TWEEDE BUD Zaterdag 11 November De Twuijverweg Het Zilveren Jubileum der Afd. St. Pancras van „Het Witte Kruis" Uit de geschiedenis van de Chrysanthemum Uit den Omtrek Plaatselijk Nieuws VERVOLG HISTORISCH OVERZICHT. In een ledenvergadering van 25 September 1913 werd de wenselielijkheid uitgesproken, dat een cursus van eerste hulp bij ongelukken zou wor den gehouden, doch bij gemis aan medewerking} van den toen alhier gevestigden doctor, moehit dit niet 'gelukken. Uit het jaarverslag van 1913 bleek de vereeniging nuttig werk te hebben ver richt, daarbij een zware roodvonkziekte beide scholen niet alleen, doch niet minder dan 11 wo ningen door middel van het Witte Kruis werden ontsmet met formaline. Ook iets bijzonders ge beurde er in 't jaar 1914, toen de zoo gevreesde en verschrikkelijke oorlog uitbrak. Op verzoek van het Roode Kruis achtte de vereeniging zich verplicht ,om al het beschikbare materiaal daar toe af te staan, bij' een mogelijk gebeuren. Nam de vereeniging, zooals. al reeds is gezegd, gestadig in bloei toe, na de benoeming van- den heer P. Volkers als bode in 1915, ging de vereen, vootal wat het ledental betrof, met reuzenschre den vooruit; met niet minder dan 34 leden tege lijk kwam hij eenmaal het Bestuur verrassen. Kort daarop kwam hij bij 't Bestuur met de laatste leden zooals hij zeide, en er aan toëvoe- gendeer is niets meer, alles is liden werkelijk, in juist gekozen woorden en voor ieder passende woorden, wist hij in korten tijd het aantal leden op 284 te brengen. Reeds na drie jaar moest deze ijverige bode, helaas om gezondheidsredenen bedanken, waarop de heer A. Kriek in 1918 in zijne plaats werd be noemd, die mede trouw zijn plicht vervulde tot kort voor zijn overlijden. Hoewel het ernstig leven en streven der ver eeniging steeds voor oogen houdende, kan ik toch niet nalaten een minder ernstig feit te vermel den. Het bijzonder vreemde geval heeft zich een maal voorgedaan, dat een zeker lid, blijkbaar zeer gehecht scheen aan een gemakstoel, die hij ni^t minde rdan 2 jaar zonder eenige noodzakelijkheid in zijn bezit hield, waarschijnlijk als aandenken aan een vreugdevol moment. Daar het Dag. Best, steeds werd herkozen, ver liepen er jureu zonder eenige bijzonderheden, doch het ledental nam jaarlijksch toe. Zooals ïeeds eenigeu tijd werd verwacht kwam in 1923 het bedanken van onze oude kranige magazijnmees teres, de Mej. Wed. P. Groen. Wat dat oude mensch als magazijnmeesteres is ge weest ,weet ieder lid. Altijd op haar post bij 't afgeven en ia ontvangst nemen van de verschil lende «artikelen, kraakzindelijk op 't magazijn on alles, wat daarmee in verband staat. Niet minder dan 17 jaar heeft zij als een zeldzaam voorko mend en goedwillig mensch onze vereeniging van dienst geweest. Een feitelijk mooie stoel is haai geschonken als blijk van waardeering, dienende voor de haar zoo welverdiende rust. Het volgende jaar 16 April 1924 schreef de secretaris de heer Engel zijn laatste Witte Kruis- notulen voor onze vereeniging, wegens vertrek naar elders. Negentien jaar heeft de heer Engel als secretaris gefungeerd, waarvan 15 jaar als secretaris-Penningmeester. Zeer veel heeft hij ge daan wat tot bloei der vereeniging leidde. Be ver houding en overleg tusschen hem en Mej. de Wed. P. Groen omtrent het afgeven van bons voor 't halen der artikelen, het toezicht op alles wat daarmee in betrekking staat, het aanknopen van nieuw materiaal, dit alles werd zoo nauwge zet uitgevoerd, zoodat ik als voorz. meer dan eens op 'n vergadering hun beiden, de ziel der vereeniging heb .genoemd; en dat de leden dit met mij eens waren, bleek wel hieruit, dat toen ik hun na aftreden den dank der vergadering bracht voor hun veel en nauwgezette arbeid, dit met een krachtig applaus werd bevestigd. Inmiddels werden de bovengenoemde opengeval len plaatsen bezet, met den heer Stammis als bode ,en M. J. Remert als magazijnmeesteres die beiden tot völïe tevredenheid der vereeniging hun plichten vervullen; terwijl de heer J. Sinjewel in de vergadering van 29 Sept.. 1924 tot bestuurslid werd gekozen, en daarna in een onmiddellijk geliouden Bestuursverg. tot secretaris-Penning- meester, die al niet weinig blijk geeft, om de voetsporen van zijn voorganger te volgen. In die verg. van 29 Sept. 1924 werd een schrij ven van de Afii. Alkmaar behandeld, waarin een verzoek vervat, tot het toetreden als lid van een op te tichten „District Alkmaar" hiertoe werd in beginsel besloten. Tevens wérd besloten in overleg met de Afd. Langendijk voor gezamenlijke kos ten 3 reddingshaken aan te schaffen, en deze te deponeeren bij den heer K. Glas, dé heer De Jong en Mej, Mulder allen woonachtig aan de allengs zoo berucht geworden Twuijverweg, Door de wel willende medewerking dezer bovengenoemde per sonen is dit geschied. Ook is voldaan aan een verzoek van het bestuur van „Hcideheuvel" om een feestgave te schenken voor de totstandkoming van een nieuw aan te bouwen gedeelte daarvan. Na een hiervoor gehou den collecte bij onzï leien werd f40 opgezonden. 9 Sept. 1925 werd vergaderd met Burgemees ter Kroonenburg en Dr. Destre en de Wethou der Van Kampen over de bekende 'zaak van Gr. Koning, hetwelk op de algiem. verg. is voort gezet, helaas echter zonder resultaat. Beter slaag de het extra, gebruik maken van de telefoon door Dr. Destree bij directe hulp, noodig voor ernstige patiënten een en ander met eenige subfidies der Gemeente, met als belofte van 'fiurgem. Kroo nenburg zijn medewerking in den Raad te zul len töonen, en in overleg met den heer Van Kam pen als postdirecteur. Ook lukte het de zoo lang verbeide cursus van eerste hulp bij ongelukken te doen houden, dank zei ie zoo gewaardeerde medewerking van Dr. Bestree, onder wiens leiding deze cursus door een aantal leerlingen werd gevolgd, welke uitmuntend geslaagd mag genoemd worden. Ons aller bijzondere dank voor de belangrijke opoffe ring van Dr. Destree niet alleen, maai- ook voor het schoone gemeenschapsgevoel der leerlingen. Niet mocht gelukken in opdracht van de le den in vérband met de Afd. Langendijk een wijkverpleegster aan te stellen. Evenmin een Moe dercursus te doen houden, deels door de weinige animo, deels door de aangeschreven Mevr. van Vuuren ,daax dien winter was bezet met het geven van cursussen. In de vergadering van 20 October 1925 werd besloten de eandidatuur van Dis. Staal, secreta ris van de Afd. Langedijk te steunen voor 't lidmaatschap van het Hoofdbestuur. Daar deze stemming door omstandigheden werd opgeschort, zoo werd in de vergadering van 26 April 1926 beslotea, behalve Ds. Staal de hoeren Freese en Dr. van den Berg te steunen, met het ons bekende gewenschte gevolg*. En eindelijk het besluit op voorstel van onzen Becret.-Penningmeester, de heer Sinjewel, om aan het 25-jarig bestaansfeest een bazar te verbinden. Dames en heeren, sta mij toe, dat ik allereerst de genoodigden den dank der vereeniging breng voo rhun welwilleudheid, door onze zoo blijde feestdag met een bezoek te hebben wi.llen ver- eeren. Wees verzekert van onze ingenomenheid, en dat het door ons op hooger prijs wordt gesteld, dat u aan onze uitnoodiging hebt willen voldoen. Ook namens alle leden mijn hartelijken dank aan alleu ,die, in welke vorm of hoeveelheid, hun medewerking hebben betoond, waardoor onze ver eeniging op zoo'n schitterende wijze tot een zoo'n grooten bloei is gebracht. Moge de uitstekende verstandhouding van het Bestuur onderling, en die der leden tot he't Restt, blijven, zooals deze vanaf de oprichting tot nu toe i is geweest. Moge vooral het Bestuur, tot in een zeer verre toekomst die voor ons ligt, de lust en de kracht worden gegeven, ter bevordering' van verderen bl-oei van onze zoo mooie en nuttigie vereeniging, het Witte Kruis. (Applaus). (Vervolg volgend nummer). meuiwe variëteiten werden aangekweekt ca vooral deze grootblo-emige verscheidenheid al- gemecne belangstelling heeft verkregen. Thans is het zeker ondoenlijk al-de varië teiten op'te noemen, die voor en na ten too- neele verschijnen. Er zijn jaren, waarin men verrast wordt met 400 5 500 nieuwe verschei denheden. Zeker blijkt hieruit, hoe hoog tie graad van variatie is, die er met deze plantensoort te be reiken is, maar bovendien ook legt het getui genis af van den ijver, waarmee men zich op deze cultuur 'toelegt, wat natuurlijk in ver band staat met de belangstelling, die de plant algemeen vermocht te verwekken. En dat zij belangstelling waard is, zal wel niemand ont kennen. Ieder, die een aantal van deze plan ten bijecm zag, zal moeten toegeven, dat het inderdaad een prachtige bloem is. Aan de kweeking Van de groote én mooie variëteiten moet 'de bloemist nogal vrij wat zorg besteden, vandaar ook, dat zij nog al duur zijn, maar voor menschen met minder voorziene beurzen is er toch ook wel aan komen aan, al zijn zulke planten niet met hon derden bloemen overdekt. In*den regel krijgt mer. voor een paar kwartjes al een zeer mooie plant. (vervolg) In het laatst der 18e eeuw trad de cultuur van "Chrysanthemum imdicum in eea nieuw stadium door invoering van een drietal groot- bloemigé variëteiten Moor een Transch koep- man, met name Blanchard te Marseille. Deze betrok een drietal variëteiten uit China, n.l een witte, een violetroode en een purperkleu rige variëteit. Van deze drie variëteiten kwam alleen de laatste slechts levend naar Europa en van deze plant stammen tal van andere af, die later, in het begin der 19e eeuw ge kweekt werden. Wij vinden vermeld, lat in 1791 door Blanchard reeds een 100-tal zaai lingen naar den plantentuin te Parijs gezonden werden. Voor de vermeerdering van vele va riëteiten was deze overbrenging door 'Blan chard vaD weinig beteekenis. maar wef had de invoering van deze grootbloomigc variëteit deze verdienste, dat de aandacht er meer op werd gevestigd en van toen af de cultuur trouw ter hand genomen, zóó, dat men zich in ver schillende landen op de kweeking van deze nieuwe planten ging toeleggen. Vooral in En geland deed men er veel aan. „Toen was het", schrijft Philips in een in 1824 uitgegeven werk „Flora Historica", toen was het evenals met de rozen uit China de Chrysanthemums ontsnapten spoedig uit de kassen der eerste liefhebbers en verspreidden zich snel over ieder deel van heteiland, zoo wei de vensters bij de handwerksman als de bloemperken bij de rijken met hare herfst schoonheden vereerende ,nu wedijverende met de Chineesche Aster in verscheidenheid en rijkdom van kleur". De Engelsche kweeker I. Wheeler te Ox ford is het vooral geweest, die het eerst ver schillende variëteiten uit het zaad aankweek te, In December 1832 stelde hij een aantal van deze zaailingen te Eondeii ter bezichtiging op een tentoonstelling èm ontving daarvoor een zilveren medaille. Toen men daarmee eenmaal bezig was, be gon het aantal variëteiten al spoedig enorm te vermeerderen, zoodat er thains jaarlijks hon derden lr,ieuwe bijkomen, waarvan er natuurlijk ook weer zeer vele verdwijnen. Sedert 1821 was men vele nieuwe varië teiten rijker geworden, die door Parks voor rekening dei Engelsche Koninklijke Tuinbouw- maatschappij in China waren verzameld, en zoo kwam het, dat het aantal variëteiten in 1823 reeds 48 bedroeg. Ook in Frankrijk legde men zich meer en meer op de cultuur toe en het was cfe bekende Engelsche kweeker John Salter, te Versailles, die in 1840 reeds een 400-tal variëteiten .be zat. En dat a; ntai zou spoedig nog worden ver meerderd. In 1846 bracht Fortune uit China.'een twee tal kleinbloemige soorten mee, n.l. „Chusan Daisy" en „Chinese minimum". Ofschoon de ze in Engeland niet de minste belaijgstelling verwekten, wist Salter te Versailles er party van te trekken en zoodoende kon hij in 1860 op een 750-tal variëteiten wjjzen. Een nieuw stadium trad de cultuur in, toen in 1852 Fortune enkele Japansche grootbloe- niige veisenemenheden meebracht. Ofschoon men in het begin over 't algemeen.weinig be langstelling toonde in deze invoering, be moeiden enkele kweekers er zich toch mee, met dit gevolg, dat hiervan erveneens tal van - ST. PANCRAS. Alhier valt het bijzondere verschijnsel waar te nemen van een in bloef staande perehoom, n.m.l. bij den heer Ras aan den Benedenweg. - ST. PANCRAS. Temidden der bazardrukte was het voor de schoolkinderen nog een heugelijk# dag, 25 Novem ber „St. Katrijn", betaaldag dei- pacht van de gemeentelanderijen", worden zij onthaald op een groote taai-taai, welk feit ook Donderdag weer heeft plaats gevonden. SCHAGEN. Bij de deze week gehouden verkiezing! van twee stukken grasland, om om te leggen in bouwland, werd een perceel verhuurd tegen f 10.50 per snees terwijl het andere werd opgehouden. HEER HUGO WA ARBi. Tot ouderling hij de Ger. Kerk alhier is ver kozen de heer J. Pluister Sr. en 'tot diaken de heer P. den ftarligh. NOORDBCHARWOUDE, Onze vroegere plaatsgenoot, de hoer P. Heij- mans ,is benoemd tot leeraar aan de Kapperschool te Zaandam. Z UI CSC IIA R W OU D E. Voor het te houden St. Nicolaasfeest vöor de kinderen van le openbare school is ongeveer f 150 bijeengebracht. Het feest wordt gehouden op Vrij dagavond 3 December in de kolfbaan van den heer Kramer. Alle voorstanders van de openbare school hebben vrijen' 'toegang. ZUIDSCHARWOUDE. Als noi'Aelen bij de Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de heeren P. de Ruiter Jnz. en A. Klin- goler. OUDKARSPEL. Verloren: een reservewiel met baud van auto. 1 damesbeursje met inhoud. 1 rijwielplaatje. Inlichtingen bij den Gem.veldwachter. BROEK OP LANGENDIJK. Woensdagavond j.l. hield in de Chr. Geref. Kerk alhier, de weleerw. heer Ds. J. Drenth een herdenkingsrede ia verband met het 25-jarig bestaan der Chr. Geref. Jongelings- en Jonge - dochters-vereeniging, Spr. achtte het zich een aan gename taak de beide vereen, te mogen bepalen bij het groote voorrecht in het afgeloopen 25-jarig tjjdperk ontvangen. Ps. 103:12 moet de' stem ming der ziel zijn, gezien de dragende en goed doende hand Gods ook in dit hun Vereénigingts- leven genoten. Het verleden moet niet losgelaten, doch bou wende op hetgeen in 't verleden werd verricht, moet het ia Gods kracht voorwaarts. De shroo- mingeti des tijds zijn velerlei en gevaarlijk, het geroep „zie hier is de Christus" vermenigvul digd, doch steeds paraat. In het fort van Gods woord, in het harnas orzer confessie, onder com mando van Koning Jezus den strijd aanvaard, dan staat ge vast. Nog werd gememoreerd het verlies dat de beide vereetiigingen ïn de afgeloopen peri ode trof, door het ontvallen van een li-tal leden welke in hunne jeugd werden opgeroepen. Met daokgebed eu het zingen van Ps. 119:5 werd deze met aandacht gevolgde rede gesloten. Hierna ontvingen de beide vereenigingen van hun Keikeraad als jubileumsgeschenk een net uitge voerde tekst op fluweel. Met dankbaarheid zal ongetwijfeld deze goed geslaagde vergadering in herinnering 'der jeugd en vereeniging blijven voortleven. BROEK OP LANGENDIJK. In de Chr. Geref. Kerk is tot onderling' herko zen de heer D*. Kloosterboer en tot diaken A. Hoogland Jz. BROEK OP LANGENDIJK. Voor de betrekking van tijdelijk onderwijzeres aan de openbare Lager© School, waarvan hoofd de heer Joh. Zaal, hebben zich 36 sollicitanten aangemeld, waarvan 5 met hoofdacte. laden vraeht-, hout- en. verhuiswagens, 't is'ook al te tegenstrijdig. i Maar er wordt thans in deze zaak hard ge wérkt. Laten We -echter deze actie niet vooruit loopen. DE KLACHT VAN DEN WINKELIER: „t Handelsblad" plaatst 'n klacht van n Am- sterdamschen winkelier, naar wij meenen, op alle winkeliers van toepassing. De Sinterklaasweek is-op komst, de winkels blij ven open!. s;oi .looAi >f30Ai aip ui CuaZinq op Stem run g I koopen t Herinnert aan den goede ntijd toen 'k 's avonds lioht verstookte, En 't werk-b-voorkeur-kort-idee niet door de hoofden spookte! Toen bleef ik open als ik wou, en ;k sloot ook naar believen! Maar dag en nacht was ik bereid njijn klanten te gerieven. De neele stad was vól van licht... nu heb 'k ia 't donker angsten! j D|at ik niet aan mijn kosten kom bij schamele ontvangsten! !Wie is er op vooruitgegaan, wie is oprecht j tevredenr? De kosten zijn omhooggtegaau, d'ontvangsten naar i benedten, De .arbeidsdag van 't personeel staat in de wet beschreven!; Die arbeidsdag van den patroon is onbegrensd' geblevenff En al dat personeel van ons is van den nieuwsten stempel De zaak is hun gevangenis, de dancing is hun j tempel. 'k Gaf gisteren nog Mies Hupsch ontslag omdat ze'ïn gedachten; Dien mallen dans „Black Bottom" deed terwijl de klanten wachtten! j 'tPubliek is ook niet meer wat 't was; 'h.is lastig en veeleischend),( En als je 't iets warm aanbeveelt, beschikt he't) nog afwijzend, i Het word,t te wijs gemaakt, zeg ik, het weet te veel van- Jetje, En om er steeds mee om te gaan, is werkelijk I geen pretje, j De kale dames dingen af, en brommen in hun j eigens „Gut, 'k kan het veel goedkooper bij Van der Dinges krijgen!" I Wij leveren nooit goedkoop genoeg, het moet een schijntje kosten, En kis we iets verkoopen, zijn het soms nog kwade posten! i De lasten van den winkelier moet men niet onderschatten:! De fiscus is nog gulziger en vlugger dan de ratten 'tPPubliek houdt ieder kwartje vast, het pleegt niet hard te loopen, Hét beidt bedaard zijn tijd, en v'last... alleen op Uitverkoopen! Onz eétalages zijn wel fraai, wel smaakvol, wel opvallend|, i Maar niemand ziet den winkelier zijn beüde vuisten ballendf! Ziezoo, ik heb mijn hart gelucht, meer 'heb 'k niet te bewerén, En 'k hoop dat met Sint Nieolaas 't getpj voor ons zal keeren? P. K. Ged. Stateu zouden hebben goedgekeurd het 'raadsbesluit van den gemeenteraad van Sint Pan cras, waarbij de Twuijverweg voor het- autovër- keer zou worden gesloten. Nu is 't de vraag wanneer dit zal geschieden. In overweging zal misschien worden genomen, dat 't wellicht beter is, den weg voor alle ver keer, behalve dan voor voetgangers, te sluiten. Geen auto's en autobussen, maar wel zwaar be- Drcntsthe Vr.enkiiHKren. Door den heer Plantsoen te Doetinchem werd j met toestemming van B. en W. een busoollectc voor het Lrentsehe Veenkind gehouden, die f 245.17 opbracht, 1 Z.D.H. de bisschop Van Haarlem deed als be wijs van instemming een gift toekomen aan den penningmeester Mr. A. J. M. Leesberg te Alk maar. Door bemiddeling van den Commissaris der Koningin in Uren the werd voor de tweede maal f2000 ontvangen. Het bestuur van het Herstellingsoord van het Noord-Hel land sohe Witte Kruis, Heideheuvel, 1 heeft zich bereil verklaard 3 kinderen gedu rende 6 a 8 weken kosteloos te verplegen. Wan neer blijkt, dat die termijn voldoende is, kun nen na afloop nogmaals 3 kinderen "kosteloos wordeu opgenomen. 'Op het oogenblik worden verpleegd 74 kinde ren in het Noorderhuis van het Centraal Genoot- v scna pvoor Kiuderherstellings- en Vacantiekolo- nies te Buiuen, 59 kinderen in het 'koloniehuis van de R. Rath. Vereeniging voor Kindervacan- tiekolonies en Herstellingsoorden te Egmond aan Zee en 28 kindfren in de boloniehuizen te Nun- speet -en Hellendoorn van de Vereeniging voor j Christelijke Gezondheids- en Vacantiekoloniën in Nederland. Beeds tal van kinderen zijn flink opgeknapt te- i ruggegaan en de plaatsen ingenomen door andere zwakke en ondervoedde stumpers. De resultaten der verpleging zijn opvallend I goed. De bedoeling is tot eind April door te gaan met de verpleging en deze zoo mogelijk uit te breiden j en na der, zomer, ongeveer begin October, weer te beginnen, indien althans de actie voor 't veen- I kind voldoende geld oplevert. r Voorloopig is nog voor een paar weken geld in j kas. Het comité hoopt echter op voldoende steun I om zoolang de economische opbouw van Drenthe duurt, ook de kinderbevolking op peil te kunnen honden. De giften worden alle verantwoord in het j maandnlad van liet Centraal Genootschap „Het Hoefijzer".

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 3