MEDE BUD Dinsdag 30 November SiimiWÉIil uit Buitenlands^ Overzicht Plaatselijk Nieuws De al- of niet noodzakelijk heid onzer iharine. -L Haar doet en de mogelijkheid dat te be reiken. De oud-gepeinsion- neerdein. De begrootingen van Justitie en Buitemlandsche Zaken. Arbeidstijden, Ar beidswet, enz. De behandeling van de verschillende be grootingen, brengt telkens opnieuw verschil van inzicht omtrent de deugdelijkheid van getroffen of voorgestelde regelingen aaii het licht. Maar er is niemand, die heelemaal geen regeling wil, die het departement van buiten landsche of binnenlandsche zaken, van jus titie of arbeid eenvoudig zou willen opheffen, omdat hij een justitie of een regeling van ar- beidsaangelegenheden, niet noodig acht. Toch blijkt dit bij twee departementen het geval, bij oorlog en marine en wel in 't bijzonder bij ma rine. „Het is vasthouden aan de schimmen, van het verleden, wanneer wij een marine- mogendheid willen blijven", verklaarde de heer Brautigham. En de heer Oud bleek het vrij. wel met hem eens. Onze vloot is toch te klein, om iets te kunnen- uitvoeren. Maar vergissen de beeren zich niet in eigen bedoelingen? Wapt een zeemacht, die onze internationale yerplcihtingen handhaaft en in Indië het po- lie-toezicht uitoefent, wilde de heer Brautig ham toch ook. En de heer Oud sprak van een politievloot. Willen de andere heeren, wil zelfs de minister wel zooveel meer. Verde diging is de primaire plicht, zei de heer Van. Dijk. En de minister noemde nog handhaving onzer neutraliteit en beweerde, dat wij heel goed jn staat zijn, onze internationale verplich tingen en onze plichten als lid van den Volken bond na te komen..Zijne excellentie achtte een program tot 1930 voldoende, omdat wij dan daarna ons een beter oordeel konden vormen, wanneer we weer een stuk wereldgeschiedenis doorleefd hadden. In meerderheid bleek de Kamer het met deze opvatting beter eens dan met die van de heeren Oud en Brautigham. Het voorstel van den eersten, om de gelden voor den bouw van een onderzeeboot te schrap pen, werd althans verworpen. Niet beter ver ging het met de motie van de heeren Oud en Ter Laan. De laatste wilde de pensioenen van de vo'or 1920 gepensionneerden in overeenstem ming brengen met de later toegekende pensi oenen, de eerste vroeg alleen herziening van pensioenregeling. Maar de Kamer ging op geen der beide wenschen in. Bij de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken, drong de heer Knot tenbelt op spoedige ratificatie van verdragen en connecties aan, o.a. van de Brusselsche conventie tot unificatie van de reeders-aan- sprakelijkheid en besprak de heer Vliegen de Volkenbondspolitiek en de te houden econo mische conferentie, terwijl de heer Korten- horst voor het afsluiten van handels-tracties opkwam. De begrooting van Justitie bracht ons straf stelsel en krankzimnigenwèzen en het nieuwe ontwerp inzake de naamlooze vennootschappen en de positie der Nederlandsche vrouw, door merouw Bakker-Nort de achterlijkste ge noemd, ter sprake. De heer Marchant pleitte verder voor aanvulling van de gronden voor echtscheiding en de heer Van den Bergh voor wettelijke woekerbestrijding. Over de begrooting van Arbeid, werd wat uitvoeriger gediscusseerd. Vooral de arbeids tijd en dde arbeidswet kwamen daarbij in het debat. De heer Stenhuis meende, dat ons productie-apparaat in 48 werkuren per week voldoende kan voortbrengen. Maar het bleek dat de arbeidsweek nog lang niet voor' alle arbeiders bestaat. De heer Hiemstra, ddie voor een regilng van den arbeidsduur in den land bouw opkwam, vertelde dat in het veehou- dersbedrijf wel arbeidsweken van 70 en 80 uren voorkwamen. En het bleek, dat chauf feurs wel eens werkweken hebben van II2V2 uur met een arbeidstijd van 22V2 uur aan één stuk. Over de slechte toepassing der arbeids wet ten plattelande, werd ernstig geklaagd en een regeling van den arbeidstijd voor ver plegend personeel, winkelpersoneel, kellners enz. en spoedige indiening van een ontwerp inzake de aansluiting van onderwijs- en ar beidswet bepleit. De wet op de Middelen werd na een korte discussi eaangenomen. En de lieer Van Braam beek vroeg den minister of hij een algemeen onderzoek naar de oorzaken van Be veelvul dige ongevallen op onze spoorwegen en naar den algemeenen veiligheidstoestand op die spoorwegen wilde instellen, waarvoor deze ech ter geen aparte commissie bleek te willen benoemen. We hebben ter veiling onze eigen termen, J verschillende hebben we in deze rubriek reeds weer gegeven. Kunt ge, geachte lezers, ook de uitdrukking „koolkerkhof? Misschien denkt ge dat er de plaats jmea bedoeld wordt, waar de uitschotkool beneden een waarde van 60 cent per 100 kg. wordt gedeponeerd en der verrotting prijsgegeven. Neen, men 'bedoelt er iets anders mee. Als ge tegenwoordig bij het station Obdam de massa's kool ziet, die vlak bij de laadpl^a's liggen, Dij de veiling te Broek de hoopen witte, gele en roode kool, op last van koop- j lieden daar gelost, dan aanschouwt ge, naar 1 de gangbare kooplui-terminiologie „koolkerk- hoven". 't Is eigenlijk een klein beetje gokken, waar aan deze z.g. koolrustplaatsen hun ontstaan danken. De kooplui hebben geen bestelling, en 't is zoo goedkoop ter veiling. Welnu, toch maar gekocht en opgeslagen, op hoop van een vleugje. Te Obdam is het wel een beetje erg, zóó groot is daar de opgeslagen hoeveelheid, ten minste ia de vorige week. En er gaat zoo weinig af, ondanks de geringe aanvoer cler bouwers. 't Is een slecht teéken, als 'er groote „kool- kerkhoven" ontstaan; er is dan heelemaal geen vraag voor het goed. Uit Berlijn zijn de marktberichten verre van gunstig, het aanbod van inlandsche kool is veel grooter dan de vraag, er moeten daar in de hallen ook ware koolkerkhoven "aanwe zig zijn. Algemeen klaagt de Berliner Markt- hallc koopman over de grootte der inlandsche kool. Hij kan die „grosze Köpfen" niet kwijt, aan elke koolstand zijn arbeiders bezig de kool te „putzen" Geen goed bericht voor de hou ders van kool hier. Eerst zal de massa in Duitschland geteeld, verbruikt of verrot moe ten zijn, voor we op eenige vraag kunnen re kenen. „Wat voor weer krijgen we?" vraagt me heden een groote bouwer uit de Noord, 't Is zoo mistig en wat zou daar achter zitten?" Hij hoopt op een wintertje, doch de mist is al weer opgetrokken en 't is best weer voor de bloemkool. Daar komt nog een aardige duit voor binnen; 't is trouwens het eenige ar tikel dat wat geld opbrengt. Is eenmaal de winter aangebroken, dan is meteen weer de tijd van het vergaderen ge komen. 'k Heb hier voor me 't verslag van de Prov. Commissie uit de Veilingen in Noord Holland, met als bijlagen (Je begrooting voor het dienstjaar 1926—1927 en het agendum van de te houden jaarvergadering op 16 De cember 1926. Alvorens iets te zeggen over dit verslag wil ik even een opmerking maken, die mis schien van zeer weinig inzicht getuigt. We zijn goed georganiseerd, hebben onze plaat selijke tuinbouwvereenigingen, die weer naar de verschillende marktplaatsen zich als een heid vertoonen, als L.G.C., Noordermarktbond, Centrale Veilingsvereeniging Warmenhuizen/ en Omstreken en L.T.B. te Obdam. Deze vier vormen samen de z.g. Vierbond". De vereenigingen van heel Noord Holland hebben samen weer de Prov. Commissie in 't leven geroepen. Ga ik nu. de verslagen na van laatstge noemd lichaam, dat zich met de groote al- gemeene belangen, als telling dit jaar, inven tarisatie elk jaar, 't betrekken van prima zaaizaad enz. bemoeit, dan komt onwillekeu rig de gedachte boven, wat blijft er nu toch over re doen voor den Vierbond? Misschien wil deze of geene mij wel eens inlichten, duidelijk is het me allerminst. Na tuurlijk is daarmee niet bedoeld, als zou de Vierbond geen goed en nuttig werk verrich ten, veel echter merkt men er niet van. Nu 't verslag. v- 'k Geef den verslaggever zelf het woord ,.Inplaats van opgewekt mij te kwijten tot het geven van een jaarverslag over de han delingen onzer organisatie, ontbreekt het mij. aan goede stemming, gaat dit niet opgewekt omdat bij het voorzien van ónzen tuinbouw, ir; al zijn vertakkingen van groenten en fruit, bijna eiken teelt teleurstelling heeft gegeven, vele producten zelfs waardeloos waren, en de meesten met meer of minder verlies hebben gewerkt, gezwoegd". Toch wil de schrijver over het slechte re sultaat van dit jaar niet uitweiden, want ,,'t zou de schijn wekken van een klaaglied, van 't opwekken van deernis met onzen Tuinbouw voor de bevolking, die buiten 't vak staat". I Zulks zou, meent de schrijver, de crediet- waardigheid van den tuinbouw niet ten goe de komen. Het boekjaar loopt van 1 Juli tot 30 Tuni derhalve geeft 't verslag dus een beeld van den toestand van onzen N. H. Tuinbouw in 't oogstjaar 1925'26. De totaalomzetten der N. H. veilingen bedroegen f 22.460.714 37, slechts f 60.000.minder dan het voorgaande jaar. wat van geen 'beteekenis is te achten op het enorme cijfer van 't geheel. HeBen", volgens het verslag, „kan wel worden nagegaan, dat de omzetten van 1926 wel eenige millioenen minder zullen zijn", om verder te vervolgen „Destemeer bewijs, dat men zich laat beïnvloeden door de omstan digheden van het oogenblik, zoo ook heden met mij." De schrijver hoopt, dat het eind-resultaat van dit jaar nog moge meevallen, wat ik hemi van harte nazeg. Gememoreerd worden als oorzaken van slechte bedrijfsuitkomsten de Duitsche in voerrechten, de buitengewoon groote oogst van groenten in Duitschland en de zware con currentie, die wie hadden te doorstaan van Frankrijk, België en Italië op dc buitenland sche markten. Een gelukkig feit wordt genoemd de steeds meerdere samenwerking met den handel en de lof van het H.C.B. ontbreekt uit den aard. der zaak niet. De reclame wordt genoemd, waarbij de Provinciale Commissie de behulpzame hand bood, en gewijs op de noodzakelijkheid van het voeren er van. De bemoeingen van "het lichaam met de verstrekking van prima zaaizaden worden slechts terloops genoemd. Dat hier zeer goed werk wordt verricht, inzonderheid met 't oog op bloemkoolzaad, staat wel boven alle twij fel. Hier is de schrijver m.i. wel wat erg sober, maar op de jaarvergadering zal hierover nadere mededeeling worden gedaan. Ook de pootgoe'd-kwestie wordt besproken. Men houdt 't idéaal voor oogen en wil dit product veilen. Dit doet onze handelaren 'ho pen. dat uiteindelijk ook deze schijnbaar moei lijke affaire eens zal wórden geregeld, Dat de tuinbouwtellimg voor den secretaris van de Provinciale Commissie een massa werk beteekent, daarvan ben ik overtuigd, 'k Heb de massa gegevens gezien, die hij te verwerken heeft. Geen kleinigheid voorwaar. Voornaamste heb ik hier nu weer ge geven; en wat de belans betreft, die doet zien, dat de Prov. Commissie nog alleszins in goeden doen verkeert. Maandag half 10 vergaderde de Baad van bo vengenoemde gemeente ender voorzitterschap van den Ed.Achtb. heer burgemeester. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden on gewijzigd vastgesteld- De Voorz. deelt mede, dat door Ged. Staten als zetters zijn benoemd de heeren G. Bruin en A. Bottelman. Van het gemeentebestuur te Alkmaar is inge komen de mededeeling, dat ne gemeente verschul digd is een bedrag van f 177.6-1 ten behoeve van een leerling der H.B.S. te Alkmaar woonachtig ,in deze gemeente. - Voorts deelt Z-.A. mede, dat de gemeente N. Niedorp besloten heeft haar lidmaatschap van 'den Vleeschkeuriugsdienst, ingaande October 1927. op te zeggen. - De vooizitter deelt mede hierop later terug te anllen komen. Naar aanleiding van een schrijven aan den directeur van het Provinciaal Ziekenhuis omtrent den verpleegde C. Burger, is een schrijven ontvan gen van genoemden directeur, waarin wordt mede gedeeld, dat C. Burger niet .geschikt is voor de gezinsverpleging te Geel. De voorzitter deelt mede dat thans van .de ,267 perceelen 256 aangesloteu zijn bij het Prov. Waterleidingbedrijf, hetgeen pl.m. 951/2 P<T be- draagt. Omtrent de niet aangeslotenen hebben B. en W. besloten door verschillende bijkomende omstandigheden eene afwachtende houding aar. te nemen en nog niet tot vervolging over te gaan. Voorts deelt Z.A. mede, dat de ontwikkelings- cutsus te Eenigenburg gevolgd wordt door 13 leerlingen, die van de Bijz. School te Stroet door 15 en die te 'tBijpjc donr 12 leerlingen. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag van den heer Stoop, deelt dé voorzitter mede, dat van de gemeente Harenkarspel een bedrag var. f64 zal worden terug ontvangen voor leerlingen dier gemeente, die den cursus volgen. Van de Gezondheidscommissie is een nieuwe be- greeting ontvangen, daar bezwaren waren geop perd tegen den post vacantiegelden. Thans is deze.post afgevoerd, doch blijft de bijdrage dezer' gemeente bepaald op f25.84 doordien een nadeelig saldo van 19-25 op de begrooting geplaatst is. Van den penningmeester van het Hoofdbestuur van het Witte Kruis is eene dankbetuiging ont vangen voor de verleende subsidie ten behoeve van deu ontsmettingsoven. Dooi B. eu W, is een ziekteverlof verleend kan Mcj. Boerema, onderwijzeres, zulks op advies van den geneesheer. Tijdelijk is benoemd Mej. Molenaar to Schagen voor den tijd van 1 maand. Van Ged. Sialeu is ingekomen een verzoek tot opname van een bepaling in de gemeentelijke bouwverordening ten aanzien van het aanbrengen van eene doelmatige gaasbescherming van min stens 1 raam in ieder vertrek om het binnendrin gen der muggen tl verhinderen. Deze bepaling geldt alleen voor nieuw te bouwen woningen. Door B. eu W. is een formule samengesteld^ welke goedgekeurd is door de Gezondheidscom missie te Sehagen. Wordt goedgekeurd. Van Ged. Staten is dc vastgestelde begroot,ing 1926'27 terugontvangen met enkele opmerkin gen, hoofdzakelijk eenige administratieve wijzi gingen. Voorgesteld wordt de bègrooting aldus vast te stelten gewone dienst in ontvangsten en uitgaven op f45859.111/2 met een post van onvoorziene uitga ven van f 45375,i deze bedragen waren respect, f 43756.521/2 en f449.36. Van het bestuur van het Centraal Genootschap voo rhet uilzendeu van kinderen naar vaeantie- kolonies is ingekomen een verzoek om subsidie van fOJO per kind per dag tot een bedrag van f35.—. De voorzitter zegt dat het college van B. en W. sympathiseert met het doel en dat de ver- eenig-ing zeer nuttig werk verricht, doch meent dat het. particulier initiatief voor moet gaan. B. eu W, stellen voor, alleen den steun te ver- leenen, indien zulks noodzakelijk blijkt en wel een esubsidie te verleenen van f25, waardoor 7 kinderen uitgezonden kunnen worden voor den tijd van 35 dageu. 1 De heer Stoop sluit zich. hierbij geheel aan en merkt óp dat gezien de finantieele omstandig heden der gemeente, voorzichtigheid betrachtmoet worden. Conform het voorstel wordt besloten. Voorgesteld wordt over te gaan tot vaststelling der driejaarlijksche afrekening van de Bijz. School met den Bijbel té Stroet. Behoudens enkele uitgaven, welke 'door het Ge meentebestuur niet worden aanvaard, blijkt dat door deze school een bedrag van 'f 479.841/2 te veel is ontvangen, hetwelk aan de gemeente gerestitu eerd moet worden. De heer Gootjes merkt op,, 'dat onder 3e niet aanvaarde posten, de post vergoeding diploma Schooliaad, groot f 50 voorkomt. Gezien het zui nige beheer van den hoofdonderwijzer, dat die alle zuinigheid voor de gemeente betracht heeft acht spreker het betreurenswaardig dat dit be merkt op dat door den hoofdambtenaar, den heer Ligtvoet als le ambtenaar van den Minister van Onderwijs is gezegd, dat zeer waarschijnlijk de uitkeering toelaatbaar is. De voerzittpr zegt, dat het zuinige beheer van het hoofd der school ie aandacht getrokken heeft en ten zeerste op prijs gesteld wordt. In de ver gadering^ van het schoolbestuur is spr. gebleken dat het diploma een z.g. bijacte is voor den on derwijzer voor de school met den Bijbel, waaruit blijkt dat de bezitter voldoende op de hoogte is om onderwijs te kunnen geven in de "Bijbelscho Geschiedenis. Daar de wet niet toelaat, dat voor bij-diploma's uitkeering wordt gegeven, achten B. en W. uitkeering ontoelaatbaar. Spr. merkt op dat_hier aan de school een onder wijze rhet diploma teekenen bezit, hetgeen wer kelijk een cachet van bekwaamheid beduidt, doch mag voor deze acte ook geen uitkeering geschie den. Volgens Z.A. geldt het hier eene pfincipi- eele kwestie. Spr. zegt, dat indien het schoolbe stuur van meening is, recht te hebben op uit keering, het bestuur in hooger beroep moet gaan, om deze kwestie eens op te lossen en indien de Baad de afrekening thans voorstelt is zij verant woordt tegenover de gemeente. De heer Gootjes is het niet eens met den voor zitter. Spr. acht de acte teekenen een vak, terwijl de acte Schoolraad ,het zuiver en technisch in zicht der Bijbelsche Geschiedenis weergeeft en acht gelijkstelling der beide acten niet zuiver. De vooiz. is van meening, dat het diploma be schouwd moet wor-len als eene zekerhieidhetel- ling voor goed onderwijs. De heer Blok voert aan dat teekenonderwijs evengoed gegeven wordt zonder acte en kan dus beschouwd worden als een bijacte. Spr. meent geen uitkeering te moeten doen, daar anders ietnand met bijaeten eveneens uitkeering zal kun nen vragen. De heer Stoop zegt dat aparte diplomats niet bij de wet zijn geregeld. Spr. acht uitspraak door in Jiooger beroep te gaan zuiverder. De heer Schoorl zegt dat de heer de Vries ook bijaeten heeft en wel acte A. en B. en zou hij dus ook recht hebben op uitkeering. De heer Glas zegt dat- het zijne aandacht .ge trokken heeft dat de onderwijskrachten der Bijz. School te Stroet uit 3 onderwijzers bestaat. Spr. zou gaarne zien dat bij eene eventueele aanstelling een onderwijzeres wordt aaagesteld, waardoor handwerkonderwijs gegeven zou kunnen worden. De voorz. merkt op, deze zaak reeds besproken te hebben met het hoofd der school, die mede deelde, dat het destijds zeer moeilijk was eene onderwijzeres te krijgen, doch heeft de toezegging gedaan hierin te voorzieo. r Hierna wordt het voorstel aangenomen met 61 stem, n.m.l. de heer Gootjes. Vervolgens wordt voorgesteld de 3-jaarlijksche afrekening van "de B.K. Bijz. School vast te stellen. Deze séhool heeft te"kort ontvangen een bedrag van f 287.91t/2> hetwelk niet door de ge meente wordt gerestitueerd. Conform het voorstel wordt met algemeene stemmen besloten. Wegens periodieke aftreding op 1 Januari '27 als lid van het Armbestuur is de volgende voor dracht samengesteld: no. 1 de hee rA. Wit Kz, 2. T. Bens Az., beiden te Valkoog. D elieer A. Wit Kz. wordt benoemd met 6 stemmen. De- heer Bens verkreeg 1 stem. Wegens periodieke aftreding als lid van de oommissie van toezicht op het Lager Ondierwijs is de volgende voordracht samengesteld: 1. de heer D. de Geus, 2. de heer C. Goet. De heer D. de Geus wordt met algem. stemmen benoemd. Daar de rondvraag niets opleverde, sluit de voorz. de vergadering. r Vrij/,. Democratische Khóvweenigiitg te Ncsrdscharwoude. Maandagavond half 8 hield bovengenoemde ver- eeniging hare ledenvergadering n Hotel Concordia te Noordscharwoude. De voorzitter, de heer J. Ootjers opent de ver gadering met een woord van jvelkom. Spr. be treurt het dat zoo weinig leden gehoor hebben gegeven aan den oproep. Docr afwezigheid van den secretaris, worden de notulen der vorige vergadering door den loco secretaris, den heer C. Keeman, voorgelezen en on gewijzigd vastgesteld. Bericht van verhindering is ontvangen van den heer Mallekote. Punt 3 der agenda. Candidaatstelling Prov. Staten. Naar aanleiding niervan is een schrijven inge komen van de kiesverecniging ^Burgerplicht" te Heerhugowaard, waarin wordt medegedeeld, dat aan de candidaatstelling van den heer Trapman al sno. 2 is toegevoegd de heer P. Kostelijk Pz. Verzocht wordt deze candidaatstelling te steu nen. Om eenheid te verkrijgen wordt door het be stuur voorgesteld het verzoek te steunen. Op een vraag van den heer de Geus of meerdjere afdeelingen dit verzoek steunen, deelt de voor zitter mede, dat geen enkel oericht is ontvangen omtrent meerdere ea-ndidaatstelliogen in andere buurtschappen. De heer Hop deelt made, dat in de bestuursver gadering besloten was den voorzitter als candi- daat te stellen. Door het ingekomen verzoek heeft de heer Ootjers onmiddellijk verklaard zijne can didaatstelling over tè geven aan den heer Koste lijk. De voorzitter acht het den verstandigsten weg het verzoek te steuneu, daar het hier in hoofdzaak gaat, dat de tuinbouwstreken veretegenwoordigtdi zullen zijn door een persoon die hieraan nauw ie verbonden en tevens voor het algemeen belang strijdt. Het voorstel van het bestuur wordt hierna goedgekeurd. Punt 4. Boudvraag. Hiervan wordt Joort geen Ier aanwezigen ge bruik gemaakt. Punt 5. Sluiting. De voorzitter sluit de vergadering, uogimaals zij nspijt uitende omtrent de geringe opkomst drag niet wordt vergoed en stelt voor deze post en spreekt de hoop uit, dat bij de komende ver- al snog uit te keeren, zijnde dit diploma in het kiezingen de leden betere bewijzen van activi- belang' van het Bijzonder Onderwijs. Spreker teit aan den dag zullen leggten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 3