TWEEDE BUD Zateriag 20 November Uitslag Publieke verkooping Parlementaire Kalender Uit den Omtrek V. D. Kiesvereen. „Burgerplicht" Plaatselijk Nieuws Rechtzaken 16 November. Voor het eerst kwam de Kamer weer bijeen na de aanneming van liet Belgisch Verdrag, en de stemming was zeldzaam katterig! en landerig Het leek wel, alsof de voorstemmers nog wat schuw waren om zich te vertoonen, althans op het uur van opening kon de zitting wegjens on voldoend aantal laden niet doorgaan. Geen fraai begin voorzeker van de algemeene politieke de batten, waaraan uitsluitend de partijleiders, de „grooten' 'deelnemen. Maar van de spanning en belangstelling, van vroeger jaren was thans niets te bespeuren. Niet alleeh heeft het Belgisch trak taat alles in de schaduw gesteld, maar boven dien kunnen deze debatten slechts een herhaling zijn van netgeeu wij nog; pas een half jaar gfele- len, bij het" optreden van dit intermezzo-kabinei? hebben gehoord. Dit kabinet plaatst zich buiten de politieke sfeer, en zoo zijn deze begroot ingsdie- batten als hazenpeper zonder haas. Het bleef dan ook den ganschen dag' leeg' in de Kamer; zelfs de Begeeriog, anders voltallig aanwezeg, was slechts door enkele Ministers vertegenwoordigd- De debatten sleepten.zich zeurig voort; de spre kers redevoerden omdat het nu eenmaal moest; de tribunes waren leeg, de journalisten gaapteD als nijlpaarden.... Nadat de heer Albarda zich het eerst op het zoo afgegraasde terrein had gewaagd en ontkend had dat ons Staatsbudget te hoog is, gaf Prof. van Gijn een heel wat billijker eritiek op het bezuinigingsbeleid van de laatste jaren. Toen daarna Mr. Drooglever Fortuyn en Dr. de Vissêr het lieleid van Minister Lamboöy hadden gecriti- seerd, die hier en daar wat besnoeit, zonder loet militaire vraagstuk fundamenteel te bezien, wa ren er geen sprekers meer ingeschreven. Maar geen nood. Mr. Heemskerk was bereid een cause rie te houden, waarin hij met zijn gewone luch- tigheidover allerlei vragen heenhuppeldc, maar dan toch en passant het geheel© militaire be zuinigingsplan van den heer Golijn afbrak. Dat was het einde van het futlooze debat. In de avondvergadering werd het eerste hoofd stuk-de rbegrooting onder handen genomen: Bin- nenlandsche Zaken. Wederom passeerden allerlei bekende onderwerpen de revue: de stemplicht, de zomertijd, euz. Maar er waren ditmaal ook eeniga nieuwe punten: het niet-vlaggfen op Ko ninginnedag in eenigfe gemeenten, de Potemkin- film en de circulaire met den ministerieelen aan drang tot zuinigheid. Het moge in die circu laire wat dik opgelegd zijn, Minister Kan wist ia het middernachtelijk uur duidelijk te maken, hoe ver het in een aantal gemeenten mer de financiën gekomen was! 17 November. fu alle traagheid sleepte zich het algemeen debat heden verder, en reeds in deze'twee verga deringen zijn alle sprekers" aan het woord geko men, omdat zij (Mr. Heemskerk had het niet on der stcelen of banken gestoken) nu eenmaal wat moesten zeggen. Twee persoonlijkheden, die an ders zooveel fleur aan het debat geven, Mr. llresselhuijs en Mr. Marchant, werden door geest verwanten vervangen. De rest va nden spreektijd, volgens de stérkte der fracties gerantsoeneerd;, mocht dus doorVde minderegoden worden benut, die er dankbaar gebruik van hebben gemaakt, door allerlei speciale, onderwerpen ter* sprake te brengen. Onderwerpen intusschen, welke feite lijk bij de begrootiogshoofdstukken thuis behoo- ren. Tech heeft Mgr. Nolens eenige belangrijke din gen weten te zeggen. Over de afschaffing van het gezantschap bij den Paus sprak hij op bit-, teren toon, doch hij zinspeelde ep op dat, nu deze afschaffing definitief is, daarmede verdwe nen is een bezwaar voor herstel der Coalitie, welke hem nog immer het naast aan het hart ligt. In elk geval stak da heer Nolens geen hand uit voor de vorming van een andere meerderheid, tot groote ontnuchtering van den heer Albarda, die scherp zat te luisteren naar de coalitievriend zijner droomen, en wellicht niet verwacht had op een dergelijke wijze te worden afgescheept, na den steun, dien hij Monseigneur bij het Belgisch! tractuat heeft verleend! Vergadering der V. D1. Kiesvereeniging „Bur gerplicht" te Heerhugowaard, gehouden Donder dagavond in het lokaal van den heer Rus. Door den heer P. Kostelijk, voorz., wordt de vergadering met een woord van welkom geopend, waarna de secr„ de heer Mienes, de notulen leest, welke warden goedgekeurd. Het jaarver slag van den Bond, alsmede de beschrijvings brief voor de te Arnhem te houden algem. Bonds vergadering, worden voor kennisgfeving aangeno men .besloten wordt geen afgevaardigde te zen den, met het oog op de hooge kosten. Fen verslag wordt uitgebracht der federatie- verS-> gehouden te Alkmaar met betrekking' tot de candidaatstelling voor de Prov. Statenver kiezing in den kieskring" Helder. Een circulaire van het federatiebestuur naar aanleiding van een te Schagen gehouden vergadering, op verzoek der afd. Helder, wordt aangehouden tot punt 5 der agenda: candidaatstelling' voor de Prov. Sta ten. Uit me laleelingen door den Penningm., den heer A. Rooij, verstrekt, blijkt, dat de financieel© toestand der vereeniging, ingevolge de nieuwe, oontributieregelin."': van dien aard is, dat voor dit ja,ar aan d° verplichtingen tegenover den Bond zal kunuen worden voldaan. Getracht zal worden door persoonlijk bezoek het ledental uit te breiden. Hiermee is men genaderd tot punt 5. Eerst wordt verslag uitgebracht der bovenvermelde ver gadering te Schagen, waaVna ook de desbetreffen de circulaire wordt voorgelezen, welke aan alle afdeelingeu is toegezonden. De eisch van Helder om voor een pandidaat harerzijds no. 2 gereserveerd te willen zien op de candidatenlijst, wordt algemeen afgekeurd en Wel vrij sterk, zooals het voorstel van den voorz, der federatie luidde. Het voorstel van Helder, uit de gehouden discussie geboren, om n.lvoor deze verkiezing de tweede plaats op de candida tenlijst voor haren candidaat vast te stellen, ter wijl dan voor het volgend vierjarig tijdperk dit voorrecht zou worden verleend .aan de koolstreek, kon mede geen genade vinden bij de vergadering, zoodat dit voorstel met algemeene stemmen werd verworpen ,al werd liet dan ook ten zeerste be treurd, dat door de houding van Helder ditmaal de V. ia onzen kieskring weer niet tot overeen stemming zullen komen. De opmerking wordt nu gemaakt, dat er met twee lijsten zal worden uit gekomen en getracht zal worden door verbinding met andëre lijsten, welke in de provincie zullen worden ingediend, verlies van V. D.-stemmen zoo veel mogelijk te voorkomen. Op de vraag wat „Burgerplicht" nu zal doen, wordt door den heer Van der Oord in overweging" gegeven zelf een candidaat te stellen. Spr. meent hiervoor wel te mogen noemen de heer Kostelijk. Dit voorstel wordt van verschillend? zijden gesteund en in min of meer gespannen verwachting richten zich nu de blikken op den voorz. Deze verklaart op deze uiting der vergadering- niet geheel en al onvoorbereid te zijn, aangezien hij ook van andere zijde hierover reeds was gepolst. Spr. vraagt zich echter ernstig af, of hij inderdaad wel in staat zou zijn de belangen der provincie naar behoören te behartigen, indien hij eventueel mocht worden gekozen. Spr. wijst er op, zich zeer goed bewust te zijn, dat onder da gegeven omstandigheden een candidatuur uit deze omgeving vermoedelijk meer de aandacht zal trekken dan een van elders. Van andere zijde wordt de opmerking gemaakt, dat dit ook ligt in de bedoeling van „Burgerplicht" de vergadering is juist van oordeel, dat met een geschikten candidaat uil -deze omgeving een gun- stigen invloed uitgeoefend zal worden op het stemmental voor de partij. Door zijn optreden in do raadsvergaderingen is de heer Kostelijk voor zeer velentoch ook geen onbekende.'Tenslotte zegt de heer Kostelijk de candidatuur te zullen aan vaarden, wat met applaus wordt begroet. Hierna wordt, besloten eerst een stemming te houden voor een tweetal candidaten, waarvan de uitslag is ,dat worden aangewezen de heeren Trapman en P. Kostelijk Pz Aangezien samenwerking ge zocht zal worden met Schagen, verklaart zicb de vergadering tevens bereid, indien dit daarvoor noodig mocht zijn, de andere door Schagen ge stelde candidaten over te nemen, met het oog op de samenstelling der groslijst. Besloten wordt de kiesvereenigingen in den kieskring Helder een circulaire te zenden met het verzoek ook de candidatuur van den heer Koste lijk te willen steunen, en de leden te willen advi- seeren bij het referendum over de samenstelling de rlijst de heeren Trapman en Kostelijk no. 1 en 2 te plaatsen. Voorgesteld wordt uog voor deze Prov. Staten verkiezing een propaganda-commissie te benoe men. waartoe wordt besloten. Bij stemming wor den hiervoor aangewezen de heeren A. Mienes, A. Kooij Cz. en S. Brugman, die verklaren zich die keuze te laten welgevallen. De voorzitter deelt nog mee, dat de heer Kooij- nt.in van Purmerend zich bereid verklaard heeft in de maand Maart voor „Burgerplicht" een. spreeklieurf te willen vervullen. Daarna gaat Spr. tot sluiting over, dankende voor de aangename gedachtenwisseling en verklarende bij een even tueel* verkiezing zich zoo spoedig en goed moge lijk te zullen inwerkeu in de provinciale aangele genheden en naar zijn beste krachten zoowel de belangen dezer omgeving als van het gewest in 't algemeen te zullen behartigen. - ZUIR8CHARWOUDE. Gevonden voorwerpen: 1 paar leeren mo- lorhandschoenen - ZUIDSOHAR WOUIiE. De tooneelclub, welke zich in dienst stelt van de afd. van -den Bond voor Staatspensioneering heeft weer een tooneelspel in studie genomen, teneinde dezen winter, zoo mogelijk in meerdere propaganda-vergaderingten op te treden. De eerste bijeenkomst zal waarschijnlijk weer te Zuidsehnr- woude plaats hebben, doch nu wat later dan gewoonlijk. Enkele andere personen hebben ook reeds hun medewerking toegezegd. - BROEK OP LANGENDIJK. Uitslag Publieke Verhnrinjg. gehouden door Notaris Johann W. C. Kroon te Zuidscharwoude op Vrijdag 19 November 1926 des avonds 6 uur in het café „de Witte Zwaan" te Broek op Laugendijk voor 6 jaren Onder Broek op Laugendijk: - Voor de gemeente Broek op Langendijk: 1. De akker bouwland genaamd „Moriaan' huurder S. Kossen Klz. voor f6.50 per snees. 2. Een stuk rietland, genaamd „de Plomp" huurder A. H. Koopman voor f 1.80. 3. Een akker bouwland aan de Breedesloot (8) huurder Jb. Huibers Jr, voor fll.p. sn. Voor het Burgerlijk Armbestuur te Broek op Langendijk. 4. De akker bouwland genaamd „Grootakker"" (10), huurder Jb. Smit Jnz. voor f7.30 per sn. 5. De akker bóuwland genaamd „Zeilmaker" (9) huurder Jb. Smit Jnz. voor f8.20 per snees. 6. De akker bouwland in het Lutjeland (ó1/#) huurder P. Kroon voor f8.60 per snees. OUDKARSPEL. Uitslag van de alhier gehouden veiling bij opbod op Woensdag 17 November 1926, t?n overstaan van "den notaris Mr. A. P. H. de Lagne, van de navolgende perceelen: Huis, schuur en erf aan de Dorpsstraat te Oudkarspel, naast de Hev. Kerk. groot 8 A. en 75 c.A. f3.750.— Bouwterrein en kapschuur ten Noorden van «het huis, groot 4 A. 65 c.A. f 1.580.— Huis en erf, in de Koog nabij de Hen. Kerk. groot 5 A. 90 c.A. fl.'400.— Weiland aldaar, het voorstuk 46V> snees h f,100—, f4.650.—. Weiland aldaar, het achterstuk,, 52V2 snees h f85.—, f4.462.50. Gem. Harenkarspel. Weiland in de Bleekmeer 56 snees k f 69.— f3.364.-. Idem 66 snees k f63. -, f3.969.—. Idem 231/2 snees a f78—, f 1.833.— Idem 8 snees k f81.—, f648.— Idem 71/2 snees a f79.-, f592.50. Idem 71/2 snees h f78.-, f585.—. Idem 7 snees a f76—, f532.— Idem 15 snees h f60.—, f900.— Idem 6 snees a f80.~f 480.— Idem 7 snees k f78—, f546.—. Iedm 71/2 snees k f69. f592.50. Idem 9 snees k f78.—, f 702.—. Ldem 5V2 snees k f76.—, f418.— Idem 5V2 snees a f 73 -, 401.50. Idem 7 snees h f70.—, f 490.— Idem 51/2 snees a f70.—, f385.— Idem I6V2 snees k f60. - f 990.— Wei en Rietland op het Diepe Gat, nabij de Bleekmeer groot .1 07.65 H.A. f610.—. Gem. Oudkarspel. Bouwland, tusschen Kerkmeer en Dieps meer- 16 snees k f50—, f 800.—. Idem 17 snees 5 f40.—, f 680.— Idem 13 snees a f 40 f 520.—. De afslag en combinatiën biijvén bepaald op Woensdag 24 November 1926, des nam. 1 uur in het café „Het Huis Brederode", van 'den heer C. Vis, te Oudkarspel. VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van 19 November. Eerbied voor de wet. Een goederenbesteiler te Bergen had, hoe wel meermalen aangemaand, opzettelijk ver zuimd zich aan te geven voor Inschrijving in het handelsregister van de Kamer van Koop handel. Zijn heden gevoerde verdediging, dat hij voor de eer niet in aanmerking kwam, bieek niet krachtig genoeg om hem van schuld vrij te pleiten en werd hij derhalve Veroordeeld tot f6 boete of 6 dagen. Oude kletswijven, Een chauffeur üit Hoorn; rijdende met een 5 meter lange Spijkerwagen, kwam op 18 Juli in aanrijding met een Aruis, bestuurd door den temmerman Stoik uit Den Helder, zulks op den zeer lastigen hoek Achterweg—Vlotbrug te Alkmaar. Gelukkig kon 3e verdachte mede door getuigenverklaringen duidelijk aantoonen dat hij te veel linksch had moeten uitwijken, omdat juist op dat gevaarlijk hoekje, rechts een paai wielrijders met elkaar een koffiepraatje hielden. Dergelijke kletskousen zijin dikwerf heel hinderlijk voor het geregeid verkeer, maar ditmaal waren ze oorzaak dat de automobilist werd vrijgesproken. Ongepaste strijdwijze. Een 51-jarige transportarbeider te Noord- scharwoude, stond terecht inzake dat hij op 1 Augustus, voiop siakingswee, had rondge- loopen met schroefbout en daarbij behoorende scherpe priem en daarmee andere had be dreigd. De verdachte, die' niet op fijn mondje is gevallen^ trachtte de Kantonrechter te over tuigen. dat hij werd aangevallen door vier personen, gewapend met bierfleschjes, tegen welke aanval hij had gemeend, ook voorzorgs maatregelen te moeten nemen. Voorts beklaag de hij zich over de ruwe behandeling van de zijde der politie ondervonden. Het beroep op wettelijke zelfverdiging werd niet aanvaard en de prostesteerende verdachte veroordeeld tot f3- of 3 dagen met verbeurdverklaring van de schroefbout en priem. Te veel op zijin gemak gesteld. Voorts staat terecht een 61-jSrige sleeper en aapjeskoetsier üit Alkmaar/die op Zon dag 8 Augustus in de Wiiheimjnaïaan geheel linsch van den weg reed en oorzaak was dat een jeugdige wieirijdster werd aangereden, waardoor zij kwam te vallen en haar rijwiel ernstig werd beschadigd. De voerman gaf de schuld aan de wieirijdster. Deze reed met twee andere meisjes naast eikaar. Hadden zij; achter eikaar gereden dan was er mets ge beurd, daar verdachte beweerde midden op den weg te hebbén gereden. Na een drukke discussie over het schuldvraagstuk werd de voerman de pisang en veroordeeld tot f6.— boete of 3 dagen en schadevergoeding lot een "edrag van f15.— De zaak wondt nog wat warm gehouden. Een Heidersch zakenman, die op 6 Augus tus met zijn auto op 'de Laat reed, nad ook 0iel zijn beau jour, daar hjj, te veel naar 'linksch wijkend, voor een meikwagen, nabij de Huig- brouwerstraat in minder aangenaam contact kwam met een aardige modiste, die op haar rijwiel uit de Huigbr.straat kwam ceddelen en door de auto werd aangereden, zoodanig, dat zij kwam te vallen en haar rij,wiel en haar mantel werden beschadigd* Ook deze automobilist wees hetgeen hem was tenlaste gelegd beslist van de hand. Hij was verplicht geweest naar linksch uit te wij ken voor de bedoelde meikwagen en had bo vendien fiink signaal gegeven en dus was het geheel de schuld van den mbdiste cn niet van verdachte. De ambtenaar van het O.M. vorderde f 10.— boete of 5 dagen hechtenis met Toewijzing van de vordering ad f 10.— door de dame ingediend. De kantonrechter wenschte echter nog ails getuige te hooren den bestuurder van de meik wagen, Th. Wagenaar, heeft de verdere be handeling bepaald op 3 December. De regels vain den weg niet in acht genomen. Een 36-jarige arbeider uit Koedijk, die van heeschheid bijna niet kon spreken, wat op de vlugge behandeling van gunstigen invloed was en de kantonrechter zelfs naar meerdere, heeschè verdachten deed verlangen, had te Oudorp lais rijwieïbestuurdpr niet behoorlijk' naar rechts had uitgeweken. De man erkende fluisterend en betuigde zijn spijk en kwam er met f2.50 boete of 2 dagen nog vrij goed' af. Voor dien gek gehouden. Een slank jongmensch uit Amsterdam, met het uiterlijk van een Spaansche toreador of een exotischen solodanser, stond heel gewoon terecht wegens het loopen in verboden duinen op Bakkum. Verdachte erkende maar beweerde door een jachtopziener gedupeerd te zijn. Deze had hem op een dagkaart mondeling een ver lengde permissie gegeven. De kantonrechter geloofde hem op zijn woord en legt hem slechts f 0.50 of 1 dag op. Dal kan wal worden. Twee Heemskerkers moesten terecht staan op grond, dat zij te Castricum op Zondag li Agustus in dronkenschap de orde zouden heb ben verstoord. Een der verdachten was pre sent en deze ontkende heftig alle schuld, niet •hij, maar de kastelein C. van Duin, waar zij hadden opgestoken, was dronken geweest. De ze man was een verschrikkelijk mensch eni verscheurde alles wat 'in zjjn handen kwam. Zijn kameraad had een klap gehad met een kogelfleschje, dat hij wel 14 'dagen dui zelig' was geweest. Het procesverbaal, door Gortei opgemaakt, luidde echter heel anders, maar de kantonrechter wil ook wel eens ken nis maken met de verschrikkelijke caféhou der en heeft de zaak acht dagen aangehouden! ten einde alsnog te hooren den verbalisant en den reus uit Klein Duimpje, C. van Duin. Nog 'n slachtoffer van rechterlijk? dwaling. Een geestverwant van vorengenoemde Heems kerkers is blijkbaar een arbeider uit Schermer- horn, Hij toch heeft op 8 Augustus aldaar ter ge legenheid van de kermis zoodanig in een café opgeschept; dat hij door de rijksveldwachters Vis ser en van Herpen uit het locaal is gekegeld en naar huis moest worden gebracht. Hij staat nu terecht ter zake ordeverstoring, gepleegd in staat van dronkenschap. Dé verdachte ontkent dit zoo positief mogelijk ?n weet het zoover te brengen dat ook deze zaak 8 dagen werd aangehouden. Slechts hij die vrijheid van andéren liefheeft is zelf de vrijheid waard. Als herinnering aan de rumoerige stakingsda gen der transportarbeiders uit de Koolstraat werd héden behandeld een zaakje tegen een staker, die een bij de firma J. H. Wagenaar arbeidend werk willige bad gemolesteerd door hem te verhinderen van zijn rijwiel af te stappen. Deze man was in die dagen meermalen door stakers lastigt geval len. De niet verschenen vercüachte werd veroor deeld tot f20 boeteof 20 dagen hechtenis. Een projectiel weggeslingerd1'? Uit dienzelfden emotievollfen tijd dateert de volgende zaak tegen een stakersvrouw uit Noord- scharwoude, 'n flink geproportioneerde schoone uit Nijmegen, die volgens dagvaarding met een steen zou hebben geworpen naar een autobus waarmede werkwilligen werden vervoerd. De juffrouw wilde echter dit feit niet toegeven en dus-werd ook hier tot aanhouding besloten. Volgehde week voortzetting! teneinde de' verbali santen v. d. Ploeg c.s. als getuigen te hooren. Het was de winri„ die ham lapte! Een voormalig typograaf, thans met succes het krui deniers vak beoefende, stond terecht omdat hij hij op Zaterdag' 13 November des avonds te Alk maar in de Boterstraat op een niet verlicht- rijwiel ahd gereden. De verdachte erkent, maar wijst op het bijzonder slechte weer op dien avond. Zijn kaarslantaarn was uitgewaaid, zonder dat hij zulks had gemerkt. Hoewel reeds meermalen we gens overtreding der rijwiel- en motorwet veroor deeld komt h t lange blondharige jongimeffseh-cr heden met f'1.50 boete of 1 dag zeer genadig afd

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 3