NIEUWE i Raad Sint Pancras De Twuijverweg Nieuwsblad v. Holl.|Noorderkwartier No. l$9 INTERC.TELEPHOON SB Dinsdag i3 November 1626 3te Jaargang vertoont scheuren, de lijbermen zijn ondermijnd Afsluiting aan Ged. Staten verzocht. LANGIDIJKER COURAHT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag enZaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15. Hedact.-Uitg". J, H. KEIZER. - Bureel UfoordscliarwouUe Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgevor Zaterdagavond acht uur vergaderde de Raad van bovengenoemde gemeente ten raadhuize onder presidium van den Edelachtbaren heer Jhr. van Spengler, burgemeester.. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom aan alle leden inzonder aan den heer Barten, wethouder, die heden den dag herdenkt, waarop hij 25 jaar raadslid dezer gemeente is. De notulen der vorige vergadering worden •na voorlezing ongewijzigd vastgesteld. Hierna wordt den jubilaris door dfen voor zitter toegesproken en releveerde, dat het 25 jaar geleden was, dat de heer Barten op een Woensdagmiddag voor het .eerst als raadslid de raadszaal binnentrad. Het was juist eéïi ge wichtig jaar, daar de gemeente-ontvanger be noemd moest worden. Burgemeester was de heer Brinkman, die toen één jaar voorzitter, was. Van de raadsleden van dien tijd is slechts, de heer Slotemaker nog in leven. Voor clen heer Barten was zijne benoeming als raadslid, een groote gebeurtenis, daar het toen als regel, gold dat de raadsleden den leeftijd van 50 jaar bereikt moesten hebben. Dat het vertrou wen in den jubilaris niet beschaamd is ge worden, blijkt wel uit de vele functies, welke thans door hem bekleed worden. De voorzit ter zegt, dat de jubilaris met genoegen kan, terug zien op zijn loopbaan. Het is niet de, bedoeling om den heer Barten alleen te hul digen, doch ook dank te zeggen voor al het geen hij gedaan en tot stand gebracht heeft voor het belang en den bloei der gemeente. Spreker zegt, dat de eed welke door den heer. Barten is afgelegd geen ijdefe woorden zijn, geweest, hetgeen bewijst al hetgeen door hem tot stand is gebracht. Z.A. merkt op, dat het thans een dj<d van, jubilea is, doch dit jubileum is geen uiterlijke vorm, doch een oprechte waardeering voor al het werken in die jaren in de verschillende, lunettes der gemeente, eveneens op particulier, gebied en niet te vergeten de verantwoordelijke positie van den jubilaris voor kerk én school. Hieruit blijkt dat de belangen aan dein heer Barten toevertrouwd steeds ten volle zijn be hartigd. Het was geen haken naar betrek kingen, doch alleen cftn de belangen te be hartigen en desnoods te verdedigen. Het is spreker een aangenamen taak om namens al len dankt te brengen en "het is den voorzitter, èen groot genoegen om zijne persoonlijke sym pathie thans te kunnen betuigen. Spreker res pecteert het ten zeerste hoe de heer Barten in de beide colleges zijn standpunt inneemt, zooals het steeds in "den goeden ouden tijd is gedaan. De voorzitter brengt enkele gegevens uit het grijze verleden en wijst op het groote ver schil tusschen voorheen en thans. De ge meente telde toen 1133 zielen, thans 1819. De gemeente-rekening 1901 sloot in ontvangst en uitgaven op een "bedrag van f 10332.77, terwijl de rekening van heden, eenige weken gele den door den Raald werd goedgekeurd op een bedrag van f93587.09. De voorzitter merkt, op, dat de taak van den gemeenteraad in den loop der jaren aanmerkelijk is toegenomen. Eveneens wordt met de volgende cijfers aan getoond het groote verschil der jaarwedden o.a. die van den burgemeester bedroeg 25. jaar geleden f450.terwijl die thans f 2400 bedraagt; het inkomen van den gemeente- secretaris w^.s f400.—, thans f2800—, de bei de wethouders ontvingen tezamen een vergoe ding van f30.—, deze is thans f300—, de pre sentiegelden y'an de leden voor alle vergade - ringen waren bepaald op een gezamenlijk be drag van f36.—, terwijl het voorkwam, dat er in één jaar 10 vergaderingen werden gehouden, voor 1927 is hiervoor geraamd een bedrag van 175.terwijl de mogelijkheid niet is buiten gesloten, dat dit bedrag" overschreden wordt. Het salaris van den Gemeente-ontvanger was vastgesteld op f 300.thans op f 1260.De Hoofdelijke Omslag van 1901 vermeldt een bedrag van f2000.—, die voor 1927 een bedrag, van f18000. -, hetgeen in vergelijking met an dere gemeenten voor dezen tijd zeer laag is. Z.A. merkt op, dat destijds door den Raad naar voren werd gébracht, nauwlettend toe te zien dat het afval der groenten 'niet in de slooten werd geworpen. Tevens deden zich verschillende ziekteverschijnselen voor in de. kool en Wel het mee'st de z.g. kankerstruiken. Of deze ziekte nog voorkomt, is spreker niet bekend, doch doen zich andere ziekten thans weer voor. Spreker zetgt, dat het voltallig zijn yan dezen Raad voor den jubilaris het bewijs ls> dat allen zijn werk waardeeren. De voorzitter biedt hierna het huldeblijk aan in den vorm van een armstoel, tevens den wensch uitsprekende dat het Gode moge be hagen, dat de heer Barten nog véle jaren hier van mag genieten, dat zijn echtgenoote hier van nog lang getuige moge zijn. De heer Barten dankt zichtbaar aangedaan, voor de zeer waar dee rende woorden en alle. leden voor het cadeau. Het is spreker steeds, een genoegen geweest de gemeenteraadszit tingen bij te wonen. Al was er weieens verschil van meening, spreker heeft steeds getracht veel krakeel te voorkomen. Door Gods goed heid is de jubilaris bij de meeste vergade ringen tegenwoordig geweest. 'Spreker dankt nogmaals zeer hartelijk voor het cadeau en tevens voor het Drachtige bloemstuk, hetgeen hem hedenmorgen werd geschonken. De voorzitter zegt, titans te mogen verklap pen, dat de keuze van het cadeau 'in overleg, met de echtgenoote van' den heer Barten is geschied. De heer Ootjers wenschte eenige woorden tot den iubilaris te richten, ofschoon het niet meevalt, na het gesprokene van den voorzitter, doch wil spreker datgene allereerst hartelijk onderschrijven en voelt zich gedrongen een; woord van waardeering te uiten. 'Spr. zegt, dal de heer Barten en hijzelf elkaar van haver tot gort kennen, beiden zijn met hart en ziel Noordscharwouders en zijn zulks al jaren van hun leven geweest, en hopen, dat Noordschar- woude hunne woonplaats zal blijven. Spreker kan niet nalaten eein woord van waardeering te uiten voor al hetgeen door den jubilaris gedaan is voor de algemeene belangen. De, waardeering van de gemeente in het algemeen, wordt steeds in mime mate haar voren ge bracht en spreker is overtuigd van de waar-', deering der andere richtingen. Ondanks de, meeningen niet altijd homogeen waren, zegt spreker, -zijn zij toch steeds vrienden-, geble ven en is het steeds de bedoeling om Hé belangen van de ^gemeente te behartigen in. den tijd, dat spreker en den jubilaris wet houders waren. 'Spreker biedt hierna zijn fe licitatie aan. De voorzitter wenscht op te merken, dat in .deze 25 jaar 230 raadsvergaderingen hebben, plaats gevonden, waarvan door den jubilaris, slechts drie verzuimd zijn. Dit getuigt niet alleen van den Ijver van den jubilaris, doch ook van een goede gezondheid. Vervolgens wordt de heer Barten Toege sproken door den heer Kooy, die .opmerkt geen geboren Noordscharwouder té zijn; echter wel het jongste raadslid. Spreker kan niet anders zeggen, dat de samenwerking zooals die thans, is, niet beter kan zijn en hoopt dat de jubilaris nog vefe jaren raatfslid moge zijn. De heer Barten wordt hierna door alle le den fefeliciteerd. De voorzitter sluit hierna de vergadering en wordt in comité overgegaan. De huldiging werd bijgewoond door eenige belangstellenden, ook de gemeente-ontvanger de heer p. Keeman was aanwezig. De raad vergaderd? gistermiddag 3 uur in vol tallige zitting. Naopeoiug loer den voorz. met dpn wensch dat de besprekingen vruchtdragend mogen zijn, worden de notulen door hem als secretaris voor gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Mededeelingen en ingekomen stukken: a. dat het vervolgonderwijs met 10 jongens en 5 meisjes is aangevangen b. dat blijkens een schrijven van de malaria- Comm.- in het tijdvak April 1925- 1926 26169 vertrekken en stallen zijn gezuiverd; e. dat het zetters door den O. d. K. zijn herbe noemd de heeren M. Duif en P. Bakker; d. dat de begrooting van do Gezondheids-Comm. te Schagen, dienst 1927, aangeeft een bedrag in i ontvangst en uitgaaf yau f 1286.10 en de bijdrage van deze gemeente is f 24.92, zijnde 2 ceni per inwoner. e. dankbetuiging van de N.-H/. vereen. „Het Witte* Kruis voor de subsidie van 1 oent per inwoner; t'. dat de collecte voor het Ned. Roode Kruis f 18.15 heeft opgebracht, waarvoor dankbetuiging is ingekomen; g. dat de collecte voor de verpleegden in Wolf- hezen heeft opgebracht f48.60; h. ingekomen is de begrooting van den Keu ringsdienst voor waren, district Alkmaar; i. het Verslag van den Ned. Politiebond over de in 1926 gehouden examens. j. van Je advies-Comm. over bouwontwerpen en uitbreidingsplannen het Jaarverslag over 1925; k. mededeeling dat het materiaal voor de brancl- kranen is verdeeld en een volledige installatie is ondergebracht bij K. Bruin en een in het brand spuithuisje. In verband met het kenmerken der plaatsen, waar zich een brandkxaan bevindt, zijn déze plaatsen door B. en ,W. opgenomen en is aan :1e manschappen dezer brandbluschmiddelen schriftelijk juiste opgavedaarvan gedaan. 1. dat in verband met de langdurige mijnwer kersstaking in Engeland en de aanschaffing van kolen voor de gasfabriek, het bestuur der licht- bedrijven heeft vergaderd, en eeu contract heeft afgesloten voor f 17.25. per ton steenkolen franco wal fabriek. Was op de begrooting geraamd i' 15 per ton en waar het gaat over 2400 ton, be toe kent dit een meerdere uitgave van f5400. Daar staat echter tegenover dat de cokes in prijs is gestegen en de teer zelfs belangrijk, zoodat dit het verlies ten goede komt. En naar aanleiding van de naar voren gekomen vraag of men de gasprijzeu niet zou moeten verhoogen, meende het bestuur daartoe nog niet te moeten overgaan, om in April den financieelen toestand eerst een? na- te gaan. Over de 3 eerste kwartalen van 1926 tegenove» die vin 1925 is het gebruik met 2 pet. gestegen. Het eleetrisch verbruik met inbegrip van het groot stroomverbruik over hetzelfde tijdvak met 26.3 pet, er. zouder het grootstioomverbruik met 15.2 pet. r In antwoord op de vraag van den heer Snel, doel vobrz. niedeoêélingj dat "overuren aan de "Fa briek niet worden uitbetaald, maar deze uren later aan de betrokkenen worden vrijgegeven. Deze regeling voldoet- den directeur uitstekeud, en klachten 'van het personeel komen niet in. De heer Snel vraagt of er nog gesproken is over den 2den fitter. Voorz. antwoordt dat het reglement spreekt' van een fitter en ©en hulp. Een schrijven van de vakorganisatie weri door de gjasoommissie voor kennisgeving aangenomen. Deze mededeelingen en ingekomen stukken wor den hierna voor kennisgeving aangenomen. Op verzoek van den voorz. brengt de heer Lek rapport uit over het nazien van liet land der armvoogdij en zegt deze dat behoudens 2 uit zonderingen het land' in goeden staat verkeerde. Waar van verwaarloozing geen sprake was, zijn de betrokkenen aangeschreven met. verzoek om verbetering aan te brengen. Op een vraag van den heer Snel of dé namen niet bekend kuunen worden gemaakt, antwoordt de heer Lek, dat hij dit niet gewenscht acht, om dat liet land niet verwaarloosd werd. De rapporteur ontvangt een woord van dank voor aijn rapport. - Een schrijven is ingekomen van Ged. Staten, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken ojm in de bouw- en woniugverorienin'g de bepaling' op te nemen dat bij nieuwbouw de rameu van gaas moeten worden voorzien, zulks ter bestrijding van de malaria. De voorz. zegt dat practiscli een ieder gaas- bescherming heeft,zoodat B. en W. meenen dat een strikt voorschrift overbodig is. B. en W1. stellen voor hierop niet in te gaan, om de rich ting te behouden die de menschen reeds zelf inslaan. De heer Snel vindt het beter dat eens naar an dere dingen wordt gekeken, in verband met bin nenbranden, waarvoor men hem reeds 3 maal ter assistentie heeft geroepen. De voorz. antwoordt dat He bouwverordening dienaangaande voorschriften bevat, en dat schoor steenluiken, zoo ze van hout zijn, met zink moe- Ion zijn beslagen. De heer Snel wijst op een nieuw gebouwd huis waar in den schoorsteen alles van hout is. De voorz. antwoordt, dat dit absoluut niet mag. Wanneer de teekening vöor een huis is goedgekeurd, is Je naleving- van de bouwverorde ning opgedragen aan den opzienter daarvan. Ech ter zal met deze opmerking rekening' worden gehouden. Beslaten wordt de door Ged. Staten gevraagde bepaling niet aan te brengen. Tot schoelschoonmaker wordt hierna voor '27 benoemd de heer C. Koedijk, mede op grond van de goede inlichtingen door het hoofd der o. 1. school verstrekt. Tngekcmen is een schrijven van G. de Wi", dat hij beeft gekocht he<- noordelijk gedeelte grond ten zuiden van bakker Hauwert. Waar de grens scheiding met den apenbaren weg zeer scheef loopt, verzoekt hij, om deze grens recht te ma ken ,een gedeelte van dezen openbaren weg te mogen koopen en hem anders dit gedeelte weg, order mededeeling van het bedrag in erfpacht af te staan. De voorz .wijst op het voorstel tot afsluiting var, den Twuijverweg en tevens op de mogelijk heid dat er hierdoor een standplaats voor een auto bus zal komen. B. én W. stellen dan ook voor om geen straat te verkoopen noch in erfpacht te geven ,te meer ook omdat hij de grensscheiding recht kan maken met zijn eigen terrein. B. ert W. zouden het. zeer eigenaardig vinden om straat te verkoopen bij het tegenwoordig verkeer en men steeds bezig is den weg te verbreeden. Nadat de voorzitter met een teekening de situ atie heeft verduidelijkt, wordt overeenkomstig het voorstel besloten. Op voorstel van B. en Wi. wordt besloten voor de Veenderij een kasgeldleening aan te gaan van f5000,-te plaatsen bij de Boerenleenbank. De voorz .doet naar aanleiding van een ingeko men verzoek van P. Kloosterboer Jz. mededeeling dat deze achter Batten een stuk gemeeritMgrond huurt tegen £99 per jaar (f5.50 p. snees). De huur, aangegaan voor 6 jaar, vervalt Kerstmis» 1927. Nu Kloosterboer het plan heeft om to maten te gaan verbouwen, verzoekt deze, om in 1927 daartoe: de maatregelen te kunnen nemen, hem het bewuste stuk grond wederom voor 6 jaar te verhuren tegen den zelfden prijs. B. en.W. stellen voor dit verzoek toe te sffoan, en waar hei onderhandsehe verhuring betreft, hierop de goedkeuring van God. Staten te vragien. De heer Lek meent dat aan het plan van Kloos terboer toch verbonden is het bouwen van een kas. Voorz. antwoordt, dat het een teelt' op den kouden grond wordt. ■Hoewel hij den huurprijs flink noemt, vindt de heer Lek het eigenaardig,, dat men onderhandsch wil verhuren. Hierdoor worden gegadigden bui tengesloten en kunnen andere huurders aanstonds wel hetzelfde, verzoek doen. Voorz .antwoordt, dat men ieder geval op zich zelf dient ie beschouwen. Ook met het oog op de gomeentefinaneiën kan men er. niet: tegen zijn. Zender thaus toestemming te hebben van den raad kan K. geen maatregelen nemen. De heer Lek gaat er uiet mede accoord omdat anderen de gelegenheid wordt ontnomen. De heer Snel wijst er op dat de bewuste grond ook zeer geschikt is voor plantenteelt. En bij openharén verhuur zal het zeker niet minder opbrengen, eerder nieer. Nog wordt er op gewezen dat dit niet de eer ste uaaa' dat met», enderhandseb verhuurt. De heer Van Kampen vraagt of liet uiet iets waard is, wanneer men ook hier begint met to rna tenbouw? Moeten wij dat niet stjeunen? i Het voorstel B. en W. wordt aangenomen met !de heeren Lek en Snel tegen. Op voorstel van B. en Wi- wordt besloten Geld. Staten verlenging; te vragen van de vergunning tot verveening van den "\Vcstbeverkoolg. Deze vex- j gunning loopt 15 Maart '27 af, terwijl dan de i verveening neg niet ten einde is. Naar aanleiding van het. indertijd principieel i genomen besluit om tijdeus het jubileum van de afd. van het Witte Kruis een bedrag van f25 j te schenken van gemeentewege, zegt voorz. dat B. en Wi. hierover nog eens hun oordeel hebben laten gaan. Zij meenden dat met het oog op de be langrijkheid van deze zaak de gemeente zachlt uit. den hoek kwam en stellen thans voor het be drag te overhandigen bij het jubileum te brengen op f100. Het geld wordt door ons goed bestemd en zal door de vereen, zeker goed besteed worden. De heer Kloosterboer zegt, dat de bewuste Ver gadering, ook de heer Van der Wöude, tegen woordig 'was.... De voorz. Om u. in de rede te vallen: hem is direct, bericht van ons voorstel gedaan. De heer Kloosterboer is niet tegen dit bedrag, maar vraagt of het niet .beter is dat de gemeente daarvoor iets aankoopt ten behoeve van het W. Kruis. De-voorz. meent dat men dit beter aan het be stuur van het Witte Kruis kan overlaten. De heer Kloosterboer wijst op de bazar door het W. Kruis te houden en in verband daar mede op een eventueel tekort. De heer Van Kampen. Het geld mag niet ge- bruikt worden voor een tekort, maar er moet ie'tfs I voor gekocht worden. j De heer Duif. Wij kennen de menselien te goed om niet te weten dat ze er niet van zullen i feesten. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aan- I genomen. Ingediend is de aanbeveling: voor de benoeming van een armvoogd, periodiek aftredend de heer Slijker. 1Jb. Slijker, 2. S. Nol. Die heer Slijker zegt dat hij wel no. 1 staat, maar bedankt met ingang van 1 Jan. a.s. als armvoogd. De heer Duif vraagt of den heer Slijker is gevraagd of hij een eventueel© benoeming niet zou aanvaarden. De heer Slijker zegt, dat zijn mede-armvoog- de nhet wisten, maar de voordracht buiten zij9n weten is opgemaakt.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1