Nieuwe Langedijker Courant Oyy^yi Denkt ook aao den achtergrond lJamru briek. Verscheidenheid Vrouwenrubriek. Geiiistingueerde Dracht voor Buitenshuis. FEUILLETON Nacht en Morgen Iedere geest heeft zijn achtergrond. Achter iedere openlijke daal en achter ieder gesproken woord snelt een stroom van gevoelens voort, van impulsen en ideeën, waaruit deze concrete dingen genomen zijn. Misdadigers worden veroordeeld en gestraft voor de daden, die zij werkelijk .gedaan hebben; het zou rechtvaardiger zijn, bij het be- oordeelen van menschep, den geheelen achter grond in aanmerking te nemen. Niemand, dan Hod, die de menscheu gemaakt heeft, kan dat en daaiom zegt men, dat Zijn gedachten niet onze gedachten zijn. En dat is de reden, waarom volkomen recht vaardigheid slechte kan worden toegemeten op den laatsten dag des oordeels. Welk een vreemd gebied is die achtergrond van iemands persoonlijkheid! Wat vreemde gees tengezichten. zweven daar'rond, wat daden, die nog niet tot ontwikkeling gekomen zijn! Welk een stroomen van gevoel, van plannen, wat voor loerende, half begraven zajden van erfelijkheid! Een zeker gedeelte van ons zeiven is aan de we reld bekend en wij beschouwen dat gedeelte als onszelven, maar achter dit deel is er nog een an der gedeelte, waaruit het zichtbare geschapen wordt. Woeste en satyrische lusten, heilige verlan gens, prikken van het geweten, beloften, die ge daan werden, berouwvolle gezichten uit het ver leden, rozige plannen voor de toekomst, vermen gen zich in de vreemde phantasmagoric heel diep in de ziel. Grooter dan eenige muziek, die hij ooit com poneerde was de muziek, .die R.icnard Wagner gedioomd heeft, doch niet wist uit te drukken. Grooter dan eenige redevoering, die een begaafd redenaar ooit heeft uitgesproken, is die verzame ling schitterende woorden, waarvoor 'hij nooit de juiste uitdrukking heeft kunnen vinden. Als wij dus een mensch door en door willen kennen, moeten wij niet alleen weten, wat hij openlijk denkt en doet, doch wij' moeten door deze Laag heenboren, tot wij komen aan die ver borgen bronnen van gevoel, die nooit aan de oppervlakte zijn gekomen. Het kan heel goed zijn, dat de achtergrond van ■een heilige even slecht is, als die van een zon daar en dat de achtergrond van een moordenaar even zuiver en schoon is, als die van een onzer. Met Burns kan men zeggen: „Wij mogen weten en gedeeltelijk begrijpen: de daad, doch wat er achter zat, en wat niet te voorschijn gekomen is, weten wij niet en zul len wij nooit weten." 'smans verklaring in twijfel. Doch wederom moet ik toegeven, dat het waar schijnt te zijn. Ik plakte op de kom van onzen eenigen gouklvisch aan fieri eeuen kan t een kruiswoordraadsel en aan den anderen kant een stuk papier met de vraag: „Ivomt het Nederlandsch Belgisch verdaag er in de le Kamer door?" Het kruiswoordraadsel ne geerde hij totaal, hetgeen mij in den waan bracht, da.t hij werkelijk niet denken kon. Maar voor de groote vraag aan de andere zijde van de kom bleef hij langen tijd onbeweeglijk „staan" en toen gebeurde or iets, wat ik neg nooit bij een visch had waargenomen éen zetje met z'n staart oo hij had zich omgedraaid, keek mij, ik zo ujhaast zeggen schalks aan, en knipte een oogje tegen me Wist U, dat één enkel paar olifantstanden vol doende ivoor opleveren, om dertig piano's van toetsen te voorzien? Ja, de natuur kan wreed zijn! Ge automobieltechniek is geweldig ver gevor derd en natuurlijk doen de fabrikanten van caros- serieën huu uiterste best om bij de chassis, welke aan de hoogste eischen van den kooper voldoen, een koetswerk te bouwen, dat gelijken tred kan hóuden met den vooruitgang van het motorische gedeelte van den wagen. Het laatste snufje op dit gebied komt uit Frankrijk, waar men de carosserie der wagens met bloemen gaat beschil deren. Voorwaar een uitstekend idee. Het zal den voetganger, die er door overreden wordt den dood vergemakkelijken, en de laatste gedachte, die hij van dit treurige ondennaansche mede- neemt, zal er eeu zijn van Lentegeuren en bloe menpracht. Voor groote fabrieken, waar het rumoer het geluid van een gewone telefoonbel onhoorbaar maakt, heeft men. in plaats daarvan een auto- claxon laten aanbrengen. Men zegt, dat men na eenige dagen rustig op het tooneel toegaat en den haak afneemt, in plaats van doodelijk verschrikt en lichaam-kronkelend opzij te springen. Verzoeke alles betreffende deze rubriek te zen den aan D. KLFFN, te Winkel. Het moet toch ergens vandaan komen! Dat zal zeer waarschijnlijk de redeneering geweest zijn van de dame, die eenigen tijd geleden in de stad der vele mogelijkheden, New York, een lezing hield en daarin beweerde, dat de ontwikkeling vaü het meuschelijk brein voor een gedeelte te danken was aan Tie kookkunst. In het eerst vond ik deze verklaring buitengewoon bout, doch bij nader inzien moet ik eerlijk toegeven, dat er toch wel iets van aan is. Tenminste, toen ik zelf pas getiouwd was, heb ik heel wat keertjes 'al mijn verstand moeten gebruiken om er achter te komen, wat ik eigenlijk 's middags te eten kreeg:! En er zullen nog wel meer jonggetrouwde mannén zijn, die er wel eens naar moeten raden, denk ik. Een man van de wetenschap beweert, dat vis- schen kunnen denken. Ik heb altijd gedacht, dat het „stomme" diereu waren en trok daarom Oplossing probleem no. 27 (Kloftn). Wit 29-24, 38—32, 32:3, 3:20!, 30:8, (zwart 44-49) 50—44, 35:34 en-wint. i No. 28. Ifwangprobleem. (Damschöol). van Mr. J. DE HAAS te Brussel. Daarna volgt de winnende slag. Wit 11—7, 40—34, 35:44, 44—40, 43— 39, 38: 7 en wint. Zwart i :12, 29:40, 24—35, 35:44, 44:33. Dit mooie vraagstuk geeft een juisten kijk op het wezen van ons schoone da^nspel, dat in den grond der zaak een dwangspel is. No. 29. l)te lettier A. van L. PARADIS, te Montréal. Zi naar, WIT. Wit- wint in dezen „fantasie"-stand in enkele zetten. Wit 37—26, 46:37, 42—38, 26:22, 22—39 ge wonnen. Zwart 32:23, 39:28, 50:31, 23:29. Wie alle rubrieken gevolgd heeft, za.l tot de conclusie gekomen zijn, dat de hedendaagsehf? problematiek bestaat uit verschillende soorten problemen, verdeeld in onderlinge gjroepen, n.l slagproblemen, fantasieproblemen, dwangproble- men, dubbel-probiemen, motiefproblemen, opsluit- problemen, tempeproblemen, kunstproblemen, lok- zetten, spelstudies en motiefstudies. Later zul len wij hierover nog een nadere beschouwing geven, t Ter oplossing: Probleem no. 30. AuteurA. RENOO Yte Hoogwoud. (eerste publicatie). ZWART. 1 I 9). Sampson Wilmot hechtte zich niet langer aan zijne bedenking en men kwam overeen; dat hij reeds dein volgenden dag naar Sout hampton zou vertrekken om zeker bij de aan komst aanwezig te zijn. De heer Burham stel de zijn klerk zes banknoten elk van 5 pond ter hand ein zeide hem dat hij zijn intrek in de „Dolfijn" een der voornaamste hotels in de havenstad moest nemen. Veggeet vooral niet hem te zeggen, voegde, hij er bij, dat miss Laura overmorgen uiti Warwickshire te Londen verwacht wordt. Haar verlangen om haar vader te zien, van vvien zij sedert haar tweede jaar gescheiden1 was, is onuitsprekelijk groot. Zonderling is het, Laura. Walter zou haar vader, op straat tegen komende., niet kennen, en nochtans, ver zekert ze mij, dat zij veel van hem houdt; Sampson stond op, en nam afscheid van zijii patroon en van den kassier. HOOFDSTUK V. MATHILDA'S VADER. Voor dat wij Sampson Wilmot naar Sout hampton vergezellen, moeten wij een vluch tig bezoek afleggen in het stadje Wandsworth,: waar, hoewel het gezegd kan worden, onder, den rook van- Landen te liggen, een stilte heerscht, alsof het honderden mijlen van de woelige wereldstad verwijderd lag. Iin een der zijstraten, die van de hoofd straat naar de rivier leiden, stond destijds Wit dwingt ïftet 39—34 zwart tot 19—23, en met 34—30 tot 13—19. een eenvoudige woning; zij werd bewoond door Mathilde Wentwordt, naaister en mode maakster en haar vader James Wentwordt. Mathilde had haar moeder nooit gekend. De ze was reeds voor zeventien jaren overleden haren echtgenoot een zuigeling van nog geen twaalf maanden nalatende. James, die een ongestadig man was, en nu het een, dan het ander ondernam om aan den kost te komen, bad zich om zijn eenig kind niet veel bekom merd eta het meestal aan de zorg van de buren: en vreemden overgelaten. Toch was hij zeeb gehecht aan zijne dochter, die, hoe ook ver waarloosd, niet slechts tot een allerliefst meis je opgroeide, maar ook',, wat verstand en liarti betrof, allergelukkigst ontwikkelde. Zij was thans achttien jaar oud en paarde aan tal van vrouwelijke deugden een voorbeeldelooze werkzaamheid. Hieraan was het te danken, dat zij, bij de veelal geringe verdiensten van ha ren vader, in de dringendste nooden dei»huis houding kon voorzien. In den laatsten tijd had James minder gezworven dan vroeger, daar hij volop schrijfwerk voor een paar prak- tizijns van Wandsworth en Chap "had gehad en zijn brood alzóo niet elders had behoeven te zoeken. Blij was echter tehuis veel minder te vreden, dan wanneer hij door het land rond zwierf. En niet zelden vond Mathilda hem dan ook in somber, wrevelig gepeins verzonken, oi zag zij, toevallig haar oog opslaande, zijn blik met een onbeschrijfelijke uitdrukking op haar gevestigd. Zij legde dan meestal haar werk ter zijde, sloeg de armen om haars vaders hals en trachtte den man, dien zij zoo innig lief had, door zijdelingsche vragen te nopen om het geheim in haren boezem te ontlasten, dat hem in zulke oogenblikken blijkbaar op de tong zweefde, maar dat hij telkens we der naar het diepste zijner zielterugdrong. WIT. Zwart 9 schijven op 5, 1114, 19, 21, Wit 9 schijven op 15, 23, 28, 30, 32, 41 en 47. Wit zet en wint. 26, 37 33, 40, Hij bepaalde zich dan bij het uiten van alge- meene weeklachten over de wreede vernieti ging zijner uitzichten en over de valschheid en meedoogenloosheid der wereld, en hoorde de troostredenen, door Mathilda met evenveel oordeel als vromen zin aan de beste bron van levenswijsheid ontleend meestal met een som ber .wanhoopig hoofdschudden aan. Den 17en Augustus 1850, den dag voor het vertrek van Sampson Wilmot naar Southamp ton bestemd, zat James Wentworth des mor gens aan zijn werktafel, in hetzelfde vertrek waar zijn dochter druk aan een japon arbeidde welke dien avond nog gereed moest zijn. James had zijn pen nedergelegd en sloeg zijne dochter met zeer pijnlijke blikken gade, Hij was omstreeks drie-en-vijftig jaar oud; zijn hoog en breed voorhoofd getuigde van schranderheid, terwijl de toon waarop hij sprak, een groote mate van wilskracht ver- ïied. Men behoefde James Wentworth niet lang aan te zien om zich te overtuigen, dat hij wraakgierig en driest was, en het alzoo gevaarlijk moest zijn hem iets in den weg te leggen. Terwijl hij, zijn dochter gadesloeg, fronste hij de wenkbrauwen zóó sterk en nam zijn mond zulk een wrevelige plooi aan, dat men er niet aan behoefde te twijfelen, of zijn ge moed was door zeer sombere gedachten ver vuld. Mathilde, begon James Wentworth einde lijk,, zijne armen over elkander slaande, ik verwonder mij dikwijls over u. Gij zijt even te vreden, ofschoon gij een leven leidt, zóó eentonig en vreugdeloos, dat andere meisjes in uwe plaats haar geduld of verstand zouden verliezen. Hebt gij volstrekt geen begeerten? Haakt gij nooit naar verandering? De wensch naar eene verandering van on- Wij mogen ons dit seizoen gelukkig; prijzen, wat de mode l>etreft, want de ontwerpers hebben zooveel verschillende modellen gecreëerd, dat het- onmogelijk is, dat er niets bij zou zijn naar onzen smaak. Als de nieuwe o'verblousende taillelijn ons niet bevalt, kunnen wij trouw blijven aan de rechte lijn en vice versa, als de rechte lijnen on? beginnen te vervelen, gaan wij over naar het kamp der voorstanders van overblousende klee ding. Deze gemakkelijke toestand kan natuurlijk niet altijd blijven bestaan. Het volgend seizoen zal vrouwe mode zeer waarschijnlijk wel weer veel strenger gaan optreden en zal zij veel har dere wetten vastleggen voor wat „chique" en watj „niet-chique" is, dus laten wij, nu wij er top in de gelegenheid zijn, .gebruik maken van haar lankmoedigheid. Het is opmerkelijk, dat men dezen winter weer terugkeert naar de rokken met over-rokken, zoo dat vele der nieuwe modellen daarvan voorzien zijn en de meeste q daarvan zijn hier en daar diep uitgesneden, omdat de ongelijke onderkant erg in trek is. i Deze nieuwe lijn wordt niet slechts voor avond- kleeding toegepast. Ook de gewone dagelijksche toiletten zijn er van voorzien, zooals men zien kan aan het japonnetje afgebeeld onder no. 1204. Deze japon is speciaal bedoeld voor het dragen opstraat pn wordt gemaakt van zWart zijden rips. De over-japon wordt- in zijnwijdte iets of wat beperkt door het innemen aan de heupen door middel van groepen plooitjes en aan beide kanten wordt hjj afgewerkt met langi uitloopen- de slippea, die lager vallen, dan de zoom van den rok. Het noodzakelijke vroolijke effect wordt ver kregen door den kraag) en het vest vap zacht rose satijn. 1 Knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48 onder opgave van No. 1204. Kosten 55 cents. I De mantel, no. 1203 is van het modieuse cape model en hiervoor neemt men als stof prune-kleu rig laken. Het nauwsluitende bovengedeelte heeft even onder de taille een paar uitgesneden punten, welk emet knoopen worden versierd en aan kraag en mouwen is een garneerinjg) bevestigd van bruin bont. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48 onder opgave van no. 1203;, Kosten 55 cents. zc omstandigheden is mij allesbehalve vreemd, beste vader", antwoorded het meisje, James weemoedig aanziende. Niet dat het mij ver veelt hard .te werken en ik aan een gemak kelijk leven de voorkeur zou geven, maar ik zou gaarne zien, dat het u beter ging in de wereld, dat gij den welstand en het aanzien genoot, dat gij verdient. j' Haai vader haalde de schouders op en loos de een diepen zucht. Voor mij is het te laat. heraam hij. Er is een tijjd geweest, dat er iets beters van mij had kunnen worden, maar die tijd is ras voorbij gegaan en sedert keerde de fortuin mij bestendig den rug toe. Gij zijt er zelf getuige van geweest, mijn kind, hoe ik gezwoegd en geworsteld heb om mij te verheffen of iets bijeen te krijgen, en hoe) al mijn plannen verijdeld en aan alle mijn ver wachtingen de bodem ingeslagen is. Geluk kig, Mathilda, dat gij onder al die teleur stellingen zulk een goede dochter voor mij waart. Maar, ging hij aarzelend voort, één ding «heeft mij wel verwonderd. En dat is beste vader? vroeg het meisje, haren vader verbaasd aanziende. Gr hebt mij in alles wat ik ondernam schipbreuk zien lijden, vervolgde hij; gij hebt mij gekend als koopmansbediende, als zaak waarnemer, als agent van verschillende onder* nemingen, als copiïst, altijd even hard zwoe gende voor den soberen kost. Gij zijt voor al die wisselingen, van al mijn rampen en te genspoeden getuige geweest, maar schijnt nimmer over huil oorzaak nagedacht te heb ben; nooit althans hebt gij er naar getracht om met mijn levensgeheim bekend te worden. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 7