Nieuwstijdingen Buitenland KERKNIEUWS INGEZONDEN Zendingsbureau Oegstgeest Burgerlijke Stand Wat de Minister van plan is voor de rijpere jeugd te doen. Het hoofdstuk ..Onderwijs'' blijft wat het altijd geweest is - en altijd blijven moet urgent. Iedere natie kan niet anders, dan wei varen bij een goede wettejijk vastgestelde on- derwijsregeling, want een goed-geschoolde jeugd geen beloften van wel-ontwikkelde man r.tn en wel-ontwikkelde mannen kunnen "een land groot maken gezonde economische toe standen scheppen en hunne capaciteiten tot grocteren bloei van huisgezin en staat gebrui ken. De tegenwoordige tijdsomstandigheden wijzen ei reeds ten duidelijkste op, dat ontwik keling, talenkennis, rekenkunde, boekhouden en dergelijke absoluut noodwendig zijn voor ionge lieden die een betrekking op kantoren, banken of handelsinstellingen wenschen te aanvaarden. Vergelijk den tegenwoordigen tijd eens met dien van veertig, of zelfs van vijf en twintig jaren geleden. Wie toen een beetje. Fransch kende en. verschil wist tusschen debet en credit, was voldoende op de hoogte, om een behoorlijke positie op een kantoor te, te nemen. En tegenwoordig? Een typiste, wier, taak voornamelijk bestaat in het schrijven van, brieven op de schrijfmachine, moet de mo-, derne talen machtig zijn, niet alleen, doch \olkomen feilloos de correspondentie in deze. talen kunnen,voeren. Natuurlijk wortlen deze wetenschappen niet in die mate, waarin de. jonge liedexi^ze op kantoren noodig hebben, op de lagere "schdol opgedaan. Daarvoor moe ten zij speciale handelscursussen volgen. Doch de lagere school is de basis voor het latere, onderwijs en als die basis goed is, dan kan daarop gemakkelijker worden voortgebouwd.. En nu schijnt de minister door verschillende maatregelen de, aan de middelbare en hoo-, gerc studie van H.B.S. en Gymnasium voor afgaande, lagere school ontwikkeling eenigs- zins op te voeren. Dit zou zeer zeker geen, slecht plan zijn. Imhiers lang niet alle leer-, lingen, die zes klassen der lagere school heb-, ben doorloopen, gaan daarna naar een Hoo- gere burgerschool of een Gymnasium. Velen, bekwamen zich in Handelswetenschappen, op. avondlessen, volgen een drie-maandelijksche cursus in machineschrijven, ,of volgen nog. eenige jaren lessen aan een ambachtschool of. dergelijke instelling. Weder anderen verlaten de school en leeren het een of andere vak in. de praktijk, waardoor zij, weliswaar dat am-, bafcht goed zullen leeren, doch verdere al- gémcene ontwikkeling uit den aard van de. zaak niet meer opdoen, terwijl juist op cur sussen, ambachtsscholen e.d. steeds de hand. gehouden wordt aan het bijhouden van de, reeds opgedane kennis op de lagere school, en tevens die kennis, nog zooveel mogelijk wordt uitgebreid. Een uitstekend middel om het kwantum, kennis, dat aan de lagere school kan worden, opgedaan, zoo hoog mogelijk op te voeren, is het z.g. zevende leerjaar. Dat zeviende leer jaar is een speciale klasse, die gevolgd kan, worden door de leerlingen, die met succes, de zesde klasse hebben doorloopen, en waar-, iij zij de beginselen van handelskennis, boek houden, handelsrekenen. correspondentie, taal kennis en meer uitgebreide rekenkunde, soms wat algebra en meetkunde, alsmede verdere kennis van de moderne talen opdoen. Het. behoeft geen betoog, dat het, voornamelijk voor ouders, wier kinderen na het doorloopen van de lagere school terstond in de prakrijk, moeten, aanbevelenswaardig is, hunne kinde deren dit zevende leerjaar te laten doorma ken. Zij zijn dan weliswaar eerst een jaar. later aan het verdienen, doch daar staat te genover, dat zij dan ook toegerust zijjn met de kennis, die men van een doorsnee man van den modernen tijd mag en moet verwach ten. Kennis is een onvervreemdbaar* bezit een uitrusting, die men heden ten da se bij den strijd om het bestaan wel degelijk noodig heeft. Een Siint-Nicolaas surprise. Den 18en November j.L werd ten nadeele van mevrouw P. uit de Heer Kerst.antstraat te Rotterdam uit het portaal van haar woning een fiets gestolen. Zij deed aangifte bij de po litie. maar het onderzoek leverde geen resul taat op. Zondagavond Werd er hevig 'oij haar gebeld. Toen er open gedaan werd, bleek de- vermiste fiets vóór haar deur gqplaatst tp zijn. Er was niemand te zien. Aan de fiets was een briefje bevestigd, waarin Sint Nicolaas de eigenaresse van de fiets vermaande .voortaan het klokslot beter te gebruiken, opdat geen onbevoegden er met het karretje vap fdoor kunnen gaan. Een romantische geschiedenis. i Een paar jaar geleden moest Smirnoffs een der oudere pioleten van de K.L.M. boven De nemarken een noodlanding ma'ken. was geen haast bij", vertelde detJRus. eens zelf. „en daarom zocht ik od mijn ge mak een goed landingsterrein uit". Goed had in dit geval een dubbele betee- kenis. Het uitgezochte weiland was goed voor de machine en voor den piloot, want het was mooi vlak en het lag vlak bij een' van die groote boerenhofsteden, waardoor De nemarken bekend is. Smirnoff zette zijn ..kisf' behoorlijk neer, vroeg onderdak aajn den heereboer en sein de naar Nederland om ^ulp. Den volgenden dag cirkelde boven de hof stede een andere K.L.M.-vogel, die ook op het weiland neerstreek, en waarvan de piloot ook vriendelijk te logeeren gevraagd werd in; het groote heerenhuis. Terwijl de meegekomen mechanicien het kleine euvel verhielp, aldus het ,,Vad." be zichtigden de beide piloten de groote boeren hofstede onder hfef vriendelijk' gelelde van. een charmante dochter des huizes. Weer een dag later stegen de beide ma chines op. Smirnoff vloog rechtstreeks dóór naar Kopenhagen, maar de 'hulpmachine bleef vrij lang boven de boerenhofstede cirkelen. 1. een twee dagen ja'ter deze piloot dezelfde plek passeerde, vloog hij opmerkelijk laag,, v.n later werd geconstateerd, dat de char mante dochter altijd naar de K.L.M.-machine wuifde, mits het de machine var} deze piloot was. Andere machines keek ze alleen maar na. Het moet natuurlijk. een geheim 'blijven wie deze piloot geweest is. Maar 14 December a.s. zal in 'd? Frederiksbergerkerk te Kopen hagen het huwelijk gesloten worden tusschen mej. Tofa F\ E. Spandet uit Thurebylile en. den oudsten verkeerspiloot van oji» Jand. den eersten piloot van den K.L.M., den meest po- pulairen piloot op de groote vliegvelden 'van Europa, den heer 'G. J. Geyssendorffer uit Den Haag. „Huushoidplaanken". De kist, waarin het lijk van de 103-jarige weduwe Heida te 't Meer begraven is, is ge maakt van *de danken van een eik. die door haar, in haar prille jeugd, op het erf van de boerderij harer ouders te Nieuweschoot ge plant werd. Dit doet denken aan „Huusholdplanken", die vroeger - en misschien nog béwaard' worden in de boerderijen in Drenthe, om te dienen voor het maken van lijkkisten voor de leden van het gezin. Deze „plaanken" moesten gezaagd zijn uit eiken, op het boerenerf gegroeid, andere boo-t men kwamen daarvoor niet in aanmerking. Een sensationele arrestatie. Paul Beer ovvr tie grens gezet. t De politic heeft heden aangehouden den 26-jarij gen Paul Beer, Oostenrijker van geboorte, die den laatstee lijd in de residentie verblijf heeft ge houden gf. zich zcowel in deze stad als daar bui ten een groote bekendheid heeft verworven door zijn propaganda voor den wereldvrede, welke hij bevorderen wilde door de stichting van een „Menschheitsheiuv Om de benoodigde fondsen voor dit „Mensch- heitsheim" bij elkaar te ktijgen, schreef hij het veel besproken'«ooneelspei in vijf bedrijven „A.", dat in eenige plaatsen van ons land is opgevoerd. In verband met allerlei handelingen van Beer, den laatsten tijd gepleegd, meende de politie, dat hot tijd werd Beer over de grenzen te ze tijen. Eenige rechercheurs vervoegden zich aan zijn woning om hem te verzoeken mee te gaan, daar de hoofdcommissaris hem wenschte te spreken. Paul Beer, die lont gerooken had, verzocht een öogenblik tijd om zich te mogen scheren. Dit werd toegestaan. Hij verwijderde zich, wierp de deur in het slot en kwam niet meer terug. Eer de rechercheurs de deur weer geopend ha-d- dten, was de vogel al lang weer gevlogen. Door een klein raampje was hij op het dak geklauterd en over eenige daken had hij kans gezien een onbe woond perceel te bereiken, zoodat hij zich op vrije voeten bevond. Oogenblikkelijk werd door oen greoot aantal rechercheurs de stad nagezocht, echter zonder eenig resultaat. Paul Beer was en bleef verdwenen. Omstreeks 11 uur reed toevallig de hoofdcom missaris van po)itie, vergezeld van don procureur- generaal bij liet Gerechtshof, in zijn auto op den Scheveningsehen weg. Juist bespraken beide hee- ren de zaak-Beer en zijn plotselinge vlucht, toen de hoofdcommissaris plotseling den vluchteling kalm op het wandelpad zag loopen. De heer Van 'tSant zond zijn chauffeur om Paul Beer te ver zoeken even bij hem te komen. Aanvankelijk gaf hij hieraan gehoor en ging gewillig- mee. Maar op een gegeven oogenblik rukte,nij zich los en zette het op een loopen. Hij had er echter weinig pleizier van, want in twee passen had de chauffeur hem ingehaald en bracht Beer onder hevig verzet naar de auto. Het gelukte niet Beer in de auto te krijgen. Hij trapjte, sloeg en krabde den hoofdcommissaris en diens chauf feur. Inmiddels was er veel publiek bijgekomen en het werd ecu formeel relletje. Eindelijk ge lukte het toch Paul Beer in de auto te krijgen en naar het hoofdbureau van politie te brengen. Daar werd hij overgegeven aan den Vreemdelingen dienst, die hem over de grens zal leiden. De krant en de kleine jangen. Berlijn, Dec. -- Onder collega's vertelt men/ hier een eenvoudig voorval. Van de re dactie van een groot Berlijnsch middagblad en een kleinen jongen, die dezer dagen plot seling zijn vader verloren heeft. De eenvoudige geschiedenis mag niet Ver zwegen worden. Men vertelt van ons, dag gen. 'k Neem aan, dat de meeste onjuist zijn. bladschrijvers, gaarne veel onaangename din- Maar^er is ook ander materiaal. Waarom zou den we het verzwijgen. Dezer dagen stierf, zooals gemeld, midden in den nacht de journalist Jacobsohn. Hijt was een harde werker. Meest zwoegde hij tot diep in den nacht aan zijsn- schrijftafel/ Zijn trots en zij vreugde, meenden velep, was zijn eigen weekblad. Mis: was zijn kleinen jongenZijn kleine jongen en zijin vrouw meenden dat Jacobsohn dien nacht heel laat opgebleven was.' Moeder wilde hem niet wek ken. Dus moest de kleine jongen naar school, zonder zijn vader gegroet te hebben. Toen de. vrouw om 10 uur nog niets hoorde, klopte ze aan de deur van de slaapkamer. De jour nalist gaf geen antwoord. Wat toen vólgde gaat ons niets aan. We wilden alleen van den kleinen jongen en van de redactie vertellen. Dat was zóó: een uur later g'ing het be ticht van Siegfried Jacobsohn's dood als een ioopend vuur door *de groote stad. Hij was een zeer bekend man geweest. Nog een uur, en het middagblad zou uitkomen. Daarin zou dan. dit sterfgeval met dikke sensatielettiers op de eerste pagina worden vermeld. Maar juist regen dien tijd moest de kleinen jongen uit de school komen. En zou 'die 'het vreeselijke nu zoo wrfeed moeten hooren. Mocht men den knaap nog niet eenige uren gunnen van ge lukkige tevredenheid? Du= belde de moeder de redactie op van het middagblad, dat het sensaticbericht al ge zet had cn vertelde van den kleinen jongen. Het middagblad verscheen zonder het doodsbericht. Toen de kleine jongen thuis bel de wist hij nog van niets. Nu kon hij het ten minste van zijn moeder zelf hooren. (Hbl.) De ex-keizer en den kroonprins ontevreden. Naar het ,,Acht-Uhr Abendblatt" verneemt is de heer von Berg, de vertegjenwoor d ig e r van den ex:keizer, die naar men weet het compromis met de Pruisische regeering in zake de regeling der financieele schadeloos stelling voor de Hohenzollems heeft geslo ten. zijn ambt neergelegd. Het blad neemt aan, dat dit is geschied in'verband met het feit, dat zoowïl de kei zer als de, kroonprins ontevreden zijn met de resultaten, welke de heer von Berg bij zijn onderhandelingen met Pruisen heeft bereikt. Beiden zijn van meening, dat hij een veel gun stiger compromis had kunnen sluiten, als hij maar wat energieker was opgetreden. Het blad veronderstelt, dat bij het jongste bezoek van den kroonprins te Doorn is besloten den heer von Berg zijn congé te geven. Doodgevroren. In de nabijheid van Drontheim zijn drie kinderen, die op een ijsschol speelden, naar open zee gedreven. Toen m,en de kinderen den volgenden dag vond, waren zij reeds doodgevroren. Eein veldtocht tegen de ratten. Het Weensche gemeentebestuur- heeft een algemeene campagne mtgescreven tot verdel ging van de ratten. Op bepaalde dagen tal overal ia gangetjes, stallen enz. vergift moe- tenn'worden neergelegd; het gemeentebestuur zal certificaten afgeven Voor de verkrijging van vergift. Bijzondere maatregelen zullen eveneens worden genomen voor het opzoeken en ver zamelen der gedoode fatten. Opgravingen te Jeruzalem Hernieuwde opgravingen zijn op de plaats, waar men aannam, dat de derde muur van Je ruzalem heeft gestaan, ten uitvoer gebracht door het Joodsch exploratiegenootschap en de IJebreeuwsche universiteit, onder leiding van dr. Sukenik. Daarbij zijn overblijfselen aan den dag gekomen van een stadspoort aan den noordoostelijken hoek van den muur. Mei> vond de grondvesten van twee torens en groot te blokken, die waarschijnlijk vroeger een, poort hebben gevormd. Men zal nu het onder-: zoek nog verder uitstrekken ten westen van de poort vanHérodes, waar de bestaande,' door Sultan Soliman den Grooten gebouwde muur, overblijfselen bevat van metselwerk uit Herodes' tijd. Heeft de opgraving daar succes, dan zal' de „derde muur" over een lengte van een kilometer ongeveer zijn aangetoond. Sneeuwstormen boven New-York. Hét noordoosten der Ver. Staten is doorheen, heviger, sneeuwstorm geteisterd. -In de 'laatste veertig jaren is zulk een hevigen storm en zoo vroeg in het jaargetijde niet voorgekomen. New-York is met een sneeuwlaag van zeven inch dik bedekt, doch meer naar het Noor den is de toestand nog erger. In het Oostelijke gedeelte van 'den staat New-York heeft de sneeuwval het verkeer, gestremd en heeft de koude verschillende sterfgevallen veroorzaak. De vorst op de groote meren. Er zijn 121 schepen ingevroren op de Sainte Marierivier, die het Lake Superior met het Lake Huron verbindt. Twee personen zijn ge dood. In plaatselijke scheepvaartkringen wordt ernstige twijfel uitgesproken of de schepen wel voor het voorjaar los zullen komen. De ijsbrekers maken weinig vorderingen bij' hel maken va(n een vaargfeul. Verder wordt medegedeeld, dat veertien schepen zich tengevolge van het ijs in möeilijik* heden bevinden. Het plaatselijk seinstation ont- - vangt tal van verzoeken om hulp. Een speelzieke gouvernante. Gr|vin Batthomy, die. gouvernante bij de kinderen Steiner was, is door de rechtbank te Parijs tot zes maanden gevangenisstraf en; 10.000 fr. schadevergoeding veroordeeld. Zij had van den vader der kinderen 900.000 fr. voor de opvoeding gekregen, en na eeni ge maanden was dit bedrag grootendeels te, Monte Carlo verspeeld. t De rechtbank veroordeelde haar bovendien de terugbetaling van een bedrag van 269.662: francs. Wijziging t Land- tin T u in b o u w-ong e val lenwe t 1922. i Aan de Tweede Kamer hebben de Gen* trale Landbouw-Onderlinge, Amsterdam; de; Boeren- en Tuinders-Onderlinge, 's Graven; hage en de Tuinbouw-Onderlinge, Amsterdam) een adres gezonden naar aanleiding van niet, ontwerp van wet tot wijziging van de Land en Tuinbouw-ongevallenwet 1922. Uitvoerig zetten adressanten haar bezwa ren tegen dit ontwerp uiteen, om te beslui ten tot het verzoek: 1. het onderhavig ontwerp te verwerpen; 2. de Regeering uit te noodigen de noodi- ge wetsvoorstellen te doen, a. tot het doen vervallen van art. 34, ze vende lid, van de Land- en Tuinbouwonge- valienwet 1922, welke bepaling de kosten,' voortvloeiende uit het toezicht op de bedrijfs- vereenigingen door den Raad van Toezicht ten laste van die vereenigingen brengt; b. tot invoering in de wet op de Rijksverze keringsbank van een artikel, waardoor alleni voor de Rijksverzekeringsbank aan het hier- vortn bedoelde toezicht verbonden kosten, zonder uitzondering komen voor rekening van den Staat. De pasvtsa. We enen7 Dec. (W. B.). De ministerraad' besloot tot afschaffing der pasvisa in het ver-, keer met alle staten,'die Oostenrijksche staats burgers zonder pasvisum op hun gebied toe laten Nederl. Herv. Kerk. Beroepen te: Scheveningen: J. F. Roth te Almkerk. Meppel: Dr. A. H. Edelkoorts te Dedems- aart. Visvliet: H Veldkamp te Dongjum. Elburg.: J H. Th. Rappard te Parneveld. Putten: F. Kijftenbelt te Feijenoord. SommelsdijkJ. D. van Hof te WiLnis. Wommels: H. J. Enngelkes te Haarlo. Aangenomen naar: Sexbierum: J. Nauta te "Katwijk aan Zee. Bedankt voor Uitwiik: J. de Wit te Heemstede. Oosterwolde: J. G. Dekking te Kesteren. Gcref. Kerk. Tweetal te: Delft: W. S. Bos te Dokkum A. I. Bouma te Wanswerd. Beroepen te: Paesens: H. de Jong te Boerakker. Bedankt voor: Heijlaard: W. H. v. d. Vegt te Drachtstor Compagnie. Koog Zaandijk en Ede: W. Seinen te Op perdoes. Chr. Geref. Kerk: Zwijndrecht: J. W. van Ree te Schiedam. Oegstgeest, December '26. .Aan allen die in onzen Zendings- arbeid medeleven. L. S. Dank zij onzen trouwen God en de vele Vrienden der Zending vervult ons. De „Zern- diugsweek" hééft tot op 'heden niet minder opgebracht dan f 138.856.— en een bijzondere gift van f 20.000.is totaal f 158.856— Dat is een verrassend mooi bedrag. TLoe- velen betoonden hunne toewijding, wie zal teilen de gebeden die tot God werden opge zonden? - lederen dag opnieuw hebben wij ons ver baasd over de vele bewijzen van hartelijk me deleven, over de vele werkelijke offers wélke gebracht werden. Wat een vriendelijke, bemoedigende brie ven ontvingen wij. Door al die zegeningen zijn wij thans zoo ver dat wij, ondanks de groote zorgen van September en October, goeden moed hebben- dat wij zonder tekort zullen sluiten. Dat kan naar onze meening omdat wij een betrekke lijk nog klein bedrag aan giften en bijdragen daarvoor hoo dig hebben. Met vermoedelijk f 70.000— zijn wij geholpen, zou ons werk ongestoord kunnen worden voortgezet. Wie zou witten, dat het werk om zulk een bedrag schade zal lijden? Voor dit benoodigde bedrag vragen wij thans Uw aandacht; wij leven in het vaste vertiouWen, dat God ons zal helpen. Hjj weet wat wij behoeven en bewoog reeds zoo menigmaal menschenharten om met blij moedigheid van het hunne af te staan voor ons werk. Ook U weet thans wat wij noodig hebben, t Zou kunnen zijn, dat u geen offer gebracht hebt, dat God nog iets of veel van het Uwe gebruiken wil om Zijn werk voort te zetten. Gods Geest leide en dringe U tot ernstige overweging van de vraag hoe thans te hdn- delen. Straks luiden de Kerstklokken, hier en op de Zendingsvelden. Met blijdschap 'en geest drift gaan wij onze feestdagen tegemoet. Laat 't mede door de hulp van velen, door het gebed van ons allen zóó zijn, dat niet andermaal gevreesd moet worden voor De- perking van het werk, dat altijd weer spreken wil van datgene wat de vreugde is van onze Kersdagen: Gods liefde geopenbaard in onze Heer en Heiland. God zegene u en geve u te doen wat uw hand vindt om te doen. Voor de Hoofdbesturen, J. RAUWS. B. J. C. RIJNDERS. K. J. BROUWER. Onze postrekening heeft No. 6074. Gemeente HEERHUGOWAARD. Geboren: Carolina Maria, d. v. Gornelis Dekker en van Bernadina Swinkels Marti- mts, zoon van Martinus Veldman en van Lo- oina Maria Hendriks. Gerrit, zoon van Willem van Gulik en van 'Neeltje Blaauw- boer. Alida Anna, dochter van Cornelis Adrianus Groot en van "Maria Catharina Cor- nelisse. Catharina Maria, dochter van Petrus de Goede en van Anna 'Hermina Strooper. -- Geertruida Maria, dochter van Hénricus Pe trus Kager en van Maria Weel Adrianus Cornelis, zoon van Jan Quant en van Jansje de Moei. Petrus Gerardus, zoon van Amtho- r,ius Groot en van Maria Oudeman Everar- dus Johannes, zoo van Johannes Simon Schou ten en van Anna Klaver. Cornelia Geer truida, dochter van Gerrit Veldman en van Margaretha Maria Borst Maria Catharina dochter van Arie- van Lingen en van Antje Dekker. Overleden: Willem Munster, oud 74 jaar, weduwnaar yan Feitje Groot Afra Maria Schuiten, 16 maanden, dochter van Johannes j Simon Schouten en van Anna Klaver. NL colaas Komen, 65 jaar, echtgenoot van Eli- I sabeth Groen. i Getrouwd: Jan Volkers van "Hensbroek en Neeltje Dekker.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 4