Wat er om ons heen gebeurde SPORT EN WËÖSTRIJDÊN Sint Nicolaas-sehetsje. Bat zij nin korten tijd drie spoorwegongeluk- j ken, die we op het belangrijkste baanvak van j ons land beleeft hebben. De laatste twee onge vallen betroffen gelukkig slechts goederenwa gens en hadden niet het verlies van menschenle- vens ten gevolge, maar dat alles is toch slechts glgelukkig toeval, wat een goederentrein kan overkomen is een lot, dat ook een personentrein beschoren kan -zijn. Natuurlijk is er nu ongerustheid. In ons land wordt vrij veel gebruik gemaakt van de spoor wegen en als het voornaamste baanvak geen veilig verkeer waarborgt, dan is tenslotte nie mand meer gerust, als een verwant of vriend, lan ger dan geraamd was, van zijn reis uitblijft Er schijnen zelfs al menschen te zijn, die van het verminderd vertrouwen in onze vervoermid delen ggebruis heoben gemaakt voor het voeren van een zakelijke reclame. We schrijven deze regeleo n.j. onder het genot van een pijp, gestopt uit een zakje tabak, dat naast prima portiorico een.... polis inhield, gedurende 14 dagen geldig, die onzen nabestaanden een pleister ter. waarde van 1000 gulden verzekert, qp de wonde van ons verlies, als dat te wijteu is aan een ongeluk met een openbaar vervoermiddel. Voorheen heb ben we die verrassing nooit aangetroffen en zal ook yvel niet zakelijk-loonend geacht geweest zijn. Zakelijk zijn de ongevallen ook opgenomen door de directie der Spoorwegen en door de regeering, die beiden een onderzoek naar de oorzaken van het eerste der bedoelde ongelukken hadden doen instellen. Het onderzoek der Spoorwegen leverde géén resultaat op eu was geheim, het onder zoek echter der regeering, in het openbaar ge houden, leidde tot vaststelling van verschillende tekortkomingen. Deze onderscheidene uitkomsten wijzen wel op de wenschelijkheid om zulke onder zoekingen, zaken van algemeen belang rakende, uitbanden te houden van betrokkenen of belang hebbenden, die elkaar uit een gevoel, door kliek- geest ingegeven, zooveel mogelijk trachtten te sauveeren. We willen niet beweren, dat zulks ook, in het onderhavige geval geschied is, maar de omstandigheden zouden er toch toe kunnen lei den en het veiligheidsbelang van reizend Neder land vereischt daarom een openbaar toezicht en, na, een ongeval, openbaar onderzoek. Dat laatste - we zeiden het reeds leidde dezen keer tot de vaststelling van verschillende tekortkominggen, hetgeen wel van veel belang is, ma,r tevens de vraag opwerpt, hoe die tekort komingen worden gestraft en of die straf zwaar genoeg is om een herhaling van zulke onacht zaamheid of onverschilligheid ten gevolge te hebben. Welnu, wat we omtrent die bestraffing te hooren kregen, was min of meer verbijsterend. Den heeren Panthaleon baron van Eek, Leith en Berghuis is n.l. een., schriftelijke berisping thuis gestuurd, omdat ze door nalatigheid en het veron achtzamen van ingekomen klachten de veiligheid van het verkeer in gevaar zouden hebben gte- bracht. Omtrent de schuldkwestie hebben we natuur lijk ggeen persoonlijk oordeel, tot het vormen daarvan zijn we geheel incompetent. Maar van de twee één: of de genoemde heeren fungeeren maar als zondebokken, omdat men geen oorza ken kan achterhalen, en dan is deze bestraffing onnoodig, of hun nalatigheid kan werkelijk het droevig gebeuren, waarbij vier dooden vielen, ten gevolge hebben gehad, en dan is deze schrifte lijke berisping schandelijk goedertieren, en de toe voeging in het betreffende perscommuniqué, al zou een schriftelijke berisping onder liet spoor wegpersoneel als een zware straf gelden, krank zinnige sotternij. Programma Zondag' 5 December. Tweede klasse C.: Vrone 1N. Niedorp 1 J. Har tog. Oudorp 1 Hollandia 4 de Graaf. Heiloo 1—West Frisia 3 Do anijs. Derde klasse C.: S.O.V.V. 1—Alc. Alc. Victrix 4 V.A.F.C. 2Schoorl 1, 12 uur D.T.S. 2Hoogkarspel 1 Rood-Wit 2Gr. Schermer 1 Vierde klasse C. Bergen 2Heiloo 2 Hocggikai spel 2N. Niedorp 2 de Koning, v Son v. d. Wolff. P. Hartcel. Sijm. elkaar zullen zetten om morgen de derde over- winning te kunnen noteeren. De Hoornschen kun- nen dan ook wel op een warme ontvangst rekenen, j In Heiloo heeft de ontmoeting plaats tusschen de club van dien naam en West-Frisia 3, wat j voor de gasten een van de verste en tevens ook j een van de zwaarste wedstrijden beteekent. Alhoe- j wel, 't moet ons van 't hart, dat Heiloo, na haar j groote overwinning op D.T.S. niet zoo bijzonder 1 veel meer heeft gepresteerd, althans niet datgene wat wij van haar hadden verwacht. Tot nu toe hebben zij 7 wedstrijden achter den rug, waaruit zij 8 punten hebben bemachtigt en nemen momen teel de vierde plaats in. West-Frisia ziet zich nu op 't ©ogenblik weer de onderste plaats toegie- wezen. De gastheeren kunnen er dan ook wel op rekenen, 'dat zij een heftigen tegenstand van de hekkensluiters zullen ontmoeten, maar aan hun plaats op de ranglijst zijn zij verplicht dezen wed strijd toch te winnen, alhoewel zij uit tegen W. Frisia zich slechts met een gelijk spel 22 moes ten tevreden stellen. Wedstrijden voor Zondiag. Voor morgen weer een 3-tal wedstrijden op 't programma. Vrone speelt wederom een thuiswed strijd en ontvangt bezoek van N. Niedorp, een fa natieke tegenstaader. Vrone heeft ons de vorige week danig teleurgesteld en indien zij morgen niet uit een ander vaatje tappen, gelooven wij dat het met hen weer dezelfde weg op zal .gaan als tegen Oudorp. Zij kunnen op een geweldigen te genstand der gasten rekenen, temeer daar dezo de eer toekomt Zeevogels de eerste nederlaag te hebben toegebracht. Indien de N. Niedorpers weer met hetzelfde enthousiasme eu den wil om te win nen voor den dag komen, vreezen wij voor Vrone, gezien de laatste wedstrijden, het ergste, te meer daar Vrone de laatste weken nog al eens onvolle dig uitkomt. Breken de gastheeren morgen eens met deze gewoonte en komen ook de bezoekers voltallig op, dan kunnen wij hier ongetwijfeld op een spannenden wedstrijd rekenen. Een punten- verdeeling zou onze verwachting kunnen bevre digen. De Oudorpers ontvangen als gasten HoUandia 4, dat nog geen enkele wedstrijd heeft gespeeld, zoodat wij van de bezoekers nog niets kunnen ver melden. Eén ding gelooven wij echter wel zeker, n.l. dat Oudorp, na haar onverwacht en niet min- j der rfaai succes tegen Vrone, wel de tanden op Rechtzaken VOOR DEN POLITIEK ECHTER. Niet getapt bij dezen tapper. Een straatventer uit den Haag, die niet in den smaak viel van een Alkmaarsch caféhouder, en wien alzo ode gevraagde consumptie werd gewei gerd. heeft uit wraak over die weinige appre ciatie verschillende vernielingen gepleegd, o.m. een bierpomp in een spoelbak beschadigd. Daar het weinig raison heeft om dezen zwerver tot geldboete te veroordeelen, werd hem bij verstek 1 week gevangenisstraf opgielegd. Als hem dit niet aanstaat, kan Lij nog altijd in verzet komen Langs den minder gebruikelijken wegj. Het verderfelijk huurkoop-systeem, dat vele malen leidt tot een strafbare verduistering, was in deze zaak de aanleiding tot huurvredebreuk. Een muzikant te Helder toch had van een ander stadgenoot een gramophoon op afbetaling gele verd. De man was overleden voor dat op het ge leverde was afbetaald en zijn weduwe maakte zich ock niet druk over deze aangelegenheid, al thans de leverancier iroag op 7 October door het venster het huis binnen der weduwe met het doel de gramophoon met bijbehoorende platen weei in bezit te krijgen. De weduwe was echter over dezen inval niet te spreken en deed aangifte, waardoor heden het resultaat werd verkregen, dat de huisvredebreukeling werd veroordeeld tot f 25 boete of 25 dagen. Dal zal 'm niet glad. Een Al te loslippig ingezetene van Blokker achtte het oorbaar in een met passagiers gevulde autobus den gemeenteveldwachter Lub te belee- digen door hem een rotboef te noemen, alleen om dat Lub hem jaren geleden had gecalanoeerd, omdat hij aan zijn rijwiel geen behoorlijke bel kon tconen. De veldwachter was zelf niet in de bus aanwezig, maar wel zijn vrouw, die kennis nam van het weinig vleiende oordeel en niet ver zuimde een en ander aan haar heer gemaal dn gemeenteveldwachter mede te deelen. De onge- wensehte ontboezeming werd onderworpen |an het oordeel des politierechters, die den verdachte strafte met f25 boete of 25 dagen. Een bootje van Lotje getikt. Een logementhouder, die in achtste October- stemming een café aan het Waagplein bezocht, maakte zich daar niet bepaald populair door den caféhouder onverdachts een kink onder zijn kin toe te dienen, waardoor de niet direct aangenaam verraste man een bloedende wonde bekwam. De volkshotelier, heden terecht staande, beweer de zoo boven zijn thee te zijn geweest, dat hij niet wist wat hij had gedaan. Daar hij overigens gunstig bekend stond en geen veroordeelingen had ondergaan, kwam hij er nog niet slcch* af met f 30 boete of 30 dagen. Een niet gelukkig debuut als schrijver. Een machinist te Medemblik heeft zich op 'n goeden dig in September opgeworpen als schrij ver en aan een medestadgenoot op wien hij ver stoord was een brief geschreven die naar hij meende, bijzonder goed geslaagd mocht heeten en klonk als een klok- De voorbeeldige schoonma ma van den litterator belaste zich welwillend met de bezorging van dit gewichtig epistel, dat aandachtig, zij het dan niet bepaald met smaak, door den adressant werd gelezen. Hij was echter minder ingenomen met het belangwekkend schrij ven dan do opsteller, vooral uitdrukkingen als: huichelaar, lafbek en kwajongen ontsnapten niet aan zijn aandacht en hij verzuimde niet over een en ander zijn beklag in te dienen bij de be voegd eautoriteitea. Onze amateur-scribent stond dan ook heden zonder pardon terecht en werd, na de door hem gedane verklaring', niet op der,gelijke wijze te zullen doorgaan, tot f 15 boete of 15 dagen ver- öordeeld. Hij wist den weg tjn kende (Se spraak. Een voormalige commensaal van de familie Breed to Callantsoog, thans gehuwd en wonende to Helder, had zich te veel aan cafébezoek overge geven en schulden gemaakt. Hij zag geen kans op eerlijke wijze het geld daarvoor bijteen te krij gen en was nu zoo vrijpostig, tijdens de afwezig heid van het echtpaar Breed, hun woning binnen te dringen en uit de lianen kast in de kamer een bankje van f 10 te ontvreemden. Hij gaf van dit gestolen geld zegt hij, je behoef ze nog niet te gelooven, een gedeelte aan zijn vrouw, die ook al flink had geloerd op een houtje te bijten, en tiet restant besteedde hij aan de door hem zoo gelief koosde biertjes. Thans stond hij terecht. Het ont vreemde geld was inmiddels door hem terug geven aan den benadeelde. In verband met zijn overigens gunstig verle den en goed evoornemens werd hij voorw. ver oordeeld tot 2 maanden met 2 proefjaren. Voorts wordt hem geheelonthouding opgelegd en de ver plichting zich aan te sluiten bij een geheelonth. vereeniging, terwijl hij voorts wordt gesteld on der toezicht van het Leger des Heils te Helder. Zijn klappen worden op prijs gesteld. Een vechtersbaas uit Heiloo, al reeds eenmaal tot f60 boete veroordeeld wegens ernstige mis handeling, had op 10 October te Alkmaar weer eens blijk gegeven van zijn knok vaardigheid, door een ander bezoeker van café „De Kroon" alwaar het drama zich afspeelde, van achter aan te vallen en af te drogen. De mishandelde, of schoon nu niet zoo heel sentimenteel aangelegd, maar dit pak slaag, waarbij ook nog bloedend verwond wewrd was hem te machtig en hij deed dus aangifte. De officier toonde zich niet gesticht over verdachte en eisehte 1 maand gevangenis straf, doch de politierechter achtte een vrijheiis- straJ te zwaar voor deze mishandeling en legde den vechtkunstenaar uit hjet land van Wille- brordus f 50 boete of 50 dagen op. IMe maakte het ook te bout. Een 19-jarig timmerman te Enkhuizen, werk zaam op een bouwwerk aldaar, kreeg op 1 Nov. twist met een kalkbewerker en onthaalde hem op een slag met een klauwhamer in het gelaat, waai door de getroffen? zoo werd verwond, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De jonge timmerman, heden terecht staan de, had wel het een en ander ter zijner veront schuldiging in te brengieo, doch 'niet voldoende om een dergelijk ruw optreden te rechtvaardigen, weshalve hij werd veroordeeld tot f 30 boete of 30 dagen, benevens toewijzing der civiele vorde ring door den mishandelde ingediend ten bedrage van 5 gulden. Zooveel suiker en nog niet zoet. Een 19-jarig suikerbakkertje uit Heiloo, werk zaam op de fabriek der H.H. Er «ten Ren te Alkmaar ,gaf aan een 15-jarige medearbeider eenige instructies, die deze tamelijk achteloos be handelde. waarop de in zijn prestige gekrenkte nuikerbakker boos werd en den ander een vuist slag in het gelaat toebracht. Voor dit onbeduidende voorvalletje moest d? suikerhakker heden terecht staan, doch werd tob slechts 5 gulden boete of 5 dagen veroordeeld op grond van zijn 'goed gedrag en de minder gunstige gedragingen vaa den mishandelde, die afgeschil derd werd als brutaal en niet al te ijverig. De gemakkelijkste manier is nog niet altqd die beste. Een 18-jarige klompenridder uit Aartswoud, meende een rijwielplaa^e noodig te hebben cn ontvreemde dit brutaal te Hoogwoud, van de fiets behoorende aan zekeren van Raalte. Later verkocht hij het plaatje wee rvoor f 1.—Het laconische jongmensch stond heden met een schaapachtig gezicht tereciht en werd, volgens advies der reclasseering tot 2 maanden veroor deeld met 2 proefjaren. De schade, bedragende f 3 voor het ontvreemde belastingmerk moet hij vergoeden -aan den benadeelde. Hij had' neg meer op zijn kerfstok. Dezelfde snaak uit vorige zaak bleek zich niet alleen aan overtreding van het zevende, maar ook nog van het zesde ge bod schuldig- gemaakt te hebben. Hij stond althans onmiddellijk terecht wegens éen diet nader aan te duiden handeling*, door hem op 5 September te Abbekerk gepleegd. Zooals gebruikelijk wertj deze zaak met geslo ten deuren behandeld en is ons van het verhan delde niets bekend. ARRONDISSEMENRS-RECHTBANK. Meervoufdige Kamer. Zitting van 30 November. U itspraken D. d. V. Helder, overtr. inkomstenbelasting, f 20.— boete of 20 dagen. Marie L., N. B., T. J. V„ J. N. C., B. T„ J. W., I. Wi„ H. C„ A. K., W. J. H„ D. V., M. D„ C. B., allen, overtreding rijwielbelasting, ieder f 10.boete of 10 dagen. No. 8 f 15.boete of 15 dagen. P. P. H., 'S. v. S. en I. S„ overtreding speel-, kaartenwet. No. 1 2 maal f 5.— boete of 2 maal 5 dagen ,2 en 3 vrijgesproken. D. B. B. .overtr. wet gedistelleerd, 2 mnd. en 1 week gevangenisstraf voorw., J. W. T. overtreding tabakswet, vrijgesproken. Een postwisseltje ingepalmd. Een 46-jarige gehuwde vrouw uit den Hel der stond heden terecht als verdacht zich een postwissel groot f 7.50 uit Amsterdam voor een andere juffrouw bestemd, te hebben inge pikt, geteekend met den naam van de ge adresseerde en vervolgens geïnd te hebben. De juffrouw was destijds, in Februari, sterk bevriend met de dame voor wie de postwissel bestemd was. Hiet was een huwelijkscadeautje van haar grootouders. De verdachte vriendin (het is nu natuurlijk kwaad water) kreeg wel eens de sleutel van de woning om er iets uit te halen wat zij noodig had. Vermoedt wordt nu, dat zij toen van de gelegenheid heeft ge bruik gemaakt om zich de postwissel toe te eigenen. De vrouw echter, op wie tot dusver niets te zeggen viel, beweerde echter pertinent dat zij onschuldig was. Tegen haar pleitte ech ter dat meester Ott uit Alkmaar, een gekend schriftkundige en die reeds meerdere malen als expert in strafzaken optrad, tot de conclusie is gekomen, dat de nagemaakte handteekening door haar is geschreven. Hoofdzakelijk op dit rapport achtte de officier dan ook het feit bewezen en requreerde Z.Ed. rekening hou dende met het onberispelijk verleden van de verdachte, f 100.— boete of 50 dagen De verdediger, Mr. van Loockeren'Campag- ne, pleitte vrijspraak. De verdachte, die zeer opgewonden was, begon luide te jammeren en moeest met zachten drang door veldwachter en verdediger worden weggeleid. Nog steeds de aanrijding te Limmen. Anderhalf jaar geleden reed te Limmen bij het bruggetje een agent van de margarine- boter „Rom 60" uit Castricum met zijn Ford tegen een wagen met telefoonpalen, tengevolge waarvan twee schippers, die zich in de nabij heid bevonden, door de palen werden ge kwetst en een daarvan zoodanig, dat hij vioh met moeite en slechts met behulp van stok ken kan voortbewegen. De verdachte, die door dat rampzalig voorval geheel aan lager wal is geraakt, werd door den Kantonrechter ver oordeeld tot f 15.— boete of 10 dagen en in trekking van zijn bevoegdheid een auto te besturen voor den tijd van 6 maanden. De verdachte kwam in hooger beroep op ad vies van zijn rechtsgeleerde raadsman, thans echter niet aanwezig en heden kregen we weer een herhaling van een zaak, waarover we reeds twee maal verslag gaven. Formeel scheen Tiet echter met dit zaakje ook niet bepaald in orde te zijn, althans ver klaarde de officier zich na het getuigenverhoor onbevoegd. De rechtbank heeft toen geruimem tijd ge- raadkamerd en beslist, dat over 14 dagen de behandeling wordt voortgezet. De getuigen be- obeven niet mee rterug te komen en ook de appelant mag thuis blijven indien hij zulks verkiest. De zaak marcheerde zoo vlug éls aan onze lieve heerbeestje op een teerton. In een kermisnachtkabaal te St. Pancras, waarbiij een dronken feesteling uit de her berg van Beers werd gezet en onder hevig verzet en weigeren om t eloopen, door de rijks veldwachter Miné en Visser werd weggezeuld, kreeg Visser eenige slagen van andere lef schoppers waardoor hij een bloeduitstorting in het oog bekwam en een tan'd kwijt raakte. De rwee kermishouders, die van'deze mishandeling Werden verdacht, verschenen voor den politie rechter, doch deze kon de zaak niet afwikke len en verwees haar naar de voltallige recht bank. De meervoudige kamer behandelde he den dit relletje en hoorde een aantal getuigen waaronder drie getuigen b décharge op ver zoek van een der verdachten. Met uitzondering van een, die echter al heel gauw door een der heeren op het zon daarsbankje als een lummel werd gekwalifi ceerd, schoot men met "deze getuigen al bit ter weinig op en het was in hoofdzaak door het procesverbaal en de getuigenis van de twee verbalisanten, dat de officier bewijs ge noeg meende verzameld te hebben om tegen elk der verdachten 2 maanden gev. te kunnen requireeren. Nog een avontuur in d n kermisnacht van State Recpelingen. Ook de rijksveldwachter Mine was terzelfder gelegenheid mishandeld. Hij had, terwijl hij druk in de weer was met zijn lastigen arrestant, onthaald op een schop tégen zeker lichaams deel, waar de rug van naam veranderd. De lange jongeling, die van deze onhebbelijke han deling werd verdacht toonde echter ook niet den minsten lust het strafbaar feit te erkennen. Maar het was hier ook al weer de als lummel in de vorige zaak betitelde getuige, die het eerst uit zijn tent kon worden gelokt en wiens verklaringen, in verband met hetgeen door de verbalisanten was waargenomen, er Tn niet igemige mate toe bij brachten, dat de officier ook tegen dezen verdachte schoppenheer ver oordeeling tot een maand gevangenisstraf durf- eischen., Hangen aan de laatste galg. De Alkmaarsche ijzerhandelar, die te Ber gen op 5 Juni een aanrijding veroorzaakte door te weinig naar rechts te wijken, tengevolge waarvan het rijwiel van een rentenier ut Alk maar werd beschdigd, was door den kanton rechter veroordeeld tot f 30.— boete of 15 dagen, plus uitkeering van f 6.50 schadever goeding. Hij nam met dit vonnis geen genoe-, gen, daar naar zijn meening de schuld geheel was aan de zijde van de wielrijder. De z„ak werd nu tn hooger instantie behandeld. Ook hier weid alles ter taïel gebracht wat reeds voor den kantonrechter was uiteen gezet met het resultaat dat de officier bevestiging van, het gewijzigde vonnis eischt. Haastig trok de advocaat Barhard aan de schel zijner woning en krabt aan den rand der stoep zooveel mogelijk' de sneeuw, die zich aan zijn laarzen vastpakte, af. Onder zijn arm heeft hij, een pakje, in de zakken van zijn overjas steekt ook al iets; en juist wil hij ten tweede male de hand naar de knop van de schel uitstrekken als de voordeur wordt opengeddaan. ,,Zoo Rika", zegt hij tot de meid, die de deur opendeed, ,,pak eens aan, kind." En een voor een geeft hij haar de pakjes, die hij onder den arm hield en die, welke hij uit de zakken van zijn overjas haalde, aan. „Leg ze maar hier in de voorkamer", ver volgt hij en hangt de overjas aan den stan daard, die in de hel verlicht gang staat. „Is mevrouw met de kinderen in de achterka mer?" „Ja, meneer", antwoordt de gedienstige en kijkt nieuwsgierig naar de pakjes van allerlei fatsoen, die hij in haar voorschoot legt. „De kinderen worden al ongeduldig". „Komaan dan maar, haal nu mijn pantoffels maar eerst van boven. En heeft mevrouw al les in 't kantoor laten brengen?" „Alles meneer". „Nu, dan zeg je binnen niet, dat ik al thuis ben, hoor". En meneer Barnard sluit zich in ziiu kantoor op. „Wat komt Paatje laat thuis vanavond", zegt de jongste en hangt slaperig tegen ma ma's schoot aan, terwijl hij de oogkes wrijft en gaapt. „En Sint Nicolaas komt zoo laat", roept de oudste van zeven jaar, waarmee nommer twee. de middelste .instemt.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 4