WE Radio-Centrale! Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Donderdag 9 December 1926 3te Jaargang Buifenlandsch Overzicht Nieuwstijdingen TECHNISCH BUREAU D. SGHUITEMAKER NOORBSORMWWDE. Sluif U aan bij de Eerste Langedijker Plaatselijk Nieuws Uit den Omtrek No. 146 INTERC.TELEPHOOM 52 Deze courant verschijnt Dinsdag,) Donderdag enZaterdag Abonnem entspr ij s - per 3 maanden f*1.15. COURANT Redact.-Uiig-. J. H. HEIZKR. - Bureel Koordscliarwoude Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Nietwaar? aan elk ongeluk, elke ramp, zit toch ook een goede kant. De gro,ote oorlóg- die de welvaart van Europa verwoestte, schijnt ons wel geen enkele winst opgeleverd te heb ben. En tochEn toch.... Als we nader toe kijken, ontdekken we ook hier wel de goede kanten, al kunnen ze dan het afschuwelijke aspect van het geheel niet merkbaar veran deren en ons nauwelijks een schijn van ver goeding geven voor al de doorgestane en nog voortdurende ellende. Een er van is zeker wel het tot krachtig en werkzaam bewustzijn uit gegroeid gevoel, dat een oorlog, elke oorlog, een ramp is, zoowel voor den overwinnaar als voor den overwonnene en voor de wereld in haar geheel. We hebben dat eigenlijk altijd wel geweten, maar het is ons niet recht dui delijk gemaakt en er niet de consequenties uit getrokken, die voor de hand lagen. De eer ste is wel, dat het in het belang van de ge-, heele wereld moet zijn het uitbreken van een oorlog, waar dan ook, te voorkomen. De cón- sequentie 'hebben we nu getrokken en daaraan danken we den Volkenbond en speciaal de ontwapeningscommissie uit dien Bond, die thans te Genève vergadert. De Volkenbond is ongetwijfeld den overwin naar in den wereldoorlog als het geschikte in strument voorgekomen ter verzekering van de voordeden, door die overwinning behaald. Maar niettemin heeft deze bedoeling der overwinnaars ten spijt, ook beteekenis gekre gen voor een betere verzekering van den we reldvrede, juister gezegd, voor goed bedoelde pogingen tot verzekering van dien vrede. De ontwapeningscommissie, die allerlei practische voorstellen heeft geformuleerd, die het uit breken van een oorlog eenigszins kunnen be moeilijken. Maar verder dan 'deze mogelijkheid, dan de poging om het uitbreken van een oorlog wat moeilijker te maken of eenmaal uitgebro ken oorlogen sneller te beëindigen of staten van aanvallende oorlogen af te schrikken kan men niet komen. En wanneer belangen van staten tegen elkaar botsen, dan zal ook nu, Volkenbond en alle Volkenbondscommissies ten spijt, nog een oorlog uitbreken. Het is daarom, dat de toestand in de wereld altijd zoo blijft. Want overal dreigen 'de belan gen te. botsen, komt de tegenstelling tot uiting die staten en volken verdeelt. We zien dat overal, waar we ook rondkijken op d ewereld. De verhoudingen en de namen soms zijn veranderd, maar verder is bet vrijwel, gebleven als voor den wereldoorlog. In 1914 is het de tegenstelling tusschen de Donau-monarchie en Servië en .de vrees van Servië om door den gfooten buurman te wor den doodgedrukt, geweest, die de onmiddel lijke aanleiding werd tot den wereldoorlog. Thans is Italië op den 'Noord-Westelijke Bal kan in Oostenrijks plaats getreden en js het de. tegenstelling tusschen. het tot Zuid-Slavië vergrootte Servië en Italië, dat de mogelijkheid van nieuwe ernstige verwikkelingen opent. 'Die tegenstelling was al lang gebleken. Maar 'het verdrag tusschen Italië en'Albanië gesloten, heeft haar aan de wereld en ook de Serviërs duidelijk gemaakt., Het toont het welbewuste streven van Italië om Albanië onder zijn recht- streekschen invloed te brengen en ér feitelijk een Italiaansche protectoraat van te maken. Maar het gelukken van dat streven moet Italië een overheerschende machtspositie op den Westelijken Balkan verzekeren en Zuid-Slavië absoluut van de Adriatische Zee afsluiten. En het was juist het streven van Servië naar die zee en de belemmeringen, die Oostenrijk ervan in den weg legde, waaruit de felle- tegenstelling tusschen Oostenrijk en Servië geboren is, die tot den wereldoorlog leidde. Dit teekent den ernst der spanning, die nu in de verhouding tusschen Zuid-Slavië en Italië bestaat. Italië is zéker niet minder imperialistisch en door tastender nog dan de Donau-monarchie van voor den oorlog. En Zuid-Slavië voelt zich ster ker dan het Servië van destijds. Dat wil niet zeggen,, dat er vandaag of morgen een oorlog zal uitbreken. Maar het toont het gevaarlijke van den toestand, en de bedreiging die dat gevaar voor Europa insluit. China is verder weg dan de Balkan en'Ghi- neesche verwikkelingen lijken ons slechts van uit de verte te raken. Maar de belangen van alle wereldmogendheden, Amerika, Epgeland en Japan wel in de eerste plaats, zijn bij den toestand in China betrokken. En het feit is voldoende om het gevaar aan te toornen dat uit een oorlog tusschen China en een anderen staat ontstaan kan. Lloyd George heeft gewaarschuwd, dat een groot deel der conservatieven, de machtige Engel - sche regeeringsparty op een oorlog met Chi na aanstuurt. Het is nauwelijks te denken, dat de meerderheid van de partij voor zoon oorlog zou zijn en nog moeilijker zich voor te I stellen, dat de Engelsche regeering aan een j dergelijken drang zou toegeven. Maar Enge- lands belangen raken in China wel leelijk in da knel. En het is te verwachten, dat ze, wanneer de succéssen der Zuidelijken aanhou den, dat nog leelijker zullen raken. De gene raals uit het Noorden hebben zich thans te genover de Zuidelijken, die het nationale, de mocratische beginsel in China vertegenwoor digen aaneengesloten en Tsjang-tso-lin wordt opperbevelhebber der verbonden legers. Maar zouden ze de overwinnaars uit het Zuiden kun nen tegenhouden,? Het 'is mogelijk, dat Ja pan en andere groote mogendheden hen steu nen. Wat voor dezen be teekent de volledige overwinning de volledige overwinning der Zui delijken cn einde van haar bevoorrechte po- t St. Pancras, totdat weer een verloskundige is benoemd. Zulks naar aanleiding van "het feit, dat mein voonnemeins is, te besluiten een gelijke regeling met den geneesheer van Koe dijk te treffen, wat hun inziens voor de bewo ners te bezwaarlijk wordt geacht. SPOORWEGONGEVALLEN. De correspondent van de „Tel.'' vertelt hoe hij bp de plaats van het spoorwegongeluk bij Zoeter- mqer ontvangen werd: „Hebt u een bewijs, dat u op de spoorbaan mag j -... wat? is u van de pers, en u fotograaf joüdanks het duister, zagen we het heertje verblee- i De tocht zal worden ondernomen met een drie- motorig Fokkervliegtuig model F VII A. Het plan ishet traject Amsterdam-Batavia in negen af te leggen, daarna tien dagen in; Indië blijven en tenslotte ook de 'terugtocht; wederom vliegende te maken, eveneens in ne gen dagen. Luitenant Koppen is reeds sedert 1914 bij del militaire luchtvaartafdeeling werkzaam en een der bekendste vliegers van ons land. Reeds; eerder had hij plannen voor een tocht naar Indië, maar er deden zich toen hinderpalen' voor, die hem verhinderden aan 't voornemen uitvoering te geven. draagt ons inlichtingen! sitie. En het zou een gemakkelijker en een-, voudiger middel zijn 'dan zeff een oorlog te beginnen. Maar zal Amerika zich daarvoor lee- nen? En wanneer Amerika zich verzet, wordt het een gevaarlijk bedrijf. Ook in China éven goed als op den Balkan wordt de wereldvrede bedreigd. Zijn het de eenige plaatsen? - ZUIBSCHAR WOUDE. Op het adhaesie-adres aan den gemeenteraad om de verordening op de Winkelsluiting in te trekken, hebben 11 winkeliers geteekend, dat is meer da a 80 pet. - SI. PANCRAS (Zuideinde). Maandagavond vergaderde de IJsboeierver- eeniging ,.Het Zuideinde" ten lokale van den heer H. Beers, onder leiding van den heer D. v .cl. Woude. In zijn welkom aan de le den uitte spreker den wensc'h, dat de be sprekingen een gezellig, doch zakelijk karak ter zullen dragen. Lezing der uitgebreide en humoristische notulen volgde, welke werden goedgekeurd. Hierna de rekening van den penningmeester welke een ontvangst aangaf van f 170.55 met inbegrip van het saldo vorig iaar, met een uitgaaf van f 89.13. alzoo in kas f §1.42. Bij monde van den heer Baar werd tot goed keuring geadviseerd. De Dode wordt weer bij acclamatie benoemd. De gewone regeling bij ijsgang zal worden gehandhaafd. Door den heer P. Madderom wordt thans een bespreking ter tafel gebracht omtrent samen werking met het besluit van St. Pancras om de vaart per motor open te houden. Uit de levendige discussi ewelke hierover ontstaat, koint een voorstel te berde, hetwelk echter geeri meerderheid kapt ^vinden. Bij de volgende bestuursverkiezing wordt de secretaris bij acclamatie benoemd- In de vacature v. d. Woude (wegens vertrek) wordt gekozen de beer J. Tamis. De ligplaats van 'den 'boeier zal voortaan bij den secretaris zija. Besloten wordt bij betrouwbaar ijs voor re- kennig van de vereeniging een post over bet „slof" te leggen, waarbij een man geplaatst zal worden. Hierna de gebruikelijke verloting, waarbij de hoofdprijs, de krentenbol, ten deel viel aan D. Gerritsen. Sluiting. Si. PANCRAS (Zuidernde). Namens „Ons Belang" worden alhier hand tekeningen verzameld op ,een verzoekschrift aan te bieden aan den Gemeenteraad van Koe dijk, bevattende het verzoek, om voor de be woners van dit gedeelte voor verloskundige hulp een regeling 'te treffen met "Dr. Destree jtendan meteen er af, gilde hij woest, hoe durft u, meneer, beet hij ons nijdig toeen dan zeker in de krant er over schrijven, en foto's erbij, nee, meneer, hier zal niets gefotografeerd» worden, en nu dadelijk weg of er wordt proces verbaal tegen u opgemaakt." We boden den inspecteur van 't vervoer als zoodanig ontpopte hij zich „Valeriaan" aan voor de zenuwen, want het woord „pers" had hem zoo almachtig doen schrikken, dat we. niet op ons geweten wilden hebben, dat hij er in bleef, maar 't werd niet geapprecieerd, we moes ten weg. Blij van zulke gevaarlijke menschen verlost te zijn en vooral in het scherpziend oog van de lens, hervatte het gezelschap zijn werkzaamheden. Edoch, er zijn nog andere wegen, die tot Jeru zalem leiden, en onder leiding van onzen gids, een boerenzoon, maakten we een omtrekkendb beweging in den donkeren nacht door tal van weilanden, sprongen over slooten en kwamen weer bij de plaats van het déraillement, nu echter vei lig staande op het weiland des vaders gids, alleen gescheiden van de nijvere spoorwegmenschen door een breede sloot. Onze 'manouvres waren door de duisternis ab soluut voor den vijand verborgen gebleven. wie beschrijft de woede en ontsteltenis der „heeren van spoorwegongeluk nummer 'zooveel" toen daar eensklaps aan den pikzwarten hemel een immense magnesiumgloed hoog oplaaide en de plaats des onheil» alsmede alle aanwezigen, onverwachts in het „zonnetje zette", en enkele seconden la.tier een 'tweede lichtaan.val. De vloeken van de overtroefde vijanden knetter den als een mitrailleurvuur door de lucht, en toen j: dat niet hielp, begonnèn de helden met grint en modderkluiten te gooien, onder glorierijke aan voering van het booze inspecteurtje, zoodat de boerenzoon het raadzaam achtte te retyreeren. Vooral waar met grof grint werd geattaqueerd, dat in voldoende voorraden aanwezig pleegt te zijn. Waar, zooals men dat in de berichten van het oorlogsfront gewoon was uit te drukken, het door ons gestelde doel bereikt was, konden we terug trekken, nadat we onderweg nog een collega van een Haagsch blad hadden opgepikt, die door vrien delijke bemiddeling van het inspecteurtje 'n pro ces-verbaal had gekregen van een rijksveldwach ter, omdat hij zich na ons op de spoorbaan had. gewaagd, en dit had het meervermelde overkropte gemoed des inspecteurs niet meer kunnen ver werken. Intusschen is deze geschiedenis leerzaam waar ze doet zien, dat de spoorwegautoriteiten ten min ste nog één nuttig gebruik van het grove grind weten te maken." Ean vliegtocht Neïderland-Indië v.v. Naar „de Tel." verneemt zal, onvoorziene omstandigheden, voorbehouden, op Zaterdag 2, April a.s. van Schiphol uit en met me de we r; king der Fokkerfabrieken een tweede vlieg tocht Nederland—Indië worden ondernomen. Als .piloot zal, behoudens wijziging, fungee- ren luitenant G. A. Koppen, voor tweeden vlie ger en mécanicien is nog geen keuze gedaan; In overspannen toestand. De echtgenoote van den heer J. B. te i Wormer, zette gistermorgen vroeg, vermoe delijk in overspannen toestand, de gaskraan open in de kamer, waar haar drie jeugdige kinderen sfiepen. Daarna begaf ze zich naar haar man,, die te Koog aan de Zaan werkt. Zij overhandigde hem den sleutel der wo ning, terwijl ze hem tevens met haar daad in kennis stelde. De man 'deelde het gebeurde terstond aan een politieagent mede, die zich' ijlings per rijwiel naar de woning begaf. Hij vond daar de kinderen alle nog in leven. In de woning is n.l. een muntmeter geplaatst. Daar te weinig muntstukken waren ingeworpen was de gastoevoer opgehouden, aldus de „Tel." Een international:; inbrekorsbenie. Te Hieerlerheide is gisteravond een Italiaan gearresteerd, die het hoofd motet zijn van een internationale inbrekersbende. In September en October j.l. werd eenige malen ingebroken op een drietal plaatsen in België en Frankrijk, n.l. te Fouron, nabij de Ntderlandsché grens, te Flemalle, bij Luik en te Parijs. Telkenmale werden bij deze inbraken 'de brandkasten op bijzonder geraffineerde wijze geforceerd en steeds op dezelfde manier aan den zijkant. Te Fouron werden eenige dui zenden francs gestolen, in Flemalle 160.000 francs en in Parijs in een bank in de Rue» de Lafayette, frs. 190.000.— De politie bracht deze inbraken met elkaar in verband. Eiem dag na de genoemde inbraak te Parijs werden bij een anderen diefstal ^eenige personen be trapt, die bij hun achtervolging een agent doodschoten en een anderen agent ernstig; verwondden. Vermoed wordt, dat het hier de zelfde. personen betreft, terwijl deze heeren eveneens nog een serie inbraken in Italië op 'hun geweten moeten hebben. Ook hierbij werdén vferschill|:[nde gendarmes gedood. Voor acht dagen nu is door de Leidsche politie een drietal individuen aangehouden en tot een gedeeltelijke bekentenis van de boven genoemde inbraken gebracht. De bende zou uit 5 personen bestaan. 'Men vermoedde, zegt „de Tel.", dat de hoofdman zich in de rich ting van de Nederlandsch-Dïiitsche grens zou hebben begeven en zich R. F. noemde. Een nader onderzoek werd ingesteld ten; huize van een Italiaan, die zich al geruimen tijd ir. de mijnstreek ophoudt. Gisteravond werd een inval geda.an in zijn woning aan de Keekstraat te Heerlerheide. Alle toegangswegen waren afgezet. Met de revolver in de hand.drongen de commissaris van politie, de inspecteur Van Oerle en \do Belgische rechercheur van Uten' de woning van den gezochte binnen. De man had opgegeven C. C. te heetein, en 31 jaar oud te zijn. Hij is reeds meer dart een jaar in de mijnstreek woonachtig fen ge- ruimen tijd als mijinwerker werkzaam in dei Oranje Nassaumijn. Voor hij zich kon verweren, werd hij gé-' boeid. Toen men 'de woning onderzocht, zag hij plotseling kans met zijn tanden een kaart te bemachtigen, welke hij begon op te tenè. Met de grootste moeite werd hem de- kaart./ weer afhandig gemaakt. Op de kaart komt een adres voor, dat misschien van groote; waarde zal zijn. Geld noch inbrekerswerktuigen werden in de woning gevonden. Zwaar geboeid werd de: man naar het hoofdbureau van politie over gebracht. Hij zou heden ter beschikking van, den Officier van Justitie Worden gesteld, in afwachting van zijn uitlevering. Auto door een sneltrein gegrepen. In den nacht vamZaterdag op Zondag is de sneltrein 375, die 11.40 van 't Centraal Station te Amsterdam vertrekt, bij den overweg van. den Muiderstraatweg tusschen Kerklaan en Merwedekanaal op een auto gereden, die, ko- mfende van Muiden,, door de afrastering ge vlogen was. In de auto zaten drie personen, die allen gewond werden, hoewel niet levens- geaarvlijk. Een geneesheer in den snel treint gezeten, bood eerste hulp. De sneltrein hal vijf en twintig minuten oponthoud, doordat de locomotief beschadigd was.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1