BuitenBancSsch Overzicht Binnenland Hef verdrag met België Het spoorwegongeluk bij de lliok Herclassificatie Hulppost- en Telefoonkantoren KERKNIEUWS Woensdagmiddag 2 uur vergaderde de Raad van bovengenoemde gemeente ten raadhuize onder voorzitterschap van den Edelachtbaren Heer van Slooten, burgemeester. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met oen woord van welkom. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen zijn: a. Dankbetuiging van.het Hoofdbestuur van het Witte Kruis voor de verleende subsidie, Wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Verzoek om subsidie van de Muziekver- eeniging Hugo. Bij eventueele toekenning wil genoemde vereeniging zich verplichten tot het geven van 3 zomerconoerten. c. Idem van de Harmonie kapel Kunstkring. De heer Kostelijk zegt dat bi) het eerste verzoek wordt aangegeven het geven van 3 concerten, het tweede zegt hiervan niets. Spr. hoopt niet dat bij feesten _geen medewerking zai worden verleend, doordat de vereeniging mogelijk zou kunnen verwijzen naar hare ver plichting van cf conkerten. De voorzitter zegt, dat voor feesten, nier uitgaande van de gemeente, waarvoor mede werking wordt gevraagd, hier buiten staan. De heer Kostelijk twijfelt er niet aan of de vereeniging zal medewerking ten alle tijden verleenen, doch, spreker heeft dit naar voren gebracht voor hetgeen in „de toekomst zou kunnen gebeuren. Niettegenstaande acht spreker het geven van concerten een blijk van erkentelijkheid. De heer Mienes merkt op, dat nog nimmer door de verschillende vereenigingen mede werking is geweigerd. B. en W. stellen voor een zelfde subsidie te verleenen als het vorige jaar. n.l. f75.— aan de twee genoemde vereenigingen. Aldus wordt besloten. d. Van het gemeentebestuur van Alkmaar de b$grooting van den Warenkeuringsdienst voor 1927, welke sluit in ontvangsten en uit gaven op een bedrag van f86.000.—. De bij drage voor deze gemeente is bepaald op 17.9 cent per inwoner, hetwelk een bedrag is van f629.08. Wordt voor kennisgeving aangenomen. e. Subsidie-aanvrage van den R.K. Land- en Tuinbouwbond alhier, voor vergoeding van on kosten voor verlichting en verwarming der lo kalen, waarin de cursus gehouden wordt. De voorzitter deelt mede, dat B. en W.< gen gelegenheid hebben gehad dit verzoek te behandelen. Wethouder Kroon vindt dit niet bezwaar lik en kan zich vereenigen met bet toekennen van subsidie. De voorzitter stelt voor een subsidie te ver leenen van f 50.—, hetgeen éveneens aan den Tuinbouwbond Noord is toegestaan. Aldus wordt besloten. f. Dankbetuiging van den L.T.B. „Nieuw Leven" en L. T. B. Noord voor de verleende subsidie. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Bunt 3. Voorstel B. en W. inzake gedeeltelijke aflos sing schuld G. E. B. en van de gemeente. Door te veel kasgeld wordt voorgesteld een bedrag van f5600 af te lossen. Aldus wordt besloten. Punt 4. Voorstel B. en W. tot aanleg van een laag spanningsnet bij de Roskambrug. De aanleg is geraamd op f547.25, terwijl de exploitatierekening een batig saldo van "f17.75 vermeldt. De heer Poland merkt op dat de Spoorweg Maatschaüpij wederom f2.— eischt voor de draden welke den spoorbaan kruisen. Spreker vraagt of het Polderbestuur even eens heffing eischt van de Maatschappij, daar deze eveneens over "den dijk gaat. Dé voorzitter merkt op, dat het thans moei lijk gaat om over polderzaken te spreken, doch zal het bestuur wel degelijk rekening hou den met deze opmerking. Conform het voorstel wordt besloten Punt 5. Voorstel B. en "W. tot aanleg van een laag spanningsnet naar het Stoomgemaal van den Polder Heer-Hbgowaard. De aanleg bedraagt f1106 20, de exploitatie bedraagt aan uitgaven f 159.35, aan ontvangsten f 147.60. De voorzitter merkt op, dat de rekening een kleine verliespost vermeldt, doch zal deze spoedig in een winstpost veranderen, daar er tjhans weder een aanvrage voor aansluiting is toegezegd. De heer Kostelijk merkt op, dat alleen dan tot aansluiting van het net wordt overgegaan als er 5 of 6 aanvragen zijn waardoor het ren dabel wordt, zooals thans weer het geval is. Spreker vindt het een bekrompen standpunt dat een aanvrage wordt geweigerd indien deze alleen komt en de aanvrager aan het einde van het net woont. t De voorzitter merkt op, dat als de afstand tdt zulk een woning te groot is, de aanvrage afgewezen wordt en huldigt de stelregel: in dien de aanleg rendabel is, dan 'hiertoe over gaan. Conform het voorstel wordt besloten. Punt 6. Wijziging begrooting 1926. Door overschreiding van enkele posten stel len B. en W. voor over te gaan tot eene ver hoog ing van f 8532.92V2 en een verlaging van f2345.291/2 Aldus wordt besloten. Door B. en W. wordt voorgesteld over te gaan tot het onbewoonbaar verklaren van de woning van mej. G. Jes aan den Schaperweg. De voorzitter deelt mede, dat deze woning binnenkort leeg komt en vermoedelijk zal worden afgestaan aan het Burgerlijk Armbe- siuur. Op advies van de Gezondheidscommissie stellen B. en W. den Raad aldus voor. Na eene enkele opmerking wordt aldus be sloten. De heer Kostelijk wenscht eenige inlich tingen omtrent de aansluiting bij het water leidingbedrijf. De voorzitter deelt mede dat maandelijks ui: Alkmaar mededeeling wordt gedaan, dat er verschillende aansluitingen tot stand zijn gekomen. Van de 700 woningen moeten er thans nog honderd worden aangesloten. Spri is over den toestand niet ontevreden. Het verheugt den heer Kostelijk dat er thans reeds 80 pet. is aangesloten, doch meent tegenover de goedgezinden ^een standpunt in te moeten nemen om thans een krachtige hou ding aan te nemen, doordien de tijd voor aan sluiting (bijna 3 jaar) lang genoeg geweest is. De voorzitter zegt, dat er reeds verschillende malen procesverbaal is opgemaakt; binnenkort zullen wederom waarschuwingen worden ge geven en bij eventueele halstarrigheid weder om procesverbaal worden opgemaakt. De heer Pool wenscht de aandacht te ves tigen op de boomen van het Schoolplein, welke door hunne gesteldheid een gevaar op leveren voor de veiligheid. Spreker ziet in het verwijderen der boomen een goede werkverschaffing. De voorzitter zegt, dat indien de toestand der boomen 200 slecht is, het verwijderen nood zakelijk is. Spreker zal de zaak in oogenschouw nemen, waarna de verwijdering 'binnenkort za"l geschieden. De heer Tromp vraagt, naar aanleiding van een krantenverslag, waarin vermeld stond dat het Polderbestuur het plan heeft in Februari de slooten, evenals vorig jaar, leeg te ma len, wat er gedaan zal worden, indien er brand uitbreekt. Spreker zegt, dat bij den laatsten brand bij den heer P. Min de brandspruit verdienstelijk werk heeft verricht, vooral ten opzichte der belendende perceelen. Tevens is het spreker bekend, dat een inspecteur eener brandver zekering het vorig jaar reeds de vraag heeft gesteld, hoe of er gebluscht wordt, wanneer de slooten leeg zijn. Spr. acht het gemeentebe stuur aansprakelijk vooraldoor het eertijds genomen besluit om geene brandkranen op de waterleiding te plaatsen vanwege de uitge breidheid der gemeente. De voorzitter deelt mede, dat het water in de slooten niet zoo laag gemalen zal worden als het vorige iaar. Z. A. zal bij de bespre king met het Polderbestuur rekening houden met de gemaakte opmerking. Inzake het genomen besluit betreffende punt 3 der agenda worden de volgende nummers uitgeloot: 19, 30 a en bA 23 a en b, 20, 28. a en b, 3 en 2, ieder groot f700.—. Hierna sluit devoorzitter de vergadering. Wanneer een mensch vooruit zien kon, en van te voren de gevolgen en resultaten -van' z'n handeling zou begrijpen, dan zouden waar schijnlijk wel allen anders doen. Want er zijn er eigenlijk maar weinigen, die in het klein en in het groot "komen, waar ze naar to: wil den. En zoodra ze dan, op het niet bedoelde punt aangeland, achter zich kijken, beseffen ze, dat ze dit verkeerd gedaan hebben en dat, wanneer alles misschien tenslotte npg wonderwel wel is terechtgekomen, dit eigenlijk niet eens aan hun eigen doordachte hande lingen is toe te schrijven. Dat maakt het le ven niet makkelijker. We worden erj wanneer we dat beseffen, een beetje onzeker door. Het loopt toch zoo anders, dan we bedoeld hadden, denken we en het is goed, dat het. leven ons niet toestaat 'den zin af te maken.' Want we kunnen de conclusie niet trekken, dat het nu dan ook maar beter is niets té doen. We moeten niu eenmaal vooruit, dat wil zeggen, doen, handelen op gevaar af van. averechtsche resultaten te bereiken. Het eeni ge. wat we er uit kunnen leeren is niet te vast op de bedoelde resultaten te vertrouwen tn voorzichtig te iiin. Misschien denken de Engelsche mijnwerkers; dat nu ook. Zes en eenh alve maand hebber^ ze gevochten'om hun loon op peil te hou> den en hun werkdag te handhaven en een; algerneene nationale regeling met de mijneige naars te brengen. En het resultaat;? Ellen da en honger en een schade van 3 millioen pond per dag aan het Engelsche leven en o, jaj een scheidsgerecht van 6 maanden, dat he* beroep zal behandelen van elke overeenkomst, die niet met de standaard .bepalingen voor de districts-overeenkomsten met de eigenaars in overeenstemming is en waarbij een langere werkdag, dan die van zeven uur in het geding komt. Dat laatste, is dan de pleister op de wond van de nederlaag voor de mijnwerkers, ■dief den strijd verloren hebben. Het is veel min der dan zij tijdens de staking hadden kunnen krijgen. Maar ze wilden volhouden, meenden, te kunnen overwinnen. Nu is het zelfs nog de vraag, of ze dat scheidsgerecht zullen krij gen. De eigenaars willen er niet van weten. "Maar cfe regeering schijnt wel van pihn 'deze keer door te zetten en zoo nooclig de eigenaars te dwingen. Maar het blijft een poover resul taat. En de verzuchting „hadden we dat gej weten," zal zéker van veler lippen komen. En de Engelsche mijnwerkers zijn de eeni- gen niet. Overal zijn er die zoo praten. En, misschien denken 3e Slowenen en Kroaten, die zoo fel tegen de hen verdrukkende Do-' nau-monarchie ageerden, er tegenwoordig ooki wel eens aan. Ze zijn met het Koninkrijk de* Serviërs, Kroaten en Slowenen, dat hen ipf- slikte en dat van hen feitelijk allemaal Ser-, viërs zou willen maken, maar matig tevreden. Maar bovendien hebben vooral de Slovenen van het fascistische Italië heel wat te ver buren. De oorlog, die hen van het Oostenrijk- sche juk bevrijden zou, heeft een ander juk hun opgelegd, dat zeker niet minder zwaaé is. Onder de Oostenrijksche overheersehing, hadden de Slowenen 600 scholen. Nu heb ben ze er in het Italië toegevoegd Sloweensch gebied niet een meer. Op de verhouding tus- schen Italië en Zuid-Slavië kan dat niet zon der invloed blijven. Want het is niet een op zich zelf staande daad, deze verdrukking van de Sloweensche minderheid. Italië heeft na den oorlog voortdurend ge tracht op den Balkan de positie te veroveren, die de Donau-monarchie er eens innam. En die poging is, sinds het fascisme Italië tot een fel nationalistisch imperialisme 'opzweep- te, steeds krachtiger en "brutaler geworden. Het fascistisch Italië,, dat van een g'rooter macht en invloed droomt, wil in Midden-Euro pa, maar vooral naar het Oosten toe, zijn in vloed uitbreiden. En het heeft daarvoor al lereerst een sterke machtspositie op den Balkan noodig. Maar de Balkan-volken zijn dezelfde niet meer van vroeger. "Hun eigen bevrijdings oorlog in 1913, gezamenlijk tegen Turkije ge voerd, had hun gevoel van eigen waarde al belangrijk versterkt. Maar de wereldoorlog in 1914 begon mét een zoo volledige overwinning, van de Entente, heeft dat gevoel wèl een beet je tot het fantastische opgedreven. De Balkanstaten Roemenië en 'Servië zijn zoodanig vergroot, dat ze zich een beejje als* groote mogendheden ga^m voelen. Daardoor verzetten ze zich nog halstarriger tegen iedere; poging tot inmenging in hun aangelegenheden en tot overheersehing van den Balkan dan' ze het vroeger tegen de Oostenrijksche al de den Roemenië, aan de Zwarte Zee, in het Oos ten van den Balkan gelegen, heeft nu van de Italiaansche aspiraties, die zich rondom de, Adriatische Zee en het Oosten 3er Middel-, landsche Zee concen'treeren niet veel last._ 'Maar de Grieksche £n Servische aspiraties kwamen er leelijk door in het gedrang. De voornaamste oorzaak van de hevige vij andschap tusschen Servië en nu wijlen 'de Do- nau-monarchie was ongetwijfeld de drang van Servië naar de Adriatische Zee. Daarbij bot ste het vroeger tegen het Oostenrijksche stre ven, maar nu nog veel heftiger tegen het Ita liaansche. Italië ziet de Adriatische zee geheel als een Italiaansche zee. En de Serviërs hebben al be grepen, dat ze, hoewel ze nu Zuid-Slaven ge worden zijn en een veel grooter njk hebben en veel invloedrijker positie innemen, tegen dat streven niet gemakkelijk op- kunnen. 'De ruil, die ze in dat opzicht met de Donau-mo- narchie gedaan hebben, is niet zoo heel goed. Wat zouden de Poolsche sociaal-democra ten van Hen ruil denken, die ze met Pilsudski gedaan hebben? Pilsudski was aanvankelijk een der hunnen. En daarom waren ze niet zoo erg afkeerig van de staatsgreep, waarmee hij- de macht aan zich trok en van zijn „riictatuur. Maar nu richten zich die macht en die dicta tuur ook tegen hen. En de verordening op de persvrijheid heeft hen radicaal in de op positie gedreven. Of Pilsudski er zich veel van zal aantrekken? Hij pakt de zaken op Mus solini's manier aan. En bovendien pleegt men zich in het oppositie niet veel aan te trekken; Het communistisch Rusland leert hoe men haar den morid weet te snoeren. Toch blijkt de wond van de Russische oppositie nog niet geheel dicht te zitten. Het heet zelfs, dat Trotskï weer aan invloed wint. Voor de meer derheid der communistische parfrj is net -een leelijk ding, dat ze zelve innerlijk verdeeld is. Het laatste woord inzake de oppositie schijnt dan ook nog niet gesproken. In de Zaterdag in Den Haag gehouden ver gadering van het nationale comité van actie tegen het Nederlandsch-Belgische verdag is besloten de actie etgen het verdrag, zooats het nu door de Tweede Kamer is aangenomen, voort te zetten. De redactioneele commissie zal de door Min. van Karnebeek uitgesproken rede, waarmede hij het tractaat in de Tweede Kamer heeft verdedigd, aan beredeneerde uitvoerige critiek onderwerpen, en "binnenkort zal in Den Haag een groote "lezing worden gehouden, welke per radio over het geheele land zal worden verspreid. Men verwacht, dat d-e Eerste Kamer eerst einde Januari of begin Februari het verdag in behandeling zal nemen. Rotterdam in actie. Naar aanleiding van de groote belangstelling welke getoond wordt voor de wijze waarqp het verdrag met België in 'de Tweede Kamer is behandeld en goedgekeurdzal mr. "H. J. ^Knottenbelt op Maandag 29 dezer een voor dracht houden te Rotterdam. Het bestuur van den Kring Rotterdam van de R. K. Werkgeversvereniging heeft Zon dag een spoedvergadering gehouden teneinde te overwegen, wat alsnog gedaan zou "kunnen het dreigend onheil, voortkomend uit het aan nemen van het tractaat Nederland-België in de Tweede Kamer der Staten Generaal af te wenden. (Msb.) Een groot aantal bekende personen uit de antijrev. partij té Rotterdam heeft een brief gericht tot het Centraal Bestuur van den Bond van Anti-Rev. Kiesvereenigingem te hunner plaatse. De brief spreekt over de groote beroering welke de aanneming van het verdag met Bel gië door de Tweede Kamer heeft gewekt bij de antijrevolutionairen in het gansche land, en elzoo ook te Rotterdam. De aanneming van dit verdrag is geschied zonder dat in 'dein boezem van de partij of in de partij-instanties over de zaak van gedachtenis gewisseld. Hoe wel de onderteekenaars er niet aan denken te tomen aan 'de verantwoordelijkheid yan 'de Volksvertegenwoordigers, meenen zij, 'dat de leden van de partij recht hebben ingelicht te worden over deze allerbelangrijkste zaak, terneer, waar niet te ontkennen valt, dat groote ontstemming is te bespeuren over de houding door velen van, de antijrev. Kamerleden aan genomen. Wat de onderteekenaars betreft,, het zou hun hoogst aangenaam zijn, indien men den hqer Schouten bereid k'on vipden in betfbelde ver gadering de uiteenzetting te geven van het standpunt, dat hij in de Tweede Kamer zou hebben doen laten hooren, indien hij niet door ziekte verhinderd ware geweest 'deel te nemen aan 'de beraadslagingen in het Parle ment. Mocht onverhoopt de heer Schouten hiertoe niet in ide gelegenheid zijn, wat ten zeerste zou worden betreurd, zoo wordt ver zocht een of twee andere sprekers aan' te wijzen, die geacht kunnen worden voldoende op de hoogte te zijn van deze materie. Als gevolg van "de Zaterdagmiddag door den heer Tapke Lokenberg uit Haarlem bij het getuigenverhoor inzake de treinontsporing bij de Vink voor de commissie-Kraus afge legde verklaring, dat hij op de baan, waar "het otngeluk plaats had, bij de rails een "korte laschplaat had gevonden, waarvan de koppen der bouten waren stukgeslagen 9ti buiten de rails waren gevonden en wel een laschplaat zooals overigens nergens in het spoor werd gebezigd, heeft de heer Lokenberg op ver zoek van de commissie zijn verklaring ten aanhoore van den Rijksinspecteur der Spoor- weeen ir. Lomann en den ingenieur van den weg dr. Panthaleon baron van Eek herhaald. Get. zei, de beide deeien van de Lascljplaat tusschen den derden en den vierden wagon van achteren te hebben gevonden. Het was een gewone vlakke, plaat, rechthoekig yan vorm en van boven afgeschuind. Eenzelfde plaat bevindt zich zich nog in de rails onder de pomp bij het station "Haarlem. Er zaten vier boutgaten in, doch sjechts drie bouten, waarvan als gezegd, de koppen waren wegge slagen. Ir. Van Eek merkte op, dat dyt type lasch plaat slechts in zeer "bepaalde gevallen wordt gebruikt, bijv. aan het eind van een punt- stuk bil een wissel. Spreker heeft een "der gelijke laschplaat ter plaatse niet aangetroffen. De heer Lokenberg concludeert uit den stoot, dien getuigen gevoeld hebben, die in de voorste wagons zaten get. zelf heeft dien sloot niet waargenomen, want hij zat in ,een der achterste wagons dat die stoot waarschijnlijk door de aanraking van de lo comotief met genoemde laschplaat zou zijn ver oorzaakt. i Hiermede was te 4 uur 'het onderzoek' af- geloopen, waarna de voorzitter de zitting ge sloten verklaarde. De Directeur-Generaal der Posterijen en Tele grafie heeft een regeling ontworpen, waarnaar de hulppost eu telefoonkantoren op het platte land,, ingaande 1 Januari 1927, opnieuw zullen worden gerangschikt na,ar den omvang van het verkeer. Naar aanleiding hiervan heeft den Nederland- sclien Bond van Kantoorhouders bij den Post- en Telegraafdienst .een uitvoerig gedocumenteerd aan Zijn PI. E. G. en de Commissie van Overleg voor het P.T.T. bedrijf gezonden. In dit adres wordt met erkenning van de voorgestelde ondergeschikte verbeteringen in het huidige classificatiestelsel er op gewezen, dat de ontworpen regeling een indirecte verkapte sa larislast van de ruim 1000 kantoorhouders in Nederland met meer dan f150000 per jaar in :1e toekomst verminderd zal worden. Zelfs hulpkantoren le klas zouden hierdoor tot de 3e en 4e klas teruggebracht worden. Daar het de bedoeling van de Regeering niet kan zijn, na de algerneene salarisverlaging van 1925 op dez egroep van plattelands-ambte naren nu weer een incidenteele salarisverlaging toe te passen, dringt deze organisatie er met klem op aan dit ontwerp niet ongewijzigd in te voeren. Ned'. Herv. Kérk. Beroepen te VlaardingenA. Luteyn te Muiden. Sexbieurum: J. Nauta te Katwijk a. Zee. Varik: H. Kluin te Angeren. Gercf. Kerk»,n. Beroepen te: Haarlemmermeer: F. H. van Boon te Smildje. Ottoland: A. F. Keuchenius, cand. te Den Haag Bedankt voor: 1 DronrijpH. Smit, cand. te Nieuw Weerding?- Chr. Geref. Kerk. Tweetal te: Den Haag: A. M. Berkhof f te Amsterdam eu S. van der Molen te Zierikzee. Bedankt voor; j Amsterdam: D'. Driesen te 'sGravenhage. Indertijd is een comité opgericht met het doel de geestelijke verzorging van de Nederlandsche. patiënten te Davos (Zwitserland) ter hand te nemen. De belangstelling voor dit Nederlandsche werk in den vreemde, moet nog; groeien, maai het begin is er. Ats predikant is benoemd Ds. O. S. Jellema te St. Anna Parochie, die Zondag 19 Dec. a.s. tot zijn werk zal ingeleid worden door Ds. J. A- van Leeuwen, voorzitter van 'het comité. Voorloopig is genoemde predikant voor 2 jaar benoemd, omdat de financiën geen langere over eenkomst nu nog toelaten. Het Comité vertrouwt echter da.t' het aangevan gen werk ook voortgezet zal kunnen worden- Naast lichamelijke verzorging, kan geestelijk6 niet gemist worden, allerminst bij hen, die ia D'avos genezing komen zoeken, maar dit helaas ook daar lang niet altijd vinden-

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 4