengen, al ware het ten koste vanalles. (Wordt vervolgd;

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1