Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Dinsdag SO November 1920 81 e Jaargang Plaatselijk Nieuws Nut en feuilleton""" 8)\. SPORT EN WEDST«iJOËÜ~. Nieuwstijdingen Uit den Omtrek NO. 142 tliTERC.TELEPHOOM 52 Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag enZaterdag Abonnementsprijs - per 3 maanden fi.45. COURANT Redact.-Uifg'. J. H. KÜIZER. - Bureel üoordscliarwotide Dti flumnwr bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte Briev.,11 rechtstreeks aan den Uitgever Zijn wij in onze mededeelingen omtrent de ge houden reciteerwedstrijden, uitgeschreven door het Nutsdepartement Oudkarspel, eenigszins kort, wellicht onvolledig geweest, wij willen dan thans, zooals wij toezegden, een ea ander betreffende deze zaak, meer breedvoerig behandelen. Wij vallen onmiddellijk maar met de deur io huis en erkenden eerlijk, dat de wedstrijden ons zijn tegengevallen. Dit hadden wij reeds gezegd, maai wij meenen, in verband met hetgeen wij dit keer wenschen te zeggen, dit nog! eens te moeten lierhalen. De verzuchting moet ons van het hart „Wat stelt men aan zich zelf toch weinig eischenf' Waar hebben enkelen den moed van daan gehaald zich voor dezen wedstrijd te lateD inschrijven! Dit werd wel niet in dezelfde woor- <ten door den voorzitter der Jury gezegd, maar, wanneer van die zijde wordt verklaard, dat over het algemeen de vertolking? op geen hoog peil stond .dan is dit oordeel ongetwijfeld niet vleiend voor de mededingers(sters). Zeer zeker is mei dit oordeel alles gezegd. Maar nu de oorzaak! De voorzitter heeft het zoo goed gezegd, dat er stuk ken werden voorgedragen, die misschien op een bruiloft wel aardig zouden zijn, maar voor een reciteer- en voordracht-wedstrijd absoluut onge schikt. Wij zijn het roerend met hem een3. Even eens gaan wij accoord met zijn bezwaar, dat men over het algemeen z'n keuze bepaalde tot zulke oude stukken, waarbij onze moderne litera tuur totaal werd verzaakt. Het repertoire be vatte te veel stukken uit „de oude doos". Wel een bewijs, dat de tegenwoordige tijd te veel in beslag wordt genomen voor andere dingen en men meer z'n aandacht wijdt aan cabaret en café cban- tantliedereu, die er beter ingaan en door hun realistisohen inhoud, zoo 't schijut, meer 'geliefd zijn, dan de zoo rijk aan inhoud en strekking zijnde gedichten van onze beroemde letterkundi gen. Dit houdt de cultureele ontwikkeling van onze jeugd tegen. Het Nutsdepartement was an- ders volkomen correct in het nastreven van zijn beginselen. En 't moet zelf verbaasd hebben ge staan over het beschamend niveau, waarop het begrip omtrent dit doel en streven staat. De uit komst is niet bemoedigend. Over de uitspraak der jury vellen 'wij geen oordeel, ook al verraste deze ons eenigszins. Zeiden wij reeds eerder, dat de avonden niet in het teekeu der kunst stonden, wij voegen ér even welgemeend aan toe, dat zij stonden in het teekea van zelfoverschatting. Wij laten hal: „diclamatorium" rusten, wij leven nu eenmaal in een tijd vao jazz en dancings. In den half- slagtijd van variété en dergelijk vermaak. De boel is te vlak, te duu. En het ergste'is, dat! het met alle takken van kunst precies eendJer gesteld Ls. Nacht en Nlorgen Wij zijn niet voornemens de zaak gerech telijk te vervolgen, maar gij kunt wel begrij pen, ging de bankier voort, dat gij te slecht om ooit weder in onzen dienst te komen. Uw broeder Sampson is een maft, die ons ver trouwen volkomen bezit, en wij stellen er hoogen prijs op, hem in onzen dienst te hou den ,doch gij moet zorgen, dat ge ons nooit weder onder de oogen komt. Vertrek onge hinderd. Jozef antwoordde niets, maar keerde zich óm en ging langzaam naar de deur. Heeren!. riep ik, heeren, heb deernis met mijn armeni broeder. Bedenkt, dat hij het ter liefde van» zijn meester deed. Hugh Walther schudde treurig het hoofd, "Tl zet de op strengen toon: ik kan geen deernis met dien deugniet hebben. Had mijn neef hem niet tot raadsman gehad, dan zou hij nooit tot zulk een stap gekomen zijn. "Wjjn broeder had, na zijn bekentenis, nog altijd "het zwijgen bewaard, maar toen hij. de deur was genaderd, keerde hij zich om en, zeide, terwijl hij zijn oogen strak op Henry. Walther gevestigd hield: Hebt gij niets in. mijn voordeel t ezeggen? Geen enkel woord tot mjjn verschooning bij; te brengen, sir? .Dit heb ilc toch niet aan u verdiend. Zoo iets had ik nooit verwacht. Henry Walther zweeg. Hij zat met voorover, gebogen hoofd en durfde zijn blik niet tot' zijn oom opheffen. Neen, vervolgde Hugh op even strengen toon, neen, hij heeft niets tot uw voordeel te zeggen. Verwijder u. Ge moogt van geluk spreken, dat ge er zoo ge- Wanneer de ouders eens wilden toezien op de keuze der lectuur hunner kinderen, het zou mis schien iets baten, maar wij gelooven dat men in het algemeen daarover te gemakkelijk denkt. Het Nut heeft een goede bibliotheek, een aar dig voorziene portefeuille, waarin stellig tijd schriften, die voedsel geven voor hoofd en hart. Het raakte weer op den goeden weg door zijn buitengewone vergaderingen geheel a.an 'den geest van het door ie Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen voorgeschreven doel te doen beantwoor den. Hoe weinig zijn taalbegrip en kunstgevoel vooruit gegaaa. Ook in dit opzicht is er verwor ding, een dalende lijn merkbaar. Weet ge, wat hoog staat? De sport! Daaraan wordt alles ge- of feid. Volgeladen vrachtauto's en' omnibussen met sportmaniakken trekken joelende, schreeu wende en zingende naar de sportterreinen. Die rage is eene ziekte. En van het een komt het ander - Van goeden smaak getuigden deze wedstrijder! niet, wij bedoelen de gekozen stukken, al maken wij voor enkele eene uitzondering. Moge het béter worden. Overzicht van Zondag 23 Na vein her. Zeevogels door N. Niednrp geslagen. Uitstekend) werk van Ondorp. Daar het West-Frisia terrein wederom werd afgeRourd, had D'.T.S. Zondag weer eens een •vrije dag. Als een vpn de belangrijkste ontmoe ting bleef toen over N. NiedorpZeevogels, die idoor de gastheeren na een 'harden strijd met 5—2 jwerd gewonnen en Zeevogels zoodoende haar eerste nederlaag leei. 't Was oen spannende dan mooie partij, waaraan het gladde veld echten veel schuld aan had. De gastheeren hebben vota begin tot einde buitengewoon hard gezwoegd en zagen hun-werken met een verdiende overwinning beloond. Door deze nederlaag staat 'Zeevogels nu momgenteel 2 punten ten achter .tegenover D'.T.S., die hierdoor nu weer aan Iden kop gaat. Oudorp verrichtte een goed stuk werk door Vrone op eigen terrein met ;20 te kloppen, waar door zij tevens revanche hebben genomen op de 3-- nelderi-aag in eigen huis geleden 't Schijnt dat de Ouiorpes er toch de brui aan willen ge ven om zieh op de onderste plaats vastgenageld; te zien én hebben zich nu wederom van deze plaats afgwerkte Al speelde Vrone bij vlagen beter dan de gasten, doch zag zij de meesté doelpunten tegen zich gemaakt. Vooral de rechts back der 'gasten heeft tot «deze overwinning veel bijgedragen. Dooi het niet ontvangen van ieenig bericht om trent Hollandia 4Heüoo zijn wij van een be schrijving van deze ontmoeting verstoken. 'Wedstrijdverslagon ie t. s. t W,as Zondag wel een stille dag voor D'.T.S. Door afkeuring van het West-Frisiaveld was ons nadig afkomt. Jozef deed eenige schreden naar den ban kier en riep terwijl zijki gelaat vuurrood werd' en zijn oogen vlammen schoten: Hij;, uwe laf-' fe, zelfzuchtige neef, hij zal van geluk mogen; spreken, als hij er heelhuids afkomt, als wijj elkaar ooit weer ontmoetten. Hij was de deur reeds uit, voordat iemand kon antwoorden. Hugh Walther wendde zich nu weder tot zijn neef en zeide: Gij hebt uw geluk balda dig weggeworpen: gij hebt getoond de wel daden die de Voorzienigheid u schonk, niet de waardeeren. Het eenige, wat u fhans over blijft, is, op nieuw .te beginnen en wel vant de laagste sport der ladder. Verkoop uw aan stelling als kornet en zorgt dat ge binnen 14 dagen gereedd zijt naar Indië te vertrekken. Den lOden September moet gij te Southamp ton aan boord van de .jOronko" zijn. Henry Walther rees ,toen hij dit hoorde, plotseling overeind en riep: Neen oom Hugh dat kunt gij niet meenen. Vader, gij zult toch niet gedoogen, ddat mij.die smaad worde aan gedaan. Percival Walter had zijn zoon hiet meer aangezien sedert hij was binnengekomen en. had geen woord gesproken. Hij leunde met zijn elleboog op den arm van zijn stoel en hield de handen voor de oogen. Ook toen de kornet zich rechtstreeks tot hem wendde, bleef hij een diep stilzwegen bewaren. Uw vader heeft mij gemachtigd om in deze zaak' te handelen, sprak Hugh Walther. Alleen dan warneer ge als jongste bediende in ons huis, te Calcutta uw nieuwe loopbaan aanvangt en u voortaan waardig en zelfstandig gedraagt alleen dan kan ik er toe komen om u niet te onterven en kunt ge weder od itiijne toege genheid en die uws vaders rekenen. De jongeling voerde eenige «ogenblikken eerste toL rust gedoemd, tei-wijl het tweede een. vrije Zondag had. Alleen de jongens van het. derde speelden thuis tegeu Vrone 2 en smaakten het ge noegen de overwinning te behalen, al was deze dan ook eenigszins geflatteerd, 20 min. voor het einde maaRte D'.T.S. de winnende goal. Maar van toen af waren de gasten dan ook geregfald! sterker, maar tegen het uit alle macht verdedi- D.T.S. was geeu doorkomen aan en kregen zij Jan ook geen kans om den gelijkmaker te fa- brieeeren. De uitslag N. NiedorpZeevogels was wel een blijde verrassing. - ST. PANLRAS. De traditie getrouw, kwam Vrone .1 weer on volledig op tegen S.D.W. 1, jwelke Zondag bij Vrone op bezoek was. Onder fleiding vao Zeeacrs trapt Vrone af met 10 taan, later aangevuld met! een invaller, zoodat het in 't geheel met 3 inval lers speelde. Hoewel de gastheeren van tijd tot tijd tamelijk in de meerderheid tsijln, strandt toch elkeu aanval op C. Oud, 'terwijl omgekeerd bij Vrone G. Groen niet in goeeden vorm is. Mede door het feit, dat S.D.W. er goed opzit, gelukt het hun 2 maal te doelpunten. Bij Vrone was het verband geheel zoek, vooral de voorhoede ging aan dat euvel mank. Het einde was daf nok een smadelijke nederlaag. Over .het geheel' stond het spel op laag peil, hoewél we van den Vrone-keeper mooie momenten zagen. Nieuwe Niwhrp 1—Zeevogels 1 5—2. Om 2 uur fluit scheidsrechter Polak de beide elftallen in 't. veld. Zeevogels is volledig, terwijl N. N. drie invallers lelt. De eerste aanvallen zijn voo rN.N.j uit een er van maakt de invaller linksbuiten het eerste doelpunt. Even la.ter is het dezelfde speler die met een praehtsehot do voorsprong vergroot, Herd wordt er door Zeevo gels gewerkt om den achterstand in te halen, doch de N.N.-achterhoede is niet te -passeeren. Met 2—0 gaat de rust in. Na de rust hetzelfde enthou siaste spel, met N.N. in den aanval, het is in deze periode weer jdé linksbuiten die doelpunt IU^'0. Hort hierop doelpunt de midvoor onhoudbaar 40. Nu zien we langzamerhand' Zeevogels meer in den aanval komen en met korte tusschenpoozen weet de midvoor twee mooie doelpunten voor z'n rekening te nemen 4—2. Uit een N.N.-aanval maakt dé midvoor tenslotte het vijfde en laatste doelpunt van den wedstrijd- Zoodat het einde komt. met een verdiende 52 overwinning der N. Niedorpers. Het N.N.-elftal heeft eeu goeden wedstrijd ge speeld, het samenspel had echter beter gekunt. Maar het zoovele malen ontbrekende enthousiasme was dezen middag „in orde". Nieuwe Niedorp 2 speelde met eenige inval lers tegen Zeevogels 2 te Egmond en verloor daar met 21. door omstandigheden, die eerbiedwaardige ver ontschuldiging vormen, is de verslaggever wél laat maar men kan niet zeggen: ,,'t Is mos terd na den maaltijd". Wie 't wel zou zeggen, vergeet zeker, dat eenverslag toch op de uitvoering moet volgen. Tegen half acht kwamen nog velen het hel der 'verlicht kerkgebouw binnen, en toen de gers hun plaatsen hadden ingenomen binnen 't hek, was daar een vrij groote schare van luis teraars. Ds Bouma opende de samenkomst en leidde met een enkel woord de zangvereeniging bij de aanwezigen in. Toen begon het koor. Eerst, echt christelijk, met een „Bede voor het Vaderland". Neen, wij kunnen 15 nummers niet één voor één be spreken. Maar er werd wat goeds gege ven. De zang was zuiver, van 't hinderlijk zak ken heeftniemand iets bemerkt 't is dan ook, voor' zoover wij weten, niet voorgekmen. „Crescendo" zong mooi. Dat zal men vooral beamen, als ik herinner aan „Goeden Nacht". Me dunkt, de zangers toonden in de weergave van dit lied, dat het hen ook had geroerd. Dar. denken we aan „Gezang 22" de solozang' met begeleiding van bromstemmen - aan „Fluisterend Loover" en bekend mer reeds vroeger uitgevoerd, toch nog echt mooi. Maar laat ik eindigen. 't Orgelspel mocht er ook wezen, 't was een mooie vulling van de rustpoozen. Tenslotte mag men zeggen: „Crescendo" heeft getoond, wat het kleine vermag. Maar we hopen van harte, dat de gelederen, voor al van alt, tenor en bas, eens flinke versterking, krijgen. Er wordt nu van de leden wel wat vee! inspanning geëischt. Over de leiding van haar directeur, de heer G'. Troost, is de Zangvereeniging zeer tevre den, en die leiding moge zij nog lang behou den. Uitvoering Chr. Zangver. te Dirkshorn. Anderhalve week is 't bijna alweer na dien Donderdagavond 18 November, dour „Cies oendo" met spanning verbeid; en waarop zij haar beste krachten samenraapte. En nu met zich zelven een zwaren strijd en zeide toen: Welaan, het zij zoo. Gij behandelt mij hard, maar ik zal mij onderwerpen. En hij verïrok zonder verderen tegenstand? vrcfeg de heer Burham. Ja sir, antwoordde de oude Sampson; hij verkocht zijn aanstelling en vertrok met de „Oronko". Maar hij nam van niemand af scheid en ik geloof dat hij zijn oom en zijn vader nooit dde grieve vergaf, die zij hem, hoe ook verdiend, aandeden. Door ijver en talent klom hij spoedig op en zag zich na verloop van een tiental jarén aan het hoofd' var. het Indische huis geplaatst. In 1841 trad hij in den echt en uit dit huwelijk werd slechts' één kind geboren, eene dochter, die, zoo als gij weet, sir, in Engeland werd grootgebracht. Ik heb miss Laura meermalen bij mijn com-, piignon Percival Walther gezien, hernam de. heer Burham. Zij is een schoon en allerliefst, meisje. Maar hoe liep het met uwen ongeluk» kige nbroeder af, mijn beste Sampson? Helaas, sir, zeide Wilmot, de misstap, door mijn broeder meer uit lichtzinnigheid dan uit boosheid begaan, werd de oorzaak van zijn volkomen ondergang, want 'hoewel hij niet gerechtelijk vervolgd en de zaak zooveel mo gelijk geheim gehouden werd, achtte hij' zich door het gebeurde zoo zeer gebrandmerkt, dat hij alle pogingen om zich te verbeteren als ijdel beschouwde, Hijl verviel van kwaad tot erger ,en drie jaren na het vertrek van Hears Walter naar Indië werd mijn "broeder we gens het namaken van Engelsche banknoten tot levenslange, deportatie veroordeeld. Een recht treurige geschiedenis, riep de bankier. Ik herinner mij thans dat zijl mij vroeger wel eens verhaald is. Ik meen toen ook vernomen te hebben, dat uw broeder in zijn ballingschap is overleden.' Er bestaat alle reden voor, sir, antwoordde De ex-kroonprins. De gewezen kroonprins, die, zooals we meldden, te Doorn vertoefde, is Zaterdagavond van Amersfoort per trein naar Berlijn ver trokken. Hij zal op den verjaardag van zijn vader in Januari a.s. wederom te Doom komen en daarna nog op Wieringen eenige vrienden en kennissen bezoeken. Van gezaghebbende zijde wordt verzekerd dat het bezoek aan den ex-keizer uitsluitend in verband stond met de tegeling der scha deloosstelling van het huis Hohenzollern door Pruisen. Naar de „Lokal Anzeiger" voorts bericht, was Minister Kon's bezoek aan den ex-kroon prins slechts een beleefdheidsvisite. Met name wordt ontkend, dat de ex-kroonprins met den minister onderhandeld zou hebben over een eventueelen terugkeer van den ex-keizer naar xDuitschland. de oude klerk, terwijl hiji met zijn zakdoek een traan uit zijn oogen wischte. In de eer ste jaren na zijn vertrek schreef hij mij ge regeld, maar de laatste 20 jaren ontvang ik' hoegenaamd geen tijding meer van'hem. Ach, sir, mijn broeder boette zwaar voor zijjn jeugr- dige afdwaling. De heer Burham dankte den ouden Samp son voor zijne mededeeling, die blijkbaar een diepen indruk op zijn beide hoorders gemaakt had. Maar heeren, ging de bankier voort het wordt tijd dat wij, aan 'de zaak gaan denken die het doel onzer bijeenkomst is. Gij weet, dat de „Electra"'., aan boord waarvan mijn compagnon zich bevindt .binnen weinige da gen te Southampton verwacht wordt en zult zeker met mij begrijpen, dat hij bij zijn aan komst door iemand van ons huis behoort ver welkomd te worden. Het komt mij voor, Sampson, dat gij de man zijt, die daartoe het best geschikt is; laat ik zeggen, de eenige die voor deze zending in aanmerking kan ko men, daar gij alleen den heer Walther kent en ook de veteraan der firma zijt. Daar heb ik niets tegen, sir, antwoordde de oude man, maar zoudt ge niet denken dat eht den heer Walther minder aangenaam zal zijn door iemand verwelkomt te worden, wiens gezicht hem het verledene wat al te levendig in het geheugen terug roept? Mijne ontmoeting moet hem, dunkt mij, terstond mijn ongelukkigen broeder in het het geheugen te binnen brengen. Ik-geloof niet, Sampson, zei de heer Bur ham, dat uw bezwaar van eenig gewicht moet geacht worden. De zaak in kwestie heeft reeds zo olang geleden plaats gehad, de heer Wal ther meent voor zeker zijn jeugdig vergrijp door zijn later gedrag geheel uitgewischt te hebben. (Wordt vervolgd). t

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1