Plaatselijk Nieuws VHF EN TWINTIG JAAR RAADSLID. EEN REQUEST. NUTSGEFARTtMEHT GUOKARSPEL. SE RECÏïEMEDSIBIID. Uit den Omtrek Nieuwstijdingen Personeele belasting van motorrijtuigen Harde Baard Uit onze Oost. De Communistische aanslag Een paar Amsterdammers, geklofte bin ken en gehaaid in, het vak, Israël van L. en Izak S. varen op de Koemarkt slaags ge raakt mét een paar Komoniezef», die zij spot tenderwijze speelkaarten hadden vaangeboden tegen eriormc hooge prijzen. De heere.n ver zetten zich nogal tamelijk toen zij werden aangehoudenMaar vandaag werden zij aar dig ond^r de citroenpers gezet. Tegen Israël luidde de eisch f 50.— boete of 25 dagen enj tegen Izak f 100.— boete of 50 dagen. Stikema Jajemstokerij. Voorts werd behandeld een uitgestelde zaak tegen D. W. B., betreffende een geheime bran derij. De rijksadvocaat eischte 'hier 14 dagen gev. en f 100.— boete. Belegen sigalren. Ten slotte stond nog terecht de reiziger T. W. T„ uit Hoorn, die op 16 December 1924 te Aindijk was aangehouden met twee kistjes sigaren, onvoldoende gebanderolleerd. De rijksambtenaar Blokzijl, die een reusachtig geheugen mbet hebben, wist zich de geheele zaak nog goed te herinneren. Gevorderd werd' tegen den armen slokker f 50.— boete óf dagen en f 100.- boete of 10 dagen. Met deze schitterende klant was mr. Asser's t'aak volbracht en werd de z'ittirjfr gesloten. Over 14 dagen uitspraak. N 00 RBjSCHAIl WOUDiE. Het volgende bericht nemen wij over uit her „Christelijk Nieuwsblad" Zaterdag 20 November hoopt de heer A. Bar- ten Pz. den dag te herdenken dat hij vóór 2©. jaar zijn intrede deed. in onzen gemeenteraad. Met hem deed de eerste Anti-revolutionair zijn intrede in den Raad, die tot uien dag toe steeds uit enkel vrijzinnigen had bestaan. Erkend dient te worden, dat het aan cle stem men van onze Vrijzinnige medeburgers is te dan ken, dat het ons Anti-Revolutionairen gelukte, een zetel in onzen Raad te verkrijgen, en nadien heeft de heer Barten steeds stemmen pp zich; vereenigd van zijn politieke tegenstanders. Zelfs heeft de nog steeds in meerderheid Vrij zinnige Raad den heer Barten een .Westihiouders- zetel toevertrouwt, welke functie nu reeds 7 ja ren door hem werd vervuld. Een woord van hulde aan de onpartijdigheid onzer liberale medebur gers is hier zeker op zijn plaats. Geve onze God aan den heer Barten nog vele jaren het voorrecht, om met dezelfde lust en teewijding ,als in de verloopen 25 jaar, onze Ge meente te dienen met zijn gaven. Aan de hand van bovenstaande hebben wij stellig waardeeringi voor de rondborstig!» erken ning, dat de heer Barten voor de anti-revol. par tij een raadszetel heeft kunnen innemen door de hulp eo medewerking van de vrijzinnige kie zers. Op prijs moe? gesteld worden, dat men openhartig en eerlijk die geboden hulp op prijs stelt. Maar, van onzen kant erkennen wij grif, dat de lieer Barten zijn zetel in den Raad ten 'volle heeft verdiend. Verdiend door zijn uitne mend begrip omtrent de belangen, die eveneens aan zijn vertegenwoordiging waren toevertrouwd. Het was het gemeenschapsgevoel,, als burger der gemeente, dat hem leidde en steeds de richting) heeft aangegeven. En evenzeer stellen wij het op prijs, dat, waar het moest, plicht en geweten hem gebood te doen, wat zijn beginsel door schreef. De heer Barten behoort tot die bezadigde, mannen, wier blik verder ziet, dan het partij en beginselbelaog der kortzjehtigen. Natuurlijk' is hij en blijft hij anti-revolu'tioniiair. En juist daardoor heeft hij de algemeene achting verwor ven. Waar de middelen aanwezig waren, daar heteft hij medegeholpen de gemeente vooruit te brengen, te helpen besturen, die haar bloei en welvaart bevorderde. De heer Barten kan een blik van zelfvoldoening achter zich werpen. Hij, die voor zich zelf zoo weinig opeischte, maar steeds voor anderen als raadslid hoogere belan gen beoogde, heeft den dank zijner burgers ver diend, van allen. Dit heeft hij verworven door zijn „wijsheid en voorzichtigheid", zijln diep be sef van zijne afhankelijkheid van Hem, Dien hij in woord en daad beleïdt. Die heilige over tuiging sprak uit zijn optreden, daarom kunnen \vij hem eeren. Dit gaf hij nooit prijs. Wij er kennen opnieuw gaarne, dat de heer Harten daar door de sympathie heeft verkregen en behouden en wij wenschen hem nog een tal van jaren gezondheid en lust toe voor net vervullen 'van zijn raadslidmaatschap, dat hij „edelachtbaar" draagt. (Red. „N. L. Crt.")i - OUDKARÜPEL. Een 18-tal Spoorstraatbewoners heeft zich tot den officier van justitie gewend met een, request inzake het overbrengen van juffrouw SchipperDutjpk naar het Prov. Ziekenhuis „Duin en Bo$ch" te Gastricum ter verpleging. Een twaalftal redenen worden door deze buurtbewoners! in dit request aangevoerd, waar in twijfel wordt uitgesproken of het overbren gen naar genoemd ziekenhuis wél rechtma tig geschiedde, waarom zij beleefd verzoeken hiernaar een onderzoek te willen jnstellen, welk onderzoek er toe zou mogen leiden, dat deze vrouw ten spoedigste zou kruinen wor den vrijgelaten. - OUDKARSPEL. Gister in den namiddag is in het Alkmaar der Meer verdronken de schippersknecht K. Schot. Het ongeluk vond plaats doordat hij van den loopplank viel. Het lijk is tot nog toe niet gevonden. - NOORDhSCHARWOUDE. Zondagavond was 'het voor de GerefKerk een heugelijke ure da^r Ds. J. Gillebaard van zijn gemeente afscheid nam, door zijn vertrek naar Zeist. De scheidende leeraar had tot tekst gekozen Hëbr. 13 vers 20 en 21. Na de be.- diefiing' 'des Wöordt richtte de leeraar 'zij#" tot zijn gemeente in welks mdiden hij' nu ruirh 1 4 jaar had gearbeid. Ouderling Jong spralk namens de Gemeente Ds. Gillebaard toe, Ds, vam Andel van St. Pancras namens de ge- nabuurde kerken, en door den heer Amdriega, evangelist, namens de vereeniging voor Evan gelisatie. Staande werd door de gemeente nog toegezongen de zegenbede uit Ps. 134. Het kerkgebouw was overvol, zoodat velen zich met een staanplaats moesten tevreden i stellen. - DIEPSMEER. Bij de op 16 November gehouden verkie zing voor een lid van het Bestuur van "den Dieps- en Moorsmerpolder, werd gekozen in de vacature C. Vries, de heer K. Stam Mz. te Koedijk. Dinsdag jl. had ten lokale van den heer C. Vis, de eerste reciteerwedstrijd plaats, uitgeschë- ven door het Nutsdepartement, waaraan dezen vond uitsluitend door heeren werd deelgenomen. Juryleden: Mw. J. Dieutèkom-Berkhout te Nrd.- scharwoude, Ds. .1. J. van Meurs te Zuidsetiar- VM-ide en P. A. Molen te Broek op Ljingendijk Deelnemers: 1. H. Sjoers, Alkmaar, „Het Triomflied der Beschaving". 2. B. van Petten, Alkmaar, Proloog uit de revue „Voor den Paal". 5. H. Sjoers, Alkmaar, „Het Zoutvat". 4. H. Slikker, Warmenhuizen, „De Mijnramp" j. T. Kostelijk, Heiloo, „Verhaal van een Werkman". 6. D. Hoek, Winkel, „De Draaimolen dos Levens". 7. B. van Petten, Alkmaar, „Onbeschaafde Negers". 8. H. Slikker, Warmenhuizen, „De Vrouwen van thans". 9. C. Wagenaar, Zuidscharwoude, „Een Vers, dat als een nachtkaars uitgaat". IC'. C. Knijn, Wieringerwaard, „Oom Klaas uit Ijogeeren". Het bezoek was bevredigend. De heer J. Keizer opende als viae-voorzitter de bijeenkomst met een welkom aan juryleden, mededingers, de aanwezigen, en ©en bijzonder wel komstwoord aan den Heer Burgemeester voor zijne tegenwoordigheid. Hij hoopte verder, dat de eerste wedstrijdavond mocht slagen en het succes bereikt mecht worden, dat men er van hoopte. Wat nu het beloop van den a.vond betreft, wij wenschen het oordeel der Jury niet vooruit te loopen. Wanneer wij zeggen, dat de Heer K. Slikker t an Warmenhuizen den publieksprijs ver wierf, dan gunnen wij hem dien gaarne, maar wij dachten er anders over. Vorder was de uitslag der stemming als volgt „Oom Klaas uit logeeren" 3 stemmetv „Een vors, dat als een nachtkaars uitgaat" 16 ,„De draaimolen des levens" 3 „Het Triomflied der Beschaving'' 17 K „De Vrouwen van thans" 16 „Het Zoutvat" '43 „Het verhaal van deu Werkman" 30 „De Mijnramp" 50 v Ons algemeen oordeel over dezen avond is, dat hij niet stond in het teeken der kunst. Over hel algemeen, zeggen wij. Wanneer de wedstrijden achter den rug zijn, die voor de dames zal de volgende week plaats hebben,' willen wij meer in den breede ons oordeel' over een en ander zeggen. Reciteeren is geen kunst, wqaraan men zich zonder behoorlijke studie ongestraft kan wijden. Declaméeren is weer iets anders, Iets „zeg gen", zoo, dat gestes en mimiek kracht bijzet ten aan de vertolking, men js er niet zoo spoe dig mee klaar. Het is ons gebleken, dat men blijken heeft gegeven, hieromtrent nog heel wat begrip te kort te schieten. Het reciet moet begrepen worden, taal en stijl bestudeerd, de vertolking den inhoud weergeven zonder theatraal effect. Iets zeggen, zoo, dat het ver staan wordt, ziedaar de kunst. Sommigen hadden zich veel moeite gege ven, het succes was daaraan niet evenredig Voor een liefdadigheidsvoorstelling zouden wij het een aardigen avond hebben gevonden, maar voor een avond met de daaraan gegeven beteekenis, bleef hij beneden het middelma tige. De goeden niet te na. gesproken. Het sluitingswoord was waardeerend en geestig de avond was met alle aandacht1 verioopen. - ZUIDtSCHARWOUDE. Naar wij vernemen hebben enkele raadsleden zich met een adres tot den gemeenteraad gewend, met verzoek het- eenmaal genomen raadsbesluit geen gelden te voteeren voor verbetering van den Twuijverweg, in te trekken, en alsnog finaneiee- len steun te willen verleenen. Een uitgebreide me morie van toelichting vergezelt dit adres. - ST. PANCRA8. Waar de te houden „Witte Kruis'-bazar hier momenteel aller aandacht vraagt, schijnt het ons w#l van belang te kunnen melden, dat de Edel- achtb. heer Kroonenburg deze week zitting heeft genomen in het Eere-comité, en daarvan Voor zitter is geworden. r Een 'persoonlijke kwestie met den voorzitter van het Witte Kruis, welke al van jaren her dateert, vormde tot heien een beletsel. Door én kele comitéleden zijn dezer dagen pogingen tot toenadering in het werk gesteld, welke met het gewenschte resultaat werden bekroond. Stellig zal deze oplossing ten gunste zijn van de zaak der bazar, welke, gezien de op2et, "een mooi succes belooft te worden. Het comité heeft gëmeend ook de kinderen een aardige attractie te moeten aanbieden in den vorm van verschillende wed strijden. Wij hebben tiet genoegen gehad gisteren 'een vergaderiq- gvan het werk-comité bij te wonen, waarbij we een duidelijk overzicht kregen van den omvang van den bazar, en ons tevens bleek de groote toewijding voor het te verrichten werk. Speciaal hebben we dan het oog op de dames, welk eals 't ware met elkaar hebben gewedijverd in het vervaardigen van vele smaakvolle arti kelen. Waar bovendien van alle zijdeur zoowel op luxe als huishoudelijk gebied, «fraaie en somtijds groote collecties artikelen door vele firma's zijn ingezonden, zal er zeker voor een ieder wat naar keus zijn. En waar de St. Nicolaastijd op komst ie ,zal het ook bepaald niet aan koopers(sters) ontbreken. Hopen we dus tenslotte, dat de rechte stemming op die dagen aanwezig is, temeer daar de uitkomsten van deze bazar ten goede komen aan het algemeen belang. ST. PANCRAS. Vergadering van de IJsboeiervereeniging op nsdag 16 Nov. ten lokale vai van dên heer H. Gerritsen. i Aanwezig 53 leden. Nii een welkom door den heer Hoogland, volg de lezing en goedkeuring der notulen. De rekening van den penningmeester gaf een ontvangst aan van f312.12 plus een saldo over 1925 van f259.22. De uitgaven bedroegen 285.50. De contributie blijft bepaald op 5 ct. per 1000 Kg. kool en 3 cent per koop uien. Dioor liet bestuur wordt voorgesteld bet bode loon vast te stellen op f 25 met dien versttan.de, da,t voor elke keer, dat meer rondgezegd moet worden als 15 keer, fl.50 vergoed zal worden. Goedgevonden. Voorstel Jb. Kriek, om het bestuur een kleine vergoeding toe te kennen, wordt aangehouden tot een volgend jaar. De heer A. Bakker zou het „slof" bij ijsgang meer in het midden van. de vaargeul willen ma ken,, waarop Kloosterboer opmerkt, of niet ver hinderd kan wordeu, dat groote motoren het „slof" vernieleu. Naai' aanleiding van een voorstel Groen, om aanschaffing van een motorvlet, om het ijs open te maken, zal een onderzoek worden ingesteld naar de kosten daarvan. Het aanvangsuur op 9 uur te bepalen, inplaats; van 8, voorgesteld door Jb. Kloosterboer, wordt niet ondersteund. De bode verzoekt de leden meer medewerking, hetwelk door de Vries wordt onderstreept. Hierna had de gewone verloting plaats van koolmanden, touw eu dergelijke, welke een ge zellig verloop had, waarop sluiting volgde. Handigheidjes. Zaterdagavond zaten vijf Engelsche stokers, alleu opvarenden van het stoomschip „Wallsend", ca -de 29-jarige Nederlandsche machinist J. T. S. bij elkaar ia een bar aan Schiedamsch(en dijk te Rotterdam. Eeu van de Engelschen zou enkele handigheidjes met speelkaarten ten beste geven. Inderdaad goochelde hij heel aardig, Daar na stelde hij voor, eens een staaltje van zijg nraeht te laten zien. Hij zo uden machinist met éé.1 hand optillen. De machinist moest daarvoor achter in het café gaan staan, tegen een muur. De Engelschman greep hem met de rechterhand en duwde hem inieédaad omboog, maar tegelij kertijd stak hij zijn linkerhand in den rechter binnenzak van het colbertjasje van den machinist en daaruit haalde hij eeu portefeuille te voor schijn, welke bij achterom aan een maat gaf. Dieze gaf haar op zijn beurt door aan een derden Engelschman, deu 28-jarigen B. M-, die daarop haastig liet café verliet. De buffetjuffrouw had ëen en ander gezien en riep: Houdt hem! De overigge cafébezoekers trachtten daarop de vier andere Engelschen te grijpen, Een hunner, de 28-jarige E. T., die de kunstjes had vertoond, wist evenwel te ontkomen. De politie werd gewaarschuwd en vier agenten verschenen, die de drie overgebleven Engelschen den 24-jarigen H. C. R., die de portefeuille van T. "had aangepakt en aan M. had doorgegeven, W. B. en J. I. overbrachten naar bet politiebu reau. De machinist en de buffetjuffrouw gingen mee, om als getuigen hun verklaringen af te leggen. Onderweg zag de juffroutv den wegge- loopen E. T. loopen. Zij wees hem aan de agenten, die hem vervolgens aanhielden en eveneens naar het burea umeenamen. De vier Engelschen wer den voorloopig opgesloten. Gistermiddag kwam de nog ontbrekende op het burea ufinformeeren, waar zijn kameradén bleven. Die man, die zelf de portefeuille hajdi weggenomen, is daarop eveneens opgesloten. W. B. en J. I. zijn heengezonden, de andere drie blijven voorloopig op het bureau. Dë portefeuille, waarin wat geld zat, benevens een aantal getuigschriften, is nog niet terecht. Een auto te water. Een stoet van auto's en rijtuigen stonden en file toén Maandagavond de afscheidsvoorstelling van mevr. Mann-Bouwmeester in de „Harmonie" te Leeuwarden was afgeloopen. In alle richtingen zag men de voertuigen met hun passagiers ver dwijnen en eeu getoeter van claons en een ge schitter van lichtbundels over de straten, deed de voetgangers opschrikken en een veilige plaats zoeken. Een der auto's dié een echtpaar, wonen de aan den Groninger straatweg zou vervoeren, nam de richting van de "Westerplantage. De be doeling van den' chauffeur was, om over de ver nieuwde brug te rijden. Deze brug wordt nog met twe epetroleumlantaarns in het mid'den ver licht. Deze beide Spijkerkoppen kunnen de duis tere omgeving daar dus niet voldoende verlich ten. Bovendien was 't dampig weer en de chauf feur liad' moeite het voorglas schoon te houden voor epn goed uitzicht. Bij de brug gekomen, gooi de de bestuurder het 3tuurrad naar rechts, blijk baar in de meening verkeerende rechts van de brug de brug te vinden. Op een halven meter afstand van den wal bemerkte de chauffeur, dat hij in de gracht zou rijden. Hij reihde uit alle macht, tengevolg ©waarvan de auto achteruit slipte en bij den wal neergleed. De chauffeur, ge- lukkig niet uit het veld geslagen, overzag oogen- j blikkelijk het gevaar en had tegtenwoordiglheidi van" geest genoeg liandelend op te treden. Her eerst dacht hij natuurlijk aan de inzittenden. Vol gens zijn verklaring; was hij al uit de auto voor deze goéd eu wel aan den grond van de gracht, stond. Boven op het voertuig staande, boog hij zich ter zijde en mocht na eenige inspanning het. portier open krijgen. Hij greep wat hijl vast-kon kAjgen, de dame strekte haar armen in grooteq angst naar de reddende hand uit, en na eenige moeite slaagde hij er in haar buiten den wagen te krijgen. Nu moest haar man gered worden; dit ging niet zoo gemakkelijk, daar deze geheel ver- altereerd, dwars voor het portier lag. De angst kreten der dame spoorden den jongen man tot uiterste krachtsinspanning en het gelukte hem den heer zoover om te wentelen, dat hij diens beenen kon vastgrijpen. Inmiddels waren anderen toegeschoten ,die bij het reddingswerk behulp zaam waren en zo okwamen de 'drenkelingen aan den wal en werden zoo spoedig mogelijk per auto naar Ruis gebracht. Toen de chauffeur zich dén anderen dag naar de woning der beide menschen begaf, om zic-b van hun toestand op de hoogte te stellen, bleek het, dat ze er goed waren afgekomen en een goe den nacht hadden doorgemaakt. „En," vroegen wij, schrijft de „Lw. Crt." den chauffeur, „hoe is het met je zelf?" „Toen ik het ongeluk bemerkte en begreep, dat ik het Piet kon voorkomen, was ik op alle? bedaacht," zeide hij, „en zoolang de redding duur de goed bij mijn postiieven, maar toen ik die menschen op den wal had, werd ik beroerd." Gisterochtend was hij nog wel een beetje ont steld en gejaagd, maar hij was toch blij, dat die mijnheer en mevrouw er goed aan w.aren ont komen ,en met eeu trek van tevredenheid en zelfvoldoening zei hij„die mevrouw zei maar steeds, als die jongen ons niet had geholpen, dar had ik n umijn mau niet meer." Gistermorgen was men aan het Schavërnek bezig met een hijschtoestel den wagen uit het water op te halen, f v Een belastingmedewerker schrijft aan het „Al gemeen Handelsblad": Blijkens de Memorie van Antwoord is bij nota va nwijziging eeu verandering aangebracht in het wetsontwerp tot wijziging van paragr. 5 van art. 31bis der wet op d ePersoneele Belasting. Daar deze verandering van zeer veel belang is, wijl zij grootendeels de beizwaren tegen de voor gestelde wijziging opheft, geven We hieronder in het kort den inhoud weer van genoemde par. 5, zooals die thans luidt; zooals zij zou worden volgens het ontwerp en zooals zij in het gewijzig de ontwerp is gesteld. Thans zegt par. 5: De belasting! wordt tot de helft verminderd voor de motorrijtuigen, die uit sluitend of tioofdzakelijk voor het beroep of be drijf van den belastingplichtige worden gebe zigd. Het ontwerp redigeerde: De belasting wordt tot de helft verminderd voor de motorrijtuigen, die uitsluitend voor het beroep of bedrijf v. d. b. w. g. Het gewijzigde ontwerp luidt: De belasting, wordt tot de helft verminderd voor de motorrij tuigen, die uitsluitend of nagenoeg! uitsluitend voor het beroep of bedrijf v. d. b. w. g. Het woordje „hoofdzakelijk", zooals dit in de wet- op de Personeele Belasting meermalen voor komt, heeft daarin volgens de belastingadmini stratie de beteekenis van „voor het belangrijkste deel', „voor het overgroote deel"; hoofdzakelijk stond tegenover bijkomstig, bij uitzondering. De Hooge Raad echter huldigde dit standpunt niet. Volgens dit college gaf reeds een verbruik van iets meer dan de helft voor beroep of bed'rijf recht op een belastingreductie. Met het gevolg, dat tegen, de bedoeling van den wetgever een veel te groot- aantal houders van motorrijtuigen aanspraak ging' maken op halve belasting. Met het voorgestelde wetsontwerp viel men nu echter in een ander uiterste. Alleen een uitslui tend bezigen voor beroep of bedrijf zou halvoe ring der belasting meebrengen. Met één enkelen rit voor genoegen zou men zich een aanslag naar het volle ta'rief op den hals halen. De regeeringi heeft gevoeld, dat dit toch ook weder niet opging. De bedoeling, van den wet gever zou men aan deu anderen kant voorbij streven. De gulden middenweg is thans gtevon- den. Zij het dan, dat men dien op het bord aan duidt met den minder mooien term „uitsluitend of nagenoeg uitsluitend". Rij het scheren van de meest harde en stugge baard gee,u last van stuk gaan of schrijnen diar buiid, indien men vóór liet in zeepen dfe baard- oppervlakie inwrijft met oen weinig Dwos 30, Tube 80 et. P tl H 0 L- De Minister van Koloniën heeft gistermid dag van den Gouverneur-Generaal van Ned - Indië het volgende telegram ontvangen: Toestand geheel West-Java bevredigend, be- behalve in regentschap Pandeglang, waar be- voiking zelve in ernstig verzet.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 2