Rechtzaken FEUILLETON Nacht en Morgen Nieuwstijdingen Plaatselijk Nieuws SPORT EN WEDSTRIJDEN Overzicht van 08 2e klasse C N.H.V.B. Bij de verschijning van het jaarverslag, door het Nederlandsche Bijbelgenootschap uitgege vep, moge een kort bericht hiér een plaats, vinden. Niet alleen toch is dit boek (188 blz.) be langrijk 'voor de leden van dat Genootschap, met het oog op dejaarvergadering, provin ciale regeling enz., maar hier vindt men ook; afgedrukt de redevoeringen van Dr. van Veert (den taalgeleerde, die nu weer naar Celebes is teruggekeerd) en Mevr. Hofman-Stolk. bij de herdenking van Dr. Adriani; van Dr. van Boetzelaer, Prof. Slotsmaker de Bruine en Ds. D. K. Wielenga (bij de afvaardiging van, Dr. Onvleê naar Soemba en 'Dr. N. A. C. Slotemaker de Bruine als Zendingsconsul naar, Weltevreden). De tabellen over de bijbelverspreiding mo gen op het eerste gezicht droog en zlelfs af schrikwekkend schijnen, evenals de lijsten van colporteerende vereenigingen, adressen waar, bijbels verkrijgbaar zijn in den lande, afdeel in- gen met bestuurders enz. enz1., als men dat alles eens doorziet, kan men toch interessante dingen vinden. En dan tenslotte de kwestie van de nieuwe vertaling, waarover prof. Plooy, de inleiding hield, die hier ook 'is afgedrukt, evenals hét verslag der besprekingen, hetgeen later wel eens van historische waarde kon blijken. Ongetwijfeld is het verslag van het aloude Genootschap dit jaar van uitnemend belang. Op aanvraag is het gratis verkrijgbaar aan het Bijbelhuis, Heerengracht 366, Amsterdam. VOOR; DEN POLITIERECHTER. Zitting van 6 December. Die (lames gaan voor. Als het niet 'n beetje banaal klonk, oin den. politierechter met St. Nicolaas en den officier met zwarte Piet te vergelijken, dan zouden we zeggen, dat op dezen gedonkwaanligen St. Nico- laasdag meer strafschoppen zijn uitgedeeld, dan koeken werden weggeschonken. De eerste die dan voer straf in aanmerking kwam, was de vrouw vaji een véehoudertje op Tessel, die in de tot afle vering bestemde melk een hoeveelheid water had gemengd, zoo ze 2egt spoelwater, maar dat door Dr. Moll was achterhaald tot een hoeveelheid van 12 deelen water op 100 doelen melk. Het vrouwtje had nu heel veel berouw en be loofde plechtig haar al te groote zindelijkheid in t. vervolg te beperken. Piaar het gezin er niet al te best bijzit en de vrouw overigens als 'fat soenlijk en eerlijk bekend staat, werd baar slechts f 20 boete of 20 dagen opgelegd. Hel veer klappen aangewezen lichaamsdeel. De gewoonlijk sierlijke voorgevel die des men- schen verheven aangezicht tooit, schijnt n bij zondere attractie te hebben voor vechtlustige per sonen om daarop hun woede te koelen. Dit- onder vond ook 'n ingezetene va,u Medemblik, die op een gespannen voet stond met een 20-jarige drift kop, waarmede hij op 27 October wederom in scherpe woordenwisseling kwam met het minder aangename gevolg dat hij een flinke doffer op zijn reukorgaan! bekwam. Deze tik werd heden getaxeerd op f15 boete of 15 dagen. Iininitatic lie Md van Jut. In onze gezellige zusterstad Hoorn probeerde 2 November op de Doelenkade een verbolgen slee per zijn krachten op het hoofd van een vracht rijder uit W. Blokker, die kwaad zou hebben gesproken van dos sleepers broeder, zulks met betrekking tot een vracht basalt beislag. Be halve een mep op zijn verstandskistje, kreeg hij bovendien nog een schop tegen zijn been toe, evenals je vioeger in den goeden ouden tijd op 'n pond margarine een pond toe kreeg. Mijnheer de sleeper was echter wat al te vrij gevig met zijn opstoppers en bee nisehoppen, zoo als hem heden werd duidelijk gemaakt door f20 boete of 20 dagen hechtenis Als het nu maar gejiliaaii, is. Een jeugdig, pas gehuwd arbeider te Helder, die de vorige week wegens een op 15 Augustus te Oallantsoog gepleegden diefstal van een munt biljet van f 10 tot 2 maanden gev. voorwaardelijk mot 2 proefjaren, moest zich nu nog eens ver antwoorden omdat hij op 2(1 October aldaar zioh' een rjiwiellantaaro had toegeëigend. Het was eigenlijk wel 'n beetje kras, zoo twee diefstallen zon kort achter elkander, maar men wil nu ech ter pér sé een voorbeeldig mensch van hem ma ken met behulp der reclasseering en het leger des Heils, zoodat nu bij de twee maanden voorwaar delijk, hem reeds opgelegd, nog 1 maand voort waardel ijk werd. gevoegd voor de rijwiellantaarn Al te krasse argumentatie. Een iö-j.irig landbouwer te Wieringe'n, die in een opgewonden debat was ger.ftikt met den slager Joh. Poppen, meende het tenslotte met den mond niet af te kunnen en maakte gebruik van een mestvork, waarmede hij dan ook een glans rijke overwinning behaalde tot schade echter van het uiterlijk schoon en elegant voorkomen des heeren Poppen, wiens aangelaat werd beschadigd en zijn jas vernield. Maar bovendien ook niet in het voordeel van zijn portemonnaie, daar onze landbouwer hierbo ven genoemd, heden werd veroordeeld tot f 20 gulden boete of 20 dagen, benevens f 19 schade vergoeding voor de vernielde jas en de door den slager betaalde kosten voor geneeskundige behan deling. Zöbda.t het summa summarum ons niet i aanbevelenswaardig toeschijnt, met mestvorken te defeatteeren. Dut kan goed worden. •Een 54jarige beoefenaar van het a-lgemeen- verspreide vak, genaamd twaalf ambachten en 13 ongelukken, vroeger te Alkmaar woonachtig, waar hij met zeer veel sucoes achtereenvolgens als krantenbezorger, peterolieventer en vodden- i koopman optrad, had zich thans te Haarlem als handelsman gevestigd, maar moest in Alkmaar nog terecht staan wegens verduistering van een op afbetaling gekochte Singer naaimachine, die hij beleend h.od voor f5 a contant en f 5 in straat- 'handelnegotie. En dit, terwijl hij slechts f 23 op de machine van f95 had afbetaald. Verdachte is in persoon verschenen en ver- spreidt volgens de rijksveldwachters een zeer aan gename jenevergeur. Hij werpt de schuld van alle misère op zijn vrouw, van wie hij thans geschei- den leeft, maar verklaart thans zich bereid dé naaimachine verder af te. betalen. Dé politierechter neemt echter al dit fraais maar niet voetstoots aan en heeft nu de verdere I behandeling uitgesteld tot 10 Januari. Inmiddels I zal naar de gedragingen van den verdachte in j zijn tegenwoordige woonplaats Haarlem een on- j derzoek worden ingesteld. Djorpskabaaltje. Een eerzaam groentehandelaar uit Bergen is door zwarte Piet op de zondaarsbank gezet omdat hij op 30 October de vrouw van zijn dorpsgenoot Iloogenboom in de i hals heeft geknepen en haar in de borst heeft geduwd. De oorzaak van die i minder galante behandeling zijn de ruzietjes van I hun wederzijische- kinderen. Het is een bekend feit, dat ieder meent dat zijn eigen uil een valk is. De brave man was heden nog niet geheel tot rust gekomen en gaf aan het gebeurde een be langrijkheid, die niemand anders er aan kon ont dekken .Zooals bok wel bleek uit.de straf, die de politierechter hem oplegde, bestaande uit hee- lemaal twee knaakjes boete of 5 dagen hechtenis*. De groentenman pruttelde nog over hooger beroep maar laat hij zoo wijs zijin om af te tikken en zijn buurvrouw den vredeskus aan te bieden. Het is veel goedkooper en bovendien meer in over eenstemming met. het eerste en voornaamste ge-- bod. \yie prcced. ert om een koe, die geeft er Tusschen een paar brave dienaren van de godin Pomona, de beschermster van land- en tuinbouw te Warmenhuizen, bestaat sinds geruimen tijd een sterke wrijving over het eigendomsrecht van een strookje grond, aan hen toebedeeld door de demping van een scheidingsloot. Kees denkt nu maar dat de ander zich meer heeft toegeëigend dan hem toekomt en dat bracht hem er toe zijn knecht te gelasten, de bieten die op dat stukje grond door zijn tegenpartij waren geplant, uit te rooien en rnea te nemen. Nu was natuurlijk de boot au en het duurde niet lang of vader Kees werd bij den politierechter op de afternoon tea geinviteerd. En dat gebeurde dan nog wel op li). Integendeel, Mathilde", viel James haar in de rede. het stadsgewoel zal den storm in mijn binnenste doen bedaren. Ik heb behoefte aan afwisseling en verstrooiing. Maak u maar niet ongerust mijn kind". Nadat Mathilde haren vader zijn belofde nog eens had doen herhalen en haar vaarwel had gekust, vertrok hij. Zij oogde hem zoolang na, als zij maar kon en hervatte toen haar- arbeid, geheel vervuld van het verhaal dat hij haar dien morgen had gedaan, en gestadig biddende, dat God hem in Zijne hoede zou nemen en vréde in zijn gemoed mocht stor ten. James Wentworth sloeg terstond den weg naar het spoorwegstation in, en bereikte dit weinige minuten voor de aankomst van den trein. Reeds voor twee uren was hij aan het Wa terloo-station te Londen. Het gewoel en de bedrijvigheid, die in het gebouw en in den omtrek van dit gebouw heerschten en zoq verbazend afstaken bij de doodsche stilte zij ner tegenwoordige woonplaats, schonken hem terstond een gewenschte afleiding, en trok ken zijn aandacht in zulk een mate, dat hij) moeilijk kon besluiten het stationsplein te ver laten en de stad in te gaan. D édrukte nam van oogenblik tot oogen- iblik toe, want er moest binnen een half uur weder een treijp Vertrekken. Reeds had hij een aantal rijtuigen voor het station zien stil houden, toen zijn aandacht viel op een oudi man, die uit een vigelante stapte en dén be steller, die het portier had geopend, verzocht een kleinen zwart-lederen reiskoff er naar het, goederenkantoor te brengen. Deze man was Sampson Wilmot de oude klerk van het huis Walter en Burham. Zou ik mij niet vergissen? Zou hij het waarlijk zijn? prevelde James Wenthworth ver baasd bij zich zeiven, terwijl hij den besteller schier werktuigelijk onder de kolonade van het gebouw volgde. De gelijkenis is dunkt mij treffend. Maar er zijn zooveel jaren verloo- pen, sinds ik hem1 het laatst zag, dat ik mij gemakkelijk in zijtne trekken kan bedriegen. Terwijl Sampson zijjn plaatsbewijs nam, dren telde James Wentworth zoo lang om den krui er heen, totdat hij het adres van dat koffertje dat deze op den sdhouder droeg, gelezen had. Sampson Wilmot, passagier naar Sout hampton" herhaalde 'hij bij zich zei ven. „Ik' heb mij dus niet bedrogen. Welk' een zonder ling toeval". - "De oude man had zijn bewijs genomen en was voornemens met den besteller naar het,, goederenbureau te gaan, toen Wentworth hem' op den schouder tikte. Sampson keerde zich om en zag den vreemdeling- vlak in het ge - laar. j Wat is er van uw dienst mijnheer1? vroeg; hij. Ik wenschte u een oogenblik te spreken, mijnheer Wilmot, antwoordde James. De klerk zag den man verwonderd aan, j wiens schamel gewaad en verwilderd voorko men geen' gunstigen indruk op hem schenen te maken. „Wie zijt gij, sik? vroe hij! „Ik her-. inner mij niet ;u, ooit gezien te hebben. 'Hole- weet gij, dat ik Wilmot heef? het feest van dén heiligen 9t. Nicolaas, dat moest worden uitgemaakt wie de koek en wie de gard. zou krijgen. Het pleit is echter onbeslist gebleven. De beide partijen waren niet tot overeenstemming te bren gen. De eene zeide voor het recht en de ander voor de waarheid op te komen, maar het recht vn.ii den een vond al evenmin waardeering als de waarheid van den ander. Officier noch politierechter zagen ei* een gat in en dus werd de zaak maar ter zijde gelegd tot dat civiel rechterlijk is uitgemaakt, >ian wien gezegd stukje grond toekomt. Maar de politie rechter waarschuwde de partijen ernstig, dat 'pro- eedeeren duur is.en meer zal kosten, dan be doeld stukje grond waard is. Dus Kees, ziet de zaak te plooien da's beter dan buurmans bieten rooien of het ia proces te gooien. A R R ON DdSSEMENTKR EöHTB A NK. Zitting van 7 December UITSPRAKEN. Grietje Pietertje B., huisvr. W. T. Helder vervalsching en verduistering, nader onderzoek gelast. M. v. S. en C„ B St. Pancras, mishandfeling van een ambtenaar, ieder 2 maanden gèvangenis- Joh. Petr. M., St. Pancras, als voren 1 maand gevangenisstraf. W. F. K. de W. Alkmaar, hoogerberoepzaak, vrijgesproken. Earn betonregen. f Gisterochtend, ongeveer half twaalf, hoorden, zij. die in het eerste gedeelte van de Vijzelstraat te Amsterdam liepen, hoog in de lucht ge kraak, gevolgd door een zwaren slag. In een oogwenk had zich een oploop vanj nieuwsgierigen gevormd. Wat was er gebeurd. De betonwerken voor een nieuw hotel zijn thans reeds tot een flinke hoogte gevorderd. Naast den bovensten steiger was een bekis ting vol gegoten met' beton. Het hout schijnt evenwel op een oogenblik' aan 'den druk geen, weerstand te hebben kunnen bieden; het be gon te kraken en de bekisting bezweek. i Stukken hout vielen naar beneden. De ar beiders, die op de lager gelegen verdiepingen werkten, hadden tijdig het gevaar, dat dreig de bemerkt. Met kreten, „Berg je", waar schuwden zij elkaar. Allen konden zich in veiligheid brengen, althans in zooverre, dat, niemand werd gewond iNet alleen echter viel er hout, de nog vloei bare beton droop naar beneden, zegt het „Hbi.". En aan dezen „regen" konden niet olie arbeiders ontkomen. Een paar van lien droegen, plotseling kleeding van beton: de pakjes zullen wel bedorven, zijn, wat zeker niet aangenaam is, maar toch altijd beter, dan, geb roken ledematen Alles was naar binnen gevallen, vlak naast den doorgang naar de Reguliersdwarsstraat. Van het publiek op straat heeft niemand eeni- ge nadeelige gevolgen van het ongeluk gehad. Eait gemeente streek. Vrijdagmiddag vervoegde zich bij den ban ketbakker 't H'. aan de Heerenstraat te Rijs wijk een persoon, die zeide te komen in op dracht van een bekenden filantroop en kin dervriend aldaar. Hij bestelde voor eenige honderden guldens chocolade, suikerwerk, St. Nicolaaspoppen en borstplaat, zoogenaamd ten behoeve van een Maandag 6 December te hou den kinderfeestje in den dierentuin in Den Haag. De banketbakker, die door overwerk en nachturen de bestelling naar zijn beste kunnen uitvoerde, werd het Zaterdag duidelijk, zegt de ,,N R. Crt." dat hij eenige bestelde lekker nijen niet o-p tijd zou kufnnen leveren en hij stelde zich telefonisch in verbinding met bo venbedoelden filantroop, om hem daarvan in kennis te stellen. Deze heer toonde zich zeer verbaasd, daar 'hem van een bestelling aan den banketbakker niets bekend was, en dat hij „Gij kent mij zeer goed", ging James voort. „Bezorg eerst uw bagage maar, dan zullen wij elkander wel nader spréken. „Zie mij n ueens goed aan, Sampson Wil mot, en zeg mij dan, of gij mij nooit meer ge zien hebt, hernam'hij, zij(n hoed afzettende en de lange haren uit zijn voorhoofd strijkende, toen zij na afgifte van het koffertje, samen de wachtkamer binnentraden, die ledig was, daar ie reizigers reeds plaats in de rijtuigen genomen hadden. Nadat Sampson den gewezen banneling eenige oogenblikken met aandacht beschouwd had, verbleekte hij eensklaps en kom geen woord uitbrengen. Houd u maar goed, net alsof gij mij niet herkent ging James Wentworth schamper, lachend voort. Het verwonderd mij echter geenszins, dat zulk een achtenswaardig man, als gij zijt, niet met iemand te doen wil heb ben, die vreest dat hij daardoor zijn credief slechts benadèelen en zijn naam schandvlek - keu zou. Jozef, Jozef j riep de man ontroerd uit, ter-j wijl ,hij: des vreemdelings handen vatte, zijt gij het waarlijlkf? Zie ik mijn ongelukkige^ broeder werkelijk voor mij? Jozef ik dacht dat gij reeds voor vijf: en twintig jaren ge-; storven waart. i En gij wenschtet zeker niets liever? zeide zijn broeder met bitterheid. Neen, Jozef, neen, riep Sampson Wilmot. God weet, dat ik u nooit eenig kwaad toe- wenschte, en uw dngeluk integendeel een bron van het grootste hartzeer voor mij was. t Hel is dan toch vreemd, vervolgde Jozef, sarcastisch glimlachende, dat gij het zoo lang bij de firma Walther kondt uithouden* als uw broeder zooveel bij u gold. Ik voor. mij zou meenen, dat het u, na het voor vijf. en en dertig jaren voorgevallene, niet mogelijk zou geweest zijn hét brood der Walthers te ook gtem kinderfeestje in den Dierentuin had georganiseerd. De banketbakker heeft zich toen onmiddel lijk tot de politie gewend, die hem aanried,, de-bestelling op het aangegeven uur aan dan Dierentuin te laten bezorgen; misschien, dat men met een sluwen oplichter te doen had, die de bestelde waren wel In ontvangst zou nemen en zich daarmee uit de voeten zou maken. De bakker besloot daarop, de bestelling Maan dagmorgen aan den Dierentuin te laten af geven, doch men wist ijaar van geen bestel ling, zoodat de knecht onverrichter zake te rugkwam. De politie stelt thans een fHtgebreid onderzoek in. Een geroutineerd oplichter. Dezer dagen vertoefde te Roosendaal een jong- mensch, dat zich voordeed als vertegenwoordiger van een in de provincie Noord-Brabant gevestigde zaak, voor welke instelling hij belast was met het aanslelien van agenten en colporteurs, welke aan stellingen hij voornamelijk zocht te plaatsen onder de werkloozen. In verband hiermede vervoegde hij zich bij eeni ge werkloozen, wien hij aanbood als agent voor- zijn firma op te treden. Ze zouden een behoorlijk weekloon kunnen verdienen. Zij moesten „meneer" echter een zeker bedrag vooraf betalen voor hun z.g.n. aanstelling. De al te goed geloovigen betaalden „meneer" van het weinige, dat zij nog bezaten, het ver- eischte bedrag, in het goed vertrouwen, «dat zij nu hun dagelijksch brood zouden kunnen ver dienen. De z.g.n. vertegenwoordiger Vertrok met de ontvangen duiten en liet zich niet moer zien en ook niets meer van zich hoeren, aldus de „Msb." Aangifte bij de politie volgde, alsook een onder zoek dezerzijds, uit welk onderzoek al spoedig bleek, dat wederom voor de zooveelste maal een handig oplichter aan het werk was geweest en van de onnoozelheü van een deel van het publiek op geraffineerde wijze gebruik had gemaakt om zich op oneerlijke wijze te bevoordleelen. Het heerschap is intusschen aangehouden en voorloopig in verzekerde bewaring gesteld. Gp het spoor. Men herinnert zich misschien, dat in den nacht van 5 op 6 Augustus te Gouda bij den kaashan delaar Teekens op d| Gouwe de bekende groote inbraak werd gepleegd, waarbij f 12000.aan effecten en f2000 aan contanten werd gestolen. Van de drie daders heeft men er reeds twee Ver oordeeld. De andere bevindt zich nog steeds op vrije voeten. Thans zijn op zeer listige wijze de destjjds bij den heer Teekens ontvreemde effecten, op één stuk na, alle in handen gesteld van een bankiers firma te Amsterdam, welke op de effecten een groot oedrag in contanten aan den aanbieder in voorschot op den eventueelen verkoop gaf. Naar „de Tel." meldt, stelt de politie nu me/ti liet bij haar aanwezig signalement een uitgebreid! onderzoek in. Verstopping of moeilijke en onregelmatige stoelgang regelt men vlug zonder kramp of pijn met MijnhkT-di's Laxeertableiten Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. - OUDKARSPEL. Gasverstikking. Naar wij vernemen moeten "bij een paar inwoners te Oudkarspel bedwelming door gas hebben plaats gehad. In het eene geval stond de kraan van het gascomfoor open, in het andere was de slang van de gaskachel geraakt. In beide gevallen werd het spoedig ontdekt en bleef het bij een lichte ongesteldheid. Men zij toch vooral voorzichtig. Van de 3 vastgestelde wedstrijden zijn er 2 doorgegaan, Heiloo—West-Frisia vond, om een ons niet bekende reden, geen doorgang. In St. Pancras bekampten elkander Vrone N. Niedorp, die tenslotte, alhoewel de gastheeren een kwartier voor het einde nog met 2—1 voor blijven eten. als gij' slechts een grein gene - gériheid voor mij gevoeld had. Sampson Wilmot schudde verdrietig het 'hoofd. Duid mij dit niet ten euvel, Jozef, zeidei hij op half smeekenden toon. Had ik mijn voordeelige betrekking bij het bankiershuis la ten varen, dam zou onke goede moeder mis schien' van van gebrek zijn omgekomen. De bel begon thans te luiden, ten toeken dat de trein zou vertrekken. Ik moet wieg, riep Sampson, geef mij uw adres Jozef dan kom ik u na mijn terugkeer terstond opzoe ken. Waar gaat gij heen? vroeg Jozef. Naar Southampton. Wat moet gij daar doen# Henry Walther afhalen, die daar morgen verwacht wordt. v Het gelaat van Jozef Wilmot onderging bij •het hooren van dezen naam plotseling zulk een verandering, dat zijn broeder van schrik achteruit deinsde. Hem? riep Jozef met vlammende oogen. Gaat gij hem opwachten? Sampson, kunt gij u zoo diep verlagen, om den man, die uw broeder in het verderf stortte, bij zijin aan komst in Engeland te gaan op wachtel#? Maar ik reis met u mede, vervolgde hij, toen hij zag dat Sampson de wachtkamer wilde ver laten; zoo kan ik u niet laten vertrekken. Gij' moet mij zeggen, hoe men er in geslaagd is zulk een blind werktuig van u te maken. Ik bid u .riep Sampson, blijf Jozef, gaat niet met mij mede. Gijj hebt ook geen plaatsbewijs. Op bet eerstvolgende station kan ik er een nemen, antwoordde hij, met zij|n broeder voortstappende. Nauwelijks" hadden zij in een rijtuig van de tweede klasse plaats genomen, of de trein stoomde voort. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 2