NIEUWE Radio-Centrale! ZIJT ©E Sint Nicolaas geschenken Jike Breijer Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier TAJBAKf^ ROOKGENOT Zaterdag 4 December 1926 3Jaargang Firma R. j. HOUWING MltUl 1 - HL W ALKMAAR Revue van de Week JUwpijp verzot jA TECHNISCH BUREAU D. SCHUITEMAKER Jr. Ik S8SI™I NOORDSCHARWOUDE. Sluit U aan bij de Eerste Langedijker qeefH Speciaal testten-Magazijn ALKMAAR NO. 144 tMTCRC.TELEPHOOH 58 LAEËDIJKER Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag enZaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden fl.15. jcdact-Ultff, j. h. KE1ZEB. - Bureel üoo'rdscharwoude Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever DH nummer bestaat uit 3 bladen. EERSTE BLAD. BINNENLAND. 30 November. De opmerking is niet nieuw, maar telkens vindt men aanleiding eraan te denken; name - Hik: dat het Parlement tegenwoordig veel te kwistig is met het stellen van moties over alle denkbare onderwerpen. Zoo moest de Twee de Kamer haar campagne van de vorige week' beginnen met de verwerping der motie v. d. Sluys, dewelke strekte om den minister van Landbouw een directeur-generaal voor dezen' tak van staatsdienst op te dringen. De verwer ping geschiedde met 5029 en' natuurlijk kon' deze stemming niet „zuiver" zijn. De begroo ting van Binn. Zaken en Landbouw is den 23e dezer zonder stemming goedgekeurd. Bij het' Marine-Budget waren al aanstonds twee mo ties opgedoken. Een van den heer K'. ter Laan en de Kamer als haar oordeel willend doen uitsprekend dat het gewenscht is dé Pensioenwet van voor 1920 te herzien in den' zin van haar in overeenstemming te brengen en niet de thans vigeerende. En een motie van dezelfde strekking doet van meer „subsidair" karakter. Tegenover de h.h. Oud en Brau-' tigam hield minister Lambooy vol, dat een vloot van beperkte samenstelling van groote waarde kan zijn. mits het materiaal voortref felijk is._De taak der handhaving van rust eri orde, zei cfe minister, in den geest van'den Volkenbond; is voor onze vloot niet onbereik baar. „Anders zou ik hier niet staan", voegde Z. Exc. er aan toe. Den 26en Juli 1926 is het ontwerp betreffende de oude gepensiormeer- den door de Kamer goedgekeurd. De Minis ter wees erop, dat men nü het resultaat van die regeling moet afwachten en wees de beide moties, zoo even genoemd, van de hand. In de vergadering van 24 November werd na vrij lange discussie de Wet op de Midde len goedgekeurd. Waarna de behandeling van Marine werd hervat. De moties van de h.h. Oud en K. ter Laan duikelden respectieve lijk met 48—29. Voorstellen van den vrijz. democraat mr. Oud om verschillende posten voor nieuw-bouw te schrappen werden natuurlijk door den mi nister van Marine onaanemelijk verklaard en vervolgens verworpen. Wel te verstaan, het eerste amendement-Oud met 48—29) waarna' de afgevaardigde wijselijk het verdere introk. In de avondvergadering van 23 November is de begrooting van Buitenlandsche Zaken goedgekeurd na vrij kort debat. Waarbij mi nister van Kamebeek die zich thans te Genève' bevindt voor de, Volkenbond-vergadering, waarheen Z.Exc. Donderdag is vertrokken, den neer Vliegen antwoordde, dat erkenning van de Russische. Sovjets-republiek zonder gelijk tijdige regeling van de geheele verhouding met Rusland niet aangaat. „Protesteeren", zei dé minister ,met een diplomatiek lachje, „is lich ter dan inoasseeren"In den zeer «laten avond werd de begrooting van Justitie „aange sneden", waarover zoo druk werd bespiegeld dat minister Doimer Donderdagavond nog niet aan het woord kon geraken. De discussie over het loodswezen nam Don derdag een paar uren in beslag. En bij deze discussie ontwikkelde.zich een dispuut'tusschen minister Lambooy en zijn ambtsvoorganger het kamerlid J. J. C. van Dijk dat au juist niet getuigde van vriendschappelijke verhou ding tusschen Z. Exc. en den oud-minister. Tenslotte is de Marmie-begrooting goedge keurd met 4828. De vrijz. en sociaal-demo craten, alsmede mr. Arts, van de Katholieke Volkspartij, stemden tegen. Waarna de lange, lange reeks van redevoeringen over het Bud- get van Arbeid begoft. Voor deze bespiege- lmgen verwijs ik naar de verslagen. In de zit j ting van Vrijdag 28 November richtte de heer Van Braambeek vragen tot den Minister van Waterstaat over de spoorweg-ongevallen van' i deT1 Jongsten tijd. In het bijzonder noemde de j. vrager de vakken Rotterdam-Haarlem (doe- I lende op het ontsporen nu pas weer, van een I goederentrein bij Leiden op 25 dezer, welk on geval zonder persoonlijke ongelukken afliep, doch allicht een vreeselijke ramp had kunnen berokkenen) en de lijn der Zuid-Hollandsche Electnsche. De afgevaardigde vroeg een al- gemeen onderzoek naar deze ongelukken in te stellen. Zoomede naar den veiligheidstoestand op de spoorwegen in het algemeen en naar maatregelen tot verbetering. Minister v. d. i Ledeboer advocaat -gene raai bij den Hoogen Raad der Nederlanden, 63 jaar, Den Haag. M. A. Berkhout, gep. majoor-titulair van het Indische Leger, oud-directeur van het Pensi denfonds voor koloniale landsdienaren, 69 ir„ Den Haag. Uit de jongste criminalia teeken ik aan. j da', de Haagsche Rechtbank behandelde de j zaak van den Portugeeschen bankbiljetten- zwendel. Tegen den beklaagde Marang werd; vier jaar geëischt. De rechtbank weigerde zijn mvrijheidsstelling en zal den lOen December uitspraak d^en. Te Overveen had een inbraak plaats. Er werd voor 1000 gulden aan waarde geroofd. In Den Haag is een Duitsche dienst bode gearresteerdd, die de dame bij wie ze dienie voor f 731.aan geld en voorts voor. een beduidend bedrag aan sieraden zou heb- Vraagt ons inltahtingen Vegte beloofde op Dinsdag 30 November te zullen antwoorden op de' vragen door den heer van Braambeek tot hem gericht. Op dien dag zou minister Slotemaker de Bruine ook van antwoord dienen op da lange reeks van vra gen bij de begrooting van Arbeid tot hem ge richt. Uit de „schriftelijke gedachten wisseling" naar aanleiding van de ontwerpen der Staats begrooting voor 1927 nog steeds tusschen Ka binet en Parlement in gang, is o.a. gebleken dat een ontwerp tot partieele herziening van de Forensenbelasting op komst is. Bij den Staatsgiro-dienst is een nieuw ad ministratie-systeem in voorbereiding dat voor al besparing van tijd en van materieel zal bren gen Er is wederom een politieke dwergpartij leden. De groep mr. S. van Houten heeft zich namelijk in den Vrijheidsbond opgelost. Personalia: Voor hoofd van ons gezantschap bij het Italiaansche Hof is bestemd Jhr. van Vredenburch, thans gezant te Brussel. De heer mr. Dresselhuys, leider van de Vrijheids bond fractie in de Tweede Kamer, is zeer ernstig lijdende. Louis de Vries, de zeer be gaafde. tooneelspeler zal weldra zijn zilveren jubileum in Plankenland vieren. Er heeft zich een comité van huldiging gevormd. Uit de doodenlijst: Mr. R. B. 2 «dient 17 - Tel. 526 CORSETTEN. KINDERLIJFJES. BUIKBANDEN. BUSTEHOUDERS. RECHTHOUDERS. RECHTII. CORSETTEN. ELASTIEKEN KOUSEN. DAMESVERBAND. SOUSBRAS en ROKBESCHERMERS. ALLE SOORTEN ELASTIEK Depót PALTHE. Almelo. ben bestolen. Een meneer uit Arnhem, die in Den Haag tijdelijk vertoefde, en daar een juf frouw in de' Franqui Valentijnstraat visite had gebracht, verklaarde door deze dame van f 3000.— beroofd te zijn. Bii de gemeentelijke arbeidsbeurzen ver voegde zich een guit, die „hoofdagenten" zocht, voor een nieuw dagblad en de „waarborgsom-, men", welke deze menschen bij hem hadden, te storten, opstreek. De politie zoekt deze sin, jeur met allen ijver. Biji 'Breda is een jenever smokkelaar uit Princenhage, na een verwoede vervolging per auto ingerekend. In een autobus op het Beursplein te Amsterdam is iemand van vier cheques ter waarde van f 2300.— ontlast. In den D-treim, die Zaterdag j.l. te vijf uur in den Haag uit Parijs aankomt is een Fran, sche dame voor een zeer groot bedrag aan geld en diamanten beroofd. Men vergeet voor al niet, dat ook de „treinratten" weer in volle actie zijn. Aan de als steeds lange serie van ongevallen ontleen ik een droevig geval te Heemstede,: waarbij een vader van drie kinderen stortte van een muur en er het leven bij inschoot. Te Zwammerdam woedde een geweldige brand in een margarine -fabriek waarbij voor een too gouds schade is berokkend. Bij Rotterdam; kwam 'n bruiloftstoet met de electrischc tram, in botsing. Het bruidje werd niet levensgevaar-, lijk gewond, maar de plechtigheid moest toch worden uitgesteld, 't Is voor de derde maal dat de voltrekking van dit huwelijk door een, incident verhinderd werd. Voor bijgeloovigen zielen een boos'„omen". Er kwamen natuurlijk voeg ik er maar bij, op tal van plaatsen wederom botsingen en aan rijdingen voor, waarvan sommigen met ern- stigern afloop. Dat de protesten tegen de snelheids-manie welke in onzen tijd al meer "Treffer" te pakken krijgt, toenemen, is een, I verblijdend teeken. Tegen hét den publieken 1 weg voor voetgangers levensgevaarlijk maken vooral door bestuurders van vracht-auto's, dient eindelijk met forsche hand te worden geageerd. De gemeente Haarlem heeft een zeer ge- I noegelijke Sinterklas'surprise ontvangen in den vorm van een erfenis, vermaakt door een I Bloemendaler en waaruit de gemeentelijke bi- 1 bliotheek en leeszaal in de Spaarnestad iaar- lijks f 6000.— zal trekken. De Vrijzinnig-democratische Bond hield te 1 Arnhem in „Musis Sacrum" zijn algemeene, - vergadering ,waar mr. Marchant een groote politieke rede hield. Ik maak melding van een boodschap, namens Sinterklaas door de Posterijen tot Jan Publiek gericht, namelijk, om pakketten voor strooi-avond bestem d voor al vroegtijdig te verzenden en op solide wijze te sluiten. Ten lestete Groningen is iemand uit Amersfoort abusievelijk metz'n a.s. schoon-l moeder inplaats van met zijn meisje getrouwd';,® Prachtige stof voor het ineen timmeren varift een klucht met vele „verwikkelingen". BUITENLAND. De titanenstrijd welke acht maanden ge duurd heeft is ten einde. Gedwongen door honger en gebrek, in den steek gelaten door de groote massa der arbeiders, zijn tenslotte de mijnwerkers terug gekeerd naar de mij nen om op de voorwaarden, welke de mijn eigenaars goed genoeg achten den moeilijken strijd om het bestaan voort te zetten. Dé laatste dagen was de „rush" naar de mijnen zoodanig, dat een normale productie steeds dichte,: nabij kwam. Thans hebben bijna alle mijnwerkers den arbeid hervat. Wellicht dat door contracten op langen termijn een conflict in de eerste jaren vermedèn zal worden. Die afloop van den strijd is echter onbevredigend. Een geluk is het echter dat thans de Brit sche industrie met nieuwen moed en geestdrift den concurrentiestrijd zal kunnen aanbinden. Een arm Engeland is immers de grootste ramp voor Europa welke men zich maar in denken kan. •Jet bewonderenswaardige snelheid behan delt de Fransche Kamer de begrooting. Wan- Wanneer de besprekingen maar even dreigen te stokken, dreigt Poincaré met de zweep, een motie van vertrouwen komt in stemming en de Kamer gaat weer lustig door met het be« handelen van het budget. Er bestaat op het eogenblik inderdaad geen gevaar voor Poin- caré's kabinet Maar in de toekomst moet men toch blijven rekenen op de verdwijning van dit monstersverbond, dat nationale unie heet en waarin mannen van het rechtsche blok zetelen naast de meest links georiënteerde staatslieden van Frankrijk. De senaatsverkie zingen welke de volgende week plaats vinden zullen hopelijk uitweg brengen. Behalen de link sche partijen een nieuwe overwinning, dan kan men er op aan, dat de links-radicalen de eerste gelegendheid te baat zullen nemen om den gehaten Poincaré wiens succes hen een doorn in het oog is, omver te werpen. De besprekingen in Duitschland over de vorming van de Groote Coalitie hebben nog niet veel succes gehad. De sociaal-democraten, hebben verschillende eischen gesteld welke voor de Duitsche Volkspartij onaannemelijk zijn. Wellicht dat men thans zoo zal voortsuk kelen totdat nieuwe verkiezingen een nieuwen en beteren Rijksdag zullen brengen. De volgende week zal eenige belangrijke verkiezingen brengen. In de eerste plaats zul len in Denemarken de algemeene verkiezin-, gen, waar beslist zal worden over het lot der sociaal-democratische regeering. Het ontwa pen ings-ontwerp staat op het spel. Lijden de sociaal-democraten een nederlaag, dan zal in den eersten tijd van Denemarkens ontwapening) wel niets komen. Komen zij echter zegeviererid

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1