NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Donderdag 2 December 1926 85 e Jaargang FEUILLETON Plaatselijk Nieuws NO. 143 IMTERC.TELEPHOOai SB in I. Ill IJK HI CHI RUT Deze courant verschiint - x -ML BB -JH» Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag enZaterdag Abonnementsprijs - per 3 maanden fl.15. Bedact.-UUg. I. H, HEIXKR. - Bureel IVoordscharwoude Rechtzaken VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van 26 November. In hem werd' go ra schuld bevonden Bij de heien voortgezette behandeling tegien den verdachte uit Bergen, betreffende de aanrij ding tusschen twee auto's op de Vonmeer-hioek Sanders buurt, bieek ten duidelijkste dat het hier betrof een ongelukkigen samenloop van omstan digheden. Beide auto-bestuurders hadden niet te wild gereden en behoorlijk signaal gegeven, doch dezci signalen waien door gjeen hunner opgemerkt. Voot den verdachte werd dus vrijspraak gevraagd en verkregen. Vreeselijk? angst voor de veiligheid van het verkeer. Daarna kregen we vervolg en .slot in de zaak togen oen huurkoetsier uit Alkmaar die te Schoorl nabij het. locaal van den heer Timmerman paard en rijtuig onbeheerd had achtergelaten, terwijl hij Zelf zich in het café bevond. Hier kon geen vrijspraak volgen, maar toch werden verzach tende omstandigheden aangenomen, zoodat de snorder er met f 1.boete of 1 dag afkwpm. De geweldig? kastelein ten tooneele Vervolgeus kwam het relletje te Castricum, waarin een tweetal Heemskerkers de hoofdrol speelden, opnieuw tor tafel. Deze Heemskerkers waren aan 't opscheppen gegaan in het café van den heer Verduin en door den portigen caféhouder op straat gezet. Aldaar weiden zij door den rijksveldwachter A. Gor ter geverbaliseerd, omdat zij in dronkenschap de orde verstoorden. Aangezien zij de schuld van het gebeurd* wierpen op den caféhouder, werd de zaak aangehouden en heden deze caféhouder de rijksveldwachter Gorter en nog 'n Heemsker ker makker, als getuige a decharge gehoord. De voortgezette behandeling leverde echter voldoen de bewijs op voor de schuld van de beide ver dachten en werden zij veroordeeldde belha mel tot tl boete of 4 dagen en zijn vriend tot f4 boete of 2 dagen. Zeö je Dg nog en reeds zóó dorstig! Dan nog had de voortzetting der behandeling) plaats tegen den 18-jarigen arbeider uit Scher- merhorn. een jongmensch dat reeds op bedenkelijke wijze aau de alcohol verslaafd is bij feestelijke gelegenheden en zich bij die gelegenheid zeer lastig en onhebbelijk aanstelt. Het verhoor der veldwachters van Herpen en de Leeuw ontnam alle twijfel aan Je schuld- van dezen verdachte. Hij ontving een ernstige vermaning over zijn dranklust en werd veroordeeld tot f 16 boete of 8 dagen hecntenis. De vrouw in het spell De gehuwde juffrouw uit Noordscharwoude, die tijdens de staking op 2 A vug,, met een halven straatklinker naa reen werkwillige vervoerende autobus zo uliebben geworpen, verscheen thans ten tweede male, ten einde de voortzetting dezer zaak bij te wonen. Gehoord werden twee veld wachters ,die eenstemmig verklaarden het feit te hebben waargenomen, zoodat de verdachte, ondanks haar volgehouden ontkentenis werd ver oordeeld tot f6 boete of 3 dagen. Al te goed is bunrmans gek Een werkgever uit Breda, die zijn aldaar wo nende stucadoors zonder permissie had laten over worked teneinde hen in de gelegenheid te stellen hun arbeidstijd Zaterdags vroeger te kunnen be ëindigen opdat zij tijdig naar hun woonplaats konden terugkeeren om alzoo den Zondag te kun- peti vieren in hun gezin, werd veroordeeld tot 75 Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever boeten ieder van f 1 subsidiair 75 dagen hechte- 5ms. Het overwerk geschiedde op verzoek der arbeiders zelve, met welke omstandigheid bij het opleggen der straf rekening werd gehouden. Resehermrng der gasde zedén. Een bader te Castricum had zich aan het Zee strand ontkleed en zich te water begeven. Hij ha ilbij het afleggen van zijn opper- en meer intieme gewaden geen gebruik gemaakt van een badkoetsje, zeoals daar is voorgeschreven en werd voer die nalatigheid gestraft met f 4 boete of 4 dagen. Doorloopen, asjeblieft. Een te Alkmaar woonachtig jongmensch die op de Zaterdagavondmarkt kwestie kreeg met een ander marktbezoeker, waardoor een volks oploop ontstond, gaf geen gehoor aan het bevel van een politieagent om door te loopen en werd heden tot f 4 boete of 2 dagen veroordeeld. Een delieales.se hij de boterham. Een bekend vischventer uit IJmuiden, Egmond aan Zeeër van geboorte, was aangetroffen in liet bezit van een partij ondeugdelijke haring. De Egmonder trachtte het bederf van zijn haring aan een natuurlijke oorzaak, waarover we verder maar niet. zullen uitwijden, toe te schrijven. Hem werd f 5 boete of 3 dagen opgelegd. Snoeplustig rundvee. Een 46-jarig landbouwer Ie Schoorl moest op draaien voo rde vrijpostigheid van twee zijner koeien, die een bezoek hadden gebracht aan den tuin van twee andere ingezetenen en nogal wat schade aangericht. De eigenaar van het vrijpos tige vee heeft de schade vergoed door de gratis leverantie van een stuitje mest, waarmede de be nadeelden aecoord gingen. Hij werd nu veroor deeld lot f5 boete of 3 dagen. Welen lio? je rijdlen moet. De chauffeur van een vrachtauto stond terecht- omdat hij op den straatweg te Limmen de regels van den weg had overtreden en daardoor bijna oorzaak was geweest van ©en aanrijding met een van den^ anderen kant komende luxe auto, be stuurd dot' een medicus uit Loosduinen. Het Tonnis luidde f 8 boete of 4 dagen hechtenis. In het hol van dien lwuw. Een 26-jarig visscher uit Esmond aan Zee was op 21 Augustus werkeloos en trachtte de op brengst vaa zijn slrooperijen, eenige hazen, te Egmond-biunen aan den man te brengen. Hij boodt ock dei} burgemeester tot zijn noodlot een dergelijke haas aar., maar daar het in verboden jachttijd was, zorg le deze autoriteit er voor, dat de hazenkoopmau werd geverbaliseerd. Deze min der succesvolle handelsonderneming bracht hem dus ook nog vac den kantonrechter, die hem heden tot f 12 boete of 6 dagen veroordeelde. Kip, ik heb je. De bestuurder van een expeditie-auto van het stofzuigersfabricaat Electro Lux, had te Limmen de maximum snelheid zeer belangrijk overtre den, hetwelk docr den actieven snelheidscontro- leurv. d. Sande niet onopgemerkt was gebleven en oorzaak was, dat hij heden tot f6 boete of 3 dagen werd veroordeeld. Drink en wees gezond/'. Een caféhouder te Uitgeest, die zegt arm en ziekelijk te zijn, staat terecht wegens verzuimde aansluiting bij het prov. waterleidingbedrijf. De kantonrechter adviseert hem, zich in het belang zijne rwankelbare gezondheid wél aan te sluiten en veroordeelt hem tot f 2 boete of 2 dagen. Geen succes behaald. Een rijwielhersteller te Limmen is in verzet gekomen tegen een bij verstek tegen hem uitge sproken veroordeeliug tot f25 boete of 14 dagen, ter zake het niet bijhouden van zijn register. Dezp nalatigheid werl ontdekt, toen een onder zoek werd ingesteld naar een gestolen rijwiel, dat vvrdachte had gekocht voor f 20 van een scharre laar uit Umuideu. De nieuwe behandeling bracht echte rgeen nieuwe feiten in het voordeel van den opposant naar voren, weshalve het bij ver stek gewezen vonnis werd bevestigd. Men moet aan alles denken. Een jongmensch uit Bergen werd als bestuurder van een auto aangetroffen, terwijl hij niet in het bezit wa> van een uummerbewijs. Deswege te recht staande, erkend ehij het feit. Hij had voor zijn vader, de auto die defect was, moeten halen en deze had verzuimd het vereischte nummer- bewijs mede te geven. Het kost pipa f2 boete of 2 dagen, voila teut! Daar moet meer aan gewerkt werdén. Een fabrikant te Uitgeest woonachtig, heeft aldaar op den Middelweg in den avond van 14 Augustus gereden met zijn auto en gebruik ge maakt van de autolichten op volle sterkte. Ver dachte, terechtstaande, erkent zulks, doch beweert maehti gte wordeu. De kantonrechter, hem advi- seerende een dagkaart zich aan te schaffen, waar van den prijs 25 ct. bedraagt, veroordeelde het mannetje tot fl.óO boete subk. .1 dag. ZUI DSGH A R W O U D E. WestfrieschBond van Fanfarecorpsen en Harmoniegezdsehappen. De Westfriesche Bond van Fanfarecorpsen en Harmoniegezelschappen zal in de maand Februari a.s. een wedstrijd houden voor solisten en quar- tetten en wel op 2 plaatsen, n.l. te Hoorn en Mooi dseharwoude. Voor dien wedstrijd" hebben zich 45 solisten en 10 quartetten aangemeld. OUDKARSPEL. Dinsdagavond vergaderde de Vrijz. Dem. Kies- vereenigiug ten huize van den heer O. Vis. Aanwezig inclusief bestuur 12 leden. dat zulks met 13 geschied binnen de stedelijke lijk woord van welkou^dc verga kom zooals de wet vereischt. Besloten wordt 1- de zaak 8 dagen aan te houden en den verbalisant te hooien. Er naast gegrepaeo. Een der bestuursleden der Coöperatieve ver- bruiksvereeniginig! „Nieuw Leven", wonende te Zuidscharwoude, moet terecht staan wegens over treding der plaatselijke wet op de winkelsluiting. Hij zo nop 17 November een bediende 11a slui tingstijd in den winkel hebben laten werken, wat yerboden is. Aangetoond werd echter, dat bedoel de bediende een bedrijfsleider was, iemand, die den winkel beheert, noch personeel onder ziet. heeft en het huis l>3woout. Waarop ontslag vaD rechtsvervolging van hot verdachte bestuurslid Volgde. Een wetsgelcorde van eten koude 11 grond. Een tweetal Egmonders, als broeders uit het zelfde nauw verbonden, werden in den nacht van 18 Nov. door den rijksveldwachter Miné aange troffen op het zeestrand onder Bergen. Zij waren in het bezit van carbidlantaarn, die nog warm was en dus voorkorten tijd was gebruikt. Een der gebroeders, die blijkbaar veel en ernstig de jachtwet bestudeert, was van meening dat het zeestrand niet. als jachtveld moet worden be schouwd. De kantonrechter was het echter nietj met dezen amateur jurist eens en veroordeelde de beide verdachten ieder tot f25 boete of 14 dagen ,met verbeurdverklaring der in beslag ge- nomgen carbidlantaarns. Onbekendheid met de wet is geen ver.schooning. Op den lotingsdag te Alkmaar, vallende op 16 Augustus, heeft een vergunninghouder aan twee lotelingen alcoholhoudenden drank verstrekt, ter wijl op dien dag een tapverbod was opgelegd. De verdachte erkende, doch trachtte er zich op tto beroepen, dat bedoeld verbod hem onbekend was. De kantonrechte rwilde daar niet aan twijfelen, doch dit excuus waarborgde geen straffeloosheid, xzoodat- ver oordeeling tot f 3 boete 0f 3 dagen volgde. Het vet is van tien ketel. Als laatste numme: van het kolossale reper toire verscheen een 47-jarige broodventer uit Limmen, die art. 461 van het Wetboek van Strafrecht had overtreden en hoewel daartoe niet gerechtigd zich had opgehouden in de duinen van Castricum. De verdachte erkende zulks, hij was uitgegaan met het doel een slof duinbramen lfan één stam 34). Het was avond, toen Wolfgang dien 6rief persoonlijk bezorgde aan zijn adres. (Hij zag op naar het donkere huis, dat dien ochtend, toen hij het zoo hoopvol binnen was gegaan, giebaaa had in zonnegloed. De avond was donker, een grijze damp, die opsteeg uit het water om "den zoom van het bosch ga' een vochtig kil traas in de straat. En ook Wolfgang zag zijn verderen levensweg) somber en koud voor zich. Plotseling voelde hij weer na al de emoties van' dezen dag, de pijn terugkeeren in zijn rechter zijde, dat afmattende gevoel, dat hem z 00 dikwijls reeds had doen grijipen naar kunstma tige opwekkingtotdat twee blauwe heldere oog en voor hem gelicht hadden als schit terende sterren in den nacht voor een ver doolde en zouden blijven lichten. Want zelfs op dit oogenblik van zoo diepe smart voelde/ hy zich sterk. Fier hief hy het hoofd op; als een geknak te bloem zou zy treuren om haar verloren liefde, maar njmmer zou zij zich ove^ haar liefde behoeven te schamen. È11 hij sloeg ^en terugweg in. De lantaarns aan weerzijden van den weg bakende in één reehte lijn de lange straat voor hem af. In de verte vervloeiden de lichten' tot één gloeiende streep, die wat omhoog bij de brug, om dan plotseling op 'de brtig op te houden als met een mes afgesneden. Zoo zag1 Wolfgang zijn levensweg plotseling afbreken. Met grimmig genot sloeg hij de hand op zijn zijde, waar de stekende pijn hem schier den adem benam. „Goddank", dacht hij daar bij, „de voorzienigheid is genadig, zoo heel lang zal mijn somber leven niet meer duren". Maar Wolfgang was een sterke tak van den. ouden stam en de afscheiding van zijn familie was als het afscheuren van een zwaren boom tak midden in het woud, die, door stormge weld losgerukt van zijn stam, andere takken met zich medesleept, den ouden boom "kneu zend. Want terwijl Wolfgang verdween, om zijn verderen levensweg alleen te gaan, ontving 'Huibert, met den arm van zijn jonge verloofde in den zijne, met droevig oog en verstrooiden^ glimlach de gelukwenschen zijner twee oud ste nichtjes en haar echtgenooten. Zijn wee- weemoedige gedachten vergezelden zijn oud ste op diens eenzamen weg, en Sofie, de ge-j lukkige dacht aan de zuster ,wier liefdedroom zoo wreed moest worden verstoord om haar het geluk te hergeven. En boven, in een stille kamer, daar klemde een grijze moeder haar onschuldig kind in de armen, over wien onschuldig hart, dat zich pas, gelijk een bloem, zich opent voor de zon voor de liefde ontsloten had, de kille adem van een stormwind was gegaan. Enkele jaren zijn voorbij gegaan. Een groote sombere zaal vol kleine bedjes^ en in elk zob'n kribje een ziek kind. Het is-! avond. Flauw branden de lichten, want het is slapenstijd. Zuster Hilde, het gewonde jongetje in den hoek vraagt naar U, hij kan van pijn niet slapen. Alleen als zuster Hilde zingt, vergeet ik de pijn, kreunt hij( onophoudelijk. Een slanke, tengere gestalte, in het een voudig kleed eener pleegzuster staat op van het bedje, waarbij ze zat en gaat naar het andere einde van de zaal, waar het andere kereltje ligt. Mijn arm ventje, is de pijn weer zoo erg, kan je niet slapen? zegt ze zacht op meelij denden toon. Dan knielt zij voor. zijn bedje en legt zijn woelig hoofdje op haar arm, tegen haar schou der zoo ligt hij het liefst. iHoe pijnlijk trekt dat kleine mondje. Zij,begint zacht te zingen, eerst voor hem alleen, eenvoudig zachte melodieën, maar dan dwalen haar gedachten af en ze zingt voort, spijt over uitsprekende dat zoo weinigen ter ver- gderiang zijn gekomen. Het jaarverslag wordt uitgebracht door d.en becretens, den heer C. Slooves, en blijkt hieruit dat het aantal leden, met 6 is achtleruitgegaaa en thans 66 bedraagt, 3 waren vertrokken en 3 haaden er bedankt. Door den Penningmeester, den heer H. Stennen- berg, wordt rekening en verantwoording gedaan cn wordt de rekening, nagezien door de heeren P. Kroon Az. en P. Eecen in volkomen orde be vonden. Ingekomen is een schrijven van de afd. Heerhu- gowaard met verzoek om de candidatuur P. Kos telijk Pz. bij de a.s. verkiezingen voor Prov. Sta ten te willen steunen. Na eenige discussie wordt besloten deze can didates 'te steunen. j Aan qc orde komt dan de verkiezing van een bestuurslid in de plaats van den heer D. Kooij- man, die zich niet meer verkiesbaar stelde. De 'twee eerste vrije stemmingen brengen geen uitkomst, terwijl bij de hierna gehouden herstem ming tusschen de heereu A. Ootjere en J. Schrie- ken, eerstgenoemde met 10 stemmen wordt ge kozen. Bij de nu volgende rondvraag wordt nog be sproken de kwestie van den Twuijverweg en wordt het 'geven van een bijdrage verdedigd op grond van het algemeen maatschappelijk belang en de veiligheid in het bijzonder. Afgewacht zal echter worden, welke voorstellen er eventueel in dea raad zullen komen. Dan komt ook ter sprake de tijdelijke wethou dersbenoeming en kon een der leden er zich niet mee vereenigen, dat deze zetel weder door een V. D. was ingenomen, en niet aan S.D'.A P.- raadslid was toegewezen. Tenslotte komt het bestuur met' het voorstel, om tot beter woningtoestanden te geraken, zich in verbinding te stellen met de bestaande woning bouw vereeniging uit de S.D'.A.P. om gezamenlijk het beoogde doel te bereiken. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. Nadat nog een woord van dank is gebracht' aan den heer Jb. Kroon als lo-burgemecster, zijn wethouders en de raadsleden, voor de wijze waar op zij de belangen der gemeente in de achter ons liggende moeilijke tijden hebben gediend, wordt de vergadering door den voorz. gesloten. nog evein zacht, maar nu hare lievelingsliede ren en onbewust komt haar het lied op de lippen, dat ze eens zong in dat Parijsch sa lonnetje, toen zehemvoor het eerst zag. Haar knippende oogen openen zich wijd en staren weer in een droomen-wereld; er komt een uitdrukking in, vol droeve smart. Zouden zij op dat oogenblik heel ,heel ver van dit kleine kribje ,een ander eenzaam sterf bed zien van iemand, wiens laatste heldere gedachte was gewijd aan die reine, donker-- blauwe meisjesoogen? Het zachte steunen heeft opgehouden. Haar gezang eindigend, legt de pleegzuster voorzichtig het hoofdje van den kleinen knaap het kussen. Zij staat op en ziet op hem neder. Hij. slaapt, zijn leed is vergeten. Ook hare smart? Met stillen, vredigen glim lach ziet zij op het rustige gezichtje, zooeven nog zoo' pijnlijk vertrökken. Kan men. zoo troostend, ongelukkig blijven?

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1