Fa. H. S. CLOECK, Alkmaar UITVERKOOP Aanvang Zaterdag 4 leceitr. lie tie etaiages Heeren,- Jongetieeren- en Kinder Overjassen. Alles ongekend lage prijzen. Zie de etalages Buitenlandsch Overzicht Nieuwstijdingen De Langedijker Groentencentrale Wordt de wereld slechter of beter? We we ten het niet. Oude menschen zijn geneigd het verleden te verheerlijken, jonge kijken naar de vergulde poorten eener nieuwe toekomst en zwartgallige zien in alles den teruggang. Optimistische juichen, wanneer ze een .ouiaV- lijke verbetering waarnemen over den aige- nen vooruitgang. Van eigen gemoedsstemming, eigen opvat tingen. eigen persoonlijkheid hangt het af, of men de verandering als voor- of achteruit gang wil kwalificeeren. Maar dit eene weten we allemaal, dat er verandering is, dat de we reld en alles in de wereld voortdurend ver andcrt. Wanneer we ons daarvan niet 'altijd duidelijk bewust zijn, komt dat, omdat de ver andering meestal zoo langzaam gaat. Maar een enkele maal gaat dat anders. En dan "er- wonderen we ons, schrikken raken met alles en nog wat overhoop en blagen over de ver wording, dde algemeene teruggang. Het is i gewoonlijk enkel de ongewone de veel te snelle verandering, die ons uit ons evenwicht brengt en ons het juiste zicht op de wereld j doet verliezen. 1 Zoo is bet in en na den oorlog gegaan. En daarom vooral lijkt ons alles vreemd en van zijn plaats geschoven. Wij zijn, waar het alle maal zo oanders is dan vroeger en 'dat andere een brutaler vorm heeft aangenomen, gewoon van achteruitgang te spreken. Misschien is ze er ook wel. Maar we moeten met onze appreciaties voorzichtig zijn en niet j veranderingen, zijn, die ons vaak de onaange- veranderingen zijn! di eons vaak de onaange name sensatie geven. Toen de Fransche franc al maar terugliep en een duidelijke neiging vertoonde om het voorbeeld van den Duitschen mark te volgen en waardeloos te worden, sprak ieder over Trankrijk's achteruitgang en over liet gevaar, dat eruit dreigde. Nu gaat het anders en loopt de franc voortdurend omhoog. Men zou mee- neari. dat de menschen nu tevreden zijn en van Frankrijk's opkomst spreken. Maar ze klagen opnieuw. De snelle stijging van de franc is een nieuw gevaar. De industrie en het heele leven heeft zich op een zekere waar de van den franc ingesteld, zich daaraan aan gepast. En nu die waarde naar boven gaat, raken de zaken evengoed overhoop als vroeger, toen ze naar beneden ging. Het is de verandering die het hem doet, de te snelle verandering waaraan de rest van het leven zich niet zoo spoedig kan aanpassen. Het is die verandering, die we overal nog merken en di eons leven in onrust houdt. Over al zijn de verhoudingen, waaraan we sinds lang gewoon waren geraakt, verschoven. En we hebben ons aan de nieuwe verhoudingen nog niet kunnen aanpassen. Of we in Silezië komen of aan den Rijn, in Amerika of in het verre Oosten, het is overal anders geworden. Maar we meten nog met de maat van vroeger en komen daarom telkens verkeerd uit. In China is de zaak den laatsten tijd wel het radicaalst onderstboven geraakt. Dat is niet enkel het gevolg van den wereldoorlog, maar die oorlog heeft er tóch een enorme in vloed op uitgeoefend. Thans schijnen er de zaken wel op een beslissend keerpunt aange komen Het succes van de Kantonneesche roe pen hebben de bolsjewistisch getinte Zuide lijken tot een der invloedrijkste machten ge maakt, zoo niet de grootste macht in het te genwoordige China. De strijd tusschen Tsjang- tso-lin en Woe-pei-foe en Soen-tsjo-enan-fang en hoe die Chineesche generaals nog meer heeten, schijnt vergeten, overheerscht als de toestand nu wordt door die eene groote tegen stelling tusschen de bolsjewistische Zuidelijken en de reactionairen uit het Noorden. Intuïtief als 't ware hebben de vechtende Chineesche generaals gevoeld, dat daar in de plotseling zoo sterk opgekomen macht dei- Zuidelijken hun gemeenschappelijken vijand school. En ze vertoonen een sterke neiging om zich, onderlinge veten vergetend,, tegen dezen nieuwen vijand aan een te sluiten. Zoo komt er wat klaarheid in den warboel der Chineesche vechteryen. En nu begint zich duidelijk de strijd tusschen de bolsjewistische Zuidelijken en 'de reactio naire Noordelijken als de groote strijd om de macht in China af te teekenen. Maar dat beteekent niet alleen een veran dering in China, maar evenzeer vöor dc mo gendheden, die in China en het verre Oosten groote belangen hebben en om de macht in China kuipen. In de eerste plaats is wel voor Japan het aspect veranderd. Japan steunde tot np toe Tsjang-tso-lin, die feitelijk agent 111 China was. Nu moet het met de mogelijk heid van Tsjang-tso-lin's nederlaag gaan re kenen en oppassen, zich de Zuidelijken tot niet al te onverbiddelijke vijanden te maken. Naast Japan zijn het wel vooral Rusland, En geland en de Vereenigde Staten, die bij den toestand in China geïnteresseerd zyn. Voor de laatsten staat hier nog wat anders op het spel ,dan zijn invloed in China, even goed als dit met Japan het geval is, strijdt het in China om zijn positie in den stillen Oceaan. Het is ook de strijd om deze Dositie. die het met Japan in zo ogroote tegenstelling heeft gebracht, en di cnu zijn ruzie met Mexico be- invloed. Want die ruzie is feitelijk een ruzie om den voorrang in Midden-Amerika. En deze voorrang in Midden-Amerika heeft vooral met het oog op het Panama-Kanaal voor Amcrika's positie in den Stillen Oceaan groote beteekenis. Mexico zal het in den strijd om de hegemo nie in dien Oceaan niet in den weg zitten; het komt alleen op voor zijn invloed in Midden- Amerika Maar waar de Vereenigde Staten dien invloed trachten te fnuiken, kijkt het na tuurlijkerwijs om hulp naar den grooten tegen stander dier Staten in den Grooten Oceaan naar Japan uit. En dit geeft aan de ruzie met Mexico voor de Amerikaansche regeering nog meer beteekenis cn maakt die Regeering tegenover Mexico nog onverzettelijker. Tot een openlijken strijd zal Mexico het zeker niet ge makkelijk laten komen. Maar de verhouding blijft gespannen.,'En bij ieder hieuw krakeel,, dat de Vereenigde Staten ergens in de we reld hebben, zullen ze daarmee rekening heb- l>en te houden. Het autobedrijf bij de spoorwegen. In verband met de berichten, als zou n.l. aan het voornemen van de Ned. Spoorwegen, om reeds op 1 Januari a.s. tot invoering van een spoorweg-autobedrijf over te gaan, voor- loopig geen uitvoering kunnen worden gege ven, heeft 't Hoofdbestuur van 'den Prot. Chr. Bond van Spoor- cn Tramwegpersoneel zich tot de Directie gewend met het verzoek hier omtrent nader te worden ingelicht, zulks mede, met betrekking tot het personeel, dat bij dit bedrijf in dienst zal worden genomen, waar onder ook vele wachtgelders bij de Nederl. Spoorwegen. Tevens wordt door genoemd Hoofdbestuur dc eventueeie positie van het personeeT van het spoorweg-autoDedrijf nader bezien en z*n reeds stappen gedaan in ,het belang van dit personeel met het oog .op zijne toekomstige arbeidsvoorwaarden Het spoorwegongeluk bij „De Vink". Een bericht uit Rotterdam aan de ,,Crt." meldt dat „naar aanleiding van de ramp bij „de Vink' de ingenieur van weg en werken Pm- thaleon baron van "Eek, de hoofdbouwkundige Leith en de opzichter van weg cn werken Berg- huijs door de directie der Ned. Spoorwegen gestraft zouden zijn met een schriftelijke be risping. Een dergelijke straf, zegt het blad, wordt door het spoorwegpersoneel steeds als zeer zwaar beschouwd, en is dan ook voorzien in de mogelijkheid om van zulk een straf in hooger beroep te gaan Bij een scheidsgerecht. Het blad vernam voorts, dat deze bestraffing ten aanzien van de heeren Van Eek en Berg- huijs gegrond is op onvoldoende zorg voor de veiligheid en het niet genoegzaam acht slaan op ingekomen klachten. Ten aanzien van den heer Leith vindt de be risping hierin haar grond, dat hij niet zou heb ben gehandeld naar het voorschrift van'artikel 13 R.D.V. Dit artikel verplicht den spoorweg ambtenaar om, wanneer hij een bevel ontvangt, waarvan hij de uitvoering strijdig acht met wet telijke of andere bij de Spoorwegen gelden de voorschriften, Tlit bevel niettemin op te volgen (tenzij daaruit gevaar voor den "dienst zou kunnen ontstaan) doch tevens van het vel kennis te geven aan den chef van hem, die het bevel gaf. De directie der Spoorwegen stek zich dus op het standpunt, dat de heer Leith, die gelijk bekend, de werkmethode van ir. van Eek bij de vernieuwing van het ballast- beö, bedenkelijk achtte, de directie van zijn bezwaren in kennis had moete nstellen. Bij informatie blijikt ons 'dit bericht althans ten aanzien van de hoofdzaak juist. Het laat echter geen definitieve conclusie toe over de fetielijk eoorzaak van het ongeluk. Te dien aanzien loopt de spoorwegdirectie niet vooruit Ojp het rapport der commissie Kraus. De berisping houdt verband met de vernieu wing van het grindbed der spoorbaan tusschen Rotterdam en Leiden. *Hbb). De a.s. St. Nicolaas en dierenkwelling. De Commissaris der Koningin in Friesland heeft tot de burgemeesters ,in zijn provincie het volgende schrijven gericht: „Een der burgemeesters in deze provincie heeft er mijn aandacht op gevestigd, dat in vele plaatsen in Friesland het gebruik is bij wedstrijden, speciaal op St. Nicolaasvonden doch ook wel bij schutjaspartijen, levende dieren als prijs te stellen. Deze dieren zijn des avonds in de café's en andere voor het publiek toegankelijke plaatsen aanwezig en het is meermalen ergerlijk, hoe daarmede gehan deld wordt, b.v. dronken voeren, of op onmen- scheliike wijze in het publiek dooden, enz. Bedoelde burgemeester deelde daarbij mede dat aan de door hem afgegeven vergunnin gen tot het houden van wedstrijden, thans de voorwaarde wordt verbonden, dat levende dieren niet als prijs mogen wordden uitgeloofd en dat hij den Raad zal voorstellen een ver bodsbepaling in de politie-verordening op te nemen. Met het oog op Bet a.s. Sint Nicolaasfeest meen ik het nevenstaande te Uwer kennis te moeten brengen, met verzoek, zooveel moge lijk tegen het geschetste euvel te 'willen op treden." Een oplichter. In den loop der vorige week vervoegde zich aan dc gemeentelijke arbeidsbeurs te Gouda een persoon, die voorgaf, vertegenwoordiger te zijn van de uitgevers van een nieuw op te richten dagblad. Hij riep de bemiddeling in van dc Arbeidsbeurs voor 3e aanstelling van eenige hoofdagenten en agenten te Gouda en omgevtng. Adressen, werden axi Jen man, die zich Corsen noemde, verstrekt, waarop deze tol aanstelling van eenige personen over ging. Als borg moest f 10.50 gestort worden. De gedragingen van Corsen wekten echter argwaan en tenslotte bleek, dat men met een handig oplichter te doen had, meldt „de Tel." Voordat hij te Gouda kwam, opereerde hij te Vlaardingen. Ook in het zuiden van ons land paste hij zijn truc toe. Hijj noemde zich daar Kooiman. Van Gouda ging hij naar Zwolle waar hij tenslotte gearresteerd werd. Volgens zijn zeggen was hij vertegenwoor diger van dc Vita Maatschappij te Amster dam, voor wélke maatschappij hij provinciale vertegenwoordigers, hoofdagenten en agenten aanstelde. Hij was in het bezit van briefenve- lopper. met sprekende koppen, valsche con tracten, valsche aanstellingen van vertegen woordigers en agenten in andere plaatsen, enz. Ongevallen. In Staatsmijn Emma kreeg de mijnwerker V. bij het schieten ernstige verwondingen in het gelaat. In deerniswekkenden toestand werd hij naar de oogenkliniek te Maastricht overgebracht. Het dochtertje van den landbouwer A. v. d. B. te Hooge Mierde geraakte 'tusschen een machine cn werd zoo ernstig gewond, dat men voor haar leven vreest. Te St. Oedenrode is de vrouw van Adr. K. ofp hel Vemhout bij het wasschen te water geraakt en verdronken. Gisterochtend heeft op den hoek van En gelenburgstraat en Paul Krugerlaan in Den Haag een ernstige aanrijding plaats gehad tus schen een tramwagen gaande in de richting vanhet Hollan/dsche Spoor,' en een autobus, welke den dienst onderhoudt tusschen de bin nenstad en het Nagtegaalplein. De tram reed met matige snelheid, maar de bestuurder kon toch niet voorkomen, dat de tram op genoemde plaats de autobus aan reed. De schok was zoo hevig, dat de bus kantelde en op zij kwam te liggen. In de bus zalen vrij wat menschen, onder wie veel dames. Een groot aantal passagiers kreeg verwon dingen aan hoofd en handen door glasscher ven. Door de gebroken ruiten werden de pas sagiers uit de zwaar beschadigde autobus ge trokken en door den Inmiddels ter plaatse, gekomen gemeentelijken geneeskundigen dienst verbonden. Gelukkig had niemand ern stige verwondingen. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Te Elburg had een droevig ongeval plaats Ter nauwemood 10 M. uit de garage overreed, de heer G. J. Stephan de 74-jarige wed. Hoeve, die bij eene pomp aan 't werk was. Het rechter voorwiel ging over dc borstkas van de ongelukkige. Bewusteloos werd zij op genomen en naar huis vervoerd. Haar toestand is hoogst ernstig. Op een Hollandsche Loodsboot, liggende aan een der steigers te Vlissingen, heeft eene gasontploffing plaats gehad. Twee leden der beminning werden ernstig gewond en zijn naar het R.K, ziekenhuis vervoerd. Een vrachtauto, geladen met meel, reed te Ter Aar, doordat iets aan de stuurinrichting haperde, met flinke vaart in het Aarkanaal. Behalve de bestuurder zaten in den wagen vier kinderen. Het Aarlcanaal is daar ter plaatse zeer diep. Wonder boven wonder konden allen worden gered, zegt „de Te!.". In niet geringe mate is dit te danken aan het feit, dat juist een schuit met polderwerkers in de buurt was, welke arbeiders onmiddellijk assistentie verleenden. De auto werd spoedig daarna door een voorbij varende motorboot opgevischt. Het twee-jarig dochtertje van den tuin der J. Kist te Steenwijk, kreeg gisteren, terwijl bet mei een zusje speelde een kan met ko-. kende koffie over haar lichaampje. Gisteren, is de kleine aan de bekomen verwondingen overleden. Gistermorgen had op het terrein der Ge meentelijke Handelsinrichtingen aan de Bin nenhaven te Rotterdam een vreeselijk ongeluk; plaats, waarbij de 59-jarige arbeider M. Mon- groy beide armen en beenen brak en een ern stige hoofdwonde bekwam. Deze man stond op eenigen afstand van een kaapstander toen- een wagen met een touw door deze draaien de windas zou worden opgetrokken van een ko lentip naar de draaischijf, welke bij den kaap stander gelegen is. Doordat de kaapstander, terwijl het touw niet aan den wagen bevestigd was, plotseling, doordraaide en er een knoop in het touw kwam, wond de windas het touw niet meer op en werd dit tot een soort zweep, die met groote snelheid in het rond zwaaide. M. werd eerst aan zijn linkerbeen getroffen, dat hierdoor brak. Bij den volgenden zwaai daar hij niet in staat was weg te loopen tegen zijn rechterbeen dat hierdoor ook brak. Een arbeider, C. H. de R„ uit Blaerdorp- straat, werd eveneens door het touw getrof fen. Hij kneusde zijp rechterbeen. Daarna werd M. nog drie keer geraakt, zijn armen werden gebroken en hij bekwam een ernstige hoofdwonde. In uiterst zorgwekkenden toe stand vervoerde men hem naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar hij aan de bekomen verwondingen overleed. Zijn kameraad moest zich onder geneeskun dige behandeling stellen. i Veigaderiu,g van het bestuur der Langendijker Groenteuveiliag op Maandag 29 November. De voorzitter, burgemeester Slot opent met een welkom aan de leden de vergadering. Verder, zegfï de voorzitter, wil ia hier mededeelen dat ons eerelid de oud-secretaris Zeeman niet aanwezig is wegens ernstige ongesteldheid. Wij Zijn zoo gewoon dc vriendelijke oude heer in ons midden te hebbea, dat het ieder zeker is opgevallen dat zijn plaats thans onbezet is. Zijn ongesteldheid is vaa ernstigen, maar ik kan zeker wel namens u allen de wensch uitspreken, dat wij ons eere lid hier weer gezond in ons midden mogen zien. Hierna leest de Secretaris de Boer de notulen van de voiige vergadering, welke onveranderd worden vastgesteld en geteekend. De keu:lijst van de maand October benutte 7 keuringen, waarover geen op- of aanmerkingen werden gemaakt. Aanwezig 19 personen, wawaronder 1 lid van Koophandel. Afwezig het eere-ld Zeemain wegens ziekte en de afgevaardigde van de Rijp en om streken, SchermerhornUrsem één lid van Hens- broek en één lid vaa koophandel. Bij het uitbrengen van het rapport over het nazien van het bet aalkantoor werd medegedeeld, dat alles in goede orde was bevonden on dat er in October geveild war» voor een bedrag van f 139565,98 waarvan voor: Broek op Langend, f 26900.09, Zuidscharwoude Zuidscharwoude R.K. f 951.89, Heerhugowaard f 11647.51, E. K. 11026.34, Hensbroek 13112 62, Diversen 1478.74, St. Pancras f 20008.31, R.K. f2412.24, Koedijk f23653.25, Ursem f 7831.7& de Schermer f 14453.86, Oterleek f 268.27. Schrijven ingekomen van de Ned. Chr. Land- arbeidersbond, aid. Broek op Langendijk, met verzoek om het werk voor de veiling, zooals ijsop- muken ,enz. te mogen uitvoeren. Daar dit reeds enkele jaren zoo geregeld is, werd het ook nu weer toegestaan. Schrijven ontvangen van het U.C.B., met be richt- dat de kcukenpeen het merk mag voeren, onder de navolgende voorwaarden: „Goed gevormd, zonder scheuren, practisch vrij van Vurigheid, zand en klei. Geschoten poen óf stokkers mogen niet voorkomen in de partij'." De sorteering moet zijn: kleine peen van 50-—100 giam en groote peen van 100500 gram pep- sluk. Het dag. bestuur stelt voor deze sorteeringi te behandelen op de algemeene jaarvergadering) en het dau bij aanneming met het nieuwe seizoen te doen ingaan; tevens zal nog getracht word^p de sorteering te krijgen als van 40100 g'ram en van 90500 gram per stuk. De vergadering gaat hiermede accoord, zoodat aldus wordt beslo ten. Schrijven ingekomen van de Veilingvereenigiing Warmenhuizen en omstr. met bericht dat de vei- lingkiiug Hoorn ook het voorstel inzake „vernie tigen van uitschotkool" aangenomen heeft, mets dien verstande dat er geen vergoeding voor ge geven wordt. Verslag ingekomen van de gecombineerde ver gadering van handelaren en tuinders inzake het vervoer van Amerika. Naar aanleiding hiervan vraagt de heer Kloos terboer, of die verg. ten bate van onze kool was, waarop de voorzitter nog enkele mededeelingen doet. Hierna doet devoorzitter nog enkele mededee lingen aangaande den beschrijvingsbrief van de algemeene vergadering der Prov. Commissie, wel- k ogehouden zal worden 16 Dec. a.s. Bij de rondvraag vraagt de heer Visser of men verplicht is bij veel ijs zijtn producten in Zuidscharwoude te leveren. De voorzitter meent dat het moeilijk is daar «ren vaste regel voor te bepalen en acht het bst}èr dat de veilingleider dat bepaald. Dit woidt algemeen goedgevonden. De heer de Vries vraagt hoe of het gegaan is met het koelen van kool het vorige jaar te IJmui- den. Medegedeeld wordt, dat het verleden jaar een proefjaar was en dat het niet erg was mce- - gevallen. Maar toch wordt gemeend dat het. wel kan, de kool is in het voorjaar nog heel mooi cn i friscb, maar beter was het als het wat dichjljer j bij was, omdat er nogal veel kosten op komen. De lieer Madderom vraagt naar de teelt vau reuzenbloemkoolzaad. De voorz. doet enkele me dedeelingen en zegt dat er heel wat geplant zijn in Italië, waarvan gehoopt wordt dezen winter nog zaad te telen. Verder zal deze zaak geheel behandeld worden op de aanstaande jaarvergade ring der Prov. Comm. De heer Troinp vraagt of de laadplaats niet beter iugericht kan worden ten opzichte van den aanvoer met rijtuigen en vraagt tevens of ho,t niet kan., dat, als er per rijtuig .aangevoerd moet woiden er dan te Heerhugowaard geladen kan worden. Geantwoord wordt dat het laden te Heerhugo waard moeilijk gaan zal en bij veel aanvoer per rijtuig, het 't beste zal zijn regelend op te treden om stagnatie te voorkomen. Hierna werd de vergadering onder dankzegging door den voorz. gesloten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 4