Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Sint Nicolaas geschenken Verzorgt Uw luchtwegen jHiks Iriijirj ABdüsïröOP Zaterdag ;2? November 1926 8£e Jaargang Firma R. J. HOUWING MIENT 7 - IEL 644 ALKMAAR Revue van de Week TECHNISCH BUREAU D. SCHUITEMAKER Jr. Electro Radio - Gas - Waterleidingen - Closetinrichtingen - Onderdeelsn pis spcialiteit de Grootste l sorteering en Laagste prijzen. i Vakkundigebediening I Corssttëii-Magazijn ALKMAAR NO 141 INTERC.TELEPHOOM 52 NIEUWE L41kË01JkËH Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag enZaterdag Abonnementsprijs - per 3 maanden fl.lö. JBedact.-üity. J. H. HEIZKB. - Bureel Moordscharwoiide Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel moer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks'aan: den Uitgever Dit numm.r b. staaf uit 4 bladen. EERSTE BLAD. buitengewoon -onaangenaam moment voor een belangrijk deel berok kend door de al te scherpe wijze, waarop, de premier de moties had bestreden. De Twee de Kamer heeft nu Hoofdstuk V (Binnenl. Za ken en Landbouw) en Visscherijen achter den weg. Vervolgens worden Buitenl. Zaken en Marine „aangesneden." Uit de Memorie van Antwoord der Begroo ting van Arbeid blijkt^ dat minister Slotema- ker de Bruine bij de verdere uitvoering -der vernielde het vuur tal van schuren, den ge- heelen oogst van een groote boerderij. Twaalf, stuks hoornvee en verschillende andere die ren, kwamen in de vlammen om. Te BergscheT hoek is iemand bij het snieren van.een rlorsch- [machine verongelukt. Tei ^wisseling ook nu van de misère- tijdingen:: de gelegenheid is opengesteld om 'de 7Vï cents briefkaarten om te ruilen aan de postkantoren voor vijf- cents-, thans in ge bruik— met verrekening van de waarde. Prof. BINNENLAND. 23 November. De „donkere dagen voor Kerstmis" zijn er nog niet, maar ze naderen toch met rasscha. schreden. En volgens betrouwbare geruchten, vertoeft de brave, onstervelijke Sint uit Spanje zij 't incognito voorloopig in ons midden. Hij, heeft een lange reeks van vertegenwoordigers, die de kindervriend:rol, Sinterklaas zoo bij uitstek toevertrouwd naar beste weten kunnen vervullen. Van de Binnenhof praterij thans met den dag toenemend trekt noch Sint noch zijn trouwe zwarte Piet zich iets aan. De Eerste Kamer was bijeen tot "het in de, afdeelingen onderzoeken van enkele, belang rijke ontwerpen. Onder ander belasting 'voorstellen van mi nister De Geer en de Wegenbelasting. Op 8 December komt het Tractaat met 'Bel gië in de senatoriale afdeelingen. De actie, daartegen is weer opgevlamd en het allerui terste zal natuurlijk worden beproefd om de Eerste Kamer te Overreden, de ratificatie te weigeren. Minister van JKarnebeek schijnt bij president van Voorst op spoed te hebben aan drongen. Vermoedelijk zal 't toch wel eind Ja nuari of begin Februari worden, alvbrens over, het verdrag in hoogste parlementaire instan tie zal worden beslist. In de afgeloopen week heeft de Tweede Kamer de algemeene beschouwingen over de. Staatsbegrooting '27, of te wel het groot poli tiek debat gehouden, alsook beëindigd. Dat; er voor deze bespiegelingen zoo kort nadat met het extra -parlementaire Ministerie zoo wel politieke als financieele beschouwingen wa-, ren gehouden met veel „animo" bestond, bleek wel hieruit, dat Dinsdag 16 dezer te, i ure het „quorum" (minimum van 51 leden)', ontbrak. Er moest appel-nominaal worden ge houden. Ik zal mij er toe bepalen, aan te sfip-, pen, dat.de rede., waarmee de premier Don-, derdag j.l. de verschillende afgevaardigden van antwoord diende, uit den aard der zaak, weinig bijzonders bood. Zoowel de kwestie der Zondagsrust als die van de huwelijkswet geving laat het Kabinet rusten, omdat deze, vraagstukken te veel „principieele" punten van verschil" op den voorgrond brengen. "De pri-, vaatrechtelijke regeling van het collectieve ar beidscontract moet voorgaan aan de publiek-, rechtelijke. Wijziging .van bet huwelijks-goe derenrecht is op komst. De regeering zal po-, gingen doen om te geraken tot een nieuwe, suiker-conventie. Herziening van het Bezol digingsbesluit moet blijven wachten. Voor een bedrag van 31 millioen aan nieuwe uitgaven moet clekking worden' gevonden; zwaardere lasten wil Minister De Geer niet op de schou ders van Vadertje Staat leggen. Een ontwerp voor het zevende leerjaar komt; leerverplich ting voor dat zevende jaar wenscht de regee-, ring voorhands niet voor te stellen. Het zeer opmerkelijke geval heeft zich nu voorgedaan, dat Minister de Geer op Vrijdag Ï9 dezer aan het eind der Algemeene Beschouwingen, een ernstige nederlaag heeft geleden. Er waren vier moties ingediend. Een van, de Katholiek Bulten wenschte herziening van het Bezoldigingsbesluit, met toekenning van 5 pet. hunner salarissen aan ambtenaren, rijks- werklieden enz. Een motie J. ter Laan had ongeveer dezelfde strekking. Een andere motie J. ter Laan wilde regeling van het ma- lerieele £n het formeele récht bij de regeling; oer •rechtspositie van de ambtenaren. Tenslotte ben motie van den Katholiek Suring: verplicht- stellihg van het zevende leerjaar voor alle la ser» scholen. Welnu nadat de premier uit drukkelijk verklaard had, al deze moties onuit voerbaar te achten, werden zij achtereenvolgens door de Kamerangenomen. Die van den, heer Bulten met 56—41, waarna de heer J. 'ér Laan z'n salaris-motie introk -- de beidei andere moties kwamen er met 4631 stemmen. Het was voor het Kabinet de Geer een Laadstation v. Accumulatoren. Aanbevelend. Arbeidswet allereerst op 't oog heeft de rege ling van arbeids- en rusttijden voor gèëmploy eerden in winkels, alsook voor musici, chauf feurs en voerlieden. De speelkaarteribeiasting gaat op 1 April a.s. van de baan. Een nieuw ontwerp in ver-, band met de voorgenomen samensmelting der departementen vanOorlog en "Marine is op; komst. De onverdroten onvermurwbare plattelander Braat heeft voor de zooveelste maal een ontwerp, tot afschaffing van den door hem verfoeiden Zomertijd ingediend. De tijdingen uit de Oost over het commu nistisch complot op West-Java verduidelijkten dat het vuurtje niet uitgebluscht, alsook, dat de regeering gelukkig met stevige hand tegen, de msidadige woelingen optreedt, thans groote opruiming houdt .onder de raddraaiers. In October j.l. kwam er c.a. zeven ton Qieer in het rijkslaadje, dan in de tiende maand van 1925. Over de eerste tien maanden van dit jaar beliep het accres der middelen vijf en twintig millioen. Minister de Geer heeft Don derdag j.l. in de Tweede Kamer verduide lijkt ,dat dit cijfer mooier lijkt dan 't in wer kelijkheid is Jongste personalia:: De kapitein-ter-zee J. L. Quant, commandant van de ,,Java", is be- stemfd eerlang op te treden als commandant der Marine te Willemsoord. Uitgekomen is het Kon. Besluit aan mr. De Geijselaar tegen 1 Januari a.s. met dankbetuiging eervol ontslag verleenend als burgemeester van Leiden. Mr. Zimmermann is in Patria terug gekeerd. Voor bereid wordt Ide viering van het gouden too- neel-jubileum van dein heer F. Tartaud. Uit de doodenlijst: D E. C. Knuttel, oud- Rijksbouwmeester, 69 jaar, Den Haag. Gene raal-majoor b.d. Hi. J. Furstner, oud hoofd der vierde afdeeling aan Oorlog, 59 jaar, DenS Haag, J. Linthorst Homan oud-commissaris der Koningin in Drenthe, 82 jaar, Havelte. Uit de criminaliteits-rubriek der afgeloopen week put ik: Inbraak bij.de Zaanlandsche Zil versmede rij in Den Haag, waar voor f 2600 waarde is gestolen. Vunzige oplichting van een arm oud mannetje te Koewacht (Z.VI.door een „oogendokter", die hem een waardelooze bril voor f 25.— aansmeerde. Deze kerel, blijkc ook elders zijn praktijken toe te passen. In een trein bij Roosendaal is een collectie reukwerk gevonden, voor smokkelarij „be stemd". Eert winkelier aan den Zeedijk te Am sterdam, wiens huis in de asch was gelegd, is gearresteerd onder verdenking van brand stichting. Een zwerver wierp een ruit van een juwelierswinkel aan het Koningsplein in de; hoofdstad stuk en graaide eenige ringen weg. Hij werd ingerekend juist voordat hij 'n ander magazijn met zijn komst wilde verrassen. Bij, cU Hollandsche Handelsbank te Haarlem, die onlangs surceance heeft aangevraagd, zijn on regelmatigheden ontdekt, welke tot arrestatie van den directeur leidden. Tc Rotterdam is iemand voor een niet onbe langrijke som opgelicht door een persoon, die; zich uitgaf voor „vriend" van een bekenden Haagschen predikant". Men zij' op zijn hoede. De ongelukken rub riek bevat berichten over een onafzienbare reeks van aanrijdingen -' waarvan een aantal met noodlottigen afloop. Het cijfer dier ongevallen blijft, helaas, „cres cendo". 40 Een stukadoor, werkzaam aan een bouwwerk! aan den Ouden Scheveningschen weg stortte omlaag, met doodelijk gevolg. Soortgelijk droe vig lot 'trof een arbeider te Leiden, die van een dak viel. Bij een botsing tusschen autobus en vrachtauto op den Haagweg bij Delft, zijn velschillende personen gekwetst. Te Castri- cum woedde een geweldige brand,die eene, uitgestrekte boerderij vernielde. Te Made v. d. Hoeven te Leiden heeft gewaarschuwd tegen den toevloed van studenten in de ge neeskunde. Er heeft zich nu een Leidsch co-, mité van studiosi gevormd, ten doel hebbend om jongelui, die van plan zijn medicus te wor den, daarvan af te houden. Er is geen „brood" meer voor al de dokters,.... De concurrentie ook op dit gebied wordt te fel. Hoe scherp die concurrentie is, blijkt da gelijks uit allerlei berichten. Zoo hebben zich voor de functie van gem. veldwachter te Lon- neker eventjes 181 sollicitanten aangemeld Uit de Nieuwediepsche buurt kwam de tijding, dat de Heldersche bevolking werd opgeschrikt door de verschijning van een walrus. Het kol- lossale beest kwam tot'bij de wal, legde zich daar eigens te rusten. Een troepje mannen poogde het dier te vangen, maar ondanks plan- ken en extra stevige touwen wist de walrus het zilte nat te bereiken. Vermoedelijk heeft-ie van zijn uitstapje naar het land genoeg.... BUITENLAND. De mijnwerkersstaking kan thans wel als geëindigd beschouwd worden. En wat ge- vreesd werd is geschied. Deze strijd welke I zeven maanden geduurd heeft is tenslotte ge- eindigd in etn nederlaag van een der beide partijen. De mijnwerkers hebben geen enkele hunner eischen ingewilligd gekregen. Zij leden, een grooten nederlaag, en moeten zich op genade en ongenade overgeven aan de zegevie rende mijneigenaars. Een ongunstiger oplos sing van dit conflict kan men .zich niet in denken. Immers deze oplossing draagt de kiem; in zich van nieuwe ernstiger conflicten. Verbit terd doch noodgedwongen gaan de arbeiders aan het werk. Opgestookt door de communis ten en andere raddraaiers zullen zij de mid delen beramen om in de naaste toekomst op nieuw hun kans te wagen. Het ware beter ge weest als ook de mijneigenaars wat water m, hun wijn hadden moeten doen. Poincaré die in Frankrijk den franc „gered'" heeft, heeft deze week tientallen votums van vertrouwen in de Fransche Kamer gekregen. Maar men dient zich toch af te vragen:: hoe lang nog. Groote ontevredenheid heerscht in het land en zij wordt steeds grooter. In tegen stelling met de oppositie tegen Herriot welke plaats had in een tijd van inflatie richt de op positie zich thans tegen de politiek van de va- loriesatie welke den frank in luttele 'weken heeft doen stijgen tot meer dan 9 centen of 127 in het Pond. Een economische crisis dreigt Frankrijk te treffen welke gepaard zal gaan' met groote werkeloosheid en armoede. In in- dustrieele kringen is de oppo'kitie zeer groot. Indien dit verzet zal overslaan op de Kamerle den die tot dusverre zich een 'volgzame meer derheid toonden dan is te vreezen dat een nieuwe kabinetscrisis zal ontstaan. In .kartel- lisiische kmigen beraamt men reeds plannen om na de aanstaande Senatoriale verkiezingen; pogingen te ondernemen om het Linksche kar-, tel opnieuw aan detq macht te doen komen. De politieke toestand in Frankrjjk moge thans rus'^j: lijken, ingewijden weten dat ieder oogen- blik de meeningsverschillen die in het kabinet heerschen tot uitirjg kunnen komen. Slresemann heeft in den Duitschen Rijksdag zjjn butienlandsche politiek verdedigd en met succes. De regeeringspartijen en de Sociaal- Democraten hebben instemming betuigd met de politiek van Genève en van Thoiry en tot groote verrassing van den geheelen Rijks dag betuigden ook de Duitsch-Nationale spre kers hun instemming met de gevoerde polinek. Tevefls legden zij den nadruk op de mogelijk heid, dat zjj binnenkort tot de regeering zou den kunnen toetreden. Voorhands gelooven wij niet dat dit zoo; spoedig zal gaan als zij wel hopen. Immers zijn de laatste weken met de Sociaal-democraten onderhandelingen gevoerd reinigt ze van de prikkelende slijm, kweekplaats van ziekte kiemen, door zoo nu en dan te nemen, welke een balsem voor Uw borst is. Slijm» oplossend, borst versterkend, zonder vergiften of verdoof vende bcsfanddeelen, 't beste bij verouderden hoest, bron chitis, kinkhoest en asthma. Overal verkrijgb. in koker 1.50, f2.75, £4.50 De groote flacons, zijn voordecligtf] over het deelnemen aan de regeering. Zij hebben zich hiervan niet afkeerig getoond. En in verband met de successen "der'Tfnsche partijen bij de verkiezingen in Saksen en Ba den lijkt het ons waarschijnlijk dat de regee ringspartijen momenteel eerder denken aan een regeeringsuitbreiding naar Links, dan dan naar Rechts. In Rusland wordt de zuivering van de Com munistische Party lustig voortgezet. Trotzky en Zinovjeff die reeds e enigen tijd geleden, moesten bukken voor de partijdiscipline zijn thans van hun functies ontheven-yerklaard. Zij zijn thans ,;gewone" leden van de partij, hetgeen Wil zeggen, dat hun standpunt niet meer van belang zal zijn. Stalin heeft volkomen gezegevierd. De burgeroorlog in 'China is nog steeds aan den gang. Het schijnt, dat deze strijd een nieuw stadium is ingetreden. De noordelijke ge neraals hebben een verbond gesloten tegen de Kantonneesche troepen welke zooals men weet onder Communistischen invloed staan. Maar wei is besloten strijd te voeren tegen de Bolsjewisten doch naar later bekend werd ge maakt ontbreekt het hiervoor benoodigde geld Van' een bloedig en beslissend treffen zal den eersten tijd wel geen sprake zijd. Dé wet _op de veiligheid welke een product is van den Fascistischen geest zal .thans voor geheel Italië in toepassing worden gebracht. Dit belooft een schrikbewind te zullen brengen naar het Fransche voorbeeld waarbij de dood straf op ruime wijze zal worden toegepast. Heel prettig schijnt het in het land van 'Mus solini niet te zijn. CORSETTEN. BUSTEHOUDERS. BUIKBANDEN. RECHTIIOUDERS. ELASTIEKEN KOUSEN. rriient 17 - Te9. 52G

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1