NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Besprekingen over den Twuijverweg Donderdag 26 November 1926. 81 e Jaargang Nieuwstijdingen No. 140 IMTERC.TELEPHOOM 52 LAMUKER COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag enZaterdag Abonnementsprijs - per 3 maanden f 1.15 Be<fact.-(Jit£. J. H. UËIZUH. - Bureel Noordscharwoude Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks a«n den Uitgever De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 'Holland's Noorderkwartier vergaderde Woensdag j.l., 's namiddags half drie in het Stadhuis te Alkmaar. De voorzitter, de heer S. W. Arntz opent de vergadering en deelt mede, dat de heeren Grondsma, Messelaar, Lakeman, Colthof en Offers bericht van verhindering hebben gezon den. Afwezig zijn de heeren Nobel, En del en Blaauboer. De notulen der vorige vergadering worden, behoudens een kleine opmerking van "den heei Hoogland, goedgekeurd. Punt3. Ingekomen stukken:: a. Schrijven van den fungeerende Directeur der Posterijen te Alkmaar, waarin, met 't oog op de vervulling der godsdienstplichten van het personeel wordt voorgesteld het uur, waarop eik ingezetene cles Zondags kosteloos de poststukken kan afhalen te wijzigen van, 12—1 m '8.30—9.30 uur v.m. Met het Gem. bestuur van Alkmaar is he* Bureau van meeming, dat door het uur tq stellen op 12.30—1.30 uur, *de godsdienstplicht ten voor elke gezindte behoorlijk vervuld kuns nen worden, terwijl het publiek daarmede* meer is gediend, dan met het uur tusscheni 8.30—e.30 v.m. Eveneens zal voorgesteld worden het af halen der aangeteekendé stukken op hetzelfidei uur te doen plaats hebben. Aldus wordt besloten. b. Schrijven van Me Vereeniging van Katho lieke Werkgevers in de Textielnijverheid met een rapport, vergezeld van een afschrift van een adres gericht aan Z.Ed. den Minister 'vam Financiën, inzake de valuta-concurrentie van; Belgische en Fransche ziide. .RaDport ter inzage bij het Secretariaat der Kamer. Wordt voor kennisgeving aangenomen. c. Rondschrijven van de afdeeling Handel en Nijverheid, betreffende certificaten van. oorsprong voor België. cl. Afschrift van eèn ja'dres der K. v. K. te, Heerlen stiekkende om goedkoope vacantie- kaarten voor kinderen te verkrijgen. De voorzitter stelt voor dit adres te steunen. Aldus wordt besloten. e. Schrijven van dqji Minister va» Financiën aangaande toelichting der Zegelwet 1917 op cassabons. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Punt 4. Rapport van den voorzitter van het Grootbe- drijt, den heer M. A. Roister, nopens de ge combineerde vergaderingen van de Besturen der Middenstandsvereenigingen met het Bu reau der Kamer. i De heer Kolster deelt mede, dat de gecom bineerde vergadering wel in den smaak geval-, len is en vooral doordat de heeren Mollerus en, de Raat als sprekers optraden, eerstgenoemde met een onderwerp over het cadeaustelsel en laatstgenoemde over de Handelsschool. De voorzitter dankt den heer Kolster voor de leiding dier vergadering, daar spreker ver-, hinderd was de leiding op zich te nemen. Eveneens brengt spreker 'dank aa ade beide sprekers op dien avond. De heer Kolster voegt er aan 'toe, .flat de; '«zing van den heer de Raat een zeer belang rijke was, waaruit ten duidelijkste is gebleken dat de handelsscholen behouden moeten blij-, ven. Punt 5. Verslag van den heer D. H. Grunwald, voorzitter der .Verkeerscommissie. omtrent de gehouden besprekingen inzake den overweg aan den Bergerweg. De voorzitter stelt voor deze zaak te behan delen in besloten vergadering en "de openbare behandeling te verdagen, tot de volgende ver gadering. De heer Kuiper dringt aan op spoedige afwikkeling en wetnscht thans de zaak te be handelen. Aldus wordt besloten, doch enkele punten m het verslag zullen1 niet openbaar worde» behandeld, daar er geen toestemming tot me- dedeeling is P*e heer Grunwald geeft in overweging de 2aak na afloop der ooenbare vergaderingin comité te bespreken en hiervan aan de pers een communique uit te 'reiken. Eenslotte wordt overgegaan tot het publi ceren van het verslag met uitzondering vani "je punten, welke strikt vertrouwelijk zijn. De heer Grunwald deelt mede, dat de Ver- tscommissie een plan heeft ontworpen voor kéei het bouwen van een luchtbrug bij den spoor wegovergang aan de Verlengde Lindelaan, waarvoor een weg zal worden aangelegd van 20 Meter breedte met een lengte van 1425 Meter, loopende van den Westerweg tot aan de grens van- Bergen, waardoor het verkeer naar BergeHTMiet meer door Alkmaar zal ge-, schieden. Voor deze luchtbrug zal de wqg, verhoogt worden tot 5 'Meter. Na eenige discussie wordt door den heer 3e Raat het plan der commissie heftig bestre den en stelt spr. voor een zijweg aan te leggen, van uen Heidersëfienweg naar den Bergerweg* vervolgens een tweede Weg aan te leggen uit komende aan den Zwarten weg en, "den Ber gerweg open te stellen voor het kleine verkeer. Het verkeer richting Amsterdam kar, over de Handelskade geleid worden, dat der richting Haarlem, langs den Zwartenweg. Het opont houd aan de overwegen zal hierdoor zeer ge ring zijn daar op de aangegeven plaatsen geen rangeergelegenheid voor de treinen is. Na een drukke discussie wordt besloten en kele punten in comité te behandelen, waarna een bijzondere vergadering zal worden belegd. Aldus wordt besloten. Runt 6. i Rapport van den heer Wagenaar omtrent het bezoek aan de Nederl. Spoorwegen te Utrecht, ter verkrijging van lagere spoor- vrachttarieven voor grove tuinbouwproducten. De heer Wagenaar sprak als volgt:: Mijn verslag kan uit den aard der zaak kort zijn, daar wij feitelijk nog niets hebben bereikt, liet ging er over voor de lCMons ladingne hetzelfde tarief toegepast te krijgen als het nieuw ingevoerde lagere tarief voor 15-tons ladingen. Op een paar requesten hieromtrent antwoordde de Directie, dat zij er om verschil lende redenen niet op in kon gaan; het verzoek de zaak persoonlijk toe te lichten yond zij niet noodig, daar zij onze bedoeling wel begreep De heer Scheffel stelde echter voor er toch heen te gaan en zjjn wij, er ongeveer drie we ken geleden geweest. Aanvankelijk konden wij niet verder komen dan de heer Fischer,'een der handelsagenten. Deze verschafte ons ech ter de gelegenheid 's middags een conferentie te hebben met 'den heer Elias, den plaatsver vanger der Directie. Wij hadden, toen wij naar Utrecht reisden, besloten niet alleen een zelfde tarieftoepassing te krijgen voor lQ-ton als voor 15-ton ladingen, doch ook te pleiten voor een uitzonderaigstarief voor de winter maanden voor de grove producten vanaf de veilingen te Broek op Langendijk, Noord- Scharwoude en Warmenhuizen. Ofschoon deneer Elias zich aanvankelijk ta melijk afkeerig toonde, werd hij na eenig pra ten wat toeschietelijker, hij zejf begon voor onze argumenten wel wat te gevoelen, doch zei, als hij bij de Directie iets zou kunnen be reiken hij cijfers moest hebben, waaruit bleek, dat de prijzen werkelijk zooveel slechter wa ren dan verleden jaar. Wij hebben "hun die cijfers verstrekt, verleden week Woensdag zijn ze met een begeleidend schrijven toegezonden. Het blijkt daaruit, dat de gemiddelde prijzen voor de voornaamste producten gedurende de zomermaanden zij ngeweest voor; in 1925 in 192& Vroege aardappelen f 602.- f 460.— Roode kool f 217. f 460 Gele kool 'f 223.— f 171.— Witte kool if 120 f 101.— per 10,000 kg. Dat het vervoer aan de verschillende stati ons dit jaar veel minder is geweest dan in 1925, was de her Elias bekend en zo uook; aan de Directie wel niet onbekend zijn. Ild kan hieromtrent meededen, dat alleen van het slation Broek op Langendijk gedurende de maanden Juni, Juli, Augustus, September eni October ruim 1200 wagons groenten minder zijn verzonden dan in 1925. Zooals gezegd, hebben wij eenig resultaat nog niet bereikt, da»r de antwoorden van de Directie der Nederl. Spoorwegen gewoonlijk zeer lang op zich laten wachten, zou ik wille,!} voorstellen, wanneer ook wij binnenkort geen gunstig antwoord krijgen een onderhoud met de directie te verzoeken. Ofschoon voor Lan- dijk en omstreken nog van geen noodtoestand behoeft te worden gesproken, is deze toch verre van rooskleurig. De voorzitter dankt den heer Wagenaar voor' zijne bemoeiingen in deze em ondersteunt gaarne het voorstel. Punt 7. Uitgegane stukken: v a. Schrijven aan het Ministerie van Water staat, strekkende tot behoud van den tramweg Schagen-Wognum. b. Herhaald verzoek aan denzelfden Minister tot het vqrkpjgen van verbetering in den toe stand der Rijkswegen Alkmaar-Helder en Alk maar-Haarlem. c. Schrijven aan "B. en W. te Alkmaar waar in van dit college ondersteuning van hét onder b. bedoelde verzoek wordt gevraagd. B. en W'. Beeft daaraan inmiddels voldaan en zelf ook èfen nieuw adres verzonden. d. Adres gericht aan het Ministerie van 'Ar beid, Handel en Nijverheid met het verzoek: om bericht in welk stadium de onderhandelin gen inzake het handelsverdrag, tusschen ons land en Spanje, zijn getreden. e. Schrijven aan de Verkeerscommissie uit de Prov. Staten te Haarlem, waarin de verzoe ken der Kamer, do. 24 Juni ,2 Sept. en 21 Oc tober, die onbeantwoord bleven, werden her haald, strekkende om in de gelegenheid te worden gesteld, inzake den Twuijverweg te worden gehoord. i Aangaande punt 7e deelt de voorzitter mede, dat intusschen bericht is ontvangen dat het gevraagde onderhoud is toegestaan op Don derdag 25 November. De commissie hiertoe aangewezen bestaat uit de heeren Messelaar, Ringers, Grunwald en den secretaris. Daar de heer Ringers evenwel verhinderd is, wordt voorgesteld de heer Hoogland in diens plaats te benoemen. Aldus wordt besloten. De heer Kolster maakt de opmerking dat de Raad van St. Pancras in de laatstgehouden vergadering besloten heeft den Twuijverweg af te sluiten. De voorzitter zegt, dat het advies der comi missie het besluit van Ged. Staten ten zeerste zal beinvlpeden. Afsluiting van den weg zal velen dupeeren. De heer Hoogland zou willen voorstellen het verkeer van Noord en Zuid uur om uur te doen plaats hebben en het passeeren ie ver bieden. De voorzitter meent, dat de K. v. K. alles gedaan heeft, wat zij in deze "moest doen, ter wijl tevens zij opgemerkt dat van den Langen- diifc nimmer de minste meidewerking is verkre gen. De verantwoording der commissie is :lan ook zeer groot. De heer Wagenaar zegt te hébben vernomen dat de dijk scheuren vertoont en de weg voor het zware verkeer zeer gevaarlijk is. Tenslotte zijft de leden algemeen yaa óór deel ïfat de tegenwoordige toestand groot ge vaat' oplevert en ingrijpende maatregelen tot verbetering dringend noodzakelijk zijn. lg' mtJfejlaf!:*i'afctr s® tv té f J ^unt 8. Rapport van den heer D. Hl. Grunwald, om trent hel bezoek aan den heer P. A. Ariëns te Amsterdam, lid van den Spoorwegraad, in zake de dienstregeling van de Nederlandsche Spoorwegen. De heer Grunwald deelt mede, dat bezwaren tegen de dienstregeling ieder jaar voor einde Juli moeten zijn "ingediend, voor dit jaar is zulks bepaald op einde Augustus. Voorts deelt spreker méde, dat de trem 12.05 uit Amsterdam aansluiting heeft op de boot Hlelder—Texel. De voorzitter dankt den heer Grunwald voor de moeite in dez ek'westie. Punt 9. Is het gewenscht den Minister van Water staat en de Directie der Ned. Spoorwegen: te verzoeken geen autobusdiensten op bepaal de trajecten in te voeren, dan na gepleegd: overleg met de Kamers van Koophandel? Toelichting door den Voorzitter. Door het reeds vergevorderde uur sïelt de voorzitter voor dit punt aan te houden tot de eerstvolgende vergadering. Aldus wordt besloten. Punt 10. Rondvraag. De heer De Raat deelt mede, dat tijdens de groote Olympiade een zuivel- en veeteelt-ten- toonsetlling georganiseerd zal worden. Spreker geeft in overweging te trachten deze 'tentoon stelling te Alkmaar te doen houden als zijnde het centrum van landbouw ein veeteelt. De voorzitter stelt vöor dit punt in "de eerst volgende vergadering te behanidelen. Conform wordt besloten. Dc heer Wqgenaar acht meerdere publiciteit omtrent verbinding met het buitenland met den ljlgoederentrein niet overbodig. Deze trein rijdt op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Za terdag. Hiet vertrek van Alkmaar is vastgesteld op 7 uur, waardoor deze trein den volgenden dag' reeds te 12 uur aan Bentheim gereed zijn- voor den doorvoer. De voorzitter wenscht nog op te merken, dat het telegraphisch verkeer met Zwitserland thans in orde is, terwijl de speelkaartenbelas ting met April wordt ingetrokken en zullen gel den, die ten onrechte zijn gestort wordqq te rug betaald. Spreker merkt op, Bat in beide gevallen de R. v. K. er het hare toe heeft bijgedragen. De voorzitte rsluit hierna de vergadering. Handig- agenten. Zaterdagavond was dc 36-jarige stratenma ker A. L. uit Zeddam, die voor de gemeente Sommelsdijk een werkje opknapte', met twee arbeiders, welke hem daarbij behulpzaam wa ren geweest, naar 'Rotterdam gekomen. Het drietal begaf zich naar den Schiedamschen Dijk en ging plezier zoeken in een danshuis. L,. liet daar vooir eenige oogenblikken zijn „kameraden", te weten de werklieden C. de R. uit'Elten en"J. M. uit Sommelsdijk, in den steek, nadat hij zijp portefeuille, waarin opn bedrag van "f 110.— geborgen was, hun had' -.oevertrouwd ter "bewaring. Toen hij na eeni- gen lij cl terugkwam, waren de werklui verdwe nen. Hij begaf zich aanstonds naar de politie en vertelde wat hem overkomen vyas. Eenige agenten, die het signalement van de „kamera den" van L. gehoord hadden, gingen op on derzoek uit en bemerkten na e enigen tijd twee mannen die met de gegeven beschrijving vrij wel overeenkwamen. Een hunner riep toen;: „Hé, Oris de Rwaarop een 'der mannen omkeek. Daardoor had de werkman zich ver raden. Daar de andere ook luisterde naar den naaip^door L. opgegeven, werden beide naar het bureau gebracht. Een hunner had de por tefeuille bij zich, waarin nog 45 gulden wasa da ander had een bedrag van So gulden in zijn beurs eri bekende na eenigen tijd, lat hij die geld van zijn vriend had gekregen, die het uit dé portefeuille genomen "had. Beiden wer den in verzekerde bewaring .gesteld. Een eigenaardig geval. De Haagsche politie stelt een onderzoek in naar een eigenaardig en geheimzinnig geval, dat zich gedurende de laatste Bagen der vo rige week te Den Haag zou hebben voorge daan. Jaar zoo.ver "thans bekend is, heeft. de zaak zich als volgt toegedragen: Donderdagavond j.l. heeft de 21-jarige koet- sim- K. K. de ouderlijke woning aan de Lyon nettstraat verlaten en keerde eerst Zaterdag ochtend omstreeks 10 uur terug. Hij werd toen thuisgebracht in een auto, vergezeld van 2 dames, die K. hielpen uit stappen, hem tót aan de deur brachtten, maar zich toen zoo snel mogelijk met de auto verwijderden. Omtrent deze dames is nog niets bekend. Toen K. in huis was bleek dat hij er slecht aan toe was. Hij had een vriji diepe wonde boven het rechteroog, terwijl hij aan zijn rechterzijde geheel verlamd was. Ook kon hij den eersten tijd geen woord uitbrengen. Zijn moeder oordeelde het raadzaam een dokter te laten komen. Deze oordeelde den toestand van K. van dien aard, dat hij opne ming in het ziekenhuis nooBzakelijk achtte. Tn den loop van Sen middag werd K. naar het ziekenhuis overgebracht. De ziekenhuisdocto ren vonden het gewenscht de politie van een en" ander op de hoogte te stellen, waarop een nauvigezet onderzoek volgde. Het is nog een raadsel hoe de man plotseling is verlamd; eveneens is nog niet opgehelderd hoe hij zijn spraakvermogen verloren heeft. Tol heden heeft hij nog geen woord kunnen uitbrengen. Tegen de politie uitte de moeder var! K. het vermoeden dat haar zoon met iemand slaags was geraakt en daarbij eenige klappen had opgeloopen. Het gevolg hiervzan zou £jn, dat hij de be schikking van zijn ledematen had verloren en niet meer spreken kon. Het onderzoek der politie wordt zeer be lemmerd, doordat R. zelf geen inlichtingen kan geven en de overige personen, die bij het drama betrokken zijn, zich niet bekend ge maakt hebben en naar men meent ook wel niet zullen doen. Een buitenkansje. Zaterdagmiddag, vervoegde zich aan het bureau PPaauwensteeg- te Rotterdam ©en kooptaan, die onthutst de mededeeling doed, dat hij 10 gouden ringen ter waarde van 8 a 900 gulden verloren had, vermoedelijk in een café aan de Blaak. Een rechercheur toog met. den man op onder zoek uit, echter zonder resultaat. Inmiddels kwam aan hetzelfde bureau Be 16-jarige loopjongen B. v. L. die den inspecteur te spreken vroeg. Hem toonde hij ee nuegental gouden ringien, welke hij aan ee nieuwtje had gebonden. Dut bleken inder daad de verloren sieraden te zijn. Die jongen had op dc Bank een pakje zien ligg|en, dat, toen hij- er tegen schopte, harde voorwerpen bleek te. be vatten. Dit waren de verloren ringen, althans negen er van. Toen de koopman, die even later op het bureau kwam, hoorde dat het grootste gedeelte van zijn bezit terecht was, toonde hij zich uitermate ver heugd en gaf den loopjongen een bankbiljet van een pand sterling. Deze verheuig|de zich pas in de beloouing, toen men hem verteld had, dat hij voo rhet papiertje in ©en wisselkantoor 12 gulden zou kunnen krijgen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1